DE ZEEDW TWEEDE BLAD Johanna Coninghame. Uit de Provincie Oemengd Nieuws FEUILLETON. VAN DINSDAG 21 MEI 1935, Nr. 195. HET UITTREDEN VAN MINISTER MARCHANT. De voorzitter van den Vrijz.-Dem. Bond Prof. Dr R. Kranenburg, wijdt in „De Vrijz. Democraat" een artikel aan den overgang van Mr Merchant tot de R.-K. Kerk en zijn uittreden uit den V.-D. Bond. Wij nemen er het volgende uit over: Zoo heeft dan de man, die gedurende het gansche bestaan van den Bond één onzer vóórmannen, één onzer sterkste strijders is geweest, en lange jaren zelfs onze staatkundige leider in het Parlement, op gansch ongewone, welhaast dramati sche wijze van onzen gemeenschappe- lijken arbeid en strijd afscheid genomen. Het zal niemand van ons onberoerd laten. Een wereld van herinneringen dringt zich op. Wat hebben wij, ouderen, al niet te zamen met hem aan arbeid en strijd en ervaringen doorleefdl Zijn onvermoeide werkzaamheid, zijn altijd reëele daad kracht en besluitvaardigheid, zijn gave des woords, zijn scherpzinnige en snelle bevatting van een politieke situatie, zijn sterk gevoel voor sociale rechtvaardigheid maakten hem tot een leider, in wien wij vertrouwen hadden. Hij heeft fouten ge maakt, ernstige fouten, zeker; hij toonde in sterke mate „les défauts de ses quali- tés"; zijn soms al te impulsief optreden heeft de Partij meermalen geschaad en haar bestuur voor netelige moeilijkheden geplaatst. Maar hij wist die meestal han dig te herstellen en zijn geest en humor ontwapenden de ontevredenen altijd weer. Beter partij-aanvoerder in de oppositie dan regeerder; in de regeering had zijn impulsiviteit gevaarlijker gevolgen dan in de oppositie. Zoo heeft de overhaaste wijze van uitvoering van zijn onderwijs politiek, hoezeer bezuinigings-politiek op zich zelve verdedigbaar, ja, onvermijdelijk was, in onze eigen rijen ernstige ontstem ming en verwarring gewekt. Wij hebben op onze laatste congressen loyaal crediet gegeven, maar wij wachtten af. De tijd zal, naar ik hoop, de goede en waardevolle herinneringen tenslotte de overhand weer doen krijgen over de te leurstellingen. Wij zullen, als de eerste schok van deze plotselinge verbreking van banden voorbij zal zijn, er weer ten volle oog voor kunnen krijgen, dat dit leven was gesteld in (dienst van de beginselen, wie wij allen vóórstaan, dat deze aan voerder zichzelf niet heeft gespaard, dat hij zich heeft gewaagd, met haast over moedige vreugde, op de meest bedreigde punten, en dat hij het zwaard met onge- evenaarden strijdlust en vechtkunst heeft gehanteerd; het zwaard beter dan het schild! En wij zullen dan misschien ook bedenken, dat deze onvervaarde kamp vechter onder ons heeft geleefd als een man met een veel gecompliceerder na tuur, dan wij hadden vermoed én als een veel eenzamer mensch." Minister Oud richt in hetzelfde or gaan „Een woord tot de partij" en zegt daarin o.m.: „Hoe groot onze teleurstelling over het gebeurde ook moge zijn, zij mag ons niet doen vergeten, hoeveel arbeid hij, die thans afscheid neemt, in een lange reeks van jaren met groote toewijding voor de partij heeft verricht. Wie geheel dit ver leden overziet komt diep onder den in druk van de tragiek, die in dezen loop van zaken besloten ligt." De heer J o e k e s zegt in een derde arti keltje o.a.: „Met enkele woorden wenschen wij ons aan te sluiten bij de gevoelens van erken ning en waardeering jegens den gewezen leider van de partij, die tot uiting komen in het hierboven staande artikel van onzen bondsvoorzitter en daarbij onze teleurstelling uit te spreken over het feit, dat Mr Marchant niet dadelijk zijn over gang naar het Katholieke geloof openlijk bekend heeft gemaakt." (Vrij naar het Engelsch.) 21.) o- „Ik ben blij u te zien, mevrouw Stuart. Johanna is een beetje van streek geweest; buitengewoon onaangenaam voor ons; nog wel den eersten dag den beste. Er wordt zooveel gebabbeld in een klein plaatsje als Minsterbolme en mevrouw Seymour heeft er een vreeselijk overdre ven verhaal van gehoord. Dat moet van de Cuthberts gekomen zijn; het is zoo on aangenaam en je vader zal nu wel hee- lemaal boos zijn, Gertrude, als hij dat •gebabbel verneemt. Als je dat lesje nu maar eens ter harte nam, maar ik vrees dat het toch hopeloos is." Al dien tijd keek juffrouw Prendergast van Gertrude naar mevrouw Stuart, die heelemaai niet wist, wie de opmerkingen eigenlijk golden. ,,Als die praatjes1 u soms mochten be reikenbegon juffrouw Prender gast. „Dat is zeer onwaarschijnlijk, want ik ben, zooals u weet betrekkolijk vreemde- Rijwieldiefstallen in het g r u o t. De kommiezen der belastin gen te Hansweert zijn in samenwer king met de marechaussee alaar belang rijke rijwieldiefstallen op het spoor geko men. Reeds zijn een aantal der gestolen fietsen, welke van Belgisoh fabrikaat zijn, in beslag genomen. De daders, die onge twijfeld van Belgische nationaliteit zijn, brachten de rijwielen van België naar Ne derland en verkochten deze aldaar ver beneden de waarde aan een koopman, die voor verdere distributie onder het pu bliek zorg droeg. Bedoelde koopman maakte bijl dezen handel goede winsten; zoo is het gebeurd, dat een voor ruim f 10 gekocht rijwiel, voor het dubbele be drag van de hand werd gedaan. Het aan tal afnemers breidde zich steeds uit over de om Hansweert liggende plaatsen. De politie onderzoekt deze zaak. Aan de gevolgen over leden. Maandag j.l, is in het ziekenhuis te Goes, waarheen het was overgebracht, aan de gevolgen van de bekomen brand wanden overleden, het tweejarig kind van de familie H. te Kapelle, welk kind eenige dagen geleden al spelende in een tobbe met kokend water is gevallen. Ergerlijke baldadigheid. Dezer dagen is door een aantal jongens te Breskens aan een in die gemeente staand huisje, toebehoorende aan eenige bejaarde menschen, en welk huisje tijdelijk onbe woond stond, ergerlijke baldadigheid ge pleegd. Zij hebben het woninkje zoo göed als geheel afgebrokens zoodat het als een ruine is achtergebleven. Hoewel 't huisje niet veel waarde had, beteekent het toch voor de eigenaars een vrij groote schade post. i Zeeuwse he Bakkersbon d. De Zeeuwsohe Baikersbond zal Donder dag 25 Juli zijn jaarvergadering te Mid delburg houden. Tevens zullen ter eere van het 25-jarig bestaan belangrijke wed strijden plaats hebben. Middelburg. Onder de oude gevels van Middelburg, neemt ook bet buis „Dé Gou den Zonne", gebouwd in 1635, versierd met basreliëfs van gehouwen steen en de wapens van den eigenaar Guilielmo Qui- rynssen (koopman en burgemeester van Middelburg in 1629 en 1633) en van zijn echtgenoote Marguérite de la Vainquière, een voorname plaats in. Gedurende de laatste tientallen van jaren werd in dit aan de Langedelft, Mid delburgs hoofdstraat, gelegen pand een restaurant geëxploiteerd, totdat verleden jaar de toenmalige eigenaar overleed. Het pand is toen aangekocht door een combinatie van gemeente, en particulie ren, in samenwerking met de vereeuiging „Hendrick de Keijzer", doch het bleef voorloop ig onbewoond. Thans is het inwendig geheel en keu rig gerestaureerd, en weder voor hetzelf de doel als café-restaurant ingericht. Vlissingen. Gisteren meldden wij, dat de collecte vo'or den reclasseeringsarbeid heeft opgebracht f289.77. Dit moet ech ter zijln f 389,77. Kruiningen. Op de Maandag gehouden premiekeuring voor merries werden de volgende paarden bekroond: 2-jarige merries: 1. Vlora, eigenaar G Mol te Waarde; 2. Ida van Kruiningen, 3. Iris van Kruiningen, eigen. A. v. Hoo tegem, Kruiningen; 4. Camelia, eig. G. Mol te Waarde; 3-jarige merries, kleine maat, Voorloo pig geplaatst: 1. Paula, eig. J. Q. G. Lens hoek te Kloetinge; 2. Gomtesse, eig. N.V. Landbouw-Mijl. de Fredricapolder, dir. W. Kakebeeke, Goes; 3. Dora van Waarde, G. Mol, te Waarde. 3-jarige merries, groote maat, voorloo pig geplaatst: 1. Deli van Waarde, eig. G. Mol van Waarde; 4-jarige merries, kleine maat: 1. Gonny van Kruiningen, A. v. Hootegem te Krui ningen; 4-jarige merries, groote maat: 1. Bon na, eig. M. Geluk te Kruiningen; 2. Orna eig. J. Q. G. Lenshoek te Kloetinge; 510-jarige merries, kleine maat: 1. Clara van Waarde, G. Mol, Waarde; 2. Bianca van Kruiningen, A. v. Hootegem, Kruiningen; 3. Marie van Develstein, G. Mol, Waarde; 4. Betti, N.V. Landhouw- ling te Minsterholme. Daarom hoor ik waarschijnlijk zoo weinig van mijn bu ren. Ik zou wel eens eerder naar Johan na zijn komen vragen, als ik maar gewe ten had, dat er wat aan haperde-, maar eerst dezen morgen vertelde mijn broer me, dat ze ziek was geweest." „Ik ben erg blij, dat u niet méér hoor de", zei juffrouw Prendergast „die verhalen, welke van den een op den an der overgaan, worden vaak zoo overdre ven." Mevrouw Stuart bemerkte wel, dat de meisjes het onderwerp alles behalve aan genaam vonden en met haar gewone tact trachtte ze er van af te stappen. Dat was echter niet zoo'n gemakkelijke opgaaf; maar mevrouw Stuart gaf het niet op en eindelijk wist ze juffrouw Prendergasts belangstelling gaande te maken voor het te stichten kransje. Zelfs verklaarde tan te Helen zich bereid haar met raad en daad ter zijde te zullen sta,an. Zoodra mevrouw Stuart vertrokken was, nam juffrouw Prendergast haar twee nichtjes mee naar haar kamer en daar vertelde ze haar, dat in het plaatsje het bericht de ronde deed, dat Johanna zwak van geest was en aan toevallen leed. „Wat een schande", riepen de beide Mijl. Fredricapolder, dir. W. Kakebeeke, Goes; 5. Biena van Kruiningen, A. v. Hootegem te Kruiningen; 6. Neca, J. Q. G. Lenshoek te Kloetinge; 510-jarige merries, groote maat: 1. Emma van Kruiningen, A. v. Hootegem, Kruiningen; 2. Meta, J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 3. Fannie van Kruiningen, A. v. Hootegem, Kruiningen; 4. Gravinne, N.V. Landbouw-Mü. de Fredricapolder, dir. W. Kakebeeke, Goes; 5. Netti, eig. idem; 8. Pauline de Givry, J. Q. G. Peman Kakebeeke, Krabbendiike. Getoond werden: Dina van Kruiningen, A. v. Hootegem te Kruiningen; Hendrika, J. Q. G. Lenshoek, Kloetinge; Mies, N.V. Bathpoidere, dir. W. Koning, Rilland. lerseke. De kreeftenvisschersvereeni- ging „de Zeeuwscbe Kreeft" vergaderde Maandagavond onder voorzitterschap van dhr H. Vendeville. Na langdurige be spreking werd de prijis der kreeften naar gewicht en kwaliteit vastgesteld. Bovendien was bericht ontvangen dat geen kreeften of zeekrabben in het twee de kwartaal van dit jaar naar Frankrijk meer mochten worden verzonden, daar het contingent vol was en de uitvoercon- senten voor kreeften en krabben waren overgegaan naar de garnalen. Tegen deze handelwijze zal bijl den betrokken Minis ter telegrafisch ernstig worden geprotes- teerd. Er zullen alsnog consenten worden aangevraagd, daar juist in deze maanden de kreeften (zwaarder dan 1 K.G.), die het meest door Frankrijk worden ge vraagd, het moeilijkst in België en Hol land worden verkocht. Oosterverzending uit Zeeland: 2e halfjaar 1934 6.899.672; le halfjaar 1935 4.738.306; samen 11.637.306. Verzending in 1933—1934 16.234.802. Driewegen. Alhier is opgericht een voet balclub met aanvankelijk 21 leden. Voor zitter, secretaris en penningmeester zijn resp. de heeren ds Burgeier, Geelkerken en J. Steketee. Wesikaipelle. De heer J. Leunis, amb tenaar ter secretarie en agent hij de ar beidsbemiddeling en werkloosheidsver zekering alhier is benoemd tot 3en amb tenaar ter secretarie te Capelle aan den IJssel. Korfgene. Maandagmiddag om 3 uur vergaderde de raad voltallig. Be voorz. betuigt zijn spijt dat de heer Hollestelle heeft bedankt als lid van den raad en dankt hem voor het vele dat hij deed voor de belangen der gemeente. De ge loofsbrieven van dhr G. Heijboer worden nagezien en in orde bevonden. B. en W. van Kolijnsplaat berichtten, dat ze niet toestemmen in de voorgestelde regeling aangaande kosten voor bijdrage voor het U.L.O. De Nat. Vereen, tegen Alcoholisme vraagt, zoo noodig, het aantal verloven te verlagen. De heeren vinden geen aan leiding het wettelijk maximum te vermin deren. De heeren G. van Strien en Corn. Ver- weij vragen om een steunregeling in te voeren. B. en W. voelen er weinig voor; beter is het dat de werkloozen te werk ge steld worden. B. en W. hebben besloten de werkverschaffing stop te zetten, daar er betrekkelijk weinig werkloozen zijn. Een paar menschen met groote gezinnen worden te werk gesteld. Het voorstel van Gedep. Staten Om sub sidie te verleenen aan de plannen voor overbrugging van de Zandkreek wordt aangehouden tot de gecombineerde ver gadering van Gedep. Staten met de pol der- en gemeentebesturen op Woensdag a.s. zal zijn gehouden. Een verzoek van M. D. Plantsoen e.a, om een goot te leggen langs den Molen weg vanaf het gemeentehuis tot Zr. Krello wordt toegestaan. Raming f275. Het dagelijks bestuur van de Z. L. M. wil oen cursus in landbouwhuishoudkun- de houden en vraagt om een zaal. Toe gestaan. B. en W. stellen voor een uitgave van f 40 goed te keuren, welk bedrag gebruikt is voor verbetering van het voetbalter rein. Het werk is door werkloozen uit gevoerd. Dit wordt goedgevonden. De hee ren Dees en Boot hebben bezwaren tegen voetballen op Zondag en stemmen tegen. Gedep. Staten willen de weg Kortgene Geersdijk in onderhoud overnemen. De totale afkoopsom bedraagt f 6770 voor de gemeente. Er kan ook f270.66 per jaar betaald worden, doch dat is altijd durend. meisjes eenstemmig uit; Cissy wist te ver tellen, hoe 'het praatje in de wereld was gekomen. Sybill was de schuldige oorzaak geweest. Eh Cissy vertelde, wat er dien Zondagmorgen was voorgevallen, toen ze naar de kerk gingen. Gertrude zag on middellijk in, wat haar te doen stood en al de gevolgen van haar onvoorzichtig heid schenen zich voor haar oogen te ontrollen. „Ik zal mevrouw Stuart en de Cuth berts en mevrouw Seymour de waarheid vertellen," zei ze. „(Je Vloed maar hot verstandigste je doodstil te houden," zei tante Helen, „ju kunt de zaak alleen nog maar erger ma ken." „Ja," viel Cissy ha,ar tante bij) „ik geloof ook, hoe minder jij zegt., hoo be ter. Wel een prettige gedachte voor je, dan Johanna dank zij jou als een zwak zinnige wordt beschouwd." „Cissy, wat ben je toch altijd hard te gen mei" zei Gertrude opgewonden, ze ging naar de schoolkamer, liet zich in den ouden armstoel vallen, verborg het gelaat in de handen en gaf zich over aan haar weinig opwekkende gedachten van berouw en zelfbeklag. Ze werd. gestoord door Charlie, die als gewoonlijk fluitend binnenkwam; Tot dat laatste wordt besloten, daar men een geldleening liever niet wil aangaan. De voorz. memoreert het feit, dat het. Gantr. Bestuur uit het Nederl. L&ndb. Comité G.A. te Rotterdam in Aug. '84 een pakhuis op het haventerrein wilde plaat sen. B, en W. hebben toen een erfpaohts- recht van f 6 per M2 vóór bouwterrein in den dijk gevraagd. Eör werd toen z.h.st. aangenomen om bij eventueel® aanvragen vergunning te geven om voor den koop prijs van f 6 per M2 te mogen bouwen, zulks in en tegen den dijk. Het Gentr. Bestuur heeft dit niet aangenomen. Van Gedep. Staten was toestemming gekomen om in en tegen den dijk pakhuizen te bouwen. Dhr Wclso heeft nu echter vernomen, dat het G. B. tóch plannen hoeft om een pakhuis te bouwen. Ook heeft de heer Wolse gehoord dat het terrein op de ha ven reeds aan het G. B. is verkocht. B. en W., aldus spr., hebben deze verkoop zon der medeweten van den raad uitgevoerd. Dhr Wolse protesteert tegen deze handel wijze van B. en W., daar bet terrein niet verkocht mag worden, doch wel de dijk waarin en waartegen de pakhuizen ge bouwd kunnen worden. Naar de meening van den voorz. is te gen de handelingen van B. en W. niets in te brengen. B, en W. zijln door den raad gemachtigd aan eventueele gegadig den grond te verknopen in en tegen den dijk voor f 6 per M2. Dhr Salomó heeft ook eenig wantrou wen in dit geval. De raad wordt door B. en W. genegeerd. De geheele zaak had in een vorige vergadering behandeld kun nen wörden. Nu is er geen terugtrekken meer mogelijk. Dhr Wolse roept: „Ik protesteer! Er mag geen grond op het terrein verkocht worden." De voorzitter hamert om stilte. Dhr Wodse dient' daarna een motie van wantrouwen in tegen B. en W. Het vöorstol wordt rnst 4—3 et. verworpen (do rechtsohe groei) is geheel tegen). B. en "W. stellen daarna voor om rails te leggen over het haventerrein en wel over de middelste straat van het terrein, zulks voor het Gentr. Bureau. Dhr Hollestelle is hier tegen, daar er op die manier werk ontnomen wordt aan de werkloozen. Er wordt echteT besloten toestemming te geven voor het leggen van de rails. De voorz. doelt mee, dat het. herziene uitbreidingsplan op de secretarie ter in zage heeft gelegen en dat er geen bezwa ren zijn ingediend. De bedoeling van het plan is om zich outeigeningsreohten te verzekeren. De eigenaresse van den grönd in het verlengde gedeelte Burg. v. Snellen- str. is niet bereid tot verkoop. De heer Hollestelle dankt daarna den raad voor de prettige samenwerking, waarna sluiting. Stavenlsso. Door het overlijden van den Ambachtsheer dezer gemeente Mr Dr J. F. van der Lek-De Clercq was de titel van ambachtsheer dezer gemeente vacant ge komen. Wij vernemen dat de titel is 'over gegaan in handen van Mevr. Van Rooyen geboren De Clercq, die nu zal optreden als Ambachtsvrouwe van de Ambachts heerlijkheid Stavenisse. Mevr. Van Rooy en is een dochter van wijlen Mr Dr v. d. LekDe Clercq en te Amsterdam woon achtig. De Ambachtsheerlijke familie Van der Lek'De Clercq heeft aan ouze ge meente ten geschenke aangeboden een fraai geschilderd portret van een vroe- geren Ambachtsheer dezer gemeente n.l, Mr C. van der Lek-De Clercq. De Raad heeft met groote dankbaarheid dit geschenk aanvaard. Het portret zal geplaatst worden in de raadszaal van het gemeentehuis. Tholen. Dé Zaterdag j.l. door eenige dames gehouden collecte ten bate van het reclasseeringswerk heeft netto opgebracht de som van f 116.61. (Belangeloos be richt.) Door de oesterkweekers in deze ge meente zijn duizenden pannen aangekocht voor hun bedrijven, teneinde ze straks uit te zetten voor het oesterbroed. Indien deze wij'ze van teelt goed mag gaan, kan het straks aan vele handen werk geven, terwijl de oestertelers hierdoor hun be- drijif, dat de laatste jaren met verlies werkt, misschien staande kunnen houden. maar toen Gertrude het hoofd ophief, zweeg hij plotseling. „Hallo, wat scheelt er aan, zusje?" „Wat er aan scheelt?" zei Gertrude op springend; „dit, als we eenmaal iets doen, dat niet goed is, dat we dan nooit weten, waar het kwaad zal ophouden. Stel je toch voor Charlie, het praatje verspreidt zich overal, dat Johanna zwakzinnig is, en dat is alles mijn schuld". „Wat een mop!" zei Charlie onverschil lig. „Hoe komen de menschen aan dat sprookje?" „Sybil heeft in haar onschuld zich iets dergelijks tegenover Lotti Cuthbert laten ontvallen, toen ze verleden Zondag vroeg, wat haar scheelde. Ik moet het weer in orde maken; maar ik vind het afschuwe lijk do Cuthberts en de oude mevrouw Seymour de gansche geschiedenis van die ongelukkige verkleedpartij en haar ge volgen te moeten vertellen. Mevrouw Stuart zal ik wel schrijven en over de anderen moét ik eerst eens met vader praten." „Ik zou me er maar niets van aan trekken", zei Charlie onverschillig. „Mor gen zal er een verschrikkelijke herrie op school zijn, vermoed ik." „Jij bent, er toch hoop ik niet. in ge moeid, Charlie?" HET L 0. IN 1934, De s f dealing onderwijn ran hot Centr. Bureau voor da Statistiek heeft ©en aan tal voorioopige cijfers gepubliceerd over den stand van bot gewoon en het uitge breid lager onderwijs in 1984. Wij ontlce- nen hieraan de volgende opmerkingen. Het gewoon lager ouderwijs is nume riek in dalende lijn. Zoowel de aantallen scholen als de aantallen leerlingen en leerkrachten vertooneu een teruggang, die niet geheel voor rekening komt van de sterke bezuinigingspolitiek uer regeering Ook een belangrijke natuurlijke factor heeft tot dezen teruggang meegewerkt en zal dit in de eerstvolgende jaren, zeker weer doen: de daling van 't goboortoijfer Anderzijds heeft do verhooging van den toelatingsleeftijd meegewerkt tol. oen be perking van het leerlingenaantal. Deze twee factoren tezamen veroorzaakten een daling van het aantal leerlingen met 26.947, zoodat het totaal aantal op 31 Dec. van het verslagjaar nog 1148.806 bedroeg. Opmerking verdient, dat de teruggang 2.3 pot. bedroeg tegen' 2 pet. in 1933 en 0.1 pet. in 1932. Vóór laatstgenoemd jaar stoeg het aantal leerlingen voortdurend. De jaarlijlksohe kosten per leerling zijn plm. 110; zoo komt men tot de uitgaven voor het gewoon lager onderwijs in 1934 en kan men tevens nagaan welk bedrag in het verslagjaar bespaard is uitsluitend ten gevolge van de daling van het aantal leerlingen. Dit ta dan om e» ntibi} de drie millioen gulden. Het aantal scholen bodroeg aan bet einde van het verslagjaar 7252, dit is 265 minder dan in 1933. Het aantal bij zondere scholen is eohter met 13 geste gen, zoodat het opeabaar onderwijl 278 scholen verloor. Het onderwijlzeiad personeel omvatte aan het einde van het verslagjaar nog 32.697 man. De beau Iniginpni&atregelen door opheffing en combinatie va.n scho len en opwachtgeldstelliug veroorzaakten een afneming van het aantal onderwij zers met 2855, dit is meer dan drie keer zooveel als in 1933. Het gemiddelde aantal leerlingen per onderwijzer voor alle schoolinrlchtingen bedraagt thans ongeveer 35. Van het u.l.o. stijgt het aantal leerlin gen voortdurend, hat bedraagt thans 86.752. Hot accres in het verslagjaar is 4771 leerlingen of 5.8 pet. Daarentegen verminderde het aantal scheien met 17; het bedraagt thans nog 781. Hot aantal onderwijzers nam slechts met 48 toe, zoo dat er thans 3858 leerkrachten aan bat u.l.o. zijn verbonden. Uit de misdacligorswe- reld van Oss. Het Osscbe misda- digersgilde, dat vooral de laatste jaren zoozeer van zich deed spreken, heeft de laatste maanden veel van zijn macht in geboet. Zoo heeft de marechaussee Zaterdag 'n misdrijf, dat in Februari van het vorige jaar werd gepleegd, tot klaarheid ge bracht. Twee bejaarde boerenmenschen werden toen 's nachts door vier gemas kerde mannen overvallon, gekneveld en mishandeld; vervolgans maakten de on verlaten zich meester van de spaarduit jes ten bodrage van ongeveer f 2000. De daders van dezen overval zijn thans opgespoord. „De Rut", de bekende Ossche misdadiger, die al bij zoovele groote mis drijven betrokken is geweest, heeft n.l. nadat hij, ter confrontatie naar Uden was overgebracht, zijn wandaad, in het bijzijn van de slachtoffers, aan de marechaussee bekend. O'ok heeft hij zijen drie mededa ders genoemd. Dit drietal vertoeft, even als „De Rut", in de Bossche gevangenis. Uit da verklaringen van „De Rut" is voorla gebleken, dat de bende nog een heele serie roofovervallen op haar pro gramma had staan. De bende wordt nog van vele andere, onopgehelderde delicten verdacht. Afpersingspoging. Dezer dagen heeft men te Roosendaal gepro beerd een boer geld af te persen. Het begin van deze historie dateert van 8 Mei, toen de landbouwer Distus, een aan hem geadresseerde brief vond, waarin hem den eisch werd gestald dat hij dien „Ach, het zijn toch allemaal leugens en het zal gauw genoeg recht gezet, wor den, denk ik. Het gaat er om, dat een van de kostjongens met Weston buiten de grenzen is geweest." „Die afschuwelijke jongen!" riep Ger trude uit. „Als hij erin betrokken is, zul jij er ook wel iets mee te maken hebben." „Er kan niets bewezen worden, maar de oude Spiers zegt, dat hij morgen een klacht zal indienen bij Birchall; een van de jongens heeft zijn zoon een blarw oog geslagen en hij verdiende het." „Wie is Spiers, ik heb dien naam nog nooit gehoord." „Dat wil ik geloovcn", zei Charlie spot tend. „I-Iij is een oude kerel, die een win keltje heeft aan den AsMomveg en aller hande dingen verkoopt." „Het moet een heel akelig winkeltje zijn, als ik het heelemaai niot ken", zei Gertrude, „en ik ben er van overtuigd, dat je er niet moest komen. Charlie, ik hoop, dat je niet iets erg slechts gedaan hebt" Charlie lachte een luiden lach, maar er klonk geen vroolijkhoid in. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 5