Gemengd Nieuws WEEK-ABONNEMENTEN Rechtszaken Het Vr 'enhoekje Dammen Voor de jeugd. t« distilleer» la gekomen, na blijkt, dat Engeland en Frankrijk allerminst bereid zijn, om Italië ongestoord het protecto raat over Abessinië te doen veroveren. Tweemaal reed* heeft de raad van den Volkenbond „geweigerd" het conflict in behandeling te nemen, wijl vooral Enge land er niets voor voelde, om den goe den vriend Italië een strenge berisping toe te dienen, maar ditmaal zal men moeilijk aan een hard woord kunnen ont komen. En hoe Mussolini dit zal opnemen, is wel gebleken uit zijn brallende rede, die hij deze week hield. Gevaarlijk theedrinken. Russell, de d.recteur van het bureau voor verdoovende middelen der Egyp tische regeering, deelt in zijn laatste rapport mede, dat de Egyptische boeren in steeds sterker mate zwarte thee drin ken. Deze zwarte thee is een sterker vorm van de thee, die men in Europa kent en Russell verklaart, dat het misbruik van dezen drank de gezondheid der Egyptische boeren zeer benadeelt, terwijl zij er zeer veel geld aan besteden. De boeren hebben de gewoonte van het theedrinken afgezien van de Austra lische en Nieuw-Zeelandsche soldaten, die gedurende den wereldoorlog in Egypte vertoefden. Echter bereiden zij de thee toe op een wijze, die wel nadeelig moet zijn. Zij koken de thee bladen in water, laten dan de bladen in den pot en koken hetzelfde mengsel herhaalde malen. Daardoor ontstaat een sterk en bitter vocht, dat zeer scha delijk voor de maag is. Bovendien maken zij er vaak een narcoticum van door er een sap uit de dadelpalm aan toe te voegen. Russell zegt verder, dat de Egyptische boer het theedrinken niet kan nalaten. Waar hij ook gaat, hij neemt de ingre diënten voor het koken van thee mede. Het gemiddelde bedrag, dat door hen wordt gebruikt voor het koken van thee, bedraagt bijna 2/s van het dagloon» Vele boeren verzwakten zoozeer door dit mis bruik, dat zij nog slechts een halven dag of in het geheel niet meer konden werken. Brand. Donderdagavond plm. 11.30 werd brand ontdekt op den zolder van een pand aan de Voorhaven te Rotterdam, waarin is gevestigd de motoren- en ma chinefabriek van de fa.. Duyvendijk v. Overbeek. In zeer korten tijd was de vloer van den zolder doorgebrand en deelde het vuur zich mede aan de eerste ver dieping, ook daar vatte de vloer vlam en weldra viel een vonkenregen in de gelijk- vloersche verdieping. Om kwart over 12 was de brand zoo goed als gebluscht. De zolderverdieping is geheel uitge brand. Laffe overval. Maandagavond is een brutale overval gepleegd op den 77-jarigen schipper S., te Rotterdam, waarbij de oude man van een porte feuille met f450 en papieren is be roofd. De schipper had den avond doorge bracht in een café, waar hij met drie andere bezoekers voor de toonbank had staan praten. Tegen sluitingstijd verliet hij het café en als hij zich goed her innert, zijn twee van de drie andere bezoekers hem gevolgd. Op straat gekomen, werd hij onver hoeds beet gepakt en tegen den grond geworpen. De aanvallers ontrukten hem de portefeuille en verdwenen in de duisternis. Toen hij wat van den schrik bekomen was, is de schipper naar het politie bureau gegaan, waar hij zijn weder varen heeft verteld. Er is onmiddellijk een uitgebreid on derzoek ingesteld, dat geleid heeft tot de arrestatie van den 46-jarigen em- balleur V. In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. Rechtbank te Middelburg. De volgende zaken werden gisteren be handeld; P. F. van E., 24 jaar, te Axel, werd ten laste gelegd, dat hij in Nov. 1934 te Axel een gezegelde quitantie waarin erkend wordt de ontvangst van een bedrag van f 49.60 als ontvangen voorschot van de Eerste Nederlandsche Verzekeringsmaat schappij op het leven en invaliditeit, val- schelijk heeft opgemaakt, door deze kwi tantie valschelijk te onderteekenen met den naam S. van Riesen, als ware deze ontvangst erkend door Van Riesen, en dit geschrift als echt te gebruiken. Eisch: 3 mnd. voorwaardelijke gevange nisstraf met 3 jaar proeftijd en f 40 of 20 d. h. De verdediger mr J. Erasmus be pleitte alleen een voorwaardelijke straf op te leggen. J. R. M., 38 j., landbouwer te Honte- nisse, werd ten laste gelegd, dat hij op 10 April te Hontenisse opzettelijk een haan pijn of letsel heeft veroorzaakt door een stuk van de kam van dien haan af te hakken, en een haan toebehoorenda aan J. N. Cambier een gedeelte van den suart ta bakken. Sitfh f» of 10 4. h. C, 25 j., landbouwer, wonende te Sas v&n Gent, werd ten laste gelegd dat hij op 13 April te Philippine in strijd met de Griais-Invoerwet brooden uit België heeft Ingevoerd. Eisch f 50 of 20 d, h. D. H. de W,, 51 jaar, koopman te Hon tenisse, werd ten laste gelegd dat hij op 1 Febr, in het Bewakingsgebied, waarin hem het verblijf was ontzegd door den Inspecteur der Kon. Marechaussee, te Hontenisse is teruggekeerd. Eisch; 1 rand. gevangenisstraf. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Als bestuurder van een motorrijtuig of rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar beengen en (of) de vrijheid van het verkeer belemmeren; J. H. S. te Hil- legersberg f 10 of 10 d., M. B. te Hein- kenszand f 3 of 3 d. b. Als bestuurder van een motorrijtuig niet op de eerste vordering van daartoe bevoegde ambtenaren het nummerbewijs vertoonen: J. v. d. B. te Goes: f 0.50 of 1 d. Als rijwielhandelaar geen doorloopend register heuien van alle door hem ge kochte, ingeruilde, als geschenk aange nomen of in pand, gebruik of bewaring genomen goederen: P. M. F. te 0. en W. Souburg f3 of 3 d. Als bestuurder van een niet ingeschre ven motorrijtuig over een weg rijden: J. J. v. d. S. te 's H. Arendskerke f 3 of 3 d. Als bestuurder van een motorrijtuig over een weg rijden zonder voorgeschre ven verlichting: G. G. te Arnemuiden f 3 of 1 w. t.sch.; J. A. te Koudekerke f3 of 3 d. In de gemeente Hoedekenskerke zijn bedrijf van liedjeszanger uitoefenen zon der vergunning van den Burgemeester. P. v. L. te Goes: f 1 of 1 d. In de gemeente Ovezande op wegen als liedjeszanger optreden: E. H. F. W. te 's Gravenhage f 2 of 2 d. In de gemeente Wissenkerke zonder vergunning van B. en W. voorwerpen, niet zijnde gedrukte stukken, aan de hui zen te kciop aanbieden: Ma. v. B. te Ar nemuiden f 1 of 1 w. t.sch. Het middagmaal in Mei. Het toch al vrije lastige probleem om voor een behoorlijke afwisseling te zor gen bij het middagmaal wordt nog moei lijker, nu de aardappelen onsmakelijk gaan worden. Ze 's avonds te voren schillen en in water laten staan, opzetten met heet water en ruim 5 minuten fel laten door koken, daarna op een laag pitje zacht kokend gaar laten worden, zijn enkele middeltjes om er nog van te maken, wat er van te maken is. Dikwijls is ook dan het resultaat nog maar pover en doen wij verstandig met er een of andere purée-schotel van te maken. Bijvoeging van geraspte kaas, waardoor dan tevens onze zuivelproduc ten een steuntje krijgen, vermeerdert de voedzaamheid, terwijl de smaak en geur gecompleteerd worden met wat Maggi's Aroma. Een andere methode is de aardappelen te verwerken in een soep, welke men door meer of minder aardappelen toe te voegen, naar smaak kan binden. Met de groenten vervallen we, nu er nog zoo weinig versche zijn, voortdurend in herhaling. Uien, die we gestoofd, ge vuld met gehakt of als jachtschotel opdienen, zijn een gezonde kost. Bruine boonen en Capucijners geven we gewoon gekookt of In purée-vorm, een keer schor- seneeren, groenten uit het zout of uit de Weck, zoo komen we de week toch nog gemakkelijk rond. Als altijd gewaardeerd slot van het maal geven we dan nog een hapje rabar ber of een bord zuringpap, die beide al weer versch uit den tuin te krijgen zijn. De laatste koken we met rozijnen in karnemelk aangezoet door stroop. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 7b cent bij vooruitbetaling. Aardappelpuree met kaas (4 pers.). 1 K.G. aardappelen, 3 kopjes melk, 2 ons geraspte kaas, 2 3 thee lepels Maggi's Aroma, zout. Kook de geschilde aardappelen met wei nig water en zout goed gaar. Giet ze af en druk ze, terwijl ze nog warm zijn, fijn met een houten stamper; vermeng ze met de geraspte kaas, de Maggi's Aroma en, onder voortdurend omroeren, met de ko kende melk. Aardappelbollen (4 pers.) K.G. gekookte aardappelen, 2 eieren, 2 theelepels Maggi's Aroma, y2 ons gerasp te kaas, vet om te bakken. Maak de gekookte aardappelen goed fijn met een houten stamper of vork, vermeng ze met de geraspte kaas, de geklopte eieren, de Maggi's Aroma en in- indien noodig me een beetje zout. Maak er bollen van i deze in heet vet of boter in een koekepan aan alle kanten lichtbruin. - Aardappelsoep (voor 4 perso nen als „bord soep vooraf"; voor 2 per sonen als volledig middagmaal). 1% L, watar, i L. melk, 1% K.G. aardappelen, wat soepgroente (b.v, een paar worteltjes, stukje bloemkool, preitje, selderij, peter selie), 50 G. (Vi ons) boter of mélange, 2 Maggi's Bouillonblokjes of 4 theelepels Maggi's Aroma, ongeveer 2 afgestreken eetlepels zout. Kook de geschilde aardappelen gaar in het water met het zout; laat ook de wor teltjes, de bloemkool, de gesnipperde prei en selderij mee gaar worden, maar houd de peterselie er voorloopig uit. Stamp na ongeveer 20 minuten alles met elkaar fijn, tot het er uitziet als een dunne stamppot; verdun het mengsel dan met de melk en laat de soep nog even doorkoken. Maak ze af met de Maggi's bouillonblokjes of de Maggi's Aroma, de boter en de fijn gesneden peterselie. Gestoofde uien (4 pers.) iy2 pond uien, y2 L. kokend water, 5 gram zout, een stukje boter of vet, fijngestamp te beschuit, 2 theelepels Maggi's Aroma. Schil de uien, snijd ze in stukjes, wasch ze, zet ze op met het kokende water en zout en kook ze zachtjes gaar in 1 uur. Doe ze dan over in een vuurvast schotel tje, roer er de Maggi's Aroma doorheen, strooi er beschuit over, leg hier en daar een stukje boter en laat de uien in den oven bruin worden. Jachtschotel (6 pers.). 1 pond soepvleesch of andere resten, 1 K.G. ge kookte aardappelen, 5 A 6 uien, zout, peper, noot, 3 kopjes water, 3 theelepels Maggi's Aroma, een stukje vet of boter. t Bak de gesnipperde uien in het vet of de boter lichtbruin. Snijd het vleesch in dobbelsteentjes, de aardappelen in plakjes. Leg in een vuurvast schoteltje laag om laag aardappelen, vleesch, uitjes, zout, peper en noot. Giet er het water met de Maggi's Aroma overheen. Strooi er wat paneermeel over en een paar stukjes boter en laat den schotel =t 1 uur in den oven stoven. Geef er wat ingemaak te uien of augurken bij. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstr. 221, Amsterdam. Probleem 406. Auteur: G. P. v. Boven, Bergen op Zoom. 47 48 49 50 Zwart 9 sch. op: 7/9, 14, 19, 22, 27, 33, 36 en dam op 18. Wit 13 sch. op: 20, 31, 34, 35, 40/42, 44/48 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen. Mei-problemen voor 4 Juni in te zen den aan bovenstaand adres. Tournooi ie IJmuiden. (Vervolg rubr. 11 Mei.) Stand na 32. 8X19 van zwart. Zwart: R. C. Keiler. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Wit: J. Demesmaecker 33. 3025 19—23 34. 40—35 Wit kon nu niet 3832, 43 X 32 spelen wegens zwart 1420, 1217 en 22X35, gevolgd door 1823, 2329, 1520 enz. 34. 23—28 35. 3933 28X39 36. 43X34 14—19 37. 34—30 10—14 38. 30—24 19X30 39. 25X34 14—19 40. 4843 19—23 41. 38—32 27X38 42. 43X32 22—28 43. 41—37 28—33 44. 34—30 15—20 45. 30—25 20—24 46. 36—31 23—28 47. 32X23 18X29 48. 37—32 29—34 49. 31—27 34-39 50. 27—22 24—29 51. 22—17 Ondanks het nadeel heeft wit nog een kans, 3530. Op zwart 2934 volgt wit 2218, 4943 en 30X19. Op zwart 3943 en 33X42 volgt wit 3024 en 25X14. Waarschijnlijk kan zwart win nen, doch alleen door zeer goed spel. Straks komt echter gunstiger spel voor nul. 47 48 49 50 53. 35—30 Nu had 2520 moeten volgen. Op zwart 39 wit 3530 en zwart kan niet 2934 wegens wit 1712. Op zwart 3943 en 33X42 wit 2014 met remise. 53. 29—34 54. 32—27 33—38 55. 27—21 7—12 56. 17X8 3X12 Wit geeft op. Beste nichtjes en neefjes! Inplaats van dat we heerlijk in de wei kunnen spelen en van een warm zonnetje genieten, worden de kachels weer te voor schijn gehaald en genieten we van hagel en koude Noorden winden. Dat zijn de IJsheiligen, hoorde ik van de week zeggen, maar dan zal ik toch blij zijn als die koude heiligen weer vertrek- I ken. Goes. „Schrijfstertje". Een regendag is wel niet zoo prettig, maar je kunt bin nen toch ook wel plezier hebben. Het doet me genoegen dat je 't verhaal mooi vindt, Nee, iedere week zoo'n groot stuk dat gaat niet. „Rozeknopje". Ik kan best begrij pen, dat je graag mee wou; ze hebben heel mooi gezongen. Ja, voor neefjes en nichtjes mag je wel een verhaal over jongens èn meisjes hebben. V e e r e. „Roosje." Flink hoor, dat jij nummer één van de klas bent; nu maar zorgen dat je het blijft ook. Fijn dat je uit logeeren bent geweest in de vacantie. „Moeders kleinste." Wat een snoezig postpapier heb jij1 gekregen en zoo'n mooi plaatje er op. Nee Woensdag bleef er niet veel tijd over om uit te slapen. „Voetbal ler". En jij hebt ook al zoo je best ge daan op school. Jullie bent geloof ik alle maal even flink. Vind je het boekje mooi? „Margriet." Allereerst m'n hartelijke ge- lukwensch met je verjaardag. Kwam bet boekje nog op tijd? Heb je een prettige dag gehad en zijn er ook vriendinnetjes geweest? Wemeldinge. „De Blondjes." Spe len jullie nog zoo veel met het knikker spel of is de aardigheid er al wat af? Is N. ook collectante voor Armenië? „Zwartje." Niets prettig hé, dat het zoo lang koud blijft. Ja, zoo'n klein poesje is wel lief; noemen jullie 't ook Zwartje? Souburg. „1 iet Hein." En hoe vind je het beekje; is het nog al naar je zin? Het is nu toch zeker wel goed terecht gekomen. „Boomklimmer". Het is wel lastig om goed op te passen, want je hebt een scheur in je broek eer je het weet, is 't niet? Je hebt toch nog wel vriendjes waar je mee naar school kunt gaan? S e r o o s k e r k e. „Parker". De zomer tijd is niet erg zomers begonnen; het leek meer of we naar den winter gingen. Zat je in de vorige klas ook naast T.? „Bestevaer." Een echte verrassing, dat je die konijntjes gekregen hebt. Vind je het een prettig werkje om er voor te zorgen? „Tom." Hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag; het treft mooi, dat het juist vandaag is. Mogen er ook jongens komen, of gebeurt dat alleen maar als het een kroonjaar is? Nieuwdorp. „Breistertje." Fijn dat jullie zoo'n overwinning hebt behaald, maar je hebt zeker ook wel erg je best gedaan. De raadsels waren deze keer toch niet zoo moeilijk. „Juffertje." Ik zou jul lie wel eens willen zien, allemaal met de nieuwe jurk. 't Is wel jammer dat het zoo koud blijft. Kun je al zwemmen? Oudeland e. „Herfstaster." Ja het is altijd een heele vreugd als je naam in de krant staat voor een prijsje. Jullie hebt zoo wel plezier van de club. M'n hartelijken dank voor het raadsel. „Bab belkous". Je bent wel te beklagen, nu op school de kachels al weg zijn; had je het van de week niet erg koud? Jammer dat jullie niet meer naast elkaar zitten. „Spring in 't veld." De avond van je ver jaardag bracht dus ook nog veel goeds. Die parapluie kwam van de week wel goed te pas. Heb je hem al ingewijd? Middelburg. „Vergeet mij niet." Met de raadsels is het wel eens lastig ais de krant zoo gauw weg moet, daar heb je gelijk aan. Ik kan me voorstellen dat het stil is nu zusje niet thuis is. K a p e 11 e. „Grasklokje". Zoo'n kook demonstratie is voor jullie wel interes sant, kon je er nog al wat leeren? Prettig dat de vriendinnen het boek ook zoo mooi vinden. „Meidoorn". Het doet me ple zier, dat het zoo'n verrassing voor je was. Het adres heb ik genoteerd, zooiets komt wel eens meer voor. N i s s e. „Fietsertje". Jij hebt het laat ste kwartaal goed je best gedaan nu je zooveel punten vooruit bent. Ga je nu probeeren om de tweede te worden? Krabbendijke. „Heliothrope". Ik had al van je gehoord en vind het prettig dat je nu ook mee gaat doen. Je hebt een moeien naam gekozen. Het briefje zag er keurig uit. Arnemuiden. „Bobby"- Ja, als Je naam het eerst staat, zie Je bet gauw. Is 't boek naar je zin? Het zijn goede hard- loopers bij jullie, ze waren zeker wel in hun sohik met de prijsjes? „Snatertje". Een paar woorden heb ik veranderd, maar verder was het tooh goed, Ga je het nu nog eens probeeren? Ja, we heb ben nog steeds een flink clubje. „Dik- kertje". Je begrijpt wel, dat nu er zoo veel nichtjes meedoen, ik de prijsjes wel een beetje moet verdeelen en dus ieder op z'n beurt. Het leek van de week wel of we nog midden in den winter waren. B o r s s e 1 e. „Zus". Ik dacht wel, dat je 't boekje mooi zoudt vinden, dat vindt ik zelf tenminste ook. Den volgenden keer doe je maar eens een viooltje in den brief, dan kan ik het ook bewonderen. Deze week heeft een van de nichtjes mij weer met een raadsel verrast. I. Voor de grooteren: Het geheel bestaat uit 41 letters. Een 4. 20. 36. 23 is een sappige vrucht. 7. 37. 28. 10. 12 is een jongensnaam. Een 18. 6. 40. leeft afgezonderd. Een ander woord voor dichter is 4. 17. 21. 9. 16. Een 33. 2. 27. is een klein meertje. Een 30. 26. 39. 19. gebruikt de timmer man. De 29. 31. 38. is een rivier in Afrika. Aan iedere fiets is een 5. 34. 41. Een 7. 1. 22. komt in sprookjes voor. Een agent wordt ook wel 35. 14. 15. 32. 24. 8. 37. genoemd. Als het stormt is er veel 25. 36. 11. 13. 28. 3. 19. op zee. Ingez. door „Herfstaster". H. Voor de kleineren. Het geheel bestaat uit 23 letters. Een 16. 2. 12. 18 leeren de meisjes naaien Een 21. 20. 3. 14. 10. is een deel van de trap. 11. 7. 5. kun je alleen maar ruiken. Een 8. 17. 20. 6. 22. 13. dient voor af sluiting. 11. 19. 4. 21. is een plaats in Z.-Vlaan- deren. Een 1. 15. 9. is een heel fijn weefsel. Een 9. 2. 23. 3. brengt pakjes rond. Allen hartelijk gegroet van TANTE DOLLIE. DE TWEELING VAN HET BOSCHHUiS V. „We," zei Hlen plagend, „er staat in die brief alleen maar wat over Uw zoon tje Hendrik en niets over Uw dochtertje Johanna." Een kwartiertje later zaten ze met z'n drieën in de bijkeuken schoenen te poet sen.Dik was nu ook beneden, en straks moesten de aardappels nog geschild Voor Dik was dit het naarste uurtje van den dag; bah, wie moest er nu aard appelen schillen en schoenen poetsen dat was ook afschuwelijk. Dezen morgen was hij heelemaal uit z'n humeur. Die Hen was weer zoo'n geluksvogel; eerst gisteren een fiets ge kregen en nu mocht hij op het Huis bij dien Boudewijn gaan spelen. Die zou zulke nare werkjes niet hoeven te doen; toch maar fijn als je zoo rijk was. Hè, eigenlijk had die mevrouw veel be ter kunnen vragen of hij bij Boudewijn kwam spelen. Hen kon zoo wild en ruw zijn. Stel je voor, dat hij eens op het Huis mocht komen; de knecht zou dan een bui ging voor hem makeneb hoe zou hij dan terug moeten doen? Onwillekeurig ging hij wat rechter opzitten en maakte een minzame buiging. Op hetzelfde oogenblik barstten Hen en Han in een onbedaarlijk gelach uit, zoo dat Dik van schrik z'n schoen liet vallen. „Wat doe jij gek", lachtte Ban; „wat zit jij eigenlijk uit te voeren?" „Och niets". Dik pakte z'n schoen weer op; voor geen geld zou hij het den ande ren vertellenl Naar „Het Huis". Precies om half tien liepen Hen en Han op den langen rechten straatweg naar het stadje, waar vaders kantoor was en zij nu boodschappen moesten gaan doen. Het dorp waar de kinderen naar school gingen, lag precies in de tegenoverge stelde richting. Jannie had nog eens goed gekeken of Hen er wel netjs uitzag, want op den te rugweg zou hij meteen naar het Huis gaan. Dik was maar thuis gebleven; als hij nu ook op het Huis gevraagd was, dan was hij wel mee gegaan, maar boodschap pen doen, daar had hij een hekel aan. Iki, die zich al heelemaal niet ziek meer voelde, moest toch nog in bed blij ven en nu was Dik bezig, de legkaart af te maken, die den vorigen dag was blij ven liggen. 'tWas een echte tweeling, zooals ze daar voortstapten, allebei even grot en eender gekleed in een lichtblauwe blouse, Han een donkerblauwe rok en Hen een dito broek. Gewoonlijk vonden ze het te saai op den straatweg, dan gingen ze liever de bosc'hpaadjes, maar op een vacantiemor- gen als deze was het er heelemaal niet saai. Hen was een en al aandacht voor de auto's, die voorbijraasden, hij moest pre cies weten, uit welke provincie de wa gens kwamen en van welk merk ze wa ren, en dan reden er nog de tallooze fiet sers in groote of kleine groepen, nee, saai was het er niet. ("Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 6