JBaxear-CUckorties Bezuiniging hjj het onderwijs. Deze reinigings-methode is zoo eenvoudig! WOENSDAG 29 MEI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 202 Beperking van het aantal scholen. Buitenland. VZak&n Schoon Schip Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: 1S.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL' J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f.2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en VHssingen 10,20. Losse nummers 5 cent. Advertentifia -30 cent. per regel. Ingebonden mededeeUngen 30 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. IN VERBAND MET HEMELVAARTS DAG VERSCHIJNT MORGEN „DE ZEEUW" NIET. Een ander middel om de uitgaven voor het onderwijs te verminderen ziet de Re geering in een beperking van het aantal scholen voor bijzonder lager onderwijis. Voorgesteld wordt te bepalen, dat voor vergoeding uit de openbare kassen niet in aanmerking komen de bijzondere scho len voor gewoon lager onderwijs, waar van in eenig jaar het getal leerlingen in het zesde lid van artikel 28 der Lager Onderwijswet 1920, blijft beneden het ge tal, dat volgens de op 1 Januari van het jaar geldende voorschriften, wordt ge vorderd voor het verkrijgen van medewer king tot het stichten van een school voor gewoon lager onderwijis in de gemeente waar de school gevestigd is. De Regeering zegt in de memorie van toelichting, goede hoop te hebben, dat zoodra de voorgestelde bepalingen om- 'trent vergoeding voor terreinen en ge bouwen en terugbetaling waarborgsom men zijin tot stand gekomen, in een aantal gevallen tot vrijwillige opheffing van bijzondere scholen zal worden overgegaan. Et moet echter méér gedaan worden. Daarom is bet de bedoeling de normen voor de vergoeding uit de openbare kas, welke sedert bet tot stand komen van de wet van 4 Augustus 1933 voor de op- richting van nieuwe bijzondere scholen gelden, mede aan te leggen voor de scho len die in vroeger jaren zijn opgericht. Komt deze regel tot stand, dan zullen als regel naar gelang van de grootte der gemeenten, bijzondere scholen voor ge woon lager onderwijs met minder dan 60, 90, 120, of 150 leerlingen, geen aan spraak meer hebben op vergoedingen uit de openbare kassen en dus gedoemd zijn te verdwijnen. De bedoeling is, dat de scholen uiterlijk acht maanden na het jaar, waarin bet ge tal leerlingen beneden de gestelde grens bleef, gesloten zullen worden. Onmiddel lijk na den z.g. teldatum weet bet school bestuur waar bet aan toe is en kan het dus maatregelen nemen om bet personeel te ontslaan en de school te liquideeren. In bijzondere gevallen, wanneer door te verwachten aanzienlijke toeneming of be langrijke verplaatsing van de bevolking, binnen korten tijd een belangrijke ver meerdering van het getal schoolgaande kinderen is te verwachten, kan van dien regel worden afgeweken. Ook kunnen er „gewichtige omstandigheden" zijn, die tot afwijking van den gestelden regel kun nen leiden, b.v. als binnen redelijken af stand geen andere school aanwezig is waar de ouders hun kinderen het door hen gewenschte onderwijs kunnen doen ontvangen. De beslissing hierover berust bij den minister. Tegen een afwijzende beschik king van dezen bewindsman kan het schoolbestuur in beroep gaan bij de Kroon. Doorvoering van deze plannen zal be- teekenen een groote opruiming onder de kleinere bijzondere scholen. En verwacht wordt, dat een belangrijke bezuiniging het gevolg zal zijn. De practijk zou echter wel eens kunnen leeren dat de op deze wijze te verkrijgen bezuiniging minder groot is dan verwacht wordt. Immers door scholen op te heffen ver mindert niet het aantal leerlingen. Die leerlingen moeten in andere scholen on dergebracht worden, met als gevolg mis schien aanstelling van nieuw personeel en aanbouw of verbouw van lokalen. Voorts zullen meerdere gemeenten allicht niet ge ringe kosten hebben te maken voor ver goeding van reiskosten voor schoolgaan de kinderen. Een andere vraag van meer belang is echter: wordt op deze wijze niet 't grond wettelijk recht van het bijzonder onder wijs aangetast? In de memorie van antwoord staat: De Regeering is er zich van bewust, dat de voorgedragen regeling geen bevrediging zal schenken aan hen, die een geheel uni forme behandeling van het openbaar en het bijzonder onderwijs verlangen. Dit zal wel waar zijn. Maar een andere vraag is of deze regeling bevrediging zal schenken aan hen die uitvoering verlan gen van het grondwettelijk voorschrift. Wij krijigen toch dit, dat het openhaar onderwijs een enorme voorsprong erlangt. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen dat het karakter van de openbare school medebrengt, dat zij over eenkomstig het vierde lid van artikel 195 der Grondwet in veel gevallen zal moeten worden in stand gehouden, ook al daalt haar getal leerlingen beneden 60. De juist heid van deze opmerking heeft de practijk afdoende geleerd. Bij het 'openbaar onder wijs is een enorm aantal kleine school tjes. Tegen de opheffing daarvan worden nu reeds van alle kanten bezwaren ge maakt. Als straks de kleine bijzondere scholen worden opgedoekt, zullen die be zwaren nog meer worden gevoeld. Als ar gument voor het behoud van de open bare school die misschien hier en daar van de opheffing der bijzondere school nog een weinig profiteert zal dan wor den aangevoerd dat het toch niet aan gaat de eene nog overgebleven onderwijs inrichting te doen verdwijnen. Doorvoering van het thans voorgedra gen stelsel beteekent dus aantasting van 't grondwettelijk recht van het bijzonder en versterking van de positie van het openbaar onderwijis. Indien ergens, dan is hier groote voor zichtigheid geboden. DE POLITIEKE TOESTAND IN FRANKRIJK. VERWARRING EN PESSIMISME. De volmachtenwet ingediend. De Fransche regeering heeft hel vol gende wetsontwerp bij het parlement in gediend': „De senaat en de kamer verleenen aan de regeering volmacht tot 31 Dec. a.s., om maatregelen met kracht van wet te tref fen, welke zij; noodig acht voor de sanee ring der financiën, den heropbloei van. het economisch leven en de verdediging van het staatscrediet en de munt. De des betreffende decreten zullen door den mi nisterraad worden genomen en voor 31 Juli 1936 aan het parlement ter ratificatie worden voorgelegd." In de motiveering van dit wetsvoorstel besprak de minister van financiën Martin de situatie van den franc, 's lands econo- mischen toestand, de budgetaire situatie, de te treffen maatregelen en de kwestie van een internationale stabilisatie. Ie. Wat de situatie van den franc be treft verklaart de regeering, dat voort zetting van een gouduitvoer, zooals de laatste dagen heeft plaats gehad, een be dreiging zou kunnen warden voor den franc. II. De regeering verklaart ten aanzien van den ecouomischen toestand des lands, dat, ofschoon ook in Frankrijk de crisis voortduurt, niets een alarm op econo misch gebied rechtvaardigt. III. Wat het budgetaire deficit betreft, dit vormt inderdaad de schaduwplek in het financieele beeld des lands. f Tegelijk met maatregelen tegen den gouduitvoer, zullen maatregelen tot op heffing van het begrootingsdeficit nood zakelijk zijn. IV. De regeering verzet zich energiek tegen devaluatie. Devaluatie, meent zij, zon misschien den openbaren schulden last verlichten, maar hoe lang dat het geval zou zijn is dubieus en de aldus ge schapen situatie zou tenslotte een alge- meene verarming der natie tot gevolg hebben, zonder het budgetair probleem op te lossen. V. Wat de internationale kwesties be treft, is de Fransche regeering volkomen bereid, aan plannen tot stabilisatie haar steun te verleenen: zij wil eveneens mede werken aan de uitbreiding van den inter nationalen handel. De minister heeft moeten toegeven, dat den 27sten Mei alléén 1 milliard 130 mil- üoen goud door de Fransche bank moest worden losgelaten. EOet parlement had verwacht, dat de minister van financiën een duidelijk beeld van den toestand zou hebben gegeven, doch is in dit opzicht volkomen teleurgesteld. Minister Martin heeft wel zeer algemeene beschouwingen gehouden, die trouwens geen enkel nieuw gezichtspunt hebben geopend, doch hij' heeft niets concreets medegedeeld over de plannen van de re geering. De kamer liet dan ook duidelijk voelen dat zijl niet inzag, waarom zij een vol macht zou verleenen, indien de regee ring toch geen overtuigend overzicht kan geven, van wat zij er mee zal doen. Hoewel de kamer de regeering toestond aanstaanden Donderdag haar voorstellen nader uiteen te zetten, behoort het niet tot de onmogelijkheden, dat zij nog vóór dien tijid haar machteloosheid zal erken nen. De stemming in politieke kringen was gisteravond buitengewoon pesssimistisch; de toestand werd zeer kritiek geacht. De economische toestand In Amerika. President Roosevelt alsmede de leider der N. R. A., Donald Riohberg, zijn vaat- besloten de door de 'beslissing van 'het Op perste Gerechtshof gevormde (hiaat in de wetgeving binnen zoo 'kort mogelijken tijd te vullen. Na een langdurige conferentie met Roo sevelt verklaarde Richberg openlijk, dat de regeering het vaste voornemen 'heeft, alle noodige maatregelen te nemen, om de in strijd met de grondwet verklaarde code-bepalingen met dwang door ie drij ven. De voorzitter van 'het Vakverbond, Wil liam Green, noemde de uitspraak „een vreeselijken slag voor de georganiseerde arbeiders en een ontzettende teleurstel ling". De ernstige gevolgen van de door bet Opperste Gerechtshof genomen beslissin gen blijken bet duidelijkst uit bet feit, dat niet minder dan 567 codes met 201 aan vullende codes ongeldig verklaard zijn. Hiermede zijn de talrijke bepalingen tot vaststelling van de minimumloonen en van de maximum-werktijden in 'bijna alle industrieën der Vereenigde Staten op geheven. Men schat, dat 22 millioen arbeiders in 3 millioen ondernemingen door de beslis sing getroffen worden. Men verwacht t'hans, dat het aantal werkloozen weder zal toenemen. De beslissing van 't Opperste Gerechts hof der Vereenigde Staten inzake de N. R. A.-codes heeft te Londen groot opzien gebaard. De „New 'Chronicle" schrijft, dat deze beslissing een revolutie heeft ingeluid in het economische en politieke leven der Vereenigde Staten. De gevolgen zijn nog niet te overzien. Duizenden handelsover komsten, prijsverordeningen, loonsbepalin- gen enz. zijn tot vodjes papier geworden. De regeering kondigt aan, dat zij' voor nemens is onverwijld een beroep te doen op het Congres en op het Amerikaansohe volk. Zij! heeft inmiddels bevel gegeven alle rechtsvervolgingen tegen overtreders van de N. R. A.-bepalingen te staken. België handhaaft oude spellingswijze. Daar de Ned.-Belgische spellingscom missie zich eerlang zal hebben bezig te houden met de van Vlaamsche zijde op geworpen bezwaren tegen de examen- spelling en er dus omtrent de definitieve regeling van deze door de Belgische spel lingscommissie in het stelsel-Marchant betwiste punten nog niets vaststaat, heeft de Belgische regeering besloten, voorals nog de vereenvoudigde spelling door te lande niet toe te passen. Officieel wordt dan ook medegedeeld, dat bij het begin van het nieuwe schooljaar in September a.s. de oude spelling verder in gebruik zal blijven. Zondag wordt rustdag in Turkije. D'e Nationale Turksche vergadering heeft het wetsontwerp aangenomen, waarhij de Vrijdag als rustdag wordt ver vangen door den Zondag, met invoering van den Engelschen Zaterdag. Verwoestingen in Amiens. Een regenhoos is gisternacht in de omgeving van Amiens neergekomen. Zij vormde een stroom, die met groot geweld naar de stad vloeide, de lage wijken over stroomde, den oogst, wegen, spoorlijnen en 15 arbeiderswoningen vernielde. In een fabriek, waar 900 weefgetouwen wer den verwoest, bedraagt de schade tien millioen; eenige honderden arbeiders zul len twee maanden werkloos zijn. De brandweer en de soldaten konden slechts met moeite de op de daken ge vluchte bewoners redden. De Engelsch-Duitsche vlootconferentie. Volgens de „Daily Telegraph" verwacht men, dat de Duitsch-Engelsche vloot- besprekingen ongeveer 14 dagen duren. De marinemedewerker van de „Daily Telegraph" schrijft, dat het belangrijkste punt, dat bij de besprekingen moet wor den vastgesteld, de basis is voor den D'uitschen eisch van 3'5 percent der totale Engelsche tonnage. Hierover kan gezegd worden, dat meer dan de helft der totale Britsche tonnage verouderd is. Slechts drie der Engelsche slagschepen zijn niet twintig of bijna twintig jaar oud en 25 kruisers alsmede het meerendeel der torpedojagers hebben de leeftijdsgrens overschreden. In bevoegde kringen is men dan ook, volgens het blad, van meening, dat de door Duitschland geëischte tonnage slechts mag worden gebaseerd op de En gelsche tonnage uit den tijd na den oor log. De correspondent meldt dan, dat als tweede punt, de vraag onder de oogen zal worden gezien, voor hoe lang Duitsch land tevreden zal zijn met het quotum der verhoudingssterkte, hetwelk aan dit land zal worden toegestaan. In Britsche kringen acht men een ga rantie, dat dit quotum gedurende min stens tien jaren niet zal worden over schreden, zeer belangrijk. Hongarije eischt den tweejarigen dienst plicht. Bij de behandeling van de begrooting van het departement van oorlog in het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden gaven alle sprekers als hun meening te kennen, dat Hongarije op militair gebied volkomen rechtsgelijkheid dient te ver- Voor het tlapen gaan een „Laxeer-Akker tje", ronder iets aan Uw dagelijksche levens wijze te veranderen. Géén dieet. Dank rij de nieuwe vinding van Apotheker Dumonti de nieuwe „Laxeer-Akkertjes", maakt Ge Uw bloed zuiver en verwijdert Ge uil Uw darm kanaal de schadelijke vergiften, die U zoo hangerig en pafferig maken. Ze geven U een prettig opgewekt gevoel. Géén bitter of wal gelijk smakend middel, dat soms erger is dan ae kwaal. Géén al te heftig middel, dat U hèr-verslopping of op den duur een chro nische constipatie bezorgt, maar een zacht en op natuurlijke wijze werkend middel, dat bestaat uit onschadelijke bestanddeelen t plantaardige stoffen - gal-extrao- ten - z.g. melkzuur-fermenten en chlorophylle. welke zeer gunstig op geheel Uw gestel werken. „Laxeer-Akkertjes" probeeren is de goede eigenschappen daarvan leeren waardeeren. Per 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. krijgen. Ministerpresident Gömhös ver klaarde in antwoord hierop, dat hij, in overleg met den minister van buitenland- sche zaken, alles zou doen om deze rechts gelijkheid te verkrijgen, zonder welke geen duurzame vrede mogelijk is. Hongarije voelt zich vernederd, omdat het nog altijd een deel van zijn souverei- niteit mist. Het eischt daarom de invoering van den algemeenen dienstplicht met een diensttijd van hoogstens twee jaar en een zelfde bewapeningsmogelijkheid als de staten van de kleine entente en verder de toestemming afweermiddelen tegen lucht aanvallen en luchtstrijdkrachten te be zitten. De doodenlijst van Ceylon. De malaria-epidemie op 'Ceylon neemt in het algemeen voortdurend af. In de centrale gebieden maakt zij echter steeds meer slachtoffers, vooral de arbeiders der rubberplantages hebben er hier van te lijden. Sedert April heeft de ziekte 15.933 menschenievens gekost en over de afgeloopen zes maanden bedraagt het aantal sterfgevallen niet minder dan 82.637. Korte Berichten. Blijkens zoo juist verschenen statis tieken is het aantal universiteitsstuden ten in Duitschland gedurende de laatste vier jaar, dus sinds 1931, van 138.000 op 95.830 teruggeloopen, hetgeen een ver mindering met bijna een derde betee kent. VERLAGING VASTE LASTEN. Indiening van het eerste ontwerp nog deze week te wachten? Wij hebben thans goede reden, zegt het H d b 1., het zeer waarschijnlijk te achten, dat nog deze week een eerste ontwerp tot verlaging van vaste lasten, dat on langs reeds werd aangekondigd, zal wor den ingediend. Dit ontwerp zal vermoe delijk een regeling inzake de landelijke hypotheken bevatten. SUCCESVOLLE HANDELS BESPREKINGEN TE PARIJS. Nederl.-Fransch verdrag onderteekend. Hlet ministerie van Buitenlandsche Za ken maakt bekend, dat te Parijs een ver drag van handel en scheepvaart tusschen de Fransche Republiek en het Koninkrijk der Nederlanden is onderteekend. Om trent den inhoud van het verdrag kan het volgende worden medegedeeld: Het verdrag schept, wat het goederen verkeer betreft, den navolgenden toe stand: 1. Wederzijidsche meestbegunstiging, zoowel in de moederlanden als in de ko^ loniën en overzeesche gewesten, wat be treft invoerrechten en andere heffingen bij den invoer, alle met den invoer samen hangende formaliteiten, alsmede de wijze van vaststelling van ad valorem rechten. Ten aanzien van de producten van de we derzijidsche moederlanden en van de Fransche koloniale producten zijn van de meestbegunstiging enkele artikelen uit gezonderd, terwijl de meestbegunstiging voor de Nederlandsche koloniale produc ten geldt voor een numeratieve lijst van artikelen, welke zoo noodig voor uitbrei ding vatbaar is. 2. Wederzijdsche verplichting geen in- of uitvoerverboden of -beperkingen in te stellen, met de gebruikelijke uitzonderin- Binnenland. Handels- en scheepvaartverdrag met Frankrijk. Steun aan fruit- en warmoezerijgewas- sen. Wetsontwerp tot verlaging vaste lasten wordt nog deze week ingediend. Buitenland. De economische toestand in Amerika. De financieele moeilijkheden in Frank rijk. D'e Engelsch-Duitsche vlootbesprekingen. Hongarije wil dienstplicht. gen, onder andere in verband met de con- tingenteeringen. 3. Nationale hehandeling wat betreft accijnzen en verbruiksbelastingen met handhaving van eenige in beide landen bestaande verschillen. 4. Vrijdom van in- en uitvoerrechten voor zekere artikelen, bestemd voor we deruitvoer of wederinvoer. 5. Wederzijdsch genot van voordeden, voortvloeiende uit wijzigingen in douane- nomenclatuur en wijze van tarifeering 6. Regeling voor de certificaten van oorsprong. 7. Bescherming van de wederzijdsche producten tegen oneerlijke concurrentie en tegen misbruik van in een der beide landen beschermde geografische her- komst-aanduidingen, bepaaldelijk voor wijn en zuivelproducten. Deze regeling treedt eerst op 1 Mei 1936 in werking. 8. Van de meestbegunstiging zijn uit gesloten de gunsten van een derde land, verleend in het grensverkeer, alsmede die, voortvloeiende uit multilaterale verdragen, waarbiji een der partijen niet is aangeslo ten, evenals uit verdragen tot voorkoming van dubbele belasting, voorts in zekere omstandigheden de voordeelen verleend overeenkomstig de aanbevelingen van de conferentie van Stresa (economisch her stel van midden-! en Oost-Europa; en tenslotte de preferentieele behandeling in het handelsverkeer tusschen moederland en overzeesche gewesten. Wat het scheepvaartverkeer betreft, dat tot nu toe tusschen Nederland en Frankrijk niet bij een bilateraal verdrag geregeld was, is door dit verdrag in die leemte voorzien. Wat betreft de weder zijdsche moederlanden, blijven in het al gemeen van toepassing de conventie en het statuut van Genève van 9 December 1923 over het internationale zeehaven- régime. Verder is nationale behandeling voorzien voor het emigrantentransport, is de vaststelling van de nationaliteit van schepen geregeld en is voor het gedwon gen binnenl'&open van havens alsmede voor gevallen van schipbreuk en stran ding een regeling getroffen. Voor de vaart op de koloniën en over zeesche gewesten van beide landen zal de meestbegunstiging worden toegepast met uitzondering van de kustvaart tus schen de havens in elk dezer gebiedsdee- len. Voorts is de behandeling in de havens van deze gebiedsdeelen op voet van meest begunstiging geregeld. Het scheepvaart verkeer tusschen Nederland en de over zeesche gewesten eenerzijds en tusschen Frankrijk en zijn koloniën anderzijds is gereserveerd, met dien verstande dat ook hier de meestbegunstiging zal gelden. In een notawisseling, welke onderdeel van het verdrag uitmaakt, heeft de Fran sche regeering zich verplicht tot ophef fing op het oogenhlik van de voorloopige inwerkingstelling van het verdrag van de verhoogde „taxe a 1' importation", welke derhalve voor alle Nederlandsche en ko loniale producten uniform op twee per cent ad valorem wordt gesteld. De Nederlandsche regeering heeft zich verplicht tot opneming in het te sluiten contingenteeringsarrangement van een verlaging van den wijnaccijns voor Fran sche wijnen van 36,tot 24,por H.L., met dien verstande, dat deze ver laging in elk geval uiterlijk 1 Juli a.s. in werking zal treden. Het verdrag zal krachtens afzonderlijke 'overeenkomst op 31 Mei a.s. voorloopig in werking treden. Het verdrag is gesloten voor den duur van twee jaar, te rekenen van de definitieve inwerkingtreding af en is stilzwijgend verlengbaar telkens voor één jaar. Koninklijk bezoek aan Den Helder. 'H. M. de 'Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zullen voor 'haar bezoek aan Den Helder Maandag 3 Juni met den konink lijken 'trein in Den Helder aankomen. Zij zullen den nacht in den trein doorbren gen. Den volgenden morgen ongeveer kwart voor negen zullen de commandant der marine, schout bij' nacht T. L. Kruys en zijn staf, 'de burgemeester van de gemeen te Den Helder, de beer W. S. G. L. Dries-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1