'ZCcenh TIJDELIJKE AANBIEDING VAN Zoeklichtjes. voor £iec/ite 27 Mei tot 15 Juni. noodig wa«, van zijn Iraohtigen ateun. r Hulde en dank is de directie verschul- digd voor wat de heer Arie Smit voor de Maatschappij heeft verricht. Zijn na gedachtenis zal in hooge eere gehouden worden. Verder ontviel de maatschappij door den dood den ingenieur-consulent, tevens vertegenwoordiger voor Engeland, den heer W, B. Fulton. Gedurende het verslagjaar is de ma laise op 't bedrijf blijven drukken. Werk aan den bouw van passagiers- en vracht schepen, waarop het bedrijf speiaal is ingericht, bleef ook dit jaar uit, zoodat op de hellingen alleen een onderzeeboot voor de Marine in aanbouw was. De af d. Scheepsbouw heeft intusschen eenigwerk gehad aan de verbouwing van het M. S. „Boschfontein" en aan den bouw van bruggen en tanks. In den machinebouw was gedurende de helft van het jaar een redelijke hoeveelheid werk; de prijzen waren echter meerendeels slecht, zoodat in deze afdeeling verlies is ontstaan. In deze omstandigheden moet de direc- itie wederom de afschrijvingen ten laste van de reserves verrichten en is daaren boven evenals over 1933 verlies geleden. Thans zijn de reserves voor afschrijving en die voor onderhanden werken geheel verbruikt. De reserve voor ongevallen- kosten, die in de goede jaren veel hooger is opgevoerd dan noodig was, heeft de directie ten deele gebruikt voor dekking van verlies. Zij heeft zich verplicht geacht met den Si «at der Nederlandss in overleg te tre den in verband met de omstandigheid, dat de Maatschappij de verschuldigde rente en aflossing slechts zou kunnen op brengen door een gedeelte van het baar r.og resteerende staatscrediet op te ne men. Zij verzocht daarbij, voorloopig- dis pensatie van deze betaling. Deze is de maatschappij gegeven onder opmerking, dat thans reorganisatie noodig is. Zoo is het Ir "aas inderdaad. De inge voerde bezuinigingen en loonsverlaging gen hebben den toestand eenigermate verbeterd; zij hebben echter nog niet het geheele jaar doorgewerkt. Maig men hopen, dat de achteruitgang van liquiditeit tot staan zal komen, kans op het verdienen van redelijke afschrij vingen en van rente en aflossing bestaan naar de meening der directie voorshands niet. Het is daarom noodzakelijk op ab normale wijze de boekwaarde van de eigendommen te drukken, teneinde aldus de afschrijvingen te kunnen verminderen Om tevens den rentelast te beperken, zal niet alleen van aandeelhouders, doch ook van den houder der hypothecaire geld- leening een offer moeten worden ge vraagd. Omtrent de ingevoerde bezuinigingen vermeldt de directie nog, dat de aanbouw van schepen voor de Nederlandsche Ma rine in de laatste jaren dermate is ver minderd, dat het financieel niet verant woord was, de speciale Marine-teeken kamer in stand te houden; de directie heeft daarom tot baar leedwezen tot op heffing moeten besluiten. Intusschen heeft zij compensatie gevonden door met andere werven op te richten de N. V. Ne derlandsche Vereenigde Scheepsbouw Bureaux, welke zich speciaal op oorlogs schepen toelegt. De Schelde bezit hierin Yi van het aandeelenkapitaal. Het blijft zeer moeilijk om een redelijke hoeveelheid werk te bekomen; wat de naaste toekomst in dit opzicht brengen zal, kan de direc tie niet voorzien. Gehoopt mag worden, daifc de concurrentie-bezwaren niet wor den vergroot, doordat eenzijdige steun in welken vorm ook wordt verleend uit de openbare kas. Met de bedoeling meer arbeid te vin den, allereerst voor de Timmerfabriek, en verder ook voor de metaalbewerking, be sloot de directie een afdeeling vlieg- tuigenbouw in te richten; daartoe heeft zij allereerst van de firma H. Pan der en Zonen in Den Haag overgenomen de afdeeling Vliegtuigenbouw met de be langrijkste daaraan verbonden krachten. Het welslagen van deze proef zal afhan kelijk zijn van medewerking, die de maat schappij zal ondervinden van het Depar tement van Defensie en van de Lucht vaart-Maatschappijen. Op 31 Dec. 1934 waren in dienst 262 ambtenaren, van wie 42 tijdelijk. Aan de fabriek waren nog verbonden 1431 werk lieden, van wie er 5ö9 momenteel buiten dienst waren. Aan arbeidsloon werd uit betaald f 1.391.653,64. Afgeleverd werden; Twee Sclhelde-Sul- zer Dieselmotoren voor den ombouw van het iS.S. „Siantar" van de N. V. Rotter dam sche Lloyd; twee 20.000 K.W. Turbo generatoren voor de 'Staatsmijn „Mau ri ts"; een stoomturbine 6900 P.K. voor compressor voor de Staatsmijn „Wilhel- mina"; een turbine-installatie van 5375 K. W. voor de N. V. „F. Z. 'E. M." te Vlissingen; verbouwing van het M. S. „BosChfontein" (vroeger S.S. Nieuwkeik) voor de Vereenigde Ned. Scheepvaart-Mij waarin begrepen het leveren van twee Dieselmotoren; de eerste van de twee Spoorbruggen voor de Ned. Spoorwegen nabij Zwolle; enkele kleine bruggen en constructiewerken en enkele scheeps- en landiketels. Op dien datum waren nog onderhan den: de turbinemachines en stoomketels voor een kiuuser voor het departement van defensie en te leveren aan de N. V. Wilton-Feijnoord; een Sdhelde-Sulzer Dieselmotor voor het M. S. „Janssens" van de N. V. Kon. Paketvaart Mij'; het Casco voor een onderzeeboot voor de Ned. Marine; een politiekruiser voor die Ma rine; de tweede spoorbrug bij Zwolle; 'n gedeelte van het constructiewerk voor de brug bij Vianen en diverse kleine con structiewerken; een 30.000 K.W. stoom turbine voor het Prov. Electriciteitsbe- drijf van Groningen; een 6750 K.W. Tur- j bogenerator voor de Staatsmijn „Mau- rits"; de verbouwing van de machine- installatie voor het S.S. „Nieuw Zeeland" van de N. V. Fen. Paketweart-Mij; h t inrichten van. de machine-installatie c.a. voor zeer hoogen stoomdruk (60 atm.) van 'het S.S. „Kertosono" van de Rotter- damsche Lloyd. Tenslotte nog enkele kleine landtuihi- nes, een Dieselmotor en enkele scheepe en landketels. In Februari j.l. is nog op gedragen de levering van een tankboot voor do N. V. Bataafsche Petroleum-Mij. De winstrekening. De winstrekening geeft aan in credit: uitkomst van diverse weiken f455.156,98; huur gebouwen en erven f 38.130,51; ex ploitatie woningen, f 6620,18; effecten f 12.457,79; reserve voor afschrijving f 500.000; reserve voor onderhanden wer- kenf 150.000; reserve voor ongevallenkos- ten f 267.349,45. Debet/posten zijn: interest f 100.233,05; salarissen en algem. kosten f 569.880,76; ondersteuning aan gewezen beambten f 1.221,46; bijdragen ten bate van perso- neelbelangen f 65.394,03; k os tan ongeval lenwet en arbeidscontract f 62.153,56; kosten invaliditeitswet f 43.288,85; on derhoud gebouwen f 3.927,76; exploitatie Dok Vlissingen f 461,53; afschrijvingen f 583.153.91, waarvan op gebouwen enz. f 468.174,34, gereedschappen in centraal magazijn f 11.497,41, losse machinerieën en gereedschappen f 28.151,37, kantoormeu belen f 330,79 en debiteuren f 75.000. Balans. De passiva zijn: Aandeelenkapitaal f 2.000.000; Staat der Nederlanden f 2.857.597,24; crediteu ren f 494.585,98; vooruitbetaling op wer ken in behandeling f2.437.545,53; onop- gevraagde dividendbewijzen f 920; te be talen interest f 98.271,77; pensioenfonds f 164.981,58; blijvende rentetrekkers we gens ongevallen f 306.776,89; reserve voor cngevallenkosten f 416.494,44; statuaire reserve f 555.243,35; assurantie eigen risico f 94.217,91; assuranifcie-reserve f 100.000. De activa zijn: Gebouwen enz. f 4.152.549,59; buiten gebruik gestelde vaste inrichtingen f 1; fabrieksterreinen f 1; te sloopen activa f 1; dolk te Middelburg f 1; losse machi nerieën en gereedschappen f 1; gereed schappen in Centraal magazijn f 1; vaar tuigen f 1; meubilair f 1; woningen Gla- sis f 35.000; bouwterreinen f 18.052,88; deelnemingen in andere ondernemingen f 17.631,56; officieel te Amsterdam geno teerde fondsen f 378.406,99; niet-officieel genoteerde fondsen f3625,56; magazijn- goederen f670.988,24; onderhanden wer ken voor rek. van derden f 3.472.822,80; idem voor eigen reken|ing f 22.254,27; debiteuren f 623.152,60; kas en bankiers f 127.877,48; te vorderen interest f 599,35; te vorderen huur f 2807,17; onkosten f 858,20. De vergadering benoemde tot directeur der Maatschappij den 'heer Arie Smit, thans onderdirecteur. Tot commissaris werd herbenoemd de heer T. H. de Mees ter te Bussum Watervoorziening op Walcheren. De Commissie belast met het onderzoek naar de watervoorziening van Walche ren heeft haar rapport uitgebracht en komt tot de volgende conclusies: 1. Op Walcheren komen slechts een tweetal plaatsen voor waterwinning in aanmerking, n.l. de bestaande duinwater- winplaatsen te Oranjezon en te Biggeker- ke. De capaciteit van deze beide winplaat- sen is thans en in de toekomst niet vol doende voor de waterbehoefte op Walche ren. Op Noord-Beveland kan geen ge schikt water voor een centrale drinkwa ter voorziening worden gewonnen. Voor de huidige behoefte op Walcheren en de toekomstige behoefte op Noord-Beveland is wateraanvoer uit Noord-Brabant nood zakelijk waartoe samenwerking met de N.V. Waterleiding-Mij. Zuid-Beveland om economische en technische redenen ge- wenscht is. Daarom is het noodzakelijk de drinkwatervoorziening van Walcheren te bezien in het grootere verband van de drinkwatervoorziening van midden-Zee land (Walcheren, Noord- en Zuid-Beve land). 2. De gemeentewaterleiding van Vlis singen dient op korten termijn water van elders te betrekken, omdat de boedanig heid van het door de winplaats te Bigge- kerke geleverde water door overmatige onttrekking achteruit is gegaan. De ge meentewaterleiding van Middelburg kan een gedeelte van de capaciteit der win plaats te Oranjezon ter beschikking van Vlissingen stellen, doch hierdoor wordt Vlissingen niet in voldoende mate ge holpen. De N.V. Waterleiding-Mij'. „Zuid-Be veland" kan op tijden van betrekkelijk gering verbruik in het eigen gebied ge makkelijk water ten behoeve van andere deelen van midden-Zeeland ter beschik king stellen. Een nauwe samenwerking van de drie bestaande waterleidingbedrijven is ge- wenscht om een zoo rationeel mogelijke exploitatie van de drie waterwinplaa - sen te waarborgen. Deze samenwerking dient tevens dienstbaar te worden ge maakt aan de toekomstige drinkwater voorziening van bet platteland van Wal cheren en Noord-Beveland. Om daartoe te geraken dient te worden overgegaan tot de oprichting van een N.V. Waterleiding-Mij. Midden-Zeeland (W.M. Z.) door de Provincie Zeeland, de N.V. Waterleidingmaatschappij „Zuid-Beve- Ingszondsn Mededeeling, e**" -ï&lllSf*' Sfllll:. Prachtig zfjn de nieuw» legpurdec bi] 2 pak 1.2.3, Gedurende een maand krijgt U 2 pak zelfwer kend waschmiddel 1.2. 3. voor slechts 30 cents en daarbi] een van de vier prachtige legpuzzle* Doet thans Uw wasch - vlug, veilig en goed - met 1.2.3q Holland's beste zelfwerkende waschmiddeL En verblijdt Uw kinderen met zoo'n eenige legpuzzle. RANTKISONDERNEMMG ARSOL, APO. DOORS DOET DE WASCH/ land" en de gemeenten Middelburg en Vlissingen. De Commissie voor het waterleidingbe drijf uit den raad van Vlissingen heeft verklaard zich te kunnen vereenigen met deze voorstellen van de commissie en daarom stellen B. en W. dier gemeente aan den raad voor in te stemmen met vermeld rapport, deel te nemen in de op richting van de N.V. „W.M.Z." op de ba sis van overgelegde concept-statuten en daartoe 20 aandeelen van f 100 voor re kening der gemeente te nemen; tegen over de provincie te garandeeren de jaar lijks aan de W.M.Z. te betalen rente en afschrijving van de door de W.M.Z. ten behoeve der waterlevering te maken werken, welke op een bouwsom van f 215.000 worden geraamd en te garan deeren een aandeel in de exploitatiekos ten der W.M.Z. alsmede in de pompkos- ten om het water aan den Sloedam onder hoogeren druk te brengen en voorts in de bedienings- en 'onderhoudskosten der werken. Middelburg. Gisteravond heeft de brandweer een oefening gehouden, die voor de beveiliging van het centrum onzer stad en in het bijzonder van de kerken en de Abdijgebouwen van groote beteekenis moet worden geacht. Bij deze oefening werd verondersteld, dat brand was uitgebroken in het deel van de Koorkerk tegenover het cate chisatielokaal. De goed opgezette oefening is op prij zenswaardige wijze uitgevoerd. Ter aarde bestelling van wijlen den heer H. W J. P r i e m s. Gisteren waren de lessen aan de R.H.B.S. te Middelburg stop gezet in verband met de begrafenis van 't stof felijk overschot van wijlen den heer H. W. J. Priems, in leven directeur dier school Toch kon de school niet geheel geslo ten worden, daar het schriftelijk eind examen niet kon worden stop gezet en daardoor de leerlingen der vijfde klasse en de met het toezicht belaste leeraren hun directeur niet de laatste eer konden bewijzen, evenmin als de concierge. Toch was er kwart over drie een groote schare belangstellenden aanwezig op het kerkhof terwijl andere met de familiele den in den stoet medereden. Wij merkten op het kerkhof o.a. op den burgemeester, den garnizoenscomman dant, de meeste leeraren en de oud-direc teur der school te Middelburg, directeuren en oud-directeuren van de andere R.H, B. S.-en in Zeeland, den inspecteur van het M. O., de commissie van toezicht op het M. O., hoofden van andere inrich tingen van onderwijs, den inspecteur van het L.O., leerlingen der school, en vele anderen. De kist was in den lijkwagen bedekt door een groot aantal bloemstukken. Toen de kist onder eerbiedige stilte in het graf was neergelaten, hebben enkele vrouwelijke leerlingen witte bloemen in het graf gestrooid. Het was de wensch van den overledene en van de familie, dat aan het graf niet gesproken werd. Een broeder van den betreurden dooae heeft met enkele woorden dank gebracht voor de betoonde belangstelling. D e oliebollendag. Thans k«.n worden gemeld, dat de netto-op brengst van den bollenverkoop op Don derdag j.l., welke in de kas van het Cri sis-Comité is gestort, f 1011.14 heeft be dragen. Kloetinge. De nummering van de can- didatenlijsten voor de gemeenteraadsver kiezing, luidt als volgt: 1. Groep Vrijzin nige kiezers (W. N. van Liere); 2. C.-H.; 3. A. R.; 4. Neutrale Arbeidersgroep (P. D. Hoogstrate); 5. Vrijz. Dem. Krabbendijke. De candidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezing zijn als volgt genummerd: No. 1 Vrijzinnig, no. 2 Ghr.- Hist., no. 3 Staatk. Geref., no. 4 S. D. A. P., no. 5 A.-R. Ellewoutsdijk. Door het hoofdstembu reau had de nummering plaats voor de ingediende lijsten van den gemeenteraad. Bij loting werd als no. 1 aangewezen: lijst van de Velde (Neutraal); 2. lijst Goet- heer (lijst werknemers); 3. lijst Meulen- berg (A.-R.); 4. lijst P. M. Smallegange (vrije kiezers). Heinkenszand. Door het hoofdstembu reau heeft nummering plaats gevonden van de ingediende lijsten der candidaten voor den gemeenteraad: 1. A.-R. partij; 2 R.-K. Staatspartij; 3. Gemeentebelang. Oudelande. Do nummering der lijsten voor de gemeenteraadsverkiezing is als volgt: 1 lijst Goetheer, 2 lijst Boonman, 3 lijst Bakker, lijst 4 Jac. de Jager, 5 lijst van A.-R. en Chr. Hist. In de Vrijdag te dezer plaats ge houden jaarvergadering van Ingelanden van het Waterschap Baarland c.a. waren aanwezig 37 personen uitbrengende 41 stemmen. Na het uitbrengen van het jaarverslag werd de rekening van den dienst 193435 goedgekeurd, welke sluit met een batig saldo van f 3922,07. De begrooting van den dienst 193536 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 37918,53 met een post voor onvoorziene uitgaven groot f 883,64. Het begrinten van den Plaschweg over 520 M. lengte is in de begrooting opge nomen. Het dijkgeschot blijft bepaald op f 17 per H.A., dat der vroonen op f 12. Wegens periodieke aftreding van den heer P. van Wingen Mz. als dijkgraaf werd de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. P. van Wingen Mz., 2. A. J. Brugge- man, 3. A. J. Mol, allen te Oudelande. Met 33 tegen 7 stemmen werd besloten het volgende jaar over te gaan tot het heffen van dijkgeschot van de gebouwde eigendommen. Nisse. Donderdag vergaderden de in gelanden van het waterschap „De Bui- tenpolders van Nisse". De rekening van het dienstjaar 1934-'35 werd goedgekeurd op f 3903,02 in ontvang, en f3149,51 in uitgaaf, alzoo een goed slot van f 753.51. D'e begrooting 1935-'36 werd vastge steld in ontvang en uitgaaf op f 3732.80, inbegrepen post onvoorzien van f 557.98. Het dijkgeschot werd bepaald op f 8.50 per H.A. Besloten werd aan de gemeente Heinkenszand f 100 subsidie te verlee- nen in de kosten van verharding van den Zuidzakscben dijk. Gekozen tot gezwo rene C. de Winter in de plaats van J. Slahbekoorn, die wegens zijn leeftijd niet meer in aanmerking kwam. lerseke. De pachters van oesterpercee- len zullen dit jaar van den Staat een re ductie op hun pachtprijs genieten van 95 procent. Van deze regeling zijn uitgeslo ten een 8-tal oesterkweekers, die het laat ste seizoen veel oesterverzending hebben gehad. Kruiningen. Gisteren vergaderde de ge meenteraad. Afwezig zonder kennisge ving de heer de Bat. In „Timotheus", het bekende, altijd aanbevelenswaardige Christelijke week blad, las ik, dat Melanchton zoo nu en dan als hij de gehoorzaal binnentrad, zijn leerlingen op deze wijze toesprak: „Goeden morgen, keizerlijke en vorste lijke geheimraden, burgemeesters en raadsheeren, kooplieden en marktlieden, kunstenaars en handwerkslieden, beulen en bedelaarsdit alles kunt gij na melijk worden, naarmate gij u inspant en uw tijd nuttig besteedt of slecht." Dat is ook nog een woord voor dezen tijd. Het ziet er naar menschelijk inzicht, voor de jonge menschen vrij somber uit. Er is weinig perspectief. Toch zullen ze, overeenkomstig aard en aanleg hun weg vinden en onder 's Heeren zegen te beter, naarmate zij zich meer inspannen. De luiaard zal gescheurde kleederen dragen. Dit geldt voor alle tijden. Maar ook: de hand des vlijtigen zal gezegend worden. OPMERKER. Ingekomen is een brief van het bestuur der R.-K. Bijz. school, te Hansweert, waarin gewezen wordt op een misver stand bij het verzoek om hetere verwar ming der school, waardoor één en ander vertraagd is, en verzocht wordt, alsnog de gemaakte kosten goed te keuren. De voorz. licht dit toe. Het verzoek is tijdig gedaan doch door het onderzoek naar gaverwarming en de vertraagde antwoorden der gasfabriek te Goes is deze zaak verlaat. De inspecteur L.0. en het schoolbestuur voelen niet veel voor gasverwarming, ze hebben dus recht op de uitkeering van f 125 voor de verbete ring der kaohelverwarming. De heer Burkunk meent, dat al is het formeel in orde, de inspecteur en het schoolbestuur moreel ook het gemeente belang niet mogen vergeten. De heer van Hootegem zegt, dat 1 Aug alles is aan gevraagd en dat door het vertragen de tijd voor verwarming het noodzakelijk maakte de verbetering aan te brengen. Z.h.s. wordt de post op de begrooting ge bracht. Ingekomen is een verzoek van 't bestuur der Chr. School te Kruiningen, om nieuwe leer- en hulpmiddelen toe te staan tot een bedrag van f 275,40. De voorz. zegt, dat het verzoek wettelijk in orde is, doch B. en W. weten momenteel niet waar de gelden te vinden. De heer Minnaar zegt, dat de aanvraag is gedaan op advies van den Inspecteur. Het ver zoek wordt toegestaan. Een adres van Jan Dek en anderen, waarin wordt verzocht het bouwen van een schuur met varkenshok voor G. Ha melink niet toe te staan, daar dit veel stank enz. zal veroorzaken. De voorz. zegt dat volgens de bouwverodening dit niet kan worden tegengegaan, doch B. en W. zullen alles nauwkeurig nagaan. De aannemers van het zandvervoer per auto voor de werkverschaffing, Martens en Flipse, vragen in een verzoek om uit betaling van het meerdere zand dan oor spronkelijk geraamd was. Om prae-advies naar B. en W. Aangenomen wordt een voorstel om eenige bij de gemeente in beheer en on derhoud zijnde wegvakken over te dra gen aan het Rijk. De Voorz. zegt, dat de volgende punten voorgesteld worden door B. en W. op aanwijzing van Ged. Staten om daardoor in aanmerking te komen voor een bij drage uit het Rijks-Werkloosheidssubsi- diefonds voor het tekort over 1935. Dit is ontstaan door het ingrijpen van het Rijk in de gemeente-financiën, het mindere gasverbruik en den grooten post steun en werkverschaffing; (aan dit laatste is uitgegeven in dit jaar f 12000). B. en W. willen al het mogelijke doen om niet noodlijdend te worden en daarom is een bijdrage van f 3400 verzocht doch dan moet aan de voorgestelde eischen voldaan worden: De heffing van vergunningsrecht voor verkoop sterken drank te verhoogen. Dit is een formeele kwestie, daal hierdoor geen verhooging plaats heeft, daar het minimum betaald wordt. Dhr Witte meent dat volgende jaren wel zal verhoogd wor den door hoogere schatting. Wordt aan genomen met 9 tegen 2 stemmen. Ook de volgende voorstellen tot ver hooging van de schoolgelden voor het L. O. en het Voorber. L.O., deden B. en W. liever niet, doch ze zijn voorgeschreven voor het verkrijgen van genoemd sub sidie. Dhr Witte wil met f 800 inpl. van met f600 ink. beginnen. Ook B. en W. zouden dat wel willen, doch aan de ge stelde eischen moet worden voldaan. Dhr Minnaar is het hiermede eens en het is toch goed, dat aan het schoolgeld ook iets geofferd wordt. Het voorstel van dhr Witte om met f600 te beginnen wordt verworpen met 9 tegen 2 st. en het voor stel van B. en W. met dezelfde stemmen verhouding aangenomen. Ook de voorge stelde heffing voor het Voorber. onderwijs wordt aangenomen met 9 tegen 2 st. Rondvraag. Dhr v. Hootegem wijst op een goed aanbod van teer voor de te teeren wegen, door de gasfabriek te lerseke. De voorz. zegt, dat zulks bij B. en W. bekend is. Dhr Witte vraagt naar de door hem genoemde werkobjecten. De voorz. zegt, dat deze de aandacht van B. en W. heb ben, doch de demping Meidam kost te veel aan materiaal. Dhr Witte meent, dat dit ter plaatse wel gemaakt kan worden. Dhr Burkunk vraagt of de gemeente of A het B. A. in het algemeen iemand honger mag laten lijden, die met een vrouw leeft

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2