BERTHS Prijsverlaging IVOROL EERSTE BLAD ZATERDAG 1 JUNI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 204 Buitenland. Binnenland van Bertels' Opfokvoer Bertels' Kunstkorrel Bertels' Ochtendvoer Belangrijkste Nieuws cMoouz wuLe tonden, Uit de Provincie Uitg.; N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J- J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw ■■.Jii. i Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0,?0. Losse nummers 5 cent, Advertentiën 80 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per repel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0 7^, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Schoolgeld heffing. Onverdeelde instemming verdient, naar het ons voorkomt, hetgeen door de Re geering in het bezuinigingsplan wordt voorgesteld inzake schoolgeldheffing. Het is langzamerhand mode geworden dat op het gebied van het onderwijs een maximum-prestatie wordt verlangd voor een minimum-bijdrage. Het is onder de bestaande bepalingen zelfs mogelijk, dat gegoede ingezetenen kun kinderen gratis onderwijs kunnen doen geven. Met dat in elk opzicht funeste stelsel wordt nu gebroken. In de memorie van toelichting wordt de aandacht er op gevestigd dat reeds in het rapport der Staatsco-mmissie-Rutgers is gewezen op de bezwaren, welke voort vloeien uit het feit, dat de Lager Onder wijswet 1920, het) schoolgeld afhanke lijk stelt van den aanslag in de inkom stenbelasting. Met het oog hierop wordt een nieqwo lezing van artikel 63 der wet voorgesteld, welke tevens beoogt een wettelijken grond te geven aan het verstrekken door den Rijiks-belastingdienst van de gegevens welke de gemeenten voor de regeling van het schoolgeld behoeven. De gekozen re dactie waarborgt, dat gegevens, welke ge heim behaoren te blijven, niet aan de gemeentebesturen worden verstrekt. Bovendien wordt de mogelijkheid ge opend om voor de heffing van school geld niet uitsluitend naar het inkomen over de periode van een jaar te zien, maar de heffing toe te staan gedurende den tijd, waarin het gezin voldoende in komsten heeft om iets voor het onderwijs van de kinderen uit te leggen, ook al blijft het jaarbedrag van het inkomen be neden de algemeen voor belastingheffing aanvaarde norm. Met het oog hierop is in het nieuwe artikel 67 bepaald, dat niet steeds het uitreiken van aanslagbiljetten in het schoolgeld zal worden voorge schreven. Dit deel der voorstellen verdient o.i. onverdeelde instemming. Zelfs niet alleen om de te verwachten financieele voordeelen. De bestaande bepalingen werken er toe mee dat de gedachte ingang vindt, dat als het gaat om het onderwijs der kinderen, de publieke kassen er goed voor zijn, dat hier een taak ligt niet in de eerste plaats voor de ouders, maar voor Rijk en Ge meente. Gratis onderwijs en nog kostbare leer boeken iop den koop toe. Hoe eerder met dit in alle opzichten heillooze stelsel wordt gebroken hoe beter. Inning schoolgelden. Vroeger was het althans bij het bijzon der onderwijs gewoonte dat het schoolgeld door de onderwijzers werd geïnd. Dit stelsel was eenvoudig en voor vele ouders gemakkelijk. Velen kunnen beter elke week een kwartje aan schoolgeld be talen dan bij den ontvanger een bedrag ineens van f 10. Als bezwaar is aangevoerd dat het voor de onderwijzers heel wat drukte mee bracht en dat het voor de kinderen on aangenaam moest werken ais bleek dat de een slechts een dubbeltje per week betaalde en de ander een veel hiooger bedrag. De tijden zijn dan wèl veranderd. Nu gaan velen er prat op, dat ze het dan toch maar weten klaar te spelen door de mazen van de wet heen te glippen en er zonder betaling af te komen. En „jon ge heeren" die op een fonkelende fiets naar de burgerschool rijden, blijken vol strekt niet gebukt te gaan onder het feil dat papa vrijstelling heeft en dat voor het zoontje van een eenvoudig ambtenaar tje schoolgeld betaald moet worden. Laat men maar weer het schoolgeld op school innen. En het is ook volstrekt geen schade als de kinderen bemerken dat het betalen van schoolgeld voor vader en moeder een offer beteekent. Er zijn gemeenten geweest waar men wat dit betreft de goede lijn wilde volgen maar waar de onderwijzers eenvoudig weigerden de gewenschte medewerking te te verleenen. Daarom wordt nu voorgesteld te be palen, dat de onderwijzers verplicht kun nen worden aan de richtige inning mee te werken. Het gaat bij deze voorstellen niet om gr-oote sommen. Maar de instemming be hoeft er niet minder om te zdjn. De minister-crisis in Frankrijk. Verscheiden Kamerfracties en parle mentaire groepen hebben in de namid daguren vergaderd, teneinde hun houding ten aanzien van de kabinetsformatie te bepalen. Medegedeeld werd, dat de kabinetsfor matie vandaag zou worden bekend ge maakt. De radicaal-socialistische kamergroep besloot tot deelneming aan de regeering en tot verleening van de gevraagde finan cieele volmachten, waardoor de oplossing der kabinetscrisis dus verzekerd is. De kabinetsformateur heeft verzekerd, dat hij van de financieele volmachten uit sluitend gebruik zou maken voor de ver dediging van den franc, het financieel herstel en de economische vernieuwing des lands. Hij heeft zich verplicht, de parlementaire instellingen intact te laten. Italië roept nieuwe divisies op. De gedeeltelijke mobilisatie van Abessy- nische troepen en de aankomst in Abessy- nië van hoeveelheden oorlogsmateriaal maken het noodig nieuwe maatregelen te nemen ter verzekering van de veiligheid van de Italiaansche koloniën in Oost- Afrika tegen iederen aanval. Derhalve is order gegeven tot het mo- biliseeren van de divisie „Aquila", die vervangen zal worden door een andere, -reeds geformeerde divisie. Voorts is bevel gegeven tot mobiliseering van twee nieu we divisies Zwarthemden. Verder zijn den laatsten tijd talrijke of ficieren, soldaten en technisch personeel der marine onder de wapenen geroepen. Het verlof van de marinelichting 1913 is opgeschort. Rijksbisschop Müller verhinderd te prediken. Rijksbisschop Müller wilde eenige da gen geleden in zijn oude gemeente Roe- dinghausen bij Buende van den kansel af het woord voeren. Het presbyterium der gemeente weiger de hem evenwel den toegang tot de kerk met de verklaring, dat geen Duitsch- christelijk geestelijke den kansel moch' beklimmen. De bemiddelingspogingen van opper- kerkeraad dr Wérner bleven vruchteloos. Tenslotte was rijksbisschop Müller ge dwongen op het erf van een boer te pre diken. Roosevelt zet regeeringsproblemen uiteen. Tijdens een persconferentie heeft pre sident Roosevelt een uiteenzetting gege ven van de problemen der regeering ge schapen ten gevolge van de uitspraak van het Hoogste Gerechtshof. Roosevelt liet doorschemeren een voor stander te zijn van een wijziging der grondwet en wel in dien zin, dat hierdoor de controleerende bevoegdheden van de Federale regeering zouden worden ver strekt. Aardschok treft Beloetsjistan. Het epicentrum van de aardbeving bleek tusschen Quetta en Kallat, in bet gebied van Beloetsjistan, in het Noordwesten van Britsch-Indië, aan de grens van Afgistan, te liggen Het aantal dooden te Quetta wordt op 1000 geschat. D!e stad is nog slechts een massa puinboopen. Alleen de militaire gebouwen hebben de schokken weerstaan Op het Britsche militaire vliegveld zijn 43 vliegers om het leven gekomen. Tusschen Quetta en Kalat zijn alle ge bouwen vernield. Tallooze bewoners zijn omgekomen. Wegen en spoorwegen in de omgeving van Quetta zijn intact gebleven. Andere berichten spreken van 20.000 tot 30.000 dooden. Toen de eerste aardschok plaats vond, lagen de bewoners nog in diepen slaap verzonken, zoodat zij niet tijdig genoeg de straat op konden vluchten. Maar ook bet grootste deel van degenen, die er in slaagden, de straat te bereiken, is om het leven gekomen, omdat de muren der hui zen door de daarop volgende tweede aardschokken instortten en de op straat verzamelde menschenmassa's onder hun puinen bedolven. Bijna het geheele politie-corps is in de kazernes en barakken om het leven geko men. Van Karachi en de provinciale hoofd steden van Noo-rd-Indië uit zijn hulptrei- nen afgezonden, welke artsen, ziekenver pleegsters, medicijnen en verbandmidde len aanbrengen. D'e wereldberoemde oofttuinen rond de stad zijn volkomen vernietigd. Vele dor pen en kleine steden in de omgeving zijn met den grond gelijk gemaakt. Korfe Berichten. Reuter verneemt van officieele zijde, dat koning George van Engeland lijdende I is aan een lichte verkoudheid. Als voor zorgsmaatregel heeft men hem aanbevo len zijn kamer te houden. Dezen zomer zullen de Duitsche spoorwegen dertien nieuwe Diesel-elec- trische treinen in gebruik nemen met een grootere snelheid dan de z.g. „Vliegende Hamburger". Bond van Jong. Vereen op G. G. De Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag hield te Rotterdam zijn jaarvergadering. Wegens de groote opkomst werd in 3 gebouwen vergaderd n.l. in de Nieuwe Westerkerk, in de Doelenzaal en in de Zuiderkerk. In de Woensdagavond gehouden huis houdelijke vergadering werd beslotep in 1936 te Leeuwarden te vergaderen. Het bondsbestuur zegde toe te zullen overwe gen of in 1937 te Middelburg kan wer den vergaderd. Tot lid van het bondsbestuur werd in de plaats van den heer A. Zijlstra te Gro ningen, gekozen Mr H. Bijleveld. In de Nieuwe Westerkerk, waar de „hoofdvergadering" gehouden werd, heeft de heer Zijlstra een afscheidswoord ge sproken als voorzitter. De scheidende voorzitter werd toegesproken door Dr K. Dijk, die ouder daverende toejuichingen mededeelde dat het Bondsbestuur had be sloten den heer Zijlstra tot eerelid te be noemen. Verder werd hier het woord gevoerd door Ds F. G. Meijster over „Ons Gere formeerd Jeugdwerk, het jeugdwerk" en door Ds J. B. v. d. Sys over „Het witte paard gaat voor". Het was voor de vergaderden een een groote verrassing toen tijdens de be sprekingen de minister-president Dr H. Golijin de vergadering kwam bezoeken. Tenslotte voerde Dr Colijh nog enkele oogenblikken het woord. Wat mij' hier overkomt, aldus Spr., vol gens het verslag in de Rotterdam mer, gebeurt niet elke dag. Ik word ge commandeerd te spreken en ik zal ook ge hoorzamen. Spr. zal 't echter maar heel kort maken, want als hij 't programma doorziet, dan is er bijna geen onderwerp waarover op dezen bondsdag niet gespro ken is. Zoo af en toe gevoelt Spr. wel eens behoefte om af te rekenen met zonder linge geruchten en lastertaal die over hem in omloop zijn. Om er maar één te noe men: men vertelt zelfs dat Spr. en zijn vrouw er thuis een danszaal op na hou den. (Luid gelach). Ook is 't voor mij als een verfrisschend bad, zegt Spr., dat we hier weer eens on der elkaar zijh. Spr. zou dat veel vaker willen, maar de omstandigheden laten dat niet toe. Spr. zal 't hier niet hebben over de po litiek en ook niet over 't werk der J.V. 't Is 51 jaar geleden, dat hij er lid van was en veel herinnert hijl er zich niet meer van. Alleen nog dat hij1 vaak gekozen werd om zijn vereeniging op 't jaarfeest van een zuster-vereeniging te vertegen woordigen. Dat kwam misschien, zegt Spr., omdat ik een beetje praten kou. (Gelach.) Ook herinnert Spr. 't zich nog, dat hij moeilijke problemen gemakkelijker kou oplossen toen hij: 15 jaar was dan nu hij er 66 is! (Luid gelach.) Spr. heeft met aandacht naar de rede van Ds v. d. Sys geluisterd en ook naar de vragen die de vrienden hebben ge steld naar aanleiding van het referaat van Ds Medjster. In genoemde rede was 't antwoord op vele vragen te beluisteren. Want het Woord van God geeft ant woord op alle levensvragen. Ook in mijn werkkring, zegt Spr., komen telkens de moeilijkheden aanstormen. En ik zou dat werk niet kunnen volhouden wanneer ik gedurig weer niet grijpen mocht naar dat Woord dat alleen vastheid geeft. Ik weet het, zegt Spr., ook velen uwer hebben 't ontzaglijk moeilijk in dezen tijd. Slechts één ding helpt: grijpt u met beide handen aan het Woord vast! Hoe moeilijk de tijden ook zijd, hoe angstig beklemmend de toekomst de overwinning is des Heerenl En het laat ste woord in den dag der dagen, de juich kreet aller verlosten zal dan zijn: Soli Deo Glorial Laat dat het richtsnoer zijh ook van uw leven temidden van de moeilijkheden van dezen hangen tijfli In de Doelen, waar Dr K. Dijk presi deerde, werd gerefereerd door de heeren L. F. Lanting en Mr H. Bijleveld. De ver gadering in de Zuiderkerk werd geleid door den heer P. van Nes Cz. Hier voer den het woord de heeren Jioih. G. Franc ken en Ds D. Zwart. Ned. Jongel. Verbond. Het Nederl. Jong. Verbond hield te Utrecht zijn 82ste algemeene vergade ring. Woensdag werd onder leiding van den Bondsvoorzitter een huishoudelijke vergadering gehouden, gevolgd door een avondhijeenkoanst in Tivoli. Ingezonden Mededeeling. Het hooge gehalte aan verteerbare voedingsstoffen In Bertels' Pluim veevoeders maakt dat U hiermede billijker voedert dan met lager ge prijsde voedermengsels met veel onverteerbare bestanddeelen. Vraagt offerte bi| Uw leverancier. Oliefabrieken N.V. Amsterdam Donderdag waren in verband met den groeten toeloop twee vergaderplaatsen noodig, nl. Tivoli en de Nieuwe Kerk. D'e regeling was aldus gemaakt, dat des morgens de vergadering in Tivoli ge presideerd werd door Ds P. Veen, den Bondsvoorzitter, en des middags door den vice-voorzitter, Ir Sprey. In de Nieu we kerk was het omgekeerd, daar presi deerde in de morgenvergadering Ir Sprey en in de middagbijeenkomst Ds P. Veen. Des middags bevond zich het hoofdbe stuur in de Nieuwe Kerk. Het karakter van filiaalvergadering was daardoor weg genomen, alsook door het feit, dat de zelfde sprekers in beide samenkomsten optraden. Na de openingsrede van D's Veen werd het woord gevoerd door D'r A. van Selms van Hansweert over „Ondergang", Ds A. A. Adriani over „Doorgang" en Dr G. P. van Itterzon over „Opgang". De bondsdag werd besloten met een samenkomst in de Domkerk, waar door Ds P. Veen een slotwoord werd gespro ken. Loting vaar den dienstplicht. De Minister van Defensie heeft bepaald dat de in art. 10 der Dienstplichtwet be doelde loting ter bepaling van den inge schrevene, die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aan merking komt om tot gewoon dienstplich tige te worden bestemd, in het openhaar plaats heeft voor de lichting 1937 op Vrij dag 14 Juni 1935, des namiddags om 2 uur te 'is Gravenhage, in de „Rolzaal", Binnenhof 8. Arbeiderswoningen met lage huren. Onlangs is gemeld, dat in een aantal gemeenten, waaronder Kampen, Maas tricht en Zwolle, ter vervanging van be staande woningen, waarvan de vervan ging dringend gewenscht is en tevens ter bestrijding van de werkloosheid in de bouwvakken, een 500-tal arbeiderswo ningen zullen worden gebouwd, welke te gen lage huren verhuurd kunnen worden. De plannen waren in opdracht van den minister van Sociale Zaken door de In spectie geordend. Men verneemt, dat thans als een eerste vervolg op dit besluit in D'eventer 140 en te Beilen 20 woningen met Rijksvoorschot zullen worden gebouwd. Regeeringsopdracht aan Werkspoor. Naar de ,,Dag. Beurscrt." mededeelt, heeft de Nederlandsche regeering aan Werkspoor opdracht gegeven tot de leve ring van de machineinstallatie voor een flottiljevaartuig, hetwelk gebouwd wordt door de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. Met de opdracht aan Werkspoor is een bedrag van f3.000.000 gemoeid. Disconto-verhooging In Nederland. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat zij met ingang van heden, 1 Juni, haar disconto alsmede haar overige ren tetarieven met een vol procent zal ver- hoogen. Door deze verhooging zal het disconto, dat op 16 Mei was verlaagd van 434 tot 4 pet., thans 5 pet. bedragen. Ir Mussert naar Indië. Omstreeks half Juli zoo meldt Volk en Vaderland zal ir Mussert een reis naar Ned.-Indië maken, om den toestand in Indië te bestudeeren. De heer Mussert zal ongeveer een maand in Indië blijven; hij keert in het begin Van September terug. Goedkoope boter voor veehouders. Het Ned. correspondentiebureau meldt: Uit verschillende berichten zou kunnen worden opgemaakt, dat de minister van Binnenland. Wetsontwerp betreffende landbouw-hypo- theek- en pachtovereenkomsten inge diend. Loting voor den dienstplicht. Buitenland. Het nieuwe Fransche kabinet gevormd. Aardbeving in Britsch-Indië. Verdere mobilisatie van Italië. oeconomifeclie zaken reeds heeft beslist, dat goedkoope boter aan de veehouders zal worden verstrekt. Naar men van bevoede zijde verneemt, is dit niet het geval. De minister over weegt nog in hoever het welslagen van de regeling van den beperkten melksteun, een dergelijke regeling van goedkoope bo ter noodig maakt. Handelsbesprekingen Nederland en Amerika. Naar gemeld wordt, zijn de wederzijd- sche desiderata aangaande de voorgeno men handelsbesprekingen tusschen Ne derland en de Vereenigdo Staten uitge wisseld. Deze desiderata worden thans door de betrokken instanties hier te la,n- de en in Washington bestudeerd. Zooals reeds is gemeld, zouden bij deze besprekingen o.a. de Amerikaansche in voerrechten op palmolie en D'eli-tabak in het geding komen. met Doos 20 ct. Tube 40 en 60 ct. CONTINGENTEERINGEN. Rijwielen) cement, klompen. Aan de verslagen van het afdeelings- onderzoek der Tweede Kamer inzake ver schillende co-ntingenteerings-ontwerpen wordt het volgende ontleend: Eenige leden meenden, dat de contin- genteering van rijwielen zeer nadeelige gevolgen heeft voor een aantal nieuw op gerichte bedrijven, welke rijwielonderdee- len verwerken, zonder echter eigenlijk rij wielen te fabriceeren, bedrijven n.l., welke speelgoedrijwielen, autopeds en dergelijke vervaardigen. Verscheidene leden drongen er op aan, dat de Regeering meer dan tot nu toe het geval is, toezicht zal houden op de gestie van importeurs, handelaren en wederver- koopers van cement, hier te lande, die, mede dank zij' de werking van de con- tingenteering, er in geslaagd zijn het be drijf te .„saneeren". Het is echter de vraag, of door deze saneering het alge meen belang gediend is. Verscheidene leden meenden, dat een contingenteeringspercentage van 80 voor klompen, zooals thans vastgesteld, nog veel te hoog is om in den buitengewoon ongunstigen toestand van de Nederland sche klompenindustrie een merkbare ver betering te kunnen aanbrengen. Kort voordat de co-ntingenteering in werking trad, schijnen nog buitensporig veel klom pen te zijn ingevoerd, zoodat een verbete ring in elk geval eerst na geruimen tijd kan intreden. Bovendien neemt het ge bruik van klompen nog steeds af. Daarom werd op verlaging van het gestelde per centage, b.v. tot 60, aangedrongen. Nat. Chr. Geheelonthoudersvereen. Donderdag hield 'het district Zeeland der Nat. Chr. Geheelonthoudersvereen. te Biggekerke zijn 25e jaarvergadering. Des middags werd aan den voet der duin-en hij -Groot-Valkenisse een openluchtsamen komst gehouden, -die goed be-zocht was. 'Ds W. Reus van Westkapelle opende deze samenkomst met gebed en sprak een openingswoord, waarin hij wees- op den zegen in de af-ge-lo-open 25 jaar genoten, doch o-ak op den plicht om in de toekomst moedig voor te gaan. Luit.-Kol. Rawie van het Leger -des Heils hield hierop een toespraak over het onderwerp: „Drankmisbruik en -zijn 'be strijding mede in Insulinde bezien uit Christelijk oogpunt". Dhr Hui-zinga, burgemeester van Ter- neuzen, mede-oprichter der af-deeling en gedurende al-deverloopen jaren bestuurs lid (thans penningmeester), werd met -dit jubileum door den voorzitter geluk ge- wens c'ht. Hem werd verzocht als blij'k van sympathie en 'herinnering een schilderij in lijst te willen aanvaarden, terwijl de aan wezigen hem Psalm 1214 toezongen. Dhr 'Huizin-ga dankte voor dit blijk van waardeering.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1