BERTELS EERSTE BLAD ZATERDAG 18 MEI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - NV 193 De geestelijke waarden. Buitenland Binnenland Bilanjrijkste Nieuws. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer Let op ons ongeschonden loodje aan lederen zak Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het is al eenige jaren geleden dat een der voormannen van de S. D. A. P. de aandacht vestigde op een gevaarlijk zwak ke plek in het socialistische heilsgebouw. Hiji ontdekte veel goeds in den strijd van de S. D. A. P. en daarbij dacht hij niet in de laatste plaats aan de propa ganda voor socialisatie. Maar alle her vormingsplannen, zoo betoogde hij, zou den tenslotte mislukken, als men er niet in slaagde de menschen zelf te verbeteren. Dit was zeer goed gezien. De kwaal of wil men de vele kwa len waaraan het menschdom lijdt, zit dieper dan de oppervlakte. Het zijn niet de uiterlijke omstandigheden, die beslis send zijn, al moet daaraan behoorlijk aandacht worden geschonken. Het is niet de stof en het stoffelijke waardoor het leven wordt beheerscht. Van Anti-revolutionaire zijide is dit steeds vooropgesteld. Zeker, ook de dingen van materieelen aard zijn van niet geringe beteekenis. En wij mogen dan ook dankbaar zijn, dat er ook in onze kringen mannen zijn, die een open oog hebben voor de ingewikkelde en ingrijpende vraagstukken van fin an - cieelen en economischen aard. Maar voor het verkrijgen van betere toestanden, voor het bereiken van een betere toekomst is meer noodig. Het gaat tenslotte am den eisch van de gerechtigheid van het Koninkrijk Gods. Het trok onze aandacht, dat hierop in de deze week gehouden vergadering van den centralen raad van de Haarlemsche Hanze zoo met nadruk de aandacht werd gevestigd. Door een der sprekers, pater Alexan der, werd speciaal de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van de verdieping van het godsdienstig bewustzijn. „Door den mensch innerlijk te vernieu wen, zoo betoogde hij, is de grondslag ge legd voor de vernieuwing van de maat schappelijke instellingen. Christus heeft nooit revolutie gepreekt, maar geen revo lutie is ooit zoo geweldig geweest als de vernieuwing van de in Christus herboren mensch. Hernieuwing van de maatschappij moet dan ook gaan door 't hart, van 't hart naar 't woord en van het woord naar de daad. Indien wij! een nieuw menschen- soort in Jezus Christus werden, zou onze wereldhernieuwing een feit worden. Ge- keerdheid van het hart naar God, het einddoel der schepping, moet ook het be gin zijn van alle maatschappelijke ver nieuwing! Dat Christus in ons leeft, moet geen frase zijn, maar een feit; uit heel ons le ven moet de Christus-idee naar buiten treden. Geen tegenspraak dus tegen leer en leven." Verder betoogde hij, dat de midden stand teveel vastzit aan de economische wanorde, dat zij teveel materieel is inge steld en dat er te weinig begrip is van de geestelijke waarden. Deze gedachten werden later onder streept door rector Bots. „De tijdsomstandigheden, aldus deze spreker, brengen mee, dat men van zelf tot het inzicht komt, dat het sociale ele ment onmisbaar is, dat met alleen te blijven staan niets wordt bereikt. Maar onder den druk van dezen tijd moge men ook meer en meer gaan begrijpen, dat we ons verlassen moeten van den valschen schijn van het leven, welke de menschen leeg maakte zonder innerlijke waarde. Het ideëele is geen luxe, maar de ziel van het leven. Deze tijd heeft bewezen, dat alle uiter lijke civilisatie, welke niet steunt op een innerlijke structuur, niets is dan een bordpapier-cultuur. De kunst heeft hier van een frappant voorbeeld gegeven. Daar kan men zien, waartoe men komt, wan neer men losgeslagen wordt van de begin selen van het leven. Maar het zelfde be spottelijke beeld vertoont ook het econo misch leven. Losgeslagen, moeten wij el kaar weer zien te grijpen aan een doel, dat eigenlijk een bovennatuurlijk streven is. Want het materieele is geen woestijn, maar onze weg naar den hemel. Er moet geen dubbel leven zijn, maar het mate rieele moet ook doortrokken zijn van de grondgedachte van Calvarieë. De ziel van het leven zal eerst triom feeren, als de ziel van den mensch tot gelding is gekomen." Wij vestigen hierop de aandacht, om- i dat ook in onzen kring deze dingen nog te veel over het hoofd worden gezien, althans in het organisatieleven. Otnze Christelijke Middenstandsbewe ging b.v, is ook van oordeel dat het in de eerste plaats noodig is, de beteekenis te erkennen van de geestelijke waarden. Maar haar streven vindt volstrekt niet algemeen instemming. Velen steunen de z.g. neutrale organisaties en blijven ze steunen, omdat het, zoo het dan heet, toch alleen gaat om vragen van eakelijken en niet van principieelen aard. Alsof het zakenleven los zou staan van de diepere beginselen! Alles wisselt en verandert, ook in het maatschappelijk leven. O'nze voeten, zoo heeft men gezegd, staan aan de poorten van een nieuwen tijd. We gaan naar een nieuwe maat schappij. Het kan zijn. Maar het zal geen betere maatschappij zijln, indien zij niet doortrokken is door zuurdeesem van den godsdienst, indien er niet is de erkenning van de geestelijke waarden. Gevaarlijke plek. Het orgaan van de „Revol. Social. Ar beiderspartij" geeft in het nummer van 3 Mei j.l. een uitvoerige beschouwing over het plan-von Epp, om ingeval van een oorlog tusschen Frankrijk en Duitsch- land de Duitsche strijdmachten door Lim burg en Brabant te laten trekken. In een naschrift onder het betreffen de artikel erkent de redactie het gevaar, dat in een oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland voor ons land zou bestaan, blijkens hare opmerking: „Deze feiten spreken duidelijke taal, èn voor die naïevelingen, die nog al tijd meenen, dat Holland wel weer ge spaard zal blijven voor den komenden oorlogenz." Natuurlijk zegt „De Nieuwe Fakkel" dit niet om op verbetering van onze ver dedigingsmiddelen aan te dringen. Maar het erkent toch wel, dat hier een gevaarlijke open plek is, die wanneer het tot een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk mocht komen het oorlogsge vaar voor ons land in niet geringe mate zal vergrooten. De scheidingsmuur tusschen beide lan den is over heel de linie versterkt. Al leen in ons land is nog een zwakke plek. ODe van verschillende kanten geuite wensch het bestaande gat in den schei dingsmuur te stoppen, m.a.w. Brabant en Limburg zoodanige verdedigingsmid delen te geven, dat het voordeel, om er doorheen te trekken, voor den buiten- landschen aanvaller teniet gaat wegens den te grooten weerstand, schijnt ons dan ook volkomen logisch. Kamers van Koophandel. Reeds meermalen zijn pogingen ge daan om te komen tot verlaging der bij dragen voor de Kamers van Koophandel. Maar steeds te vergeefs. Het bleek niet mogelijk de bijdragen te verminderen. Nu kwam echter de Regeering met een voorstel om het aantal Kamers van Koop handel in te krimpen en nu heet het plotseling, dat eenzelfde bezuiniging be reikt kan worden, in hoofdzaak door de bijdragen belangrijk te verlagen. Zelfs wordt in een adres aan de Twee de Kamer gezegd, dat het mogelijk is het aantal Kamers te behouden en toch voor het bedrijfsleven een reëeler verlichting te verkrijgen. Het is prachtig, dat zulks nu plotseling mogelijk is. Maar óók mogelijk is misschien: het één, zoowel als het ander. Het plan van de Regeering gecombi neerd met de denkbeelden van sommige Kamers van Koophandel. Met gevolg grootere bezuiniging en ster kere vermindering van lasten voor het bedrijfsleven. Een uitnoodiging van Hitier aan Laval? De Londensohe News Chronicle ver neemt uit Berlijn, dat Goering naar War schau is vertrokken met een uitnoodiging van Hitier aan Laval om 'hem een bezoek te brengen. Goering zal de uitnoodiging overhandigen als hij Laval bij de uitvaart van Pilsudski ontmoet. De Parijsche correspondent van ?de News Chronicle verzekert op „hoog ge zag" dat, als Laval werkelijk door Hitier tot een bezoek aan Berlijn wordt uitge- noodigd, hij de invitatie gaarne zal aan vaarden. De Berlijnsche correspondent van Reu ter heeft aan den woordvoerder van de Duitsche regeering gevraagd of het juist is, dat Goering te Warschau Laval na mens Hitier zal uitnoodigen tot een be zoek aan Berlijn. Hij kreeg ten antwoord: „Warschau is thans stellig niet de aan gewezen plaats voor een dergelijke uit noodiging en de begrafenis van Pilsudski is zeker geen geschikte gelegenheid voor een politieke maatregel van dezen aard. Duitschland zou gaarne een persoonlijk onderhoud met Laval hebben, maar daar voor is het oogenblik nog niet gekomen. Laat ons zien wat de toekomst zal bren gen." De wintersche Mei. Zware wolkbreuken zijn losgebarsten boven Noord-Italië. Het San Marcoplein in Venetië was in enkele uren veranderd in een meer. Ook in Verona en omgeving ontstond een oveTstrooming van de lager gelegen landen. Het onweer heeft zware schade toegebracht aan 'den landbouw. De tem peratuur is aanzienlijk gedaald. Ook van de kust der Riviera komen berichten over zware stormen. Uit Trier wordt gemeld, dat vrij zware sneeuw- en hagelstormen het gebied van den HundsrueCk en het Hotóhwald ge teisterd hebben. Ook in Beieren heeft het zwaar ge sneeuwd. In Fuellen in Zuid-Beieren sneeuwt het thans reeds 24 uur zonder ophouden. De temperatuur in de Beiersche Alpen be draagt maar enkele graden boven het vriespunt. Zelfs de oudste inwoners van Zuid- Beieren kunnen zich niet zulk bar win terweer in de tweede helft van Mei her inneren. Ook in Mueuchen zelf blijft het aan houdend sneeuwen. Daken en weilanden paan onder een dikke witte laag schuil. Een treurigen aanblik leverden in de tui nen en boomgaarden de bebladerde en bloeiende boomien en struiken, welker takken diep neerhangen onder de zware vracht sneeuw. O ok in verschillen de deelen van Enge land heeft het in den afgeloopen nacht hevig gesneeuwd. 'Op verschillende plaatsen is het te velde staande gewas door de strenge nachtvorst ernstig beschadigd. Milliarden-conversie In België een groof succes. Óp een bedrag van fr. 25 milliard, dat aan Belgische leeningen moest worden geconverteerd, is slechts fr. 90 millioen ter afstempeling aangemeld, welke for maliteit geschieden meest door de ..on- willigen". De uitgifte is dus, zooals onder den in- directen dwang, waaronder zij geschied de, wel niet anders verwacht werd, een glorieus succes voor die Belgische regee ring geworden. Tuchthuisstraf voor deviezen-smokkelarij. In de avonduren heeft de president van het Berlijnsche schepengerec'ht, Jordan, uitspraak gedaan in de zaak tegen de 42- jarige religieuze Kat'harina Wiedenhöfer, zuster Wernera genaamd, die als provin ciaal-secretaresse van de Orde der Vin- centineressen een kwart millioen rijks mark naar het buitenland smokkelde. Zij werd wegens herhaalde en opzet telijke vergrijpen tegen de deviezenver- ordening veroordeeld tot totaal vijf jaren tuchthuisstraf, vijf jaren eerverlies en een 'boete van 140.000 rijksmark. In geval van niet-betalen der boete treedt een tucht huisstraf van nog veertien maanden dn de plaats. Voorts wordt de confiscatie van een bedrag van 250.000 mark gelast, waarvoor de „Charitative Vereinigung" in Keulen-Nippe borg wordt gesteld. De eisch was gelijkluidend aan het von nis. Er zal een vijftigtal gelijksoortige zaken tegen kloosterbroeders en -zusters worden behandeld. Mijnramp in China. Het aantal slachtoffers, dat bij de vree- selij'ke mijnramp bij Setsjoean is verdron ken, bedraagt volgens de laatse opgave op z'n minst 730. De ontsteltenis in China naar aanlei ding van deze catastrofe is zeer 'groot. Verlenging miliiaire diensttijd in België. Sedert geruimen tijd werd door de Bel gische militaire autoriteiten, naar het door Frankrijk gegeven voorbeeld aan zekere verlenging van den militairen diensttijd gedacht. Dit werd eerst door het departement van landsverdediging te gengesproken, maar kon later niet meer worden ontkend. Thans heeft een militaire commissie, belast met de bestudeering van de kwes tie, haar werkzaamheden geëindigd en een rapport overgemaakt aan den minis ter van landsverdediging, waarin wordt voorgesteld den diensttijd, die nu voor zekere miliciens acht maanden en voor anderen twaalf maanden bedraagt, op achttien maanden te brengen. Korte Berichten. De door de Sowjetregeering uitge schreven binnenlandsche leening ten be drage van 3Vs millard roebel is voitee- kend, Verschillende organisaties hebben verzocht het bedrag der leening van 8V2 op 4 milliard te willen brengen. Dit voor stel wordt thans door het vokscommis- sariaat van financiën overwogen. President Roosevelt heeft medege deeld, dat hij! nog deze week het congres een speciale boodschap zal doen toeko men betreffende coördinatie van het ver keer. Na een indrukwekkende plechtig heid op het Mokotowveld te Warschau is vannacht het stoffelijk overschot van maarschalk Pilsoedski naar Krakau overgebracht. Et Iheerscht opwinding onder de mijnwerkers van Charleroi en de Bori- rage. De arbeiders handhaven hun eisch, een loonsverhooging van 5 pet., in ver band met de stijging der levensmiddelen. Het C. N. V. en het Bezulnlglngs- ordwerp. Het algemeen bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond heeft tegen Vrijdag 31 Mei a.s. een vergadering belegd, die tcegan kelijk is ook voor de overige hoofdbe stuursleden der aangesloten organisaties. In deze vergadering zal de secretaris de heer Stapelkamp de bespreking van het bezuinigingsontwerp inleiden, terwijl daarna ruime gelegenheid tot discussie zal worden gegeven. Het G.N.V zal in deze vergadering zijn houding vaststel len. Ned. Verbond van Chr. Jonge Vrouwen en Meisjesvereenigingen. In de Martha-stichting te Alphen a. d. Rijn heeft bovenvermelde vereen, haar jaarlijksche ledenvergadering gehouden, waar 470 afgevaardigden uit alle deelen van het land tegenwoordig waren Nadat eerst de gasten groepsgewijze de stichting bezichtigd hadden, opende mevr. Hoek, de afd.-presidente, in de kerkzaal de vergadering en sprak naar aanleiding van Col. 3 een ernstig woord, waarna zij de nieuwe presidente mevr. Sickesz Snij der voorstelde. Verslagen van secretaresse en penning- meesteresse en belangrijke bespreking der verbondsbelangen volgden, tot een gezel lige maatijd eenige verpoozing bracht. Een wijidingssamenkomst in de kerk, waar mej. Avelingh voorging en de meis jes uit de stichting eenige liederen zon gen besloot den eersten dag. De volgende dag sprak mevrouw Ger ritsen over „Kernvorming" en mej. v. d. Berg over „Óntwikkeling en ontspanning der vrouwelijke arbeidende jeugd". Met een slotwoord van mevr. Sickesz-Snijder, tevens kennismaking, werd deze bijeen komst besloten. Na de koffiemaaltijd werd het leeke- spel „Johannes" opgevoerd; door een deel der gasten werd een boottocht naar de Brasemer Plassen gemaakt. Kampen en de omliggende gemeenten. Door het ontslag van den heer W. Meij er, als burgemeester van IJsselmuiden, Grafhorst en Wilsum is wederom de vraag aan de orde gekomen, of samenvoe ging, combinatie of annexatie van de ver schillende kleine gemeenten om Kampen, al of niet met de gemeente Kampen, niet mogelijk is. Gedep. Staten van Overijssel hebben het vraagstuk in onderzoek ge nomen. Van de zijde der gemeente Kam pen wordt gestreefd naar annexatie van de gemeente IJsselmuiden; door de ge meenten IJsselmuiden, Wilsum, Graf horst, Kamperveen, Zalk en, Veecaten wordt getracht een combinatie van hun gemeenten te krijgen tot één welvarende, landelijke gemeente, onder bestuur van eén raad, eén burgemeester en eén secre taris. De toestand, zooals deze op het oogenblik is, wordt onhoudbaar geacht. De secretaris van de gemeente IJssel muiden, Grafhorst en Wilsum, mr Die penveen, is beëedigd als waarnemend burgemeester, zoodat Gedep. Staten den tijd hebben met het onderzoek. De Rijksverzekeringsbank blijft te Amsterdam. Zooals men zich herinneren zal, beston den ér plannen om de Rijksverzekerings bank, die te Amsterdam in twee tijdelijke gebouwen gehuisvest is aan de Pieter de Hcoghstraat en aan de Lutmastraat naar Delft over te brengen, waar rijks gebouwen leeg staan. Het was een voorne men, dat natuurlijk te Amsterdam zeer betreurd werd en burgemeester de Vlugt deed persoonlijk stappen om die verplaat sing te voorkomen. Thans staat vast, dat het gevaar voor de hoofdstad is afgewend. De regeering heeft beslaten te Amsterdam een nieuw gebouw te zetten, en wel aan de ApolMaan, op het terrein, schuin tegen over de Apollohal. Dit zal echter alleen dienen ter vervanging van het tijdelijk gebouw aan de Pieter de Hooghstraat; dat aan de Lutmastraat blijft voorloopig bestaan. De onzekerheid ten aanzien van de ziektewet e.d. is van deze gedeeltelijke oplossing oorzaak. Rotterdam telt meer dan 12.000 leeg staande woningen. Op 30 April stonden te Rotterdam 11.278 woningen leeg. Van 3539 was de Binnenland. Aan Minister Marchant is ontslag ver leend. Nachtluchtpostverbindingen ingesteld. Rijksverzekeringsbank blijft te Amster dam. Buitenland. Geen uitnoodiging van Hitier aan Laval? De miljarden-conversie in België ge slaagd. Het wintersche Mei-weer. Verlenging militaire diensttijd in België. huurprijs niet bekend. Het grootste aan tal leegstaande woningen is in huren van f 300f 350 en f 350f 400 per jaar, n.l. 1369 en 1171. In aanbouw waren op 30 April 1832 woningen. Hooge Raad van Arbeid. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den Hoogen Raad van Arbeid de heer A. Stapelkamp te Utrecht, en tot plaatsver vangend lid de heer W. de Jong te Utrecht, onder bepaling dat laatstgenoem de zal optreden ter vervanging van eerst genoemde. Verlaging openbare uitgaven. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp Verlaging van de openbare uitgaven, de heeren Albarda, Bierema, Teulings, Goseling en Ketelaar. Is het toevallig dat deze commissie zoo eenzijdig is samengesteld? Crisis-Varkensbesluit. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin wordt ver zocht, te bevorderen, dat de noodige maatregelen worden getroffen voor een verscherpt toezicht op de naleviDg van de voorschriften van 't Grisis-Varkens- besluit 1933 door de gemeentelijke keu ringsdiensten. H uurverlaging van Woningwetwoningen. Tengevolge van de bezwaren, die in den kring der gemeentebesturen tegen een der regeeringsmaatregelen, welke huurverlar- ging van Woningwetwoningen ten doel hebben, zijn gerezen, is de afdoening van een aantal voorstellen tot huurverlaging vertraagd. Nu de maatregel tot verlen ging van den aflossingstermijn is ver vangen door een toezegging van de Re geering om in de kosten van verdere huurverlaging een bijdrage van Rijks wege te verstrekken, zijn deze voorstellen opnieuw in behandeling genomen. Een verdere huurverlaging kan dan ook bin nenkort worden verwacht. Tot dusver zijn in verhand met de in gevoerde vermindering van de rente van Woningwetvoorscho'ttan huurverlagingen goedgekeurd voor 87449 woningen in 348 gemeenten. De huurverlaging voor deze woningen bedraagt f 2.263.089,06 per jaar. Ingezonden Mededeeling. De van OUDS BEKENDE naam BEKTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek- Jei, varkeni- en pluimveevoeder. Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar o! coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam DAT LOOPT SPAAK. Onder dit kopje schrijft „Patrimonium": Toen Hitier aan het bewind kwam, be droeg de staatsschuld van het Duitsche Rijk volgens mededeelingen van een Am- sterdamsch dagblad: Geconsolideerde bin- nenl. schuld R.M. 7.779.700.000 Binnenlandsche vlot tende schuld 1.514.400.000 Buitenl. schuld 3.037.200.000 Totaal R.M. 12.331.300.000 Einde Februari 1935 was, volgens het zelfde blad, de totaalschuld van het Duit sche Rijk, buiten de verplichtingen uit Steuergutscheinen, Arbeitsbeschaffungs- wechsel en uit ander door den Staat ge garandeerd credietpapier, wat de binnen landsche schuld betreft, 10,537.700.000 R.M. De buitenlandsche schuld was door een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1