Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw. *o tlcon om mede te deelen, dat vertrouwd uoriit, dat bevorderd worde, dat Krusch- witz In de gelegenheid wordt gesteld zijn te/ewoord van ambtenaar in te lossen en dat Gutzeit aan de Nederlandsche greu. wordt gebracht ten einde door Neder landsche beambten naar de terechfzittng te worden geleid onder mededeeling, dat het hem natuurlijk volkomen vrij zal staan na de behandeling onmiddellijk naar Duitschland terug te keeren wanneer hij dan nog bij zijn bijzondere voorliefde voor strafgevangenis te Detmold volhardt." Zinkfabriek stopgezet. Gisteren i9 de zinkfabriek te Budel stopgezet, waardoor zeshonderd Neder landsche en Belgische arbeiders werk loos zijn geworden. Ten behoeve van 26 arbeiders, die ge noegen hebben genomen met de loonsver laging van 10 pet. wordt een oven in be drijf gehouden. Voor de bewaking en de handhaving van de orde is een groot aan tal marechaussees te Budel ingekwar tierd. Tot dusverre is de rust echter niet verstoord. Handelsbesprekingen met llaII3. Dö Nederlandsche delegatie, Lolast met het voeren van onderhandelingen met de Italiaansche regeering over een nieuwe handels- en contingenteeringsovereen- komst, is samengesteld uit de heeren A. Th. Lamping, directeur van de handels- aecoorden van het departement van Eco nomische Zaken, voorzitter; mr G. Üjhr.spmaD, -referendaris aan het depar- t AmSiat van Biaitwlandsche Zaktiii, prof. J. van Gel-deren, hoofd ran de afdeeling cr'siazaken van het departement van Ko loniën, Gh. Weiter, voorzitter van den L-ndernemersraad van Ned.-Indië, ir S. l.ouwes regeeringscommissaris voor de steunverleening aan den akkerbouw er. de veehouderij, mr B. van Spaendonck, ver tegenwoordiger van het Centraal Insti tuut ter bevordering van het normale handelsverkeer, L ten; als plaatsvervan ger van prof. J. van Gelderen dr F. Rut gers, tijdelijk werkzaam aan de afdeeling crisiszaken van het departement van Ko loniën en als secretaris jhr mr W. van Panhuijs, gezantschapssecretaris aan Hr. Ms. Gezantschap te Rome, en mr G. baron Bentinck, tijdelijk ambtenaar aan het de partement van Economische Zaken. De onderhandelingen vangen beden, Dinsdag, te Rome aan. De versterking van de Volkenbonds sancties. Naar de correspondent van de „N. R. Ct." te Genève vernam zal prof. mr V. H. Rutgers de vertegenwoordiger van de Nederlandsche regeering zijn in de aan staande Vrijdag beginnende eerste zitting van de nieuwe, door den Volkenbonds raad benoemde commissie van dertien, die tot taak heeft de mogelijkheid te be- studeeren van de toepassing van oecono- mische en financieele sanctiemaatregelen tegen een staat, die in de toekomst door schending van internationale verdrags verplichtingen den vrede van Europa in ge. aar zou brengen. Prijsvragen en Loterijwet. Voor den kantonrechter te Alphen a. d. .Rijn hebben terecht gestaan de voorzitter, secretaris en penningmeester van de \V inkelweekcommissie aldaar, verdacht van overtreding van de loterijwet. De drie middenstandsvereenigingen te Alp hen hebben in November van bet vo rige jaar een winkelweek georganiseerd en bij die gelegenheid zijn door de Win kelweekcommissie eenige prijsvragen (een rebus, een foutenwedstrijd en een etalage fotowedstrijd) uitgeschreven. Er waren meer dan 15000 goede oplos singen ontvangen en daar het aantal be schikbare prijzen slechts 471 bedroeg, moesten deze onder de goede inzenders worden verloot. De commissie had zich vooraf o.m. in verbinding gesteld met den burgemeester den heer P. A. Golijn, die van meening was, dat een en ander niet onder de loterijwet viel, zoodat z.i. hiervoor geen vergunning noodig was. De burgemeester had trouwens als eere voorzitter zitting genomen in de com missie en was bij de verloting aanwezig geweest. De ambtenaar van het O. M eischte tegen elk der verd. een geldboete van vijf gulden. De verdediger, mr A. Korver, wees er o.m. op, dat dergelijke prijsvragen schier dagelijks door de dagbladen en groote firma's worden uitgeschreven, waarop de ambtenaar mededeelde juist deze week besloten te hebben ook een vervolging in te stellen tegen een der dagbladen, daa>- z.i. ook deze zich met het uitschrijven van dergelijke prijsvragen aan een over treding der loterijwet schuldig maken. De kantonrechter achtte het ten laste gelegde bewezen, doch overtuigd van de goede trouw der verdachten, verklaarde hij deze schuldig zonder oplegging van straf. Het bezuinIoIngsontwerp en de S. D. A. P. In de vergadering van de vereeniging van sociaal-democratische leden van ge meenteraden en Prov. Staten heeft de heer Ed. Polak, lid van den Raad en oud-wethouder van Amsterdam, spre kende over het bezuinigïngsontwerp het volgende verklaard: De S.D.A.P. staat als een gesloten een heid tegenover de afgekondigde afbraak plannen. Mij persoonlijk, aldus de heer Polak, treft het meest de afbraak van ihet onderwijs. Wat men afgebroken heeft is deze generatie nooit terug te geven. Van deze regeering zooals zij thans samengesteld is verwacht spr. in het belang van de gemeenten niets. Als de plannen der regeering doorgaan, zullen ook de gemeenten daarvan de treurige gevolgen ondervinden. Gemeentepereoneel en middenstand zullen van deze golf van verarming de gevolgen ondervinden, Het wetsontwerp zal dan ook voor de sociaal-öomocraten onaanvaardbaar zijn. Benoeming lid van de Eerste Kamer. In de gistermiddag gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Eerste Ka mer, is in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr H. Smeenge, tot lid van deze Kamer benoemd verklaard de heer H, D. Louwes te Westpolder (ge meente Ulrum), thans lid van de Twee de Kamer. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 17 Mei is aan G. Huisman, op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ten Boer. Steunverleening aan werkloozen van Belgische nationaliteit. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat werklooze arbeiders van Belgische nationaliteit ten opzichte van steunver leening en werkverschaffing ingevolge art. 16 van het vestiging.*- en arbeids- verdrag op gelijke wijze behoore i te we den behandeld als arbeiders van Neder landsche nationaliteit. Da minister zal het op prijs stellen, dat de gemeentebesturen bij het aanmel den van werklooze arbeiders van Belgi sche nationaliteit om steun, hiermee re kening zullen houden. Salarisverlaging in Nederlandsch-lndië. Naar gemeld wordt, treedt 1 Juli a.s. een nieuwe verlaging voor landsdienaren in met dien verstande dat na dien datum in dienst tredende ambtenaren 20 procent minder bezoldiging zullen krijgen dan volgens de bestaande regeling. Sfakfng in Noord-Groningen. Naar wij vernemen, is de staking in de meeste steenfabrieken in Noord-Gro ningen gisteren ingegaan. Gestaakt wordt bij de N.V. Steenfabrieken te Onderden- dam en Ruisschenbrug, bij de N.V. Ver- eenigde Steenbuizen en Pannenfabrieken te Ferwerd, Middelstum en Zuidwolde, bij de fabrieken van de firma Timmer en Timmer Weg te Winsum en bij de fa briek van de firma Mees te Winsum. Bij de laatste fabriek zijn van de 45 man per soneel 15 aan het werk gebleven, zoodat het bedrijf kan doorgaan. Bij de firma Detmers in Middelstum, die het bemid delingsvoorstel van den rijksbemiddelaar den heer H. P. J. Bloemers had aange nomen, wordt nog gewerkt, maar ook daar zal vermoedelijk de arbeid worden neergelegd, omdat, naar wij vernemen, de organisatie het bemiddelingsvoorstel van den heer Bloemers ook heeft afge wezen. Regeeringisvoorstel in mijncanflict af gewezen. Gistermorgen waren de bestuursleden der drie mijnwerkersorganisaties bijeen ter bespreking van de voorstellen, welke door de regeering via den rijksbemidde laar aan de organisaties in zake de be voegdheden van de regeeringsgedelegeer- den in het bstuur van het Algemeen Mijn werkersfonds waren gedaan. De organi saties waren unaniem van oordeel, dat deze voorstellen geen bevrediging kunnen brengen en niet aanvaardbaar kunnen worden geacht. Een definitief antwoord op deze voorstellen zal Woensdagavond na voortzetting der heden geëindigde be sprekingen worden vastgesteld. Naar gemeld wordt, is een van de over wegende bezwaren, dat de arbeiders der Staatsmijnen, die twee-derden van de verzekerden bij het Algemeen Mijnwer kersfonds vormen, zonder noodzaak in de eventueele verslechteringen zouden wor den betrokken, aangezien de directie der Staatsmijnen geen bezwaar heeft gemaakt tegen het voldoen der thans geldende bij drage aan het Algemeen Mijnwerkers fonds, en ook van de zijde der arbeiders, werkzaam bij de Staatsmijnen, geen be zwaren zijn vernomen. Om die reden moet het een onbillijkheid worden geacht, dat deze groote en belangrijke groep leden zou worden getroffen door de verslech teringen, welke de particuliere mijnen voor het Algemeen Mijnwerkersfonds noodzakelijk achten. Het Handboek 1935 der K.N.A.C. Sinds 1932 geeft de K.N.A.C. ieder jaar een handboek uit. Dit steeds omvang rijker wordende boekwerk (het telt niet minder dan 440 bladzijden) blijft zich in de steeds stijgende belangstelling van autorijdend Nederland verheugen. Dit is nu werkelijk een handboek in den waren zin des woords een vraagbaak op auto- mobilistisch gebied, welke aan alle daar aan te stellen eischen beantwoordt. De K.N.A.C. leden, die dit boek ieder jaar gratis en franco ontvangen zouden het dan ook slechts noode willen missen. De talrijke verbeteringen, welke reeds het vorig jaar de voornaamste kenmer ken vormden van het toen verschenen handboek, hebben ook nu weer de basis gevormd voor de veranderingen, welke in de uitgave voor 1935 noodzakelijk waren. De kaarten der provincies en die van de plattegronden der steden met de door gaande verbindingen zijn alle weer ge heel vernieuwd en tot het laatst toe bij gewerkt. Aanvullingen en verbeteringen bleken ook noodig in de opgaven der voor het publiek opengestelde landgoederen, de af standtabellen voor Binnen- en Buiten land en bij vele andere hoofdstukken. De wijzigingen in Motor- en Rijwiel reglement en Beschikking, benevens de daarbij ingevoerde nieuwe verkeersbor den, zijn uitvoerig vermeld. Voor het eerst rijn in deze uitgave door middel van kaartjes de uren van open stelling der douanokantoren voor het voornaamste reisgebied van Europa ver nield, een aanvuliing, welke door haar handigheid in een behoefte voorziet. Deze kaartje*- rijn in kleurendruk uit gevoerd en dooi ien uiterst practisch sy steem kan de autotoerist, die op een gegeven moment, hetzij overdag of des nachts de grens over wil, in één oogop slag zien, welke grenskantoren hem hier bij nog kunnen helpen en langs welke wegen hij op de snelste wijze het door hem uitgezochte grenskantoor kan be reiken. Het is handig bedacht en vele automobilisten zullen alleen hierom reeds het handboek waardeeren. Alles bijeen zal het Handboek 1935 weer een betrouwbare en veel geraad pleegde gids voor den automobilist zijn. Voor niet-leden der K.N.A.C. is dit Handboek tegen betaling verkrijgbaar. Middelburg. H. W. J. Priems. Hedenmorgen is alhier overleden de heer H. W. J. Priems, directeur van de Rijks Hoogere Burgerschool alhier. De heer Priems, die op 17 Augustus 1878 te Warnsveld geboren was, bezocht eerst de burgerschool te Zuitp'hen en later de Rijks kweekschool te Deventer. Als onderwijzer was de overledene o.a. werkzaam te Rot terdam en bekwaamde 'hij zich met suc ces voor verschillende acten. Zoo kon hij benoemd worden tot lee- raar en was o.a. te Amsterdam bij hel middelbaar onderwijs werkzaam. In dien tijd volgde wijlen de heer Priems colleges aan de universiteit in de wis- en natuur kunde. Daarna was hij leeraar o.a. te Kampen en van 1919 tot 1921 directeur der R. H. B. >S. te Sappemeer. In laatstgenoemd jaar trok hij naar-In die, waar hij te Semarang aan de burger school werkzaam was en tijdelijk waar nemend directeur. Zijn lidmaatschap van den gemeenteraad deed 'hem ook eenigen tijd het burgemeesterschap van die ge meente bekleeden. Een ernstige ziekte dwong hem naar Nederland terug te keeren, waar hij zich voorloopig te Kampen als ambtenoos burger vestigde, om als secretaris van de liberale staatspartij, den Vrijheids bond, zijn krachten in dienst van de 'hem na staande beginselen te stellen. In 1928 werd de heer Priems benoemd tot directeur der R.H.B.S. te Terneuzen en toen de heer C. D. A. Zimmerman zijn taak als directeur der R.H.B.S. te Mid delburg neerlegde, volgde de heer Priems heim in het voorjaar 1932 op. (De leeraren en leerlingen en ook de concierge verliezen in den 'heer Priems een kundige en humane directeur en ook buiten de school zal het heengaan op dezen leeftijd met -diepen weemoed wor den vernomen. De blinden van de Burgerschool zijn ten teeken van rouw gesloten. Vlissingen. Aan de gevolgen overleden. De 29-jarige man, die dezer dagen 'bij. bet voedballen op het strand een trap tegen den buik kreeg, is in het St. Josephzieken'huis aan de ge volgen overleden. Heinkenszand. In de laatste vergade ring van den gemeenteraad werd besloten het woonhuis van de openb. school af te breken en te vervangen door een modern huisje. Door J. Kremer is nu aan B. en W. verzocht, zoo mogelijk niet over te gaan tot uitvoering van dit besluit voor een deskundige der vereeniging tot instand houding van steden- en dorpsschoon zich van de noodzakelijkheid daarvan heeft kunnen overtuigen. Colijnsplaat. Gisteravond bracht het muziekgezelschap „Wilhelmina" een se renade bij den burgemeester J. W. A. Stüte. Dit ter gelegenheid van zijn 60sten verjaardag die hij Zondag j.l. vierde. Korfbal. VolhardingZeelandia I. Verloren door Volharding met 81. Ned. Herv. Kerk. Beroepen bij de Ind. Kerk, G. D. Buenk te Hees. Geref. Kerken. Drietal te Boven Hardinxveld, H. Pol, cand. te Rijsoord J. J. Beukenkamp, cand. te Sleeuwijk en W. Vis, cand. te Haamstede. Nederlandsch Bijbelge- nootschap. Naar de „Nederlander" verneemt, zal, ter vervanging van wijlen jhr. Quarles van Ufford, aan de in JuDi a.s. te houden alg. vergadering van liet Ned. Bijbelgenootschap, als nr 1 op de voordracht ter benoeming als voorzitter worden voorgedragen prof. mr Paul Scholten, thans bestuurslid van voor noemd genootschap. Nr. 2 Op de voor dracht is dr G. W. Th. baron van Boetze- laer van Dubbeldam en nr 3 prof. dr F W. Grosheide, beiden ondervoorzitters. J. V a 1 k In den ouderdom van 75 jaar is gisteren te Hilversum plotse ling overleden de heer J. Valk, rustend godsdienstonderwijzer der Ned. Herv. ge meente aldaar. De overledene genoot in het land bij duizenden bekendheid, wijl bij tal van malen de 'ochtendwijding der N. G. R. V. voor de microfoon heeft geleid. N.- en St. Joosland. Tot tijdelijk ondr wijzeres aan de Chr. school alhier is be noemd Mej. M. A. B. Migchelsen, wacht geldster te Middelburg. Een eigenaardig crimi neel geval. Een bijzonder eigenaardig crimineele zaak houdt op het oogenblik de Australische politie bezig. Uit Sydney wordt daarover het volgende geseind: Kort geleden was een haai gevangen en in een aquarium ondergebracht, waar het dier een menschenarm uitspuwde. James Smith herkende aan de tatoeëeringen en aan een polsarmband den arm van zijn broer. De politie stelde daarop een onder zoek in en constateerde, dat de broer van James Smith veertien dagen tevoren ver dwenen was, in verband waarmede een arrestatie kon worden verricht. De politie vermoedt nu, dat het lijk van Smith in stukken is gesneden en vervolgens in zee gegooid. De haai was inmiddels geslacht. In de ingewanden van het dier werden echter geen verdere sporen van 'n mensch gevonden. VEILINGSVEREEN. ZUID-BEVELAND. Heden werd onder voorzitterschap van den heer H. A. Hanken in het Schutters hof te Goes de algemeene vergadering gehouden van de Veilingsvereen. Zuid- Beveland. Er was een drukke opkomst der leden. De voorzitter verwelkomt in het bij zonder den heer Ir v. d. Plassche, dien Spr. nog feleciteert met zijn benoeming tot inspecteur van den Tuinbouw. Spr. zegt, dat deze vergadering iets te laat wordt gehouden, Dat houdt ver band met de hangende groote plannen. Spr. verzekert, dat het Bestuur nooit iets anders heeft gedaan dan voor de leden werken. De veilingsvereen. Zuid-Beveland staat vooraan bij de veilingen in Neder land. Haar boekhouding heeft zelfs in Den Hang als leidraad gediend. Hierna brengt de secretaris, de heer A. v. d. Poest Clement, het jaarverslag uit. Het boekjaar 1934'35, aldus de secr., is voor ons wederom geen rijk fruitjaar geweest. De kwaliteit van het fruit en de bewaarbaarheid is door ongunstige weersgesteldheid en schurftaantasting minder geweest dan in andere jaren. De totale omzet bleef met een bedrag van f 604.168.01 beduidend beneden den omzet van het vorige jaar. Van dit bedrag is f 522.3891 per kleine veiling geveild en slechts voor f 81.779 per groote veiling. Het klein fruit werd tegen abnormaal lage prijzen geveild, zoodat het afgeloo- pen jaar in dat opzicht met recht een crisisjaar was. Van de kruisbessen moest 2/5 worden vernietigd, omdat de handel ze niet af nam. De steun der regeering was geheel on voldoende om voor klein fruit en groen ten de exploitatie eenigszins loonend te maken. Ook de omslachtige wijze, waar op de steun moet worden uitgekeerd is een bezwaar. Het aantal leden bleef stationnair, n.l. 620. Door de mindere omzet in het afgeloo- pen jaar en de daardoor minder ontvan gen provisie, is dit jaar niet zooveel af geschreven als het bestuur wel gewild had. Het verloop der elite-veiling en de eer ste kwaliteits-veiling was dit jaar goed te noemen, beter dan in 1933. Het paksta- tion heeft uitstekend werk verricht. Herinnerd wordt aan de plannen voor de tentoonstelling in October a.s. Het bestuur besloot voor te stellen tot den houw van een koelhuis te komen. Het Bestuur heeft hiervoor van de directie der Ned. Spoorwegen de beschikking gekre gen 'Over een breede strook grond langs de achterzijde van het veilingterrein. De capaciteit van het koelhuis zal zóó zijn, dat ongeveer 500.000 K.G. kan worden ingebracht. Het verslag eindigt met een woord van dank aan den heer Ir v. d. Plassche voor zijn waardevolle adviezen in het belang der veiling. De heer F. Dominicus brengt na mens de commissie belast met het onder zoek der rekening verslag uit. Alles werd volkomen in orde bevonden. Alleen werd opgemerkt, dat 1934 het ongunstigste jaar was van de laatste 10 jaar. Daardoor is op de gebouwen te weinig afgeschreven. Ze staan nog op f 61.000. De commissie dringt aan op bezuiniging, waar mogelijk. De voorzitter antwoordt, dat de Goesche veiling de goedkoopste is van Ne derland wat betreft de percentages. Het Bestuur zal zooveel mogelijk afschrijven. Rekening en balans werden hierna vastgesteld. Dhr Wartena wordt benoemd tot lid der controle-commissie (plaatsvervanger de heer J. L. v. Overbeeke). Het Bestuur stelt voor, voor het a.s. seizoen de navolgende provisie te heffen: Groote veiling: leden 2 pet., gasten 4 pet., kleine veiling: leden 4 pet., gasten 6 pet. De percentages blijven voor de leden gelijk, voor de gasten worden ze echter verhoogd. Vorig jaar waren op verzoek der regeering de percentages voor leden en gasten gelijk gesteld, maar men moet daarop terugkomen. Het voorstel wordt aangenomen. De aftredende bestuursleden de heeren J. Bruggeman, C. Nijsse Gz., en Joh. Pie- terse worden herkozen met reep. 95, 152 MIDDELBURG - BOLLENSTAD! Het Plaatselijk Crisis-Comité ziet de I voortzetting van het moeilijke, maar toch zoo nuttige en noodige werk v«u zijn afdeeling A bedreigd, door minder wor dende inkomsten. Dit verschijnsel, dat zich uit allerlei oorzaken laat verklaren, is toch wel zéér te betreuren. Er moest dus raad worden verschaft. Overeenkomstig hetgeen vindingrijk heid in enkele andere steden heeft uitge dacht en met succes heeft 'ondernomen, zal men ons tracteeren op een oliebollen dag. Het Comité zal van vele zijden belan geloos verleende hulp en medewerking genieten. Het woord, de daad, is dus overigens op 23 Mei aan het publiek. Wij allen zullen dan immers koopen en eten? Wel zal de grens door natuur en goede zede ook aan oliebollen-eters gesteld, vrij spoedig zijn bereikt! Maar onze goede wil en onze sympathie voor het werk van het Crisis-Comité, rei ken gelukkig véél verder! Aan vele grooten en kleinen, zelf niet tot koopen in staat, kunnen we immers een verrassing bereiden. We zullen er zelfs voor kunnen zorgen, dat op Donderdag 23 Mei niet alleen Middelburg, maar ook het omliggende land oliebollen eet. Deskundigen zeggen: „Ze blijven lang goed!" Waarom zouden we onze Middelburg- sche bollen dan niet naar alle windstre ken in en buiten de Provincie doen ex- pediëeren? Hoe dan ook, wij zullen ons met hand èn tand verzetten tegen het dreigend ge vaar van stopzetting van dit werk van ons Crisis-Comité! 20 Mei 1935. FERNHOUT. en 153 stemmen, terwijl in de vacatures J. A. H. Hollander en A. Lous worden gekozen de heeren J. Q. C. Lenshoek en A. J. v d. Linde, beiden te Kloetinge. Vooraf had de voorzitter den heer Lous hartelijk dank gezegd voor het vele, dat hij voor de veiling heeft gedaan. Het Koelhuis. Dhr v. d. Plassche licht hierna toe het voorstel van het Bestuur voor het hou wen van een koelhuis, waarvoor Spr. het initiatief heeft genomen en de besprekin gen met het werkfonds heeft gevoerd. Als inspecteur kan Spr. nu nog beter het ge- heele land overzien en met te meer kracht aandringen op aanneming van het voor stel. Er zijn tal van moeilijkheden voor de fruitteelt te overwinnen. Maar vóór alles is noodig een regelmatige voor ziening van de markt. Het moet niet voor komen, dat het eene oogenblik de markt wordt overstroomd met fruit en het an dere oogenblik er gebrek aan is. We moe ten ons daarom vóór alles op bet koelen toeleggen. Wil Zeeland zijn plaats op de binnen- landsche markt behouden en concurree- ren met het buitenlandsche fruit, dan is een koelhuis absoluut noodig. Kesteren, Eist en Limburg hebben er al een en tal van andere plaatsen maken plan nen daarvoor. Particulieren kunnen bezwaarlijk voor een eigen koelhuisje zorgen. Ieder voor zich kan dat niet. We kunnen om tech nische redenen geen gebruik maken van koelhuizen als te Hoek van Holland. Een koelhuis moet in de streek zelf staan, waarheen het fruit direct van uit de boomgaarden ongeschonden kan warden vervoerd. We moeten hebben een flink koelhuis, eigendom van de telers. Daar voor is de veiling het aangewezen adres. Een koelhuis is een bestaanskwestie voor alle Zeeuwsche telers, niet alleen voor de grooten. Elke teler heeft er belang bii. Wanneer de groote telers op een ge geven moment hun oogst op de markt werpen, voelt dat in de eerste plaats de kleine teler. Daarom heeft de laatste bij een koelhuis zeker indirect belang. Spr. brengt het veilingbestuur hulde voor dit voorstel. Aan het Werkfonds is om f 100.000 gevraagd. Daarvan is f80.000 noodig voor bouw en installatie. Ook is een bedrag noodig voor reserve voor de eerste jaren. De veiling is garant voor dit bedrag. Spr. is er van overtuigd, dat het hier om een groot bedrag gaat. Maar goed- kooper kan het niet. En een koelhuis is noodig, evenals machines, enz. voor het bedrijf. Spr. brengt dank aan het werk fonds voor de financiering van het koel huis. In al de streken, die ons beconcurree- ren, heeft men het koelwezen op peil ge bracht. Dit moet hier ook. Laten we nu een flink besluit nemen. Het Werkfonds is bereid op voordeelige voorwaarden fi nancieele hulp te verleenen. Spr. hoopt, dat de leden dit zullen accepteeren. (Ap plaus.) De voorzitter weet, dat de omstan digheden voor de fruittelers niet zoo gun stig zijln. Het ging niet aan om bij hen gelden op te nemen voor een koelhuis. Op advies van den Commissaris der Konin gin en met medewerking van de heeren pro!. Sprenger en Ir v. d. Plassche is

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2