EERSTE BLAD DINSDAG 21 MEI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - W*. Buitenland Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij .JLuctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. *De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0,20. Losse nummers 5 cent. Advertentiëa 30 cent per rege1 Ingcmnden mededeeüngen 00 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Armenraden. Tot de/ bezuinigingsvoorstellen van de Regeering behoort ook dat, waarbij' mach tiging wordt gevraagd tot opheffing van Armenraden. Gebrek aan waardeering voor het werk van deze instellingen is hier niet in het spel. Volmondig wordt erkend, in de memo rie van toelichting, dat de Armenraden hebben voldaan aan de verwachting welke de wetgever van 1912 ten aanzien van dit instituut koesterde; dat zij op het ter rein van de armenzorg de samenwerking hebben gebracht, welke voor dezen tak van sociale zorg van groot belang is ge bleken. „In minder zorgvolle tijden dan wij thans beleven, zou de Regeering, met die ervaring voor oogen, een opheffing van armenraden, om andere redenen, dan in artikel 53 der wet neergelegd, zelfs niet in overweging willen nemen. De ernst van den toestand echter noopt haar de machtiging tot opheffing te vragen in het ontwerp belichaamd. Zij doet dit voorstel in de verwachting, dat het instituut, dat nu al sinds 1912 bestaat, opvoedend zal hebben gewerkt, ook in dien zin, dat de taak, aan de ar menraden toevertrouwd, althans ten deele zal worden overgenomen door de instel lingen van armenzorg, nu deze het be lang van een onderling contact hebben er varen." Hieraan wordt nog toegevoegd, dat waar onverhoopt deze verwachting ijldel mocht blijken en weder-instelling van een armenraad onvermijdelijk, zoodra de financieele toestand dit slechts eenigs- zins toelaat, tot weder-instelling zal wor den overgegaan. Ernstige bezwaren zullen tegen dit on derdeel van de algemeene bezuiniging wel niet worden ontwikkeld. Ook zonder officieele armenraad kan de in het belang van een goede armenzorg gewenschte samenwerking warden ver kregen. Pensioenen. Het is nog niet zoo lang geleden, dat salarisverhoogingen aan de orde van den dag waren. Een gevolg van de betrekkelijke weel de, die toen heerschte, maar meer nog van het duurdere leven. Zelfs werd het noodig op vroeger verleende lagere pen sioenen een toeslag te verleenen. Maar nu wentelt het rad weer terug. Meer dan eenmaal zijn reeds de sala rissen van het Overheidspersoneel ver laagd. En nu komt de Regeering met een voorstel haar te machtigen een herberekening te doen plaats vinden van alle, zoowel burgerlijke als militaire pensioenen (met uitzondering van de spoorwegpensioenen) naar grond slagen overeenkomende met de tegen woordige salarisnormen. De bedoeling is dat op de pensioenen een korting zal worden toegepast van ten hoogste 10 pet. Voor de betrokkenen uit den aard der zaak een pijnlijke geschiedenis. Maar daar staat dit tegenover, dat zij die de laatste jaren gepensionneerd werden, zich in een eenigszins bevoorrechte positie be vinden in verband met de hoogere grond slagen. Er zijn er zelfs geweest, die met het oog op een mogelijke salarisverlaging vroeger pensioen hebben gevraagd, dan zij dat anders gedaan zouden hebben. De voorgestelde maatregel zal niet gel den voor alle pensioengerechtigden. Voor tal van ambtenaren van gemeen ten en waterschappen, aan wie, op grond van vroegere betrekkelijk lage salarissen ook lage pensioenen zijn toegekend, zul len de pensioenen ongewijlzigd blijven. In overleg met den Pensioenraad zal hier voor een regeling worden getroffen. In gewone omstandigheden zou van zulk een maatregel het Pensioenfonds profiteeren. Dat is echter niet de bedoe ling. Vandaar dat wordt voorgesteld de op deze wijze te verkrijgen besparingen ten goede te doen komen aan de licha men wier ambtenaren het geldt. Gevraagde machtigingen. Een van de bezwaren tegen het hier voor genoemde voorstel ingebracht, zal ongetwijfeld zijn, dat de Regeering in- plaats van een bepaalde wetswijziging voor te stellen, een meer algemeene mach tiging vraagt. De Regeering heeft dit bezwaar voor zien en daaraan reeds bij voorbaat enkele opmerkingen gewijd. In de memorie van toelichting wordt er dit van gezegd: „De Regeering heeft zich beijverd de te treffen regelingen zooveel mogelijk in de ontworpen wettelijke voorschriften volle dig uit te werken. Op sommige punten was dit echter niet mogelijk. Daar heeft zij een meer algemeene machtiging aan den wetgever moeten vragen. Zij heeft dit gedaan in den vorm van een aan de Kroon voorgehouden bevoegdheid, om al of niet bh algemeenen maatregel van be stuur van bestaande wettelijke bepalingen te mogen afwijken. In de gevallen, waarin een dergelijke bevoegdheid wordt ge vraagd, betreft het aangelegenheden, waarbij een zekere bewegingsvrijheid voor de Regeering onmisbaar moet werden ge acht of waarbij de materie van een zoo danige ingewikkeldheid is, dat vooraf gaande uitvoerige wettelijke regeling op groote bezwaren stuitte. Bovendien heeft deze vorm bij bepaalde onderwerpen het voordeel, dat de Regeering de gelegenheid verkrijgt op een terrein waar verschillen de oplossingen mogelijk zijn, proefonder vindelijk te werk te gaan." De bedoeling is dat de voorgestelde be zuiniging reeds voor de volgende begroo ting zal gelden. Zou nu b.v. op het stuk van de pensioe nen een wettelijke regeling vooraf moeten gaan, dan staat wel vast dat een uitstel op langen termijn daarvan het gevolg zal zijn. Opmerking verdient in dit verband nog, dat de door de Regeering gevraagde be voegdheden aan een termijn van uiterlijk vijf jaren zijn gebonden. Worden de ge troffen regelingen niet binnen den gestel- den tijd door den wetgever bekrachtigd, dan komen zij automatisch te vervallen. Hieruit blijkt, dat het niet de bedoeling is de rechten van de Volksvertegenwoor diging te beknotten, maar alleen, om een spoedige uitvoering van de bezuinigings plannen mogelijk te maken. GEDWONGEN HEFFING IN DUITSCHLAND AANGEKONDIGD. Het begint met de financiën spaak te loopen. „Het kapitaal 'houdt op een bezitrecht te zijn en wordt 'tot een volkomen concrete verplichting waarover de staat oordeelt." Met deze uitspraak eindigt het artikel van Nonnenbruc'h in de Völkische Beo- baöhter, waarin antwoord gegeven wordt op de onuitgesproken vraag: „waar moe ten de middelen vandaan komen om de grondstoffen te betalen, welke Duitsch- land noodig heeft indien het voort zal gaan met het stelsel der werkverschaf fing?" „Het Duitsche bedrijfsleven, zoo be toogt Nonnenforuch, 'heeft een groote op leving ervaren. De moeilijkheden, waar mede men op het oogenblik te kampen heeft, vloeien uit deze opleving voort. In het bijzonder is daarbij het probleem der grondstoffen acuut geworden. „De opleving van het bedrijfsleven is nationaal-eocialistisch geweest, de moei lijkheden welke daardoor ontstaan zul len eveneens in nationaal-socialistischen zin worden opgelost. Het nationaal- socialisme dat het recht op arbeid heeft geproclameerd en het kapitaal de macht wil ontnemen om te bepalen hoeveel er •zal worden gewerkt, moet zidh daardoor noodzakelijker wijze steeds verder van het kapitalisme verwijderen. De toestand van het oogenblik is alleen gevaarlijk voor het kapitalisme, maar niet voor 't nationaal-socialisme of voor het Dui'tsche volk, wat hetzelfde is. Aanvankelijk heeft het nationaal-socia lisme (men versta door de arbeidsinfla- tie) 'het bedrijfsleven doen opleven zon der ingrijpen in het bestaande oeconomi- sche stelsel. Thans is het noodzakelijk om een schrede te doen, welke wegvoert van het kapitalisme. Wat voor het bedrijfsleven gemakkelijk en wat voor 'het volk nuttig is, daartus- schen is thans een tegenstelling ontstaan. 'Een Stap allereerst op den weg dien wij eenmaal hebben ingeslagen zou ons onmiddellijk in de vroegere crisis terug voeren. Wij' moeten de moeilijkheden op lossen en wij beschikken over de midde len daartoe. Het bedrijfsleven kan nog niet op eigen beenen staan, wij moeten dus verder in de richting van het Duit sche socialisme. De werkverschaffingswissels zijn niet anders dan middelen van den nationaal- socialistischen staat om het beginsel van het kapitalisme, volgens hetwelk kapitaal arbeid schept, te vernietigen. Indien het kapitalisme buiteniandsc'he leeningen had kunnen krijgen, zou het 'die in dank hebben aanvaard en het zou de gelden zelf hebben beheerd. In plaats daarvan heeft de nationaal-socialistische staat zelf geld gegeven. Dat is geen reden voor be zorgdheid, tenzij1 voor het kapitalisme. Voor het nationaal-socialisme is de eenige zorg de nog overblijvende werkloozen. Ook aan die werkloozen zal werk worden verschaft. Heit nuttig effect van 'het voor werkverschaffing uit te geven geld is grooter dan de uitgave zelf. Een deel van de wissel is in de staatskas teruggevloeid, een deel is nog in het bedrijfsleven blijven zitten. Dit probleem oplossen is niet zoo moeilijk als het vroegere probleem was, hoe men tegen 6.5 millioen werkloozen moest optornen. Daartoe moet men den economischen toestand niet kapitalistisch maar natio- naal-socialistisch beschouwen, d.w.z. men moet inzien, dat de winsten, welke na de maatregelen voor de werkverschaffing zijn gemaakt, geen verdiensten van het kapi talisme zijn. Heit initiatief heeft 'de staat genomen niet voor 'het kapitalisme maar voor het volk. De gemaakte winsten zijn niets an ders dan de neerslag van het voor de werkverschaffing door den staat uitgege ven geld. Indien de staat zou veroorloven dat deze winsten zouden worden opge pot, dan zouden wij met de werkverschaf fing moeten ophouden, omdat het be drijfsleven nu genoeg heeft verdiend. ■De heilige plicht van den staat tegen over het volk is, deze winsten opnieuw in het bedrijfsleven te pompen. Ware 'het bedrijfsleven reeds gezond en hadden wij niet 'de verwarring in de in ternationale economische betrekkingen, dan zou de staat er mee kunnen volstaan belastingen van deze winsten te 'heffen, teneinde met de opbrengst van die belas tingen 'de oude wissels in te lossen en nieuwe uit te geven. Thans kunnen wij daarmede niet volstaan. 'Ook dat gedeelte van de winsten hetwelk 'door het tegen woordige belastingstelsel niet kan wor den gegrepen tot delging van de werkver- sc'haffingswissels, moet '(door den sitaat) worden opgevorderd om het Duitsche be drijfsleven van grondstoffen te voorzien. Het nieuwe, zoo besluit Nonnenbruc'h, in deze aankondiging is dat naast natio naal-socialistische werkverschaffing het oude (kap Maatbegrip wordt veranderd in het nieuwe begrip van 'hot prestatie-over schot en het stelsel van dit overschot wordt de leider van den staat." Tot zoover 't artikel van Nonnenburch. Een e.n ander kan gerust wor den opgevat als een volkomen en officieuse bevestiging van de geruchten omtrent de ge dwongen leening. De „N. R. Grt.", waaraan wij deze be schouwingen ontleenen, teekent hierbij aan Een kat in het nauw maakt vreemde sprongen. En een financieel beleid, als in Duitschland gevolgd is, is slechts op kor ten termijn berekend. Wij' zien in deze dingen aanzienlijk grooter gevaar voor Duitschland, dan in alle isolatiepolitiek der naburige mogendheden bij elkaar. Bijna wreed lijkt ons in dit verband een bewering op een oranjekleurig pro- pagandablaadje van de N. iS. B., die als volgt luidt„Hitier verminderde de staatsschuld met 6 milliard, Colijn ver meerderde de staatsschuld met plm. 600 inillioen. Nu is deze bewering niet precies in overeenstemming met de feiten. Het is al meer dan een jaar geleden, dat volgens de Duitsche minister van financiën, graaf SChwerin von Krosigk, de vlottende sChul'd van den Duitschen staat met 6 milliard vermeerderd was, voor namelijk tengevolge van de werkver schaffing. Kort geleden sprak men van 11 milliard. Wij weten het niet, en kun nen er ook niet meer naar gissen, daar Duitschland nu 'het eenige land ter we reld is met een geheim budget! Wij laten de waarheidsliefde buiten be schouwing: Ieder zijn meug. Maar is het niet hard tegenover de Duitschers in hun uiterste financieele 'benardheid? Als de bewering waarheid bevatte, was Hitier waarlijk een wonderdoener. Milliarden uitgeven ter bestrijding der werkloos heid, ontzaglijke sommen voor propagan da, weer milliarden voor wapening, en dan 3 milliard per jaar sparen! De Duit schers, die vrijwillig geen staatsleeningen meer teekenen, ondanks den druk, dien de overheid kan uitoefenen, zouden waar lijk ondankbaar en dwaas zijn. Men moet den Duitschen industrieelen dit blaadje echter liever niet toezenden. Maar dit zou altijd nog veiliger zijn dan het hun te overhandigen! DE ONDERGANG VAN DE „MAXIM GORKI". Verslag van een ooggetuige. Het vliegtuig „Maxim 'Gorki" werd op zijn laatste vluc'ht begeleid door twee vliegtuigen. '(Van een sloepen van een vliegtuig, zooals het D. N. B. meldde, is dus geen sprake.) Een van deze veroorzaakte de ramp, het andere is weer veilig gedaald, dit toe stel werd (bestuurd door den piloot Ry- buschkin. Beze schildert het ongeluk als volgt „Ik had opdracht met een filmopera teur op te stijgen om de „Maxim Gorki" en het toestel van Blagin te filmen, om het onderscheid tusschen heide vliegtui gen vast te leggen. Onmiddellijk voor het opstijgen zeide de piloot van de „Maxim", MiChejef, aan Blagin, dat hij het kunstvliegen achter wege moest laten en ver van de „Maxim" moest blijven. Blagin voelde zich gekrenkt en zeide, dat hij geen kleine jongen meer was, doCh reeds 15 jaar vloog. Toen de vliegtuigen weer naar het vliegveld terugkeeren, steeg ik met mijin vliegtuig iets hooger. om opnamen te maken. Ik zag toen, dat Blagin figuren begon te maJken en daarbij afgedreven werd, ik steeg nog hooger om een botsing te ver mijden. Toen voerde Blagin een nieuw figuur uit, doch dit mislukte en bij raakte den rechtervleugel van de „Maxim" ongeveer waar zich de middelste motor bevindt; klaarblijkelijk raakte bij een benzine-re servoir, want er ontwikkelde zich een zwarte rook. Blagin was door de boven- en onder- bekleeding van den vleugel gestooten, de /Maxim" neeg naar rechts, doch hield zich nog 10 tot 15 seconden in de lucht. Blagin gleed van den vleugel af en stortte omlaag. Een deel van den rechtervleugel van de „Maxim" raakte los, het vliegtuig viel daarop loodrecht naar beneden en sloeg tegen den grond aan splinters. Ik sloot den gastoevoer af en maakte 'n glijvlucht over de plaats des onheils; de filmoperateur bad evenwel een zenuw schok gekregen en greep mij1 bij de keel om mij te dwingen een noodlanding te maken. I'k verloor een oogenblik de macht over mijn machine en moest hem een harden slag in het gezicht geven om weer vrij te komen. Daarop hield hij zich kalm en kon ik mijin machine aan den grond zetten, hier door konden evenwel geen opnamen van het ongeluk worden gemaakt. Alarm-toestand in Oostenrijk? Zondag waren op verschillende punten in Oostenrijk gewapende Heimwehr-troe- pen gemobiliseerd, die in alarm-toestand gereed werden gehouden. Van officieele zijde kon men geen me dedeeüngen doen omtrent de reden hier van, zoodat de maatregel algemeen werd beschouwd als een voorzorg tegen even- tueele nationaal—socialistische onlusten. De kerkstrijd in Duitschland. D'e vrede in de Evangelische Kerk schijnt verder af dan ooit. D'e onderhan- deüngen hebben tot nu toe nog geen re sultaat opgeleverd, hoewel de laatste twee maanden steeds besprekingen zijn gevoerd tusschen de leiders van de op positie en den minister van binnenland- sche zaken. De regeering weigert rijksbisschop Müller te laten vallen en de oppositie wil thans een synode beleggen. Men weet nog niet, wanneer deze sy node gehouden zal worden. De politie doet alle mogelijke moeite, om een lijst van candidaten machtig te worden, men vreest, dat zij trachten wil, hen te beletten de samenkomsten bij te wonen. Dr Niemöller, predikant te D'ahlem bij Berlijn, een der miütantste voorvech ters der Belijdenisbeweging naar men weet, heeft Zondag in zijn preek gezegd: Onze kerken worden gevangenissen, nu wij buiten haar het Evangelie niet meer mogen verkondigen. Spr. gaf een lijst van predikanten, die thans in concentratie kampen zijn: twee-en-twintig; vijf zijn bij de poütie in hechtenis, twaalf uit hun ge meenten gezet, en zes hebben de autoritei ten het preeken verboden. De Vokenbondsraad over 't Ethiopisch geschil. Maandagmorgen, is de Volkenbonds raad voor de 86ste maal bijeen gekomen onder voorzitterschap van den Volkscom missaris van buitenlandsche zaken der Sowjet-Unie, Litwinov. Omtrent den stand van het Italiaansch- Abessynisch conflict verluidt, dat de Brit- sche Lord-zegelhewaarder Eden gisteren besprekingen heeft gevoerd, voornamelijk met den Spaanschen vertegenwoordiger De Madariaga, die waarschijnlijk tot rap porteur zal worden benoemd. Volgens berichten uit Engelsche krin gen bestaat de indruk, dat Eden te Lon den zich heeft verzet tegen een afwikke ling van de zaak door ministerieele be sprekingen, doch dat de Engelsche regee ring alles in het werk wil stellen om een verdere verscherping van het confüct te vermijden. D'aar verscheidene ministers, onder wie Laval, nog niet te Genève zijn aangeko men, handelde de Volkenbondsraad slechts onbeteekenende agendapunten af. D'e zitting zal pas later belangrijk wor den. Onrust in de Belgische mijnstreek. De berichten betreffende de stakings beweging in de Belgische kolenstreek de Borinage worden bepaald onrustbarend. Binnenland. De S.D.A.P. en het bezuinigingsontwerp. Prijsvragen en Loterijwet. Geval van menschenroof voor de recht bank. Veilingsvereen. Zuid-Beveland besluit tot den bouw van een koelhuis. Buitenland. Gedwongen heffing in Duitschland. De kerkstrijd in Duitschland. Het geschil tusschen Italië en Abessynië. Het vergaan van de „Marxim Gorki". Sinds dagen houden stakende mijnwer kers eenige mijnen bezet en men durft niet scherp tegen hen optreden. De sta king is er verre van algemeen, maar dreigt zich snel uit te breiden. Op sommige mijnen zouden sowjets zijn gekozen. Ook bij de Belgische metaal nijverheid stijgt de ontevredenheid onder de arbeiders. D'e socialisten verhezen ter rein aan de communistische agitatoren, nu de loonen der arbeiders niet verhoogd worden ondanks het feit dat er vijf so cialistische ministers in de regeering zit ting hebben. Laval terug te Parijs. Laval, die te Parijs is teruggekeerd, legde de volgende verklaring af: Mijn reis was uitstekend. De ontvangst, welke ik als vertegenwoordiger Van Frankrijk heb ondervonden, was zeer hartelijk. Ik geloof, wel te kunnen zeggen, dat de internationale toestand door de ge voerde besprekingen is verbeterd. De kerkvervolging in de Sovjet-Unie. D'e bladen, welke Zondagochtend in Weenen zijn verschenen, pubüceeren een mededeeling van het interconfessioneele en internationale hulpcomité, dat onder voorzitterschap staat van kardinaal In- nitzer, over de vervolging van geestelijken in de sovjet-unie. Volgens deze mededeeling zijn te Odes- sa twee pastoors tot tien jaar verban ning naar Siberië en tot tien jaar dwang arbeid veroordeeld. Hetzelfde vonnis werd in Landau bij Odessa uitgesproken tegen vier pastoors. De veroordeelden worden naar ge meld wordt, ervan beschuldigd hun half verhongerde parochianen te hebben bijge staan met uit het buitenland ontvangen gelden. D'e vervolging van de Katholieke Kerk in de sovjet-unie heeft tot resultaat, dat zich op het oogenblik alleen reeds op het eiland Salowki in de Noordelijke IJs zee veertien katholieke geestelijken in bal lingschap bevinden. De nieuwe autowegen in Duitschland. Zondag heeft Hitier persoonlijk het eerste deel van de Duitsche autowegen, het traject FrankfurtD'armstadt, plech tig geopend. Honderdduizenden uit alle deelen van Duitschland waren bijeengekomen om deze plechtigheid bij te wonen. Luide werd de rijkskanselier bij zijn aankomst toegejuicht. Bij de opening dankte Hitier allen, dio hebben medegewerkt aan het aanleggen van dezen weg. Korte Berichten. Sedert 960 jaren is gisteren voor de eerste maal in Mei te Parijs sneeuw ge vallen. Uit de provincie wordt gemeld, dat het overal winterweer is geweest, D'e bergpassen der Pyreneeën zijn geheel met sneeuw bedekt. De te velde staande go- wassen hebben ernstige schade geleden. Tengevolge van kortsluiting is Zon dag brand ontstaan in een vleugel van de voor anker liggende grootste Fran- sche viegboot de „Lieutenant Paris". Deze vleugel is geheel uitgebrand. Het geval Gutzeit. Het Tweede-Kamerlid mr G. A. Boon, die onlangs vragen heeft gesteld omtrent den menschenroof op Gutzeit, heeft na het gebeurde op Zaterdag heden aan den minister van Buitenlandsche Zaken een telegram gezonden van den volgenden in houd: „Voor strafzaak Kleinsnuverink voor de rechtbank te Almelo op 21 Mei v.m. 10 uur zijn als hoofdgetuigen gedagvaard Ernst Gutzeit, thans gedetineerd in de strafgevangenis te Dëtmold en Kriminal- beambte Kruschwitz te Gronau, die op 11 April aan den rechter-commissaris zijn eerewoord heeft gegeven, dat hij bij de behandeling der strafzaak te Almelo als getuige zou verschijnen. Wil uwe excellentie heden den Neder- landschen gezant te Berlijn opdragen on verwijld stappen hij de Duitsche regeering

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1