DE ZEEUW TWEEDE BLAD Uit de Provincie FEUILLETON. Johanna Coninghame. VAN VRIJDAG 24 MEI 1835, Nr 198. GODSDIENST EN STAATKUNDE. Wat thans in Duitschland geschiedt, zegt de „S t a n d a a r d", ia zoo leerzaam voor de verhouding tusschen Godsdienst en politiek. In de eerste helft der vorige eeuw trachtte Stahl door zijn wetenschappelijke geschriften en door zijn practisch-poli- tieke werkzaamheid in de toenmalige Pruisische conservatieve partij een eigen verhand te leggen tuaschen die beide, en een Staatsbeleid te bepleiten op Christe lijke grondslagen. Zijn actie heeft geen duurzaam verzet gehad. De heidensche Staatsopvatting van Hegel won het peit. Zij werd door den historicus Von Treitschke overgenomen en in dienst gesteld der Duitsche ge schiedbeschouwing. Door zijn geestelijke bemiddeling ging zij over op Bismarck, die haar als leider der conservatieve par tij en der practische politiek in Pruisen en later in het Duitsche Rijk omzette in daden. En het belijdend Christenvolk in Duitschland sloot zich daarbij maar al te gereedelijk aan. De glans van de macht benevelde het geestelijk oog. Van binnen uit werd de rationalisti sche Bijbelcritiek de Christelijke theologie al meer uitgehold en daarmede het leven der Kerk ondermijnd. Van Christelijke politiek bleef bij dit alles zoo goed als geen spoor meer over. Wat men thans ziet gebeuren is de on vermijdelijke uitkomst van een gang van zaken, die een kleine eeuw heeft geduurd. De ijzeren wet der logische ontwikkeling dringt thans den Staat steeds verder op dezen weg voort. Het hart der Kerk zelfi haar belijdenis van de Goddelijke waar heid, wordt thans bedreigd door den machtsstaat, dien haar eigen leden zelf verzuimd hebben te hervormen door par tijformatie op Ghristelijken grondslag. Nu komt er inzicht en inkeer. De Kerk graaft haar wortelen weer dieper in Gods Woord; haar samenkomsten zijn met den dag drukker bezocht er is een toenemen de vraag naar Bijbels en Nieuwe Testa menten; een enorme belangstelling be staat voor theologische vraagstukken zoo melden de dagbladen. Op dit oogenblik is elke Christelijke politieke actie practisch onmogelijk. Zelfs de zuiver kerkelijke actie brengt groot gevaar mee voor wie er aan deelneemt. Maar als er eens betere dagen voor Duitschland mogen aanbreken, dan is te hopen, dat men ook daar als ten onzent de les zal verstaan, dat de beginselen van het Christendom niet alleen in de Kerk zuiver moeten worden bewaard, maar ook aan het Staatsleven ten grond slag gelegd. Verhoaging spoorwegbrug enz. fe Vlaks. In verband met de verhooging van de spoorwegbrug enz. over het kanaal door Zuid-Beveland nabij het spoorwegstation Vlake doen Ged. Staten van Zeeland een voorstel aan de Provinciale Staten dier provincie tot onttrekking aan het open baar verkeer van een in de gemeente Schare gelegen gedeelte weg over een lengte van ongeveer 130 M. Aan bedoeld voorstel is het volgende ontleend: De spoorwegbrug over het kanaal door Zuid-Beveland wordt verhoogd, terwijl het gedeelte KruiningenGoes van den Rijksweg door Zuid-Beveland ter hoogte van Vlake en Schore onmiddellijk ten zuiden van den spoorweg zal worden aan gelegd, met een verhoogde brug over ge noemd kanaal. Tot de beide bruggen voor gewoon verkeer en spoorwegverkeer zul len oostelijke en westelijke opritten toe gang geven en tusschen den oostelijken kanaalweg en den oostelijken oprit naar de brug voor gewoon verkeer zal een ver binding worden gemaakt. In verband met deze werken zal de (Vrij naar het Engelsch.) 23.) o— „Als ik het Johanna vraag, wil je me dan beloven heelemaal te breken met Weston en nooit meer naar Spiers toe te gaan? 0, Charlie, ik weet heusch niet, wat ik doen moet!" „Zal ik je eens wat zeggen, als ik weg wordt gestuurd, loop ik weg van huis en dan zie je me nooit terug en daar mee uit." Gertrude aarzelde geen oogenblik meer; ze holde naar Johanna's kamer. Als Cissy of Sara er waren, dan zou ze het niet kunnen vragen. En Charlie had gezegd, tenzij hij het geld vanavond voor het huiswerk maken kon geven, was het te laat. Johanna was alleen en lag vermoeid aan het voeteneind van haar bed. Ger trude's plotseling binnenkomen deed haar zenuwachtig opschrikken. „Sliep je? Heb je hoofdpijn? Het spijt ,me zoo. O, Johanna, zou je mewat geld willen leenen?" Ze viel met de deur ia huis, anders zou den moed ontbroken hebben spoorwegovergang in den Vlaakschezou- teweg (gelegen even ten oosten van het spoorwegstation Vlake) worden opge ruimd. Het zuidelijk van den nieuwen Rijksweg gelegen gedeelte van den Vlaak- schezouteweg zal door middel van een oprit in verbinding worden gebracht met den oostelijken oprit in den Rijksweg naar de kanaalbrug. Ook het van eerst bedoeld wegsgedeelte komende verkeer zal langs de reeds gemelde verbinding tus- sohen den oostelijken oprit naar de brug en den oostelijken kanaalweg dezen laat- sten kunnen Weiken. Het gedeelte van den Vlaakschezouteweg ten noorden van den spoorweg zal worden afgesneden. Tengevolge hiervan zal een gedeelte van dezen meergenoemden weg (over een lengte van ongeveer 130 M.) aan het openbaar verkeer moeten worden onttrok ken en wel ter plaatse, waar de nieuwe weg en spoorweg zullen komen te liggen. De datum van ingang der onttrekking zul len Gedep. Staten nader vaststellen. Verlaigilng der tarieven der P.Z.E.M. Men schrijft ons: Bij het lezen van de nieuwe verlaging van de tarieven, die de N.V. P.Z.E.M. volgens een advertentie heeft aangekon digd voor den stro'om voor verlichting en huishoudelijk verbruik, gaan de gedach ten onwillekeurig een jaar of zes terug, toen de prij's nog 45 cent per K.W.U. be droeg en het vastrechttarief in Zeeland nog een vrome wensch was. Thans zal men van ongeveer 1 Juli a.s. af bij bet gewone enkeltarief 30 cent, in enkele plaatsen 29 cent per K.W.U. beta len, terwijl het vaste recht naar verhou ding een zelfde vermindering zal onder gaan. Deze vermindering van het vaste recht geldt niet vdor Schouwen-Duive- land, Tholen en St. Philipsland, waar het pas kort geleden verlaagd werd, noch voor Torneuzen (kom). Inderdaad mogen de aangeslotenen over deza tariefsverlaging tevreden zijn, als men bedenkt, boe weinig Zeeland, met haar vele eilanden, haar betrekkelijk wei nige industrie, en baar overwegend lan delijk karakter zich leent voer de eleetri- citeitsvoorziening. Eu toch wordt in vrijwel alle gemeenten in de provincie electriciteit geleverd en is de P.Z.EIM. er steeds op uit, de stroom ook verder buiten de kammen der steden en dorpen verkrijgbaar te stellen. Het streven van de P. Z. E. M. is dan ook, de electriciteit zooveel mogelijk over al verkrijlgbaar te stellen tegen den laagst mogelijken prijs en zij wordt daarbij ge steund döor de Provincie, 'haar voor naamste aandeelhoudster, die zich met een bescheiden dividend over het door haar gestorte kapitaal tevreden stelt. Naar wij vernemen was dit jaar ta riefsverlaging bijna achterwege gebleven tengevolge van de Omzetbelasting, die dreigde groote kosten met zich te zullen medebrengen, welke de P.Z.E.M. voor haar rekening zou hebben genomen en niet op haar afnemers zou hebben ver haald. Maar gelukkig heeft de regeering deze belasting, voor de eleotriciteitsbedrij- ven zolodanig verzacht, dat het bestuur der P.Z.E.M. de tariefsverlaging, waar toe thans besloten is, verantwoord achtte en tevens de middelen vond om ook de omzetbelasting voor rekening van bet be drijf te nemen. Keuringsdienst van Waren te Goes. (Slot.) Een eigenaardig staaltje van bedrog werd geleverd door een fabrikant van bronwater. Ouder een klinkende Duitsche naam werd het water uit zijn „Bronnen" in den handel gebracht. Het etiket bevatte een afbeelding van een schitterend berg landschap waaruit Op den voorgrond de bron ontsprong. Verder bevatte het etiket de aanduiding eisenbaltig, frisch und ge- sund. Kohlensaueres Wasser Heilt Rheumatismus und Nierenkrankheit. Pri ma Tischwasser. Bij een onderzoek ter plaatse door den Keuringsdienst ingesteld bleek de bron zich te bevinden in den regenbak van den fabrikant. Aangezien geen wettelijke be palingen dit bedrog verbieden en bet af geleverde water bij onderzoek niet afge keurd kon worden kon tot onzen spijt tegen dezen zwendel niet worden opge treden. Brood. Onderzocht werden 263 mon sters wittebrood, 29 monsters melkbrood, 10 monsters roggebrood en 52 monsters bruinbrood. 39 monsters wittebrood, 1 monster melkbrood en 3 monsters roggebrood had den een te laag gewicht aan droge stof, dat echter van slechts 2 monsters meer dan 5 pet. beneden den gestelden eisch was. Wanneer we er rekening mede hou den, dat de keurmeesters alleen die mon sters ter onderzoek naaT het laboratorium medenemen waarvan het schaalgewicht aan den lagen kant is, kan niet anders geconstateerd worden, dan dat de toe stand zeer bevredigend is. Melkbrood wordt slechts in de steden gebakken en dan nog alleen Zaterdags. Over het algemeen, voldeed bet ruim schoots aan de gestelde eischen. Cönsumptie-ij's. Onderzocht wer den 238 monsters consumptie-ij's. Hiervan voldeden 89 monsters niet aan de gestelde eischen. Van een oonsumptie-ijsbereider, die niet bet minste begrip van hygiëne bleek te bezitten en niettegenstaande herhaalde waarschuwing niet voor verbetering vat baar bleek, is de vergunning voor den verkoop van consumptie-ijs ingetrokken. De toestand der lokalen en materiaal was over het algemeen bevredigend en is hier wel groote verbetering te constatee- ren. Uit het groot aantal monsters, dat nog te hoog bacteriëngehaJte beeft blijkt echter dat we hier nog lang niet zijin waar we zijU moeten. In den regel schuilt bet kwaad in oen absolute onkunde van een aseptische be handeling, die toch bij' de bereiding zoo veel mogelijk moet worden nagestreefd. In den regel wordt de pap, nadat ze gekookt is, weggezet tot den volgenden dag waar na ze bevroren wordt. Vooral in de warme dagen wanneer het consumptie-ijs voornamelijk wordt be reid koelt ze hierdoor veel te langzaam af en blijft langen tijd op een broedtem- peratuur waarbij de bacteriën zich prach tig kunnen ontwikkelen. Soms wordt ongekookt regenwater ge bruikt om het vaatwerk na te spoelen en dikwijls dit vaatwerk met doeken uitge droogd. Hoewel deze mondelinge waarschuwin gen zeer veel tijd vorderen is het toch de eenige manier de mensehen een goede be- reidmethode bij! te brengen. Het oogenblik nadert thans, dat geen waarschuwingen meer gegeven zullen worden en tot pro ces-verbaal zal moeten worden overge gaan. Jams en vruchtensappen. Onderzocht worden 127 monsters vruch tensappen, 207 monsters huishoudjam, 4 monsters gelei, 6 monsters jam en 12 monsters marmelade, 4 monsters appel moes, 30 monsters tomaten-puree en pud- dingsaus. Twee partijen bessensap bevatten te veel water. Een d9r partijen werd aange troffen in een fabriek en bestond uit 19696 halve flesschen en 820 heele. De fabrikant werd de keus gelaten tusschen in beslagname van den gebeelen voorraad en proces-verbaal wegens overtreding van de keuringsverordening óf te zorgen dat binnen een maand de geheele voorraad aan de gestelde eischen voldeed. Hij koos het laatste, zoodat de geheele voorraad onder toezicht werd ingedampt tot het vereischte gehalte. Een andere fabrikant had zijtn bessensap bereid met een veel te hoog gehalte aan salicylzuur. Aangezien deze fabrikant vo rige jaren voor een zelfde feit zich ook reeds te verantwoorden had gehad, werd de geheele partij bestaande uit 921 halve en 105 heele flesschen onder toezicht van een der keurmeesters vernietigd. In een kruidenierswinkeltje werd een partijtje eigenaardige „Jam" aangetrof fen. Deze jam was bereid met meel en een klein beetje suiker. Het geheel was bovendien nog sterk beschimmeld. Het was een eigen fabrikaat van de winkelier ster, die het volgens een recept van een familielid bad bereid. Het spreekt van zelf dat deze fabricage werd stopgezet. Melk. Wegens het heerschen van mond- en klauwzeer kon dit voorjaar geen stalinspectie plaats hebben. Bij bet nade ren van den staltijd en de bietencampagne werd een circulaire aan de melkverkoo- pers gezonden. Als gevolg van deze circulaire ontstond een prettige activiteit in de Zeeuwsche tings den volgenden morgen aan het ont bijt, „wie is de schrijfster van dat epis tel?" De predikant lette op de uitdrukking van het gelaat zijner zuster, terwijl ze een gevlekt kattebelletje las, dat onderstebo ven uit een enveloppe te voorschijn was gekomen. Die enveloppe was geadresseerd op een manier, die juffrouw Scales' ge voel voor netheid zeer diep geschokt zou hebben, want 't adres zakte naar den lin kerkant, terwijl onder het woord Minster- holme een krul stond, die do onderwij zeres zeer zeker als ordinair zou hebben betiteld. Mevrouw Stuart koek eindelijk op en glimlachte. „Dit is een brief van Gertrude Frendor- gast," zei ze, „lees hem maar. Het arme kind; ik waardeer ton zeerste haar mo tief om me t.e schrijven, ik geloof, dat ze een heel mooi karakter heeft in den grond. De predikant stak zijn hand uit naar den brief en las bet volgende: „Lieve mevrouw Stuart, In de stad doet, een afschuwelijk, nieuw tje de ronde, dat Johanna Coninghame een toeval zon hebben gehad den vorigen Zaterdagavond en dat ze zwak van hoofd zou zijin. Het is een schande zoo iets te i beweren, want weet ui, wat er gebeurd is? Ik had me ale Jeanne d'Arc verkleed en ging door de kleedkamer naar Johanna's kamer. U weet, dat er een hooge spiegel hangt recht tegenover de deur. Tante He len gebruikt hem altijd als ze uit moet. Johanna zag me aankomen in dien spie gel. Ze schreeuwde van schrik en holde de gang op en daar viel ze met een bons op den grond en vader kwam naar boven. Ze viel flauw en vader was erg ongerust en de dienstboden zeiden, dat ze nu haar verstand kwijl was. Wilt u als het u blieft iedereen vertellen, die er met u over spreekt, dat het oen domme streek van mij was? Maar iets goeds is er toch uit voortgekomon, Johanna en ik zijin nu vriendinnen. Ik was dien healen Zaterdag heel leelijik tegen haar, nog wel haar eersten dag bij ons. Maar nu heb ik er echt spijt, van. Charlie" maar die naam was weer doorgekrast „Ik vind het zoo moeilijk iom altijd te weten, wat goed ie, Ik hoop, dat. u me zult willen helpen; u is zoo vriendelijk. Neemt u mij niet kwalijk, dat dit briefje er zoo schandelijk uitziet. Ik kan geen kroontjespen vin den en dit is een van die afschuwelijke rondsehriftpennen, van Cissy. Hartelijke groeien van uw toegenegen Gertrude Mary Prendergnri." (Wordt vervolgd.) met haar verzoek voor den dag te ko men, dat besefte ze duidelijk. „Ja, zeker I Je kunt zooveel krijgen, als je hebben wilt. Je valer heeft me, toen ik hier kwam1, goed voorzien. Mijn beursje ligt in dat kleine laadje van mjjn kaptafel". Gertrude greep er haastig naar en keek erin. Er was geen zilvergeld, niets dan goud. „Mag ik dat van je nemen?" vroeg ze, een goudstuk ophoudend. „Het is niet voor mezelf. Eh vertel als je blieft aan niemand ook niet aan Cissy dat ik er om gevraagd heb." „O, neen, ik geef niets om geld, neem maar, wat je noodig hebt." „Ik wil het alleen maar leenen," zei Gertrude, met een onbestemd idee van mettertijd eens te zullen betalen. „Dank je," En zich weghaastend liep ze bij de deur tegen Cissy op, waardoor ze deze een werkmandje uit de hand liep. Deze wilde haar een standje maken, maar ze bleef niet staan om te luisteren; ze was in minder dan geen tijd in de schoolka mer terug en vond daar haar beide broers. Maar Oswald was te zeer in zijn werk verdiept om op te kijken en Gertrude leg de, zonder dat hij er iets van merkte het geldstuk op Charlie's opengeslagen Ovi- diuis en Charlie liet het. al even onopge merkt in zijn zak verdwijnen; kort daarop was het tijd om aan tafel te gaan. Charlie kwam later dan ooit thuis dien avond. Dokter Prendergast was er zeer ontstemd over, maar Charlie betoonde zich hard en onverschillig. Gertrude ging naar bed, droevig gestemd en met een gevoel, of de gebeurtenissen van de laat ste week minstens een jaar aan haar jong leven hadden toegevoegd. Maar toch voel de ze door alles heen een zekere verlich ting omdat Charlie aan de schande ont snapt was; van school te worden ge stuurd. Arm kind, noch zij!, noch haar broer haddan overwogen, hoe onwaar schijnlijk het was, dat Spiers met zij'n klacht voor den dag zou komen, daar de meeste schuld toch wel bij hem zou zijn gevonden, om nog maar niet te bp reken van zijd clandestiene drankhandel, die hij geheim moest houden. Maar Spiers had de jongens die zwak genoeg waren zijn winkeltje te bezoeken, in zijin macht en door nu eens te dreigen en hen dan weer te vleien en compli mentjes te maken, slaagde hij' er in „heel aardige zaakjes" te maken, zooals hij het noemde, ondanks den nieuwen directeur, die „een armen man het brood in zij'n mond misgunde en de jonge heeren wil de verbieden een beetje plezier te maken, wat men op bun leeftijd, toch niet anders kon verwachten." „Wel Constance", vroeg dominee Hna- melkwereld, die rich uitte in aanbiedin gen tot medewerking van verpchiilendo zuivelfabrieken, terwijl in het Zeeuwsoh Landbouwblad van 20 October een artikel verscheen waarin verschillende raadge vingen en ervaringen werden opgenomen. Van den anderen kant, werd met nadruk verzocht toch vooral art. 2 sub e van bet Melkbesluit met soepelheid toe te passen, daar juist in dezen tijd de melk veehouders het goedkoope suikerbieten- ■afval als bijvoedering niet kunnen, mis sen. Het is duidelijk dat hier veel tact noodig was, om tot goede resultaten te komen. Gebleken was dat bij matige voe dering van bietenkoppen en bietenblad de nadeelige gevolgen hiervan niet op treden, zoodat bij oordeelkundige voede ring het mogelijk ia de „bietensmaak" te doen verdwijnen zonder dat dit voor do veehouders nadeel behoeft, op te leveren. Bij de controle die door den keurings dienst in het najaar is ingesteld bleek eon groote verbetering te zijn ingetreden. De meeste melkveehouders hielden zich aan de voorschriften, zoodat slechts in 18 gevallen proces-verbaal behoefde te wor den opgemaakt tegen melkveehouders die niet hadden willen medewerken. Door dit resultaat mogen we de gegronde verwach ting uitspreken, dat binnen korten tijd de „bietenmelk", die eenige jaren geleden nog de melk gedurende de laatste drie maanden van het jaar tot een ondrink baar vocht maakte, totaal verdwenen zal zijn. Ook in de zindelijkheid van de melk- winning trad groote verbetering in. 92 monsters bevatten meer dan sporen vuil, in vier gevallen was deze hoeveel heid zoo belangrijk, dat prooes-verbaal werd opgemaakt terwijl in 24 monsters streptoooccen in belangrijke hoeveelheid Werden gevonden. Als gevolg hiervan werden in 14 stallen van elke koe uit elk der vier kwartieren monsters genomen en op deze wijze 18 kooien opgespoord die in plaats van melk een etterige vloeistof gaven. Eenmaal bracht de melkveehouder deze melk, niettegenstaande de waarschu wing, toch in oonsumptie, zoadat proces verbaal moest worden opgemaakt. Hoewel de kraanbussen met reorders algemeen zijn ingevoerd, bleken er toch nog eenige melkverkoopers op de ouder- wetsche manieT de melk te scheppen bo ven uit de bus. Dat deze onhygiënische wij'ze van melktappen, waarbij op regen achtige dagen bet water uit de mouw van den melkventer in de melk droppelt en bij droog weer het stof van den weg in de melk waait, niet toegelaten kan worden is vanzelfsprekend. In drie gevallen moest öp grond van dit feit proces-verbaal opge maakt worden. Op grond van overtreding van 't Melk besluit werden in totaal 43 processen-ver- baal opgemaakt en zijn in totaal 342 waarschuwingen verzonden. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke riekten over de week van 12 tot en met 18 Mei in de provincie Zee land bedroeg: Roodvonk: Boresele 8, Goes 2, Kruiningen 1, OVezande 1, Vlie ringen 1. Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Namens de vereeniging van handela ren in granen, peulvruchten en voeder artikelen in Oost Zeeuwsoh-Vlaanderen, is een schrijven gezonden aan het Minis terie van Economische Zaken, betrekking hebbende op de voorgenomen samenvoe ging van de Kamer van Koophandel in Z.-Vlaanderen met die der Zeeuwsche eilanden. Het adres zegt o.m. dat do be staande toestand in Zeeuwsch-Vlaande- ren de volle tevredenheid van de betrok kenen beeft en liet behoud, van de Kaïn or in Zeeuwsch-VJaanderen als een streek- belang van den eersten rang aangevoeld wordt. Verzocht wordt het daarheen te leiden, dat de Zeeuwsch-Vlamingen hun Kamer van Koophandel in Terneuzen behouden. Middelburgi. Oliebolleadag. Men is gistermiddag op verschillende plaat sen tot laat in den middag voortgegaan met het bakken van oliebollen, ook toen de gratis ingrediënten op waren en de winst voor het comité dus kleiner zou zijn. Maar ook hier is weer bewezen, dat ook deze vele kleintjes één groote maken. Moesten op sommige plaatsen de tent- LSED AAN HEVIGE RHEUMATIEK. Tot zUn vrouw het middel vond. De oude geschiedenis, van alles gepro- beord, eerst dit, toen dat, maar geen ver- botering, de pijnen bleven. „Tenslotte", schrijft deze dame, besloten wij een proef met Kruschen Salts te nemen en inder daad het heeft wonderen voor mijn man gedaan". Het zou voor rheumatieklijdecs heel wat verstandiger zijn om direct met Kruschen Salts te beginnen. Lees slecht* haar brief: ,,Mijn echtgenoot leed aan hevige rhou- matische pijnen in de rug. Eenigea tijd geleden moest hij zelfs twintig weken achtereen thuis blijven. Ik vreesde, dat hij nooit meer zou kunnen werken. We probeerden ieder denkbaar middel, maar niets hielp. Tenslotte besloten wij een proef met Kruschen Salts to nemen. Het beeft ons bewezen zijn gewicht in goud waard te zijn. Mijn man kan nu weer werken als voorheen. Ik beveel Kruschen Sails aan een ieder o&n, zoo gauw ik vac rheumatischo pijnen -hoor. Voor mijn man deed het wonderen." Mevr. B. F. te S. Rheumatiek, jicht en ischias ontstaan bijna altijd doordat urinezuur en afval stoffen rich in het lichaam hebben opge hoopt, waardoor het bloed verontreinigd wordt. Kruschen Salts spoort lever, nie ren en ingewanden aan tot, krachtiger werking, waardoor de giftige stoffen vol komen uit hel lichaam verwijderd wor den en de pijnen «nel en. voor goed vei- dwijnun. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salie is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en. drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het eti ket op de flosch zoowol als op de buiten verpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. (Adv.) jes reeds eerder opgeruimd worden, op de Markt vooral is titan blijven doorver» koopen tot 6 uur toe en als er weer een voorraad was aangevoerd, luidde even lator de boodschap: „uitverkocht". De dames en meisjes hebben tot des avonds toe met onverminderde toewij ding gewerkt om da ontvangst maar zoo hoog mogelijk te doen worden. Op het stadhuis waren intusschen da mes en heeren aan het werk getrokken om den inhoud dor busjes en van de kas sen te tollen. Te 7 uur kon men vaststel len, welk bedrag wag ontvangen. Maar eerst heden kon worden nagegaan, welke kosten, vooral in de middaguren, toen men moest gaan inkoopon, dear tegen over «taan. Het zal daarom wei morgan avond worden, eer wij de netto opbrengst kunnen weten. Wij willen nu wel klap pen, dat het eenige hondorden guldens zal zijn. In totaal rijn ongeveer 20.000 bollen en 500 bolussen gebakken. Een. woord van dank aan allen, die medewerkten, mag hier zeker gebracht worden, Goes. Gisteravond vergaderde de Afd. Goes van de Nod. Vereen, van Chr. Kan toor- en Handelsbedienden. De heer N. J. Noord hoek eprak over „De moeite en vreugde van den arbeid". Gewezen werd op den arbeid voor en na den val. De arbeid is niet als een vloek, imaar als een zegen te beschouwen. Do ontwikkeling van den arbeid leidt tot vergemakkelijking. Er zal vreugde rijn over de bereikte resultaten. Besproken werd vorder de propagan da onder ongeorganiseerde collega's. D'e vergadering was vrij goed bezocht. De candidatenlijeten voor de Ge meenteraadsverkiezing zijn als volgt ge nummerd: 1. Anti-Rev., 2. R.-K., Chr. Hist., 4. S.D.A.P. en 5 Vrijheidsbond. Klaefinge. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling van het Groene Kruis. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er een batig- slot ia van f 70. Tot bestuurslid word herkozen de heer J. Straub. De verpleegster deelde mee, dat alle verplegingsmaterialen in goeden staat verkeeren. De hoogtezon zal van het depot worden overgebracht naar 't woon huis van de zuster. Besloten werd om voortaan aan patiënten, die de hoogte- zon moeten gebruiken bons af te doen geven door den dokter.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 5