KINDERVREUGD Buitenland Binnenland Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws IS MOEDERWEELDE MAANDAG 27 MEI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 200 krachtige kost voor het kind EEN ZEGEN VOOR UW KIND Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad,De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen fO.?fl. Losse nummers 5 cent. Advertenties 90 eest- regal. Ingescndcn mededeelingan 50 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags «n Vrtjdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Godslasterlijke taal. De „Waarheidsvriend" maakt melding van een Germaansche geloofsbelijdenis, die in Duitschland verschenen zou zijn. „Te Stuttgartt is een „Germaansche Bijhei" gepubliceerd, die door de „Reichs- wart" het officieel orgaan van de Natio naal Socialistische Duitsche Geloofsbe- weging het „Evangelie der Germanen" wordt genoemd. Deze „Bijbel" bevat ook een „Ger maansche geloofsbelijdenis", die den tekst van de Apostolische Geloofsbelij denis op den voet volgt en als volgt luidt: ,Ik geloof in den mensch, den mach- tigsten heer van alle dingen en krach ten op aarde, li geloof in den Germaan, Gods geliefden anderen zoon, de heer van zichzelf, die ontvangen ia onder een Noordelijken hemel, geboren tusschen Alpen en zee, geleden heeft onder Pa pisten en Mammonisten, gelasterd is, ge slagen en in ellende gedompeld, veroor deeld door duivels van iedere soort tot de hel, na tientallen jaren van wanhoop en verarming steeds weer opgestaan is uit den staats- en nationalen dood, opge stegen naar de geestelijke wereld van Eckehardt, Bach en Goethe, gezeten met zijn broeder uit Nazareth ter rechter hand van den Eeuwige, vanwaar hij op de wijze van den Verlosser van tijd tot tijd zal nederdalen om de levend begra- venen en de dooden op te wekken. li geloof in den goeden geest der menschheid, en de heilige kerk der toe komst, de gemeenschap van elk ernstig, zuiver en onbaatzuchtig willen, de ge lijkmaking van alle vergeving, wederop standing van de volkomen verschijning en een eeuwig leven, zoowel in het ver leden als in het hiernamaals." Predikanten die vasthouden aan hun belijdenis en het eigen recht der Christe lijke kerk worden door de nationaal- socialistische machthebbers vervolgd, in gevangenis en concentratiekampen inge sloten. En de kerkelijke bladen die het wagen een eigen geluid te laten hooren, worden eenvoudig verboden. Maar een godslasterlijke „geloofsbelij denis" als hierboven vermeld, mag vrije lijk worden gepubliceerd. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Weer drie predikanten In een concentratiekamp. Een plotselinge verscherping van het optreden der geheime politie tegen zoo genaamde „staatsvijanden" heeft vijf nieuwe arrestaties van R.-K. en evange lische geestelijken tengevolge gehad. Opnieuw zijn drie evangelische domi nees naar het concentratiekamp overge bracht. De meest bekende hunner is ds Bunzei uit Breslau, een der leiders van de belijdeniskerk, die gearresteerd is, om dat hij geen gevolg gaf aan een politie verordening, krachtens welke hij de stad als onruststoker moest verlaten. Zijn ar restatie leidde tot demonstraties op straat. Twee andere gearresteerde evangeli sche dominees zijn dr Krause uit Vogt- land in Saksen en dr Eisner in Salzwedel. Beiden werden gearresteerd onder be schuldiging van „verstoring van den vrede", omdat zij van den kansel af uit treksels uit geschriften van de belijdenis- kerk tegen de nieuw-heidensche beweging hadden voorgelezen. Twee arrestaties van R.K. geestelijken werden in het Rijnland verricht. Daar werd pater Friesenhahn gevangen geno men, omdat hij verklaard had, dat de „Winterhilfe" van Goebbels georgani seerd was naar het voorbeeld der oude Romeinen, die het motto „Brood en spe len" huldigden. Verder werd pater Giles gearresteerd, omdat hij aanvallen had gericht tegen den duidelijken invloed, welken de nieuwheidensche beweging op de Hitier Jugend uitoefent. Pater Friesenhahn is veroordeeld tot zes en pater Giles tot vijf maanden vrij heidsstraf. Volgens een betrouwbare schatting be vinden zich op het oogenblik in het ge- heele rijk 25 evangelische dominee's in het concentratiekamp. Uit welingelichte bron verluidt, dat den reeds eerder gearresteerden domi nees in de afgeloopen week de vrijheid is aangeboden, op voorwaarde, dat zij een verklaring zouden onderteekenen, dat zijzelf schuld hebben aan hun arrestatie door hun illegale activiteit en dat zij be loven in de toekomst geen verklaringen van de belijdeniskerk van den kansel meer te zullen voorlezen. Alle dominees hebben echter geweigerd een dergelijke verklaring te onderteeke nen. Uitzaaien van rijst met vliegtuigen. Voor het uitzaaien van rijst maakt men in Rusland op het oogenblik gebruik van vliegtuigen. Deze methode is bij wijze van proef in enkele deelen der Sovjet-Unie toegepast, en daar hiermede succes be reikt werd, is men er toe overgegaan op gj'ooter schaal van vliegtuigen gebruik te maken, o.a. in de Oekraïne. Deze wijze van zaaien biedt het groote voordeel, dat het kan geschieden in de eerste lentedagen, wanneer de grond nog doorweekt is, en de gewone werktuigen niet kunnen worden gebruikt. Successen van den Volkenbondsraad. De zes en tachtigste zitting van den volkenbondsraad is weer gesloten. Deze zitting heeft de definitieve likwi- datie gebracht van het Zuid-Slavisch- Hongaarsche geschil, het gevaar voor moeilijkheden tusschen den volkenbond en den nationaal-socialistischen senaat van Danzig uit den weg geruimd, de op lossing van het grensregelingsgeschil tusschen Irak en Iran een stap nader ge bracht en bovendien een ontspanning ver wekt in het zoo zorgwekkende Ita- liaansch-Abessynisch geschil. De grootste verdienste voor het nieuwe succes voor deze raadszitting komt aan Eden toe, wien Litwinoff aan het einde der zitting een geheel ongebruikelijke, doch daarom niet minder verdiende hul de voor zijn velerlei bemoeiingen heeft gebracht. Eden heeft daarbij grooten steun ont vangen van Laval en Aloisi. De raad bezit thans wederom een be kwaam driemanschap. Weer een sensationeele ontvoering. Uit Tacoma (Staat Washington) wordt gemeld: De zoon van den eigenaar van een houtzaagmolen, Weyerhauser, Geor ge genaamd, is ontvoerd. De familie, ont ving in schrijfmachineschrift een brief, waarin voor de vrijlating van den 9-jari- gen jongen 200.000 dollar wordt geëischt. De brief droeg de onderteekening van den ontvoerden George. De zaak heeft in heel Amerika groote beroering gewekt, bijna evenzeer als in dertijd de ontvoering van baby Lind bergh. Volgens sommiger opvatting zou de ontvoering een wraakneming kunnen zijn van stakende houtbewerkers. Volgens de meening van anderen heeft men hier wel degelijk met beroepsont voerders te doen, die in het bezit van het geëischte losgeld willen komen en weten dat Weyerhauser zeer rijk is. De bisschop van Münster beleedigd. Bij gelegenheid van een'groote betoo ging der Duitsche heidenen te Münster, onder leiding van prof. Hauer, hebben de nationaal-socialistische studentenorgani saties hun sympathie aan deze heiden- sche beweging betoond en hun steun toe gezegd. Toen enkele Katholieken tijdens de re devoering van prof. Hauer luide protes teerden tegen de gruwelijke godslasterin gen, die openlijk werden geuit, werden ze tegen den grond geslagen. Na afloop van de redevoering zongen de Katholieken samen met de aanwezige geloovige Protestanten: „Groote God, wij loven U". Op een vraag aan de politie, waarom zij niet handelend optrad, toen de Katho lieken uit de zaal geranseld werden, werd geantwoord: „Voor dezen' avond zijn onze handen geboeid". Toen de vergadering was afgeloopen, trok een groote groep betoogers naar het paleis van den bisschp, waar een spreek koor werd opgevoerd waarbij o.a. geroe pen werd: „Weg met den volksverrader Clemens August!" Oplossing in Belgisch mijnenconflict. De gemengde Nationale Mijncommis- sie heeft de van mijnwerkerszijde inge diende voorstellen aangenomen. Deze voorstellen komen neer op een vervroegde loonsverhooging van pet., die op 2 Juni a.s. zal ingaan. Bovendien zullen de lage individueele loonen door de gewestelijke comité's her zien worden. Daar dus de voornaamste en dringend ste eischen der mijnwerkers zijn aange nomen, is het zoo goed als zeker, dat de stakingsbeweging in de Borinage en in het bekken van Charleroi zeer spoedig haar einde zal bereiken. Men neemt aan dat reeds vandaag het grootste gedeelte van de stakers het werk zal hervatten. Actie der communisten. De Bulgaarsche regeering voert een krachtigen strijd tegen het communisme en een dezer dagen is nog een complot ontdekt, dat ten doel had de ondermij ning van het moreel der kustwacht, die te Varna gestationneerd is. De leider, een communist, die te Pa rijs had gestudeerd, en zes talen sprak, is gearresteerd en opgehangen. Voorts zijn te Varna nog achttien an dere jongelui gearresteerd, wegens anti- militairistisohe propaganda. Niet altijd heeft de politie echter suc ces. Zoo wisten acht communisten die te Enina een vergadering hielden, bij de komst der politie te ontkomen, nadat zij een politiebeambte en een student had den gedood. Na bloedige gevechten met hun ach ter- volders slaagden de communisten er in, zich in de bergen terug te trekken. Drie dagen later werden de commu nisten opnieuw in het dorp gesignaleerd. De politie spoorde hun verblijfplaats op en besloot een inval in het huis te doen. Zij werd echter met een kogelregen be groet en nadat twee politiebeambten en een burger, die hulp verleende, waren ge dood, vluchtten de communisten weer de bergen in. Te Weenen werd Vrijdag een centraal agitatiebureau der communistische patrij ontdekt. De leider, een ontslagen bankbediende, Wilhelm genaamd, werd gearresteerd. De politie is een groote hoeveelheid propagandamateriaal in handen geval len. Heidensche huwelijksinzegening. Een Nazi-leider heeft zijn huwelijk doen plaats hebben volgens de Oud-Ger maanse ritus. In een zaal, versierd met zonnerad en hakenkruis, hield een pries ter van de nieuwe eeredienst een toe spraak, geïnspireerd op de Edda, waarna hij den gehuwden brood en zout aanbood. Korte Berichten. Naar Reuter uit de Vaticaanscho stad verneemt, heeft de Paus bij de ont vangst van 400 medici, die deelnemen aan het internationaal hospitaal-con gres te Rome, op de gevaren van de Duitsche theorieën nopens sterilisatie gewezen. Te Schaulen zijn bij een oefenvlucht van een escadrille militaire vliegtuigen twee machines met elkaar in botsing ge komen en neergestort. Een der toestellen viel brandend op een boerderij en deed deze in vlammen opgaan. De beide pilo ten konden zich met behulp van hun parachutes in veiligheid brengen. Uit verschillende deelen van Madras, waar buitengewone hitte heerscht, wordt melding gemaakt van gevallen van zon nesteek met doodelijken afloop en vernie lende branden. BESTRIJDING VAN HET CADEAU STELSEL. Onder verwijzing naar zijn vroeger ter zake uitgebrachte adviezen heeft de Mid- denstandsraad opnieuw de aandacht van den Minister van Economische Zaken gevestigd op de omstandigheid, dat naar zijn overtuiging een wettelijke regeling van het cadeaustelsel thans toch wel zeer urgent wordt. Het kwaad van het cadeaustelsel vreet, ook in verband met de moeilijke tijds omstandigheden, hoe langer hoe meer voort en doet voor bepaalde takken van den middenstand zijn heilloozen invloed te meer gelden, nu de qualiteit en de aard van de cadeaux steeds meer naderen tot die van de artikelen, welke in den norma len handel geregeld inkrimpt. Met te meer vrijmoedigheid heeft de Middenstandsraad er op aangedrongen, dat de Minister deze aangelegenheid spoe dig ter hand zal nemen, nu uit de inter nationale wetgeving hoe langer hoe meer blijkt, dat de wetgever allerwegen door drongen is van het kwaad van het ca deaustelsel en ten onzent de regeling, die het geven van cadeaux bij tabaksartike len verbiedt, zeer gunstig blijkt te werken en o.m. geleid heeft tot een belangrijke daling der prijzen, alsmede daarmede ge paard gaande vermeerdering van den om zet. Uitstaande vorderingen op Italië. In verband met de loopende regeerings- or; der handelingen met Italië is het van belang op korten termijn een overzicht te krijgen van de per 25 Mei 1935 op ge noemd land uitstaande vorderingen, ver band houdende met het handelsverkeer. Belanghebbenden wordt derhalve in hun eigen belang aangeraden een zoo volledig en nauwkeurig mogelijke opgave van hun vorderingen te verstrekken aan het bureau betalingsverkeer van het mi nisterie van Economische Zaken, Bezui- denhoutscheweg 107 te 's-Gravenhage (tel. interlokaal L). Formulieren worden niet beschikbaar gesteld; de opgaven kunnen gewoon per brief geschieden. Behalve het bedrag der vorderingen moeten tevens duidelijk zijn aangegeven aard en oorsprong der geleverde goede ren, vervaldatum, leveringsdatum, enz. Inzending der opgaven moet geschie- uiterlijk 29 dezer; met opgaven, welke na 30 Mei binnenkomen, kan gèen reke ning meer worden gehouden. Te veel ziekenhuisruimte. Uit een ingesteld onderzoek is geble ken, dat het aantal bedden in de onder scheidene ziekenhuizen in Nederland belangrijk grooter is dan de behoefte; een groot aantal bedden is geregeld niet be zet. Hieruit ontstaat een toestand, die economisch zeer bederikelijk is, 'zonder eenig hygiënisch voordeel te bieden. Uit breiding van het aantal bedden, vooral wanneer dit onoordeelkundig geschiedt, zou den toestand nog belangrijk kunnen verergeren. De regeering overweegt maatregelen om dit te voorkomen. In verband daarmede raadit de minis ter van Sociale Zaken aan, dat degenen, die plannen hebben tot uitbreiding van bestaande of oprichting van nieuwe zie kenhuizen, hem met spoed te doen weten in welk stadium deze plannen op 26 Mei verkeeren; bij de nadere uitwerking der aanhangige voornemens kan de Regee ring dan zooveel mogelijk daarmede re kening houden. De vrouwen van de bemanning der K XVIII. Allemaal voor de radio. Zaterdag zijn de vrouwen en verloof den van dé bemanning van den onder zeeër K XVIH te Mauritius, die nu reeds een half jaar op reis is en nog een tocht van een jaar voor den boeg heeft, door de „Phohi" in de gelegenheid gesteld enkele woorden tot hunne verwanten te richten. Dertig vrouwen hebben enkele woor den tot haar man, verloofde of zoon ge sproken. Een Vlissingsche, door loting aangewezen, mocht een korte speech tot de bemanning voorlezen. Uit de steen-industrie. Uit Vianen wordt gemeld: In de steenfabricatie is eenige ople ving ie besmeuren. Deze week is aan de fabriek van de N. V. Mij tot Exploitatie van 'Steenfabrieken v.h. Gebr. van de Koppel te IJsselstein, wederom met de steenfabricage begonnen. Ook ligt het in de bedoeling de fabriek van de N. V. Vlamovenstraatklinker, welke reeds eeni ge jaren heeft stil gelegen, weer in wer king te stellen. Jong Holland snakt naar werk. De halve ton bijeen. De perscommissie van de Centrale voor werkloozenzorg schrijft ons: Op Zaterdag j.l. werd de f 50.000, die de Centrale voor Werkloozenzorg aan Christelijk 'Nederland voor haar arbeid gevraagd had, bereikt. 'Op dien dag was f 50.400 bijeen. Te verwachten is, dat de overschrijding van het gevraagde hedrag nog belangrijk vergroot zal worden, daar nog van 35 comité's de opgaaf verwacht wordt. Voor het werk der Centrale houdt dit een goede ontwikkelingsmogelijkheid in. Christelijk Nederland heeft hier weer getoond, hart te hebhen voor de jonge werkloozen. 'Op 15 Juni a.s. zal het tweede werk kamp der Centrale te Rodkanje geopend worden. District Zeeland der Nat. Chr. Geheei- onthoudersvereeniging. Op Hemelvaartsdag zal te Biggekerke de 25ste jaarvergadering worden gehou den van het district Zeeland der Nat. Chr. Geheelonthoudersvereeniging. Des middags zal de luit.-kol. van het Leger des Heils, de heer Rawie, spre ken over „Drankmisbruik en haar bestrij ding i mede in Insuiinde bezien uit Chr. oogpunt". Verder zal het woord worden gevoerd door ds P. Veen te Utrecht. 's Avonds heeft een wijdingssamen komst plaats waar zullen spreken de pre dikanten Reus, Burger en Korevaar. Prov. Zeeuwsche Vereen, voor Vreemde lingenverkeer. Zaterdagmiddag had in de St. Joris te Middelburg een algemeene vergade ring plaats van de onlangs opgerichte Provinciale Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer onder voorzitterschap van mr. J. Moolenburgh, voorzitter van het voorloopig bestuur. De voorz. zette nog eens het belang van samenwerking in deze uiteen en wees op 't reeds bereikte succes met het deelnemen aan de tentoonstelling „Mooi Nederland" te Amsterdam en het verstrekken van in lichtingen aan journalisten, die reizen door Zeeland maken en daarvan beschrij vingen geven. Medegedeeld kon worden, dat thans 13 V. V. V.'s in Zeeland zijn toegetreden, doch dat nog enkele wachten met een beslissing ter zake, of zich afzijdig hou den. Aan de orde was de verkiezing van een bestuur uit door de vereenigingen toegezonden dubbeltallen. Besloten werd, de eerste aanbevolenen gekozen te verklaren zoodat het bestuur als volgt werd samengesteld: mr. J. Moo lenburgh, Middelburg, G. Houtekamer, Kloetinge, R. Gerritsen, Zierikzee; J. Binnenland. Verschillende ernstige verkeersongevallen. Faillissement der R. T. M. aangevraagd. Te veel ziekenhuisruimte? Buitenland. Internationale valuta-besprekingen? Oplossing in het Belgisch mijnconflict. De Volkenbondsraad gesloten. Communistische actie in Bulgarije en Oos tenrijk. Verhagen, Zoutelande; L. Duvekot, Vrou- wepolder; W. G. Boot, Haamstede; J. A. Eekhout, Breskens; A. J. Pauw, Groede; J. Neeteson, Gadzand; J. L. Dregmans, Koudekerke en C. Windt van Merke- stein, Terneuzen, terwijl Renesse en Domburg nog geen dubbeltallen toezon den en dus eerst later voor die vereeni gingen een bestuurslid kan worden aan gewezen. In de op de algemeene vergadering vol gende bestuursvergadering zijn tot leden van het dagolijkseh bestuur gekozen de heeren mr. J. Moolenburgh, voorzitter; R. Gerretsen, vice-voorzitter; G. Houte kamer, secretaris; C. Windt van Merke- stein, tweede secretaris, en J. A. Eek hout, penningmeester. Ln de algemeene vergadering heeft de heer Gerritsen nog het idee van een trip door Zeeland naar voren gebracht en stelde de heer Houtekamer, onder instem ming der vergadering voor, dat de ver eeniging afwisselend in een der plaat sen, waar een V. V. V. bestaat, die aan gesloten is, zal bijeenkomen. Ingezonden Mededeeling. LIGA' Een gezond kind is de vreugd en de trots der moeder. Maar.... dat kan allen door een krachtige en vol waardige voeding_ door UGA KINDER- VOEDING. Waterleiding-Maatschappij Z.-Beveland. In de Zaterdag te Goes gehouden ver gadering van, aandeelhouders der N.V. Waterleiding-Mij. Zuid-Beveland is be sloten tot medewerking in de oprichting der N.V. Waterleiding-Mij;. Midden Zee land en tot deelneming in het maat schappelijk kapitaal voor 20 aandeelen van f 100 elk. De aftredende leden van den raad van toezicht de heeren M. van Harmeien te Ierseke en mr dr A. J. J. M. Mes te Hein- kenszand zijn herkozen, terwijl tot ver vanger van den directeur der maatschap pij is benoemd de heer A. van der Poest Clement, burgemeester van de gemeente Nisse. Uit bet verslag over 1934 blijkt, dat bet ook in 1934 met de watervoorziening ge staag voorwaarts is gegaan. De water winning bedroeg 778.300 kub. M., het geen een record is sinds de oprichting. In totaal bedroeg de waterwinning van 1 Juli 1912 tot 1 Jan. 1935 13.886.300 kub. meter. Het aantal aansluitingen steeg met 216 tot 8803. Geen water be trekken 2838 aansluitbare woningen (niet verder dan 25 M. gelegen van het hoofd leidingnet), waarvan in 533 wel de lei ding aanwezig is (150 onbewoond). Dat beteekent dat 76 pet. der aansluitbare wo ningen water betrekt het hoogst staat (Borssele met 100 pet. niet meegerekend) Kattend ij1 ke met 94 pet., het laagst (ongerekend Noord-Brabant met 34 pet.,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1