Gemengd Nieuws Het Vrouwenhoekje Dammen Voor de jeugd. HOOFDPIJN, KIESPIJN. Rechtszaken DUKOL Vlugkokende Havermout D e echoput. Bij beschikking van den Rijkswaterstaat is met ingang van heden de vermaarde echoput te Hoog- Soeren (gemeente Apeldoorn) tot 1 Juli wederom ter bezichtiging opengesteld. Kolendamp-vergifti ging. Door lofwaardig ingrijpen van buren is een bejaard echtpaar, wonende in de F, G. Donderstraat te Utrecht, aan een ernstig ongeluk ontsnapt. De boven buren hoorden vroeg in den morgen een steunend geluid uit de woning van het echtpaar. Zij vermoedden onraad en waarschuwden de politie, die snel ter plaatse was en met behulp der bovenbu ren zich aan de achterzijde toegang tot het huis verschafte. Men trof er het echtpaar in bewuste- loozen toestand aan als gevolg van een in het perceel hangende kolendamp, ont staan door een defect in de verwarming. Snel bracht men de bejaarde echtlieden over naar het Sint Anthoniusgasthuis, waar zij ter observatie bleven opgenomen, nadat zij uit hun bewusteloosheid waren bijgebracht. Men mag verwachten, dat, wanneer zich geen complicaties voordoen, zij met den schrik vrij zullen komen, zoo- dat, dank zij het snelle optreden der bo venburen, een ernstig ongeval is voorko men. Ons zuidelijk grensge bied en de devaluatie. De ge volgen van de Belgische devaluatie zijin voor vele neringdoenden in ons zuidelijk grensgebied van hoogst onaangenamen aard. Men kan weder een ware invasie van Nederlandsche koopers in de Belgi sche grensplaatsen zien. Zooals de aankoopen aan gene zijde der grens de laatste weken een omvang hebben aangenomen, zag men tot nu toe nauwelijks in de dagen der hoogste smok- kel-conjunctuur. De weekmarkten die in België ook in vele kleinere plaatsen worden gehouden en waar de kooplieden uit de steden hun goederen te koop komen aanbieden, we melen van Nederlandsche bezoekers, die met hun kostbare guldens inderdaad voor weinig geld terecht kunnen. De neringdoende middenstanders in 't Nederlandsche grensgebied klagen steen been. Voor velen is het debiet sinds de Belgische devaluatie gehalveerd of er- ,'er. 1 e/e toestand duurt nu reeds ette- 'ijke weken achtereen en men bespeurt weinig ontspanning. Er zijn Nederland sche dorpen, waar de bakkers overeen kwamen, voortaan nog slechts om den an deren dag en dan om beurten te bakken Sommige eerste levensbehoeften kosten in België de helft of zelfs het derde gedeelte an den Nederlandschen prijs. Al wat U noodig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Rechtbank te Middelburg,. In de zitting van 24 Mei 1935 waren de volgdene personen gedagvaard M. B. S., 25 jaar, timmerman te Mid delburg, verdacht van oplichting. Verd. zou op 6 December 1.1. bij den motorhan delaar de Leeuw te Middelburg gekomen zijn en aldaar onder bedriegelijke voor wendsels tot zekeren R. J. Kest gezegd hebben, dat eenigen tijd voordien zijn mo- torjas door een landbouwer, wonende op een der gemeenten in Zuid-Beveland tij dens een woordenwisseling was vernield; dat bedoelde landbouwer door de recht bank alhier was veroordeeld tot schade vergoeding der vernielde jas; dat hij de koopsom van de motorjas, die hij koopen wilde, zou betalen, zoo spoedig hij de schadevergoeding van vorenbedoelden landbouwer zou hebben ontvangen, door welke verhalen, welke in strijd met de waarheid waren, voornoemde Kest werd bewogen aan verdachte een jas af te ge ven. In deze zaak waren een viertal getui gen, allen personeel van de Leeuw, ge dagvaard, welke verklaarden, dat verd. de mededeelingen als vorenomschreven had gedaan. Get. Kest verklaarde bovendien, dat, in dien verdachte niet gezegd had, dat hij schadevergoeding voor die jas moest ont vangen, hij deze niet afgegeven zou heb ben, aangezien K.'s patroon hem had verboden om aan S. op crediet te leve ren. Verdachte door den president onder vraagd, ontkent een en ander gezegd te hebben en beweert, dat de getuigen on waarheid spreken. Een getuige a décharge, verdachte's vrouw, verklaarde, dat haar man ver zocht was een huurkoopcontract te tee kenen voor zijn motor. Dan was de nota vereffend. Dit was even vóór verdachtes faillissement werd uitgesproken. Verd- heeft dit niet gedaan: De officier van justitie, requisitoir ne mende, is van meening, dat de feiten be wezen zijn. Verdachte had veel schuld bij de Leeuw en verdachte nam het met de financiën niet nauw, er zijn heel wat slachtoffers door hem gemaakt. Spr. is van meening, dat een geldboete geen doel heeft en eisoht 1 maand gev. straf. De verdediger van verdachte, Mr v. d. Slikke, zegt, dat de firma de Leeuw getracht heeft een huurkoopcontract van den motor te krijgen, en nu dat mislukt is wordt dit feit als „wraak" aangegeven. Wederrechtelijke bevoordeeling is hier niet aanwezig. Wanneer verdachte het verhaal niet had gedaan, had Kest de jas toch afgegeven. Pleiter roept de cle mentie van de Rechtbank voor verd. in. I, de J,( 52 jaar, mosselschipper te Bruinisse, verdacht dat hij op 16 Maart 1935 te Bruinisse opzettelijk als vader van W. de J., oud 12 jaar, en E. de J., 11 jaar, en als zoodanig tot hun verple ging en verzorging krachtens de wet ver plicht, deze kinderen in hulpeloozen toe stand heeft gebracht door deze kinderen des nam. omstreeks 11 uur uit zijn wo ning de straat op te jagen en de deur achter hen te grendelen, zoodat zij niet meer in de wonipg konden, doch op de straat moesten blijven. De officier van justitie eischte tegen den niet verschenen verdachte 1 maand gev. straf voorwaardelijk. D. L. L.„ 27 jaar, koopman te Goes, verdacht van verduistering van eenige geldsbedragen en een partij blikken koffie ten nadeele van de N.V. Handels-Maat schappij „de klimmende Leeuw", v.h. ge- br. Biggeiaar te Breda. Verdachte ontkende de feiten en be weerde, wel geld schuldig te zijn aan de firma, doch daartegenover nog een be langrijk bedrag wegens provisie van ge noemde firma te moeten hebben. De Of ficier van justitie eischte 1 maand gev. straf, er aan toevoegende, dat verdachte reeds voor een dergelijk feit is veroor deeld geweest en het thans tijd wordt, dat hij zich van dergelijke praktijken ont houdt. Verder werd van meerdere zaken de verdere behandeling tot 7 Juni uitge steld. Hoe moeders lijden. In het maandblad „Voor Moeders", wordt op ontroerende wij'ze geschreven over het lijden der Russische moeders. Het is noodig, dat we ons heel duidelijk voor oogen stellen, wat voor verschrik kelijke dingen in Rusland gebeuren en hoe onbeschrijfelijk er geleden wordt door hen, die vasthouden aan Jezus Christus. Daarvoor zijn mannen, vrouwen en kin deren uit hun huizen gehaald, ze hebben alles moeten verlaten en zijn weggestuurd naar de eenzame, onherbergzame bos- schen van het hooge Noorden. Daar, in den eindeloozen winter, tusschen de dwarrelende sneeuwvlokken, bij1 tempera turen van 40 gr. tot 50 gr. vorst, werken heele gezinnen, de meisjes vanaf 16 jaar aan het hakken en zagen van boomen. De voeding, die wordt uitgedeeld in verhou-, ding tot de werkprestatie, is ook voor de vlugste, snelste arbeiders geheel onvol doende. De bannelingen wonen in houten barakken, eertijds bestemd voor de hout vesters, als zij in den zouier(!) een vluch tig bezoek brachten aan de uitgestrekte wouden. Het is geen wonder, dat de zwakken, in 't bijzonder zeer veel kinde ren, onder deze beproevingen bezwijken. Reeds op de reizen er naar toe, opge pakt in de onverwarmde waggons, bevrie zen vele kinderen in de armen hunner moeders. En wat wordt hun leven als zij sterk genoeg zijn om de ontberingen te doorstaan? Een slavenlot zonder hoop, zonder uitzicht op verandering. In dergelijke omstandigheden leven menschen, die het vroeger goed hadden. Gelukkig indien ze nog bij elkaar kun nen blijiven! Maar al te dikwijls worden kinderen aan de ouders ontnomen en weggezonden of om een gering vergrijp (niet zelden de prediking van het Evan gelie) zucht de vader of de volwassen zoon in de wreede Russische gevangenis. Het spreekt vanzelf, dat deze lijdende gemeente hulp en steun noodig heeft. De Fino-producten. Reeds eenigen tijd worden in onze ad vertentie-kolommen geregeld de Fino- producten geannonceerd. Gaarne willen wij in deze rubriek de aandacht onzer lezeressen hierop vestigen en ze uit- noodigen daarmee eens een proef te ne men. De Fino-fabrieken te Harderwijk (het verkoopkantoor is te Amsterdam ge vestigd) brengen een groote verscheiden heid van producten in den handel. De proef, die wiji er mee namen, is van dien aard, dat wij onze huismoeders ten zeer ste kunnen aanraden ons voorbeeld te volgen. De prijis is Laag en de smaak van de bouillon, soepen, enz. is uitstekend. Wat produceeren deze fabrieken zoo al? In de eerste plaats niet minder dan zes smakelijke soepen, verder bouillonblokjes, aroma, maar ook busjes Fimo-pasta, 't nieuwste op 't gebied van bouillon-, soe pen- en spij'zenbereiding. Wij! geven hieronder enkele soep-re cepten: Tomatensoep van purée. 1 L. water, 4 theelepels lino-bouillon pasta, 1 blikje tomatenpurée, 1 laurier blad 20 gr. boter, aardappelmeel. Berei ding: F;' water met de pasta, de puré en het la.urir.rolad laten koken. Dan het lau rierblad verwijderen, en de soep binden met wat aardappelmeel en i lepel boter toevoegen. Spinaziesoep, K L. spinaziewa- ter, V» L. water met 2 theelepels Fino- bouillon-pasta, 40 gr. boter, 40 gr, bloem, H d.L. melk, nootmuskaat. Bereiding: Een gebonden soep maken van het vocht tezamen met de boter en bloem. Afmaken met melk en nootmuskaat. Preisoep. 1 L. water, 2 theelepels Fino-bouillon-pasta, zout, 4 groote of 5 kleinere preien, 25 gr. bloem, 30 gr. boter, 1 ei. Bereiding: Laat de stukgesneden prei gaar worden in het water met wat zout, zeef de massa en maak er met de boter en bloem een gebonden soep van. De bouillon-pasta toevoegen en afmaken met ei. Ten besluite enkele recepten voor Fino- pasta. Bouillon. Voor 89 kappen bouil lon neemt men den inhoud van één blikje Fino-bouillon-pasta. Breng voor deze hoe veelheid het water bruisend aan de kook. Doe in elke kop een halve theelepel van de pasta en voeg er al roerende het ko kende water aan toe. Serveer de bouillon met een beschuitje. Witte ragoutsoep. 1L. water, 4 theelepels Fino-bouillon-pasta, 30 gr. bloem, 30 gr. boter, 1 eierdooier, room, een paar lepels witte wijn of Madeira, champignons en champignonnat, citroen, sap, balletjes gehakt. Bereiding: Als ge bonden soep, afmaken met room, eidooier, champignons en champignonnat, wijn en citroensap. Als vulsel gehaktballetjes ne men. Potage la minute. 1 L. water, 4 theelepels Finoi-bouillon-pasta, 40 gr. bo ter, 40 gr. bloem, fijne peper, citroensap. Bereiding: Een gebonden soep maken van boter, bloem en bouillon, afmaken met wat peper en citroensap. Deze soep is in enkele minuten gereed. Weet de huisvrouw, dat zij sponzen het best kan reinigen in een kom met water en citroensap; deze moeten hierin 12 uren blijven en daarna herhaaldelijk in schoon water gespoeld worden; zij na de vele voorjaarswerkzaam heden in huis haar handen het best kan onderhouden met drie eetlepels zuivere bijenwas, die opgelost worden in een eierdopje warme slaolie. De massa moet vrij stijf woirden en na het wasschen wrijft men telkens een weinig van deze pasta over de handen, die hierdoor zeer zacht worden; zij stofdoeken na het wasschen niet met schoon water, doch met lauw zeepwater moet naspoelen, waardoor zij zachter blijven; zij aangeslagen spiegels uitstekend kan schoonmaken met een doekje met spiritus en nimmer met spons en zeem? Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mans, Westerstr. 221, Amsterdam. Oplossing probleem 400. t Auteur: D. A. L. Schroder, Amsterdam. Stand. Zwart 7 sch. op: 8, 11/14, 25 en 31. Wit 7 sch. op: 27, 30, 33, 34, 36, 38 en 42. Oplossing. Wit: 3429 33—28 42—38 36X20. Zwart 25X23 23X43 43X21. Oplossing probleem 401. Auteur: P. Kleute Jr., Den Haag. Stand. Zwart 7 sch. op: 7, 8, 12, 19, 23/25 en dam op 15. Wit 11 sch. op: 21, 28, 30, 31/33, 35, 37, 41/43. Oplossing. Wit: 33—29 32—27 27X29 30—24 24X22 Zwart: 24X 22 15 X 36 36X 48 48X17. Oplossing probleem 402. Auteur: J. Daane, Zoutelande. Stand. Zwart 11 sch. op: 7, 9, 12, 13, 15, 18, 21, 27, 35, 36, en 40. Wit 11 sch. op: 20, 29, 32, 34, 38, 41, 43, 45, 47, 48 en 50. Oplossing. Wit: 20—14, 4742 42—37 37—31 50 —44 31—26 26X30 45X1. Zwart: 9X20 36X47 47X24 27X49 40X29 49X40 35X24. Oplossing probleem 403. Auteur: G. P. v. Boven, Bergen op Zoom. Stand. Zwart 10 sch. op: 2, 3, 8/10, 12, 17, 20, 22, 25 en dam op 18. Wit 12 sch. op: 21, 23, 27, 29/31, 34, 40/42, 45 en 47. Oplossing. Wit: 41—37 29—24 30—24 42—38 27X12 37X48 48—42 40—35 35X2. Zwart: 17X26 20X29 29X20 18X42 2X11 26X37 37X48 48X30. Goede oplossingen. Ontvangen van: S. Blaas, S. Bosselaar, D. Hugense, A. Willemse, Aagtekerke; C. P. Vogelaar, nrs 402, 403, Krabbendijke, J. Daane, Zoutelande, J. Scheele, Zaam- slag, Jan de 'Visser, Westkapelle, A. Braamse, P. Boone, Nieuwdorp, D. de Hullu, nrs 400, 401, 403, en J. Almekin- ders nrs 400, 401, 408, Oostburg. Probleem 407. Auteur: J, Zuiver, Amsterdam. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Wit speelt en wint. Oplossingen. Mei-problemen voor 4 Juni in te zen den aan bovenstaand adres. Damzet of schijfwinst. 47 48 49 50 Dit 32—28 28—23 35—30 37—31 42— 37 38X27 33X11 29—24 34X1. Zwart 11—17 19X28 24X35 26X46 46X32 22X31 16X7. Beste Nichtjes en Neefjes, Het weer van de laatste dagen be- looft niet veel goeds voor Donderdag, of wel, want er wordt wel eens gezegd, wat nu valt, valt morgen niet, dus wie weet! Nu ik hoop voor jullie, dat we dan een mooien zomerdag hebben, want de meeste nichtjes en neefjes zullen er wel op de fiets of op een andere manier op uit trekken. Toch mogen we niet de eigenlijke be- teekenis van Hemelvaartsdag vergeten. Immers toen was het, dat de Heere Jezus afscheid van Zijn discipelen nam, nu Zijn aardsche taak was volbracht. Met de discipelen is Jezus naar den Olijfberg gegaan en daar vertelde Hij hun, dat zij moeten gaan naar Joden en Hei denen, ja over de geheele wereld Zijn Woord, moeten verkondigen. Uit zichzelf zullen ze dit niet kunnen, ze hebben te weinig moed en zijn te zwak van krachten. Jezus weet dit en terwijl Hij hen zegent, zoodat ze in Zijn Naam hun taak kunnen volbrengen, komt er een wolk, die Hem voor hun oogen verbergt. De discipelen, vol verbazing over dit wonder gebeuren, blijven alleen over, en, als zij om zich heen zien, zijn daar twee engelen, die hen vertellen, dat zooals de Heere Jezus ten Hemel is gevaren, Hij ook eens zal wederkomen, op de wolken. Jezus is gegaan naar den Hemel om daar voor Zijn discipelen te bidden, en om voor hen, en allen, die in Hem ge- looven, dus ook voor de kinderen, een plaats te bereiden, daar waar de eeuwige heerlijkheid is. Jongens en meisjes, deze week heb ben we weer prijsraadsels. Denken jullie er allen om de briefjes op tijd te sturen? I. Voor de grooteren. Het geheel bestaat uit 65 letters. 9. 19. 42. 38. 25. was een 27. 7. 37. 17. 60. 10. 57. 39. 34. 47. 41. van Abram. 26. 46. 33. 7. 36. versloeg 20. 1 59. 7. 51. 10. 29. 55. 31. 5. 64. 8. 29. was een zoon van Ruben. De vrouwen 18. 4. 56. 22. 27. 24. 49. bij het graf. Een 23. 13. 59. 15. wees de Israëlieten den weg. Het Evangelie wordt over de heele 12. 58. 25. 30. 14. 44. in alle 61. 52. 6. 16. 65. 33. 28. 40. 60. 2. 53. 11. 7. 36. De 32. 63. 57. 3. 7. 35. 21. 50. hadden sterke legermachten. 43. 54. 10. 48. 62. was een Koningin uit het O. T. De 19. 45. 15. was voor de Israëlieten een kostbaar bezit. II. Voor de kleineren. Het geheel bestaat uit 35 letters. De 3. 1. 31. 24. 9. 10. is een soort trein. Een 6. 21. 24. is heel slim. 30. 2. 23. 8. 15. 26. is een land in Europa. 35. 18. 7. 27. 33. 29. 5. 4. 16. is een spraakgebrek. Een 17. 13. 30 20. 3. is een bevel. Een 5. 34. 16. 28. draag je aan den vinger. De 32. 7. 35. 11. 29. 5. zorgt voor de kerk. Een 12. 22. 32. 25. 22. 10. 35. is een roofdier. 14. 1. 9. 19. 21. 7. zeggen we als het raadsel klaar is. Allen gegroet van TANTE DOLLIE. DE TWEELING VAN HET BOSCHHUIS VI. Met de boodschappen waren ze ai gauw klaar; alles kon in de groote tasch van Han, alleen één pakje nee, dat ino6st Hun maar dragen, een pakje was het eigenlijk niet, het was een emmertje met een dek sel er op, en erin zaten twee dikke pei lingen. Vader had den vorigen dag van schip per Peters de boodschap meegekregen de jongens eens om wat visch te sturen, en die kronkelende paling tusschen de an- deie boodschappen, nee dat ging niet. Gelukkig had Peters er wel raad op geweten, en ze het bramen emmertje mee gegeven dat Hen nu dragen moest. Terug namen ze den weg door het bosch omdat Het Huis een heel eind van den straatweg aflag. „Ben je erg nieuwsgierig hoe die jon gen er uitziet?" vroeg Han die het tocli niets prettig vond dat Hen nu weg moest en zij zoo alleen naar huis. „Laten we eens kijken of hij soms in den tuin speelt." Samen tuurden ze tusschen de boomen en heesters door, maar nee, nergens was iemand te zien. „Och natuurlijk" zei Hen een beetje minachtend, hij zit netjes bij de dames te lezen of wandelt achter in het park met een zonnehoed op. Misschien krijg ik er dan ook wel een en meteen stapte hij de laan in die naar het Huis leidde. Han zag hem na tot hij de stoep op ging, en toen zag ze tot haar groote schrik, ze kreeg er zelf een kleur van, dat Hen het emmertje nog in z'n mand had O, vreeselijk, wat moesten die menschen wel denken, een jongen die op visite kwam met een emmertje paling. Even stond ze nog in twijfel of ze roepen zou, maar de deur ging al open en Hen ver dween, met het emmertje, naar binnen. Beduusd stond Han naar de gesloten deur te kijken en toen barstte ze in lachen uit, o, o, het was toch al te gek, Hen op visite met een emmertje paling. Ze ging bij de greppel in het gras zitten, wie- w^et kwam Hen haar nog niet achterna, om het mee naar huis te geven. Zoo, Han had een zonnig plekje ge zocht waar het mos al droog was, toch was het niet te warm hier onder de boo men, ze luisterde naar het gezang vau de bijen, weer gleden haar oogen langs de heg, wat was dat daarnee maar, die moest ze hebben,jongens een bramenstruik en zulke groote zaten er aan als ze van 't jaar nog niet gezien had. Een paar van de grootste had ze al in haar mond, heerlijk waren ze. Weet je wat ze ging doen, er een heele- boel plukken en ze dan meenemen voor Iki en Jannie, en Dik zou ze ook wat fijn vinden. Toch viel het Han niet mee, want ze bemerkte al gauw, dat de grootste en rijp ste bramen het hoogst zaten, en doordat er vlak voor de struik zoo'n diepe grep pel was, kon ze er maar moeilijk bij. Ze stapte er dwars door heen, waar door haar beenen in de donkerblauwe sokjes, kletsnat werden, hier onder de struiken was de regen nog niet opge droogd. „Zal ik je soms eens helpen?" klonk plotseling een jongensstem vlak achter haar. Verschrikt zag Han, die op het smalle randje stond en zich aan de heg had vastgegrepen om, met een bramen- hand streek ze haar haar uit het gezicht, een roodblauwe streep achterlatend. Achter haar stond een lange jongen, hij droeg een lichte blouse met grijze slip over en sportkousen van precies dezelfde kleur. Hij was erg bruin en had een dik ke stok in z'n hand. „Zou je er bij kunnen?" vroeg Han hoopvol. „Kom dan maar hier", hij stak Han een hand toe, die toen met een flinke sprong meteen weer aan den anderen kant stond. „Kijk daar fbovenaan zitten zulke mooie, maar veel te hoog voor mij." „Vind je ze lekker?" vroeg de jongen terwijl hij naar Han's bevlekt gezichtje keek. „Ja hoor, ze zijn fijn, maar ik wou er zoo graag wat mee naar huis nemen." Aan den jongen die een flink stuk lan ger was dan Han kostte het maar weinig moeite bij de bramen te komen, hij plukte ze met tak en al, dan bleven ze veel lek kerder beweerde hij. „Het zal toch wel mogen, van de men schen van Het Huis", vroeg Han ineens. „Welja, natuurlijk, en ze hebben hier niets over te zeggen, want ze staan buiten het hek." Ja dat was waar. Han was alweer gerustgesteld. „Woon jij in 't dorp?" „Nee in 'tdorp eigenlijk niet, we wo nen in 't Boschhuis". „In 't Boschhuis Zonder erg te hebben in die verbaasde uitroep ging Han verder: „Ja, en m'n broer is hier op het Huis; ze hebben een neefje te logeeren, en hij moet er mee gaan spelen. Ik vind het zoo naar, want we zijn altijd samen en het is na tuurlijk een vervelende jongen." Han kon niet begrijpen waarom die jongen nu zoo moest lachen. Hè, dat had ze maar niet moeten zeggen; moeder zei altijd dat ze niet alles direct aan een an der vertellen moest, maar nu was het alweer te laat. Ondertusschen tuurde de jongen ook al eens den tuin in. „Blijft hij daar den heelen moTgen?" „Dat denk ik wel; misschien komt hij nog wel even terug.Ineens was Han het emmertje te binnen geschoten; Hen zou het daar toch niet den heelen morgen laten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 6