ROOKT aNIEMEIJER's EERSTE BLAD Binnenland Buitenla d VRIJDAG 17 MEI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - fis. 192 Samenwerking van gemeenten. eianijnjkste v»euws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën -30 cent pe? regel, Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Van meerdere zijden is op de Regee ring aandrang uitgeoefend om het aantal gemeenten in ons land belangrijk in te krimpen, door samenvoeging van kleine gemeenten. Lie Regeering is echter, naar zij in de memorie van toelichting op het wetsont werp tot verlaging van de openbare uit gaven meedeelt, niet bereid op groote schaal in die richting stappen te doen. Maar wel is zij bereid de samenwer king zooveel noodig te bevorderen. De veranderde omstandigheden maken het meer en meer noodzakelijk, dat de gemeenten de handen ineen slaan ter be hartiging van belangen waarbij meer dan één gemeente betrokken is. Biji de wijziging van de Gemeentewet in 1931 is hieraan behoorlijk aandacht geschonken en is een reeks artikelen op genomen, waarin de verschillende vormen van samenwerking worden geregeld. Die samenwerking, hoe gewenscht vaak ook, vlot echter niet altijd even gemakke lijk. En nu is wel bepaald dat samenwer king in bepaalde gevallen kan worden voorgeschreven, maar in de practijk komt hiervan niet veel terecht. Vandaar dat nu in het bezuinigingsont- werp wordt voorgesteld, dat een regeling als bedoeld in Art. 129 van de Gemeente wet door de Kroon kan worden opgelegd in alle gevallen, waarin bij de behartiging van eenig belang door samenwerking be sparing van kosten kan worden verkre gen. De Regeering is van oordeel, dat de oorzaak van de schuchterheid die er vaak is, bij het verzoeken tot het opleggen van samenwerking, gelegen is in de vrees, dat een afgedwongen samenwerking niet con amare zal plaats vinden, derhalve geen bevrediging kan geven en bovendien een mogelijk goede verstandhouding tot een buurgemeente zal verstoren. Zij kan zich deze houding zeer wel indenken. „Nochtans aldus de memorie van toelichting betreurt zij het nadeel, dat de gemeenschap lijdt in de vele gevallen, waarin de verzorging van eenig belang alleen dan op de economisch meest juiste wijze zou zijn gediend, indien het ver zorgingsgebied niet gebonden ware aan de gemeentegrenzen. Ook in normale tijden is het plicht der Overheid binnen de eischen, welke aan de verzorging van eenig belang worden ge steld, de minst kostbare en meest effi ciënte verzorgingsmethode te zoeken. Hoe veel sterker spreekt deze plicht in de moeilijke omstandigheden van het ©ogen blik! Deze overweging heeft de Regeering tot het voorstel geleid, oplegging van samen werking ook mogelijk te maken in de ge vallen, waarin zijl door geen enkel ge meentebestuur wordt verzocht, evenwel met deze restrictie, dat door de samen werking besparing van kosten kan wor den verkregen, en onder de waarborgen, waarmede de verplichte samenwerking op verzoek van een gemeente in de wet reeds is omringd. De Regeering deelt niet de vrees, dat opgelegde samenwerking niet vruchtdra gend kan blijken. Naar haar stellige over tuiging, gebaseerd op de beschouwing van de samenwerking in velerlei vormen in het publiek recht, dikwerf van de meest heterogene groepen en personen, biedt de opgelegde samenwerking vrijwel dezelfde kansen als de vrijwillige. Voor de perspectieven, welke het voor stel overigens opent, mag de Regeering ten slotte de aandacht vragen.' Voor tal van vraagstukken toch, welke aan de zui ver locale sfeer zijn ontgroeid, doch niet tot oplossing komen, omdat de belangen van de betrokken gemeenten niet in alle opzichten parallel loopen, zal thans een oplossing mogelijk worden. Men denke hier aan de vele en velerlei belangen, welke samengeweven zijn met het belang der streek of het gebied (groote-stad-, ha vengebied), waarin de gemeente is gele gen. Indien de voorgestelde wijziging er toe zou kunnen leiden, dat de gemeen schappelijke belangen, welke rijp zijn voor een gemeenschappelijke verzorging, ook inderdaad zulk een verzorging zullen be komen, zal aan veel ouderlingen strijd een einde komen, juist omdat het element van dwang dan niet van de zijde van één der partijen uitgaat." Dit voorstel verdient, naar het ons voorkomt, warme toejuiching, Tegen samenvoeging van gemeenten kunnen in vele gevallen gegronde bezwa ren warden ingebracht. Maar samenwerking moet zooveel mo gelijk worden bevorderd. Het algemeen belang mag niet worden opgeofferd aan de opvatting van een koppige gemeente raad. Het Bezuinigingsontwerp. In het verslag van de vergadering van „De Centrale Raad" van „De Hanze" in de „Maasbode" lezen we: „Naar aanleiding van de in het be zuinigingsontwerp voorgenomen op heffing van eenige Kamers van Koop handel, spreekt de voorzitter de ver wachting uit, dat dit punt met het ge- heele ontwerp hopelijk verdwijnen zal". Als de voorzitter, de neer Stumpel, tevens lid van de Tweede Kamer, hier uitsprak wat er leeft in de R.-K. Kamer fractie, dan staan de kansen van het be zuinigingsontwerp niet gunstig. Het geschil tusschen Italië en Abessynië. Naar de Londensche bladen berichten is de Britsche gezant te Rome naar Lon den geroepen om deel te nemen aan be sprekingen van het ministerie van buiten- landsche zaken. De Times schrijft, dat het te betreuren is, dat Mussolini in zijn laatste rede in den senaat niets heeft doen blijken van de matiging waarop de wereld had ge hoopt. Inderdaad is men niet voornemens een toornigen stap te doen, welken Mussolini zoo veroordeelde, evenmin willen Frank rijk en Engeland Abessinië stijven in zijn onverzoenlijke houding, doch het recht van beraadslaging tusschen Frankrijk, Engeland en Italië is middellijk in de algemeene- en onmiddellijk in de ver dragen omtrent Abessinië vastgelegd. In ieder geval zijn diplomatieke bespre kingen gaande en het blad noemt het be vredigend, dat Italië zijn leden voor de verzoenings-commissie heeft aangewezen, zooals Ethiopië reeds eerder heeft gedaan. Engeland en het stabiiisatievraagstuk. Op het jaarlijksche banket der Lon densche bankiers besprak de minister van financiën Chamberlain het stabilisa tievraagstuk. Hij verklaarde, dat van verschillende zijden was beweerd, dat Engeland de leiding op zich behoorde te nemen in de stabilisatiekwestie. De En- gelsohe regeering voelt zeer goed de moeilijkheid die een schommelende va luta met zich brengt voor het economi sche leven. Indien men echter tot den gouden stan daard zou moeten terugkeeren, dan kan dit slechts geschieden wanneer een be vredigende overeenstemming met de groote staten zou worden bereikt. De wis selpariteiten kunnen niet worden vastge steld zonder dat met andere belangrijke economische factoren rekening wordt ge houden. Het heeft namelijk geen zin een schip te verankeren indien het anker zelf voortdurend in beweging blijft. Het zou een vergeefsche moeite zijn een stabilisatie te bewerkstelligen, zon der dat er garanties „zijn, dat de inge voerde regeling van blijvenden aard zal zijn. D'e stabilisatie is een definitieve doel stelling van de Engelsche regeering en deze zal dan ook in de toekomst bij de door haar te voeren politiek dit doel in het oog houden. Engeland zal niet aarzelen een actie te ondernemen indien er vooruitzichten bestaan op bevredigende resultaten. De minister wees vervolgens nog op de nood zakelijkheid om de internationale crediet- verleening te hervatten. Bezuinigingsplan in Frankrijk. Volgens de „Intransigeant" heeft de re- geering een nieuw financiëel saneerings- plan opgesteld, waardoor twee milliard zal worden bezuinigd. De staatsuitgaven voor de sociale verzekeringen, welke 700 millioen bodragen, zullen n.l. ten laste worden gebracht van een waarborgfonds, terwijl de oorlogspensioenon zouden wor den bekostigd uit een ander fonds, dat onafhankelijk van de begrooting zal zijn. Sneeuw In België. Te Namen en te Chimay viel de laatste dagen overvloedig sneeuw, te Bergen en in de Borinage kon men van een sneeuw storm spreken. Ook in Vlaanderen heeft het op verschillende plaatsen gesneeuwd. Korte Berichten. De vorige week zijn in Engeland bij verkeersongelukken 132 personen gedood en 4960 gewond. In de overeenkomstige week van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 128 cn 3565. De regeeringen van Groot-Brittan- nië en de Vereenigde Staten hebben aan de Japansche regeering medegedeeld, dat zij haar gezantschappen in China tot am bassades zullen verheffen. Het gemeentebestuur van Moscou heeft in zijn jongste bulletin medege deeld, dat in de laatste 14 dagen 1202 kin deren werden gearresteerd, die als vage bonden de straten onveilig maakten. Ver der werden 11.315 ouders bestraft omdat ze over hun kinderen geen voldoende toezicht uitoefenden. DE KONINGIN EN DE PRINSES TERUG IN HET LAND. Gistermiddag rolde de Koniklijke trein het station van 's Hertogenbosch binnen, onder hartelijk gejuich van de groote menigte belangstellenden, die döor de politie tot de helft van het perron Wer den toegelaten. Het publiek was zoo geest driftig, dat het door de politie-afzetting heenbrak. Koningin en Prinses dankten wuivend voor de Haar gebrachte hulde, waarop de menigte spontaan het Wilhel mus inzette. De salonrijtuigen werden hier aan den inmiddels voor Utrecht gearriveerden 1 trein gekoppeld. De menigte volgde den trein, die om 3.33 vertrok, zoo ver moge lijk. j Gisteravond om kwart over vijf kwam de trein te Apeldoorn aan. Voor en op het station hadden zich vele belangstel lenden verzameld, die de vorstinnen eer biedig groetten. Ónder hen bevond zich de burgemeester der gemeente Apeldoorn Jhr Dr C. G. C. Quarles van Ufford. De Konigin en de Prinses begaven zich van het station af per auto naar het Paleis het Loo; ook hier waren veel belangstel lenden bijeen, die Haar luide joejuichten. Een telegram van Koningin Wilhelmina aan Koning Leopold. De Koningin heeft na terugkeer in Ne derland het volgende telegram aan den Koning der Belgen gezonden. In Mijn land teruggekeerd, zie Ik met levendig genoegen terug op de 'onvergete lijke dagen, met U en Astrid doorgebracht. De hartelijke ontvangst, aan Mij en Ju liana door beiden bereid, blijft bij Ons in voortdurende herinnering. Het is ons een vreugde geweest tevens Uwe lieve kin deren te hebben leeren kennen. Wil voor Uzelven en voor Astrid nogmaals de uit drukking van Onzen warmen dank aan vaarden. Het verheugt Mij: oprecht dat deze hernieuwde persoonlijke aanraking Onze banden wederom nauwer heeft aan gehaald. Gij weet op welken bijzonderen prijk Ik deze banden stel, niet alleen we gens de voldoening, welke zij! Mij' en Ju liana persoonlijk geven, maar ook wegens de beteekenis, welke zij zullen hebben voor de verdere ontwikkeling van de vriendschappelijke gevoelens, welke reeds op zoo gelukkige wijze tusschen de weder- zijdsche volken bestaan. Sta Mij toe, deze gelegenheid te baat te nemen, U nogmaals geluk te wenschen met de grootsche tentoonstelling, die een welsprekend blijk is van den durf en den ondernemingsgeest van België en deszelfs hoofdstad. De Ned. Vereen, van Huisvrouwen en de Warenwet. De Ned. Ver. van huisvrouwen heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend om uiting te geven aan haar be zorgdheid naar aanleiding van par. 56 van het bezuinigingsontwerp, waarbij de Kroon de bevoegdheid wordt toegekend de Warenwet geheel of ten deele buiten wer king te stellen. Handhaving van deze wet ter bescherming van de volksgezondheid en van de eerlijkheid in den handel, acht adr. juist in de tegenwoordige tijdsom standigheden meer dan ooit geboden, daar het, ter voorkoming van ondervoeding voor de talrijke bevolkingsgroepen met gering inkomen van het hoogste belang is, dat een waarborg bestaat voor de deugdelijkheid harer levensmiddelen. Bij opheffing van het desbetreffend toezicht is de kans grooter dan ooit, dat men terug zal vallen tot oude en onge- wenschte toestanden en de verbruiker de dupe zal worden van allerlei verval- schingeu en geknoei. Adr. kan het dan ook slechts betreu ren, dat de regeering, die het initiatief nam tot het in het leven roepen der com missie in zake huishoudelijke voorlich ting, door de voorgestelde maatregelen ten aanzien van de Warenwet dreigt te bevorderen, dat de huisvrouw bij beste ding van dat inkomen, zoowel ten opzichte van qualiteit als van quantiteit, op aller lei wijze bedrogen kan worden, Geen smokkelhandel in wapens bi] de N. S. B. „Een Incidenteel geknoei met vuur wapenen." Op de vragen van den heer Wijnkoop, in verband met een voortdurende bewa pening en smokkelhandel in wapens, wel ke bij de N. S. B. zou plaats hebben, betreffende de vorming van weer-organi- saties door bedoelde beweging, heeft mi nister Van Schaik het volgende geant woord: D'at bij de N. S. B. welke min of meer geslaagde pogingen heeft aange wend om te komen tot de vorming van z.g. weer-organisaties een voortduren de bewapening en smokkelhandel in wa pens plaats heeft, is den minister ook na een ter zake ingesteld onderzoek, niet kunnen blijken. Afgezien van een incidenteel, in strijd met het verlangen van de leiding der N. S. B. plaats gehad hebbend geknoei met vuurwapenen, heeft het uitvoering mede naar aanleiding van de hierbedoelde ver klaringen in de pers, d.w.z. De Tribune, ingesteld onderzoek niet kunnen aantoo- nen, dat de kringhuizen der N.S.B. be waarplaatsen of depots van vuurwapenen en munitie zijn, of dat door de N.S.B. wapenen uit België en Duitschland wor den gesmokkeld. Tenslotte merkt de minister nog op, wellicht ten overvloede, dat het mogelijk smokkelen, verhandelen en verstrekken van vuurwapenen door of vanwege de N. S. B. zijn aandacht blijft houden. Ned. Chr. Vrouwenbond. De Ned. Chr. Vrouwenbond (Centraal Verbond van Gewestelijke Ghr. Vrouwen bonden) zal op Dinsdag 21 en Woensdag 22 Mei a.s. zijn 16e algemeene vergade ring houden te Utrecht, in het gebouw Tivoli, onder voorzitterschap van mevr. M. M. Havelaar- van Beeok Calkoen. De eerste dag zal worden gewijd aan huishoudelijke zaken en den tweeden dag zal prof. dr W. J. Aalders van Gronin gen een tijdrede houden. De Bond telt thans 114 af deelingen en ruim 11.500 leden. Eersie Kamer. De Eerste Kamer zal Woensdag a.s. bijeenkomen. Op de agenda staan o.m. de Kieswet en het ontwerp betreffende al gemeen verbindend en onverbindend ver klaren van ondernemersovereenkomsten. Christelijk Nat. Vakverbond. „De Gids" publiceert de ledencijfers van het C. N. V. op 1 April j.l. Daaruit blijkt, dat de terugloop over het eerste kwartaal van dit jaar vrij aanzienlijk is geweest. „Het verlies is grooter en be langrijk grooter dan in een der kwar talen van het vorig jaar en de hoop, dat het gunstige vierde kwartaal 1934 een periode zou inluiden, waarin bet leden verlies tot stilstand zou komen, is niet vervuld. Het netto-verlies over het eer ste kwartaal 1935 bedraagt 1444 leden." De landarbeiders hebben wel de groot ste bijdrage geleverd in dit verlies (689). Dit houdt naar wij meenen te weten ver band met de beperkende bepalingen die de Rijksdienst voor de werkloozenkas heeft opgelegd. Maar ongetwijfeld zullen de economische moeilijkheden op het platteland hier eveneens een rol spelen." De Rijksmiddelen In April. De Rijksmiddelen brachten in April f28.9 millioen op tegen f26.7 millioen in April 1934. De opbrengst bleef ech ter ruim f4 millioen ten achter bij een evenredig deel der raming, vooral door de geringe opbrengst van de invoerrech ten en accijnzen, terwijl ook de Omzet belasting nog steeds aanzienlijk beneden de raming blijft. 'In de eerste 4 maanden van 1935 is bet totaal geweest f 119.9 millioen, ter wijl de raming der middelen voor vier maanden f 132.7 millioen is. De transferavereenkomst met Duitsch land. Naar gemeld wordt, zullen dezer da gen te Berlijn de onderhandelingen be ginnen over de voortzetting van de trans ferovereenkomst tusschen ons land en Duitschland, welke verleden jaar voor een tijdvak van twaalf maanden werd ge sloten en op 31 Augustus a.s. afloopt. Verwacht wordt, dat de Nederlandsche delegatie, welke zich daartoe naar Ber lijn zal begeven, ongeveer dezelfde sa menstelling zal hebben als de delegatie, welke verleden jaar in de Duitsche hoofd stad de besprekingen voerde en waar van o.a. de heeren mr L. A. Ries en dr H. M. Hirschfeld deel uitmaakten. Bezulnlgjngsontwerp en onderwijs. Het hoofdbestuur der Unie van Ghr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Ne derland heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, in verband met het wets ontwerp ter verlaging van de openbare uitgaven. In dit adres worden bezwaren geopperd tegen de groote offeis, die het onderwijs opnieuw moet brengen, met na me het volksonderwijs, dat voor verre weg het grootste deel van onze volksge meenschap de eenige basis vormt voor de ontwikkeling. Geprotesteerd wordt o.m. tegen de „omrekening" van de reeds ver leende eigen pensioenen, terwijl ernstige bezwaren worden aangevoerd tegen de geleidelijke vervanging van een derde deel der onderwijzers door kweekelingen met akte en tegen de wijze van beperking van het aantal scholen voor gewoon lager on derwijs. Het adres spreekt er ook teleurstelling over uit, dat dit ontwerp de arbeidsmo- gelijkheid der werklooze jonge onderwij zers in de toekomst nog geringer maakt, dan deze reeds is. Berekend wordt, dat bij verwezenlijking van dit bezuinigings plan het aantal wachtgelders tot ten min ste 5500 zal stijgen. Binnenland. Koningin en Prinses teruggekeerd. Bezwaren tegen intrekking "Warenwet. De Rijksmiddelen in April. Het ontwerp tot regeling van den uit verkoop. Buitenland. Het geschil tusschen Italië en Abessinië. Engeland en het stabilisatie-vraagstuk. Het adres dringt er bij de Kamer op aan, al haar invloed aan te wenden om de noodlottige gevolgen van dit ontwerp voor het onderwijs en de onderwijzers zooveel mogelijk af te wenden of te ver zachten. Acht millioen voor de scheepvaart. Zeer binnenkort is thans, naar wij vernemen, indiening bij de Tweede Ka mer van het bij bet bezuinigingsontwerp aangekondigde wetsontwerp tot steunver lening aan de scheepvaart tot een be drag van rond f 8 millioen te verwachten. Ingezonden Mededeeling. (fe£ (jeaotf Nieuw Fokker jachtvliegtuig. Snelheid van 445 K.M. per uur. De Nederlandsche vliegtuigenfabriek Fokker heeft een nieuw type jachtvlieg tuig ontworpen, dat bij gereedkomen de snelste en meest moderne Jager ter we reld zal zijn. Het toestel, aangeduid als type D1 21, is een laagdekker met vrijdra- genden vleugel. De bewapening zal be staan uit .een automatisch werkend 20 m.m. snelvuurkanon, dat door de holte van de schroefas schiet, benevens uit 2 machinegeweren, aangebracht in den vleugel, rechts en links van den romp. In plaats van 1 automatisch kanon kun nen ook twee machinegeweren worden ge monteerd, liggende bezijden den motoren schietende door 't schroefveld door mid del van het Fokker synchronisatie-sy steem. Uitgerust met een door vloeistof ge- koelden Hispano Suiza Ycrs motor, be reikt de D 21 een maximumsnelheid van niet minder dan 445 K.M. per uur, ter wijl de stijgtijd naar 5000 M. 6 minuten 15 sec. bedraagt. De practische hoogte- grens ligt op 10.000 meter. Wapenen en munitie voor Abessynië. Het Eerste Kamerlid mevrouw Pothuis- Smit heeft den minister van koloniën, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van het bericht in het „Algemeen Han delsblad" van 15 Mei 1.1., ochtendblad, dat ook Nederlandsche schepen via het Suez- kanaal Abessinië van wapens en munitie hebben voorzien? 2. Kan de minister mededeelen, of dit bericht waarheid bevat, en zoo ja in hoe verre? 3. Acht de minister in dat geval geen termen aanwezig voor het treffen van maatregelen om zulke zendingen voor het vervolg onmogelijk te maken. DE BEHANDELING VAN HET BEZUINIGINGSONTWERP. Er wordt spoed betracht. De parlementaire verslaggever van het „Volksblad" schreef aan zijin blad: De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben heden vergaderd over 't „wetsont werp ter verlaging van de openbare uit gaven". Er bestond voor dit afdeelings- onderzoek groote belangstelling. Alle vijf de afdeelingen waren goed bezet. De ver gaderingen duurden, met een korte mid-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1