Zo hard gaat de Presto met dit fraaie cadeau lP st o KLEINE ADVERTENTIËN Marktberichten Telegrammen. Finantiëele Berichten ft O Iedere huisvrouw gaat thans naar haar winkelier om een fraai glazen gebakschaaltje, welke zij bij aankoop van 3 pakken Presto geheel gratis krijgt. De voor raad begint dan ook al flink te minderen zodat de huisvrouw, die hiervan nog wil profiteren, zich zal moeten haastenl Dus gauw naar Uw winkelier om 3 pakken Presto, die overal in huis te pas komen. Heeft U Presto al eens gebruikt voor vatenwassen? Probeer het maar eens. Burgerlijke Stand. steun gevraagd aan het Werkfonds. Dit verzoek is toegestaan. Het voorstel is in aller belang. Dhr J. H. Klooster komt op tegen een ongeteokende advertentie, als zou het koelhuis niet in het belang van de kleine telers zijn. Spr. verdedigt het voorstel. Dat het Werkfonds dit plan steunt, is wel een bewijs, dat het rendabel is. Spr. betoogt, dat een koelhuis in de eerste plaats in het belang der kleine telers is. Het zal stimuleerend op de prijzen wer ken. Het risico is voor de groote telers, die hun fruit in het koelhuis brengen. Ze kunnen er al of niet voordeel van hebben. Stichten we geen koelhuis, dan komen we achteraan. Zelfs bij1 een matige bezetting zal het koelhuis rendeeren. D'hr L u c a s s e wijst op het financieele risico voor den kleinen teler. Dhr W. de J a g e r is ook huiverig voor de financiën en wijst op de suikerfabriek, waar het ook mis liep. De voorzitter zegt, dat de leden zelf hun suikerfabriek hebben helpen af breken. We moeten elkaar helpen. Dhr J. G. deJonge wijst er op, dat het koelen in Nederland nieuw is. De prij1- zen zullen misschien iets stijgen. Maar de onkosten zullen f 16.000 per jaar zijn. Zal de bate nu grooter zijn dan f 16.000? We hebben nu een gezonde veiling en zul len we nu de schuld met f 100.000 ver zwaren? Dhr A. v. d. Have heeft de zaak van alle kanten bekeken. Zeker, de uitgave is hoog, maar nu hebben we de kans, dat we 1 k 2 cent per K.G. meer maken. En dan zijn de kosten gedekt. We zien nu de winkels vol liggen met buitenlandsch fruit. Dat moet veranderen. Loopt het slecht met het koelhuis, dan kan de winst op de veiling (plm. f 15,000) de strop nog wel eens voor een paar jaar opvangen. Zoo noodig kan dan het percentage wor den verhoogd. Spr. ziet nog niet, dat de leden hun f 300 kwijt zijn. Dhr J. C. de Jonge zou dan vastge legd willen zien, dat, wanneer het mis loopt, het percentage en niet de contri butie zal worden verhoogd. De voorzitter is dankbaar voor dit voorstel en neemt het gaarne over. Dhr Smits te Ovezand voorziet, dat wanneer het voorstel wordt verworpen, de groote telers naar een andere veiling zullen gaan. Het voorstel van het bestuur tot het bouwen van een koelhuis wordt hierna aangenomen met 100 tegen 44 st. (11 st. blanco). De voorzitter dankt voor dit be- wijls van vertrouwen in het bestuur. Spr. zegt toe, dat het bestuur zeker de belan gen der kleine telers niet zal verwaarloo- zen. Hierna sluiting. De ontvoering van Ernst Gutzeit. Een gieval van menschenroof. Een jaar Be vangen isstraf geëischt. ALMELO. Hedenmorgen werd voor de Almelosche rechtbank de zaak behandeld van de menschenroof te Hengelo. Op 4 Februari j.l. werd de Duitsche beeldhou wer Ernst Gutzeit, die te Hengelo was gevestigd door den Haarlemschen schoor steenbouwer H. Kleine Snuverink onder valsche voorwendsels per auto over de D'uitsohe grens gevoerd, met behulp van een te Enschedé gevestigde auto-onder neming. De rechtszaal was tot in de uiter ste hoeken bezet, terwijl tal van rechters en advocaten aanwezig waren. Gedag vaard waren o.a. de ontvoerde Duitscher Gutzeit en de Duits he politiebeambte Kruschwitz. Beiden waren niet versche nen. Als getuige werd gehoord Kleine Snuvelink, die op krukken de zaal bin nen kwam, daar hij zijn been mist, de kostbaas van den ontvoerden Duitscher Joniker te Hengelo en de chauffeur De Vries die den Duitscher over de grens bracht. Voorts werd gehoord de hoofd inspecteur van politie te Enschedé de heer K. Boerrigter. Verdachte vertelt, dat hij te Enschedé vertrouwensman was van de politie. President: Welke zaakjes betrof dat? Verdachte betoogt, dat hij hielp bij het opsporen van zaken in verdoovende mid delen en wapens. Verder vertelt hij, dat hij op het politiebureau te Enschedé in aanraking is gekomen met een zekere Krusohwitz, die zich uitgaf als grens- commissaris. Met dezen heeft verdachte een nauwe vriendschap gesloten en toen hij later naar Haarlem was verhuisd, kreeg hij begin Januari een schrijven van dezen Duitscher, met het verzoek, zich in ver binding te stellen met een zekeren Gut zeit te Hengelo. Hij moest dezen Duit scher mededeelen, dat hij werk voor hem had in Haarlem. Verdachte is toen een keer naar Gronau geweest, waar hij met Kruschwitz en eenige Duitsche recher cheurs over Gutzeit heeft gesproken. Men vertelde hem, dat Gutzeit een gevaarlijk misdadiger was, die in Duitschland nog jarenlang gevangenisstraf tegoed had. Verd. vertrouwde zijn vriend Krusch witz volkomen en had hem nog aange raden, zich met de Enschedésche politie in verbinding te stellen. Op de vraag, waarom hij dit niet zelf heeft gedaan, antwoordt hij, dat Krusch witz met hem naar Enschedé is gegaan en daar heeft gezegd, dat hij naar het bu reau zou gaan. Vervolgens vertelt verdachte, hoe Gut zeit door een list bij avond over de Duit sche grens is gevoerd, waar hij gevangen genomen werd. De griffier leest vervolgens de verkla ring voor van getuige Kruschwitz, die, hoewel hij op eerewoord verklaard had, aanwezig te zullen zijn, niet is versche nen. Hieruit blijkt, dat Gutzeit in Duitsch land werd gezocht wegens landverraad, en dat de Duitsche autoriteiten er zeer veel prijs op stelden hem in handen te krijgen. De hoofdinspecteur van politie ver klaart, dat verdachte weieens een zaakje voor de politie heeft opgeknapt, waar voor 'hij een belooning ontving. Op een vraag van den president ver klaart Boerrigter dat Gutzeit zonder wei felen en heel kalm heeft geweigerd over de grens te gaan. De officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen. Het betreft hier wel degelijk een geval van menschenroof. Het feit is buitengewoon ernstig. Hij eischt een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van preventieve hech tenis. DEN HAAG. De prijs van het taxe-ge- deelte van consumptiemelk gekocht op regeeringscontract is voor de volgende week bepaald op 4^ cent per L., eventu eel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht van de kwaliteit. De af dracht voor andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 ct. per L. Het bezoek aan de Flora. HAARLEM. Het aantal betalende be zoekers van de internationale bloemen tentoonstelling „Flora" te Heemstede, dat aan de loketten geregistreerd is, heeft 599.000 bedragen. Doodelijke aanrijding. BODEGRAVEN. Maandagmiddag is hier het 7-jarig zoontje van den land bouwer D. door een auto aangereden. De knaap liep zelf tegen de auto op>; ernstig gewond werd hij opgenomen, en is korten tijd later overleden. Ernstige vechtpartij. UTRECHT. In het Ghineesche restau rant alhier kregen twee inwonende Ghi neesche bedienden ruzie, waarbij de eene Chinees den ander met een hakmes heeft gedood. De dader sprong na zijn daad uit het dakraam en werd dood opgenomen. Bij zijn val kwam hij op een jongedame terecht, die juist op een rijwiel passeer de. Het meisje bekwam lichte verwon dingen en is naar de klinieken overge bracht. Het mijnbedrijf. DEN HAAG. In verband met een reeds eenigen tijd geleden door den raad van Ministers genomen besluit tot instelling van een onderzoek naar den algemeenen toestand van het mijnbedrijf heeft de re geering den oud-Minister Mr. T. J. Ver schuur bereid gevonden, de leiding van dit onderzoek op zich te nemen. Koninklijk bezoek aan Den Helder. DEN HELDER. Omtrent het Konink lijk bezoek ter gelegenheid van de onthul ling van het reddingsmonument en het borstbeeld van wijlen Z.K.H. Prins Hen drik, op het Westplein te Den Helder, kunnen wij nog mededeelen, dat H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, reeds Maandag 3 Juni te Den Helder ar- riveeren en den nacht doorbrengen in den Koninklijken slaapwagen. Dinsdag 4 Juni zullen de Vorstinnen een bezoek brengen aan de tentoonstelling voor reddingwe zen, marine, visscherij enz. Te kwart voor drie ongeveer zal de onthulling plaats hebben. Op verzoek van de Koningin zul len slechts drie korte redevoeringen wor den gehouden. Prof. Dr Hugo de Vries, t AMSTERDAM. Hedennacht is op zijn buitengoed ,,D'e Boekhorst" op ruim 87- jarigen leeftijd overleden de wereldver maarde Nederlandsche plantkundige Prof. Dr Hugo de Vries. Nog in April j.l. had Prof. de Vries zijn geheele 'proeftuin vol geplant. AMSTERDAM. Naar wij vernemen is het herstel van de machineschade van het motor-mailvrachtschip Foelau Laut der Stoomvaart Mij. Nederland, welke schade op de reis naar Nederlandsc'h- Indië den terugkeer naar Napels nood- j zakelijk maakte, 'zoover gevorderd, dat het schip zeer waarschijnlijk morgen 'de reis zal kunnen voortzetten. Auto in brand. ERMELO. Hedennacht te omstreeks kwart over drie is een groote vrachtauto geladen met 9000 K.G. spek, ham en vet, op den 'Rijksstraatweg door onbekende i oorzaak in brand gevlogen. De chauffeur en de geleider wisten zich nog bijtijds in veiligheid te stellen, door uit de in volle vaart rijdende auto te springen. De auto die uit Wolvega afkomstig is, is totaal verbrand. Niets dan een paar stukken J ijzer zijn overgebleven. De tractor vloog, ua het in brand geraken van de auto, van den aanhangwagen af en reed het bosch in. Dé boomen daar ter plaatse zijn mede door het vuur geteisterd. NAPELS. Wederom is een schip naar Somaliland vertrokken met oorlogsmate riaal en 500 artilleristen aan boord. TOKIO. De ten Noord-oosten van To- i kio gelegen vulkaan Asama is weer be gonnen te werken. Er hebben hevige erupties plaats. D© gebieden welke door lavastroomen worden bedreigd, zijn af gezet. Het Italiaansch-Abessynlsch conflict. LONDEN. De Engelsche bladen publi- ceeren uitvoerig een telegram van den Keizer van Abessynië aan den Volken bondsraad. Vermoed wordt, dat de raad zal trach ten het geheele conflict terzijde te schui ven, teneinde Mussolini en zijn aanhan gers niet te ontstemmen. Mussolini zou I besloten zijn, hetzij ten koste van Abes synië hetzij ten koste van den Volken bond zijn actie voort te zetten. Alles hangt er van af of een formule kan worden ge vonden, die het uitbreken van vijandelijk heden kan voorkomen, Italië in den Vol kenbond weet te houden en het Italië mogelijk maken zijn prestige te hand haven. Na het telegram van den Abes- synischen keizer schijnt dit moeilijk zoo niet onmogelijk te zijn. Wanneer de Vol kenbondsraad nogmaals weigert de ver antwoordelijkheid op zich te nemen, dan zou dit een prestige verlies beteekenen dat niet gecamoufleerd kan worden. Wijziging in het Britsche kabinet. LONDEN. De geruchten over a.s. wijzi ging van het Britsche kabinet schijnen thans vaster vormen aan te nemen. Terwijl men aanvankelijk de audiëntie van den president van den geheimen staatsraad Baldwin bij den Koning in verband bracht met de groote defensie debatten in het Lagerhuis, merkte men gisteravond in politieke en parlementaire kringen meer en meer, dat de overtuiging veld wint, dat het onderhoud ook be trekking had op een wijziging in de be zetting van het Minister-presidentschap. Men twijfelt er niet meer aan, dat Mac- Donald een minder inspannende functie wenscht te aanvaarden en dat Baldwin zijn opvolger zal zijn. R00SENDAALSCHE BANK GESLOTEN. Honderden kleine spaarders gedupeerd. In den loop van den dag werd gisteren te Roosendaal 'bet sensationeele nieuws bekend, dat de alom als solide bekend staande banik van de firma P. A. G. van Gi'tee, 'haar loketten had gesloten. Dit nieuws verwekte groote angst omdat honderden kleine spaarders uit Roosen daal en omgeving hier hun geld hadden belegd en deze firma als van ouds een heel 'goede naam had op te 'houden. In financieele kringen had men zich al ver wonderd afgevraagd, hoe het mogelijk was, dat deze bank, op gewone deposi to's 47» pet. rente gaf, zoodat, de slag voor deze mensdhen wel onverwacht, doc'h niet onvoorzien was. Het heet, dat de firma door 'het voort duren van 'de crisis en in het 'belang van de crediteuren genoodzaakt was geweest surséance van betaling aan te vragen. De daartoe benoodigde stukken zullen binnen enkele dagen op'de daarvoor be stemde plaats worden gedeponeerd. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdanische Effectenbeurs ons medegedeeld dooi Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers heden 169/70 169V2-70 30 30 251 251-Vs 98 y, 98-Va 26 25Vs-6 106 105 180 179V2 126 H I26V2 32 33 Ingezonden Mededeellng. H. V. A. Ned. Handel Mij. Philipslampen Unilever A. K. U. Amsterd. Rubber Kon. Olie Deli Mij. Scheepvaart Unie 4 pet. Nederland 1934 9811/i8 985/s 4 pet. Ned.-Indië 1934 97s/s 97 K U. S. Steel 207/s 20"/i» Anaconda Copper lOVn 9I8/n Beth. Steel 16"/i« 167/i. Shall Union 6Ve 6V1» Intern. Nickel Mij. 17"/i« 17 Ondanks de weinig opgewekte Ameri- kaansche slotkoersen waardoor de om zetten in deze afdeeling weer veel gerin ger waren bleef de markt in een goede stemming. Vooral de Duitsche afdeeling was goed gevraagd. In de beleggings- markt hadden vooral S.S. en H.S.M. obli- gatiën de aandacht. Waar er hier de vo rige week groot aanbod was, zoodat men nauwelijks tot affaire kon komen was de toestand vandaag juist andersom, en de stemming zeer vast. Wisselkoersen. Amsterdam, 21 Mei 1935. Londen 7.25H—7.261/*. Berlijn 59.3859.42. Parijs 9.71—9.76. Brussel 24.9525.04. New-York 1.47—1.48 De kleine advertentiën, die Dinsdag en Vrijdag worden opgenomen, kosten slechts 75 cent bij vooruitbetaling. 'lllf PRO A39-OSIH Goes, 21 Mei 1935. Boter per kilo tl.40, middenprijs per halve kilo f 0.70, winkelprijs f 0.80. Fabrieksboter f 0.85, afwijkende boter f 0.60. Eieren per 10O stuks f 1.50, middenprijs per 25 stuks f 0.37V2, winkelprijs f 2.50. Poelje-eieren f 1.25, Eendeieren f 1.50, groote Ganseieren 7 ct per stuk. Noteering van boter- en eierhandelaren: Boter 65 ct. per pond. Eieren fl.50 per 100 stuks. Boter niet opgeruimd. GOES, 21 Mei 1935. V.P.Z. Aanvoer 16406 eieren. PrijB f 1.80 per 100 stuks. GOES. Veilingsivereen. Zuid-Beveland. Veiling van Dinsdag 21 Mei 1935, Fruit: Aardbeien 102—'130, idem II 6380 St. Remy 17, Bredwrod» 16, allee per 100 Kg Diversen: Doperwten 24, Postelein 6, Spinazie 612, idem uitschot 2, Zee- spinazie 7, Aardappels (bonte) 1,60 f 1,90, idem (Bevelanders) f 2,10, alles per 100 K.G. Wortelen f 4f 9, Rabarber f 4— f6, Radijs f 0,70, Rammenas f3,50—f3,60, Prei f 6, Anjelieren f 8, Irissen f 4, Lelietjes der dalen f 5, alles per 100 bos. Bloemkool f 12f 18, idem II f 7—f 10, Komkommers f 8f 10, Kropsla f 2,20f 3,50, Knolselde- rijplanten f 0,05f 0,08, Asterplanten f 0,13 f 0,31, Vlierenplanten f 0,50, Ganseieren f 5,70, Kalkoeneieren f 3,50, Kipeieren f 1,90 f2,20, alles per 100 stuks. Cactussen f3 f 8, Vetplanten f 2—f 5, beiden per 100 pot. Knolselderij 11 ct. per krat. MIDDELBURG, 20 Mei. Op de veiling deden: Mitlothiams I 20—23, II 22, III 1321, Snijsla 34, Spinazie 822, Postelein 18—25, Koolrapen 2, Tomaten I 44, II 30 ct., alles per Kg.; Aardbeien 2046 ct. per pond; Bloemkoolplanten 46 ct. per 100; Komkommerplanten 3 ct. per stuk; Kervel 6—7, Peterselie 78, heide per chip; Peen 1113, Raapste len 2, Prei 7, Selderie 23, Rabarber 35, Radijs 22,5, Rammenas 1,53, Zuring 45 ct. alles per bos; Bloemkool 726, Kropsla 1,54, Witte Komkom mers 11'14 ct., Vroege Komkommers II ct., alles per stuk; Perziken 12 ct. per stuk. Vetplanten 25, Cactussen 1435, Gera niums 11, Begonia's 6 ct., ales per stuk; Tulpen 68, Seringen 28, Narcissen 24 ct., alles per bos; Violen 56 ct. per 10 stuks. KAPELLE, 20 Mei 1935. Kleine vei ling van 20 Mei: Spinazie 710, Poste lein 1012, Rabarber 12, alles per K.G.; Bloemkool 718 per stuk; Afwij kende Kropsla 1.201.80 per 10O krop; Radijs 0.500.80, Rammenas 2.60, bei den per 100 bos; Asterplanten 4, Serin gen 12 per bos; Aardbeien f 1,25 p. Kg. ZONNEBLOEMEN. De zomergeneugiten mogen vertoeven Zonnebloemen komen toch. Wij bakken ze voor U. 'n Fijn boterkoekje van 20 ets. per ons. Bakkerij VAN MELLE. Telef. 114 (Adv.) GOES. Huw.-afk.: David Cracau, 28 j. jm. te Vlissingen en Sophia Ephraïm, 23 J. jd. te Vlissingen, laatst te Goes. Huw.-aang.: Johannes Barend van Wuijckhuijse, 25 j. jm. en Johanna Meri- son, 28 j. jd. Geboren: Willem Frederik, z. v. Leunis Lakké en Jacoba Tannetje van Dalen; Anthonia, d. v. Geeraard Jan Timmerman en Adriana Corstanje. Overleden: Jan Ganseman, 2 jaar te Kapelle. Van 1318 Mei. HEINKENSZAND. Geboren. 13, Wil- helmina Johanna Maria, d. v. Adrianus Josephus van Beek. Overleden: 14, Maria Geulemans, 37 j., echtgenoote van Hendrikus van Everdink. Van 1017 Mei. OOSTKAPELLE. Getrouwd: M. Leijnse 28 j. jm. en P. Joziasse 21 j. jd.; J. v. d. Meule 32 j. jm. en F. Lauws 21 j. jd (M. G.) Van 12—18 Mei. VROUWENPOLDER. A. de Nood 24 j. jm. en E. Lampert 20 j. jd.; C. Boone 25 j. jm. en M. v. d. Broeke 22 j. jd.; S. Tilroe 23 j. jm. en T. Kodde 20 j. jd. (M. G Van 115 Mei. KO'UDEKERKE, Ondertrouwd: A. G. de Poorte, 27 j. en J. G. F. Dekker, 25 j.; A. Marinisse, 27 j. en J. W. Galjouw, 26 jH. M. Dekker, 26 j. en M. A. do Rijcke, 27 j.; A. Brouwer, 49 j. en R. Prins, 45 j. Getrouwd: J. Boone, 27 j. en G. Roelse, 22 j.; A. Janse, 20 j. en L. Kluyfhout, 19 j.; P. Wielemaker, 31 j. en G. Bimmel, 43 j.; A. Marinisse, 24 j. en M. W. Nieu- wenhuijze, 23 j. Bevallen: W. P. van de Voorde, geb. Bassie, d. Overleden: P. Remijn, 85 j., geh. met P. Tilroe, wedr. van G. Vaalburg; J. Reij- nierse, 21 m. jm.; H. J. van Doesburgh, 70 j., wedr. van P. W. Salkes; G. Bakker, 60 j., vrouw van H. Hieter. (V. G.) KORTGENE. Gehuwd: 9, Marinus Jo hannes Doeleman, 25 j. te Wissenkerke en Heiltje Maria Vogelaar, 27 j.; 9, Pie- ter Cornells van Schaik, 27 j. en Cornelia Aartje Hollestelle, 27 j. (N.B.) GOLIJNSPLAAT. Ondertrouwd: 3, Jan Moerman, 22 j. jm. te Kortgene en Dina Huihregtse, 23 j. jd.; Jozias Korsuize, 25 j. en Maria Geertruida Geelhoed, 20 j. jd. Getrouwd: 15, Andries Koster, 26 j. en Lena Kleppe, 21 j. jd. (N.B.) WISSENKERKE, Getrouwd: 15, Jo hannes Breure, 21 j. jm. te Golijmsplaat en Jannetje Maria Reijnhoudt, 22 j. jd.; Eduard Hendrik Meulenberg, 23 j. jm. en Jaspan na Janna Leenhouts, 23 j. jd.;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3