Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs Rechtszaken Districts-vergaderlng van den Schoolraad. dagpauze, Tan 'e morgens 11 tot 's mid dags 5 uur. Vrijdag wordt hot onderzoek voortgezet. De verwachting bestaat, dat de afdeelingen dezen tweeden dag met haar werkzaamheden gereed zullen ko men. Na beëindiging van het afdeelingson- derzoek zal de commissie van voorberei ding, die, zooals men weet, uit zeven le den en zeven plaatsvervangers bestaat, bijeenkomen tot het in ontvangst nemen van de vijf rapporten van het afdeelings- ondorzoek. Uit deze rapporten wordt, met behulp van de griffie der Kamer, een concept voor een voorloopig verslag vastgesteld. Nadat dit verslag in een nieuwe vergade ring van de commissie van voorbereiding is vastgesteld, zal het worden gepubli ceerd. De mogelijkheid daartoe is door een pas aangebrachte wijziging van het reglement van orde der Kamer gescha pen. Nadat de regeering haar memorie van antwoord heeft ingediend zal de commis sie van voorbereiding overwegen omtrent welke punten zij nader mondeling overleg met de regeering gewenscht acht. De ver wachting bestaat, dat dit mondeling over leg ditmaal vrij veel tijd in beslag zal ne men, ook al, omdat alle ministers bij het ontwerp betrokken zijn. Het ligt intusschen in de bedoeling alle werkzaamheden aan de voorbereiding van de openbare behandeling van dit wetsont werp verbonden, zooveel doenlijk te be spoedigen. Nationale schaakwedstrij- den te Middelburg. Aanvankelijk zouden de wedstrijden om het schaak kampioenschap van Nederland dit jaar te Eindhoven plaats hebben, doch dit bleek op bezwaren te stuiten. Na onder handeling met het bestuur van den Nederlandschen Schaakbond heeft thans de Middelburgsche Schaakvereeniging besloten de schakers, die deelnemen aan den nationalen wedstrijd, te ontvangen. De wedstrijden zullen plaats hebben van 5 tot 10 Augustus. Het ligt in de bedoeling te trachten een afzonderlijken wedstrijd voor het kam pioenschap voor dames er aan te ver binden. Middelburrt. Aangehouden. De po litie heeft aangehouden en naar het Huis van Bewaring overgebracht de koopman M., die reeds ter beschikking der regee ring was gesteld en die het in een deel der stad onveilig maakte door o.a. jon gens met een geopend mes achterna te zitten. De winkelsluiting. Het be stuur van de Vereeniging „Handelsbelang" stelt een enquête in onder de winkeliers, die lid der vereeniging zijn, naar aan leiding van een vraag van B. en W., om advies over een verzoek van het be stuur van de Middelburgsche Banket- bakkersvereeniging om te willen bevor deren, dat gedurende de maanden Juni, Julie Augustus en September aan banket bakkers gelegenheid wordt gegeven hun winkels op Zaterdagavonden tot 10 uur open te houden, waarbij nog uur „Af- helptijd" zou komen. Het bestuur van „Handelsbelang" vraagt den leden om hun oordeel en als dit gun stig luidt, tevens om dat over de beide volgende vragen: le of alsdan niet tevens voor alle andere winkels het Zaterdagavondslui- tingsuur op 10 uur zou behooren te wor den bepaald; 2e. wanneer het antwoord op de eerste vraag ontkennend luidt of er dan geen bezwaar wordt gemaakt, dat het bestuur aan B. en W. adviseert aan het verzoek van het Bestuur der Banketbakkersver- eeniging te voldoen. VlissinQen. Thans is de lijst der Rev. Soc. Arb. Partij ook voor kieskring III volteekend en kon ook deze lijst worden goedgekeurd. Goes. Aan Mej. C. Hillebrand alhier is op haar verzoek eervol ontslag verleend als hulp-onderwijzeres aan de openbare bewaarschool. Hedenmorgen omstreeks 8 uur had aan de haven een ongeluk plaats. De heer W. Mol, commissionair van 's-Graven- polder, voor wiens rekening aardappelen werden geladen aan boord van een scheepje, kwam door de gladheid van het dek in het ruim te vallen, waarbij hij on gelukkig neerkwam. IDr van den Berg, ontboden zijnde, con stateerde een beenbreuk en verwonding aan het hoofd. De heer Mol werd naar het ziekenhuis vervoerd ter verpleging. Bruinlssa. Donderdag herdacht de heer A. C. Lambrechtse onder groote belang stelling, dat hij voor 25 jaar als ge meente-veldwachter alhier in dienst trad. In den loop van den middag werd hij gefeliciteerd namens den Baad bij monde van burgemeester Hage, die hem een gouden horloge overreikte. Dhr J. van 't Leven, gem.-veldwachter alhier, boad den jubilaris namens de onderafdeeling van den A. N. P. B. en na mens de in de omgeving wonende rijks veldwachters, een vulpen aan. Van het secretarie-personeel werd hem een porte feuille aangeboden. Van verschillende burgers mocht hij nog eenige cadeaux in ontvangst nemen, bij een stroom van telegrammen en kaartjes. St. Maartensdijk. Woensdagmiddag j.l. kwamen de ingelanden van het Water schap „Si-Maartensdijk", onder voorzitter schap van den dijkgraaf, den heer W. Kloet, in voorjaarsvergadering bijeen. De rekeningen over het dienstjaar 1984—1985 en de begrooting voor het dienstjaar 1935 1936 werden vastgesteld. Ingevolge art. 100 van het reglement op Polders en Water schappen bracht de ontvanger-griffier verslag uit omtrent den toestand van het Waterschap. Dit verslag werd voor ken nisgeving aangenomen. Het dijkgeschot voor de verschillende polders werd voor het nieuwe dienstjaar alsvolgt vastgesteld: Oudeland f 14; Middelland f 11; Noord f 14.50; Uiterst Nieuwland f 11; Bavens- oord f 5; Groote- en Kleine Landekens f 5; Slabbecoorne f 19; Malen f 20; Pluimpot f5; Vroonlanden Waterschap f0.20; Vroonland Vier Polders f 6.20; Vroonlan den Slabbecoorn f 14. Op zijn verzoek werd aan den ontvan ger-griffier van het Waterschap, den heer J. J. Polderman, met ingang van 1 Sept. a.s. eervol ontslag verleend uit die be trekking, wegens gevorderden leeftijd. Niet minder dan 45 jaar heeft de heer Polderman deze betrekking bekleed. Stavenlsse. Donderdagmiddag j.l. werd door de Commissie van de Prov. vereeni ging tot verbetering van het rundvee in Zeeland, bestaande uit de heeren Kloek, Koopman en Kleinepier, een veekeuring gehouden op het terrein van de villa „Vredenburgh" alhier. Aangevoerd wer den 6 stieren en 17 stuks vee. Over het algemeen was de kwaliteit van het aan gevoerde vee goed tot uitmuntend. Toe gekend werden voor stieren: Piet, eig. C. Steendijk, alhier, 1ste pr.; Fiena's Wo- dan, eig. A. C. Geluk, St.-Annaland, 1ste pr.; Dorus, eig. D. Vermaas, St.-Maartens- dijk, 2de pr.; Frans 100, eig. Abr. Geluk, id., lste pr.; niet geplaatst werden Luk- Jes Wodan 4 en id. 5, eig. A. Geluk te id. Uitslag keuring koeien: lste kalf: Anna 3, eig. C. Steendijk, alhier, 81,5 pnt; id. Baaltje 16, eig. id., 79 p.; id. Baaltje 15, eig. W. A. Steendijk, alhier, 74% P- 2de kalf: Mina, eiges. Wed. A. E. v. d. Slikke, St.-Maartensdijk, 79 p; id. Lukje 32, eig. C. Steendijk, alhier, 78 p.; id. Freule 17, eig. id. 77% p.; id. Lukje 33, eig. id., 76% p.; id. Nora, eig. id. 74% p.; id. Bertha, eiges. Wed. A. E. v. d. Slikke, St.-Maartensdijk, 74% p. Oudere koeien: Anna, eig. C. Steendijk Cz., alhier, 84 p.; Baaltje 3, eig. id. 81 p.; Lukje 30, eig. id. 79% p.; Freule 16, eig. id., 78% p. Rubriek jongvee: Baaltje 18, eig. C. Steendijk, alhier, le pr.; Freule 19, eig. id., 2e pr.; Baaltje 17, eig. id., 3e pr.; Anna 4, eig. id., 4e pr. Van dhr C. Steendijk Cz. werden 2 koei en, n.l. Anna 3 en Baaltje 16 in het N.R.S. opgenomen, terwijl ook de stier Fiena's Wodan, eig. dhr A. C. Geluk te St.-Anna land, hier in werd opgenomen. St-Annaland. Ten gemeentehuize zijn de volgende lijsten met candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing inge leverd: Gecombineerde lijst van C.-H., A.-R. en 5, G. P.: 1. M. J. Heijboer (aftr.); G. Goedegebuure (aftr.); J. Prinse (aftr.); J. Hage (aftr.); J. van Dijke; J. Kurvink; W. Heijboer Gz. Gemengde lijst van liberalen en wat meer vrijzinnig kerkelijken: A. C. Geluk (aftr.); J. van Luijk; J. v. d. Klooster Mz.; J. L. Goedegebuure Az. Gemengde lijst van arbeiders en mid denstanders: F. Stols; M. v. d. Boogaard Mz.; L. Paape; A. M. Scherpenisse; Chr. van 'tHof. Liberale lijst: C. M. Elenbaas (aftr.); L. Polderman Hz. Het aftredende raadslid, dhr C. J. J. Kooijman, wenschte geen candidatuur meer te aanvaarden. De nummers 2 en 3 van de vroegere lijst Quakkelaar, n.l. de heeren A. C. Ge luk en C. M. Elenbaas, komen nu elk met een aparte lijst uit. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Kampen (vacature F. A. van Schaidk): A. Hijmans te Nijverdal; G. C. H. Bos te Beekbergen; L. M. J. S. Herf- kens te Assen; M. Groenenberg te Vlaar- dingen; H. J. Drost te Aalten en P. F. van Noort te Oud-LoosdreCht. Beroepen te Garderen, J. C. Terlouw to Alkmaar. Te Vaals, M. 'H. Knijff, cand. te 's-Gravenhage. Beroepbaar. De heer W. G. van der I,ecq, cand., wonende 's-Graven- zandsoheweg 7, Naaldwijk, stelt zich ter stond beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. De classis Haarlem der Geref. Ker ken beeft beroepbaar verklaard de heer J. Bos te Halfweg (N.-H.), cand. aan de Vrije Universiteit. Vandaag werd in het Schuttershof te Goes de jaarlijksdhe vergadering van het negende district van den Schoolraad ge houden. De voorzitter, Ds A. C. H e ij te Koudekerk e, sprak, nadat gezongen was Ps. 1055 en 24, na gebed en Schriftlezing, een openingswoord. Spr. verwelkomde het personeel van de C'hr. scholen, de schoolbesturen en twee in specteurs van het L.O. Groote dankbaar heid past ons, dat we in volle vrijheid deze vergadering kunnen houden en vrij uit onze meening, ook over regeerings- maatregelen, mogen zeggen. "We loopen hier niet het gevaar, dat de aanwezige inspecteurs hier zitten, om de namen op te schrijven van hen, die naar con centratiekamp of gevangenis moeten. Wij moeten echter bij onze czitiek de wacht bij de uitgangen van het 'hart betrekken. Dan pas kan ze vruchtdragend zijn. Spr. zet daarna grondslag en doel van den Schoolraad uiteen. Hij stelt zich op den grondslag van Gods Woord. Alleen door het bloed van Christus is er verzoe ning voor onze »"nden. Dat willen wij ook op de scholen oiu,o hinderen leeren. Blij ven we hierin in gebreke, dan aldus -de voorzitter van den Schoolraad, Dr Dijk verbleekt 'het goud onzer scholen met den Bijbel. De secretaris, de heer J. C. Ruiten beek, las daarna de notulen. Uit het ver slag van den penningmeester, den heer A. D. Littooy, bleek, dat de uitgaven wa ren f 147.08, de ontvangsten f 90.40, al- zoo een tekort van f 56.68, da't -door den Schoolraad is gedekt. De aftredende be stuursleden, de heeren Ds P. J. v. Voorst Vader en R. v. d. Welle, werden 'herko zen. Het bezuinigingsrapport. Hierna spra'k de heer J. Laport te Goes, over: „Het bezuinigingsrapport". Di't rapport, aldus spr., moet worden gezien in het licht der historie van het onderwijs in de 19e eeuw. Spreker geeft een korte uiteenzetting van 'het onderwijs vóór 1801. Toen was het uitsluitend een zaak van de ouders. In 1801 kwam de eerste schoolwet tot stand en langzamerhand wordt de toen nog Christelijke school een godsdienst- looze school. Het recht der ouders wordt terzijde gesteld en overal verrijst de ge mengde of openbare school. Eerst in de tweede helft der 19e eeuw komen Chris telijke scholen tot openbaring. Door sa menwerking met de Roomsoh Katholie ken werd na 1889 meerdere vrijheid voor het bijzonder onderwijs behaald, doch eerst bij de totstandkoming van de lager- onderwijswet 1920 werd volledig recht verkregen. Het verwijt dat de bijzondere scholen het onderwijs duur hebben gemaakt, wijst spreker af. Hij toont dat met cijfers aan. Vervolgens bespreekt inleider zijn twee de stelling, dat door de tegenwoordige tijdsomstandigheden het bezuinigingsont- werp onvermijdelijk is geworden. De crisis heeft een totale ommekeer gebracht 'in het economische leven. De publieke uitgaven, ook 'die van bet onderwijs, moe ten omlaag. Een groote verantwoordelijkheid draagt 'bij, die weigerachtig zou zijn, aan de op lossing naar zijn vermogen mede te hel pen. Die oplossing mag echter nimmer lei den, tot prijsgeving van de onaantastbare grondslagen der geestelijke vrijheid. In den breede behandelt spreker nu het bezuinigingsrapport en wijst op onder- deelen, die voor de voorstanders van het bijzonder onderwijs onaanvaardbaar zijn. Het rapport maakt den indruk over haast te zijn ingediend. Blijkbaar is 'het de regeering alleen te doen om een prin- cipieele uitspraak. Maar hier dreigen juist groote gevaren, daar de ambtenaren aan het departement en Ged. Staten te groote bevoegdheid zullen krijgen. Op het dure H. B. S.-onderwijs wordt niets bezuinigd, op het goedkoopere U. L. O. moet lVs miljoen gevonden worden. De concurrentie tusschen H.B.S. en U.L.O. wordt beslecht ten nadeele van het laatstgenoemde. De beslissing over de toelating tot de U.L.O. school zal in feite komen te be rusten bij den Inspecteur. Er mogen geen domme leerlingen meer zijn bij het U.L.O., maar waarom dan wel bij de andere tak ken van het onderwijs? Op de kweekscholen moet lVi miljoen worden gevonden, op het Hooger Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen één mil joen, maar op het Lager Onderwijs tien miljoen. De leeriingenschaal voor de groote scholen blijft gehandhaafd, maar die voor kleine scholen wordt belangrijk veranderd. Naast de 'hoofden der scholen en de onderwijzersfessen) krijgen we voortaan gesubsidieerde en niet-gesubsidieerde kweekelingen met akte. Iets minder dan de helft der onderwijzers (essen) zal ver vangen worden door deze kweekelingen. Dit zal echter geleidelijk geschieden, wan neer vacatures ontstaan. Spr. berekent, dat over 20 jaar 10.000 onderwijzers(essen) door gesubsidieerde kweekelingen met akte vervangen zullen zijn. Deze bezuiniging zal dus meer in de toekomst 'dan direct merkbaar zijn. Tegen dit instituut kunnen weinig prin- cipieele, maar wel vele practisChe bezwa ren worden ingebracht. De kweekelingen doen precies hetzelfde werk als de on derwijzers, maar ontvangen veel minder salaris. Periodieke verhoogingen en uit zicht op pensioen of wachtgeld heeft spr. niet kunnen ontdekken. Verder zullen alle 60-jarige en oudere leerkrachten worden gepensionneerd. Daardoor zullen 1626 wachtgelders aan 't bod kunnen komen en blijven er nog 1100 over. Waarom wordt zoo vraagt spr. deze vervroegde pensionneering alleen bij bet onderwijs toegepast? Waar om wordt geen proef genomen met vrij willige pensionneering? Beter zou het zijn aan alle gehuwde onderwijzeressen geen 'kostwinsters zijnde ontslag te ge ven. Stopzetting van de opleiding voor om bepaalden tijid acht spr. in de gegeven omstandigheden de beste oplossing. Betreffende de terreinen en gebouwen krijgen de schoolbesturen met 1 Jan. 193u de keuze tusschen 5 pet. rentevergoeding of een uitkeering in eens ad 80 pet. Ook dit vindt spr. billijk. Spr. geeft in het al gemeen de voorkeur aan een uitkeering in eens. Bij de beperking van het aantal echo- len voor g.Lo. komt ons rechtvaardig heidsgevoel In opstand. De openbare school verkeert ook nu weer in veel gun stiger conditie dan de bijzondere. Aan den grondslag der geestelijke vrij heid wordt geweld aangedaan. Spr. he. innert hierbij aan art. 195 der Grond wet. Aan de vrijheid van onderwijs werdt in theorie niet geraakt, maar practisc'h komt het bezuinigingsrapport hier toch op neer. Alleen in Zeeland zijn er 28 bijz. scholen, die het (nieuwe) vereischte aan tal leerlingen niet zullen bezitten. Op de Openbare scholen gaan 400.000 leerlingen. Daarvoor zijn 3000 openbare scholen. Voor de 800.000 leerlingen der bijz. scholen zijn echter geen 2 X 3000 maar slechts 4400 scholen. Eerst als er 800 openbare scholen worden opgeheven, zou het bijz. onderwijs aan de beurt ko men. Zijn er dan te veel kleine bijz. scho len? Op 1 Jan. 1934 waren er 736 open bare scholen met minder dan 80 leer lingen en 616 bijzondere! Toch hoe scherp onze critiek ook is we moeten iniee willen werken aan vrijwillige concentratie van bijz. scholen. Veel bijz. schooltjes zijn het re sultaat van een on-Ohristelijke daad. De besturen der kleine 'bijz. scholen moeten de geschillen trachten op te lossen. We moeten verder zien dan eigen kring of belang. De Schoolraad wil bij deze vrij willige concentratie gaarne advies geven. De Minister houdt blijkbaar vast aan den eisch van invoering van gymnastiek onderwijs op 1 Jan. 1936 op alle scholen. Beter ware het, deze eisch 'te laten vallen. Wat de verlaging van salarissen en pensioenen betreft, deze acht spr. billijker dan een herclassificatie. Spreker is ten slotte van meening, dat de oplossing moet worden gevonden zoo als 'die is weergegeven in 'het Gewijzigde Unie-rapport. De school gaat allereerst uit van de ouders, alle ander groepen moeten sledhts steunen en mee leiden. De school moet weer ons bezit worden, w ij en niet anderen moeten het te zeggen hebben, 'hoe het met onze scholen moet gaan. Aan de bespreking op dit referaat na men vijf personen deel. Sommigen hun ner waren van oordeel, dat de inleider in zijn beschouwing over het aantal open bare scholen niet billijk was geweest. Door de afschaffing van 'het ambulantisme b.v. moesten verschillende openbare scholen gesplitst worden. De heer Littooij juichte het toe, dat voor toelating tot de U.L.O. school geen dure examen-commissie wordt ingesteld, maar dat de inspecteur hierin beslist, ter wijl dhr 't Hooft er met kracht tegen op kwam, dat een inspecteur hierin zou hebben te beslissen. Hij wilde de rechten der ouders zooveel mogelijk handhaven. De heer Wit zou er de voorkeur aan geven, als het U.L.O. niet aansloot bij het 6e maar bij het 7e leerjaar der lagere school. Dhr 't Hooft meende, dat het bijz. onderwijs reden zou hebben gehad om in 1920 de vlag 'halfstok te 'hijschen. Toen hebben we ons de strop om den hals ge haald. Het bijzonder onderwijs is toen ge koppeld aan. het openbaar. Spr. noemde ook bet instituut van de kweekelingen met akte een onrecht. Desnoods moet dan de salarisschaal voor allen herzien wor den. De voorzitter meende ook, dat we ons met alle macht moeten verzetten te gen de sluiting van tal van bijz. scholen. Hierna wordt gepauzeerd. Middagvergadering. Eerst beantwoordt de 'heer Laport de gestelde vragen. Spr. heeft met opzet de cijfers omtrent de aantallen Openb. en Bijz. scholen ge noemd om te ontzenuwen de bewering, dat bet bijzonder onderwijs het onderwijs duur beeft gemaakt. De consekwentie van de L. O.-wet 1920 waa te zien, welke behoefte er bestond bij' het bijz. onderwijs aan schoolbouw. De voorwaarden waren al niet gelijk: voor de stichting van een bijz. school werd een minimum-aantal leerlingen geëischt, voor een openbare niet. Er is daarna bij het Openbaar onderwijs zóó gebouwd, dat nu tal van openbare scholen leeg staan en ontvolkt zijn. Men had heel wat kunnen besparen op het 0. L. onderwijs. In antwoord op een andere vraag, zegt Spr., dat scholen, die geen 60 leerlingen hebben, moeten worden opgeheven. Daarop zijn uitzonderingen mogelijk, als er in de naaste toekomst groei van het leerlingental is te verwachten. Over het inschakelen van den inspec teur bij de toelating van leerlingen tot de U.L.O.-school maakt Spr. zich wel be zorgd. De daarvoor benoodigde capacitei ten kunnen alleen het hoofd en het per soneel der school, waar het kind vandaan komt, beoordeelen en niet een inspecteur. Tegen een eenvoudig examen heeft spr geen bezwaar. Spr. geeft toe, dat het goed is, domme kinderen van de U.L.O.-school te weren. Maar waarom van de U.L.O.-school en waarom niet van de Hoogere Burgerscho len en andere inrichtingen van onderwijs? De L.O.-wet 1920 is inderdaad oorzaak dat er ook kleine Chr. scholen gekomen zijn. Spr. heeft daarop gedoeld met de uitlating „gevolg van een on-Christelijke daad". Daarom moet nu getracht worden om te komen tot vrijwillige concentratie. Ten slotte zegt Spr. dat het minimum schoolgeld voor de Lagere School zal wor den f 3 per leerling en f 6 voor de U.L.O. Ook hierop zijn echter uitzonderingen mogelijk. De voorz. dankte den inleider voor zijn voorlichting en hoopte, dat onze rechtecha volksvertegenwoordigers in da Staten-Generaal zullen opkomen voor de rechten en vrijheden der Scholen met den Bijbel. Daarna sprak Dr S. 0. Los te 's Ora- venhage over: Het goede in de Reform- Paedagogiek. De antithese van de geloovige en de ongeloovige wetenschap is niet te over bruggen. Er zijn echter ook vakweten schappen, waarin de mensch als techni cus werkzaam is. Op dat terrein kunnen de tweeërlei beoefenaars van de weten schap veel van elkander leeren. Zoo ook verschillen wij Ghr. Onderwijzers van de Refoim-paedagogen hemelsbreed in zake de Paedagogiek. Maar in de Didaktiek kunnen we van elkaar leeren. De Reform-paedagogie is 't gevolg van twee stroomingen in de philosophie. De ééne is het relativisme, dat alle absolute waarden in den ban doet. De andere, de levens-philosophie, die door middel van de intuïtie en de liefde het leven en de cultulur tracht te doorgronden. Relativisten zijn Ellen Key en John Dervey. Zij zoeken' naar normen in de paedagogie. Levens-paedagogen zijn M. Montessori en G. Wyneken. Zij putten hun wijsheid uit de biologie vooral. Voorts zijn er paedagogen die den staat vergoden als het orgaan van nieuw le ven en een nieuwe gemeenschap, zooals Herschensteiner en Hitier. Ook is er reeds een reactie tegen die richting merkbaar door het opkomen van het personalisme van W. Stern en Kohnstamm, die alle ingrijpen van den staat in het schoolleven afkeuren. Het sterkst verweert zich tegen de nieuwe richting van de Reform-paedago- giek de religieuss opvoeding, inzonder heid de piëtistisch getinte paedagogiek, waarvan Francke de vader is. Tot dit type behoorden tal van openbare scholen, ongeveer een eeuw geleden, als mede eenige van de eerste Christelijke scholen. Zij voedden meer op voor het le ven hiernamaals dan voor het aardsche; hun leerlingen waren beter bekend met Palestina dan met Nederland, terwijl ze in de didaktiek nog de oude methode volg den om het geheugen van de kinderen vol te pompen, zonder hen daarbij te leeren nadenken over 't geen ze doen. Tegenover dergelijke scholen doet de frissche mor genkoelte van de levens-paedagogiek aan genaam aan. Ook zijn, ten gevolge van de Herbartiaansche paedagogiek sommige scholen, ook Christelijke, echt intellectua listisch ingesteld. Tegenover deze zijn de Reform-scholen een reactie, die hun wat heeft te zeggen. De Reformers leerden ons letten op het achterlijke kind, op het eigen initiatief van den leerling, op de behoefte van de schoolleerlingen aan lief de en op hun toerusting voor 't beroep. Van dezen kunnen sommige Chr. paeda gogen dus veel leeren. Bij het vak Vaderl. Geschiedenis, dat het kind niet alleen feiten, namen en oor logen moet kennen, maar ook de ontwik keling van de cultuur (wetenschap, kunst, techniek). Bij de taai-vakken, dat de leer lingen voorstellings-complexen gemakke lijker vasthouden dan enkele voorstellin gen (globalisatie). Bij het milieu, dat de schoolomgeving en sfeer de zelfwerk zaamheid van de kinderen moet opwek ken. Bij het klasonderricht, dat bij som mige vakken b.v. rekenen individueel .on derwijs beter is. Wel behoudt men de eenheid van de klas als organisatie, maar niet als leereenheid van vlugge en lang zame leerlingen, die elkaar in den weg staan. De werk-of doe-school heeft de cultu- reele aardrijkskunde tot centraal vak. Men begint bij het heden en gaat terug naar 't verleden (regressie). Die methode is voor de Chr. onbruikbaar, omdat de leiding Gods bijl ons op den voorgrond staat. Doch het opwekken van de zelf werkzaamheid bij het meten en passen en bouwen door de leerlingen is een zaak, die wij van de Reformers kunnen leeren. Zoo ook is in zake de tucht de verhou ding van gezag en vrijheid bij de Refor mers voor de Chr. school onbruikbaar, wijl deterministisch (motivatie opgevat als oorzaak en gevolg). Toch ligt er een waarheid in wat Montessori zegt: „De vrijheid moet veroverd worden. Daarom is het goed, dat de souvereiniteit van de(n) .O'nderwijzer(es) en van het kind ieder in eigen kring behoorlijik gestipuleerd wor den. Vrijheid om eigen tempo van arbeid naar hun groei te bepa len, om elkaar in nood te helpen, om spontaan de handen uit de mouw te steken, doet niet te kort aan het gezag van de leiders. Zoo ook doet het gezag met liefde uitgeoefend, in onder werping aan God, niet te kort aan de vrij heid van de leerlingen. Als de leerlingen aan God en Zijn gezagsdragers onderwor pen blijven, en de leerstof als geschenk van Gods bijzondere en gemeene gratie liefdevol ontvangen, is er gegronde hoop, dat zij tot ware Christelijke karakters zullen gevormd worden. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 17 Mei. Mishandeling van een politieagent: J. A. 29 j. z.b. te Middelburg 3 mnd. gev.- straf. Verstoren van een godsdienstige bijeen komst: J. H. en L. B. beiden van beroep werkman en wonende te Zierikzee. Voor ieder; vrijspraak. Oplichting: J. C. v. G., 19 j., dienstbode te Vlissingen f25 of 10 d. Overtr. Jachtwet: P. D. 27 j. z.b. te N. en St. Joosland. Vernietiging vonnis Kantongerecht. 4 maal i 7.50 of 4 maal 5

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2