Dobbelmcmn lekker meirf MAANDAG 3 JUNI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 205 Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Weer een minister afgetreden. Ons volk, nog steeds niet uitgepraat over het inderdaad opzienbarend aftreden van minister Marchant, werd vandaag we derom verrast door het bericht van een ontstane ministersvacature. En ook nu zal eenige opschudding wel niet uitge bleven zijn. Publiek is nu geworden, dat ook onder de leden van het kabinet een voorstan der werd gevonden van devaluatie, van opzettelijke muntvervalsching dus. Dat dit juist de minister van economische zaken is, iemand, die gebleken is een be kwaam en ook bij de volksvertegenwoor diging een gezien minister te zijn, betreu ren wij in hooge mate. Maar tevens spreken wij er onze groote blijdschap over uit, dat hij in den kring der ministers niemand vond, die zijn in zichten op dit punt deelde, zoodat hij zich verplicht achtte, ontslag te vragen uit zijn ambt. Het kabinet verdient hulde, dat het juist op het stuk der financiën stand hield en ons land voor allerlei experi menten en waagstukken wil bewaren en dat het den financiëelen en economischen toestand op eerlijke, normale wijze ge zond wil houden. Moge het daarom ook in den zoo moei lijken, maar noodzakelijken bezuinigings- arbeid, den onmisbaren steun ontvangen van allen, die met de regeering afkeerig zijn van devaluatie en dergelijke prac- tijken. Gunstige ontvangst van het nieuwe Fransche Kabinet. Het nieuwe ministerie heeft zich aan den president der Fransche republiek voorgesteld. Besloten is morgenochtend de eerste kabinetszitting en daarna minis terraad te houden. Dte stemming in de wandelgangen der kamer is uitgesproken gunstig voor Bouisson en zijn mannen. Men heeft ver trouwen in den nieuwen premier. Ver wacht wordt, dat hem bijna zonder debat a.s. Dinsdag de gevraagde volmachten zullen geschonken worden. De minister-president zou voornemens zijn Dinsdag in de Kamer dezelfde vol machten te verlangen als Flandin dit heeft gedaan, en het parlement ongeveer 9 Juni met vacantie te zenden. Overigens zou de regeering op grond van de machtigingswet de verdediging der valuta als haar voornaamste taak be schouwen en zich geheel hieraan wijden. Caillaux verklaarde onwrikbaar te zul len vasthouden aan de goudpariteit van den franc, onverbiddellijk te zullen optre den tegen de speculanten en alle devalu tionnistische strevingen te zullen bestrijd den. Men verneemt, dat de Bank van Vrij dag, de dag van den val van het kabinet Flandin, nog 900 millioen francs aan goud verloren heeft; dit cijfer steekt ech ter gunstig af bij het bedrag van 1500 millioen francs, dat Woensdag verloren was. Intussohen is de. toestand Zaterdag geheel omgeslagen en de dollar is thans weer onder het goudpunt van uitvoer van Frankrijk naar de Vereenigde Staten. Berlijns bezwaren tegen het pact FrankrijkRusland. D'e Duitsche ambassadeur te Parijs, dr Koster, heeft een memorandum der rijks- regeering overhandigd, waarin een reeks bezwaren tegen het Fransch-Russische pact zijn neergelegd. Ook aan de regeeringen te Londen, Rome en Brussel heeft de Dhitsche re geering mededeeling gedaan van dezen stap. Het memorandum geeft te verstaan, dat het Fransch-Russische pact in strijd is met het verdrag van Locarno en dat het niet in elk opzicht wordt gedekt door de bepalingen van het Volkenbondssta tuut, In goedingelichte Fransche kringen wordt hier tegen aangevoerd, dat het Fransch-Russische pact in geen enkel op- zich een bres slaat in het verdrag van Locarno. De ontvoerde knaap vrijgelaten. George Weyerhauser, de zoon van den Amerikaanschen houthandelaar-million- nair Weyerhauser, die verleden week Vrij dag werd ontvoerd, ia ongedeerd in het huis zijner ouders teruggekeerd. Bij zijn thuiskomst vertelde George zijn ouders, dat de ontvoerders in het bezit van twee auto's waren geweest. Hij meen de hen wel te zullen herkennen. Zij had den hem Zaterdagmorgen in alle Vroegte op een weg uit de auto gezet, hem twee dekens en een dollarbiljet gegeven en wa ren vervolgens met groote snelheid weg gereden. Het is nog niet bekend, of het door de ontvoerders geëischt losgeld, is betaald, doch dit is zeer waarschijnlijk, gezien de vrijlating van den knaap. Hij is vier dagen lang in een eenzaam huis gevangen gehouden. Overstrooming in Amerika. Gisteren is de Republican River in den staat Nebreska buiten haar oevers getre den, terwijl een tornado de streek teister de. Uitgebreide gebieden werden over stroomd, zoowel in Nebraska als in Kan sas. Het aantal slachtoffers wordt op 250 geschat, terwijl de materieele schade vele millioenen dollars bedraagt. De aardbevingsramp in Britsch-lndië. Van Britsch militaire zijde wordt thans een officiëele lezing gegeven van de ge volgen van de aardbevingsramp te Quet- ta. Volgens een Britsch officier die gis teravond van Quetta te Sidi arriveerde, bedraagt het aantal dooden alleen te Quetta 26.000; het staat wel vast, dat de stad nooit meer zal kunnen worden opge bouwd. De eerste aardschok Vrijdag, duurde 30 seconden. De geheele binnenstad en de in de nabijheid gelegen dorpen ten Z. van Quetta (stortten er door in, bovendien stortten ook de buiten de stad liggende gebouwen van den commissaris van den gouverneur-generaal en van zijn staf, en een in de nabijheid liegend ziekenhuis, in. Eveneens werd de wijk vernield, waar in zich de gebouwen van de militaire luchtmacht bevonden. Van deze gebou wen bleef geen steen op elkaar. Bij den eersten schok werd het groot ste gedeelte der stedelijke politie, onge veer 160 man, gedood. Ook de gevangenis stortte ineen. Van de aldaar opgesloten gedetineerden wist niemand zich te red den. Ongeveer 2000 vrachtauto's waren den eersten dag in voortdurend bedrijf om de gewonden en overlevenden te ver voeren. Door honderden muilezelwagens van het leger werden de dooden buiten de stad gebracht. Duizenden inboorlingen werden in een noodkamp op de renbaan ondergebracht Het Engelsche militaire lazareth be handelde den eersten dag ongeveer 3500 personen, hoewel er slechts plaats voor 400 personen is. In het geheele gebied zouden ongeveer 30.000 dooden te betreuren zijn. Wegens het gevaar van het uitbreken van epidemieën hebben alle overleven den de stad verlaten. Tot nog toe zijn 3000 dooden geborgen, waaronder 250 Engelschen, 20.000 liggen nog onder de puinhoopen. Op sommige plaatsen stroomt water uit de aardspleten, waardoor de puin hoopen worden overstroomd en honder den gewonden die er onder liggen, ver drinken. De paniekstemming onder de bevol king werd gister vergroot door een nieu wen aardschok, die echter geen men- schenlevens meer eischte. Indische stammen uit de bergdorpen zouden pogingen tot plunderen hebben gedaan, doch door Britsche bombarde mentsvliegtuigen op de vlucht zijn ge jaagd. Tienduizend Christenen naar Syrië. De commissie van drie deskundigen, door den Volkenbond naar Irak gezon den om de mogelijkheid te onderzoeken de Assyrische Christenen naar Syrië over te brengen, heeft haar onderzoek beëin digd en het land verlaten, na uitgebreido besprekingen met de Assyrische stam hoofden. Volgens plaatselijke berichten zal het aantal Assyriërs, dat er de voorkeur aan geeft Irak te verlaten, de tienduizend niet te boven gaan. Hun overplaatsing naar het district Khabour in Syrië kan begin September verwacht worden. De Zwitsers tegen devaluatie. Het z.g. Crisis-initiatief, waartoe de stemgerechtigde Zwitsers Zondag' naar de stembus zijn geroepen, om uit te ma ken, of in de grondwet nieuwe bepalin gen moeten worden opgenomen ter be strijding van de crisis en haar gevolgen, is verworpen. Het betreft hier een z.g. initiatief-voor stel, dat was uitgegaan van de sociaal democraten. Dë tegenstanders waren van meening, dat de voorgestelde wijziging in de grondwet het economisch leven dreigde te socialiseeren en een devaluatie zou meebrengen van den Zwitserschen franc. Het verwerpen geschiedde met 566.000 tegen 426.000 stemmen. Korte Berichten. Vrijdag heeft de politie te Parijs in 17 gevallen bij banken en particuliere personen huiszoekingen verricht, tenein de een onderzoek in te stellen naar de pogingen, die er tot speculatie tegen de valuta worden ondernomen. Omtrent het resultaat en de meeste namen wordt het stilzwijgen bewaard. Hitier heeft den gevolmachtigde voor ontwapeningsaangelegenheden, von Ribbentrop, benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur voor bij zondere missies. PRINSES JULIANA NAAR DIERDORF? Erfprins von Wied verzoekt haar zijn tweeden zoon ten doop te houden. Naar het Handelsblad verneemt zou de Erfprins Hermann von Wied aan H. K. H. Prinses Juliana de uitnoodiging heb ben gericht tegenwoordig te willen zijn bij de doopplechtigheid van zijn tweeden zoon te Dierdorf, en daarin meer in het bijzonder te kennen hebben gegeven het op zeer hoogen prijs te zullen stellen wanneer Prinses Juliana het kind ten doop zal willen houden. Het huis van den Prins von Wied is gelieerd aan het geslacht Oranje-Nassau De erfprins is een kleinzoon van prinses Maria der Nederlanden. Uit zijn huwelijk met Maria Antonia gravin van Stolberg- Wernigerode werd in 1931 prins Frede- rik Wilhelm geboren en thans is uit dit huwelijk een tweede zoon voorgesproten, bij wiens doop Prinses Juliana is uitge- noodigd tegenwoordig te willen zijn. HOE KOUD DE MAAND MEi WAS. Minimum-temperatuur als de Bilt nog nooit registreerde. Over het weer in de voorbije Meimaand geeft het K.N.M.I. te De Bilt het volgend voorloopig overzicht: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtend-temperatuur 1 graad be neden normaal. In de eerste decade was de temperatuur ongeveer normaal, in de tweede vier graden beneden en in de der de een halven graad boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 6den en den löden resp, 3 Yt graad boven en 5V2 graad beneden hormaal. De gemiddelde dagelijksche maximum temperatuur was 1/4 graad, het gemid delde minimum 1 graad beneden nor maal. Op den 17den Mei was te De Bilt de minimum temperatuur lager dan se dert het begin der waarneming in 1897 zoo laat in het voorjaar is voorgekomen. Het aantal dagen met een minimum temperatuur beneden het vriespunt was nu 2 tegen 0,5 normaal. De neerslag was gemiddeld in het midden van ons land vrijwel normaal, in het Noord-Westen boven en in het Zuid-Oosten beneden nor maal. De grootste afwijkingen kwamen voor in het Noord-Oosten en Friesland met 30 tot 60 percent boven normaal en in Zeeland, Noord-Brabant en Gelder land met 40 tot 60 percent beneden nor maal. De neerslag viel gedeeltelijk in he vige onweersbuien. Op den 29sten kwam daarbij te Bilthoven en Maarseveen zware hagelslag voor, welke veel schade aan richtte. Te De Bilt werden 213 uren zonne schijn waargenomen tegen 210 normaal. De vacature-Minister Marchant. Naar de Haagsche correspondent van de Stand, vernam, is een benoeming van een Minister van Onderwijs, K. en W. en een vervulling van de vacature ontstaan door de o^Jslagname van Mr H. P. Marchant gedurende de eerste we ken nog niet te verwachten. Niettemin moet het niet onmogelijk worden geacht, dat de tegenwoordige Mi nister van Onderwijs ad interim, Prof. Dr J. R. Slotemaker de Bruïne blijvend deze plaats zal bezetten, en dus Sociale Zaken met Onderwijs gaat verwisselen. Oud-minister overleden. Zondagmiddag is te Den Haag plotse ling overleden in den ouderdom van 78 jaar de heer W. J. Cohen Stuart, oud zeeofficier en oud-minister van Marine. Voorlichting bij beroepskeuze. Het centraal-comité van samenwerking inzake voorrlichting bij beroepskeuze, dat gevormd wordt door vertegenwoordigers van het R.-K. Centraal Zielkundig Be roepskantoor, de Chr. Psychologische Centrale voor school en beroep en de Ver. tot bevordering der voorlichting bij beroepskeuze besprak in zijn dezer dagen onder voorzitterschap van den heer Anth. Folmer te 's-Gravenhage gehouden ver gadering het inhouden van de rijkssub sidie, volgens de voorstellen van het be- zuinigingsontwerp. De voortzetting van dit voor de voorlichting bij beroeps keuze in het geheele land belangrijke werk zal hierdoor ernstig gevaar loopen. Het comité besloot er ernstig naar te streven, dat het werk zou kunnen worden voortgezet en sprak de verwachting uit, dat het Rijk alsnog een weg zal weten te vinden, om zijnerzijds daartoe te blij ven medewerken. Ontslag bij stationsbuffetten. Naar het Hdbl. meldt, heeft de directie van de Fa. Van Goethem en Neuteboom te Amsterdam tegen den lsten Juli haar pachten van stationsbuffetten hier te lande opgezegd in verband met de af wijzing van haar tot de directie der Spoorwegen gerichte verzoek om verla ging van de pachtprijzen. Aan het geheele personeel (ongeveer vijf honderd personen) der stationsrestau rants van genoemde onderneming, is der halve Zaterdag tegen genoemden datum ontslag aangezegd. Bouw van goedkoope woningen. De Regeering heeft reeds te kennen gegeven, dat een verruiming van den hui- digen woningvoorraad haar in het alge meen onnoodig en ongewenscht voorkomt. Haar aandacht is vooral gevestigd op ver laging van buur bij' bestaande woningen en op vervanging van bestaande wonin gen. Intusschen zal in enkele gemeenten een bescheiden verruiming van den wo ningvoorraad door aanbouw van goed koope woningen het proces der huurda- ling kunnen bevorderen zonder econo misch ongewenschte gevolgen voor het huizenbezit met zich te brengen. In dezen zin heeft de Regeering thans besloten haar medewerking te verleenen voor den bouw van rond 720 woningen te Amster dam, die voor f 4.25 tot f 5.30 zullen kun nen worden verhuurd en die uitsluitend moeten betrekken worden door arbeiders met lage loonen. HET 16e VERSLAG VAN HET C. N. V, Heden verscheen het 16e verslag van het Christelijk Nationaal Vakverbond, dat ook ditmaal weer het vorige in omvang overtreft en is uitgegroeid tot een boek werk van 536 bladzijden. Het verslag legt èn door omvang èn door inhoud getuigenis af van de toene mende beteekenis en den groeienden in vloed der Christelijke vakcentrale. Het gewaagt reeds in de inleiding van vreugde en droefheid, zorg en zegen. Werden de economische omstandighe den gaandeweg moeilijker, het Verbond mocht niet onvruchtbaar werkzaam zijn ten behoeve van de werkloozen, ouderen en jongeren. Dank zij de medewerking van den Minister van Sociale Zaken, prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine, werd de vakbeweging een betere gelegenheid gege ven, om de belangen der werkloozen te behartigen. Het eerste hoofdstuk handelt over „om vang en samenstelling van het Verbond". Het ledental van het C.N.V. klom van 116.913 iop 1 Jan. 1933 tot 118.817 op 1 April 1933 om daarna terug te loopen tot 113.566 op 1 Jan. 1935. Hiet aantal vrouwelijke en adspirant- leden liep niet onaanzienlijk terug. Dat der vrouwelijke van 4507 tot 3156, een ver lies van 30 pet., dat der adspirantleden van 1587 tot 1368, eveneens een verlies van 30 pet. Uit vergelijkende cijfers blijkt, dat de teruggang van het aantal leden voor ruim 50 pet. gelegen is in vermindering van deze beide groepen. Dit verschijnsel is moedgevend. Want het bewijst, dat in het algemeen stabiliteit in 't ledental heerscht en dat de teruggang in ledental voor het grootste gedeelte toegeschreven moet wor den aan het gevolg van de speciaal in den laatsten tijd opgekomen suggestie tot het vervangen van vrouwelijke door manne lijke arbeidskrachten, alsmede aan het feit, dat het aantal arbeidskrachten in het bedrijfsleven niet meer in voldoende ma te door jeugdigen wordt aangevuld, resp. vervangen. De ledencijfers worden ook gegroepeerd per provincie. Daaruit blijkt, dat in alle provincies de teruggang is ingetreden. Behalve in Zeeland en N.-Brabant. Voor al in eerstgenoemde provincie is sinds 1931 de invloed der Chr. vakbeweging sterk toegenomen. Op 1 Jan. 1935 had het C.N.V. in Zee land 161 afdeelingen met 6.866 leden. In het Overzicht van den omgang van de Vakbeweging wordt geconstateerd, dat de percentages van de Chr. Vakbeweging steeds winnen op die der niet-Ghr. Op 1 Jan. 1934 was 43.19 pet. georganiseerden Christelijk (waarbij ook R.K.) en 56,81 pet. anders georganiseerd. In 1929 waren deze percentages resp. 36,45 en 63,55. Het C, N. V. steeg in die jaren van 12,51 tot 16,07 pet. Op 1 Jan. j.l. was het socia listische vakverbond de Chr. en R. K. vakbeweging nog slechts 4.202 leden voor. Over het contact met de Chr. werkge- versvereen. wordt ook thans weer ver meld, dat het gering is geweest. Ook bij het bespreken van vraagstukken, liggende op sociaal en economisch terrein, blijkt meer dan gewenscht en noodig is verschil van inzicht tusschen deze organisatie en het Verbond. Over het fascisme werd principieele voorlichting gegeven in de November-ver- gaderingen van 1933 en door de verstrek king aan vrijwel alle leden van de bro chure van C. Smeenk „De revolutionnaire totaal-staat". Blijkens een bij de orga nisaties ingesteld onderzoek bleek, dat slechts 73 personen op grond van natio- naal-socialistische of fascistische sympa- hieën als lid der christelijke vakbeweging bedankt hadden of als zoodanig waren geroyeerd. De uitslag van dit onderzoek bevestigde Binnenland. Minister Steenberghe treedt af. Prof. dr ir H. C. J. H. Gelissen zijn opvolger. Bouw van goedkoope woningen. Ontslag bij' de stationsbuffetten. De koude Mei-maand. Buitenland. De aardbeving in Britsch-lndië. Het nieuwe Fransche kabinet. Geen devaluatie in Zwitserland. de reeds bestaande overtuiging, dat aan den invloed van de meergenoemde stroo mingen op de Chr. vakbeweging geen be teekenis mag worden toegekend. Prin cipieele scholing is de beste waarborg tegen dergelijke afdwalingen Een vergeefsche poging werd aange wend om de Christelijke officieren ter koopvaardij tot organisatie te brengen. Aan de A.R. en G.H. Tweede Kamer fracties werden in 1934 de wenschen van het G. N. V. in verband met de tijdsom standigheden kenbaar gemaakt. Reeds Ingezonden Mededeeling. ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG eerder was met het oog op de verkiezing in 1933 aan alle protestantsch christelijke partijen het sociaal program van het C. N. V. toegezonden. Met het centraal comité van A.R. kiesvereenigingen en het hoofd bestuur der C.H. Unie werd hierover na dere samenspreking verkregen. Van de 'overige protestantsch-christe- lijke politieke partijen werd naar aanlei ding van de toezending van het sociaal- politiek program niets vernomen. Mededeeling wordt gedaan over mis lukte samensprekingen over het houden van een 3e Chr.-Sociaal congres. De bij1 het C. N. V. aangesloten organi saties ontvingen in 1933 en 1934 resp. f 1.816.747 en f 1.718.956 aan contribu ties. Ze gaven f 1.926.610 en f 1.618.771 uit. Het gezamenlijk vermogen der organi saties bedroeg eind -1934 f 3.053.269 of f26.88 per lid (1 Jan. 1933 f22.48). De werkloozenkassen ontvingen aan contributies f 1.400.922 en f 1.445.241, en f 3.029.924 en f 2.275.847 aan toeslag van rijk en gemeenten. De kasuitkeeringqn be liepen f4.643.358 en f3.547.933. De reserves der werkloozenkassen be liepen eind 1934 f 593.532. De totale reserves der organisaties (fondsen inbegrepen) beliepen f 4.268.241. Blijkens het financieel verslag van het C.N.V. zelve ontving dit in 1933 f 220.002 en hield een saldo van f 3.978. In 1934 beliepen ontvangsten en saldo resp. f 208.406 en f 1.842. Het vermogen van het C. N. V. beliep eind 1934 f 36.863. Het T.B.G.-fonds zag zijn reservekapi taal slinken van f 40.494 tot f 25.382. Nederlandsch Verbond van Chr. Jonge Vrouwen- en Meisjesvereenigingen. De Provinciale Bondsdag zal dit jaai gehouden worden op Woensdag 10 Juli, in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, en de Jeugddag op Woensdag 19 Juni, in de Wouwsche Plantage.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1