AKKERTJE Het aftreden van Minister Steenberghe. Buitenland. WOENSDAG 5 JUNI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Neem een Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0 20. - Losse nummers 5 cent. Advertent.iö.n 80 cent per regel. loge yonder) mededeelingnn 60 cent. per regel. Kleins Advevtentipn Dinsdags en Vrijdags 0.76, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0,85. Bij contract belangrijke korting. Nog enkele persstemmen. „De Standaard" zegt het louter te prij zen, dat het Kabinet „in zijn grootst mo gelijke meerderheid" de devaluatie 'heeft afgewezen; dat het, nu gekozen moest worden tusschen het verlies van mr Steenberghe èn de devaluatie, zonder aar zelen heeft gekozen voor het verlies van den bekwamen bewindsman, omdat tot devaluatie niet mag worden overgegaan. Deze beslissing van het kabinet zegt duidelijker dan elke uiteenzetting, welk standpunt de regeering inneemt terzake van het monetaire vraagstuk. Zij is, hoe wel veroorzaakt door de houding van mi nister Steenberghe, een niet voor twee erlei uitleg vatbare manifestatie voor het behoud van onze muntpolitek, welke ook wij de eenig juiste achten. Al was van een kabinet-Colijn een an dere beslissing niet te verwachten, zij doet in deze dagen van onrust en ener- veerende gebeurtenissen goed, zij maakt een einde aan de gekweekte onzekerheid, en is een nieuwe les voor de speculanten die het toeleggen op de verzwakking van onze munt. Zullen deze nu eindelijk ver staan, dat de regeering zich niet laat af dringen van den weg, haar door plicht in 's lands belang voorgeschreven? Do 'houding van minister Steenberghe verstaan wij niet. Hij heeft 'het wetsont werp tot verlaging van de openbare uit gaven mede onderteekend. Maar heeft 'hij dan ook maar één oogenblik kunnen aannemen, dat dit wetsontwerp op aanvaarding kans zou hebben, wanneer tot devaluatie was be sloten? Het bericht zegt, dat hij niet slechts een oogenblik maar blijkbaar eenigen tijd in deze gedachte heeft geleefd. Hit nu be grijpen wij niet. Men behoeft geen erva ren politicus te zijn om met zekerheid te weten, dat het besluit tot devaluatie te vens den doodsteek aan dit ontwerp zou 'hebben toegebracht. D'e Tweede Kamer zou, zeker in meerderheid dan gezegd 'hebben, laat ons nu eerst de resultaten van de devaluatie maar eens afwachten. Er zijn in verband met de houding van minister Steenberghe meer punten, welke tot vragen aanleiding geven, al gaan wij daarop heden niet in. Zijn besluit draagt een zeer opzienbarend karakter. Het is te betreuren, dat hij gemeend heeft, dit te moeten nemen. Vooral in de huidige om standigheden hadden wij hem gaarne zijn gewichtigen arbeid zien voortzetten." „De Nederlander" constateert, dat het kabinet voor de vierde maal een lid ver liest, maar dat in geen der gevallen een conflict met het parlement aan de orde was, hetgeen een gunstig verschijnsel is. Er is, meent het blad, dan ook reden voor het kabinet om zijn zware taak, ondanks dezen nieuwen tegenslag, met moed en opgewektheid voort te zetten. D'en scheidenden bewindsman willen wij onzen dank niet onthouden voor den rusteloozen ijver, waarmee hij een jaar lang het moeilijkste van alle departemen ten heeft beheerd. In zeer korten tijd heeft hij zich grondig in de uiteenloopen- de kwesties ingewerkt, zooals uit zijn op treden in de Kamer voldoende bleek, en met onverflauwde toewijding heeft 'hij de tallooze problemen, die thans dagelijks op het departement van oeconomische zaken aanstormen, onder de oogen ge zien en, voorzoover in zijn vermogen was, tot oplossing helpen brengen. Indien de practijk 'hem tot de innerlijke overtuiging heeft gebracht, dat langs den weg, dien het Kabinet wenscht te blijven volgen, op den duur geen bevredigende results ten voor de volkshuishouding zullen zijn te bereiken, dan eert het hem, dat hij de consequentie hieruit heeft getrokken. Er zullen er waarschijnlijk zijn, die zijn hou ding fel veroordeelen. Maar zij, die ka rakter en zedelijken moed weten te waar de er en, zullen er anders over denken. Voortreffelijk is, dat het Kabinet er voor gezorgd heeft, dat tegelijk met de ontslagaanvrage de naam van den op volger bekend werd. Thans was er meer dan ooit reden, de methode van het „le roi est mort, vive le roi" toe te passen. Want voorkomen moest worden, dat buitenlandsc'he specu lanten van een vacuum in onze politiek misbruik zouden maken om een paniek stemming rondom onze munt in het leven te roepen. Dit kon door niemand ge- wenscht worden, ook niet door 'hen, die te goeder trouw anders over de muntkwestie denken dan de regeering. Het blad vindt het tenslotte tot dank baarheid stemmend, dat prof. Gelissen zich bereid heeft verklaard, den openge vallen zetel in te nemen. HET NIEUWE FRANSCHE KABINET TEN VAL GEBRACHT. Met slechts twee stemmen meerderheid. Het nieuwe Fransehe kabinet-Bouis- son had, vóór het voor de Kamer ver scheen, zulk een goede pers, maar het is gisteren toch ook over de volmachten - kwestie gevallen. Nadat de regeeringsverklaring was voorgelezen en de Kamer met 390 tegen 192 stemmen voor het vertrouwen in de regeering had gestemd, diende minister president Bouisson het wetsontwerp in zake de volmacht in. Vervolgens werd de zitting geschorst, teneinde de financieele commissie gele genheid te geven de quaestie te bestu- deeren. De financieele Kamercommissie nam het wetsontwerp, waarbij aan de regee ring volmacht wordt verleend, met 19 tegen 18 stemmen aan. Gisteravond was er dan ook groote nervositeit in de Kamerzitting. Het bleek, dat de radicalen, ondanks dat hun voor zitter in het kabinet zat, in meerderheid van de volmachten afkeerig waren. Bouisson en Caillaux hebben met vuur en ijver voor de zaak van het kabinet ge streden, maar het mocht niet baten. Op een vraag van oud-minister, de Lasteyrey, riep Caillaux uit, dat zoolang hij minister is, niet tot devaluatie zal worden overgegaan. Met 264 tegen 262 stemmen is bij de stemming over de voimachtenwet het ka binet ten val gebracht. Het kabinet-Bouisson is het 5de kabi net der Fransehe Republiek dat gevallen is op den dag dat het zich aan de Kamer voorstelde. Kort na de stemming liepen er geruch ten, dat bij de telling der stemmen een fout was gemaakt en dat er niet een min derheid van 2 maar een meerderheid van 12 stemmen voor de regeering was, zoo dat Bouisson wel weer met de kabdnets- vorming zou worden belast, maar dit ge rucht vond blijkbaar zijn grond in het feit, dat veertien tegenstemmers voor de consequentie van hun beslissing zijn te ruggekomen en achteraf bekend maakten voor te hebben willen stemmen. De stem ming zelf is daarmede natuurlijk niet on gedaan gemaakt. Bij het verlaten van het Elysee ver klaarde Laval aan de pers, dat president Lebrun had aangeraden opnieuw een be roep te doen op Bouisson. Na zijn onderhoud met president Le brun gaf Laval de volgende verklaring aan de pers: Ik betreur de stemming van de Ka mer en blijf een toegenegen aanhanger van de democratische instelling en van de openbare vrijheid, doch om deze hoog te houden mag men het staatscrediet en het staatsgezag niet in gevaar brengen. Ik heb de eer verscheidene maanden da buitenlandsche politiek van Frankrijk te leiden; op dit gebied meer dan op eenig ander moet Frankrijk sterk blijven. De leiders der buitenlandsche politiek zullen slechts over het noodige gezag beschik ken wanneer het openbare crediet van het land niet wordt aangetast. Etiropa is onrustig, de vrede is onze ker en al mijn streven is er op gericht hem een vaste basisi te geven. D'e politieke crisis in ons land verzwakt het gezag van Frankrijk. Niemand blijkt geschikter dan mijn vriend Bouisson om de Regeering op zich te nemen. Het feit dat hij 9 jaar lang de functie van kamer-president heeft bekleed, toont dat hij de scheidsrechter der partijen blijft. Ik begrijp het aarzelen van het parle ment om afstand van zijn voorrechten te doen, doch het parlement moest inzien, dat men zich na deze dubbele crisis niet langer aan zijn verplichtingen kan ont trekken. D'e betuiging van sympathie die de Ka mer Bouisson na de stemming bereidde bewijst dat de stemming geen persoonlijk karakter droeg. Ik heb er bij den Pre sident der Republiek op aangedrongen Bouisson opnieuw met de Kabinetsfor matie te belasten." Inmiddels heeft Bouisson echter ge weigerd nogmaals een opdracht tot vor ming van een regeering te aanvaarden. Laval Kabinets-formateur. Na een onderhoud met Lebrun heeft de minister van Buitenland sche Zaken zich in principe bereid ver klaard, een nieuw Kabinet samen te stellen. De Britsch-Duitsche vlootbesprekingen. De Engelsch-Duitsche vlootbesprekin gen duurden gisteren van 10.45 tot 13.45 en daarna van 16 tot 17.30 uur. In de ochtendzitting zette Yon Ribben- trop de redenen uiteen, welke Duitsch- land er toe hebben geleid een vlootton- nage te vragen gelijk aan 35 pet. van de Britsche. Een officieel communiqué is niet gepu bliceerd. 56.000 dooden in Beloetsjistan. Van geautoriseerde zijde wordt mede gedeeld, dat het aantal menschen, dat is omgekomen bij de aardbevingsramp in Beloetsjistan, nog belangrijk hooger is dan zelfs de meest pessimistische schat tingen bedroegen. Het bedraagt 56.000 Aan deze mededeeling wordt toegevoegd, dat, dank zij het snelle optreden van de reddingsbrigades, 10.500 personen uit de puinhoopen werden gered binnen twee uren nadat zich de eerste schokken de den voelen. Zoowel de burgerbevolking als de mi litairen zijn op het open veld onderge bracht. Speelgoed voor een monarch. Göring, de premier van Pruisen, heeft zoo meldt de „Telegr.", onlangs een be zoek aan Belgrado gebracht. Hij sprak er met koning Peter en tijdens dit onder- I houd vroeg hij den 11-jarigen monarch, of hij hem een geschenk mocht geven en zoo ja, wat hij dan wel het liefst wilde hebben. „Een grooten spoortrein!" antwoord de de koning, die eensklaps alle ernstige staatszaken had vergeten. En zoo is dan thans in de Joegosla vische hoofdstad het geschenk voor ko ning Peter aangekomen 1 een minia tuurspoorweg, die in de tuinen van het D'edinje-paleis zal worden aangelegd. Wie zal dit cadeau betalen? D'e ver armde Duitsche schatkist? Korte Berichten. Göring en zijn vrouw zullen na een bezoek aan de D'almatische kust morgen te Belgrado aankomen. i Eén der miniatuurtreinen van de Wereldtentoonstelling te Brussel is ont spoord en op een groep bezoekers inge reden met het gevolg, dat een Brussel- sche dame werd gedood. De reizigers zelf van het treintje bleven ongedeerd. Toen Mussolini in het park van zijn buitenverblijf te Rome een rit te paard maakte, steigerde plotseling zijn paard, waardoor de Du.ce in onzachte aanraking kwam met een boomtak. Hierbij werd zijn oog vrij ernstig gekwetst en zwol kort daarna op. Hij zal het oog echter niet moeten missen. bi( Gevatte Kou, Griep, Influenza, Koorts, Onbehaaglijkheid enz. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DEN HELDER. Omtrent het bezoek van H. M. de Ko ningin aan D'en Helder, kan nog worden gemeld, dat na een défilé van een aantal schepen voor H. M. de Koningin die zich met de „Hertog Hendrik" buitengaats had begeven, des middags de onthulling en inwijding der monumenten plaats had. In 1928 werd besloten tot de stichting van een monument ter nagedachtenis van den grooten menschenredder D'orus Rij kers. Later werd besloten het monument te wijden aan het geheele Nederlandsche reddingswezen. Z.K.H. Prins Hendrik had het eere-voorziitterschap van het hiervoor gevormde comité aanvaard. Na het overlijden van Prins Hendrik kwam het denkbeeld op om voor den ge wezen beschermheer in de onmiddellijke nabijheid van het reddingsmonument zijn borstbeeld te plaatsen. Hij was het die ook als beschermheer der beide red dingsmaatschappijen, zeer veel voor het reddingswezen heeft gedaan en zich zelfs met de stoere eenvoudige mannen te mid den der woeste golven waagde om zoo mogelijk de zee haar prooi te ontrukken. Er was evenals den geheelen dag ook bij deze plechtigheid zeer veel belangstel ling van de zijde van het publiek, dat de Landsvrouwe zeer hartelijk toejuichte. Na afloop van de plechtigheid bezich tigden H. M. met Haar gevolg de ten toonstelling Remaiv aan de Buitenhaven, en om 6.50 vertrok de Koninklijke trein weer uit Den Helder. Een groot aantal Oranje- en andere vereenigingen had zich langs den weg opgesteld, waarde Koninklijke stoet passeerde. HULP VOOR JEUGDIGE WERK- LOOZEN. Steeds meer gemeenten toonen belangstelling. Verschenen is een nota van den mi nister van Sociale Zaken naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk A der Rij'ksbe- grooting Sociale Zaken voor 1934. Hierin wijst de minister er op, dat in steeds toenemende mate de overheid heeft ingezien, dat er maatregelen moeten wor den genomen tegen den gedwongen ledig gang van jonge werkloozen. Verschillende gemeenten, die in 1933 geen of weinig aandacht aan.dit vraag stuk schonken, lieten in den loop van 1934 van haar daadwerkelijke belangstelling blijken en organiseerden met 's ministers instemming cursussen op velerlei gebied, verder het noodige doende om de vakbe kwaamheid der jongeren te bevorderen. Dit had tot gevolg, dat met het aanvanke lijk uitgetrokken bedrag niet kon worden volstaan. Bovendien had de practijk aan getoond, dat behalve cursussen, practi- sche werkverschaffingen voor de jonge werkloozen moesten worden georgani seerd. Zulke werkverschaffingen werden in verschillende gemeenten met succes ter hand genomen en de minister heeft dit streven, waartoe hij het initiatief had ge nomen, financieel gesteund. De Tweede Kamer. De Tweede Kamer is in vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 18 Juni des middags te 1 uur. Naast stemmingen met betrekking tot het ontwerp inzake de Zeevaartdiploma's zal er een regeling van werkzaamheden zijn. Voorts zal in een vergadering op Woensdag 19 Juni des middags te één uur een aantal wetsontwerpen worden behan deld, waaronder die tot het in het lev8n roepen van een N.V. Nederl. Omroep Zen der Mij:., tot naasting van eenige lokaal spoorwegen en tramwegen en verschillen de contingenteeringsontwerpen. Geen Duitsche vacantie-reizigers. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat het niet mogelijk is gebleken met de Duitsche regeering tot een regeling te ko men, om het voor reisdoeleinden naar ons land vastgestelde bedrag te verhoogen. Een Duitscher, die ons land wil bezoe ken, zal dus ook dezen zomer niet meer dan 10 mark mee kunnen nemen. De leiding van de Zuivelcentrale. Naar het Hbld. inofficieel, doch van goed ingelichte zijde 1 uit Den Haag zegt te vernemen, zal er in de leiding van de Crisiszuivelcentrale verandering ko men. Het is de bedoeling, den secretaris, den heer Th. C. Geudeker, te ontheffen van zijn detacheering bij dit lichaam en hem wederom werkzaam te stellen aan het departement van sociale zaken. Tevens bestaat het plan, om over te gaan tot de benoeming van een directeur; voor deze functie zal waarschijnlijk in aanmerking komen de heer J. L. vaD Eek, gepensionneerd hoofd van den bur gerlijken Veeartsenijkundigen Dienst in Ned.-Indië, thans wonende te 'sGraven- hage. Tenslotte ligt het in de bedoeling, om met de leiding van de controle op de melksteunbeperking te belasten ir. H. W. de Kruyff, thans directeur van den keu ringsdienst van waren in het ambtsge bied Zutphen. Geen goedkoope boter voor de veehouders. Naar gemeld wordt heeft minister Steenberghe nog géén beslissing geno men in zake het verstrekken van boter met verlaagde heffing aan veehouders (een half pond per gezinslid per week) als middel, om het karnen der onge steunde melk tegen te gaan. Het laat zich aanzien, dat nu de bewindsman zijn portefeuille zal gaan overdragen aan prof. Gelissen deze beslissing, zoo zij nog wordt genomen, in elk geval niet meer zal worden geno men door mr Steenberghe. Subsidieering van wachtgeldregelingen. D'e Minister van Sociale Zaken heeft een nieuwe subsidieering van wacht geldregelingen ingevoerd met ingang van 1 Juli a.s. Indien een werkgever een regeling treft, om bij tijdelijken stilstand van of slapte in de onderneming aan zijn werklieden een uitkeering te verstrekken, kan door het Rijk, met inachtneming van verschil lende bepalingen, in die uitkeeringen sub sidie worden verleend. Steun en verzekering. De heer Steinmetz heeft aan den minister van Sociale Zaken gevraagd Is het den minister bekend: a. dat cri- sisgesteunden verplicht worden mededee ling te doen aan de betreffende diensten van steunverleening of zij1 al of niet een levensverzekering hebben loop en? b. dat de gesteunden verplicht worden in die ge vallen tot afkoop der polissen over te gaan tot een saldo overblijft groot f 200, althans zoolang van steun verstoken blijven tot dat genoemd saldo is bereikt? Is de minister niet van oordeel, dat hierdoor de verzekerden, die jarenlang hebben betaald, worden benadeeld, daar afkoop immers verlies voor den verze kerde beteekent? Is de minister bereid de gemeentebe sturen te instrueeren, dat hun betreffende Binnenland. Hulp voor jeugdige werkloozen. D'e leiding van de zuivelcentrale. De stand van kersen en bessen. Nederlandsch-D'uitsche besprekingen. Minister Gelissen beëedigd. Buitenland. Het nieuwe Fransehe kabinet reeds ge vallen. Laval met de kabinetsvorming belast. 56.000 dooden in Britsch-Indië. De Britsch-Duitsche vlootbesprekingen. diensten wordt verboden de levensverze keringen te doen aantasten, alsof hier sprake zou zijn van gewone spaargelden? Belegging van N. U M. gelden. Op door den heer D r e e s gestelde vra gen heeft Minister Oud geantwoord: Van de bedoelde vorderingen zijn thans nog niet gerealiseerd die betreffende de Chineesche Schatkistbiljetten, ten getale van 9484 stuks van 1000. In 's Rijks Schatkist is gestort een be drag van f 47.500.000, dat is verantwoord onder de Rijksmiddelen over 1928 on der art. 196. Behalve de bovengemelde Chineesche Schatkistbiljetten had de li- quidateur der N. U. M. vclgens den stand van zaken op 20 Mei 1935, nog onder zijn beheer: Contante gelden f 6333; Effecten (nominaal) f 1.295.600; Hypothecaire vor dering Stichting „Het Nationale Park de Hooge Veluwe" f 810.000. Op de in het antwoord op de vorige vraag bedoelde gelden zijn de voorschrif ten der Rij'kscomptabiliteit niet van toe passing, zoolang die gelden niet in 's Rijks Schatkist zijn gestort. Belegging van die gelden, gelijk bij het geven van een hypo thecaire leening aan de in deze vraag gemelde stichting is geschied, behoort tot de taak van den liquidateur der N. U. M., die daarvoor formeel geen machtiging be hoeft, doch die tot het verstrekken der gemelde leening in dit geval niet is over gegaan dan nadat hij zich er van had verzekerd, dat deze handelwijze de in stemming der Regeering had. Uit het bovenstaande volgt, dat alle beleggingen van gelden, behoorende tot het saldo der N. U. M., zijn geschied zon der dat de Staten-Generaal daarin zijn gekend. Met uitzondering van de meerge melde hypothecaire leening heeft de be legging uitsluitend plaats gehad in obliga ties, genoteerd ter beurze van Amsterdam. Besprekingen Nederland-Duitschland. Naar het Hbld. vernam, loopen de on derhandelingen, welke den laatsten tijd te Berlijn tusschen vertegenwoordigers der Nederlandsche en die van de Duitsche regeering zijn gevoerd over een per 1 Juli a.s. nieuw te sluiten verdrag, vrijwel ten einde. De Nederlandsche delegatie zou het voornemen koesteren heden ('Woensdag) naar Nederland terug te keeren. Gezien de omstandigheden, waaronder de besprekingen zijn gevoerd en de moei lijke discussie in aanmerking genomen, schijnt men rekening te mogen houden met een niet geheel ongunstig resultaat daarvan. Indien zich geen verdere moeilijkheden voordoen en de besprekingen heden in derdaad beëindigd kunnen worden, mag een spoedige publicatie van het resultaat worden tegemoet gezien. Goedkoope reisgelegenheid met den Prov. SloomboGtdienst. Op den 2en Pinksterdag zal er, zooals gisteren werd geannonceerd, weder ge legenheid zijn tegen gereduceerden prijs een tochtje op de Westerschelde te ma ken van Vlissingen naar Tërneuzen en terug. Evenals zulks op den Hemelvaartsdag het geval was, zal hiervan zeker op den 2en Pinksterdag weer een druk gebruik worden gemaakt. Zeer groote ansjovisvangsten. De ansjovisvangst in Bergen op Zoom is heel groot. De nachtvangsten zijn het beste. Er worden 400500 ben (4050 K.G.) per tiji aangevoerd. Wanneer de vangst op de Waddenzee in verhouding ook zoo groot is, zal het vastgestelde aan tal ankers gauw bereikt zijn. Middelburg. Middelburgsch zie kenfonds. In de Dinsdagavond onder voorzitterschap van mr A. J. v. d. Weel, gehouden algemeene vergadering van het Middelburgsch Ziekenfonds, bracht de secretaris-penningmeester, de heer L. On-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1