4 waarborgt DONDERDAG 18 MEI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - Nc 'M Buitenland. Neem 'n AKKERTJE Binnenland Belangrijkste Nieuws. op een koker uw-tabletten dat men U geen waardelooze of schadelijke namaak verkoopt. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. .T. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. KONINGIN EN PRINSES TE BRUSSEL Koningin "Wilhelmina en Prinses Ju liana brachten gisteren den namiddag in intimiteit door. Er stond aanvankelijk een wandeling op het program, doch het slechte weer met steeds maar aanhouden den regen trad belemmerend op. Was voor H. M. de Koningin na haar bezoek met de Prinses aan het Neder- landsche Paviljoen op de wereldtentoon stelling het programma der bezoeken in het openbaar geëindigd voor vandaag, dit was niet het geval voor H. K. H. de Prin ses. Immers Prinses Juliana is gister avond als eeregaste met het Belgische koningspaar nog aanwezig geweest op een grootsch mondain feest door den adel van de hoofdstad ingericht. Hiet betreft hier het galabal van de meer dan honderd jaar oude aristocrati sche vereeniging „Concert Noble", die voor deze gelegenheid de medewerking had bekomen van nog twee andere, de highlife groepeerende vereenigingen: de „Sociétó royale hippique" en de „Cercle de l'étrier beige". Het reusachtige gebouw, waarin de „Concert Noble" haar feesten geeft, ligt in de Aarlenstraat, die behoort tot de voorname en rustige Leopoldwijk. Toen gisteren alle zalen vol waren ge kropen, die kwistig met bloemen en sier planten waren versierd, en a giorno wa ren verlicht, was de aanblik van een haast onbeschrijfelijke kleurenpracht en van een ongehoorde luxe overweldigend. De adellijke dames in gracieuse en ele gante soiree-toiletten droegen diademen, van kostbare edelgesteenten en andere sieraden, die schitterden in het licht, en aan de weelde van Oostersohe sprookjes deden denken. De meeste heeren vormen een niet minder decoratief element: de officieren van het Belgische en de vreem de legers, die met ruiterequippes op het concours vertegenwoordigd zijïn versche nen in gala-uniform van den meest uit eenloopenden snit en kleuren. Dit alles gaf een bijzonderen aanblik, doch er wa ren ook de diplomaten in ambtsgewaad en beladen met grootlinten en andere de coraties, die! den schitterenden aanblik nog kwamen verhoogen. Het glanspunt was echter de groote balzaal, toen daar te tien uur Koning Leopold, Koningin Astrid en Prinses Ju liana hun intrede deden, na in den langen met kostbare tapijten bedekten couloir, die naar de zaal leidt, door de lOingeveer twee duizend genoodigden eerbiedig te zijn begroet. De vorstelijke personen, waarbij! zich de Prins en de Prinses de Bourbon, fa milieleden van Koning Leopold hadden gevoegd, begaven zich naar de rechter zijde van de balzaal. Op dat oogehblik werden de Brabangonne gespeeld en het Wilhelmus, die staande door al de aan wezigen werden aangehoord, terwijl de officieren stram in de militaire houding stonden. De Koning, de Koningin en de Prinses dansten, in de volgorde en met de per sonen door den grootmaarschalk van het Hof protocolair vastgesteld. Een Fransch-Russisch verdrag van wederzijdschen bijstand. Het communiqué, dat gisteravond is gepubliceerd, begint met vast te stellen, dat Stalin, Molotof, Litwinof en Laval zich gelukkig prijzen met de totstandko ming van het verdrag van bijstand, dat een geest van vriendschappelijk vertrou wen heeft geschapen. Als gemeenschap pelijk doel erkennen beide landen de hand having van den vrede door een collectieve organisatie van de veiligheid. Beide lan den komen overeen, de verplichtingen te erkennen, welke komen te rusten op die staten, die duidelijk hun wil tot den vrede hebben te kennen gegeven door deelne ming aan wederzijdschen bijstand. Inmiddels rust op beide landen do plicht om in niets hun middelen van na tionale verdediging te doen verzwakken. Met nadruk wordt in het communiqué vastgesteld, dat het verdrag van weder zijdschen bijstand, dat thans tusschen Frankrijk en Rusland is tot stand geko men, in geen enkel opzicht het belang vermindert om te blijven streven naar een regoniaal pact voor Oostelijk Europa, dat alle deelnemers vereenigt door een ver plichting van consultatie en om niet aan te vallen en geen bijstand te verleenen aan een aanvaller. Het communiqué wijst erop, dat dit opbouwende werk, ver van de deelneming van ook maar een enkelen staat uit te sluiten, slechts ten volle ver wezenlijkt kan worden in vrije en ernstige samenwerking van alle belanghebbenden. De Metro te Moskou geopend. Gisteren is de eerste ondergrondsche spoorweg te Moskou, voor het verkeer ge opend. De toevloed van het publiek was zoo gioot, dat deze „metro" niet het geheele verkeer kon verzwelgen. In het gedrang werden enkele perso nen licht gewond. Voor het eerst van zijn leven heeft Sta lin gisteren voor de radio gesproken. Tot verwondering van Moskou bracht de communistische leider officieel dank aan de mannen en vrouwen, die hun medewer king hadden verleend aan het tot stand- komen in zoo korten tijd van Moskou's ondergrondschen spoorweg, die thans voor het publiek is opengesteld. Communistische winst in Frankrijk. In bevoegde kringen is men verontrust over de winst, die de communisten bij de laatste verkiezingen hebben behaald en men acht het niet uitgesloten, dat de re geering een verandering in de bepalingen voor de senaatsverkiezingen zal voorstel len, om op deze wijze zooveel mogelijk te verhinderen, dat de communisten in den senaat zitting nemen. Naar verder verluidt, zal de minister van financiën in de Vrijdag bijeenkomen de zitting van den ministerraad een plan tot dekking van het begrootingtekort ont vouwen, dat eenige sterke besparingen inhoudt, vooral op de pensioenen van de Oud-strijders en de bijdragen door den staat in de sociale verzekering. Vijf aardschokken in Indische stad. Gistermorgen om half acht werden vijf hevige aardschokken waargenomen te Garchiyasing bij Shikarpur. De stadsbe volking werd door een paniek aange grepen. Vrouwen en oude mannen, die in de bazaar wandelden, wierpen zich ver schrikt ter aarde. Schilderijen vielen van den wand te pletter de klokken bleven stilstaan. Staking in de Borinage. De mijnwerkersstaking in de Bori nage, die in een der mijnen om een fu tiliteit is uitgebroken en aanvankelijk slechts' een goede 900 arbeiders omvatte, is niet, zooals men aannam, verloopen, maar heeft zich integendeel in den loop van de laatste 24 uur aanmerkelijk uit gebreid en het karakter van een sociale beweging aangenomen. De mijnwerkers uit den omtrek hebben gisteravond te Guesmes een vergadering gehouden, waarin besloten werd zich so lidair met de stakers te verklaren en een eisch tot loonsverhooging te stellen. Op drie mijnen is de staking algemeen, bij een vierde mijn is slechts een gedeelte van de arbeiders aan het werk gegaan. In het geheel zijn er thans 2600 mijn werkers bij het conflict betrokken. Staking op een marinewerf. Op de marinewerf van Canden in New Jersey is een staking uitgebroken. Op deze werf zijn op het oogenblik drie krui sers en vier torpedojagers in aanbouw. Aan de staking wordt deelgenomen door ongeveer 6000 arbeiders, die invoe ring van de 36-urenweek en loonsver hooging eischen. 700 mijnwerkers bedolven. Uit Peking wordt gemeld: Ten gevolge van een instorting in een mijn te Lintsja- wan, in Sjantoeng, zijn 700 arbeiders bedolven. Belgische conversie. De bezitters van Belgische staatsfond sen zijn gedurende twee dagen in de ge legenheid geweest om bij de Belgische Na tionale Bank de afstempeling te vragen van de obligaties, welke zij niet gecon verteerd wenschen te zien. Gedurende deze twee dagen werd voor meer dan frs. 800.000 afgestempeld, op een totaal te converteeren bedrag van frs. 14 mil liard. Korte Berichten. i De New-Yorksche diamanthande laar Harry Winston, heeft te Londen den Jonker-diamant, den grootsten niet-ge- slepen diament ter wereld, voor 140.000 pond sterling gekocht. Deze diamant is een paar jaar geloden in Zuid-Amerika gevonden. Gedurende de maand April is de werkloosheid in Zwitserland verminderd, hetgeen voornamelijk het gevolg is van de verbetering van den toestand in het bouwbedrijf en de metaal- en horloge- industrie. Volgens de Berlingske Tidende heeft Stauning verklaard, dat Denemarken met het oog op den toestand in Europa zijn bewapening niet nog meer kan beperken. Naar de „Nachausgabe" uit Athene verneemt, zou de Grieksche regeering be sloten hebben alle communistische en so ciaal-democratische dagbaden in totaal 117 stuks, te verbieden. Volgens een te Moskou ontvangen bericht uit Nowosibirsk is op een rivier een veerboot gezonken, waarop zich 21 arbeiders bevonden. Zeventien hunner zijn verdronken. De politie heeft een groote razzia gehouden in de onderwereld van Tokio. Ongeveer 4000 misdadigers, leden van allerlei benden, afpersers en dergelijke, die een ware terreur onder de bevolking uitoefendiVn, zijn gearresteerd. bl| Rbewnofteefee pq»em Spierpijn erw. Tweede deel van de Moerdijkbrug gelegd. Gisteren te één uur vertrok bet convooi met het tweede brugdeel naar Willems dorp, waar het te twee uur reeds ar riveerde. Op het Hollandsch Diep stond een sterke Noord-Oostenwind dwars tegen stroom, zoodat er nogal deining in het water was. In een wijden boog werd koers gezet naar de eerste spanning, vervolgens het gevaarte gedraaid en tusschen de pij lers gelegd en daarna verankerd. Met deze werkzaamheden waren twee uren gemoeid, zoodat te vier uur de spanning boven de pijlers lag. Toen werden de draagbakken vol met water gepompt en kwam de eb opzetten. Te vijf uur was het water zoover ge vallen, dat de spanning op haar vaste steunpunten lag en het transport ge slaagd was. Behalve de directie der firma Penn Bauduin waren aanwezig de heer Herm- sen, hoofd-ingenieur-directeur van het rijksbruggenbureau en de ingenieurs van den rijkswaterstaat, de heeren Van de Velden en Mijnlief. Notariaat. Bij Kon. besluit van 13 Mei is be noemd tot notaris binnen het arrondisse ment Groningen, ter standplaats de ge meente Appingedam, F. K. Wiersma, candidaat-notaris te Maarssen. AmsterdamRome per vliegtuig. Naar „Shell Aviation News" meldt, zal de K. L. M. binnenkort in samenwerking met de Avio Linee Italiane de luchtlijn AmsterdamMilaanRome gaan exploi- teeren. Op het traject AmsterdamMilaan waarop thans reeds gevlogen wordt blijft men vliegen met Douglas D G 2; het traject MilaanRome wordt door de A.L.I. bevlogen met de Fiat G 18, een nieuw type vliegtuig, dat bij! het invlie gen bewezen heeft zeer goede hoedanig heden te bezitten. Uitwisseling van volontairs met Duitschland. Het ministerie van Sociale Zaken maakt bekend, dat tusschen Nederland en Duitschland een regeling is getroffen in zake wederzijdsche toelating van jonge lieden van beiderlei kunne ter bekwaming in hun beroep en in de taal (Gastarbeits- nehmer). De Gastarbeitsnehmers mogen in beginsel niet ouder dan 30 jaar zijin. De verblijfsvergunning wordt voor één jaar gegeven. Zij kan in uitzonderingsge vallen met 6 maanden worden verlengd. Het aantal toe te laten Gastarbeitnehmers bedraagt ten hoogste 100 personen per kalenderjaar. Van dit aantal wenden 50 vergunningen toegewezen aan Gastarbeit- nehmer in bet hotelbedrijf en 50 aan de overige. Ter verkrijging van een verblijfsvergun ning moeten werkgevers zich verbinden de Gastarbeitnehmer, zoodra deze vol doende productief werk verrichten te sa- larieeren volgens collectieve overeen komst en bij gebreke daarvan volgens den ter plaatse in hun beroep geldenden loon- standaard. In de overige gevallen moeten werkgevers zich verbinden de Gastar- beitsnehmer te beloonen overeenkomstig den gepresteerden arbeid. Voor de uit voering van deze regeling is aangewezen de directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling te 's Gravenhage. Vrijheidsbond en N. S. B. Naar aanleiding van in de pers ver schenen berichten, als zouden te Koedijk, Winterswijk en Doetinchem de Vrijheids bond en de N. S. B. met een gemeen schappelijke lijst uitkomen al- of niet on der de benaming van „neutrale" kies- vereeniging, deelt het dagel. bestuur van den Vrijheidsbond mede, dat te Koedijk geen af deeling van den Vrijheidsbond be staat en dat bovendien op geen van de daar ingediende lijsten een lid dier partij voorkomt. In Winterswijk komt de V.B. met een eigen lijst uit, welke door de plaatselijke afdeeling is vastgesteld. Op geen der overige daar ingediende lijsten komt onder de candidaten een lid van den V.B. voor. De neutrale lijst te Doetin chem waarop naast V.B.ars en neutralen ook een lid der N.S.B. voorkomt is niet samengesteld in overeenstemming met het besluit der afd. Doetinchem van den Vrij heidsbond hetwelk luidt dat wel aamen werking met andere partijen zal worden gezocht, mits geen N.S.B.er op de lijst zou worden geplaatst. Verminderd bierverbruik. Naar (het Centraal Bureau voor de Statistiek mededeelt, hebben de brouwe rijen in 1934 1.512.000 H.L. bier afgele verd, tegenover 1.609,000 KL. in het vorige jaar. Hare afzet met binnenland- scbe bestemming (1.429.000 H.L.) is we derom niet onbelangrijk achteruit gegaan (met 103,000 H.L. of 7 pet.). Het verbruik van binnen- en buitenlandsch bier per hoofd der bevolking daalde met 1,5 L. (of plm. 8 pet.). De mechanisatie in de sigarenindustrie. Naar wij vernemen, hebben de betrok ken ministers besloten te bevorderen aan de Staten-Generaal maatregelen voor te stellen tegen een mogelijk te snelle ver dere uitbreiding van de meohaniseering in de sigarenindustrie. Het ligt niet in het voornemen het gebruik van be staande macninea te verbieden, doch wel om bet in dienst stellen van nieuwe oom pleet- en bosjesmachines afhankelijk te stellen van de toestemming van de Re geering. In verband hiermede zal de Arbeidsin spectie dezer dagen beginnen met een in ventarisatie van het aantal machines, dat op 15 Mei bij de verschillende fabrieken in gebruik is. Intusschen is opdracht gegeven om met spoed een wetsontwerp voor te bereiden, waarbij' het in gebruik stellen van com pleet- en bosjesmachines na 15 Mei aan een toestemming wordt verbonden. Deze wet zal dan slechts voor een bepaalden tijid gelden; in welke periode de Regee ring de gelegenheid zal hebben het vraag stuk grondig te onderzoeken en overleg te plegen met belanghebbenden, zonder dat intusschen ernstige verstoringen van het technisch „productie-apparaat" eni daarmede van de arbeidsmarkt kunnen optreden. Geen herschatting van de krachtens de landarbeiderswet uitgegeven plaatsjes Op schriftelijke vragen van den heer Hjiemstra heeft de minister van finan ciën geantwoord: Herhaaldelijk is de quaestie van de her taxatie van krachtens de Landarbeiders- wet uitgegeven plaatsjes aan de orde ge weest. De regeering beeft daartegenover steeds een afwijlzend standpunt ingeno men. Het stelsel der landarbeiderswet verzet zich tegen een geheel of gedeeltelijk voor rekening van het rijk nemen van schade, die aan de uitvoering van de wet door daling van grondprijzen als anderszins verbonden kan zijln. Bovendien zou de verantwoordelijkheid der gemeentebestu ren voor een richtige uitvoering der wet daardoor worden verzwakt. Ook is bet niet wel verdedigbaar, dat bet Rijk de schade, door sommige land arbeiders geleden, zou overnemen en die van anderen niet. Op grond van deze principieele overwegingen is de onderge- teekende ook thans nog van meening, dat een herschatting van de uitgegeven plaatsjes niet kan worden bevorderd. Dit klemt te meer, nu de regeering in 1931 bet rentepercentage van 4 op 3 pet. heeft verlaagd, waardooT de lasten voor de landarbeiders met 12 pet zijln verlaagd. De halve vrije dag voor het winkel personeel. D'e Minister van Sociale Zaken heeft een regeling getroffen voor bet inhouden van halve vrije dagen van het winkel personeel gedurende bet tijdvak der va- canties. Daarbij zijn de districtshoofden der Arbeidsinspectie gemachtigd om ge durende bet jaar 1935 aan hoofden of bestuurders van binnen hun ressort ge legen winkels, die het daarin werkzame personeel een vacantie van een week pf langer achtereen met behoud van loon geven, gedurende ten hoogste 14 weken te vergunnen, dat in die winkels arbei ders van 16 jaren of ouder arbeid ver richten, met dien verstande, dat, behou dens in de gevallen, waarin krachtens dit Werktijdenbesluit een langere arbeids duur is toegestaan, niet langer arbeid mag verricht worden dan: a. door man nen en vrouwen gedurende ten hoogste 9X uur per dag en 58V« uur per week; b. door jeugdige personen van 18 jaar of ouder gedurende ten hoogste 91/» uur per dag en 55 uren per week. Inschrijving voor dienstplicht. Naar men verneemt heeft de minister van Defensie aan de burgemeesters be richt, dat het, in verband met het inge diende wetsontwerp tot wijziging der Dienstplichtwet, gewenscht is, rekening te houden met de mogelijkheid, dat de algemeene inschrijving voor den dienst plicht voor de lichting 1937 niet in Ja nuari 1936, doch reeds in October 1935 1 gehouden zal worden. Binnenland. Koningin en Prinses te Brussel. De bezuiniging op de Keuringsdiensten Verlaging disconto Nederl. Bank. De mechanisatie in de sigarenindustrie. De Kon. Holl. Lloyd in moeilijkheden. Buitenland. Verdrag tusschen Rusland en Frankrijk. Staking in de Borinage. Hoeveel subsidie kregen de tramweg- ondernemingen? Het Tweede Kamerlid de heer Van Kempen heeft den minister van Water staat verzocht om aan de Kamer een op gave te verstrekken van de bedragen, welke in de jaren 1929 tot en met 1934 aan de ver schillende tramw eg onderne mingen zijn uitgekeerd: le. in den vorm van subsidies ten be hoeve van de instandhouding en exploi tatie der spoorwegen met beperkte snel heid (personeellasten-subsidie) 2e. in den vorm van subsidie ter dek king van verliezen, gelijk aan een door de streek a fonds perdn verleende sub sidie; 3e. in den vorm van rentelooze voor schotten tot dekking van tekorten. Transferbesprekingen mei Duitschland. Naar men verneemt beginnen Vrijdag a.s. te Berlijn de voorbesprekingen met Nederland in verband met het afloopen per 30 Juni a.s. van de transferregeling tusschen Duitschland en Nederland. Deze regeling heeft sinds 1 Juli 1934 gegolden, doch is nimmer op alle punten in wer king getreden. Verwacht wordt dat de onderhandelingen geruimen tijd in be slag zullen nemen. DE BEZUINIGING OP DE KEURINGS DIENSTEN. Is handhaving van de Warenwet mogelijk? Het College van Directeuren van Keu ringsdiensten beeft een adres tot de Tweede Kamer gericht naar aanleiding van de indiening van het ontwerp „Wet tot verlaging'van de openbare uitgaven". Het college meent, dat door de geheele of gedeeltelijke intrekking van de Waren wet, zooals in het wetsontwerp wordt voorgesteld, de hygiënische en financiëele belangen van den consument en het oe.co- nomisch belang van industrie en handel ten zeerste zullen worden geschaad. Dank zij de werkzaamheid van de keurings diensten toch is bereikt, zoo wordt ge zegd. dat thans overal in den lande de voedingsmiddelen vrijwel steeds onver- valscht en in deugdelijken toestand voor de bevolking verkrijgbaar zijn. Zonder twijfel, zullen na intrekking van de Warenwet de voedingsmiddelen spoe dig wederom even sterk, zoo niet sterker vervalscht zijn dan zij vóór de oprich ting der keuringsdiensten waren en onder den drang der tegenwoordige tijdsom standigheden zullen velen, hetzij uit winstbejag of wel door concurrentie ge dwongen, tot knoeierijen en vervalschin- gen overgaan. Over 1934 werd, aldus wordt verder medegedeeld, aan salarissen en wachtgel den door de keuringsdiensten f 1.006.035 uitgegeven, terwijl de vaste lasten wegens rente en afschrijving op de gebouwen f 158.485 bedroegen. Bij opheffing nu zou het rijk verplicht zijn, dat deel der kosten wegens wachtgelden en renten voor zijn rekening te nemen, hetwelk uit de in werkingstelling van de Warenwet wegens oprichting van nieuwe of uitbreiding van reeds bestaande keuringsdiensten is voort gevloeid. Deze kosten zullen aanvanke lijk zeker niet veel minder zijn dan de f 660.000, die de regeering thans hoopt te besparen. De gedachte verlaging van de rijksuitgaven zal dus, zegt het adres, eerst in een verre toekomst worden ver kregen. De mogelijkheid om de gewenschte be sparing op 's rijks uitgaven onmiddellijk te verkrijgen, lijkt het college intusschen geenszins uitgesloten. Met het oog op het tweeledige doel, waartoe de Warenwet is ingesteld, te weten bescherming van de volksgezond heid en bevordering van de eerlijkheid

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1