Uit de Provincie. Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws Rechtszaken Zoeklichtjes. Telegrammen. TM regeering meet de wacht bi} de grenzen betrekken. En de handelspolitiek wijzigen. Bij de nieuwe oriënteering moet de re- geering zich zooveel mogelijk terug tre ken en het aan de organisaties overlaten. Goede ordening bevat een middel tegen staatssocialisme. Wil men goede ordening, goede be- drijifsconstitutie, dan moet de regeering wel leiding geven, doch het meest moet de organisatie doen. Onnoemelijk veel hangt al van de ge meenschapszin. Versterking daarvan en dus van onze organisatie zal krachtig medewerken tot verbetering van de toe standen. Staatsbemoeienis kan niet gemist wor den, doch de organisatie moet zooveel mo gelijk de taak overnemen. En tochniet in het teeken van den Staat, ook niet in dat van organisatie, niet in dat van techniek en onderwijs zullen we overwinnen, doch we richten het oog op onzen God, Wiens weldadig heden groot zijn en die ons geleiden zal tot den dood toe. HET BEZUINIGINGS-ONTWERP. Wat doet de R.-K. fractie? Naar de Telegr. verneemt, zal het voorloopig verslag der Tweede Kamer in zake het bezuinigingsontwerp aantoonen, dat in de Kamer met ernstige oppositie vals te rekenen. He* verslag vrordt de volgende wfctsa. tegemoet gezien. Zooals niet anders was te verwachten, is er van socialistische zijde felle critiek uitge bracht. Bedenkelijker is, dat ook de R.- Kath. Kamerfractie meent ernstige be zwaren tegen het ontwerp te moeten ma ken. In parlementaire kringen maakt men zich, zegt het bind, over de houding der R.-Kath. fractie ongerust. Een groot ge deelte daarvan zou op 't standpunt staan, dat het bij de openbare behandeling tegen het ontwerp moet stemmen, indien het niet grondig wordt gewijzigd. NIEUW TARIEF VAN INVOER RECHTEN. Voorloopig Verslag Eerste Kamer. Blijkens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van een nieuw tarief van in voerrechten is ook in den Senaat de aan dacht gevestigd op het ietwat bevreem dende feit, dat de goedkeuring der Volks vertegenwoordiging wordt gevraagd met betrekking tot maatregelen, welke reeds geruimen tijd geleden zijn ingevoerd bij Koninklijk Besluit Verscheidenee leden waren van oordeel dat die maatregelen welker weergeving 165 bladzijden druks vordert, in strijd met de machtigingswet van 17 Mei 1934, buiten medewerking van de Staten-Gene- raal in werking zijn getreden. De meermalen getrokken vergelijking met de invoering van de omzetbelasting, bij welke laatste is gebleken, dat vroeg tijdige publicatie van de nieuwe heffing groote schade heeft berokkend aan 's Rijks schatkist wegens den sterken aanvoer van buitenlandsche producten vóór de inwer kingtreding der Omzetbelastingwet 1933, gaat volgens deze leden niet op, omdat bij het ontwerp-Tariefwet in verreweg de meeste posten 30 tijdelijke opcenten werden vervangen door een nieuw tarief, welks invoering, zooals de Memorie van Toelichting vermeldt, geen vermeerdering van inkomsten voor de schatkist betee- kent, zoodat voor vrees voor ongedacht hoogen invoer van bepaalde artikelen onder het nieuwe tarief geen grond be stond, te minder daar beperking ten on zent van den invoer van zoovele artikelen in het algemeen een sterk remmende wer king op den import heeft. Vele leden verzetten zich tegen deze beschouwingen. Zij meenden, dat, daar zoovele nieuwe heffingen van allerlei aard op grondstoffen en sommige half fabrikaten zijn ingevoerd, een vroegtijdige publicatie van het tarief wel degelijk tot ongemeen grooten invoer ten detrimente van de schatkist zou hebben kunnen leiden. Verscheidene leden waren van oordeel, dat, nu de ontworpen maatregelen in feite reeds wet zijn, het geen zin heeft, in diep gaande beschouwingen over de details ervan te treden. Eenige leden verklaarden zeer sceptisch te staan ten opzichte van het resultaat van het nieuwe tarief. Zij duchtten, dat de geldelijke opbrengst er van al even zeer zou teleurstellen als zulks met de omzetbelasting het geval is geweest Sommige leden betwistten, dat hier van bescherming sprake is. Deze leden be- tjeuröen, dat gedurende den zeer gerui men tijd, waarin de ontworpen maat regelen waren voorbereid, niet verder strekkende resultaten dan in het onder havige wetsontwerp zijn opgenomen, waren bereikt Zij spraken dan ook de hoop uit, dat ten spoedigste door sterkere verhooging der tarieven zoodanige steun aan de bin- nenlandsche nijverheid zal worden ge>- boden, dat de ihans gestaakte productie zal kunnen worden hervat en aldus toe passing vinde de eenige wijze, waarop met goed gevolg de werkloosheid zal kunnen worden bestreden. Weder andere leden constateerden, dat de bedoeling er van is behoud van be paalde inkomsten en niet vermeerdering daarvan, weswege men dat karakter des- gewenscht als fiscaal zou kunnen ken schetsen. Moeht men belastingverlaging daartoe al noodzakelijk achten, dan komen naar hun oordeel andere daarvoor in aanmer king dan de indirecte belastingen. Middelburg. Dinsdagavond vergaderde de Ghr. Middenstandsvereeniging, waar bij het nieuwe bestuur waarvan nota ris Terpstra voorzitter is zich aan de vergadering voorstelde. De heer A. Bos van Rotterdam, lid van 't Hoofdbestuur der Ghr. Middenstands vereeniging in Nederland, sprak in de eerste plaats over het nut en de noodza kelijkheid eener standsorganisatie en in de tweede plaats over het nut en de nood zakelijkheid eener Ghr. Middenstandsor ganisatie. Naar aanleiding van zijn gehouden rede werden den heer Bos enkele vragen gesteld door de heeren Littooy, van Roon en L. Helder. De voorzitter bracht, na den heer Bos dank gezegd te hebben voor zijn gehou den rede, in bespreking het van B. en W. ontvangen schrijven betreffende de win kelsluiting op Zaterdagavond in de maan den Juni, Juli, Augustus en September. Naar aanleiding van deze kwestie voerden het woord de heer L. Helder, die vurig voorstander was van het langer openhouden der winkels op Zaterdag avond en de heer J. Bolier, die er tegen was. Met op één na algemeene stemmen werd besloten het bes.uur op te dragen, B. en W. te antwoorden, dat een later sluitingsuur op Zaterdagavond voor alle winkels gedurende de zomermaanden zeer op prijs zal worden gesteld, waarna de voorzitter deze zeer goed bezochte ver gadering sloot met een opwekking aan de leden voortaan toch trouw de vergaderin gen te bezoeken in hun eigen belang èn als blijk van waardeering voor het werk van het bestuur, terwijl hij de vele aan wezige niet-leden verzekerde, dat het be stuur hun toetreden tot de vereeniging zeer zou waardeeren, opdat ook Middel burg een krachtige Christelijke Midden standsvereeniging hebbe. Vlissingen. In den nacht van Donder dag op Vrijdag is in de buitenhaven te Vlissingen de ruim 30-jarige werkman H. wonende Pijkstraat aldaar vanaf het ko lenbunkerstation in het water gevallen. Toen men hem ophaalde, bleken de le vensgeesten reeds geweken. Het lijk is naar de woning overgebracht. i Op den Nieuwen Vlissingschen weg nabij het vliegveld Vlissingen is door een lek in het benzine-reservoir een motor rijwiel in brand geraakt. De berijder liep lichte verwondingen op. Het motorrij wiel is deerlijk gehavend. De politie heeft den brand ge'bluscht. Kruiningen, Donderdag vergaderden de ingelanden van het waterschap Krui- ningen. Voorzitter dhr A. J. Linden- bergh, dijkgraaf. Aanwezig 30 personen uitbrengende 38 st. De rekening 1934-'35 van den ontvanger-griffier J. H. J. Po- ley wees een ontv. aan van f f 23636,44, uitg. f 22.650,24, en een goed slot van f 986,20. De begrooting 1935-'36 werd goedgekeurd met een inkomst en uitgaaf van f27.050,75, en een onvoorzien van f 1.086,53. Het dijkgeschot werd verlaagd van f 12 op f 11 per H.A. Dat voor de vroonen bleef onveranderd op f 10. Besloten werd ook van het gebouwd belasting te heffen, en wel 4 pet. van de geschatte waarde volgens de grondbelasting. De volgende aanbevelingen werden op gemaakt wegens periodieke aftreding van A. J. Lindenbergh. Dijkgraaf no. 1, A. J. Lindenbergh, no. 2. A. van Hootegem, no. 3 T. Karelse; en voor den gezworene A. van Hootegem: no. 1. A. van Hoote gem, no. 2. L. J. Kostense, no. 3. Joh. Glerum. Aangevuld wordt de lijst van stemgerechtigde ingelanden door de hef fing op het gebouwd. Het bestuur werd gemachtigd tot ver koop van grpnd aan den Zeedijk t e n b e- hoeve van de Inloophaven. Een verzoek van eenige ingelanden tot verlaging van den spoorduiker zal nader warden onderzocht. Tholen. Maandag a.s. zal een openbare vergadering van den gemeenteraad wor den gehouden. Een beslissing zal worden genomen inzake het verkoopen of in erf pacht geven van het speelterrein voor bouwterrein. Hiet koude weer en inzonderheid de nachtvorsten zijn voor het veldgewas en boomgaarden in deze gemeente zeer na- deelig. Indien niet spoedig warmer weer komt, bestaat er groote kans, dat van aardappelen, bieten en boonen de oogst zeer gering zal zijn. Vooral de aardappe len en boomgaarden hebben zeer veel ge leden van de nachtvorsten, terwijl er on der de aardappelen veel z.g. onderzeeëers voorkomen. De stand der erwten is tot op heden zeer matig, terwijl ook het gras in de wei den de nadeelige gevolgen van de vórst sterk heeft ondervonden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wilsum, J. de Lange, cand. cand. te Huizen (N.H.). Aangenomen naar Bunschoten, J. J. Poot, cand. te Bodegraven. Naar Beesd, P. G. Verweys te Cothen (U.). Bedankt voor Arnemuiden, Molenaars graaf, Kamperveen, Wilnis-Vinkeveen, Benschop en Puttershoek, J. J. Poot, cand. te Bodegraven. Geref. Kerken. Beroepen te Middelburg (ala opvolger van Ds Merkelijn voor den miss.-dienst te Magelang), G, v*ii Nes, cand. te Amster dam, Te Den elder* J, H. Mulder te Giessen, Oud- en Nieuwkerk, Ga,'1'" Gemeenten. Bedankt voor .Leiden, J. Fraanje te Barneveld. Emeritaat. Ds H. W. A. Voor hoeve, Ned. Herv. predikant te 's-Her- togenbosch, zal dit najaar zijn emeritaat aanvragen. Wolphaartsdijk. Benoemd tot hoofd der Ghr. Koningin Emma bewaarschool te Naaldwijk, mej. I. van Wijk, alhier. To en moeder even weg was. Een te Hilversum wonende vrouw, die de wasch deed achter het huis, had haar dochtertje van een half jaar in een sportkarretje gezet. Tijdens een korte afwezigheid van de moeder is het karretje door de afloopende bestrating en door den wind eenige me ters verder gereden, waardoor het tegen een teil met water terecht kwam. Het kind ia over den rand van het wa gentje in het water gevallen en verdron ken. Vergeefs is getracht de levensgeesten op te wekken. Inbrekers aangehouden. Tengevolge van het doortastend optreden van een tweetal agenten te Utrecht, heeft men de hand kunnen leggen op drie per sonen, ©en 26-jarigen losarbeider, een 50- jarigen schipper en een 43-jarigen koop man, die ervan verdacht worden, een reeks inbraken te Utrecht te hebben ge pleegd. Men had reeds lang verdenking tegen een bewoner van de Dorstige Hart- steeg en toen een tweetal agenten een dezer nachten den verdachten persoon in gezelschap van twee andere typen be speurde, arresteerden zij hem, toen hij zijn woning wilde binnengaan. De beide andere heeren werden den zelfden nacht gearresteerd door dezelfde agenten, toen zij de Dorstige Hartsteeg binnenkwamen, om te zien of hun kameraad wederom was vrijgelaten. Aanvankelijk ontkenden zij iets met de inbraken uitstaande te heb ben. Doch op den verdachten hoofdper soon vond men een heele serie inbrekers werktuigen. Op den ander vond men eeni ge voorwerpen van een nachtelijk bezoek aan de woning van het raadslid Zuidam. Deze inbraak was eenige uren vóór de arrestatie der heeren gebeurd. Zij zijn in het politiebureau ingesloten. Twee meisjes door de wioeskijn. Twee Londensche meisjes, Florence Blenkiron en Theresia Walleek die in een motor met zijspan een reis maken dwars door Afrika, zijn, na het woestijngebied via het Hoggartgebergte te zijn overgestoken, behouden te Kam pala (Oeganda) aangekomen, vanwaar zij naar Nairobi zullen vertrekken. De tocht door de woestijn was door geen enkele bijzondere gebeurtenis ge kenmerkt en naar zij verklaren waren de Arabieren en andere inboorlingen die zij hadden ontmoet, buitengewoon vriende lijk voor hen geweest. De twee meisjes zijn op 19 December van Algiers vertrokken met als einddoel van hun tocht Kaapstad. Mijnbouwschade. De buurt schap Kaalheide, gem. Kerkrade, heeft veel te lijden van de mijmbouwschade. De nog nieuwe kerk van de paters Conven- tueelen is aan het scheuren sinds haar in gebruikneming, terwijl de vloer zakt en de vloertegels scheuren. Voortdurend wordt er in de kerk gewerkt. Ook de huizen zakken en scheuren. Vele woningen moesten worden ontruimd en worden dichtgespijkerd. Sinds eenigen tijd vertoonen zich ook groote scheuren in de muren en gangen van de jongensschool. Uit het plafond is dezer dagen een groot stuk pleisterwerk in een der lokalen ge vallen. Dit leslokaal moest buiten gebruik worden gesteld. Kraaien. Een paar kraaien heeft in de Warren (Fr..) zijn nest gebauwd in de staart van een windmotorl Deze motor werkt door den hoogen waterstand steeds door, wat een ontzettend geratel meebrengt. Bovendien draait de staart steeds met den wind mee en is bijna altijld in beweging. Ondanks al dat rumoer zit het wijfje rustig op de eieren te broeden. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 24 Mei. Overtreding Motor- en Rijwielwet: A. M., 23 j.< machinist te Vlissingen. Beves tiging vonnis waarvan hooger beroep, f4 of 4 d. b. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Rijdende met een motorrijtuig niet tii- dig verandering van richting aangeven: L. R. te Laren, J. W. P. R. te 's Hertoger bosch, A. H. K. te Amsterdam, ieder f 1 of 1 d. Als bestuurder van een rijwiel of mo- touijltuig cp een kruispunt niet voorrang geven aan verkeer van rechts: P. J. S., te Middelburg f 5 of 3 d., A. H. te Vlissingen f 0.50 of 1 d. h„ D. L. E. v. R. te Vlis singen f 5 of 5 d. h. Met een rijwiel buiten noodzaak de lin kerzijde van den weg houden: P. S. te Baarland; W. R. te 's Heerenhoek f3 of 3 d.; Ae. B. te Goes, berisping. Met een rijwiel een weg in verbou >r richting berijden: J. W. te Koudekerke, I. v. d. D. te 'sH, Arendskerke, A T\ te 's H. Arendskerke, A. J. v. d. K. te 's H. endskerke, A P. D. te Lewedorp, M. S. te Middelburg, M. v. d. B. te Bruinisse ieder f 1 of 1 d. h. Rijden met een motorrijtuig zonder vol doende remmen: G. B. te Bergen op Zoom f 1 of 1 d., H. B. te O. en W. Souburg f 3 of 3 d., J. P. J. M. te Rilland-Bath f 10 of 10 d., L. B. te Ovezande f 5 of 5 d. 's Avonds rijden met een motorrijtuig zonder lioht en (of) achterlicht en (of) zonder dat nummer met letter behoorlijk verlicht en zichtbaar is: A. W., te Goes f 10 of 5 d., J. H. te Goes, E. Aa. v. d. V. te Veere ieder f 3 of 3 d., P. K. te Ove zande f 1 of 1 d., A. de W. te Kats f 3 of 3 d., P. G. v. d. B. te Middelburg f 1 of 1 d. Rijden met een motorrijtuig zonder spiegel: E. J. te Goes f 3 of 3 d. Rijden met een motorrijtuig met groo- ter snelheid dan op het inschrijvingsbil jet vermeld is: M. v. d. J. te St. Anna- land f 1 of 1 d. Rijden met een niet ingeschreven mo torrijtuig terwijl de lading 3.50 M. boven den weg reikt: M. R. te Ovezande f 3 of 3 d. Fietsen zonder rem: L. H. te Vrouwen polder f 3 of 3 d. Fietsen zonder bel: L. K. te Vlissingen en G. E. te Koudekerke ieder f 2 of 2 d. 's Avonds fietsen zonder licht: W. v. d. E. te Ierseke, Ga. Aa. P. te St. Laurens ieder f 3 >of 3 d. Een rijwielpad buiten noodzaak anders berijden dan met een rijwiel: B. de W., te Hillegom f 5 of 5 d. Met een rijwiel zonder noodzaak op het linker rijwielpad rijden: P. J. W. te Goes f2 of 2 d. Rijden met een motorrijtuig zonder gel dig rijbewijs: J. J. L. te Leiden f 0.50 of 1 d. Rijden met een rijwiel 'op zoodanige wijze, dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht: J. D. te Se- rooskerke f 3 of 3 d., D. B. te Kapelle, J. P. te Ierseke ieder f 5 of 5 d. Als bestuurder van een motorrijtuig niet op de eerste vordering van daartoe bevoegde ambtenaren het nummerbewijs vertoonen: M. P. v. H. te Vlissingen: vrijspraak; M. G. v. I. te 's H. Arends kerke f 1 of 1 d. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loo- pen op eenigen grond die bezaaid en be plant is: H. J. te Middelburg f7.50 of 2 w. t.sch. Overtr. Arbeidswet: A. M. te Kortgene f3 of 3 d. Overtr. Vleeschkeuringswet: P. G. te Goes f 10 of 10 d., B. G. te Vlissingen f 25 of 10 d. Een hond die wild of schadelijk ge dierte zoekt of vervolgt niet terugroepen of ophalen: J. K. te Kloetinge: ontslag van rechtsvervolging. Niet den naam van den schipper op de vaste deelen van de buitenzijde van het schip aangegeven hebben: K. M., gedom. te Aken (D.), H. W. D. varende op motor schip Voorwaarts I, ieder f 5 of 5 d. Met rijwiel rijden over de bij1 de sluizen hehoorende bruggen: J. G. te Axel, J. S. te Bergen op Zoom ieder f 1 of 1 d. Te Middelburg de Warenwet overtre den: H. V. te Utrecht f 10 of 10 d. Te Vlissingen in een slagerszaak vleesch voorradig hebben, dat van buiten de ge meente werd ingevoerd en niet langs den kortsten weg ter keuring werd aangebo den: W. A. te R. te Vlissingen: f 0.50 of 1 d. Overtr. ventverbod te Kloetinge: J. i. 't V. gedom. te Breda f 3 of 3 d. Idem te Kruiningen: Ge. v. d. S., huis vrouw van J. v. B. gedom. te Roosendaal f 2 of 2 d. Idem te Wolf aartsdijk: J. P. A. V. te Goes, H. J. J. D., zonder vaste woon- of verblijfplaats hier te lande, ieder f3 of 3 d. Idem te Schore: H. J. J. D. te Goes, f 3 of 3 d. Te Ierseke zonder vergunning van den havenmeester in de haven de schroef van een motorboot in beweging hebben bui ten de havenkom: H. v. d. V. te Ierseke f3 of 3 d. h. HET RAADSEL VAN HET JULIANA- KANAAL. Lekkage weer opgetreden. Wat, zoo wordt in de M s b. gevraagd, is er toch aan de hand met het Juliana- kanaal? In December 1934 maakten wij den tocht mee over het pas-voltooide ka naal en werd ons gezegd, dat de officieele in gebruikstelling dezelfde week nog in de Staatscourant zou verschijnen. Daarna hoorde men langen tijd niets meer en toen zou het groote feit in April plaats hebben. April is lang voorbij. Intusschen hebben vele geruchten de ronde gedaan. Een Limburgsch blad heeft zelfs, naar het zeide op zeer goede gron den, het uitblijven der opening toege schreven aan een stap van den Belgischen gezant in Den Haag. Dit bericht is van alle kanten tegengesproken, maar het zou, indien het waarheid bevatte, nog de meest plausibele oplossing geven van het raad sel, waarom het Juliana-kanaal nog niet geopend is. Anderen hebben gemeend, dat het een kwestie was van water-onttrekking aan de met België gemeenschappelijke Maas, noodig om het kanaal op peil te houden, omdat de toevoer van water op Neder- landsch gebied onvoldoende was. Van meer dan één zijde is ons daarna voor Toevallig kreeg ik nog eens <-nder de oogen een overzioht van den uitslag der Statenverkiezing. En opnieuw heb ik me verbaasd over het optreden van de Staatk. Geref., die in vele opzichten toch zoo dicht bij ons staan en wier leiders er hun werk van maken in de eerste plaats de A.-R. partij te bestrijden. Wat hebben ze nu toch eigenlijk be reikt? Nu ja, het is mee aan hun optre den te danken, dat de A.-R. partij een weinig is verzwakt, hoewel er sinds 1931 toch nog een stemmentoenanie was van rond 7000. Maar verder? De Roomschen, tegen wie hun strijd al mee in de eerste plaats gericht is, wisten zich wonderwel te handhaven. Maar daarnaast gingen de communisten en rev. socialisten met ruim 80.000 stemmen vooruit, terwijl de N.S. B. ©en kleine 800.000 stemmen wist te behalen. Zou nu nooit eens de gedachte opko men dat het, waar de revolutionaire par tijen zoo sterk opdringen, toch noodzake lijk wordt en eisch van het beginsel, om tegen dit dreigende revolutionaire gevaar gemeenschappelijk front te ma ken? OPMERKER. gerekend, dat er water genoeg was. En ook is ons uitgelegd, dat België tegen een bepaalde wateronttrekking aan de Maas geen bezwaar zou kunnen aanvoeren Toen is het verhaal opgedoken, dat de Nederlandsche Spoorwegen zich zouden verzetten wegens de gevreesde concurren tie. En België opende intusschen al op plechtige wijze de tweede sectie van zijn Albertkanaal. Weer anderen hebben de oorzaak ge zocht in de zeer ernstige lekkage, die in het kanaalpand Stein—Born werd gecon stateerd en waarover wij destijds uitvoe- rie hebben geschreven. De autoriteiten van Waterstaat voorspelden toen, dat deze lekkage zeker zou ophouden. Het kon enkele weken of maanden duren, maar er zou vanzelf een einde aan komen. Om de gaten te dichten liet men toen kolen- slib in het kanaal loopen, met het resul taat, dat dit thans dreigen zou het kanaal bij de haven van Born te verzanden of liever te verslibben. De lekkage, die inder daad sterk verminderd was; heeft zich dezer dagen opnieuw gemanifesteerd. Twee maanden geleden berichtte de Minister van Waterstaat aan de Kamer van Koophandel in Heerlen in antwoord op een telegram van 28 December en een rappel-briefje van 8 Maart, dat de open stelling van het Juliana-kanaal eerst na de voltooiing der inrichtingen van de Nederlandsche Spoorwegen te Born kon in overweging genomen worden. Daarna kwam het „Handelsblad" en In aansluiting daarop het „Dgbld. v. Noord- Brabant" met beschouwingen over trac- taten en eventueele tractaatschennis, in geval Nederland toch water aan de Maas zou onttrekken boven een bepaalde hoe veelheid. En indien dit juist is, zou het eerstgenoemde bericht van een Lim burgsch blad over stappen van den Bel gischen gezant weer grond krijgen, al is het misschien niet zoo gelegen, dat die stappen formeel niet konden ontkend worden. Limburg is nog steeds in afwachting van de dingen, die komen gaan. Misschien wordt het Juliana-kanaal nog wel eens geopend. Maar in afwachting daarvan zou het niet onaangenaam aandoen, wan neer nu eens de werkelijke reden werd medegedeeld, waarom die opening nog niet plaats had. De „Limb. Koerier" vroeg reeds een paar weken geleden, of de regee- ringspersdienst soms licht kon verschaf fen, maar de regeeringspersdienst heeft tot heden die vraag nog niet beantwoord. Een beetje belachelijk wordt de zaak in tusschen wèl. HOOGE RAAD. Het niet uitvoeren door een burgemeestei van een besluit van B. en W. De Hooge Raad heeft heden arrest ge wezen in de procedure van den heer C. v. L., arts te Nijmegen, contra de ge meente Kuijk. B. en W. dezer gemeente hebben dezen arts tot hulpkeurmeester benoemd. Voor het aanvaarden dezer func tie was het echter noodig, dat de be noemde door den burgemeester beëedigd werd. De burgemeester weigerde echter den heer v. L. tot den eed toe te laten. De benoemde vorderde toen van de ge meente wegens wan-prestatie schadever goeding, berekend naar het voor ieder jaar verschuldigde salaris, een bedrag in eens van f25.000 of opmaking van het bedrag bij Staat. Met vernietiging van een vonnis door de Rechtbank te 's-Hertogenbosch gewe zen, heeft het Gerechtshof aldaar de ge meente veroordeeld tot schadevergoeding op te maken bij Staat. De gemeente ging hiervan in cassatie. De Hooge Raad heeft thans overwogen, dat de burgemeester als orgaan van de gemeente in strijd heeft gehandeld met den hem bij art. 2 der door den Raad vastgestelde instructie voor den hulpkeur meester opgelegden rechtsplicht. De Hooge Raad ziet hierin een onrechtmatige daad en zegt, dat het Hof terecht de gemeente Kuyk aansprakelijk heeft gesteld voor de schade aan v. L. toegebracht Het cas satieberoep is op dezen grond verworpen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2