Buitenland. Hitlers rede in den Rijksdag Binnenland Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 22 MEI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - N» 133 Neem 'n AKKERTJE Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0,?0. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 eerst per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Gemeenteraadsverkiezingen. Binnen enkele weken worden in alle gemeenten van ons land de verkiezingen voor de gemeenteraden gehouden. De groote beteekenis daarvan is voor ieder die nadenkt, duidelijk. Eerste voorwaarde voor de gezondheid en de welvaart van het geheel (het Rijk) is dat hef met de deelen (de gemeenten) in orde is. Een verstandig gemeentelijk beheer is niet alleen van plaatselijk- maar ook van algemeen belang. Daarom moet niet minder dan aan de Statenverkiezingen ook aan de verkie zingen voor de Gemeenteraden aandacht worden geschonken. De N. S. B. heeft hieromtrent andere opvattingen. In een onderhoud dat de heer Musisert had met de „Opr. H a a r 1. Gr t." heeft de leider van de N. S. B. nogeens uiteen gezet, dat zijn volgelingen zich voor de gemeenteraadsverkiezingen niet hebben te interesseeren, wanneer daarbij althans niet de gelegenheid bestaat de grootere partijen te knoeien. Is dat het geval, dan mogen ze aan de candidaten van kleine partijen hun stem geven, onverschillig welke beginselen die partijen overigens huldigen. Het gaat hem hierbij niet om het gemeentebelang maar om het belang van de N.S.B.-beweging. Volgens den heer Mussert is het einde van de gemeenteraden aanstaande. Als de N.S.B. de leiding krijgt wordt alles vanuit een centraal punt geregeld en is er voor eenige zelfstandigheid der gemeenten geen plaats meer. Nu is het natuurlijk mogelijk dat het dien kant uitgaat. Dat straks de gemeen teraden worden vervangen door agenten van den dictator. Maar voorshands is het zoover nog niet. Op dit oogenblik hebben de gemeente raden nog betrekkelijk veel invloed en kan het voor een gemeente een groot ver schil maken welke mannen als raadsle den en straks als wethouders worden aangewezen. Daarom hebben de te houden verkie zingen recht op onze volle belangstelling. Bij de Statenverkiezingen heeft de A.R. partij in Zeeland over 't geheel geen slecht figuur gemaakt. Laat het bij de Raadsverkiezingen niet anders zijn. Dertien punten. Zooals te verwachten was, bestond er voor de rede van Hitler in den Rijksdag gisteravond groote belangstelling, niet al leen in Duitschland, maar ook in het bui tenland. In den loop van den vroegen middag moest de politie reeds beginnen met de eerste afzettingsmaatregelen. Rondom de luidsprekers, die op de voornaamste punten van de stad waren opgesteld, verdrongen zich duizenden menschen. De Saar-afgevaardigden hadden be voorrechte plaatsen, en wel vier op den linker- en vier op den rechtervleugel van het huis. Hun aanwezigheid werd als een bijzon dere historische gebeurtenis in de ge schiedenis van het Duitsche volk gewaar deerd. In zijn rede schilderde Hitier allereerst de buitengewoon zware taak in het bin nenland, voor welker oplossing de natio- naal-socialistische staat in Duitschland gesteld is. Duitschland heeft den vrede moiodig. Wanneer ik nu, aldus Hitier, uit den mond van een Engelschen staatsman hoor dat zulke verzekeringen niets zijn en voor hem in de onderteekening van col lectieve verdragen de waarborg der op rechtheid ligt, dan verzoek ik mr. Eden daarbij te willen bedenken, dat in elk geval een „verzekering" gegeven wordt. Sedert eenigen tijd leeft de wereld in een ware manie van collectieve samen werking, collectieve veiligheid, collectieve verzekeringen enz., die op het eerste «ogenblik een concreten inhoud sehijhen te hebben, doch bij nadere beschouwing aan velerlei beteekenis speling geven. In het vredesdictaat van Versailles is uitdrukkelijk vastgelegd, dat de 'ont wapening van Duitschland slechts voor- af moest gaan tot het mogelijk maken van de ontwapening der anderen. Door dit eene voorbeeld wordt vastgesteld, hoe zeer de gedachte der collectieve samen werking juist door diegenen geschonden is, die thans de luidruchtigste voorstan ders daarvan zijn. Duitschland is de in het vredesverdrag opgelegde verplichtingen met een waar fanatisme nagekomen. Militair heeft Duitschland volledig ontwapend en ook politiek waren wat Duitschland betreft alle voorwaarden aanwezig voor het in werking stellen van een collectieve sa menwerking. Met een reeks voorbeelden staafde Hit- Ier zijn bewering, dat door de overwin naars de offensieve wapenen als vliegtui gen, tanks, ware artillerie, onderzeeërs, enz. verder ontwikkeld, verbeterd en ver meerderd werden, terwijl Duitschland deze wapenen alle moest vernietigen en dit ook deed. Wanneer dit niet een eclatante ver dragsbreuk en wel een eenzijdige ver dragsbreuk is, terwijl de andere partner zijn verplichtingen volkomen was nage komen, zal men moeilijk kunnen inzien, wat in de toekomst de onderteekening van verdragen nog voor zin kan hebben. Tegenwoordig wordt menigmaal de hoop uitgesproken, dat Duitschland zeif toch eens met een constructief plan voor den dag komt. Welnu, ik heb niet een maal, doch reeds vaak, dergelijke voor stellen gedaan. Had men mijn construc tief plan van een legersterkte van drie honderdduizend man aangenomen, dan zou nu wellicht menige zorg kleiner en menige last lichter zijn. Nadat echter tot dusver niet alleen de vervulling van de ontwapeningsverplich ting der andere staten achterwege bleef, maar ook alle voorstellen tot een bewa peningsbeperking een afwijzing ontvin gen, zag ik mij verplicht de gelijkheid van Duitschland, die men het interna tionaal geweigerd heeft, krachtens het le vensrecht der natie zelf te herstellen. Duitschland heeft tegenover Frankrijk op plechtige wijze de na de Saarstemming gevormde nieuwe grens aangenomen en gegarandeerd. Duitschland heeft met Po len een geweld-buitensluitend-verdrag ge sloten. Wij deden dit alles niettegenstaande wij daarmede b.v. definitief van Elzas Lotha ringen afzien, een land, waarom ook wij twee groote oorlogen voerden. Wij hebben het echter gedaan, om voor al het eigen Duitsche volk, maar ook dit grensvolk voor de toekomst nieuwe bloe dige offers te besparen. Tenslotte gaf Hitier Duitschlands standpunt in de volgende 13 punten weer: 1. De Duitsche rijksregeering wijst de op 17 Maart verkondigde Geneefsche re solutie af. Niet Duitschland heeft het verdrag van Versailles eenzijdig geschon den, maar de mogendheden, die niet wil den ontwapenen. Duitschland wenscht gelijkberechtiging in het internationale leven. Zoolang deze niet is toegekend, kan Dmtschland niet in den Volkenbond treden. 2. De Duitsche regeering verklaart zich vrij' van de militaire bepalingen van het verdrag van Versailles. De Duitsche regeering zal echter de overige, het samenleven der volkeren be treffende artikelen, met inbegrip van de territoriale bepalingen, onvoorwaardelijk respecteeren en de in den loop der tijden 'onvermijdelijke herzieningen slechts langs den weg van een vredelievende overeen stemming doorvoeren. 3. De Duitsche rijksregeering heeft het voornemen, geen verdrag te onderteeke nen, dat haar onvervulbaar toeschijnt. Zij' zal echter ieder vrijwillig onderteekend verdrag, ook wanneer het gesloten werd, voordat zij aan 't bewind kwam, consciën tieus nakomen. Zij zal daarom in het bij zonder alle uit het Locarnopact voort vloeiende verplichtingen zoolang nako men en vervullen als de andere partners van het verdrag ook hunnerzijds bereid zijn, aan dit pact vast te houden. 4. De Duitsche rijksregeering is te allen tijde bereid, aan een systeem van collectieve samenwerking tot beveiliging van den Europeesehen vrede mede te wer ken. Zij' ziet echter in het mogelijk maken van een geregelde verdragsototwikkeling een element van vredeswaarborging en in het tegengaan van iedere noodzakelijke wijziging een opstuwing voor latere ex plosies. 5. De Duitsche rijksregeering is van meening, dat de nieuwe opbouw van een Europeesche samenwerking niet kan ge schieden in den votrm van eenzijdig op gedrongen voorwaarden. Zij is verder er van overtuigd, dat deze overeenstemming met een groot doel voor oogen slechts stap voor stap verwezenlijkt kan worden. 6. De Duitsche rijksregeering is in principe bereid niet-aanvalspacten met ieder van haar nabuurstaten te sluiten en deze met alle bepalingen aan te vullen die een isoleering van de oorlogvoeren den en een localiseering van den oorlogs haard ten doel hebben. Zij is in het bij zonder bereid alle verplichtingen op zich te nemen, die daaruit voor het leveren van materiaal en wapens in vredestijd of oorlog kunnen voortvloeien en door alle verdragpartners worden aanvaard en ge respecteerd. 7. De Duitsche regeering is bereid, ter aanvulling van het Locarno-pact toe te stemmen in een luchtpact en daarover be sprekingen te voeren. 8. De Dliitsche regeering zal ip geen geval afwijken van den door haar bekend gemaakten omvang der Duitsche weer macht. Ze is echter te allen tijde bereid, in haar bewapening die begrenzingen aan te brengen, die door de andere staten eveneens worden toegepast. Ook wat betreft de luchtbewapening wil zij zich verbinden zich aan te passen aan de westelijke mogendheden. De begrenzing der Dmtsche marine be draagt 35 pet. der Engelsche. Deze eisch is voor Duitschland definitief en blijvend. 9. De Duitsche regeering is bereid ac tief deel te nemen aan alle bemoeiingen die tot een begrenzing van de bewapening kunnen voeren. Zij' is echter van meening dat voorloopig slechts een geleidelijke be perking mogelijk is vooral van die oor logsmiddelen, waardoor vrouwen en kin deren worden getroffen. Duitschland is bereid over te gaan tot een afschaffing van gas- en springbem- men. In een verbod van den bommenoor- log ziet zij een beter middel tot verster king van den vrede dan in alle bijstands pacten tezamen. 10. De Duitsche regeering verklaart zich bereid ook de zware artillerie en tanks af te schaffen. 11. De Duitsche regeering is verder be reid iedere beperking van het aantal krui sers, slagschepen en torpedo's te accep teeren. 12. De Duitsche regeering is echter van meening, dat alle pogingen om door middel van pacten den vrede te verzeke ren tevergeefsch zijn, indien niet een einde wordt gemaakt aan de ophitsende propaganda die door bepaalde elementen vooral door middel van theater en film wordt uitgeoefend. 13. De Duitsche regeering is bereid toe ite treden Itot inltern. niet-inmengings- verdragen, mits deze overeenkomsten al len volkomen ten goede komen en de de finitie van „inmenging" nauwkeurig wordt vastgesteld. De wet op den militairen dienstplicht in Duitschland. Hitier heeft de volgende verordening uitgevaardigd: De duur van de actieve dienstplicht bij de 3 af deelingen van de weermacht wordt gelijkelijk vastgesteld op 1 jaar. D'e Duitsche dienstplichtwet van 21 Mei 1935 bepaalt in art. 1, dat iedere Duitsche man en iedere Duitsche vrouw verplicht is tot prestaties voor het va derland. De dienstplicht duurt van het 18e tot het 45e jaar. De dienstplicht wordt door den „weer dienst" vervuld. De weerdienst omvat den actieven weerdienst en den weerdienst met verlof, weer onder te verdeelen in de reserve, de vervangende reserve en de landweer. De ingeval van oorlog als uit zonderingsmaatregelen ook boven het 45e jaar opgeroepen lichtingen vormen den landstorm. Art. 15 bepaalt, dat arische afstam ming een voorwaarde voor den actieven weerdienst is. De mijnwerkersstaking in België breidt zich uit. De agitatie, die sedert eenige dagen onder de mijnwerkers in Henegouwen en Namen te constateer en valt, heeft Dins dagochtend een verdere uitbreiding geno men. Geheel onverwacht hebben de arbei ders, die gebaarden zich aan het werk te willen begeven, weer verscheidene schach ten bezet. Zes mijnen worden door de arbeiders bezet gehouden. Zij worden door hun huisgenooten van voedsel en drank voor zien. De toestand wordt beschouwd als zijnde zeer ernstig, daar de beweging een revo lutionair karakter vertoont. De mijnwer kers hebben het inzicht te kennen gege ven, in geval van hardhandig optreden der gendarmerie, de dynamietvoorraden tot ontploffing te brengen en de mijnen zwaar te beschadigen. De stakers eischen 5 pet. loonsverhooging en een betere werkverdeeling. In de Panamamijn hebben de stakers zich meester gemaakt van 20.000 Kg. dy namiet. Onder de bevolking van het mijngebied is de onrust groot. Later wordt gemeld: Dinsdagmiddag zijn ongeveer vijfhon derd bereden en onbereden gendarmes te Charleroi aangekomen. Zij hebben zich onmiddellijk naar de door de stakers be zette mijnen begeven. De officieren eischten ontruiming en deelden aan de leiders van de stakers mede, dat desnoods gebruik zou worden gemaakt van gasgranaten en machine geweren. In drie mijnen hebben de sta kers na een uur de gebouwen ontruimd, evenals de binnenplaatsen. Er zijn nog drie mijnen door de stakers bezet. Men verwacht echter dat zij eveneens spoedig zullen worden ontruimd. Onlusten in Portugal gevreesd. Uit Lissabon wordt gemeld: Naar aan leiding van de berichten, dat de extre misten voornemens zijn onlusten te ver wekken, zijn de minister-president en de minister van binnenlandsche zaken, oor log en marine bijeengekomen. De troepen van de hoofdstad, de po litie, de Republikeinsehe garde, en de mariniers zijn opgeroepen en hebben be paalde punten met machinegeweren be zet, Er heerscht volkomen kalmte. Baldwin wordt premier van Engeland. Het staat thans vast, dat binnenkort, en waarschijnlijk reeds in Juni, Mac Do nald zijn taak als premier zal overdra gen aan Baldwin en zelf als „oudere staatsman" zonder portefeuille den nieu wen premier ter zijde zal staan. Het ge rucht, dat Mac Donald een titel zou krij gen en naar het Hoogerhuis zou gaan, kan derhalve worden tegengesproken. Roosevelt's milliardenplan. Het geweldige bedrag van 4.88 milli ard dollar, dat de Amerikaansche regee ring tot bestrijding van de werkloosheid en de uitvoering van openbare werken wenscht beschikbaar te stellen, zal vol gens Roosevelt op de volgende wijze wor den uitgegeven: Voor den aanleg van straten en de op heffing van onbewaakte spoorwegover wegen; Voor het verleenen van steun in de landbouwdistricten, welke het zwaarst ge troffen zijn en voor den algemeenen we deropbouw van den Amerikaanschen landbouw; Voor de electrificatie der farms; Voor den bouw van goedkoopere wonin gen in stad en land; Voor steunverleening aan het „gummi- boordenproletariaat", dus aan de handels- en kantoorbedienden; Voor de bestrijding van de bodemuit putting en voor de bebossching van het land; Voor het verstrekken van leeningen aan staten, districten en steden; Voor de verdere uitbreiding van den vrijwilligen arbeidsdienst. Was de devaluatie in België noodig? D'e katholieke oud-minister van Finan ciën, Prof. G. Sap, heeft in zijn kies district Roeselare-Tielt een rede gehou den over de devaluatie van den Belga. Spreker wenschte niet „onhebbelijk" te zijn ten opzichte van minister-president Van Zeeland, maar keurde toch, met de meeste beslistheid, zijn politiek af. Het is niet waar; zeide de oud-minister, dat de devaluatie, bij den val van het 'kabinet- Theunis, onvermijdelijk was geworden. Toen dit kabinet viel was nog altijd redding en handhaving van het Belgische betaalmiddel mogelijk. De schommelingen van de wisselkoer sen waren betrekkelijk onbeduidend. De franc begon eerst met te dalen in het bui tenland, toen het bekend werd, dat de heer Van Zeeland met de samenstelling van het nieuwe kabinet werd belast. De na tionale Bank heeft den franc laten vallen. Men heeft de hulp van de bank van Frankrijk en de Bank van Engeland afgewezen. In één woord, erisnietsgedaanom denfrano te steunen. „De heer Van Zeeland aldus de con clusie van den heer Sap, heeft de devalu atie gewild en eigenmachtig doorgezet om er zijn economisch plan aan vast te knoo- pen". De Britsche luchtmacht wordt minstens verdubbeld. De verklaringen welke vandaag in het Engelsche parlement zullen worden afge legd over de defensie in de lucht zullen de grootste afzonderlijke uitbreiding van eenige afdeeling der Britsche weermacht vertegenwoordigen, die ooit in vredestijd werd ondernomen. Er zijn aanwijzingen, dat de Britsche luchtstrijdkrachten in de eerste linie op zijn minst verdubbeld zullen worden en de reeds aangekondigde bespoediging van het program zoo mogelijk met nog twee jaar zal worden verkort. Nederlandsch-Duitsche besprekingen. Omtrent het verloop der D'uitseh-Neder- landsche transferbesprekingen te Berlijn wordt nog gemeld, dat men van Neder landsche zijde een aanbod heeft gedaan om de te transfereeren rente te verlagen. Dteze rente was in de overeenkomst van 31 Augustus 1934 vastgesteld op 4.5 pet. per jaar, thans zou men van Nederland sche zijde genoegen nemen met een te transfereeren rente van 4, of eventueel slechts 3.5 pet. per jaar. De deviezen, wel ke Duitschland hierdoor echter bespaart, doordat het minder rente zou behoeven te betalen dus minder deviezen - moe ten dan gebruikt worden om meer Neder- landsche goederen in te voeren. Binnenland. Crisisregeling voor mosselen en garnalen. Prinses Juliana licht ongesteld. Verlaging van de loodsgelden voor zee schepen. De Nederlandsch-Duitsche besprekingen. Buitenland. Rede van Hitier. Dienstplicht van één jaar in Duitschland. Verdubbeling van de Britsche luchtmacht. De mijnwerkersstaking in België. bi] Migraine, „Kater", Hoofdpijn, enz. De Nederlandsche financieele crediteu ren zijn derhalve bereid een offer te 'bren gen ten gunste van de Nederlandsche ex porteurs. Zooals reeds gemeld, is men van Ne derlandsche zijde vastbesloten, aan het gedane aanbod vast te houden, in verband waarmede het momenteel moeilijk te zeg gen valt, hoe de onderhandelingen tus- schen beide partijen zich zullen ontwikke len. Aan de „Maasbode" wordt nog gemeld: Eenigen tijd geleden werden onderhan delingen gevoegd door Nederlandsche en Duitsche kringen over een uitbreiding van het handelsverkeer tussohen beide landen, door middel van compensatietransacties, welke buiten de betalingscontingenten zouden worden afgewikkeld, waarbij ook de Duitsche uitvoer naar Nederland een z.g. Zusatzexport vormt. De Duitsche im porteurs moeten hiervoor een speciale aanvrage bij de deviezen-autoriteiten in dienen, welke vergezeld moet gaan van een schriftelijke verklaring van het Ne derlandsche Clearing Instituut, alsmede van een uiteenzetting, waarom de Duit sche uitvoer als aanvullend beschouwd kan worden. De beoordeeling van het aan vullende karakter der uitvoertransactie wordt van Duitsche zijde zeer streng ver richt. Bij de beoordeeling van den invoer uit Nederland wordt speciale aandacht geschonken aan de prijzen. In Nederland komen dergelijke compensatietransacties voornamelijk tot stand, doordat de Neder landsche exporteur aan den Nederland- schen importeur een premie betaalt, door aan den importeur een deel van zijn winst op den uitvoer naar Duitschland af te staan. Van Duitsche zijde heeft men tegen een dergelijke wijze van handelen geen bezwaar, mits zorg wordt gedragen, dat deze premie niet verhaald wordt op den D'uitschen verbruiker. Tot dusverre bleek het zeer moeilijk der gelijke transacties af te sluiten, daar het moeilijk blijft om te voldoen aan de ge stelde voorwaarden. D'e Continentale Gummiwerke te Hannover heeft o.m. ge tracht op dergelijke wijze rubber in Ne derland in te voeren, terwijl ook de Duit sche auto-industrie getracht heeft op der gelijke wijze transacties af te sluiten. In enkele gevallen konden transacties tot stand komen, doch tot dusver bleek dit nog islec'hts in zeer weinig gevallen mo gelijk. N. S. B. en Raadslidmaatschap. In een te Hoensbroek gehouden ver gadering der N.S.B. is er uitdrukkelijk op gewezen, dat op bet oogenblik het lid maatschap der N. S. B. en het raads lidmaatschap onvereenigbaar worden ge acht. Daar op de candidatenlijst te dezer plaatse de namen voorkomen van een paar candidaten, die officieel bij de N. S. B. zijn aangesloten, zouden dezen bij aldien ze gekozen werden voor het lid maatschap van den raad moeten bedan ken. En de candidatenlijst in D'oetinchem dan? vraagt het Vaderland. En die in Winterswijk? Of geldt voor de eene gemeente niet wat voor de andere wel geldt? Verwarmde treinen zoo noodig tot 1 Juni. Tot nu toe was het bij de Ned. Spoor wegen gewoonte, dat de verwarmings slangen, welke dienen voor de verwar ming der treinen, op 1 Mei van de wa gons werden afgenomen. Deze wijze van handelen heeft nimmer ernstige bezwa ren opgeleverd, behalve dit jaar. Ook nu waren de slangen op 1 Mei afgeno men, doch in verband met de langdurige koudeperiode heeft de directie moeten besluiten, ze weer aan de spoorrijtuigen aan te brengen. De treinen worden, voor zoover noodig, nog steeds verwarmd en deze toestand blijft tot 1 Juni a.s. ge handhaafd. De directie heeft tevens gelast, dat ook in volgende jaren de verwarmings slangen tot 1 Juni aan de rijtuigen ge laten moeten worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1