JDaxeer-CUJcerties Verwijder de vergiften uit Uw darmkanaal DONDERDAG 23 MEI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Staten-Generaal. Buitenland Binnenland Neem vn AKKERTJE Belangrijkste Nieuws Vlaken. Schoon Schip Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 020. Losse nummers 5 cent. Advprtenti«n 90 cent per regel, ingebonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags *0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. EERSTE KAMER. Verbindend verklaren ondernemers overeenkomsten. In de Eerste Kamer kwam gisteren aan de orde het wetsontwerp inzake algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten. Het ontwerp werd door de heeren W i- b a u t (S.D.) en v. E m b d e n (V.D.) ver dedigd, zij bet niet met veel enthousiasme. Daarentegen werd bet bestreden door den beer v. d. B e r g b (Lib.), die een ingrijpen ais hier bedoeld vooral in dezen crisistijd overbodig bleek te achten. De beer de Bruyn (R.K.) beeft bet voorstel met warmte verdedigd. Dit ont werp, zoo betoogde bij1, zet een eersten schuchteren stap naar de allerwegen noodzakelijk geachte ordening. Van die noodzakelijkheid heeft bet congres der vier r.-katb. organisaties de vorige week getuigd. "Wordt dit wetsontwerp wet en geeft bet aan de ondernemers voordeel, dan is dit een belang van ons land. Laat anderen dan niet angstig zijn dat arbeiders er voor deel van zullen hebben. Spr. is voor bet wetsontwerp omdat bet economische or dening bevordert. Hieraan bestaat vóór alles behoefte. Daarom mislukt op bet oogenblik de bedrijfsradenwet, welke al leen sociale ordening beoogt. Door de inschakeling van de arbeiders beweging is aan bet wetsontwerp een in dividualistisch kenmerk ontnomen. Mede zeggenschap geeft bet niet, want mede zeggenschap beteekent medezeggen, en dat gaan de arbeiders door deze wet niet doen. Ons geslacht mag den zaaitijd voor den nieüwen tijd, die komt, niet voorbij laten gaan. Daarop volgde een scherpe bestrijding door den heer P o 11 e m a (G.H.). Deze afgevaardigde betoogde dat bet wetsontwerp strijdt met de staatkundige orde van zaken, die ziji> wenschen; met de economische stuctuur van bet parti culiere productiewezen en met bet eeu wenoude contractenrecht. Deze minister beeft bet wetsontwerp van zijn in ervaring zooveel rijkeren ambtsvoorganger ad' interim belangrijk veranderd. Hij beeft ervan gemaakt een wetsontwerp tot verandering van de eco'- nomische structuur. Hij! vraagt machti ging om tot die verandering over te gaan. Spr. geeft hem die machtiging niet. De bindendverklaring had telkenmale bij wet moeten worden uitgesproken. Dat de mi nister machtiging vraagt om bet bij al- gemeenen maatregel van bestuur te doen gaat tegen de staatkundige traditie in. Het wetsontwerp strijdt met de econo mische structuur van bet particuliere productiewezen. Het tast die aan den wortel aan. En het strijdt ook met de tra ditie van ons contractenrecht. Tot nu toe was onderlinge wilsovereenstemming tus- schen de partijen wet. Htet is mogelijk, dat enkele bedrijven en enkelen uit.de arbeidersklasse door dit wetsontwerp wat meer welvaart zullen krijgen. Maar men zal worden teleurge steld in zijn verwachting, dat de ordening, door dit wetsontwerp te brengen, zoo scboone resultaten zal geven voor be drijfsleven en arbeidersklasse in bet al gemeen. De vergadering wordt hierna verdaagd tot hedenochtend elf uur. Dan zal de minister van Ecfr nomische Zaken antwoorden. De mijnwerkersstaking in België. Nadat men van regeeringswege de ont wikkeling van de gebeurtenissen in de Borinage eenige dagen had aangekeken, is de gendarmerie gistermorgen vroeg in het stakingsgebied een zuiveringsactie op groote schaal begonnen, welke tot een volledig succes heeft geleid. Tal van mijnen waren door opstandige mijnwerkers bezet. 1000 gendarmes, voor zien van gasmaskers en uitgerust met traangasbommen, werden samengetrok ken. In de eene mijn na de andere gaven de stakers zich over. Wel werd hier en daar met roode vlaggen gezwaaid en met knup pels gedreigd en vond men op verschil lende mijnen groote hoeveelheden stee- nen, die daar klaarblijkelijk waren neer gelegd om de gendarmes warm te ont vangen, maar tot handtastelijkheden is het nergens gekomen. Slechts in twee gevallen weigerden de stakers de mijn te ontruimen en moesten de gendarmes eenige traangasbommen werpen. Dit verwekte een paniek onder de arbeiders en had onmiddellijk het ge- wenschte gevolg. Te Chatelet wisten 15 arbeiders, die weigerden het terein van de mijn te verlaten, met de liftkooi in de schacht af te dalen. Volgens hun zeggen zullen zij beneden blijven en voedsel wei geren tot de directie hun looneischen heeft ingewilligd. Inmiddels echter neemt de staking hand over hand toe. Alleen in het bekken van Charleroi wordt er op 28 mijnen gestaakt. Het aantal stakers bedraagt in dit gebied reeds ruim 10.000. Ook in de Borinage blijft de staking zich nog steeds uitbrei den, terwijl uit het Limburgsche kolen bekken wordt gemeld, dat ook daar de toestand gespannen is. Engeland gaat zich meer wapenen. Er was gistermiddag geen plaats on bezet in het Lagerhuis toen Baldwin zijn rede hield. Men verwachtte, dat Baldwin een deel van zijn rede zou wijlden aan de punten, die Hitler in den Rijksdag heeft opge somd. Men werd echter teleurgesteld daar Baldwin begon met te verklaren dat er geen tijd was geweest om Hitiers rede rijpelijk te overwegen. Wel zei hij!, dat zij door de regeering met de grootste aan dacht en de meeste welwillendheid zou worden beoordeeld. Terwijl Baldwin in het Lagerhuis sprak, hield in het Hoogerhuis de minis ter voor de luchtvaart, Lord Londonderry, een rede. Uit beide redevoeringen kan worden geconcludeerd, dat in de naaste toekomst de Britsche luchtvloot bijna zal morden verdrievoudigd en van 580 op 1500 machines gebracht zal worden. Terwijl nu bijna 1000 machines worden aangebouwd, wordt het corps der Royal Air Force vermeerderd met 2500 piloten en 20.000 manschappen, uit welke laatste groep nog een 12001300 manschappen tot bestuurder zullen worden opgeleid. Lord Londonderry maakte voorts de opmerking, dat men in Engeland zeer on gerust is over de wijze, waarop Duitsch- land in staat blijkt te zijn de productie der vliegtuigfabrieken in korten tijd te verme nigvuldigen. Duitschland zou in staat zijn dagelijks 20 nieuwe vliegtuigen af te le veren. In het Lagerhuis ontvouwde o.a. Ma joor Attlee de redenen, waarom de Arbei derspartij tegen de regeeringsvoorstellen zou stemmen. Hitiers rede bevatte verkla ringen en voorstellen, die hoopvol waren. Hij wilde niet zeggen dat de geheele rede van Hitier reden gaf tot tevredenheid, maar de Arbeiderspartij1 zag er toch kans toe een halt toe te roepen in den wedloop van bewapeningen. De werkverschaffing in de Vereenigde Staten. President Roosevelt heeft een decreet uitgevaardigd waarbij hij het loon voor de van staatswege tewerkgestelden vast legt. De loonen zijn lager dan in particu liere bedrijven en varieeren tusschen 19 dollar per maand voor ongeschoolde landarbeiders en 94 dollar per maand voor kantoorbedienden in New-York. De voorzitter van het Amerikaansche verbond van vakvereenigingen heeft deze salaris-regeling reeds aangevallen. Hij zou niet verwonderd zijn, als een staking uitbrak door deze loontarieven, welke zoover uiteenloopen. Nieuwe aanslag op trein Antwerpen- Brussel. Andermaal is een aanslag gepleegd op den electrischen trein Antwerpen-Brussel In minder dan twee weken tijds werd in de omgeving van Mechelen driemaal met steenen geworpen in de vensters van een voorbijrijdenden trein. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld doch zonder re sultaat. Men overweegt thans het orga- niseeren van een specialen patrouille^ dienst langs de route van de electrischa spoor. Loonsverlaging geen remedie tegen werkloosheid. In een voorloopig rapport aan de con ferentie van het Internationale Arbeids bureau verklaart de directeur van het Bu reau, Harold Butler, dat loonsverlaging geen remedie tegen de werkloosheid vormt. De voorspoed in industrieele landen, aldus Butler, houdt ten nauwste verband met het loonpeil, en het is wel merkwaar dig, en waarschijnlijk typeerend, dat in België, Tsjecho-Slowakije, Italië en Polen, waar de loonen voortdurend zijn gedaald, weinig of geen vermindering der werk loosheid valt waar te nemen, Een echec voor Roosevelt. In een gespannen atmosfeer heeft pre sident Roosevelt in het Representanten- huis, welks tribunes geheel bezet waren, zijn veto-boodschap tegen de Patman-Bill voorgelezen. Dit was de eerste maal in de geschiede nis der Vereenigde Staten, dat een pre sident persoonlijk zijn veto voor het Con gres motiveerde. Om een rustige voorlezing van de bood schap mogelijk te maken en ter bescher ming van den president zelf, waren bui tengewone voorzorgsmaatregelen getrof fen. Politiemannen in burger waren in de zaal en op de tribunes geposteerd. In de wandelgangen van het gebouw waren barricades opgericht, ooi de mensch en- menigte, die toegang zocht tot het gebouw, te kunnen controleeren. Ondanks de rede van den president heeft het Huis van Afgevaardigden met 322 tegen 98 st. het veto van Roosevelt ter zijde gesteld en de wet aangenomen. Korte Berichten. Uit Luik wordt gemeld, dat één der meest bekende advocaten dier stad den staat een proces heeft aangedaan naar aanleiding van de conversie der pref. aand. van de Nationale Mij der Belgische Spoorwegen. In juridische kringen te Luik wordt de wettigheid van deze besluiten betwist. Men noemt de conversiemaatrege len een juridischen gruwel. In Assam (Br. Indië) heerscht mede tengevolge van de droogte, een cholera- epidemie, waaraan honderden inlanders per week sterven en die reeds meer dan 2000 slachtoffers heeft gemaakt. DE ZEEVAART KRIJGT STEUN. Terugwerkende kracht van 1 Jan. 1935. Thans is ingediend het wetsontwerp tot steun aan de zeescheepvaart (ver strekking van rentelooze voorschotten). Een bedrag van f 8.200.000 is uitge trokken. Doel van den steun is, dat deel van de koopvaardij in stand te houden, dat een vitaal belang voor het bedrijfs leven en onze handelspositie vormt; de steun zal een voorloopig karakter dra gen; alleen Nederlandsche ondernemin gen die een nationaal belang vertegen woordigen komen in aanmerking. De re geling zal terugwerkende kracht krijgen van 1 Januari 1935 af. Voor de zeesleepvaart wordt een spe ciale regeling getroffen; de regeling zal niet gelden voor de kustvaart. De Be- nas" wordt met de uitvoering belast. Beerta niet meer onder curateele. Ingediend is een wetsontwerp tot in trekking van de wet van 29 Dec. 1933 tot voorziening in het bestuur der gemeente Beerta. De minister van Binnenlandsohe Zaken merkt in de toelichting o.a. op, dat de regeering zich over den gang van zaken beraadt in verband met het optreden van den nieuwen gemeenteraad in 1935. Voorts wordt gezegd: Het is redelijk, dat een nieuw gevormd college, op welks totstandkoming de cor rectieve maatregel van invloed kan zijn geweest, in de gelegenheid wordt ge steld, te toonen, dat het uit den loop van zaken leering heeft geput. Voorts in aan merking nemende, dat het bezigen van uitzonderlijke middelen met groote spaar zaamheid dient te geschieden, meent de minister te mogen voorstellen, met in gang van de bestuursperiode van den nieuwen raad, aan den abnormalen toe stand ten opzichte van het bestuur van Beerta een einde te maken. Tegen opheffing van Armenraden. Niet minder dan 34 kinderbescher- mingsvereenigingen, alle zich bezighou dende met de zorg voor de verwaarloosdo onverzorgde en asociale jeugd, hebben naar aanleiding van het wetsvoorstel tot opheffing der Armenraden (ontwerp van Wet tot verlaging van de openbare uit gaven) een adres aan de Tweede Kamer gezonden. Adressanten zijn allen van meening, dat de opheffing van den Armenraad een zeer zware slag zou zijn. Immers zou daarmede aan de ontwikkeling van het particulier initiatief op het gebied van het maatschappelijk hulpbetoon een der be langrijkste stuwende krachten worden ontnomen. De Armenraad toch bevordert op doeltreffende wijze de samenwerking der verschillende instellingen, coördi neert haar werkzaamheden en brengt haar in onderling contact. Het ware ondenkbaar, alle werkzaam heden, door den Armenraad verricht, te doen vervallen, aldus adressanten. Dit zou beteekenen een terugvallen tot de on georganiseerde toestanden van vroeger, hetgeen in de hedendaagsche benarde omstandigheden ongewenschter is dan ooit. Van een particulier orgaan, niet gerugsteund door een wet, zou nooit de kracht uitgaan, die een officieel lichaam als de Armenraad bezit. Vrouwelijke politie. Naar aanleiding van het eervol ontslag aan mej. Braat als inspectrice van poli tie te Haarlem, heeft burgemeester Maar schalk aan den gemeenteraad o.m. ge schreven: Gezien de ervaringen opgedaan gedu rende den tijd, dat de functie vervuld is geweest, heb ik mij afgevraagd of het wel gewenscht is, de vacature opnieuw door een vrouw te doen bezetten. Ik ben tot de conclusie gekomen, dat inderdaad aan de benoeming van een inspecteur de voorkeur moet worden gegeven. bij Vrouwenptln* Onbehaaglijkheid era. Nederl. Christenvrouwenbond. De Nederlandsche Christenvrouwen- bond hield te Utrecht haar 16e algemeene vergadering onder leiding van mevr. M. M. HavelaarVan Beeck Calkoen, van Ede. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mevr. J, H. van WijkKouwenhoven, van Gouda, bleek, dat het ledental in het afgeloopen jaar steeg van 9.977 tot 11.007. Het aantal af deelingen bedraagt 88. Het financieel overzicht over 1934 sloot met een bedrag van f 18.585,18. Het saldo bedroeg per 31 December f 2.844,74. Beide verslagen werden na korte be spreking goedgekeurd. Naar aanleiding van een voorstel- G o e s. om bij de Regeering een adres in te dienen met verzoek maatregelen te ne men tegen het houden van wedstrijden op Zondag, werd staande de vergadering het voorstel ingediend, om namens dui zenden Christenvrouwen aan de Sport- vereenigingen te verzoeken, geen wed strijden op Zondag te houden. Met alge meene stemmen werd dit voorstel aange nomen. Door mevr. KooleDekker werd ver slag uitgebracht over den huidigen stand van het Magdalenafonds. Mej. Dr P. Ha- velaar gaf een overzicht van het werk, dat in Den Haag verricht wordt. In de vergadering van Woensdag werd door de presidente van den Bond, mevr. M. M. HavelaarVan Beeck Calkoen een wijdingswoord gesproken naar aanleiding van Num. 9 vers 18 tot 23. Spr. wekte daarin op om steeds de grondslag van den bond zuiver te bewaren. Door de secretaresse werd vervolgens verslag uit gebracht van de huishoudelijke vergade ring. In de middagvergadering hield Prof. Dï W. J. Aalders van Groningen een tijdrede getiteld: „Jezus Christus en de moderne wereld". Duitsche arbeidskrachten in ons land. De heer Moltmaker heeft aan den mi nister van Sociale Zaken de volgende vra gen gesteld: 1. Heeft Zijne Excellentie kennis geno men van 't in „Het Volk" van Zaterdag morgen 18 Mei voorkomende artikel over een werkloozen-demonstratie te Venlo? 2. Indien de daarin vervatte gegevens juist zijn, met name, dat de werkloosheid aldaar hoog gestegen is, en desondanks zoovele Duitsche arbeiders de plaats van Hollandsche arbeiders innemen, terwijl de Duitsche Regeering de Duitsche ge- pensionneer den te Venlo verplicht terug te keeren naar Duitschland, is er dan geen aanleiding voor onze Regeering speciale maatregelen te treffen ter be scherming onzer Hollandsche arbeids krachten en ter wering der Duitsche? TTT Zoo ja, is de Minister dan bereid, spoedig maatregelen te ontwerpen, waar door de Duitsche arbeidskrachten binnen de Duitsche grenspalen zullen blijven? Het conflict in de mijnindustrie. Gistermiddag hebben de samenwerken de mijnwerkersbonden opnieuw verga derd ter vaststelling van hun antwoord op den jongsten brief van den rijksbemid delaar. Omtrent den inhoud van dit antwoord vernemen wij, dat de bonden daarin waardeering uitspreken voor het besluit der regeering tot instelling van een on derzoek naar den algemeenen toestand van het mijnbedrijf onder leiding van oud-minister Verschuur. Zij wijzen er evenwel verder op, dat bij hen overwegende bezwaren bestaan te gen de formuleering van de bevoegdheden van den regeeringscommissaris in het Algemeen Mijnwerkersfonds. Deze bezwa ren richten zich vooral tegen het feit, dat er besluiten zullen kunnen worden geno men, ook wanneer slechts een der direct belanghebbende groepen een wijziging wenscht en zonder dat een der andere groepen daartoe medewerking verleent. Chr. Boeren- en Tuindersbond. De C.B.T.B. kwam Dinsdag en Woens dag te Utrecht in algemeene vergadering bijeen. Dinsdagavond werden de huishoude lijke aangelegenheden behandeld. Uit het verslag van den secr.-penningm. bleek, dat de bond steeds groeiende is. Zoo nam in 1934 het ledental toe met 1379 en be droeg op 1 Jan. 1935 12718, verdeeld over 291 afdeelingen. De kas sloot in ontvangst en uitgaaf met f 6.899,87. Door den voorzitter werden zeer waar- deerende woorden gesproken tot den scheidenden secretaris, mr J. W. Gced- blced te Goes, die vanaf de oprichting in 1917 secretaris van den Bond was en Binnenland. Steun aan de zeescheepvaart. De Eerste Kamer heeft de verbindend en onverbindend verklaring van onderne mersovereenkomsten aangenomen. Overleg tusschen landbouw en midden stand. Vergiftigingsgevallen te Amsterdam. Goedkoope eendaagsche retourkaarten bij de spoorwegen. Buitenland. Uitbreiding Engelscho luchtmacht. Echèo voor president Roosevelt. DO mijnwerkersstaking in België. aan wien niet het minst de gestadige groei van den Bond is te danken. Hulde werd hem gebracht voor alles, wat hij deed. De vergadering onderstreepte deze hul de door een krachtig applaus, waarna mr Goedbloed dank zei voor de vriendelijke afscheidswoorden tot hem gesproken. Op voorstel van het Bondsbestuur werd bij acclamatie als nieuwe secretaris geko zen mr W. Rip, directeur van het Bonds- bureau. En eveneens bij; acclamatie tot voorzitter herkozen prof. dr P. A. Die penhorst. In de vergadering van Woensdag hield de heer W. P. Gnossen, directeur van dc Chr. Lagere Landbouwschool te Woerden een lezing over Landbouwonderwijs en jongeren. Spr. wees er op, dat, hoewei Al» Uw darmen door het innemen van te sterk werkende purgeermiddelen van streek zijn geraakt, en zij niet meer normaal functionee- ren, dan vindt ge in de nieuwe vinding van Apotheker Dumonts „Laxeer-Akkertjes" een prachtmiddel op hel gebied van ontlediging der ingewanden, dat onschadelijk werkt. De samensteller is uitgegaan van de navol gende gedachte, de meeste laxeer-middelen streven hun doel voorbij door hun te hef tige werking: wonderolie, aloë, enz. Zij veroorzaken dan overmatige ontlasting in éénmaal, maar dan treedt hèr-verstopping op met alle ellendige gevolgen daarvan. Daar in de Laxeer-Akkertjes voornamelijk plantaardige stoffen zijn verwerkt, maar bo vendien melkzuur-fermenten te gen gisting, gal-extracten voor de lever en chlorophylle voor den bloeddruk en den bloedsomloop, is er een samenstelling ontstaan van buitengewoon veelzijdige werking op geheel Uw gestel en een laxeermiddel als geen ander. Per 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. door de practische boeren eerst niet met vreugde begroet, zelfs met tegenzin ont vangen, het landbouwonderwijs in den loop der jaren heeft bewezen van on schatbare waarde te kunnen zijn vcor den boer en voor den tuinder. Als er ooit weer van een betere toe komst voor den boer en tuinder sprake zal zijn, dan zal het niet meer gaan op de oude wijze. Er zal van het opgroeiend geslacht zeer veel gevraagd worden; de toekomst zal hooge eischen stellen aan algemeene ontwikkeling en technische bekwaamheid. Daarom dienen we onze jeugd en haar toekomst in het oog te houden. De C.B.T.B. heeft van meet af het pleit gevoerd voor Chr. landbouwonderwijs. Het is daarom onberrnVielijk, dat zoovelen, die overtuigde voorstanders zijn van la ger en middelbaar onderwijs en ook be weren, dat ze voor Cbr. landbouwonder wijs voelen, zicb afzijdig houden van onze C.B.T.B., ja, erger, deze organisatie trach ten te bestrijden. 't Moest niet zoo zijn in een christelijke natie, doch we hebben nog te strijden èn voor onze christelijke organisatie èn voor christelijk landbouwonderwijs. Zooals prof. Diepenhorst zoo juist in zijn beek „Onze landbouw" schrijft, er moet gevormd worden „een geslacht van agrariërs, die weten, dat niet weelderige akkers, vurige paarden, schoongebouwde koeien bet hoogste zijn, maar wien als ideaal tegenwenkt een bedrijfsleven, ge dragen door de gedachte, dat uit God en tot God alle dingen zijn". De arbeid daarvoor is heerlijk. Want bet gaat om de toekomst van onze jongens. En daar is, al lijkt ook alles donker, nog een toiekomst voor een volk, voor een stand, die voor God buigt. In de middagvergadering hield Prof. Dr van Veldhuizen een zeer interessante Ommegang langs den akker met de aan wezigen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1