EERSTE BLAD DONDERDAG 6 JUNI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 208 Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws Afgeluisterd. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. <De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advortentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingon 00 cent per regel. Kleine Advortentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto f 0.85 Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Stuiptrekkend parlementarisme. „Het parlementarisme, aldus terecht onze Rotterdammer, maakt zware dagen door. In heel wat landen behield het parlement nog slechts den naam van volksvertegenwoordiging te zijn. In Berlijn en Rome wordt het opgeroepen om his masters voice te beluisteren en voor claque dienst te doen. In Warschau beproeft het nog van eenige zelfstan digheid blijk te geven, maar daar houdt het dan ook mee op. In de drie noordwestelijke landen van Europa gaat het met schok op schok. Brussel verleende volmachten aan zijn ministers, omdat de volksvertegenwoordi ging vóór bewuste bestrijding van de crisis halt hield. In Den Haag zal de Tweede Kamer straks zij het heel spoe dig op de proef worden gesteld inzake de allernoodzakelijkste maatregelen ter saneering der finantiën. En in Parijs heeft de Kamer gisteravond het drie dagen oude Kabinet-Bouisson met twee stemmen meerderheid de nederlaag bezorgd. Het zooveelste Kabinet sedert de Republiek uitgeroepen werd. De Franschen zijn alléén eensgezind, wanneer het Duitsche gevaar dreigt. Klaart de buitenlandsche hemel een oogenblik op, de historie herhaalt zich. En toch zullen de Kamerleden, hoe zeer zij bevreesd zijn voor hun kiezers, eraan moeten gelooven en het finantiëele levens vraagstuk van Frankrijk tot oplossing hebben te brengen. Ofschoon dan waar schijnlijk niet door positief mede te werken, doch door de negatie te be trachten. Want ook in Parijs zullen vol machten worden verstrekt aan de Regee ring, om in plaats van de kibbelende Kamerleden, het groote werk te doen. Alleen Londen kan tot op dit oogenblik het echte parlementaire leven voortzet ten. De traditie biedt hier ongemeen ster ken steun. Beteekent dit alles nu, dat een midden-Europeesche vorm van dictatuur kans zou maken in West-Europa? Im mers neen. Maar wél, dat het parlementarisme slechts door gestadige oefening in zelf tucht en zelfcontrole tot nieuwe vorming kan komen. Voor de beginselgroepen in het volk een zware, maar schoone taak, om hierbij den toon aan te geven." Oefening in zelftucht en zelfcontrole is ongetwijfeld noodig, zal het parlemen taire stelsel, dat in vele opzichten, zoo gezegend werkte, in stand blijven. In verband met de laatste gebeurtenis sen in Frankrijk schreef een berichtgever: „De verwarring is ten toppunt gestegen en de revolutionairen lach ten in hun vuistje." Geen won der. Het politieke spel, dat daar gespeeld wordt, het gebrek aan verantwoordelijk heid, hetwelk daar tot uiting komt, is koren op den molen van hen, die het parlementaire stelsel zoeken te vernieti gen. Ook daarom is het als een zegen te beschouwen, dat we in ons land een Ka binet hebben, dat de verantwoordelijkheid voor moeilijke beslissingen niet schuwt. Blijve het in ons parlement den steun vinden, waarop het recht heeft. DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK. Laval geeft zijn opdracht terug. Met de oplossing van de Kabinetscrisis in Frankrijk gaat het niet voorspoedig. De linksche radicalen sluiten volkomen de oogen voor de werkelijkheid en laten zich slechts leiden door een partijpolitiek, die op dit oogenblik toch niet voor ver wezenlijking vatbaar is. Laval heeft zijn pogingen tot kabinets formatie moeten opgeven. De reden daar van is, dat de radicale partij een motie heeft aangenomen, waarin zij een even tueels volmacht wil beperkt zien, tot een strijd tegen de speculatie, m. a. w. zich tegen de volmacht in haar oorspronke- lijken vorm en het naar huis zenden van de Kamer verklaart. Een groote strooming is tegen alle vol machten en behoudt zich alle vrijheid voor, tegen de nieuwe regeering te stem men. Laval verklaarde, dat de voorwaarden, die de radicaal-socialisten stelden, het on mogelijk maken te hopen op de groote meerderheid, die noodzakelijk is voor den strijd tegen de speculatie en de verdedi ging van den franc. Voor den president Lebrun bleef er toen niets anders over, dan Herriot te roepen en aan den leider der radicalen, die den toestand in handen hebben en daarvoor verantwoordelijk zijn, de oplossing van de crisis te vragen. In een zeer belangrijke conferentie, die Laval in den loop van den middag met financieels specialisten heeft gehad, was het hem duidelijk geworden, dat de franc verdediging en het financieel herstel niet kunnen plaats hebben zonder de volmach ten, dus zonder den hinder van het par lement. Herriot, die in de afgeloopen dagen zich ook veelvuldig daarvan overtuigd heeft getoond, kon niets anders doen, dan ook de volmachten op te eischen en aan gezien hij weet, dat hij die niet van zijn partij kan verkrijgen, heeft hij dan ook den president van de republiek geant woord, dat hij van het aanvaarden van een opdracht tot kabinetsformatie moest afzien. De president van de republiek ziet zich dus nu opnieuw voor de moeilijkheid ge steld, een kabinetsformateur aan te wij zen. Omtrent de verwarde politieke situatie wordt nog aan het Hbld. gemeld: De radicalen hebben Laval gedwongen de opdracht tot kabinetsformatie af te wijzen. Een deel van hun groep staat on verzoenlijk tegenover onmisbaar geach'e uitgebreide bevoegdheden. Nog geen jaai voor de algemeene verkiezing durven ztj zoo een abdicatie niet aan. De tegenstanders van een machtigings wet laten zich door de socialisten op sleeptouw nemen, die op hun beurt door de communisten worden aangepord. De laatsten ontwikkelen van het begin af aan een ongewone actie. Zij gaan met de afge zanten die de betrekkingen met het staats hoofd onderhouden, een wedstrijd aan. Hun doel en dat van de socialisten is: de samenstelling van een kabinet van na tionale eendracht te dwarsboomen. Op dat punt zijn de radicalen eveneens ver deeld. De besprekingen draaien om de porte feuille van financiën. Tot op dit oogenblik is niemand bereid gevonden ze te aan vaarden. Gaillaux schijnt er niet aan te denken ze weer op te nemen. De radicale kamergroep zou de besluitwet beperkt willen zien tot verdediging van den franc en beteugeling van de speculatie. Het on geluk wil, dat men aldoor weer dezelfde paradepaarden van stal haalt. Volgens een later bericht heeft Lebrun thans den vroegeren Minister van Marine, Piétri opdracht gegeven een kabinet te vormen. Piètri heeft zich zijn antwoord voorbe houden tot na raadpleging van verschil lende fracties, met name de socialistische radicalen. Onrust in Parijs. Voor het gebouw van de Petit Journal is het gisteren tot onlusten gekomen. Aan hangers van de Action Framjaise hebben daar geprotesteerd tegen de door dit blad bepleite devaluatie-politiek, waarbij zij alle ruiten insloegen. Ook uit andere dee- len van de stad komen berichten over sa menscholingen. De speculatie tegen den franc. De procureur van de republiek heeft gelast, dat de wissel- en effectenmarkt nauwkeurig moeten worden gecontroleerd in verband met de speculaties tegen den frame. Nieuwe malaria-epidemie op Ceylon gevreesd. Men vreest dat over eenige weken een nieuwe malaria-epidemie op Ceylon zal uitbreken. Maatregelen worden genomen voor het bouwen van ziekenhuizen en het veranderen van scholen in zieken huizen en herstellingsoorden. Voedsel voorraden en medicamenten worden in overvloed naar de bedreigde gebieden ge zonden. De voorzorgsmaatregel van het uitgieten van olie op de rivieren wordt strenger toegepast. Groote groepen arbei ders zijn bezig met het ontginnen van gronden en het droogleggen van moe rassen. Baggermolen in de Witte Zee vergaan. D'e Russische baggermolen Tsjernys- jefsky, die een bemanning van 47 kop pen aan boord had, heeft tijdens een storm op de Witte Zee zware averij op- geloopen en is sindsdien vermist. Drie sleepbooten zijn uitgeloopen om het schip te zoeken. Een daarvan is thans terug gekeerd; zij heeft op een onbewoond eiland 15 lijken van de bemanning van het vermiste schip geborgen. De onder zoekingen worden voortgezet. Verschillende vliegtuigen zijn opgeste gen om naar den baggermolen T'sjernys- jefsky te zoeken. Twee andere scheepjes, met in totaal 53 man bemanning, worden eveneens vermist. Het zoeken der vliegtuigen wordt door stormen bemoeilijkt. Men vreest, dat de schepen in den storm zijn geraakt en ge zonken. Het s.s. Rewoljoezia heeft draad loos gemeld, dat het een drijvende sloep heeft aangetroffen, waarin de lijken van acht matrozen van den vermisten bag germolen lagen. In totaal zijn derhalve thans 23 lijken geborgen. De aardbeving in Beloedsjistan. Naar uit Simla wordt gemeld, is de toestand in het door de aardbeving ge troffen gebied ongewijzigd; nieuwe aard schokken zijn niet gevoeld. Door de ont- j bindingsstank, welke uit de puinhoopen opstijgt, is het niet mogelijk te zoeken naar de doode have, welke de ramp spaarde, alleen het zoeken naar over levenden wordt voortgezet. Binnen de eigenlijke stad Quetta be vinden zich geen overlevenden meer, de binnenwijken zijn allen door militairen afgesloten. Uit de officieele lijsten van de slacht offers blijkt, dat geheele families zijn omgekomen. Nader wordt gemeld, dat het reddings werk te Quetta is gestaakt, wegens den ondraaglijken stank, die uit de puinhoo pen opstijgt, waaronder nog duizenden lijken liggen. De stad waar geen mensch meer ver toeft, is omringd door een militair cor don. Ontwapeningsconferentie op het doode punt. In antwoord op een hem gestelde vraag in het Engelsche Lagerhuis betreffende de perspectieven voor de wederopneming van ontwapeningsonderhandelingen te Genève verklaarde Eden in het bijzonder „Het is nutteloos te eischen, dat de ont wapeningsconferentie weer bijeenkomt zoolang de belangrijkste belanghebbende mogendheden het niet eens zijn geworden over een bewapeningsbeperking en het vraagstuk van de luchtvloten." Gevangen Duitsche predikanten vrij. In de historische stad Augsburg houdt de belijdenisbeweging in de Duitsche Evangelische Kerk een synode, waar is medegedeeld, dat de in de concentratie kampen opgesloten predikanten in vrij heid zijn gesteld. Een vertegenwoordiger van dr Frick, den minister van Binnen- landsche zaken, woont deze vergadering bij. Men weet echter nog niet, of de Duit sche regeering van zins is, ook verder een andere houding tegenover de Kerk aan te nemen. Korte Berichten. D'e kazerne van de eerste burger wacht te Kildorrery in het graafschap Cork is Dinsdagochtend door gewapen de mannen beschoten. Talrijke vensters zijn vernield, doch niemand werd getrof fen. Tegelijk waren alle telefoon- en te legraaflijnen in het district doorgesne den. Uit Moskou wordt gemeld: Sneeuw stormen hebben eenige dooden geëischt nabij Stalinabad. Aanzienlijke schade is aangericht aan de te velde staande ge wassen en veel vee is omgekomen. DE TOESTAND VAN PRINSES JULIANA. Na eenige rustige dagen was gister avond de keelaandoening van Prinses Juliana weer verergerd en had zij eenige temperatuursverhooging. Nader wordt gemeld, dat het verloop der keelaandoening bij de Prinses zicli toch niet ongunstig laat aanzien. MINISTERS IN DE LUCHT. Vliegtocht met een Douglas-toestel. Morgen, Vrijdag, zullen de leden van het Kabinet met uitzondering van de Ministers De Wilde, Deckers en Slote- maker de Bruine i gedeeltelijk verge zeld van hun echtgenooten en enkele an dere genoodigden, met een der Douglas toestellen van de K.L.M. een vliegtocht boven ons land maken. De tocht zal een aanvang nemen op Waalhaven, van daar zal de route gaan langs Haamstede, Vlissingen, Eindhoven en Twente om op Schiphol te eindigen Tewerkstelling in het landbouwbedrijf. Naar men verneemt, heeft de Minister van Sociale Zaken advies ingewonnen bij de rijksinspecteurs voor de werkver schaffing over de tewerkstelling van ar beiders in het landbouwbedrijf met toe slag der regeering. Het is te verwachten, dat binnenkort de gemeentebesturen in de provincie Groningen in de gelegenheid worden gesteld de practische uitvoering voor te bereiden. Rijwielverkeer met België. Vanwege het alg. secretariaat voor Ne derland van den Vlaamsehen Toeristen bond schrijft men: Door verscheidene Nederlandsche dag bladen is het bericht verspreid, dat het bezoek aan België per rijwiel gedurende den tijd der wereldtentoonstelling te Brussel geoorloofd zou zijn zonder pasa- vant. Deze mededeeling is zeer onvolledig. In werkelijkheid is het mogelijk, geduren de voornoemd tijdperk zonder pasavant per rijwiel België te bezoeken. Men is echter verplicht telkens aangifte te doen van zijn volledig adres, bene vens rijwielmerk en nummer, zoodat men dus alleen gebruik kan maken van die wegen, waar een tolkantoor is ge vestigd en dan nog gedurende den tijd, dat het kantoor geopend is. Bij niet na leving loopt men gevaar, dat het rijwiel in beslag genomen wordt. Verder hebben de beambten der Belgische douane steeds het recht, iemand zonder pasavant te weigeren, terwijl nieuwe rijwielen in geen geval zonder pasavant worden toe gelaten. Voor ieder wielrijder verdient het dus aanbeveling ter voorkoming van on aangenaamheden zich van een pasavant te voorzien, ook al zouden sommige doua niers aan boven omschreven maatregelen niet stipt de hand houden. De uitgave der pasavants gaat dan ook gewoon door. Notariaat. Bij K. B. is benoemd tot notaris te Noord wijk mr G. Punt, candidaat-notaris te Leiden. Rijkssubsidiëering van particuliere wachtgeldregelingen. De minister van Sociale Zaken heeft met ingang van 1 Juli algemeene regelen vastgesteld betreffende het verleenen van subsidie in uitkeeringen die door werk gevers aan hun arbeiders worden ver strekt. Deze subsidieverlening kan worden toegepast, indien een werkgever, in wiens onderneming ten minste 25 arbeiders werkzaam zijn een regeling treft, om bij tijdelijken stilstand van of slapte in - de onderneming aan zijn werklieden een uitkeering te verstrekken (wachtgeldre geling). Het subsidie, dat ten laste van rijk en gemeente komt, bedraagt ten hoogste 50 pet. der uitkeering en wordt niet verleend voor zoover de uitkeering 70 pet. van het loon overschrijdt of meer bedraagt dan f 3.50 per dag. Voorts wordt 'het sudsidie uitsluitend verleend in de uitkeeringen aan mannelijke hoofden van gezinnen en kostwinners. De evenredige vrachtverdeellng. De heer Drop heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende vra gen gesteld: I. Wil de minister mededeelen, of het waar is, dat de Bevrachtingscommissie te Nijmegen bij haar bemoeiingen krach tens de wet op de Evenredige Vrachtver- deeling de regeling en vaststelling van vrachtprijzen heeft uitgeschakeld en, zoo ja, wat daarvoor de aanleiding was? Et. Was bedoelde maatregel het gevolg van gebrek aan controle op de naleving der Bevrachtingsvoorwaarden, is het den Minister dan bekend, dat toen de schip pers een eigen controledienst hebben in gesteld, in twee dagen meer kon worden bevracht onder controle, dan voordien over een geheele week? UI. Is de Minister, indien 'het in vraag II gestelde bevestigende beantwoording moet vinden, bereid te bevorderen, dat vanwege de Bevrachtingscommissie een doeltreffende controle kan worden uitge oefend en ook, dat voortaan de bemoei ingen dezer commissie zich ook tot de vaststelling der vrachtprijzen zullen uit strekken? De Nederlandsch-Duitsche transferonder handelingen op het laatste oogenblik afgebroken. Gisteravond werd uit Berlijn aan de N. R. Grt. gemeld: Het Nederlandsch-Duitsche transfer- verdrag is in tegenstelling met de aan vankelijke verwachting, nog niet gepara feerd. In het gunstigste geval is een klein uitstel ingetreden, in het ongunstigste kan dit uitstel van langen duur zijn. Er is op het laatste oogenblik nog ge schil gerezen omtrent een punt, waar mede betrekkelijk niet groote materiëele belangen zijn gemoeid, maar dat voor de Nederlandsche delegatie toch van prin- cipiëele beteekenis is. De Duitschers ver langen van Nederland een concessie voor een prestatie, welke door de Nederland sche commissie wordt gerekend tot het gebied, binnen de grenzen gelegen van datgene waarop Nederland recht heeft. De Duitsche commissie pleegt thans overleg met haar regeering. Nader wordt gemeld: De Duitschers hebben na ruggespraak met hun regeering, er niet toe kunnen besluiten, ten opzichte van de boven aan gegeven kwestie toe te geven. Aangezien 'het, gelijk gezegd, voor de Nederlandsche commissie een principi- ëele kwestie geldt, reist deze hedenavond naar Nederland terug, zonder dat het verdrag geparafeerd is. Indien de Nederlandsche commissie Binnenland. De toestand van Prinses Juliana. De Nederl.-Duitsche handelsbesprekin gen. Het rijwielverkeer met België. Subsidie van particuliere wachtgeldrege lingen. Buitenland. De Kabinetscrisis in Frankrijk. Ontwapeningsconferentie vastgeloopen. Zeg man, wat rook jij je tanden toch bruin 1 Ik zal eens IVOROL voor je mee brengen. naar Berlijn zal terugkeeren, zal er eerst een uitnoodiging van Duitsche zijde moe ten afkomen: uit zich zelf komt zij niet terug. Betalings-coniingenten voor Nederl. tuinbouw. D© Tweede Kamerleden de heeren Kampschoër en Groen hadden zich met schriftelijke vragen gewend tot den Mi nister van Economische Zaken betref fende het doen van stappen bij de Duit sche regeering, tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst, waarbij ten be hoeve van den Nederlandschen tuinbouw hoogere betalingscontingenten worden verkregen. Hierop heeft de thans afgetreden mi nister Steenberghe op 1 Juni het volgen de geantwoord: 1. Omtrent de vaststelling der beta lingscontingenten voor den uitvoer van Nederland en de overzeesche gewesten naar Duitschland zullen binnenkort we derom besprekingen met de Duitsche re geering worden gevoerd. Besprekingen over een nieuwe trans ferregeling zijp momenteel gaande. 2. Deze vraag is met het bovenstaande beantwoord. 3. Zoolang het resultaat der bespre kingen te Berlijn niet vaststaat, kan deze vraag niet worden beantwoord. Burgemeesters. De burgemeester van Benschop, Pols broek en Hoenkoop, jhr mr P. W. G. v. d. Goes, die gisterenochtend in laatstge noemde gemeente een raadsvergadering leidde, is tegen het einde van de zitting plotseling bewusteloos geworden. Hij is kort daarop overleden. Jhr v. d. Goes was 62 jaar en sedert Augustus 1927 in functie. OP LAST VAN MUSSERT. „De Vrijheid" schrijft: „Wat zeggen de fatsoenlijke leden en meeloopers van de N. S. B. van het volgende? Op 10 Mei j.l. moest de slager H. Th. Roelofsen wederom voor de rechtbank te Zutphen verschijnen, verdacht de eer en den goeden naam van oud-minister Ver schuur in een openbare vergadering te Zutphen te hebben aangerand. De rechtbank had destijds den Officier van Justitie niet ontvankelijk verklaard, omdat de klacht niet bij1 den bevoegden ambtenaar was ingediend, waarna in hoo- ger beroep het Hof te Arnhem de zaak had teruggewezen naar de rechtbank te Zutphen ter verdere berechting. De verdachte bekende de beleedigende woorden te hebben gezegd. Waarna wij' in 't verslag van de Zutph. Crt. het volgende lezen: „De officier: Gaat u nog voort met die actie?" De verdachte: Nee meneer. Ik ben geen lid meer van de N. S. B. De officier: Die vergaderingen gingen toch niet uit van de N. S. B. De verdachte: Ja meneer; op last van den heer Mussert hadden deze vergade ringen plaats, al werden ze gehouden on der den naam van nationale slagersver- eeniging. De officier: Dus u is geen lid meer van de N. S. B.? De verdachte las een brief voor, waarin hij bevestigde zijn bedanken als lid van de N. S. B., omdat hij op dat lidmaatschap geen prijs meer stelde." Wijl verdachte met deze actie is opge houden, verminderde de off. van justitie die het feit ernstig achtte, zijn vorigen eisch van 5 maanden tot 2 maanden ge vangenisstraf. Het is alweer precies als met de lin ker extremisten: de leiding trekt aan de touwtjes, maar blijft buiten schot, mis leide slachtoffers eindigen in ziekenhuis, beklaagdenbank en gevangenis. Het merkwaardige is in dit verband, dat de heer Mussert geen ontslagen van leden behoeft te aanvaarden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1