DE ZEEUW 6 TWEEDE BLAD Johanna Coninghame. Uit de Provincie. Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten Gemengd Nieuws 3s 10, Weener 12, Lekkerbek- jhuim, 7 sma- ons. M. v. d. (Middelburg. gel, ry-s, 18) 'SKERKE, a.s. iddags 10.30 lof'. Deelname TDERSI G OP MAAN- 10 uur (Zomer^ Cegt het voort. EN ie steiger en ÈZEIL van een bezorgen bij Kats. SOORT, kilo 15 cent. Wittepaard- ii 2 Rolslee- let zweek en (torsIJzeren Grasmaaier. I, Brigdamme. iraak bij elke v. 3—6 M., )X5, div. stij- bn, schuifdeu- I, Sleeperssin- IUIS, Ischikt, Lange Iddelburg. Te lORNELISSE, liddelburg. uit. Speeltuin Ia. Bouw- ol 115 (b. d. v. ƒ8500.—. idek. weg 115 lacht klank, kert 104, Vlis- li ET JANSE, puburg. Tele- (Klepper) 3hapen. 42 Souburg JUDSTER, 30 h 45 jaar. in verlangd 1. M. H., te Goes. lT VAN VRIJDAG 17 MEI 1935. Nr. 192. REGELING VAN DE UITVERKOOPEN. De memorie van antwoord. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp, houdende regeling betreffende het uitver- koopen en opruimen in het winkelbe drijf, wordt het volgende ontleend: Het ontwerp dient te worden gezien als een geheel complex van maatregelen in het belang van den middenstand ge nomen of alsnog te nemen. In dit verband wijst de minister in zonderheid op de wenschelijkheid van het stellen van z. g. vestigings ei s c h e n; in zake het voorontwerp van een desbetreffende regeling, welke be paaldelijk voor den detailhandel, het am bacht en de kleine nijverheid bedoeld is, is het advies van den Middenstandsraad en den Oeconomischen Raad verzocht. Dat de beoogde regeling een ruimer strekking heeft dan het tegengaan van bedriegelijke concurrentie, is inderdaad juist: de minister kan daarin intusschen principiëel geen bezwaar zien. Het be ginsel, dat men zich gelijk in het onder havige geval bedoeld wordt, in en ten be hoeve van bet maatschappelijk verkeer ten aanzien van eens anders goed zekere beperkingen ziet opgelegd, is in onze rechtspraak en wetgeving geenszins nieuw. Dit beginsel vraagt ook toepas sing in het geval, dat winkeliers, lang voordat het van nature daartoe aange wezen oogenblik ia aangebroken, seizoen opruimingen beginnen en aldus de finan- ciëele belangen van de overgroote meer derheid hunner vakgenooten, wier voor raden op dat tijdstip redelijkerwijze nog niet genoegzaam gedund, kunnen zijn, in gevaar brengen. Tegen 't instellen van een beroeps instantie beeft de minister geen be zwaar, nu blijkt, dat men daar vrij alge meen prijs op stelt; van de aan de hand gedane oplossingen zou hij aan die, waar bij beroep wordt opengesteld op den mi nister van oeconomische zaken, de voor keur geven. Een nieuw op te nemen arti kel voorziet bierin. Tegen invoering van de verplich ting tot geheimhouding voor hen, die in hun functie hij de uitvoering van deze wot betrokken zijn, heeft de mi nister geen bezwaar. Een nieuw op te nemen artikel voorziet hierin. Naar de meening van den minister zal het niet mogelijk zijn met behulp van artikel 2 zonder meer een einde te ma ken aan de z.g. „vliegende win kels". Wel is hij daarentegen van mee ning, dat de onderhavige wet ten aan zien van de bij deze soort winkels ge volgde praktijken belemmerend zal wer ken. Het verleenen aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken van de be voegdheid, een eenmaal verleende ver gunning bij gebleken misbruik in te trek ken, ontmoet bij den minister bezwaar, in hoofdzaak om redenen van practischen aard. Naar de meening van den minister zal tegen ontduiking van de wet door schijn- vestiging van zaken, die na korten tijd weer een opheffingsuitverkoop houden, in het algemeen wel met behulp van het derde lid van artikel 6 kunnen worden opgetreden, zij het dan wellicht ook niet steeds de eerste maal. Het belang, den uitverkoop of de op ruiming hun juiste karakter te doen be houden, brengt mede, dat geen uitzonde ring wordt gemaakt ten aanzien van d e seizoenopruimingen, terwijl het ook juister is, geen onderscheid te ma ken tussohen deze opruimingen en die, welker aankondiging van een vergun ning afhankelijk is. Fabrikanten en im porteurs zullen trouwens niet worden verhinderd, uit de mode geraakte of in courant geworden artikelen nog via de winkeliers van de hand te doen; in ver band met een bij nota van wijziging aan gebrachte wijziging, zal slechts moeten FEUILLETON (Vrij naar het Engelsch.) Nog lang nadat de stilte in het huis was neergedaald, woelde ze rusteloos op haar legerstede. Eens hoorde ze haars vaders voetstap op de trap. Hij kwam boven, om naar zijn patiëntje te kijken. Dt Prendergast, die beter dan wie ook, de gevolgen kende, die een schok, als Johanna had ondervonden, kon met zich brengen, voelde zich niet gerust. En dat een van zijn eigen kinderen een eenzame wees, die aan zjjn zorgen was toevertrouwd, den eersten nacht van haar verblijf t0 zijnen huize aldus had beje gend, stemde hem verdrietig en veront waardigd. HOOFDSTUK IV. Den volgenden morgen, het was Zon dag, werd Cecil gewekt door Johanna's stem. „Cecil I" „Ja, wat is er?" „Ik ben nu weer heelemaal beter; en het spijt me zoo, dat ik zooveel Last moest veroorzaken." worden zorg gedragen, dat deze artike len vóór den aanvang van het voor de periodieke opruimingen vastgestelde tijd vak tot den handelsvoorraad van de be treffende winkelnering behooren. Het luchtvaar t-oomité Wa/lcheren opgeheven. De voorzitter van het Walchersche Propa- ganda-Comité voor de Luchtvaart, de heer G. A. van Woel deren, burgemeester van Vlissingen, heeft dit comité den 13en Mei j.l. ontbonden. In den tot de leden van het comité gerichten brief, waarbij' deze ontbinding geschiedde, wordt o.a. gezegd: Met het vanaf 1932 permanent ex- ploiteeren van de Zeeuwsche Luchtlijn door de K. L. M. is het doel, waartoe ons Propaganda-Comité werd opgericht, be reikt, vooral sedert voor het propageeren van de belangen der luchtvaart in Zee land in het algemeen den 9en Aug. 1933 de Zeeuwsche Vereen, voor Luchtvaart werd opgericht. Belangrijke arbeid is daarmede door ons Comité verricht. Ons propaganda-comité heeft de laat ste jaren niet meer behoeven te vergade ren, zijn taak is afgeloopen. Voor de ho mogeniteit en de goede samenwerking is het noodzakelijk en gewenscht, dat thans alle afzonderlijke comitó's in Zeeland wor den opgelost in het Hoofdbestuur en de afdeelingen der Z. V. L. Het zal daarom wel uw aller instem ming hebben, dat het Walchersch Propa ganda-Comité vo<or de Luchtvaart wordt opgeheven. De tram op Schouwen is onmisbaar. Tengevolge van de bezuinigingsvoorstellen van de regeering dreigt ernstig gevaar, dat de tram op Schouwen, Duiveland en St. Philipsland naar Steenbergen zal worden opgeheven. Dit is aanleiding geweest tot de oprich ting van een comité van actie om de tram te behouden. Te Zierikzee heeft dit comité een vergadering belegd, welke werd bijl- gewoond door een vertegenwoordiger van den minister van Waterstaat en waar voorts vertegenwoordigers van de ver schillende takken van land- en tuinbouw, visscherij en middenstandsbedrijven aan wezig waren. Als resultaat van de daar gevoerde besprekingen werd een motie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de belangen van het eiland de instandhouding van de tram en haar ver bindingen met het overige deel van ons land dringend gebieden. Geen andere transportmiddelen immers zullen in staat zijn, zeer zeker niet voor het vervoer van de bodemproducten, om in deze streek de tram op economische wijlze te vervangen. Men hoopt dan ook, dat de regeering maatregelen zal nemen, waardoor ophef fing van de tram wordt voorkomen. Aan den kantoorknecht bij den P. T. T. dienst J. G. v. d. Bosch, van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Middelburg is op zijn verzoek met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag verleend met toekenning van pensioen. Middelburg. Het hoofdbestuur van de Vereen, tot bevordering der belangen van sleöhthoorenden beeft candidaat gesteld voor lid van dat hoofdbestuur in de va cature, die ontstaat door het bedanken van mej. Tine Marcus, mevr. G. S. Troll- Hoek, te Middelburg. i Een muzikale wandeling. Het vaandel van de muziekvereen. „Cres cendo" heeft een groote vernieuwing on dergaan en ziet er dank zij van verschil lende zijden ontvangen medewerking nu fraai uit. Het bestuur, de directeur en de werkende leden zijn zeer verheugd over deze vernieuwing en besloten gister avond met bet vaandel een wandeling door een deel der stad te maken. Dit is ook geschied, en trok alom veel belang stelling. Goes. Dö agent van politie F. Ph. Bor- go alhier is benoemd in gelijke betrek king te De Bildt (U.) ■t Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct. „Daar zou ik me maar niet bezorgd over maken, want daar heb jij toch geen schuld aan; degeen, die je zoo deed schrikken, heeft alle reden, zich te scha men". Cecil was nog slaperig, ze keerde zich om en was eenige oogenblikken later weer in zoete rust. Doch "Johanna was klaar wakker, en na een poosje werd ze zich ervan be wust, dat in de kamer iets bewoog. Haar hart begon luide te kloppen, en een ril ling, die ze niet kon onderdrukken, ging over haar. Zachte, voorzichtige voet stappen naderden haar bed; en eenige oogenblikken later stond Gertrude voor haar, met dikke gezwollen oogen van het huilen en een mond, waarvan do rose lippen van emotie trilden. Johanna's groote donkere oogen leken onnatuurlijk groot, nu ze naar Gertrude opkeken. l,0, schrik maar niet", zei deze. „0, Johanna, het spijt me zoo, ik wilde al leen maar weten, of j© nu al wat beter bent 'en of je me wilt vergeven." Johanna zei niets en Gertrude ging voort: „Ik verkleedde me alleen maar voor de grap. Ik wilde je heelemaal niet doen schrikken, laat staan ziek maken. O, zeg als je blieft, dat je je beter voelt, want vadero, vader, dat is het ergste; hij is zoo kwaad op me, zegt Wemeldlnge. Voor de werkkampen der jeugdige werkloozsn (comité „Jong Hol land anakt naar werk") is hier f 106.60 gecollecteerd, waarbij inbegrepen f 4.65, dat te Kattendijke is ingezameld. (Belan geloos bericht.) Kruiningen. Bij het uit te voeren werk aan de nieuwe spoorbrug te Vlake had de timmerman A. W. alhier bij het voort duwen van kipkarren bet ongeluk, met zijn voet tusschen twee karren beklemd te raken. Uit het geneeskundig onder zoek bleek, dat de voet ernstig gekneusd, doch niet gebroken was. Vorige week is do werkverschaffing beëindigd. De groote sloot, loopendo langs de R.-K. kerk te Hansweert, is de zen winter gerioleerd en gedempt, wat een mooie verbetering is. Heinkenszand. Alhier zijn candidaten- lijsten ingediend voor leden van dan ge meenteraad door „Gemeentebelang", R.- Kath. Staatspartij en A.-R. partij. lerseke. Gistermiddag heeft de schip per van de motorboot YE 19 een paar jongens die in een vlet aan het speleva ren waren op de Oosterschelde opgepikt, en aan den wal gebracht. Door den storm waren ze afgedreven, en konden den wal niet meer hereiken. Kapelle. De nachtvorst van 15 op 16 Mei heeft aan de aardbeien veel kwaad gedaan. Over het algemeen staan deze er toch al niet zoo gunstig voor. De Mad. Moutot beloofde wel het meest. Vele velden stonden in bloei, waarvan nu de harten zwart worden, ook knoppen, welke den bloei nabij waren, komen, zoo als nauwkeurig onderzoek aangeeft, niet meer tot vruchtzetting. Op vele plaatsen is dit het geval ook met de eerste, vroege aardbeien. Voor velen is deze nacht zeer schade lijk geweest. Voere. Voor de a.s. gemeenteraadsver kiezingen zijn ingeleverd de volgende lijsten: Vrijz. Dom. partij: J. J. van Beveren, Ekker, mej. Heerenbout-van Oeveren. Vrije rechtsche lijst: A. P. Wouters Sr; K. Wouterse. Joost Brouwer Wz. A.-R. lijst: P. Simonse, D. Gideonse, D. Kasse Dz, L. C. D'ouw, A. P. Kasse Johz., J. Bakker Jr., Jan de Buck, J. Verton. C.-H. lijst: F. J. Castel, Jac. Poppe, W. Kasse, J. Mesu Jz., W. de Buck Pz., A. Goedbloed, A. Peterse, W. de Buck Cz. Vrijheidsbond: P. Dekker, P. de Voogd. Een vrije lijst gem. belang: J. Leer, W. de Jonge Jz., L. Mersie. Biggekerke. Bij candidaatstelling voor den gemeenteraad zijn ingeleverd vier lijsten. Gemeld zijn reeds de A.-R. en C.- H. lijsten. De lijst der St. Geref. partij bevat de volgende namen: J, Poppe, aftr., P. Dingemanse, J. Wattel. Vrije lijst: Anth. Janse, A. de Voogd, L. de Pagter, P. A. de Moor. Arnemuiden. Behalve de reeds gepu bliceerde lijsten van de A.-R., St. Ger., Vieaoherslijst en Volksbelang Arbeiders- lijst, zijn ingeleverd de volgende lijsten Gemeentebelang: B. Franse, C. S. van Eenennaam en J. Polderdijk, beide eer sten aftr.; Vrije lijst: L. Puijpe, en J. K. Crucq, beide aftr. Dhr P. A. Baaijens, die op de lijst der S. G. P. niet voorkomt, zal dus in den nieuwen raad niet terugkeeren. Oostkapelle. Behalve de lijsten van Gemeentebelang en van de A.-R. Kies- vereen. is nog een candidatenlijst inge diend van de S. G. P. Deze bevat de vol gende namen: H. Zwemer, aftr., S. Lou- werse, J. Minderhoud. Conducteur onder tram Gistermiddag op het Valkenboschplein te 's Gravenhage is een doodelijik ongeval ge schied, waarvan een conducteur der H. T. M. het slachtoffer is geworden. De man, die juist in dienst zou treden, stak de tramrails over op het oogenblik, dat een tramrijtuig van lijn 3 naderde. Het slachtoffer, dat meende nog voor dit tramrijtuig te kunnen oversteken, heeft zich daarbij misrekend. Hij* werd gegre pen en kwam onder den wagen terecht, met bet gevolg dat bij onmiddellijk over leed. Cissy. Spreek als je blieft tegen me, Johanna". Er kwam een zachte uitdrukking op het witte gezichtje, als een zonnetje, dat door de wolken breekt, en Johanna zei zacht: „Trek je er maar niets van aan. Het is nu allemaal voorbij1 en ik ben niet ziek meer." „Geef me dan een kus" zei de arme Gertrude; „en vertel niet aan Cissy, dat ik hier geweest ben, anders wordt ze maar weer boos. Voorzichtig, dat je haar niet wakker maakt", want Johanna richtte zich een weinig op, en sloeg haar armen om Gertrude's hals met een warmte, die ze nog nooit eerder ge kend had. Gertrude's terneergeslngenheid week al tijd zeer spoedig, als de last van haar gemoed was genomen en met veerkrach- tigen tred ging ze terug naar haar ka mer, weer bjjna geheel de oude wild zang. Dokter Prendergast kwam om acht uur boven, voelde Johanna den pols en zei, dat ze tot den middag, moest blijven liegen, dan zou hij nog eens komen kijken en misschien toestemming geven om op te staan. Maar voorloopig meest ze stil blijven liggen, niet trachten te lezen, maar zoo mogelijk slapen. De dokter liet do gor- „Doodende straal" van Marooni? Reeds eenige malen doken in de buitenlandsohe pers geruchten op over de uitvinding van den z.g. doodenden straal. Nu eens verluidde het dat het ging om de uitvinding van een electrischen straal welke bijvoorbeeld vliegtuigmoto ren op grooten afstand onklaar zou kun nen maken, dan weer over x-stralen, die leven zouden kunnen vernietigen op groo ten afstand, ongeacht hindernissen (be tonnen muren etc.) Thans meldt de correspondent, van de „Daily Mail" te Rome, dat men in Italië zeer geïnteresseerd is door een geheimzin nig officieel communiqué, waarin wordt medegedeeld, dat de senator Marooni eenige experimenten heeft gedaan op het fort Boccea nabij Rome, in aanwezigheid van Mussolini, den onderminister van oorlog generaal Baistrecchi en eenige in genieurs. Het bericht dat Marconi den „doodenden straal" zou hebben uitgevon den, wordt ontkend noch bevestigd. Toch houden vermoedens in deze richting aan. Het zou gaan om een straal, die de elec- trische ontsteking in motoren belet. Zonderling avontuur van een parachutist. De „Prav- da" bevat een verhaal omtrent een para chutist, die in plaats van neer te dalen, met zijn valscherm omheog werd gevoerd, hetgeen nabij Gorki (het vroegere Nisjni- Novgorod) gebeurd zou zijn. De parachutist Wolkhonsld. sprong op een hoogte van 7000 meter uit het vlieg tuig. Toen hij op 150 meter van de aarde was genaderd en aan den ring trok om de parachute te openen, bemerkte hij tot zijn groote verbazing, dat hij met een flinke snelheid omhoog werd gevoerd, blijkbaar doordat hij in een krachtigen luchtstroom naar boven was geraakt. Bjij bereikte op deze wijlze een hoogte van 1500 meter en was intusschen in 25 minuten 15 K.M, van zijm uitgangspunt weggedreven. Ten slotte landde hij ech ter veilig, Luiohtschip vernield. Een luchtschip van het niet-stijve stelsel van de Amerikaansche marine, een van het z.g. K-type, is na eon langdurige oefen- vlucht van geringe hoogte te Laiehurst (New-Jersey) bij de daling verongelukt. Een der manschappen werd gewond. De oorzaak van het ongeluk is nog niet be kend. Drie dagen bruiloft in Brabantsch dörp. Het echtpaar Verhallen te Vinkei heeft op merkwaar dige wijze zijn gouden bruiloft gevierd. Het feest was zeer grootsch opgezet, zoo dat de eigenlijke bruiloft drie dagen duur de. Voor die dagen had de gouden bruide gom voor f 500 aan drank ingeslagen. Hij had den burgemeester verlof gevraagd om een danstent te mogen opslaan, waar de feestelijkheden konden plaats vinden. Dit is hem toegestaan. Voor den laatsten dag verwachtte de bruidegom zeer veel belangstelling. Hij rekende er op, dat ieder der aanwezigen minstens één liter jenever zou drinken en had daarom als voorzorgsmaatregel de politie verzocht agenten in de buurt van de feesttent te posteeren, „daar het er ongezouten zou toe gaan, al zou er niet gevochten wor den". In de commissie die het feest georgani seerd heeft, is het een moeilijke kwestie geweest, wat voor cadeaux moesten wor den aangeboden. Men had gedacht aan een paar gemakkelijke stoelen maar de bruidegom verklaarde, dat hij daar niets om gaf. Hij ried de comm. aan, hoe wel hij zelf ook voor overvloed zou zor gen, vooral etens- en drinkwaren als ge schenken aan te bieden, daar hij1 dit het meest wenschelijke en noodzakelijke op het feest achtte. Het is zonder twijfel Breugeliaansch toegegaan op dezen gouden bruiloft. Indisch wildreservaat in vlammen. Uit Calcutta, wordt ge- gemeld: Een geweldige boschbrand, welke zich uitstrekt over een oppervlakte van ca. 50 vierk. K.M., bedreigt een wildre servaat met volledige Vernietiging. De olifanten en tijgers in dit gebied loopen alle gevaar in de vlammen te zullen om komen. De gloed van het vuur is tot in Darjeeling te zien. Dorpsbewoners uit Sikkum zijn opgeroepen om mede te hel pen aan het bestrijden van den brand. Inbraak in een kerk. Te Dieteren (Limb.) is gisternacht ingebro- dijnen zakken en opende de vensters om de 'frissche buitenlucht binnen te laten, toen Johanna "hem riep. „Woest u als het u blieft niet boos op Gertrude om wat ze gisteravond ge daan heeft", verzocht ze. „Het spijt haar nu erg, dat ze me zoo deed schrikken en „Lieve kind, Gertrude moet leeren zich beter te beheerschen en Ik moet haar doen inzien hoe dwaas en gevaarlijk der gelijke streken zijn. Praat cr nu maar niet meer over, maar tracht het geheel uit je gedachten te bannen, als een liet meisje. Toen er een boodschap kwam, dat Gertrude bij haar vader in do. studeer kamer moest komen, wist za, dat haar een moeilijk half uurtje te wachten stond. Dokter Prendergast bracht zjjn dochtertje met een paar welgekozen woorden het gevaar onder het oog, van grappen, die een ander onherstelbaar leed kunnen, berokkenen. „I'k beweer niet, dat het in dit geval ook zoo zal gaan", eindigde hij:; „ofschoon ik er gis teravond ernstig bang voor was. Gode zij dank blijkt die vrees ongegrond en ik hoop, dat de gevolgen van den schrik geen spoor zullen achterlaten. Maar", vervolgde, „ik zou nooit, gedacht heb ben, dat m(jn Trude hot oen arm meisje^ 57 JAAR EN LENIG ALS EEN KAT, Hoewel zij stijve gewrichten hed, toen zij 57 jaar was. Kunt ge Uw teenen aanraken, zonder Uw knieën te buigen? Zoudt ge dit kun nen doen als ge 67 jaar zijl? Er is geen enkele reden, waarom ge dit niet zoudt kunnen, indien ge dezelfde methode als deze dame volgt om „fit" te hiijven. Zij schrijft„Toen ik 56 jaar was, begon nen polsen en enkels op te zwellen. Ik was niet meer in staat mijn hoofd te draaien. V/aar ik er niets voor voelde een „echte oude dame" te worden, besloot ik een proef met Krusoben Salts te ne men. Ik heb het nu regelmatig 10 jaar lang genomen en ik ben volkomen ge zond. Ik wandel dagelijks 3 4 4 K.M. of zelfs meer en kan gemakkelijk mijn tee lten aanrakon, zonder mijn knieën te bui gen, wat ik een prachtig resultaat vind, want in twee maanden ben ik 67 jaar. Vandaag vroeg men mij nog hoe ik het klaar speeldo or zoo uitstekend te blijven uitzien. Mijn antwoord was: „Ik beu eeu "Kruschenist". Mevr. E. M. P. Er is een zekere, veilige weg om „fit" te blijven: „De kleine dagelijksohe dosis". Kruschen is een wetenschappelijke sa menstelling van zes minerale zouten, die Uw afvoerorganen in prima conditie houden, zoouat allo afvalstoffen, die Uw bloed vorontreinigen en Ow gezondheid in gevaar brengen, langs de natuurlijke wegen volkomen worden verwijderd. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar hij alle apothekers en drogisten k f 0.90 en 1.60 poer flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Lot op, dat op het etiket op do flesch zoowel als op de buitonver- pakking, do naam Rowntreo Hendels Maatschappij voorkomt. (Adv.) kon in da parochiekerk, De inbrekers neb ben een der oude gebrandschilderde ra men vernield en zich daardoor toegang verschaft. Door twee sloten van een tue- schendeur te verbreken, wisten zij in de sacristie te komen, waar een in den muur gemetseld offerblok werd opengebroken; de inhoud hiervan, ongeveer f20, werd meegenomen. Pogingen om nog meer of ferblokken in do kerk open te breken, zijn mislukt. In de kerk was alles onderstbo ven gehaald. i Mislukte candidaatstel ling. Een auto-ongeval ia oorzaak ge worden, dat in de gemeente D'aatuma- deel de Gbr. Democratische üie niet aan do gemeenteraadsverkiezing kan deelne men. Twee bestuursleden van de afdoe- jing Damtumadeel zouden nog «enige handteokoningen. ophalen, waartoe zij zich met een auto op weg .begaven. Bij het. uit wijken voor een tegemoetkomende auto week de bestuurder te vei naar rechts uit. Dé wagen geraakte toen in sen sloot. De inzittenden kwamen met een nat pak vrij, doch zij arriveerden te laat aan het gemeentehuis te Murmerwoude, zoodat de lijst niet meer in aanmerking geno men kon worden. Poging tot oplichting. Zich- zelfinderiduimgesc boten. Een 42-jarige assuradeur uit Haarlem stond gistermorgen voor de Haarlemsche recht bank terecht, wegens poging tot oplich ting van een verzekeringsmaatschappij. Op 4 Februari deed hij bij de politie het verhaal, dat hij 's nachts in zijn wo ning een inbreker op heeterdaad had be trapt, die hem in zijn duim had geschoten. Ook bij zijn verzekeringsmaatschappij deed hij aangifte van het gebeurde en verlangde uitkeering. De politie en de verzekeringsmaatschappij vertrouwden het verhaal niet, doch men kon niets be wijzen. Terwijl de zaak bleel' rusten, stuur de de assuradeur brieven en telegrammen aan de verzekeringsmaatschappij en eisch- te een uitkeering van f4375 en toen dit niet hielp, ging hij zelfs procedeeren. Hij verloor het proces. De politie kwam er intusschen achter, dat de inbraak gefingeerd was en dat de assuradeur zichzelf door den duim ge schoten had, om de uitkeering van de verzekering te krijgen. Hij verkeerde in financiëele moeilijkheden. De officier van justitie eischte wegens poging tot oplichting en het doen van een valsche aangifte een jaar en zes maan den gevangenisstraf. die niemand heeft op deze wereld, lastig zou maken, een meisje, dat hier geheel vreemd is, dat een treurig, eenzaam leven heeft gehad, dat zich een vroolijfce jeugd, zooals jullie die kent, eenvoudig niet kan voorstellen." „Vader," zei Gertrude, „ik zal probee- ren het weer goed te maken, heusch, ik beloof het u. Het is goen oogenblik in me opgekomen, da.t Johanna het zich aan zou trekken; ze scheen zoo onaandoenlijk en traag." „Je moet leeren niet zoo snel je con clusie te trekken, Gertrude. Ik geloof, dat Johanna allesbehalve onaandoenlijk is, zooals jij' het noemt, ik zou zelfs zeggen, dat ze diep en hevig voelt. Ik. heb al met Charlie gesproken en ik vrees, dat hij er niet zoo van overtuigd is verkeerd gehan deld te lebben, als ik wel zou wonschen. Ik maak me wel eens een bootje bezorgd over Charlie. Jij schijnt het beste met hem te kunnen opschieton en ik vertrouw lieve kind, dat je al je invloed zult aan wenden, om hem op school wat ijveriger te maken en bom zult aansporen wat moer rekening te houden met de won schen van zijn huisgenooten," (Wordt vervolgd,)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 5