Uit de Provincie Kerknieuws. Predikbeurten. Leestafel Zoeklichtjes. Onderwijs. iGemengd Nieuws Land- en Tuinbouw sccfr. Te vaak is men geneigd de fout niet i bjj zich zelf te zoeken. In warenhuizen, filiaalbedrijven, slechten tijd, lastige ban ken, zoekt men de oorzaak. De prae-advieeur vindt het hard om het tc zeggen, maar het nadeel is veelal 'te wijten aan eigen schuld van den midden stand. De toename van de 'beunhazerij brengt den stand als geheel omlaag. Lager kostencijfer door een rationeele bedrijfsvoering gaf kans voor het groot bedrijf, dat veelal als kleinbedrijf begon. Doordat vele winkeliers geen materiaal bij enderzoek kunnen verstrekken door onvol doende administratie worden gegevens onthouden ten bate van het verkrijgen van een goed inzicht. De middenstander, die moet concurree- ren tegen het grootbedrijf moet het zoeken in het individueele. Uitvoerig wordt be toogd, dat bestrijding van de concurren- itievormen door het middenstandsbedrijf slechts door één middel effectief kan zijn, n.l. door moderne bedrijfsvoering voor den middenstand, rationalisatie van het be drijf. De minder bekwamen moeten verdwij nen, zoodat alleen volkomen voor hun taak berekenden overblijven. Instelling van vakexamens zal eenigs- zins in die richting werken: eenige selec tie is dan bereikt, maar iemand met een zak vol diploma's is nog geen goed winke- l.cr. In de praktijk weegt het kunnen nog ver boven het kennenl Hier ligt ook het gevaar voor z.g. geslo ten bedrijven. Waarom mag een jonge, energieke kerel met frissche ideeën niet beginnen, terwijl verminderde conserva tieve bedrijven door bescherming blijven bestaan? Jhr Dm von Bose waarschuwt tegen een samenwerking van beroeps- en be- drijfsgenooten om elkaar een bestaan te waarborgen door te hooge prijszetting. Het persoonlijk leven van den midden stander is een factor in de bedrijfsvoering: alles moet hij zelf nagaan en over alles zijn wakend oog laten gaan. Na sluitings tijd is zijn taak niet afgeloopen. Vakcur sussen, voordrachten, lezingen, literatuur moeten zijn belangstelling hebben: hij moet sparen om zich eigen middelen te verschaf fen. Vervolgens wordt de inkooppoliliek be handeld, n.l. den technisohen kant, de voortdurende vraag in de naaste toekomst en de grootte van de voorraden. Bij het onderwerp verkoopsorganisatie wordt be sproken de inrichting van den winkel, op slag en het toonen van artikelen. Van groote beteekenis 'zijn de eischen, welke aan den persoon van den verkoo- per(ster) dienen te worden gesteld. Voor een groot deel hangen ook immers daar van de resultaten af. Een goede opleiding wordt bepleit want daarmede is het treu rig gesteld. De waarde van kleine atten- t'es worden niet onderschat en men zie daarin geen 'toepassing van het cadeau stelsel. De prae-adviseur ziet in verschil lende vormen van het cadeaustelsel geen oneerlijke concurrentie. Een groote plaats ruimt het prae-advies in voor de behandeling van het onderwerp reclame, in 'haar verschillende vormen. Voor dit onderdeel luiden de conclusies: 1. Reclame is de bewerking van de men- schelijke psyche ter bereiking van het dool: verkoopen en winst maken. 2. Reclame is een deel van het zaken doen; zij dient zorgvuldig voorbereid en ingeschakeld te worden in de vooraf ge projecteerde totale actie van zaken doen. 3. Reclame-technische efficiency dient betracht. 4. Indien zij wordt betracht, kunnen ook kleine budgetten vruchtbaren arbeid ver richten. Tenslotte wordt de administratie onder de loupe genomen. Administratie moet in staat stellen om den geheelen gang van het bedrijf voortdurend te 'kunnen volgen, con troleeren en cxm gegevens uit vorige peri oden naast de huidige resultaten te kun nen stellen: zij is een controle tegen dief stal en verschaft inzicht in eigen finan- cieelen toestand. Werkbsienzoro- Heden vergaderde te Goes onder voor zitterschap van ds M. Bons te Colijns- plaat het Prov. Comité van de Centrale voor Werkloozenzorg in Zeeland. De ver gadering werd ook bijgewoond door den heer J. Schipper, uit Utrecht, secretaris der Centrale. Le voorzitter deelde mede, dat door het Bestuur is getracht werkobjecten te West- li cve te vinden, terwijl dezen zomer nog enkele kampen te Bergen op Zoom ge houden kunnen worden. In een bestaande vacature werd tot lid van het Prov. Comité benoemd de heer D. Huinink te Veere. Getracht zal wor den 'het comité uit te breiden met enkele personen uit Schouwen-Duiveland en W. Zeeuwsch-Vlaanderen. De secretaris, de heer J. Lorier, bracht daarna verslag uit over het kamp te West'hove, dat in de eerste plaats be stemd was voor jeugdige landarbeiders. Spr. laakt het, dat sommigen, die zich hadden aangemeld, op het laatste oogen- blik meldden, dat se niet kwamen of in het geheel niets van zich lieten hooren. Is de reden hiervan, dat men nog werk kreeg, dan is dit natuurlijk begrijpelijk, maar sonder geldige reden dient zoo iots niet te gebeuren, daar dan de regeling in de war dreigt te loopen. De geestelijke leiding in het kamp en de stemming on der de jongelui waren uitstekend, zoodat bet als goed geslaagd beschouwd kan worde». Van bet bestuur van Westhore is toestemming ontvangen, om in Septem ber weer een kamp te mogen houden. Aan den secretaris werd dank gebracht voor het vele werk, door hem aan de voorbereiding en ook aan het kamp zelf verricht. Met voldoening werd geconsta teerd, dat de eerste poging, om meer spe ciaal de jeugdige landarbeiders in het kampwerk te betrekken, is geslaagd. Het begin is er. Het zal zijn goede uitwer king voor de toekomst zeker hebben. Nadat nog eenige interne besprekingen over de leiding waren gevoerd, werd be sloten van 17 tot en met 27 Juni weder om een kamp te erganiseeren en wel in de jeugdherberg te Bergen op Zoom. Hier voor zullen in de eerste plaats jeugdige werklooze bouwvakarbeiders worden op geroepen. De Ghr. Besturenbonden en de plaatselijke comité's zullen hierover spoe dig een schrijven ontvangen. De financieele aangelegenheden voor de kampen te Westhove en Bergen op Zoom werden, dank zij den steun van het Nationaal Crisis-Comité en de Centrale voor Werkloozenzorg bevredigend gere geld. De heer Schipper deelde vervolgens mede, dat de Centrale, behalve dat zij steun verleent aan de kleine, gewestelijke kampen, ook de Zeeuwsche jeugdige werkloozen wil plaatsen in een grooter kamp, waar de tewerkstelling wat lan ger duurt. Het gaat er echter om in of bij Zeeland een werk te vinden, dat aan de daarvoor gestelde eischen voldoet. Er bestaat eenige kans, dat in Westelijk N. Brabant zulk een kamp voor Zeeland, West-N.-Brabant en een deel van Zuid- Holland kan worden ingericht. Binnen 14 dagen zal Spr. daarvan zekerheid heb ben. Komt de gelegenheid voor zulk een groot kamp er, dan zal het noodig zijn, de massa onzer jeugdige werkloozen daar voor te bewerken, want velen zijn er he laas moeilijk heen te krijgen. Ook in an dere streken was dit eerst zoo, maar thans is men zoo ver, dat het kamp te Ede voor 1935 vol is. Mocht het noodig blijken, dan zal in overweging genomen worden in verschil lende plaatsen de jeugdige werkloozen bij elkaar te roepen en ze door een lid van het Prov. Comité in te lichten omtrent het nuttige van een kamp. De vergadering werd hierna, nadat ds Hulsbergen in dankgebed was voorge gaan, gesloten. De sluis te Terneuzen. Bij de besprekingen in den Belgischen Senaat over de begrooting voor Buiten- landsche Zaken heeft een lid er op aan gedrongen, dat de regeering meer spoed zou maken, om, met de medewerking der Nederlandsche regeering, te komen tot den bouw van een grootere sluis dan de bestaande te Terneuzen, met het doel aan schepen van grooter tonnenmaat het mogelijk te maken de haven van Gent te bereiken. Een groep leden van het Belgische parlement zal einde dezer maand een bezoek brengen aan de haveninrichtingen van Gent en zich dan met eigen oogen van de sluiskwestie in Terneuzen op de hoogte stellen. De Minister van Economische Za ken heeft goedgekeurd het besluit van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij zijn benoemd tot lid van de Provinciale Com missie tot bevordering van Rijkswege van de veefokkerij in Zeeland de heeren A. G. Geluk te St. Annaland en A. G. van Waes te Zuiddorpe. Hoedekenskerke. Maandagmiddag ver gaderde de gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving dhr Boone. Gewijzigd wordt het ambtenarenregle ment met opname van een bepaling daar in omtrent de aanstelling van gehuwde vrouwen. Aan Mej. T. C. Ripmeester wordt op haar verzoek wegens voortdurende onge steldheid eervol ontslag verleend als on derwijzeres aan de O. L. school met ingang van den door B. en W. te bepalen dag. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. spoedig een oproeping van sollicitanten zullen doen. Goedgekeurd wordt de rekening van het Burg. Armbestuur 1934 in ontvang op f 8851,38 in uitgaaf op f 5039,07, dus met een batig saldo van f 812,31. Bij de rondvraag deelt de voorzitter nog mede, dat de werkverschaffing deze week ten einde loopt. De steunregeling treedt dan weer in werking. Daarna sluiting. Nummering candidatenlijst voor den Gemeenteraad: 1. Lijst J. Boone (Prot.). 2. Lijst Joz. Franse ('R. K.). 's Heerenhosk. In de Maandag gehou den vergadering van stemhebbende inge landen van den Noord-Kraaijert-polder, ia de rekening over het dienstjaar 1934- '35 vastgesteld in ontvang op f 4280,65V* en in uitgaaf op f2491,411/!, alzoo mef een goed slot van f 1789,24. De begrooting voor het dienstjaar '35- '36 is in ontvang en in uitgaaf vastge steld op f 4222,38, terwijl het dijkgeschot bepaald is op f 9 per h.a. schotbaar land en f6 per h.a. vroon (over 1934-'35 be droeg dit resp. f 9,50 en f 6,80 per h.a.) Op den staat van aanbeveling ter be noeming van een dijkgraaf wegens peri odieke aftreding van den heer G. de Ja ger zijn geplaatst de heeren G. de Ja ger (aftr.), H. van Gorsel en J. Dekker, terwijl op den staat van aanbeveling ter benoeming van een gezworene wegens pe riodieke aftreding van den heer J. Dek ker geplaatst zijn de heeren J. Dekker, (aftr.), A. J. de Jager en I. Dekker. In de Maandag gehouden vergade ring van stemhebbende ingelanden van den West-Kraaijertpolder, is de rekening over het dienstjaar 1934-'35 vastgesteld in ontvang op f 8024,98 en in uitgaaf op f 4855,671/», alzoo met een goed slot van f 9109,3OVi. De begrooting voor het dienstjaar '35- '36 is in ontvang en in uitgaaf vastge steld op f 8469,491/*, terwijl het dijkge schot evenals over 1934-'35 bepaald is op f 10 per h.a. schotbaar land en f 7,50 pei h.a. vroon. Tot gezworene is de heer J. G. Vermue herbenoemd. i In de Maandag gehouden vergade ring van stemhebbende ingelanden van den Zuid-Kraaijertpolder is de rekening over het dienstjaar 1934-'35 vastgesteld in ontvang op f 5578,991/!, en in uitgaaf op f3231,311/!, alzoo met een goed slot van f2347,18. De begrooting voor het dienstjaar 1935-36 is in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op f 5360,41, terwijl het dijkgeschot evenals over 1934-'35 be paald is op f 3 per h.a. schotbaar land en op f 3 per h.a. vroon. Op den staat van aanbeveling ter 'be noeming van een gezworene wegens peri odieke aftreding van den heer M. Bie- rens zijn geplaatst de heeren M. Bie- rens (aftr.), Jacobus van 't Westeinde en Jacob van 't Westeinde. 's Heer Abtskerke. Uitslag loting can- didatenlijsten gemeenteraad: 1. lijst J. Vermue, 2. lijst J. Braam, 3. lijst J. Tol- hoek, 4. lijst Q. van de Vrie, 5. lijst J. Harthoorn. Arnemuiden. In een Zaterdag gehou den vergadering van de visschers, waar in als spreker optrad dhr Steveson uit Den Helder, is besloten toe te treden tot de pas te Middelburg opgerichte lande lijke vereeniging tot behartiging der be langen van de kustvissc'herij. Oostkapelle. Door het stembureau zijn de lijsten voor de gemeenteraadsverkie zing als volgt genummerd: 1. Staatkun dig Geref. partij, 2. A.-R. partij, 3. Ge meentebelang. Terneuzen. Tijdens een kort onweder, gepaard met vrij hevigen regenval, is do landbouwer L. de Jong Fzn. in den Bon tepolder onder de gemeente Hoek door den bliksem getroffen. Doordat hij met meerdere personen op het land vertoefde, was er aanstonds hulp. Op dokters-advies is de getroffene vervoerd; zijn toestand is niet zonder gevaar. Kafs. De brug. Maandag vergaderde de Raad. Van het Nat. Crisiscomité was een schrijven ingekomen, 'betreffende extra steun aan hen, die door langdurige werkloosheid getroffen zijn. Die steun zal gegeven worden in den vorm van kleeding, dekking of schoeisel. Het crisiscomité ver strekt 79 pet., mits de gemeente de rest betaalt. Voor deze 'gemeente komen vier gezinshoofden in aanmerking, dus stel len B. en W. voor f 8,40 toe te staan voor dit doel. Met algemeene stemmen aldus besloten. Van D. Snoodijk was een verzoek inge komen om de alleenverkoop van 'bussen- vleesoh te krijgen. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Met alg. st. be sloten. Van Ged. Staten was een schrijven in gekomen inzake het garant blijven vol gens punt 3 en 4 voor de brugverbinding tusschen Noord-Beveland en Zuid-Beve land. Met alg. st. werd het aangenomen. Ook werd met alg. st. dezelfde motie aangenomen als in den Raad van Colijns- plaat. (Men zie het Raadsverslag in dit nummer.) Weth. Priester vraagt volmacht voor B. en W. om bij eventueele groote werkloos heid de sloot aan de Kreekpad te dempen door de werkloozen. Met alg. st. aangenomen. Hierna slui ting. VERKOOP Z0MERP0STZEGELS. Van ganscher harte vraag ik, voor de komende weken, de daadwerkelijke mede werking der gemeentenarenj van Goes, voor den arbeid der dames, die zich ook dit jaar belast hebben met den verkoop van de z.g. zomerpostzegels, welker toe slag op de reëele waarde wederom zal dienen tot steun van cultureele en sociale doeleinden. Ditmaal zal de eene helft van de op brengst ten goede komen aan een be paalde categorie der noodlijdende kun stenaars, terwijl de andere helft zal wor den aangewend tot steun van den arbeid ten behoeve van „de Nederlandsche Ver- eeniging ter bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten" (A. V.O.). Bij de eerstgenoemden is de nood zeer nijpend. Bij de daarna genoemden is de toestand daarom zoo ellendig, omdat juist in deze jaren van werkloosheid, zij, die nog arbeiders kunnen gebruiken in hun bedrijf, de beste krachten beschik baar vinden en zij', die door hunne geeste lijke of lichamelijke gebreken, in normale tijden slechts met groote moeite een po sitie zich konden veroveren, thans vrijwel van iedere kans om plaatsing te vinden zijn beroofd, terwijl zij tevens zich er van bewust zijn, dat zij, bij een mogelijke uitbreiding van werkgelegenheid, eerst na de volwaardige, valide arbeiders hun kans krijgen. Ik weet zeer goed, dat bij voortduring, en gewoonlijk steeds bij dezelfde perso nen, een beroep op offervaardigheid wordt gedaan en ik weet ook dat in Goes steeds prachtig aan dergelijke oproepen tot het verleenen van steun op philantro- pisch terrein wordt gehoor gegeven, zoo dat een woord van aanbeveling bijna overbodig is. Toch meen ik in dit geval een extra opwekking niet te mogen achterwege la ten. Moge de dankbaarheid voor het nog kunnen geven ook ditmaal wederom een aansporing zijn voor velen om gehoor te geven aan het verzoek om de weldadig heidspostzegels te koopen, welke door het damescomité zullen worden aangeboden vanaf 1 Juni a.s. VAN DUSSELDORP Burgemeester van Goes. In verband met den Zondagsdienst bij de Posterijen op Hemelvaartsdag zal het nummer van morgen (Woensdag) op den zelfden tijd als op Zaterdag verschijnen. Berichten en advertenties moeten dus Woensdagmorgen half tien in ons bezit zijn, willen ze in het nummer van dien dag nog opgenomen kunnen worden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hooge Zwaluwe, R. A. Hulst, cand. te Baflo. Aangenomen naar Ind. Kerk, G. D. Buenk te Hees. Geref. Kerken. Beroepen te Rilland-Bath, W. G. F. van Herwijnen, cand. te Vianen. Te Bo- ven-Hardinxveld, J. J. Beukenkamp, cand. te Sleeuwijk. Beroepbaar. Het Prov. Kerk bestuur van Noord-Brabant met Limburg heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heeren W. Aalders, hulpprediker te Wijk aan Zee en J. B. Oskamp te Amsterdam. Drie candidaten werden afgewezen. Hemelvaartsdag. Ned. Herv. Kerk. Arnemuiden 9.30 u. ds Tjebbes. St. Laurens vm. ds v. Empel Oostkapelle, Vm. ds Visbeek. De financiëele debacle te Roosendaal. Steeds meer gevallen worden bekend van menschen, die gedu peerd zijn bij het sluiten van de bank der firma van Gilse te Roosendaal, zoodat zonder overdrijving gesproken kan wor den van een ramp voor Roosendaal en omgeving. Het aantal crediteuren bedraagt bijna 900. Het bedrag der deposito's bedraagt ruim lVs millioen gulden. Hoofdelijk aansprakelijk zijn de beer F. van Gilse en mevr. van GilseVan Loon, die de beide firmanten der bank waren. De hoofdboekhouder de heer L., die zich na het sluiten der bank naar bet 'buitenland heeft begeven, heeft dit ge daan in een zeer overspannen toestand. Er is niets te zijnen nadeele te zeggen, zoodat er geenerlei aanleiding voor de politie was, hem te arresteeren. De Duitsche Kerkstrijd, door Dr H. W. van der Vaart Smit. Uitg. Mij. Holland, Amsterdam. In dit boekje geeft Dr van der Vaart Smit een overzicht van den kerkstrijd in Duitsohland, die ook in ons land in breede kringen de aandacht gespannen houdt. Naar de schrijver in een woord vooraf meedeelt, heeft hij zich bij de sa menstelling van dit geschrift alleen laten leiden door de vraag hoe het gebeuren in het licht der waarheid verstaan kan wor den. Zijn bedoeling was „met hartelijke sympathie en met religieus en kerkelijk medeleven te bezien hoe het Christelijk geloof in een bepaald, zeer bewogen land worstelt tax eigen wezen te handhaven Mijn aandacht wordt gevestigd, op het merkwaardige feit, dat er te Arnemuiden, N, en St. Joosland en misschien ook an dere plaatsen op Hemelvaartsdag bij de landbouwers gewerkt wordt. Behalve den tijd waarop godsdienstoefening wordt ge houden, zijn de arbeiders verplicht pp het werk te komen. Daarentegen wordt op den laatsten dag van de Middelhurgsche kermis niet ge werkt. Hemelvaartsdag, werkdag. Kermisdag, vrije dag. Ik wil in dit verband maar geen be roep doen op de bepalingen van de Zon dagswet, waarmee naar het schijnt naar hartelust gesold mag worden. Maar wel doe ik een beroep op de werkgevers in het landbouwbedrijf, om wat dit betreft den Hemelvaartsdag al thans niet achter te stellen bij een dag van kermis„vermaak". Dit kan te gemakkelijker omdat het geen financieele schade geeft, daar jammer genoeg! nog veelal de ge woonte bestaat om op de Christelijke feestdagen geen loon uit te betalen. OPMERKER. en tevens om den nieuwen tijd een nieu we boodschap te brengen." "Wie belang stelt in den Duitschen kerk strijd, vindt hier gelegenheid zich te ori- enteeren en op die wijze inzicht te krij gen in de vraag waarom het in dezen strijd gaat. Eén uitspraak heeft ons verwonderd, n.l. deze: „er is geen sprake van dat de belijdenis-beweging anti-nationalistisch zou zijn". Als daarmee bedoeld wordt, dat deze beweging niet tegen Hitier gericht is, kunnen we met die uitspraak accoord gaan. Maar anti-nationalistisch in den zin van: gericht tegen de beginselen van het nationaal-socialisme is ze onge twijfeld. Wat de belijdenis-beweging ver langt en met recht, kan het nationaal- socialisme als het zichzelf wil blijven niet toestaan. Landbouw-Crisis-Organisatle voor Zeeland. De Minister van economische zaken; beeft ingetrokken de benoeming tot lid van bet dag. 'bestuur van de stichting Landbouw-Crisis-Organisatïe voor Zee land, gevestigd te Goes van P. J. J. 'Dek ker te Wemeldinge, in verband met diens benoeming tot voorzitter van hef bestuur van deze 'Stichting en aangewezen tot lid van het dag. bestuur van voornoemde stichting, ter voorziening in de vacature- Dekker, H. C. van der Zande, te 'Nieuwer- kerk, lid van het bestuur van deze stich ting. Het voeren der kuikens. Het laten vasten gedurende de eerste dagen is veranderd. Het crisis-diermeeibesluit. Vorige keer gaf ik eenige punten om trent de hygiënische maatregelen tijdens het opfokken der kuikens. We kunnen bij kuikens niet voorzichtig genoeg zijn er voor te zorgen, dat het strooisel zuiver is. de drinkbakken goed rein en er geen ver ontreiniging van het voer en drinkwater plaats heeft. Er zijn talrijke fabrikaten van opfok- voer in den handel en voor zoover deze berusten op uitvoerige proeven kan men ze gerust gebruiken, doch men moet zich dan ook aan de gebruiksaanwijzingen van den fabrikant houden. Zooals gezegd, ik ben absoluut geen voorstander van ver schillende soorten opfokvoer al naar den leeftijd der kuikens, dit maakt het opfok ken onnoodig 'omslachtig en vaak ook duurder. Over het algemeen berusten deze methodes nog op verouderde begrip pen omtrent de eiwitbehoefte van groeien de kuikens, evenals het voorschrift de kuikens gedurende de eerste 2 maal 24 uur niet te voeren. Dit werd vroeger voor- Geref. Kerken. Arnemuiden, 9.30 u. ds Scholing. Heinkenszand, 9 u. ds Booij. Chr. Geref. Kerk. Biezelinge, 9.30 u. ds Fransen. Te Rotterdam slaagden nog voor het theoretisch examen Ghr. Fröbel onderwijs de dames N. v. Beveren te Vlis- singen; J. Flipse te Sint-Laurens; P. S. de Bruijne te Axel; P. Huibrechtse te Westkapelle. Heinkenszand. Gisteren slaagden al hier voor coupeuse van de modevakschool Eureka te Rotterdam de dames P. van Damme Md., A. Zuidweg Jd., M. P. Wal- hout en G. van Iwaarden Jd. Onrechtmatig steuntrek- k e n. Gistermorgen heeft de politie te Amsterdam een man gearresteerd, die er in geslaagd was, de gemeente voor onge veer zeshonderd gulden aan steungelden op te lichten. De man, diamantbewerker van zijn vak, was reeds geruimen tijd werkloos en ge noot als zoodanig steun, welke hem via den diamantbewerkers-bond verstrekt werd. Nu en dan verdiende hij evenwel nog een extra-loon als hulpportier bij een der groote zaken in het centrum der stad. Hij was in zijn vrijen tijd in staat te gaan stempelen, zoodat het bedrog niet spoedig aan het licht kwam. De man is in het bureau ingesloten. De Kerkstrijd in Duitschland door Prof. Dr Anders Nygren. Uit het Zweedsch. Uitgave Bosch en Keu- ning, Baarn. Ook deze schrijver tracht een antwoord te geven op de vraag wat het is, dat zich thans in de evangelische kerk in Duitsch land afspeelt. Een bijzonder interessant boekje. Het geeft meer dan dat van Dr van der Vaart Smit, de opzet is anders, het is in sommige opzichten vollediger, het geeft ook meer beoordeeling. Als de schrijver in een slothoofdstuk de vraag behandelt; waar het in dezen tijd om gaat, zegt hij o.a. ook, dat het hier niet betreft een vermonde reactie tegen den nationaal-socialistischen staat, niel tegen het nationaal-socialisme. Dit wekt wel eenige verwondering, daar in een vorig hoofdstuk is aangetoond, dat het „Führer-prinzip" een der funda- menteele beginselen is van de nationaal- socialistische levensbeschouwing, dat men het militaire leidersbeginsel' ook wil toe gepast zien in het kerkelijk leven, en dat men op die wijze krijgt een karikatuur van de kerk. Verder wordt en terecht uiteen gezet, dat het N.-S. geen verdraagzaam heid kent, en dat het met een macht spreuk onderdrukken van iedere afwij kende meening niet een toevallig revo lutie-verschijnsel is, maar onafscheidelijk behoort tot den geest van het natio naal-socialisme. Met niet minder recht wordt verder betoogd, dat er in den op totaliteit aanspraak makenden staat geen plaats is voor een zelfstandige kerk. Wij kunnen beide hier genoemde werk jes van harte aanbevelen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2