DUBBEL** STER 4L DUBBEL GENOT EERSTE BLAD Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws VRIJDAG 24 MEI Y935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 196 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummera 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingebonden mededeelingen 60 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De groote tegenstelling. De antithese, in den loop der jaren her haaldelijk dood verklaard en door den loop der politieke gebeurtenissen in ons land schijnbaar op den achtergrond ge raakt, dringt zich telkens weer iotp den voorgrond. Soms schijnt het, alsof het spreken over de groote geestelijke tegenstelling niet meer past in dezen tijd met zijn nationa listische strevingen en nu bovendien de vragen van socialen en economischen aard de voile aandacht blijiven eischen. Het crisiskabinet, dat we thans hebben en dat bij zijn optreden verklaarde, ter wille van de noodzakelijke eendracht, het toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen te willen vermijden, wordt door velen als een eerste stap in de goede richting beschouwd. Tegelijkertijd wordt van Nat.-Socialistische zijde de volle na druk gelegd op de nationale eenheid, die voor alles noodig is en die niet verzwakt mag worden door eischen, ontleend aan 't godsdienstige leven. Schijnbaar kamt zoo de antithese op den achtergrond en raakt de geestelijke tegenstelling in het staatkundige leven in het vergeetboek, om plaats te maken voor nationale eenheid. De leuzen, die hierbij worden aange heven, zijn niet nieuw. Ongeveer een eeuw geleden werd ook zeer sterk de nationale eenheid op den voorgrond gesteld. Van een antithese mocht toen niet gerept worden. En wie het toch waagden de bevolking te waar schuwen niet te offeren op het altaar van de goden van den tijd, werd op ruwe wijze aan het verstand gebracht, dat ze hadden te zwijgen. Het was de tijd van vervolging op kerkelijk gebied, toen boete en gevangenisstraf en mishandeling aan de orde van den dag waren. Eenzelfde verschijnsel doet zich nu voor. Alles roept om eenheid en tegelijkertijd treedt de geestelijke tegenstelling met kracht op den voorgrond. Wij zien het in Rusland, waar een sterke Godloozen-beweging het grootste woord heeft en waar zij ,die trouw blij ven aan Gods Woord, worden vervolgd en gedood. Het blijkt in Britsch-Indië, waar een anti-godsdienstige bond zijn invloed naar alle kanten uitbreidt. Wij zien het in Peru, waar de leuze: wij moeten ophouden Christenen te zijn om betere Amerikanen te worden, steeds meer aanhangers vindt. Het blijkt, om niet meer te noemen, in Duitschland, waar het heidensche Ger- manendom openlijk wordt begunstigd, terwijl de predikanten, die het wagen vast te houden aan de eischen van Gods Woord, in gevangenissen en concentratie kampen worden ingesloten. En in ons land gaat het denzelfden kant uit. Aan de eene zijde staan hier de Com munisten en aan den anderen kant de Nat.-Socialisten, die niet alleen de pers en de school, maar ook de kerk onder de controle van den Staat pogen te bren gen en die boven het gezag van den Christus-Koning stellen het gezag van den leider, die zal hebben uit te maken inhoeverre de verkondiging van het Evan gelie toelaatbaar kan worden geacht. We moeten ons niet door den schijn laten misleiden. De antithese is er en blijft er en eerder misschien dan velen het vermoeden, zal ook hier de groote strijd: voor of tegen den Christus over heel de linie in volle kracht ontbranden. Het conflict ItaliëAbessynifi. De moeilijkheden inzake het geschil tusschen Italië en Abessynië bestaan nog steeds onverzwakt voort ondanks de be reidwilligheid van Abessynië om zich niet langer op artikel 15 van het Volkenbonds verdrag, doch uitsluitend op artikel 11 te willen beroepen, indien dit een oplos sing van het geschil zou kunnen verge makkelijken. Mussolini heeft echter alle bemidde lingsvoorstellen van Laval en Eden van de hand gewezen. Hij wil niet, dat de volkenbond zich in deze aangelegenheid mengt. Hieruit blijkt weer eens, welke waarde dergelijke dictators aan den Volkenbond toekennen, als het henzelf betreft, Intusschen wordt vanmorgen uit Ge- nève gemeld, dat het gisteravond aan La- val en Eden gelukt is een formule te vin den, waarmee de Duce zich kan vereeni gen. Het staking&conflict in België. Dte mijnwerkersstaking in de Borinage is thans reeds uitgebreid over twee en dertig van de negen en vijftig mijnen in deze streek. Op een paar plaatsen slechts werd het werk hervat. Er zijn thans reeds achttien duizend stakers. D'eze hebben een betrekkelijk kalme houding aangenomen. Engeland verlangt opheldering. In Engelsche diplomatieke kringen acht men het mogelijk, dat de ambassadeur van Groot-Brittannië te Berlijn een dezer dagen opdracht zal krijgen, de Duitsche regeering te verzoeken eenige nadere tech nische ophelderingen te geven aangaande de inzichten, die Hitier heeft uitgesproken in zijn jongste rede in den Rijksdag. Het aftreden van Mac Donald. Het is vrijwel niet aan twijfel onder hevig, of Mac-Donald zal ontslag nemen op advies van zijn doktoren en zijn oog arts. Hij zal met Pinksteren, wellicht ook eerst later, door Baldwin als premier wor den vervangen. Volgens oud-Engelsche traditie zou een verandering van premier het formeele af treden van alle overige kabinetsleden noodzakelijk maken. De nieuwe premier zou dus de vrije hand hebben voor een algeheele reorganisatie van het kabinet. Naar men gelooft, zal Baldwin van deze gelegenheid een ver-gaand gebruik maken. MacDonald zou waarschijnlijk (gelijk reeds eerder gemeld) in de regeering blij ven als lord-president. Men zal alles in het werk stellen om voor de kiezers te treden met een zoo sterk mogelijke regee ring op de bestaande nationale basis. De parlementsverkiezingen zouden dan waar schijnlijk in den herfst plaats hebben. Zes dooden bij een vliegongeluk. Het admiraalschip bij de Amerikaan- sche vloot-manoeuvres, de „Pennsylva nia", deelt mede, dat 21 Mei, tijdens de manoeuvres een groot watervliegtuig van de marine met duizelingwekkende vaart in zee is gestort en verdwenen. Aan boord van het toestel bevonden zich zes personen, die allen mede ver dwenen zijn. Het toestel is vermoedelijk op het water aan stukken geslagen en gezonken; al leen een benzinetank en een vleugel wer den gevonden. 24 uur lang is gezocht naar het stoffelijk overschot van de beman ning, doch niets werd gevonden. Roosevelts veto bekrachtigd. De Amerikaansche Senaat heeft, in tegenstelling met het Huis van Afgevaax- digden,het veto van president Roosevelt ten aanzien van het wetsontwerp-Patman inzake de uitkeering van een bonus aan de oud-strijders, bekrachtigd. Veertig senatoren stemden vóór, 54 te gen het veto. Daar de tegenstanders aldus niet de twee-derde meerderheid hadden verkregen, die noodig is om Roosevelts veto te niet te doen, wordt het ontwerp- Patman dus geen wet. Pokken-epidemie In Brltsch-Guyana. In het Noord-Westen van Britsch Guyana is een pokken-epidemie uitgebro ken, welke snel om zich heen grijpt. Reeds zijn omvangrijke voorzorgsmaat regelen getroffen. Talrijke artsen en me disch hulppersoneel zijn naar het geteis terde gebied gezonden. In Georgetown zelf heerscht onder de bevolking groote opwinding, daar men vreest, dat ook de stad door de epidemie zal worden aangetast, Wegens het groot aantal personen, dat reeds tegen de ziekte is ingeënt, is er een tekort aan serum, zoodat dit uit 't bui tenland moet worden ingevoerd. Van De troit o.a. is een vliegtuig met serum on derweg. Korte Berichten. Van Bulgaarsche zijde beschuldigt men Turkije ervan, in strijd met het ver drag van Lausanne de D'ardanellen aan zienlijk te hebben versterkt en o.a. in de gedemilitariseerde zone ten Zuiden van de Dardanellen een netwerk van uitste kend gecontroleerde militaire wegen met strategische doeleinden te hebben aange legd. i Eén orkaan, gepaard gaande met hagelbuien, heeft in het Zuidelijk gedeelte van het Dombrowa-gebied in Polen 14 woonhuizen, 75 schuren en 19 stallen ver nield. De hagel heeft groote schade onder de veldgewassen aangericht. Nederlandsche Bank verdedigt den gulden. Op de vragen van den heer Wijnkoop betreffende de van Regeeringswege te nemen maatregelen tegen pogingen op bank- en persgebied om te geraken tot devaluatie van den gulden, heeft Minister Oud geantwoord: „De Regeering heeft uiteraard kennis genomen van de aanvallen, die de gulden eenigen tijd geleden te verduren heeft gehad. „De middelen, noodig voor het afslaan van dergelijke aanvallen, staan, zooals reeds meermalen gebleken is, ten dienste van de Nederlandsche Bank. „Voor het nemen van bijzondere maat regelen van Regeeringswege bestaat geen aanleiding." Mijnwerkersorganisaties naar Den Haag. De minister van Waterstaat heeft de besturen van de mijnwerkersorganisaties uitgenoodigd voor een bespreking op he denmiddag. Vermoedelijk zullen de voor stellen der regeering in zake de formu leering der bevoegdheden van den regee- ringscommissaris in het bestuur van het algemeen mijnwerkersfonds, waartegen de bonden overwegende bezwaren hebben, worden besproken. Opleiding reserve-officieren der infanterie. Teneinde tegemoet te komen aan de be zwaren ondervonden bij de voortgezette opleiding van de duizenden reserve-of ficieren bij de infanterie door het gebrek aan actieve officieren, ligt het in het voor nemen den staf van iedere infanteriebri gade uit te breiden met één majoor en één kapitein. Burgemeesters. Benoemd is tot burgemeester van Rid derkerk de heer J. H. Crezée, thans bur gemeester-secretaris van De Lier. Minimumprijzen voor slaolie. Naar het Nederl. Weekbl. voor Krui denierswaren verneemt, is zeer binnen kort een regeeringsbeschikking te ver wachten;, waarbijl minimumprijzen voor slaolie worden vastgesteld. Het nieuwe „buurtverkeer" op 1 Juli ingevoerd? In aansluiting aan hetgeen wij gisteren meldden over de plannen der Ned. Spoor wegen om het buurtverkeertarief in te voeren over het geheele net, vernemen wij nog, dat het in de bedoeling ligt, deze goedkoope eendaagsche retours met in gang van 1 Juli verkrijgbaar te stellen. Zoowel op de heen- als op de terug reis mag de reis eenmaal worden onder broken. Het ligt voorts in het voornemen, om op, of zoo spoedig mogelijk na 1 Juli kinderkaarten tegen de helft van den re- tourprijs verkrijgbaar te stellen. In elk geval zouden reeds van 1 Juli a.s. af twee kinderen op een retourbewijs voor vol wassenen kunnen reizen. Rijkssteun aan de scheepvaart. Ter bespreking van het ingediende wets ontwerp tot steunverleening aan de scheepvaart heeft gisteren de vereen, van reeders van motorzeeschepen te Rotter dam een vergadering gehouden, waar alle leden tegenwoordig waren. De vergadering oefende scherpe critiek op de voorstellen, gelijk die thans luiden en besloot aan den Minister van Econo mische Zaken het volgend telegram te zenden: De vereen, enz., heeft met groote ver ontwaardiging kennis genomen van den inhoud van het wetsontwerp ter verlee ning van rentelooze voorschotten aan de zeescheepvaart, protesteert tegen de wille keurig getrokken grens van bruto 1000 registerton, waardoor zij van steunver leening wordt buitengesloten, niettegen staande de noodtoestand van de bedrij ven harer leden zoowel de Regeering als Benas volkomen bekend is, als zijnde niet minder kritiek dan de toestand van de in het wetsontwerp bedoelde groep. Door de thans getrokken grens komen haar reederijen in nog grooter moeilijk heden, waarom zij Uwe Excellentie be leefd, doch dringend verzoekt, het daar heen te leiden, dat alsnog de bij haar aan gesloten reederijen niet van steun worden buitengesloten. Ned. Chr. Metaalbewerkersbond. De Ned. Chr. Metaalbewerkersbond in Nederland heeft een algemeene vergade ring gehouden onder voorzitterschap van den heer F. Eikerbout uit Leiden. Er wa ren 97 van de totaal 113 af deelingen van den bond vertegenwoordigd. Het verslag van het werk van den hand over 1933 en 1934 en het financieel verslag werden goedgekeurd. Het ledental bleek in de laatste twee jaren met 1000 verminderd te zijh en bedroeg op 31 Dec. 1934 10.043. Het financieele verslag luidt gunstig. Het vermogen van den bond bedroeg op 31 Dec. 1934 ruim f 318.000. In 1934 werd f 450.000 aan werklooze leden uitgekeerd. De afdeelingen Amersfoort, IJmuideD en Souburg stelden verlaging van de contributie voor, de afdeeling Gorinchem vermindering der contributie voor gedeel telijk werkloozen en de afdeeling Gronin gen verlaging der contributie voor jeug dige leden. Met groote meerderheid van stemmen werd besloten het bestuur te machtigen in overleg met den R.K. en den Algemeenen Metaalbewerkersbond deze aangelegenheid te regelen. De secr.-penningm., de heer J. B. H. Grotenhuis te Leiden, deelde mede, dat het bestuur bezig is met het ontwerpen van een wijziging van de samenstelling van den bond in dien geest, dat hij meer dan thans het geval is, aan de huidige tijdsomstandigheden is aangepast. De heer Eikerbout, die vanaf de oprich ting den bond heeft geleid, nam in ver band met zijn leeftijd afscheid als voor zitter. In zijn plaats is als voorzitter aan gewezen de heer G. Hordijk. Ingezonden Mededeeling. btnux. rU. Chr. Vakorganisatie en N. S. B. In de deze week gehouden algemeene vergadering van den Ned. Ghr. Graf. Bond( kwam o.m. aan de orde een voor stel van de afdeeling Amsterdam, strek kende tot het onvereenigbaar verklaren van het lidmaatschap van den Bond en dat van de Nat.-Socialistische beweging. Het resultaat van de besprekingen was, dat de volgende resolutie met algemeene stemmen werd aangenomen: De vergadering overwegende, dat de fascistische en nat.-socialistische begin selen in tegenspraak geacht moeten wor den met de beginselen door den Bond aanvaard, overwegende, dat bovendien de grond slag, werkwijze en organisatievorm ten aanzien van vakvereenigingen door fas cisten en nat.-socialisten voorgestaan en gepropageerd, in volkomen tegenstelling zijn met de opvatting die ten deze in de Christelijke arbeidersbeweging en dus ook in den Ned. Chr. Grafischen Bond worden erkend en toegepast, overwegende, dat dientengevolge door allen die fascistische en nat.-soc. beginse len en opvattingen aanhangen en propa- geeren, reeds eigener beweging het lid maatschap van de Ned. Chr. Graf. Bond moest beëindigd zijn of onmiddellijk be ëindigd worden, besluit: le. Dat het lidmaatschap van een f nar cistische of nat.-soc. organisatie onver eenigbaar moet geacht worden met het lidmaatschap van den Ned. Chr. Graii- schen Bond; 2e. dat het propageeren van fascisti sche en nat.-soc. beginselen in strijd moet worden geacht met het belang van den Bond; 3e. het Hoofdbestuur te machtigen le den, die tevens lid zijn van een fascist tisohe en nat.-soc. organisatie en/of fas cistische en nat.-soc. opvattingen propa geeren, van het lidmaatschap van den Chr. Graf. Bond te royeeren. Nederlandsche Spoorwegen. De geschatte ontvangsten der Neder landsche Spoorwegen, incl. die der geëx ploiteerde spoor- en tramwegen, hebben in April f8.254.700 (v. j. f8.610.000) be dragen. Gespecificeerd waren de ontvangsten: reizigers f4.565.000, bagage f74.100, brief en pakketpost f 230.000, goederen f 3.108.700, levende dieren en lijken f 50.400, diversen f226.500. De totale ontvangsten van 1 Januari af beliepen f31.839.933 (36.812.612). Het ge middelde aantal kilometers in exploitatie van 1 Januari af was f3574 (3629), dus ontvangst per dagkilometer f74.23 (84.54) PROF. DIEPENHORST OVER HET LANDBOUWVRAAGSTUK. In de deze week gehouden algemeene vergadering van den C.B.T.B. heeft Prof. Diepenhorst een rede gehouden, waaraan het volgende ontleend is: Spr. merkte op, dat precies vijf jaar ge leden de crisismaatregelen werden inge zet met de bietensteunwet. Gewezen werd op wat in deze vijf jaar voor den land- en tuinbouw werd gedaan en hoeveel oritiek dezd steunmaatregelen ondervonden. Maar bij de Rechtsche partijen vonden deze steunmaatregelen geregeld instem ming. De tegenstand in het parlement werd wel gebroken, doch in het land wordt nog steeds soms scherp gefulmineerd tegen de meer dan 200 millioen gulden, die deze steun vraagt. Verschillende scherpe aanvallen van vooraanstaande personen en lichamen werden gereleveerd. Vooral de steun aan die boeren, die het naar men zegt, niet noodig hebben, vond veel bestrijding. Er is jammerlijk misverstand in dit Binnenland. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over bet nieuwe tarief van invoer- riohten. De R.-K. Kamerfractie en het bezuini- gingisontwerp. Het nieuwe buurtverkeer op 1 Juli? Buitenland. Het geschil tusschen Italië en Abessynië. Pokken-epidemie in Britsch-Guyana. Het aftreden van MacDonald. Roosevelt zegeviert. opzicht. Men toont weinig begrip van dezen steun te hebben. Men vergeet dat het is om den landbouw in stand te hou den. De steun legt op de volkshuishouding geen ondragelijken last, zooals zelfs oud- minister Posthuma onlangs nog meende te moeten zeggen, want als de landbouw ineenstort, gaat de maatschappij mee. De inzet is niet de boeren, als persoon, te helpen, maar de ineenstorting van den landbouw, dat een volksramp zou zijn, te verhoeden. De landbouwsteun moet er ook toe die nen, dat de werkloosheid wordt bestre den, dat het kapitaal tot zijn recht komt, dat de verpachters aan hun inkomsten Ingezonden Mededeeling. 10 per one THEODORUS NIEMEIJER - GRONINGEN kamen. Dat wil nog niet zeggen, dat deze geen veeren moeten laten. Ook zij dienen zich aan te passen. Vandaar ook, dat de pacht- en een eventueele hypotheekwet wel noodig is. Veel inwoners zijh direct of indirect belanghebbend bij den landbouw, samen meer dan 54 pet. der bevolking uitma kend. De crisismaatregelen moeten niet als boeren-, zelfs niet als landbouwsteun war den aangemerkt, doch als volkssteun, die Nederland voor veel rampen heeft behoed. Spr. neemt daarna de bekende rede vein Da Kersten onder het mes, en gaat daar toe enkele gedeelten ervan voorlezen. Opgemerkt wordt hierbij, dat vrome klink-klank wel zeer verderfelijk kan werken. Wat een communistisch Kamer lid zoo duidelijk demonstreerde toen hij Da Kersten na diens rede op den schou der klopte en zei: „Dominé, we gaan sa men den boer op". Door Ds Kersten wordt geen betere weg gewezen, doch alleen enkele feiten veel vergroot en gegeneraliseerd. De ge vallen, die genoemd werden zijh op af doende wijlze weerlegd door den Minister en veel bleef er niet van over. De weg terug, die Kersten wil, begee- ren wij niet. Het ingrijpen der regeering is tot zegen geweest: wij zijn er dankbaar vöor. En toch willen we terug. De vrijheid van de persoonlijkheid en van het bedrijf wordt belaagd door al de maatregelen en de besten worden 'Ontmoe digd. De verambtenarij werkt deprimee- rend op de boerenstand en treft deze in zijn levensaderen. Wezenlijke uitkomst kan op den duur alleen brengen het losmaken van de zil veren koorde tusschen de regeering en de boerenstand. Daarom moeten we terug tot de oude toestand. De welbekende boe- renknoken waren dik en hard, doch kun nen slap en voos worden en dit moet voorkomen. Ordening van het bedrijfsleven is daar bij toch ook voor den landbouw wel noodig. Men moet wel begrijpen dat in afzien bare tijden de export niet hersteld zal worden. Daarop moet wel degelijk gere kend worden. Het heeft geen zin om door kunstmiddelen deze in stand te willen houden en ons arm te exporteeren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1