Leden van Ziekenfondsen ZIJN VRIJ L. HELDER Juist voor Vrouwen! AKKERTJES EERSTE BLAD DINSDAG 28 MEI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 201 a MEUBELEN g geld. i. J. BOS, TEILING. te pachten nge itand. anbestedingen BezuMging hij het onderwijs. De kweekelingen. Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws T V nnenkasten ƒ31.— vanaf 17.50 afel 4.50 50, ƒ3.15, 3.70 len 6.— 69.— enz. 5.85 i, 8.50 dstellen 35.—, 36.— 7, Middelburg Goes, zal t.o.v. OER, ten ver- WESTDORP, .G 29 MEI, aan het stei- koopen: N HET VEER- EH. SCHUUR IDS, l, Planken, Lat- n, Ramen, Ko- al-, Velling- en lout, enz. enz., ïb. Directiekeet 'olgende jaren: gemeente Oost iet 15.33.17 H.A. geschieden uit- g 7 Juni 1935, twee uur N. T. hofstede, ten in te leve- Juni 1935, ten OELE te Goes, r iederen werk- 12 uur inlich- >men. ten Kortgene, Wissenkerke corden Adver- ïementen aan» DE MOOR te oemkool 914, psla 1,203,90, olenbollen 0,10 5. Wortelen 9— menas 2,203, n 3, Lelietjes s per 100 bos. d: A. Dinge- Wijnen, 22 j.; m G. de Bree, en S. Machiel- eur, 4-5 j., ge- N". Wiemes, 77 A. F. Fiegen, igtS. ert, z. v. Jan lhelmina San- ibekoorn, 81 j., Matthijs West- eding van een Wabeke. P. Koretanje !5; I. van Baal C. van Gorp 2730. Allen al- aan den laag- ■RBERICHT. id van 28 Mei'. tot Z.O. wind, ■oog vrij warm :ans op onweer. Idag 3 u. en 10 u.: 765. etsen: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0-20. Losse nummers 5 cent. Advertenf.ifin -30 cent, per regel. Ipgesondeji mededeelingeu 60 cent per regel. Kle'ne Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, Mj vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In bet wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven wordt een ingrij pende wijziging van bet aantal op de lagere scholen werkzaam te stellen on derwijzers voorgesteld. Naar in de memorie van toelichting wordt opgemerkt, is verdere belangrijke bezuiniging op de kosten van bet lager onderwijs naar bet oordeel van de Regee ring alleen te bereiken, betzij: door .be langrijke verlaging der salarissen, hetzij door hernieuwde wijziging van de z.g. leerlingenscbaal. Wanneer van een dras tische salarisvermindering wordt afge zien is dus wijziging van de leerlingen- schaal niet te lontgaan. Reeds bij de tegenwoordige schaal komt het echter voor, dat bet voor een doelma tig onderwijs in veel gevallen noodzake lijk is, dat naast den onderwijzer een kweekeling (z.g. kweekeling met akte) wordt werkzaam gesteld. Bij verdere ver booging van de leerlingenscbaal zou deze noodzaak ongetwijfeld zich in nog tal van nieuwe gevallen gaan doen gevoelen en bet resultaat zou dus zijn, dat op groote schaal onderwijzers door kweekelingen werden vervingen, zonder dat ten behoe ve van de rechtspositie van deze laatsten ook maar iets werd gedaan. „Veel meer aangewezen schijnt het daarom, het instituut kweekeling met akte een wettelijke basis te geven; hen een be paalde belooning te verzekeren; maar dan ook gelijktijdig te regelen in welken om vang hij| geleidelijk voor den gewonen onderwijzer in de plaats zal moeten tre den. Wanneer deze weg wordt ingeslagen is ook een' nieuwe verhooging van de cijfers der leerlingenschaal niet noodza kelijk, maar kan met behoud van de gel dende getallen, althans in hoofdzaak het vereischte resultaat worden bereikt." In verband hiermede wordt voorgesteld dat aan elke school voor gewoon lager onderwijs het hoofd wordt bijgestaan: 41 en meer leerlingen, door één onder wijzer; zoodra het aantal 81 bedraagt door één onderwijzer en ten minste één kweekeling; zoodra het aantal 131 be draagt, door twee onderwijzers en ten minste één kweekeling; zoodra het aantal 186 bedraagt, door twee onderwijzers en ten minste 2 kweekelingen. Voor elk 50-tal leerlingen boven 186 is, om den ander, een onderwijzer of een kweekeling meer vereischt. De bedoeling is blijkens de memorie van toelichting, dat bij voorkomende va catures eerst de wachtgelders in aanmer king zullen komen. Is de voorraad hier van uitgeput, dan begint op groote schaal de aanstelling van kweekelingen met akte. De toelichting bij deze voorstellen is zeer sober, wat wel eenigq verwondering wekt, daar het hier toch een materie be treft, van diep ingrijpende beteekenis. Het is uit den aard der zaak niet te zeggen hoe lang dit kweekelingen-insti- tuut in stand gehouden zal worden. Als we echter rekening houden met het feit, dat na vervroegde pensionnee- ring van oudere onderwijzers nog plm. 1100 wachtgelders beschikbaar zijn, dat door de voorgenomen opheffing van klei nere scholen een belangrijk aantal wacht gelders wordt gekweekt en dat voorts de kweekscholen nog eenige jaren doorgaan met nieuwe candidaten af te leveren, dan is het wel duidelijk, dat het tal van ja ren zal duren eer de laatste kweekelingen den rang van onderwijzer zullen hebben bereikt, Daarom temeer trekt het de aandacht dat de toelichting zioo uiterst sober is. Omtrent de rechtspositie van deze leer krachten wordt niets gezegd. Alleen is de bepaling opgenomen dat hun belooning bij algemeenen maatregel van bestuur wordt geregeld. Of daarbij met te behalen akten zal worden gerekend, moet worden afgewacht. Wij erkennen de moeilijkheden waar voor de Regeering zich hier geplaatst zag. Maar dit neemt niet weg, dat wij de gegeven oplossing allerminst aanbevelens waardig kunnen noemen. Waarom moet aan jongelui die de bevoegdheid om onderwijs te geven heb ben verkregen en die het volle merk van een onderwijzer moeten doen, den hun toekomenden titel worden onthouden? Waarom ze niet de positie gegeven waar op ze krachtens hun opleiding en hun arbèid recht hebben? Een kweekeling is iemand die voor een of ander werk omgeleid wordt. Maar nu zal men het beleven dat straks jonge mannen met ervaring in het bezit van waar zij hun brillen willen koopen. LANGEDELFT MIDDELBURG levert U deze tegen den door het Middelburgsch ziekenfonds vastgestelden prijs. (Ing. Med.) hoofdakte en bijakten als „kweekeling" werkzaam zijn. De naam deugt niet. En de zaak evenmin. Zou het niet veel eenvoudiger en doel matiger zijn, wanneer voor alle nieuw aan te stellen onderwijzers (en ambtenaren!) een belangrijk verlaagde salarisschaal werd vastgesteld? Daartegen kan o.i. geen overwegend be zwaar worden gemaakt. De jonge menschen zijn wel vertrouwd geraakt met de gedachte dat ze zich op een lager salarispeil zullen hebben in te stellen. Werd in deze richting gewerkt, dan zou de bezuiniging_belangrijk grooter kunnen zijn dan nu wordt verwacht. En een niet te miskennen voordeel zou zijn, dat de jonge onderwijzers niet in een uitzonderingspositie werden geplaatst en dat ze niet behalve financieel ook mo reel getroffen worden. Ernstig echec voor Roosevelt. Aan de herstelpolitiek van president Roosevelt zijn twee zware slagen toege bracht. In twee belangrijke kwesties heeft het opperste gerechtshof van de Vereenigde Staten een beslissing genomen tegen de regeeringspolitiek. Het eerste geval be trof de Frazier Lemke-wet, bet tweede de bevoedheid van de N. R. A., om codes vast te stellen voor de afzonderlijke in- dustrien. Op de eerste plaats werd de Frazier Lemkewet, door het opperste gerechtshof in strijd met de constitutie verklaard. Dit beteekent, dat een der belangrijkste wet ten van den New Deal, welke den nood lijdenden boeren een verlenging van hun hypotheken mogelijk maakt, niet door het opperste gerechtshof als rechtgeldig wordt erkend. Op de tweede plaats besliste het hof, dat de bepalingen van de Nira-wetgeving welke recht geven tot het uitvaardigen en doorvoeren van codes voor de afzon derlijke industrieën, in strijd zijn met de constitutie. Door deze besluiten van het hof wor den in zekeren zin de fundamenten onder de geheele Nira-wetgeving uitgetrokken. Het prestige der regeering heeft- nog nooit een zoo ernstigen knak gekregen als thans. De besluiten van het opperste gerechts hof zijn eenstemmig genomen. D'e beslissing van het opperste hof in zake de Nira-wetgeving heeft in regee- ringskringen groote ontsteltenis veroor zaakt. De beslissing brengt tal van moeilijk heden met zich. Het probleem doet zich thans voor, of personen, die wegens over treding van de Nira-wetten tot geldboe ten zijn veroordeeld, hun gelden terug krijgen. Ook moet beslist worden, of de firma's die op grond van de N.R.A.- codes de loonen verhoogd en den arbeids tijd verkort hebben, deze maatregelen weer ongedaan mogen maken. Britsch-Dultsche besprekingen. De Britsch-Dhitsche vlootbesprekingen zullen 4 Juni te Londen beginnen. De D'uitsche delegatie zal op 2 Juni naar Londen vertrekken en staat onder leiding van von Ribbentrop, terwijl ver der Admiraal Schuster, een fregatten- kapitein en een secretaris er deel van zul len uitmaken. Men wijst er te Londen op, dat deze onderhandelingen van zuiver consultatie ven en technischen aard zijn. In de En- gelsche delegatie zal geen enkel lid der regeering zitting hebben. De staking in de Borinage. Tegen de verwachting in was het mijn- conflict in de Borinage gisteren nog niet tot een definitieve oplossing gekomen. Toch heeft men geconstateerd, dat het aantal stakers sterk was afgenomen en men is van oordeel, dat vandaag of mor gen het werk zoo goed als algemeen zal hervat worden. De toestand blijft kalm. Goering te Sofia. De Dtiitsche minister-president Goe ring en minister Kerrl zijn te Sofia met hun gevolg aangekomen. Zij werden door de autoriteiten en een groote menigte hartelijk verwelkomd. Goering is Zondagmiddag door kening Boris in audiëntie ontvangen. Het on derhoud duurde anderhalf uur. Communisten en andere anti-fascisten hebben te Sofia gedemonstreerd tegen Goering. De politie trad tegen de demonstran ten op en arresteerde een aantal betoo- gers. Veelzeggend vonnis. In de te Rome gehouden slotvergade ring van het congres van ziekenhuis directeuren werd de Nederlandsche mo tie, ondersteund door de Spaansche afge vaardigden, tegen de Duitsche voorstel len tot sterilisatie-bespreking nogmaals ter sprake gebracht, waarop de Duit- schers wederom hun voorstel bepleitten als niet anti-godsdienstig en immoreel. Er heerschte een ijskoude stemming tegen ben, waarna de Nederlandsche motie met overweldigende toejuichingen werd aangenomen. Daarna hield de Italiaansche afge vaardigde een hooggestemde lofrede op de Nederlandsche afgevaardigden om hun motie. Korte Berichten. Deutsch-Justiz, het orgaan van het Duitsche ministerie van justitie, deelt mede, dat gedurende het eerste jaar van de ,,Wet tot voorkoming van overbren ging van erfelijke ziekten op de nakome lingschap", t.w. van 1 Jan. tot 31 Dtec. 1934, 56,244 menschen zijn gesteriliseerd. i Het militaire gerechtshof te Wee- nen heeft een Oostenrijkschen nationaal- socialist, Viktor Band, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De veroor deelde was lid van den nat.-soc. storm troep, die op 25 Juli van verleden jaar de bondskanselarij bezette. Groepen niet geüniformeerde jon gelieden hebben te München gedemon streerd tegen de Joden. Zij dwongen alle Joodsche winkels te sluiten. De politie heeft verschillende demonstranten gear resteerd. Het gerecht te Moscou heeft een veertigtal beambten, onder beschuldiging van corruptie en misbruik van hun ambt, veroordeeld tot gevangenisstraffen, va- rieerend van drie maanden tot tien jaren Aan de Aksar Fjord aan de noord kust van IJsland zijn talrijke aardstoo- ten waargenomen. In het gebergte hebben vulkanische uitbarstingen plaats gehad en de lava- stroomen en steenlawinen bedreigen de lager gelegen steden en dorpen. Te Graz is een merkwaardig natuur verschijnsel waargenomen. In de omge ving en deels ook te Graz zelf viel een dichte zandregen. Men neemt aan, dat door den sterken wind, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft gewaaid, een vermoedelijk uit Afrika afkomstige zandbui naar Graz is gevoerd. KONINGIN EN PRINSES NAAR HET LOO. H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana zijn gisterenavond 6 uur van het Paleis Huis ten Bosch naar Het Loo vertrokken. Bezoek van de Koningin aan Amsterdam. Ter gelegenheid van de plechtige ont hulling van het Van Heutsz-monument op Zaterdag 15 Juni zal H. M. de Konin gin een bezoek brengen aan Amsterdam en bij de onthulling tegenwoordig zijn. Het bezoek duurt één dag; 's avonds zal H. M. weer naar het Loo vertrek ken. Het jaarlijksch bezoek der Koninklijke familie heeft in September plaats. HOOGE RAAD VAN ARBEID. D'e Hooge Raad van Arbeid heeft zijn 43e vergadering gehouden onder leiding van zijn voorzitter, prof. mr P. J. M. Aal- berse. In deze vergadering heeft de Raad in de eerste plaats zijn advies vastgesteld met betrekking tot het voorontwerp van een nieuw werktijdenbesluit voor fabrie ken en werkplaatsen. Over een drietal punten van principiee- len aard heeft de Raad zich daarbij uit gesproken. Allereerst heeft een meerder heid van den Raad (19 tegen 13) zich uit gesproken voor het inschakelen van deze materie in de Bedrijfsradenwet, ten einde op deze wijze decentralisatie in de uit voering te verkrijgen. Vervolgens heeft een groote meerder heid (27 tegen 6) zich uitgesproken voor het laten vervallen uit het Werktijdenbe sluit van de bepaling, waarin het werken met tweeploegenstelsel wordt toegestaan aan de kalkzandsteenfabrieken. In ver band hiermede besloot een meerderheid van den Raad (19 tegen 9) aan den mi nister van sociale zaken te adviseeren, voortaan ook geen vergunningen voor ar beid in tweeploegenstelsel meer in dezen bedrijfstak te verleenen. Een minderheid van den Raad stond op het standpunt, dat de Raad zich van het uitspreken van een oordeel over het laatste punt zou hebben te onthouden. Ten slotte heeft een meerderheid van den Raad (28 tegen 9) den wensch te kennen gegeven, dat zou worden overge gaan tot het ontwerpen van een regeling tot beperking van den arbeid van bazen In de tweede plaats heeft de raad zijn advies vastgesteld met betrekking tot het voorontwerp van wet, houdende wette lijke regeling inzake verplichten bedrijfs» kinderbijslag. In het advies worden de verschillende standpunten, welke de leden hebben in genomen, toegelicht. Een groot deel van den raad staat op het standpunt, dat een algemeene machtigingswet tot verbin dendverklaring van bedrijfsregelingen op sociaal gebied de voorkeur zou verdienen. Een meerderheid staat op het stand punt, dat bij de loonvorming naast de prestatie aan de behoefte een belangrijke plaats moet worden toegekend. De kleinst mogelijke meerderheid van den raad (18 tegen 16) sprak zich ten slotte uit tegen bet toepassen van het beginsel der ver bindendverklaring op kinderbijslagrege lingen. Indien hiertoe toch zou worden overgegaan, dan spreekt zich een groote meerderheid van den raad uit voor een stelsel van formeele verbindendverkla ring boven dat van verplichtverklaring, zooals dat in het voorontwerp is be lichaamd. Dé vergadering werd gedeeltelijk bijge woond door den minister van sociale za ken. Het scheuren van grasland. Op vragen van het Tweede Kamerlid van der Sluis heeft de minister van eco nomische zaken geantwoord: Inderdaad is het scheuren van gras» land in verschillende gevallen slechts mo gelijk met toestemming van den eigenaar op grond van in contracten vastgelegde paohtvoorwaarden. De mogelijkheid, dat verpachters de gevraagde toestemming tot scheuren heb ben geweigerd» toegevende, moot de on- dergeteekende mededeelen, dat hem over de hoegrootheid van het aantal verpach ters, dat aldus heeft gehandeld, tlhans geen gegevens ten dienste staan. Over de gevallen, dat enkel uit onwil der verpachters niet tot scheuren kon worden overgegaan, staan uiteraard evenmin gegevens ten dienste, maar dit aantal zal, naar mag worden aangeno men, niet groot zijn. Maatregelen op dit punt tegen de ver pachters zouden, om de belangen van beide partijen 'zuiver tegen elkander te kunnen afwegen, moeten steunen op zeer ingewikkelde of zeer kostbare regelingen, en daarbij het scheurvraagstuk slechts ten aanzien van verpachte gronden tot op lossing brengen. Ondergetekende meent zich voorals nog te moeten onthouden, een wettelijke verplichting, als bedoeld, te leggen op een deel der grondeigenaren, waarvan wel licht de meesten niet ongenegen zijn op redelijke voorwaarden toestemming tot scheuren te verleenen. De K.L.M. in West-lndië. Het vervoer op de K.L.M.-lijn Cura- Cao-Aruba blijft zich op bevredigendo wijze ontwikkelen. In April werden 840 betalende passagiers vervoerd, dat wil zeggen acht of meer per vlucht. Met ingang van 1 Juni wordt het ver keer op deze lijn uitgebreid. Tot heden werden Dinsdags en Zaterdags twee dien sten in beide richtingen onderhouden. Hieraan zal op Woensdag en Vrijdag een dienst Guragao-Aruba worden toege voegd. Voorts gaat er binnenkort een tweede vliegtuig naar West-lndië. De F XVIII „Oehoe" wordt op het oogenblik door den technischen dienst gereed gemaakt om 25 Juni per s.s. „Boskoop" naar Guragao gezonden te worden. Zoodra een volledige overeenstemming met de regeering van Venezuela bereikt is hetgeen binnen kort verwacht mag worden, zal een lucht lijn naar dit land worden geopend. Wel licht zal de nieuwe verbinding den eer sten Augustus tot stand komen. Chr. Bond van loodgieterspatroons. In een gisteren te Utrecht gehouden vergadering is besloten tot de oprichting van een Bond van loodgieters- en fitters- patroons op Christelijken grondslag. Als secretaris-penningmeester zal fun- geeren de heer A. H. B. Breukelaar, Binnenland. De Minister van Econ. Zaken over het scheuren van grasland. Steun aan verbouwers van tarwe. Dé aardappelvervoerregeling vervalt met 15 Juni. Buitenland. Zwaar echèc voor president Roosevelt. Britsch-Duitsche vlootbesprekingen. Zach. Janszenstraat, Amsterdam-Oost. De propaganda zal met kracht aangevat worden. Verschillende plannen in ver band hiermee werden besproken en vast gesteld. De radio-uitzending naar de K XVIII. Het Comité „Onze Marine" te Den Helder heeft naar aanleiding van de ra dio-uitzending, welke Zaterdagmiddag heeft plaats gevonden, uit Mauritius een telegram ontvangen van H.M.'s onderzee- mandaat K XVffi, „Geslaagde uitzending was onvergete lijkIedereen zeer onder indruk. Com mandant K VVIII." Het secretariaat van de Phohi heeft eveneens een telegram ontvangen van de bemanning van de K XVIII, waarin men dank uitspreekt voor de radio-uitzending. Ook de officieren van de K XVIH zon den de Phohi een telegram. rijn die "AKKERTJES" een ideaal middeL Ze helpen verrassend bij onbehaaglijkheid, bovendien ook bij klachten op gezette tijden Volgens recept von Apotheker Dumont sIrw AKKER-CACHETS HET AANSTAANDE NATIONAAL MIDDENSTANDSCONGRES. Moderne bedrijfsvoering voor den middenstand. Op het as. 32ste Nationaal 'Midden- fltandscongres, dat op 2 en 3 Juli a.s. te Apeldoorn wordt gehouden, zal als eenig onderwierp worden behandeld: „Moderne bedrijfsvoering voor den Middenstand". Aan 't prae-advies van Jhr Drs W. M. E. C. von Bose, acad. accountant te Arn hem is de volgende beknopte samenvat» ting ontleend: 'Gunstige uitzonderingen kunn en niet be letten, dat men spreken kan van groote moeilijkheden voor den middenstand over de geheele lijh. De oorzaken van den achteruitgang van den middenstand verdeelt de prae-advi- seur in een viertal hoofdgroepen, n.l. Ie. de algemeen gedaalde welvaart; 2e. het ontstaan van nieuwe gebruiken en eischen bij het publiek, waaraan de middenstand zich niet tijdig heeft aangepast of heeft kunnen aanpassen; Se. het ontstaan van nieuwe bedrijfsvormen in het distributie apparaat, die den winkelier en industri eellen middenstander bedreigen; 4e. een wanverhouding tusechen de kosten bij. den middenstand en den dalenden omzet. De algemeen gedaalde welvaart wordt o.a, geïllustreerd met 'den achteruitgang in de opbrengsten van de inkomstenbe lasting door vergelijking dier opbreng sten met de jaren 1930'31 en 1933'34. Voor het ontstaan van nieuwe gebrui ken en eischen bij het publiek wordt na gegaan hoe de verhouding tusechen win kelier en fcoopers vroeger was en hoe die thans is; veelal was de winkelier de raads man, en de vakman, die de artikelen op kwaliteit keurde. Massaproduct en merlk-ortikel, waar voor de fabrikant door reclame en andere middelen de vraag opwekte en stimuleer de, brachten daarin verandering. De winkelier heeft juist individueele reclame noodig. 'Het probleem der vaste kosten, dat in de industrie het grootbedrijf heeft doen ontstaan, heeft ook invloed gehad op het kleinbedrijf. Toch worden in de groote bedrijven de vaste kosten langzamerhand een 'zware druk. Teneinde de organisatie ten volle te benutten, zal het grootbedrijf steeds meer artikelen gaan voeren, desnoods te gen een prijls, die alleen de directe kosten dekt plus een heel klein deel van de in directe kosten en voor welken prijs een zelfstandig winkelier niet kan werken. Biji dalende omzetten komt er belang stelling voor het k'ostenvraagstufc; helaas blijkt in de practijfc, dat maar weinigen die belangstelling doen overgaan in onder-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1