Maatschappelijk hulpbetoon. Wèg die Migraine! AKKERTJES Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws MAANDAG 20 MEI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - Uu. 2M AKKER-CACHETS Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentie 80 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0?5, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85 Bij contract belangrijke korting. De laatste jaren is er een streven, om de armenzorg met maatschappelijk hulp betoon te vereenzelvigen. In meerdere plaatsen heeft men het burgerlijk armbe stuur veranderd in een commissie voor maatschappelijk hulpbetoon. Toch is er een groot onderscheid, dat vooral in dezen tijd niet uit het oog mag worden verloren. Voor de armenzorg is er een eigen blij vende taak. Maar daarnaast is er ook behoefte aan wat we dan maatschappelijk hulp betoon zouden kunnen noemen. Dat is wel duidelijk gebleken uit wat dhr Van Aggelen, directeur der ge meentelijke Hulpbank te Leiden in de te Haarlem gehouden vergadering van de Vereeniging van directeuren van Maat schappelijk Hulpbetoon meedeelde. De heer Van Aggelen hield een lezing over de ten dienste staande middelen tot het versohaffen van credieten en voor schotten aan personen, die thans op de openbare instellingen van armenzorg zijn aangewezen. Hulp- en voorschotbanken zonder winstbedoeling, zoo betoogde hij, zijn niet alleen instellingen tot bestrij- d i n g van, maar hebben ook tot taak het voorkomen van verval tot armoede, het bevorderen van de zelfhulp, het bren gen van financieel en daardoor ook vaak moreel evenwicht in de gezinnen van de on- en minvermogenden. Spr. gaf een kort overzicht van de werkwijze van de gemeentelijke hulpbank te Leiden en gaf, aan de hand van voor beelden, aan, hoe tal van menschen een gang naar het armbestuur kon worden bespaard, en anderen uit den toestand van armlastigheid konden worden op geheven. Deze instelling verstrekte, behalve aan leeningen op onderpand en voorschotten op pensioenen, in de laatste tien jaren aan geldleeningen op schuldbekentenis sen 9500 leeningen, tot een bedrag van f 1.160.000. Spr. schetste vervolgens hoe gepen- sionneerden worden geholpen, door in plaats van eens per 3 maanden, het pensioen per week uit te betalen, waar door het financieel evenwicht bewaard blijft. Voor hen is te Leiden in 1928 op gericht het Leidsch borgstellingsfonds, dat borg staat voor leeningen door de Hulpbank verstrekt. Het benoodigde kapitaal werd gevormd door belangrijke bijdragen van particu lieren, van de gemeente en van verschil lende instellingen van weldadigheid. Bo vendien wordt jaarlijks nog door onder scheidene groote werkgevers gecontribu eerd. In het bestuur hebben vertegen woordigers van het gemeentebestuur, in stellingen van weldadigheid, en Armen raad, zitting. Van 1929-1934 werden 2164 borgstel lingen verleend tot een bedrag van f188.500. 1734 borgstellingen tot een be drag van f 169.500 werden afgewikkeld. Het verlies over die 6 jaren 'bedroeg slechts f 1098. De hulpbank verstrekte de leeningen en zorgde voor het binnenko men van de vele 'kleine aflossingsbedra gen. Vele gezinnen, die door omstandig heden op een bepaald tijdstip geld noo- dig hadden, en credietwaardig waren, konden zoodoende aan een geldleening worden geholpen. Spr. deelde verder mede, dat te Leiden werkzaam is een door de Kamer van Koophandel ingestelde commissie, welke in samenwerking met de plaatselijke crisis-comité's, middenstandsorganisatie, gemeentebesturen van 25 plaatsen,in Rijnland in voorbereiding heeft de op richting van een Borgstellingsfonds voor den kleinen middenstand. Het crisisborgstellingsfonds van het Leidsch Crisis-Comité, is reeds in deze richting werkzaam. Belangrijke steun is op deze wijze aan kleine zelfstandigen verleend. Déze credietsteun wordt slechts verleend, wanneer het bedrijf waarvoor hulp wordt gevraagd, voldoende perspec tieven biedt." Het hier besproken onderwerp is ook voor andere streken van belang. Een groot aantal personen wordt nog dagelijks het slachtoffer van z.g. cre- dietinstellingen, die slechts één doel heb ben: menschen, die een crediet noodig hebben, tot op het hemd uit te kleeden. En daarnaast zijn er personen en instel lingen, die van de woeker hun bedrijf maken. Bankinstellingen kunnen hier als re gel niet helpen. Ook de door de Regee ring beschikbaar gestelde gelden voor middenstandscredieten kimmen hier geen uitkomst brengen. Hier ligt een ruime en dankbare taak voor instellingen als de Leidsche Hulp bank. Volle belangstelling verdient deze vorm van maatschappelijk hulpbetoon. Gaat Laval toch naar Berlijn? Goering bevond zich Zaterdag te Kra- kau, waar hij deelnam aan de godsdienst plechtigheden ter gelegenheid van Pil- soedski's uitvaart. Goering, Laval en Beek hebben geza menlijk gedejeuneerd. Men gelooft, dat de conversatie belang rijke resultaten heeft opgeleverd. Onder andere moet ook besproken zijn een be zoek van Laval aan Berlijn, dat, naar men gelooft, binnen enkele weken zal plaats hebben. Ook hadden Laval en Goe ring een particulier onderhoud, dat van 4 uur tot 4 uur 45 duurde. Laval heeft te Krakau tegenover verte genwoordigers van de Fransche pers do volgende verklaring afgelegd: „Ik heb een zeer interessant onderhoud gehad met generaal Goering waarvoor ik zeer dankbaar ben. Het is steeds mijn bedoe ling geweest, dat rechtstreeksche voeling- name de verstandhouding tusschen de volken het beste dient." Op vragen naar nadere bijzonderheden betreffende het onderhoud, met name be treffende zijn eventueele bezoek aan Ber lijn, weigerde Laval te antwoorden. Door personen uit de onmiddellijke om geving van generaal Goering werd aan een vertegenwoordiger van de „United Press" te Berlijn bevestigd, dat Goering met Laval besprekingen had gevoerd over het bezoek van den laatste aan Berlijn. Het tijdstip van het bezoek is evenwel nog niet vastgesteld. Massale naamsverandering in Finland. Dertig duizend Finsche families hebben deze week hun Zweedsche familienaam in meer Finsch klinkende namen laten veranderen. Eenigen tijd geleden hebben reeds der tigduizend families eenzelfde uiting aan hun patriottische gevoelens gegeven. Deze massale naamsverandering heeft uiteraard tot groote verwarring geleid. Vooral de post ziet zich soms bij de be zorging van brieven voor een probleem gesteld. Ernstige incidenten te MQnchen. Bij de Zaterdag gehouden straatcol lecte van den R.K. „Deutscher Caritas- verband" voor welke collecte de rijks minister van Binnenlandsche Zaken toe stemming had gegeven is het te Mün- ohen tot ernstige incidenten gekomen. Tal van collectanten werden door betoogers mishandeld. In verband met deze incidenten heeft de Boiersche minis ter van Binnenlandsche Zaken de voort zetting: der collecte verboden. Men krijgt sterk den indruk, dat de betoogingen tegen de collectanten te vo ren waren georganiseerd. In het overige rijk verloopt de collecte zonder incidenten. Men beschouwt het als kenteekenend, dat de incidenten zich juist in do Beiersche hoofdstad hebben voorgedaan, aangezien nergens in Duitschland de spanning tusschen de ka tholieke kerk en den staat zóó groot is als te München, waar de verbittering der tegenstanders zich vooral tegen kardinaal Faulhaber richt, De Maxim Gorki vergaan. 48 dooden. Het grootste vliegtuig ter wereld, de „Maxim Gorki", dat meer dan 70 perso nen kan bevatten, is neergestort en ver nield. Het vliegtuig startte met een zweef vliegtuig op sleeptouw. Kort na den start ondernam de bestuurder van het gesleep te vliegtuig, trots het verbod, verschillen de kunststukken. Hierbij' is het tegen de „Maxim Gorki" gebotst. Beide machines stortten omlaag. Elf leden van de bemanning en 36 pas sagiers vonden den dood. Ook de piloot kwam om het leven. In totaal hebben bij de catastrofe 48 personen het leven verlo ren. Turksch vijfjarenplan. Met behulp van Russische en Duitsche deskundigen wordt in Turkije een nieuw vijfjarenplan uitgewerkt, dat o.a. voorziet in de ontwikkeling van de scheepvaart, den landbouw en de electrificatie van Turkije. In Duitsche kringen hoopt men, dat 1 wanneer het industriëel crediet, dat Rus land Turkije heeft verstrekt, uitgeput is, ook Duitschland vele orders zal krijgen. Volgens de Turksche pers heeft het ka- 1 binet ook een wetsontwerp voor een vijf jarenplan tot reorganisatie van de koop vaardij goedgekeurd. De Turksche regee ring zal een bedrag van 8 millioen Turk sche ponden besteden voor den bouw van tien nieuwe passagiersschepen van 1000 tot 4500 ton, die tien oude schepen zullen vervangen, welke uit de vaart zullen wor den genomen. De koudegolf. In Engeland heerscht momenteel een voor dit jaargetijde ongewone koude. In vele streken, bijzonder in Noord- Engeland en Schotland, is het volkomen winterweer, met sneeuw, hagel en vorst. In Manchester, Leeds en vele andere plaatsen ligt de sneeuw op de straten. De bloesems der boomen, alsmede het zaad hebben hier en daar aanzienlijke schade geleden. De sneeuwval in Tirol heeft buitenge wone verk eersstoringen veroorzaakt. Het treinverkeer ondervindt op sommi ge trajecten aanzienlijke vertraging. Op den Brennerpas ligt de sneeuw een halven meter hoog. De schade, die door den sterken sneeuwval in de tuinen en op het veld is aangericht, is aanzienlijk. Een „vernielende straal"? Den laatsten tijd gaan er hardnekkige geruchten in de buitenlandsche pers rond over een nieuwe vinding van Marconi, een draadlooze straal, waarmede de ont stekingsinrichting van eiken benzine motor onklaar kan worden gemaakt. Deze straal zou een actie-radius heb ben van ruim 3 K.M. en in een bepaalde richting kunnen worden geleid. Wanneer een motor het veld van de stralen kruist, smelt de magneet. Welk een beteekenia zulk een „vernie lende straal" in een tijd van oorlog zou hebben, ligt voor de hand, want niet al leen auto-motoren, maar ook vliegtuigmo toren, zouden er door buiten werking worden gesteld. Tevens wordt gemeld, dat een jong Beiersch geleerde eenzelfde uitvinding zou hebben gedaan. Openbare werken in België. In een persconferentie heeft de Belgi sche minister van arbeid en van bestrij ding der werkloosheid medegedeeld, dat de regeering, om de werkloosheid te doen afnemen, de werken, waartoe reeds be sloten was, zoo spoedig mogelijk zal doen uitvoeren en andere groote werken in stu die heeft genomen. Ook op het gebied van de wegen zal eerstdaags op gToote schaal gewerkt wor den. Tal van ongezonde wijken zullen af gebroken worden, om er nieuwe huizen voor in de plaats te bouwen. Men zal ook trachten het fabriceeren in België zelf van zwaar materiaal voor openbare werken op grooter schaal te doen plaats hebben. Roosevelts veto. Men meldt uit Washington: De strijd over het wetsontwerp inzake den „bonus" aan de oud-strijders, dat door het parlement is aangenomen en waarvan Roosevelt een vastbesloten te genstander is, neemt heftige vormen aan. President Roosevelt heeft verklaard, dat hij ten eerste: het ontwerp zal ver werpen; ten tweede: zijn bewoordingen zoo scherp mogelijk zal kiezen; ten derde: zijn veto niet, zooals gebrui kelijk is, door een bode bij het Capitool zal laten bezorgen, maar het persoonlijk in een vereenigde vergadering der beide Huizen den volksvertegenwoordigers naar het hoofd slingeren. Het is tot nog toe nimmer voorgeko men, dat een president zijn veto persoon lijk aan het Congres kwam mededeelen. Zeppelindienst op Noord-Amerlka. Het Amerikaansche departement van posterijien heeft medegedeeld, dat einde van dezen zomer een handels-vliegdienst zal worden geopend over den Atlanti- schen Oceaan en over den Stillen Oceaan. Op het oogehblik wordt een super-Graf Zeppelin gebouwd, welke onder comman do van dr Eckener den dienst Lakehurst (New Jersey)Friedrichshafen zal ver zorgen. De post zal boven de steden, welke ge passeerd worden met speciale parachu tes worden uitgegooid. Vermoedelijk zal de dienst in Septem ber beginnen. Watersnood na droogte. De gebieden van Texas en Oklahoma in de Vereenigde Staten, die hebben te lijden gehad van groote droogte en ver stikkende stofstormen, zijn thans over stroomd door de gezwollen rivieren als gevolg van ontzettende nachtelijke regen val en wolkbreuken. Aan de droogte is hiermee een eind gekomen, doch men telt op zijn minst twintig dooden en 70 ge wonden. De overstroomingen breiden zich nog steeds uit. Men schat de schade op drie millioen dollar. Korte Berichten. - De Grieksche regeering heeft haar gezanten te Rome, Parijs en Londen en in de landen welke het Balkanpact onder teekenden, opgedragen deze regeeringen te raadplegen inzake hun houding indien in Griekenland de monarchie zou worden hersteld. -Op- de Filippijnen is de onrust weer toegenomen. Er zijn 20 dooden gevallen bij een botsing tusschen 25 politieagenten en 300 communisten en roovers in de pro vincie Laguna. Al* de dag rooi U verloren lijkt, al* alle* U hinderli licht, reuk en geluid, dan werken al* 'n wond» bblgens recept wn Apotheker Dumont De burgemeester van Schwelm CWestfalen), heeft beslaten om aan elk jong paar dat in deze plaats in het hu welijk treedt, een exemplaar van Hitlers „Mein Kampf" ten geschenke te geven. De kosten hiervan zullen worden be streden uit het overschot van de plaatse lijke spaarbank. HET ROODE KRUIS OP SOESTERBERG De middag-demonstraties, in bijzijn van Prinses Juliana, Aan de Zaterdag te Utrecht gehouden algemeene vergadering van de vereeni ging Het Nederlandsche Roode Kruis, was een middag-demonstratie verbonden, waarvoor, voornamelijk in verband met de aanwezigheid van Prinses Juliana als nieuwe voorzitster, een groote belangstel ling bestond. Tegen kwart voor drie zette de zeer lange stoet van A. T. O.-autobussen en auto's, van Hotel des Pays Bas zich in beweging, korten tijd daarna gevolgd door de auto van de Prinses. Bij haar vertrek werd zij hartelijk toegejuicht en ook het talrijke publiek langs den geheelen weg door de stad bereidde haar een allervrien delijkst afscheid van de gemeente. De tocht ging over de Bilt en Soesterberg, in welke plaatsen de bevolking zich langs den weg geschaard had, ter begroeting van de Prinses, naar het vliegkamp te Soesterberg, het terrein der demonstratie. De Prinses werd hier, bij aankomst te ongeveer kwart over drie, vereerd met bloemen, haar aangeboden door een doch ter van kolonel Best, den commandant van het vliegkamp. Tal van vliegtuigen waren in de lucht ter verwelkoming van de Prinses, toen Zij op het terrein aankwam. Bij haar wandeling op het terrein, terwijl het voortdurend bleef regenen, werd zij voor namelijk ingelicht door Jhr Roëll, eersten onder-voorzitter van het Roode Kruis, luitenant-generaal Raaymakers, inspec teur van de militaire luchtvaart en kolo nel Best, commandant van het vliegkamp. Bij bezichtiging van het vliegtuig voor het vervoer van zieken gaf Dr Brouwer haar verschillende inlichtingen. Twee minuten voor halfvier klonk de sirene als teeken om hulp ln verband met een spoorwegongeluk. Verondersteld werd, dat een groote auto in botsing was gekomen met een spoortrein. Op het spoor in het vliegkamp was een trein opgesteld. Even voor halfvier had de sirene geloeid en tien minuten vóór vier kwamen twee auto's van den geneeskundigen dienst uit Utrecht aangereden, onmiddellijk ge volgd door twee wagens van de Utrecht- sche brandweer. Twee minuten later volg de een ambulancewagen van de Emma- kliniek te Utrecht. De Prinses heeft alles, ondanks den aanhoudenden regen met groote belang stelling gadegeslagen. Later heeft Zij in de hal thee gedronken en het ambulance vliegtuig van den vliegmedischen dienst bezichtigd. Tegen halfvijf reed de koninklijke auto voor. Toen de Prinses zich naar de auto begaf, werd het Wilhelmus gezongen en onder geestdriftig gejuich van de vele honderden toeschouwers der demonstra tie vertrok H. K. H. Afvaardiging Int. Arbeidsconferentie. Bij Kon. besluit is de afvaardiging van Nederland naar de 19e Internationale Ar beidsconferentie, welke 4 Juni te Genève zal bijeenkomen, als volgt samengesteld: tot afgevaardigden der Nederlandsche regeering, tevens voorzitter der afvaar diging, Prof. Mr P. J. M. Aalberse en Mr A. M. Joekes; tot afgevaardigde vertegenwoordigende de Nederlandsche werkgevers Mr A. N. Molenaar; tot afgevaardigde vertegenwoordigende de Nederlandsche arbeiders E. Kupers; tot technische raadslieden van de re- geeringsafgevaardigden: le. mej. Mr G. J. Stemberg; 2e. Ir R. A. Verwey; 3e. H. J. Top; tot technische raadslieden van den af vaardigde voor de werkgevers: G. F. Eve- lein en Dr A. G. Fennema; tot technische raadslieden van den af gevaardigde voor de arbeiders: H. Ame- link en P. J. S. Serrarens. Binnenland. Het afscheid van Minister Marchant. Buitenland. De koudegolf. Een Turksch vijfjarenplan. Gaat Laval toch naar Berlijn? Incidenten te München. Vliegtuig in Rusland verongelukt. 48 doo den. Hei aftreden van minister Marchant. Minister Marchant heeft Zaterdag in zijn werkkamer aan het departement in tegenwoordigheid van minister Slote- maker de Bruine en van Prof. van Poelje, directeur-generaal van het onderwijs, af scheid genomen van de afdeelingschefs en verdere hoofdambtenaren van zijn depar tement. Mr Marchant hield daarbij een toe spraak, waarin hij zeide, dat hij verrukt is over de werkkracht en de toewijding van het ambtenarencorps. Die werkkracht heeft hem zeer verheugd en hij is daar uiterst dankbaar voor. Nu hij door den loop der omstandigheden genoopt was tot heengaan, gevoelt spr. zich gedwongen dit wcof-d van dank uit te spreken. Hij zeide te hopen, dat indien de ambtenaren hun oordeel omtrent zijn persoon en zijn werk hadden gevormd, zij dat oordeel nog wat zouden laten bezinken, alvorens dit defi nitief vast te stellen. Prof. van Poelje dankte vervolgens den afgetreden minister namens de ambte naren. Tenslotte deed Prof. Slotemaker de Bruine een beroep op de ambtenaren van onderwijs, kunsten en wetenschappen en bedankte hij in het bijzonder minister Marchant voor hetgeen hij gedaan heeft in het belang van het Nederlandsche volk. Naar wij vernemen zou het in het voor nemen liggen van den minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen ad in terim des middags zijn werkzaamheden op het departement van onderwijs te ver richten. In de ochtenduren zal hij op het departement van sociale zaken zijn ambts bezigheden vervullen. De „Patria" naar Rusland? Naar wij vernemen, bevinden de onder handelingen, gevoerd over den verkoop van het s.s. „Patria" naar Rusland, zich in een vergevorderd stadium. Verwacht wordt, dat het contract volgende week geteekend zal zijn. De „Patria", het oudste passagiers- en postschip van den Rotterdamschen Lloyd, werd in 1919 bij de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen gebouwd. Het meet bruto 9686 en netto 5908 register ton en ligt reeds gedurende ruim drie jaar in de Rotterdamsche haven op. De Koningin met Prinses Juliana naar Den Helder. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van H. M. de Koningin om met de Prinses op 4 Juni een bezoek te bren gen aan Den Helder mede in verband met de onthulling van het monument Neder- landsch Reddingswezen en het borstbeeld van wijlen Z. K. H. den Prins, in leven Beschermheer van het Comité voor de oprichting van bedoeld monument. Congres „Nederland Weerbaar". Het Centraal Comité tot waarschuwing tegen Eenzijdige Ontwapening zal op 18 en 19 Oct. a.s. een congres Nederland Weerbaar houden. Dit heeft ten doel om bij het Nederland sche volk het besef te verlevendigen, dat een voor haar taak berekende weermacht zoowel voor het Rijk in Europa, als voor de Overzeesche Gewesten, vooralsnog on misbaar is en dat achterstand op dit ge bied in de ure des gevaars niet meer zal kunnen worden ingehaald. Door aldus de weerbaarheidsgedachte te versterken, wil het congres bij het Nederlandsche volk de bereidwilligheid verhoogen tot het brengen van persoonlijke en geldelijke of fers in het belang van 's Lands onafhan kelijkheid en van den wereldvrede. Met volledige erkenning van den ernst der tijden op economisch gebied en van de heerschende sociale nooden, zullen alleszins bekwame sprekers verschillen de onderwerpen belichten, die verhand houden met het weerbaarheids-vraagstuk. De deviezenuitvoer van Duitschland naar Nederland. In het te Brussel gehouden congres van de Alliance Internationale de l'Hotel- lerie, gal de Duitsche delegatie namens haar regeering officieel te kennen, dat bepalingen, welke de deviezenuitvoer van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1