Johanna Coninghame. Uit de Provincie. 1M ALLE GOEDE WINKELS weeft, maar wascht ook dekens Puit«chl&nd naar Nederland beperkten, alleen in voor ona gunstigen zin gewijzigd zouden kunnen worden, indien Nederland be void zou zijn een bepaald extra kwan tum goederen van Duitschland af te ne men. Ten andere oplosaing om den Duit- tjhen vacantieganger toe te staan, meer dan 100 Mark mede te nemen, was, voor zoover zulks van de Duitsche regeering afhing, niet mogelijk. Radio-uitzendingen. Sedert eenigen tijd werden door Hil versum 's nachts reeds proefuitzendingen verricht met een nieuwen zender, welke beschikt over 120 K.W. draaggolfver- mogen. Door de omroepvereenigingen is daar op aan den minister verzocht van dezen versterkten zender gebruik te mogen maken en hierop is thans door den minis ter gunstig beschikt. Binnenkort zullen dus, althans voor een deel van den dag, de uitzendingen op de 301,5 meter via den versterkten zender plaats hebben. Zand- en grlndvervoer naar België. Van regeeringswege wordt thans aan dacht geschonken aan de regeling, die België getroffen heeft voor den invoer van zand en grind uit Nederland. Men heeft hier feitelijk met twee maat regelen te doen, die echter in haar toe passing een geheel vormen. Zand is gecontingenteerd op 100 grind op 80 van den invoer van 1933. Iuvoercou&ëAtcü1 wcfden sle.hts ver strekt aan wie zich vrbindt voor zijn aanvoeren 50 Belgische schepen te bezigen. Alt). Friesche Levensverzekerings-Mij. In de dezer dagen gehouden jaar- lijksche Algemeene Vergadering der leden van bovengenoemde Onderlinge Maat schappij, opgericht 1844 en gevestigd te Leeuwarden, werden Jaarverslag en Verlies- en Winstrekening over 1934 benevens de Balans per ultimo 1934 goed gekeurd. Aan dit jaarverslag wordt het volgen de ontleend: Ofschoon de Maatschappij uit den aard der zaak weder den invloed der bijzon dere tijdsomstandigheden ondervond, mag het afgeloopen jaar, zoowel wat betreft den aanvoer van nieuwe verzekeringen als de afvoer van bestaande posten en de financiëele resultaten, zeer bevredigend worden genoemd. De mutaties in het verzekerd bedrag zijn als volgt: Bruto afgesloten ƒ24.807.905.96 Afgevoerd 15.762.326.43 Netto toename 9.045.579.53 Stand ultimo 1934 ,270.161.054.40 De gemaakte bedrijfswinst is als volgt verdeeld: Afschrijving gebouwen275.979.84% Storting in extra reserve „631.383.80 Voor verzekerden 622,203.13y2 Voor verzekerden is thans in totaal beschikbaar 1.392.892.27y2. Voor de afdeeling Volksverzekering heeft ultimo 1933 een winstverdeeling plaats gehad, waardoor de verzekerde be dragen in die afdeeling met 5 werden verhoogd, waarvoor beschikbaar werd ge steld een bedrag van 996.158.75. Met 1934 is voor die afdeeling een nieuwe winst periode ingegaan. Het bovengemelde totaal beschikbare bedrag is daarom gesplitst als volgt: Voor de afd. Levens- verz. „Alg. Friesche" 1.040.760.84% Voormalige „Algemeene" 149.533. Voor de afdeeling Volks verzekering 202.598.43 Het voor de verzekerden der voormalige „Algemeene Maatschappij van Levensver zekering en Lijfrente" beschikbare deel is thans voldoende om de premie-vrije dee- len met vier procent te verhoogen. Het voor de afdeeling Levensverzeke ring der „Algemeene Friesche" beschik bare deel zal ook ditmaal weder uitslui tend ten goede dienen te komen aan die verzekeringen, waarvan de uitkeering niet uitsluitend afhangt van het in leven zijn der verzekerden. Dit bedrag is voldoende om aan die verzekerden te restitueeren acht procent van de in het tijdvak 1932/34 betaalde premies. i FEUILLETON (Vrij naar het Engelsch.) 20.) o— Hij verbaasde zich er over, dat ze zoo verlangend was weer in de schoolkamer terug te mogen keeren en er was iets mee lijwekkends in de manier waarop ze zei: „Ik ben zoio achter, ik weet niets en heb hcusch geen tijd te verliezen." „Je hebt nog meer dan tijd genoeg voor je, lieve kind," zei dokter Prendergast. „Ik weet, dat je uitstekende vermogens hebt, die je spoedig zullen doen inhalen, wat de anderen je voor mochten zijn. Je schrijft 'n heel mooie hand, zie ik," voeg de hij er aan toe, kijkend naar een vel Hlappy Warrior". „Ik wenschte wel, dat Gertrude zoo goed schreef." „Grootmama liet me vaak heele blad zijden overschrijven," zei Johanna een voudig. Daarom schrijf ik ook zoo rond." „Het is een heel duidelijk handschrift; maar wat ter wereld brengt je er toe „The Happy Warrior" over te schrijven?" „Juffrouw Scales heeft het ons voor Zaterdag opgegeven. Ik vind het erg moeilijk en ik meende, dat het me mis- Dlstrictsvergadering van Chr, Landarbeiders. Zaterdagmiddag wed onder leiding den heer P. Luikenaar in de melksalon- Bustraan te Goes een druk bezochte dis trictsvergadering van Chr. Landarbeiders gehouden: Van de 23 Zuid-Bevelandsche afdeelingen waren er 21 vertegenwoordigd. Het hoofdbestuurslid, de heer A. Vinger ling, deed enkele mededeelingen over de besprekingen met de werkgevers. Op alle plaatsen in Zuid-Beveland, waar afdee lingen zijn, zijn de patroons uitgenoodigd tot besprekingen over een contract. Het resultaat is geweest, dat op zes plaatsen voor het eerst met enkele patroons een contract kon worden afgesloten. Helaas bleven ongeveer 300 landbou wers onwillig. Hun namen zijn aan den Minister van Econ. Zaken opgegeven met verzoek tegenover hen op grond van de Landbouwcrisiswet hande lend op te treden. Spr. betreurde het, dat het zoover noest komen en dat onder deze 300 ook vele Christelijke pa troons worden gevonden. Naar aanleiding van enkele vragen deelde de heer Vingerling mede, dat een arbitrale uitspraak ook bindend is voor niet-georganiseerden en dat de contracten zijn afgesloten op een basis van f2 per dag, het geheele jaar door. Op een vraag hoe te handelen met leden der organisa tie, die beneden het vastgestelde contract loon zouden gaan werken, werd geant woord, dat zulke leden gewezen moeten worden op het verkeerde van hun handel wijze. Helpt dat niet, dan zullen ze ten laatste moeten worden geschrapt. Elk geval zal afzonderlijk moeten worden bezien. Voor verschillende gemeenten is het verzoek ingediend om op grond van den loonstandaard, in klasse B gerangschikt te worden. Verder werd er nog aan herinnerd, dat aan elk gemeentebestuur is toegestaan het verschil tusschen de kas- en steun- uitkeering bij te passen, zoodat voorkomen wordt, dat georganiseerden er tijdelijk slechter aan toe zouden zijn dan onge organiseerden. Hierna kwam aan de orde de te werk stelling in het bedrijf. De eerste stappen zijn gedaan om ook voor Zuid-Beveland te komen tot het dorschen met den vlegel. In de provincie Groningen aldus dhr Vingerling heeft een commissie uit landbouwers- en landarbeidersorganisaties het vraagstuk van de te werkstelling van landarbeiders in het bedrijf onder het oog gezien. Ze heeft een uitvoerig rapport ingediend. Ze wil de toelage voor extra werkkrachten bepaald zien naar het uit gegeven loonbedrag per bepaald aantal H.A. Is dus voor een bepaalde oppervlakte een bepaald bedrag aan loon uitgegeven (de oogstperiode buiten beschouwing ge laten) dan kan men toelage krijgen voor meer arbeiders. Aan den minister is gevraagd deze rege ling geldig te verklaren. Het mooie hier van is, dat zoowel werkgevers als werk nemers er aan hebben gewerkt. Een andere kwestie is de verplichte terwerkstelling van een bepaald aantal arbeiders op het bedrijf, teneinde van den steun te kunnen profiteeren. Het H. B. van den N. C. L. B. is reeds twee jaar in die richting werkzaam. De Minister van Econ. Zaken heeft toegezegd het vraagstuk van de tewerk stelling in het bedrijf te zullen bespreken met de organisaties. Op 9 Mei is met de landarbeidersorganisaties hierover gecon fereerd. De Minister verzocht aan de landarbeidersbonden een schema te ont werpen. Dat zal ten spoedigste geschieden. Bij de bespreking hierover kwam ook de mogelijkheid ter sprake om het koren in plaats van met machines met de hand te snijden. Geantwoord werd, dat ook reeds lang hiervoor wordt geijverd. Door verschillende aanwezigen werd het ten sterkste afgekeurd, dat vele landbou wers dit voorjaar weinig in de tarwe heb ben laten wieden. Op vele bedrijven zijn nieuwe machines gekocht van den steun der regeering, terwijl de arbeiders op straat staan. Zoo zien we het, dat de steun aan den landbouw, maar ook de schien zou helpen, als ik het eens uit schreef." „Nu, vermoei je maar niet, beste kind, dan zul je gauw genoeg weer aan de les sen kunnen deelnemen." Toen Johanna den derden dag weer in de schoolkamer verscheen, bemerkte ze een verandering in Gertrudes houding. En hoe uitgelaten en overmoedig Gertru de in het vervolg ook mocht zijn, nooit deed of zeide ze moedwillig iets, dat Jo hanna's gevoelens zou kunnen kwetsen. Op zekeren dag, nog al laat in den na middag, kwam meivrouw Stuart op be zoek en werd in de zitkamer gelaten, waar Johanna en Gertruda samen op de sopha zaten. Gertrude's vroolijk, zonnig gezichtje scheen al het licht uit den haard op te vangen, terwijl dat van Johanna geheel in het duister bleef en maar nau welijks te zien was. „Je zult het gauw genoeg kennen, Jo- pie. Leg het nu maar weg." „Ik hoop, dat ik jullie niet stoor?" vroeg mevrouw Stuart. „O, neen, we overhooren elkaar de les sen." ,,Het spijt me te hooren, dat je ziek bent geweest, Johanna. Een slecht begin voor je leven hier. Ik hoop, dat je weer geheel hersteld bent, lieve kind?" „O ja, ik ben weer geheel in orde, werkloosheid elk Jaar grooter wordt, ter wijl toch de steun voor het bedrijf is bedoeld. Van verschillende kanten werd er op aangedrongen, dat de regeering nu toch eindelijk (het had van het begin af moe ten geschieden) aan den steun voorwaar den verbindt. C-:k mu de regeering b.v. aan boeren, die hun tarwe met handen arbeid lieten bewerken, meer steun per K.G. tarwe kunnen geven dan aan an deren, die alles machinaal lieten doen. Dhr Vingerling antwoordde, dat er op het punt van de tewerkstelling in de be drijven heel wat meer gebeuren kan. Blijkbaar is de Minister die meening ook toegedaan. Aan elk systeem zijn bezwa ren verbonden. Zoo ook aan het vlegel plan. Maar we moeten letten op de hoofd zaak, dat een aantal menschen werk ge geven kan worden, die het nu niet heb ben. Spr. is het eens met hen, die als voorwaarde willen stellen, dat een be paald deel van het steunbedrag verloond moet worden. Daarop moet worden aan gestuurd. Dat is ook billijk tegenover het Nederlandsche volk, dat den steun moet opbrengen. Bij de rondvraag werd geprotesteerd tegen het feit, dat wederom b.v. te Krabbendijke groote hoeveelheden con sumptieaardappelen worden vernietigd, terwijl werkloozen nog niet eens een mud aardappelen tegen hetzelfde bedrag als de denaturatietoeslag konden koopen. Al gemeen werd dit afgekeurd. Hierna sluiting. Ingezonden Mededeeling. Uit een verwaarloosde pachthoeve gezet. Zaterdagmorgen werden te Boschka- pelle eeen tweetal personen uit een pacht hoeve der Godshuizen van Gent gezet, welke hoeve zoodanig verwaarloosd was, dat ze nog slechts den naam van een ruine verdient. Sedert de oorlogsjaren werd de hoeve bewoond door den pachter Chr. Riemens en diens zuster Janna Riemens. De hoe ve was toentertijd ongeveer vijftien ge met groot en werd tot voor een zestal jaren behoorlijk onderhouden. Daarna volgde een tijd dat het land volkomen verwaar loosd werd, hetgeen tot gevolg had, dat een drietal jaren geleden de pacht werd opgezegd. Per deurwaarder werden bei den toen uit de hoeve gezet terwijl hun inboedel verkocht werd. Eenige uren later konden broer en zus ter de hoeve evenwel weer betrekken. Uit het hypotheekregister te Goes was n.l. ge bleken, dat beiden als eigenaars konden beschouwd worden van de pachthoeve terwijl de daarbij behoorende vijftien ge- dank u", zei Johanna wat verlegen. „Het was werkelijk niets." Gertrude begon aan de blaadjes van een chrysant te plukken, die uit een bloe menmand was gevallen. Ze wilde juist iets zeggen, toen Cissy binnen kwam. „Gertrude", begon ze, maar toen ze zag, dat mevrouw Stuart er was zweeg ze. „O, pardon, maar ik wilde Gertrude waarschuwen, dat ze het Johanna niet lastig mag maken." „Ze maakt het mij niet lastig", zei Johanna; „ze heeft me een Fransch ge dicht overhoord." „O, best", zei Cissy koeltjes „vader heeft me opgedragen ervoor te zorgen, dat je je niet te veel zou vermoeien en dat moet ik natuurlijk doen." Cissy was een weinig ijverzuchtig, om dat Johanna zich, hoewel ze met haar op een kamer had geslapen en haar in de afgeloopen week verscheidene oplet tendheden had bewezen, toch meer toi Gertrude scheen aangetrokken te voelen dan tot haar. „Gertrude, is je Duitsch voor morgen al klaar?" vroeg ze, om Gertrude een kleine aanwijzing te geven, dat ze beter naar de schoolkamer kon gaan. Maar Gertrude gaf geen antwoord en begon mevrouw Stuart te ondervragen over de kist, die aan haar zwarte school- met land eigendom waren van de Gent- sche Godshuizen. Een jarenlange procedure volgde, waar bij tenslotte uitgemaakt werd, dat de eigendcxmsacte foutief was en dat de be woners van de pachthoeve als pachters van de hoeve moesten beschouwd warden. Intusschen hadden beide bewoners de hoeve totaal verwaarloosd. Van de land- bouwschuur zijn nog slechts de steenen muurgedeelten, de deuren, gedeelten van stallingen en resten van het dak intact gebleven. In het voormalige varkenshok was men nog het meest beschut tegen wind en regen en daarin werd geslapen. Van het woonhuis was slechts een ver trekje staande gebleven, waarin zich een bakoven bevond. Daarin werd gewoond. Het overige gedeelte was geheel ingestort. Sedert jaren bezat de pachter, die vroe ger een koppel paarden, koeien en kippen hield, geen vee meer. Naar de buurtbe woners ons vertelden leefden de menschen in den laatsten tijd van giften. Door beiden werd sedert jaren niet meer gewerkt. Toen de nieuwe pachter een paar jaar geleden den grond overnam, was deze geheel overwoekerd door on kruid. De ploeg was bijna niet door den vervuilden poldergrond heen te krijgen, zoo vertelde men ons. Men staat paf bij het vernemen van de levenswijze op deze boerderij' in de laat ste jaren. Terwijl beiden huisden in een tweetal vunzige hokken, verzekerde ons de omgeving, waren de ongeveer 50-jarige pachter en diens ongeveer 40-jarige zus ter, steeds kerngezond. Wanneer er ge brek was aan stookmateriaal, werden daartoe eenvoudig deuren, plinten en bal ken gebezigd. Toen Riemens aan het boe renwerk den brui gaf en het land liet ver vuilen, probeerde hij aanvankelijk nog zijn brood te verdienen als handelaar. In de laatste jaren werd echter heelemaal niet meer door hem gewerkt of naar werk gezocht of omgekeken. Toen beiden Zaterdagmorgen door een deurwaarder werd aangezegd, dat zij thans de hoeve moesten verlaten, gingen zij daar gewillig toe over. Het weinige huisraad en de kleeren, die zij bezaten, werd meegenomen en aan den kant van den grooten verlaten nieuwen weg van Terhole naar Zaamslag geplaatst. De deurwaarder nam Riemens mee naar het gemeentehuis te Boschkapelle en vroeg daar den burgemeester of Riemens niet voor steun van overheidswege in aan merking kon komen en of de gemeente den man niet aan een woning kon helpen. De burgemeester antwoordde, dat hij het verzoek niet kon inwilligen, daar Rie mens zelf de oorzaak van zijn ellende was. Zondagmorgen zaten de van de hof stede verdrevenen nog langs den kant van den weg. ODagbl. v. Zeel.) Een telefoondistrict Vlissingen. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken is besloten, dat met 15 Augustus het ingenieursbureau van den P.T.T.-dienst te Vlissingen wordt opgeheven en met ingang van dien datum wordt overgegaan tot vorming van een telefoondistrict Vlissingen. Besmettelijke ziekten. In de week van 3 tot en met 11 Mei kwamen in onze provincie voor 12 geval len van roodvonk, n.l. 4 te Borselen, 4 te Ovezande. 2 te Wolf aartsdijk en 1 te Heinkenszand en Kruiningen, verder 1 geval van febris typhoïdea te Vlissingen. 1 Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Juni 1935 be noemd tot goederenklerk in tijdelijken dienst bij den Provincialen Stoomboot- dienst op de Westerschelde te Breskens, A. G. Willems, thans werkzaam bij dien dienst te Neuzen. Middelburg. Voor het reclasseerings- werk is te Middelburg f 398.61 bijeen ge bracht te St. Laurens f 19.33, te Domburg f 22.63 en op 't Zand en Nieuwen Vlis- singschen weg f21.50, totaal f462.07. De winnaar van de prijsvraag is de heer D. Gideouse, Seisweg te Middelburg, die als opbrengst f420 had geschat. Zaterdag vergaderde de Ring van Coöp. Boerenleenbanken in Walcheren, onder voorzitterschap van burgemeester Van 't Hoff van St. Laurens. De reke ning van den penningmeester over 1934, aangevende een saldo van f 178.54 werd goedgekeurd. Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer L. Melse te Seroosker- kinderen gestuurd zou worden en ver zocht zelfs, of ze mocht helpen iets voor hen te maken. ,,Ja zeker, dat zal ik heel aardig van je vinden. Ik heb er over gedacht, of we van den winter niet eens in de week een kransje konden hebben in de pastorie en als het jullie lessen niet in de war stuurt en als juffrouw Prendergast het plan goedkeurt, hoop ik jullie er allemaal te zien." „O, wat eenig!" riep Gertrude uit, „maar wat voor een kransje." „Kun je dat niet gissen? Een naai- kransje. Ik hoop op die manier heel wat werk te verzetten en wat we maken, zul len we niet alleen bestemmen voor Indië, maar ook voor de arme menschen hier in de stad, die het noodig hebben. Geef me eens wat namen op van jonge meisjes, die ik zou vragen eraan deel te nemen!" „De drie meisjes Cuthbert en de doch ter van mijnheer Davidson", zei Gissy, ,,en dan hebben we nog de Maens, Mau de en Eva; en de Hadwyns, maar ik ge loof, dat u de Hadwyns wel liever niet zult vragen." „Waarom niet?" vroeg mevrouw Stuart; „wie zijn dat?" „O, je kunt het nu niet bepaald aardige menschen noemen", zei Cissy, „ze doen zulke eigenaardige dingen. Als u de Had- De moeilijke taak der vrouw. De moeilijkheden aan haar sekse eigen: vorming, perioden, geboorte en opvoe ding van kinderen, haar huiselijke werk zaamheden, keeren der jaren enz. ma ken, dat menige vrouw zich voor haar tijd oud voelt. Geen wonder, dat zoovele vrouwen lijden aan rugpijn, hoofdpijn, sla peloosheid, slechte bloedsomloop, duize ligheid, rheumatische pijnen enz. Haar organen raakten te vroeg verzwakt, het bloed werd niet meer grondig gezuiverd door die verzwakte organen, en zij zijn geneigd om erin te berusten. Gij kunt echter in zulke gevallen uw gezondheid herkrijgen met behulp van het daartoe speciaal bereide middel: Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen. Deze voeren de onzuiverheden af, die zich hebben op gehoopt door de trage werking der or ganen, die het bloed rein, zuiver en ge zond houden, en wekken deze organen op tot gezonde werking. Foster's Rugpijn Nieren Pillen maken u gezond en doen u gezond blijven. Verkrijgbaar bij apothe kers en dro gisten a fl.-, f 1.75 en f 3.- per doos, omzetbel. in begrepen. Let vooral op den juisten naam. (Adv.) ke; tot afgevaardigde naar de Centrale Ringvergadering te Utrecht de voorzitter en tot plaatsvervanger de heer C. Lou- werse te Domburg. Door den voorz. werd uitvoerig verslag uitgebracht van de op 24 April j.l. te Utrecht gehouden Centr. Ringvergadering. Hierbij kwam tot uiting de groote soliditeit van de Centr. Raif- feisenbank en de bij haar aangesloten plaatselijke Boerenleenbanken en de groote plaats, welke deze in het land- en tudnbouwcrediet innemen. Met voldoe ning kon worden geconstateerd, dat de liquiditeit der Centrale Bank er thans bij zonder goed voor staat. Door dhr Schro der, Inspecteur der Centr. Bank, die de vergadering bijwoonde, werden nog ver schillende toelichtingen gegeven. Definitief is nu een Zondags dienst ingesteld voor de huisartsen. Bij toerbeurt zal één der artsen den dienst waarnemen. Thans is vastgesteld de uitslag van den etalagewedstrijd, die onder de win keliers in Zuivel-artikelen is gehouden. De eerste prijs kwam toe aan den heer D. Joziasse, Hoogstraat, de tweede aan den heer P. Castel, Schuitvlotstr. en de derde aan den heer J. Leijnse, Zach. Jan- senstraat. Van degenen, die hun leurwagens spe ciaal etaleerden, verkreeg de heer J. Leijnse den eersten en den heer A. Pou- wer, Zusterstraat, den tweeden prijs. Opgepast Zaterdag vervoegde zich bij het St. Joseph-gesticht te Mid delburg een dame(?), die voorgaf geld in te zamelen voor den R.K. Vrouwenhand. Men was zoo verstandig haar geen geld te geven. Des nachts vertoefde dezelfde persoon in een hotel en ging Zondagmorgen vroeg weg, zeggende naar de kerk te gaan. Zij is niet meer teruggezien en liet de hotel rekening onbetaald achter. Ingezonden Mededeeling LEIDEN (sinds 1770) Inlichtingen bij Uw leverancier, die voor verzending zorgt. wyns vraagt, kunt u er zeker van zijn, dat de Guthbera bedanken. Ze hebben heelemaal geen kennissen, behalve de Westons en die zijn ook nu u begrijpt me wel." Mevrouw Stuart haalde een potlood en zakboekje te voorschijn en schreef de na men met adres op. Zaterdagmiddag zou wel de beste tijd zijn, meende ze. „Om half drie hebben we les van mijn heer Le Bras, maar de rest van den mid dag zijn we vrij", zei Gertrude. „Wat eenig zal het zijn. Ik hoop nu maar, dat er onder al die nijvere bijtjes geen wesp zal schuilen." Juffrouw Prendergast was met Daisy en Sybil thee gaan drinken bij een oude dame, mevrouw Seymour, iemand die dicht in de buurt woonde. Op dat oogen- blik kwam ze binnen, vertellend, dat Dai sy en Sybil nog een uurtje bleven bij haar gastvrouw en dat Sara haar om half ze ven moest halen. Juffrouw Prendergast was blijkbaar vol van het een of ander nieuwtje, dat ze, ondanks haar hartelijke begoeting van mevrouw Stuart, nauwe lijks voor zich kon houden. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2