WOENSDAG 15 MEI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - Nu. 100 Buitenland Neem 'n AKKERTJE Binnenland Belangrijkste Nieuws. Fh)beerze....en ook Gij zult zeggen: is onbetwistbaar de beste. Staten-Generaal. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Adverteatiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Cumulatie van functies. Terwijl door de Regeering is aangekon digd, dat maatregelen zullen worden ge nomen, om ongewenschte cumulatie van salarissen en pensioenen tegen te gaan, wordt in het wetsontwerp betreffende ver laging van de openbare uitgaven moge lijk gemaakt, dat cumulatie van zekere functies kan worden voorgeschreven. Voorgesteld wordt n.ï. de Gemeentewet in dien zin te wijzigen,, dat in door de Kroon aan te wijzen gemeenten van 5000 zielen en daar beneden de bediening van secretaris door den burgemeester of die van secretaris en ontvanger door den zelfden persoon wordt bekleed. Volgens de thans geldende bepalingen kan combinatie van deze functies wor den toegestaan, terwijl volgens het ont werp de gemeenten tot combinatie kun nen worden verplicht. Ter toelichting wordt hierbij opgemerkt, dat in de kleine gemeenten, waar in den regel de functie van burgemeester, secre taris of ontvanger geen volledige dag taak vormt, vereeniging van twee dezer functies in één persoon, indien geen com binatie met andere overheidsdiensten heeft plaats gevonden, besparing kan ge ven. Daarbij komt het groote voordeel, dat aan de bekleeders van een combinatie van functies, welke tezamen een dagtaak vormen, een jaarwedde welke een bestaan biedt kan worden gegeven en dat voorts in verband hiermede eischen omtrent be kwaamheid en geschiktheid kunnen wor den gesteld. De mogelijkheid behoort naar het oordeel der regeering te bestaan, om in de gevallen, waarin om bepaalde rede nen, welke niet aan het belang van de gemeente zelve ontleend zijn, niet uit eigen beweging tot samenvoeging werd overgegaan, de gemeenten hiertoe te ver plichten. Een diep ingrijpende maatregel is dit niet. Het zal toch wel niet in de bedoeling liggen reeds in dienst zijinde functionna- rissen te iQntslaan. Alleen wanneer een secretaris-vacature ontstaat, of als een burgemeester aftreedt die tevens secretaris was, zal van deze bevoegdheid gebruik gemaakt kunnen warden. (Bijl combinatie van het secre tariaat met het ontvangerschap staat de zaak eenigszins anders.) Het zal dus waarschijnlijk straks niet meer voorkomen, dat nadat reeds een burgemeester is benoemd, de gemeente raad nog in de gauwigheid een anderen secretaris kan aanwijzen. En ook ligt in deze bepaling opgesloten dat in voorko mende burgemeesters-vacatures in kleine gemeenten de kansen voor solliciteerende secretarissen worden verbeterd. Het hierbij betrokken geldelijk belang is uit den aard der zaak niet groot. Dat het gevolg kan zijn dat meerdere eischen van bekwaamheid en geschiktheid kunnen worden gesteld, kan warden toe gegeven. Een bezwaar is dat de vrijheid van de gemeenten weer een weinig wordt inge perkt. Practisoh komt het toch hierop neer, dat het benoemingsrecht voor secretaris aan kleinere gemeenten wordt ontnamen. Van overwegenden aard kan dit be zwaar echter niet worden genoemd. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN BRUSSEL Naar het graf van Koning Albert. Het concours hippique in de groote hall van het Ginquantenaire-paleis gistermid dag door koning Leopold, koningin Astrid en Prinses Juliana bijgewoond had een schitterend verloop. Prinses Juliana, naast Koningin Astrid gezeten, legde veel belangstelling aan den dag voor de verschillende nummers van het feestprogramma. Rond vijf uur keerde de koninklijke stoet met de statiekoets door cavalerie ge ëscorteerd, naar het Koninklijk paleis te rug, weer luide toegejuicht door de vele aanwezigen. Benige minuten voor zes reden Konin gin "Wilhelmina en Prinses Juliana met gevolg in auto's van het Belgische hof naar de Koninklijke grafkelder te Laeken. Hoewel het uur van bezoek geheim was gehouden, bevonden zich aldaar toch weer een paar honderd menschen. In de crypte waar niemand werd toe gelaten, brandde kaarslicht bij de graven van Leopold I, Leopold II en Koning Al- bert, Prins Boudewijn, zijn broer, en an dere overleden leden van de Belgische dy nastie. Over het graf van Koning Albert lag een groot zwart-rood doek, waarover een breed gouden kruis zijn armen uitstrek te. Achter de waskaarsen en het electrisch licht was een schat van prachtige witte seringen uitgestald. Op het graf zelf hadden Koningin Wil helmina en Prinses Juliana een groote krans van elfhonderd crème-kleurige ro zen uit Aalsmeer doen leggen. Deze bloe men, evenals een lauwerkrans voor het graf van den onbekenden Belgischen sol daat, waren naar België gebracht met een speciale vrachtauto van het Nederland- sohe hof. Terwijl het gevolg bleef wachten, daal den de Koningin en de Prinses, die het verlangen hadden uitgesproken alleen bij het graf te zijn, in de crypte waar zij en kele oogenblikken op een bidstoel vóór het graf van den vorst plaats namen. Na enkele minuten kwamen zij weer naar buiten; de Koningin bleek zeer onder den indruk te zijn van dit bezoek. Eerbiedig begroet door de inmiddels nog toegenomen menigte, die instinctma tig de stille wijding van het oogenblik aanvoelde en geen enkele kreet liet hoo- ren, namen de Vorstelijke personen en haar gevolg weer plaats in de hofauto's. Met een minzame buiging dankten de Koningin en de Prinses de aanwezigen voor de in alle stilte betoonde eerbied en sympathie. Vervolgens werd naar de koninklijke serres in het park van het koninklijk slot van Laeken gereden. Na deze serres te hebben bezichtigd, keerden de Koningin en de Prinses omstreeks half zeven naar het Koninklijk Paleis te Brussel terug. 'Anderhalf uur later ving het diner aan, dat een intiem karakter droeg en waarbij, naast Koning Leopold en Koningin Astrid, Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana alleen aanzaten met Hr Ms ge zant Jhr Tjarda van Starkenborgh Stac- houwer, het diplomatieke personeel van het gezantschap, de leden van het gevolg van de Koningin en de Prinses en enkele Belgische hofdignitarissen. Deze maaltijd droeg een hartelijk en familiair karakter. Hedenochtend li uur begeven de Ko ningin en de Prinses zich naar de We reldtentoonstelling, waar zij het Neder- landsche paviljoen zullen bezichtigen. Zoo het weer het toelaat zal in den loop van den middag een rijtoer worden ge- mlaakt in de omgeving van Brussel. Des avonds begeeft Prinses Juliana zich met Koning Leopold en Koningin Astrid naar een bal. Donderdagochtend en alvorens de terug reis naar Nederland te aanvaarden, bren gen de Koningin en de Prinses nog een tweede bezoek aan de tentoonstelling. De plannen van ItallB. Een rede van Mussolini. Mussolini heeft in den Senaat onder luid applaus verklaard, dat alle noodige troepen naar Afrika gestuurd zullen wor den, omdat geen ander land dan Italië zelf dien toestand bij de Abessijnsche grens in bet reine kan brengen. Alle geruchten omtrent een Fransch-Engelsche interven tie werden door Mussolini met de meeste beslistheid tegengesproken. Zulk een stap zullen die mogendheden zeer waarschijn lijk wel nooit doen. Wat de diplomatieke behandeling van de kwestie betreft, heeft Italië geenszins geweigerd verder met Abessinië te on derhandelen. Het heeft integendeel twee vertegenwoordigers benoemd, in een even- tueele commissie van arbitrage. Wanneer men echter nagaat, hoe Abes sinië reeds allerlei militaire maatregelen genomen beeft en welk een anti-Italiaan- scbe stemming er te Addis-Abeba heerscht dan moet men erkennen, dat er geen redenen bestaan voor eenig optimisme. Wat de mogelijkheid betreft van plotse linge militaire gebeurtenissen in Europa, deelde Mussolini mede, dat de lichtingen van 1911, 1913 en 1914 onder de wape nen gehouden worden alsmede alle be schikbare reserves van 1912. H ij m e e n- dehetgetalvan 800.000900.000 t e mogen noemen als de sterkte van het leger op dit oogenblik. Deze troepen zijn goed geëncradeerd, zijn, zonder eenige overdrijving wat den geest betreft, voortreffelijk en werden voorzien van de beste wapenen uit de Italiaansche wapenindustrie, welke sinds eenigen tijd op volle kracht werkt. Steunende op zijn voortreffelijk militai re apparaat te land, op het water en in de lucht wenscht Italië met alle groote en kleine mogendheden samen te werken om de goede verstandhouding tot stand te brengen, welke zoo absoluut noodig is. Deze rede heeft in andere landen zeer de aandacht getrokken. De Kerkvervolging in Rusland. Het interconfessioneele en internatio nale hulpcomité, dat onder leiding staat van kardinaal Innitzer, deelt mede, dat in de Oekraine de predikant en Seib uit Dnieppropetrovsk en Deutscbmann uit Hochstedt ter dood veroordeeld zijn. 27 predikanten bevinden zich in de gevan genis. Dé bekende Evangelische geestelijke Birth uit Gharkow en de predikant Bau- mann zijn tot tien jaar dwangarbeid ver oordeeld. In het geheele gebied der Sovjet-Unie zijn thans nog slechts 20 Evangelische predikanten in bun functie. Gedwongen leeningen In Duitschland. In den jongsten tijd, zoo meldt het „Vad." uit Berlijn, hebben, zoowel hier als in bet buitenland, allerlei geruch ten over één of meer min of meer ge dwongen, binnenlandsche leeningen de ronde gedaan. Het totaal bedrag dezer leening zou varieeren van 500 tot 700 millioen mark. Bij de eerste berekeningen schijnt men de financieele capaciteit van de particu liere verzekeringsmaatschappijen wel wat te hoog te hebben geschat, zoodat bet be drag van 500 millioen mark waarschijn lijker lijkt dan dat van 700 millioen mark. Wat de tweede lezing aangaat, is men tot nu toe uitsluitend aangewezen op ge ruchten. Positieve gegevens zijn alsnog niet te verkrijgen. Volgens de geruchten zou deze tweede leening welke wel op de markt zou komen, een soort volksleening worden, bet karakter hebben kan een vooruitbetaling van belastingen en dien overeenkomstig verbonden zijn met be paalde belastingfaciliteiten in bet bijzon der met verlaging van de belasting op het inkomen. Het zou bedoeld zijn deze leening onder te brengen bij de burgers zonder vermogen maar met bepaalde in komens. D'e rente zou relatief laag zijn. Er is sprake van 2,5 of 3 pet. Over de hoogte van deze leening loopen de ge ruchten volkomen uiteen, er is zoowel sprake van 1 als van 5 milliard mark. De Duitsche Rijksdag komt op 21 Mei bijeen. De Rijksdagvergadering, welke zal wor den gehouden om te dienen om de rede voering van Hitler over de buitenland- sche politiek aan te hooren, vindt eerst plaats op Dinsdag 21, Mei, 'sav. 8 uur. De convocaties voor 17 Mei waren ten deele reeds verzonden toen dit uitstel werd gelast. Het staat in verband met de rouwpleechtigheden in Polen. Dé mogelijkheid bestaat, dat de Rijks dag, behalve de redvoering van den Lei der, ook de gelegenheid zal krijgen de mededeelingen van den Rijksweerminis- ter, Von Blomberg, aan te hooren over de wet op den dienstplicht, die juist voor de zitting zal gereed komen. Een later be richt meldt, dat de agenda alleen bevat een verklaring van Hitier. Het antl-semitisme In Duitschland. De Berlijnsche correspondent van de „Neue Ziiricher Zeitung" schrijft, dat het feit, dat Julius Streicher naar Ber lijn is geroepen, een der voorteekenen is van een nieuwe golf van anti-semitisme in Düitsehland. Thans wordt op breeder basis dan eenige jaren geleden gestreefd naar de verwerkelijking der plannen, om de Jo den uit het economische leven te doen verdwijnen. Het einddoel, dat overigens volgens de schatting der Duitsche leiders eerst in drie of vier jaar geheel bereikt kan wor den, is de emigratie van alle Joden uit Duitschland. In verscheidene steden is het molestee- ren van menschen, die in Joodsche win kels koopen aan de orde van den dag In Keulen worden de koopers bij het be treden van Joodsche zaken gefotogra feerd. De correspondent van de „Neue Züri- cher Zeitung" schrijft verder, dat dras tische maatregelen zijn genomen, om Joodsche emigranten af te schrikken van den terugkeer naar Duitschland. Wie zich weer in Duitschland laat zien, wordt voorloopig in een concentratiekamp op geborgen. Besluiten der Balkan-Conferentie. De conferentie van den permanenten raad van de Balkan-entente is Maandag middag definitief beëindigd. In het slotcommuniqué wordt o.m. ver klaard, dat de permanente raad zeven kee- ren is bijeengekomen, den algemeenen toestand in Europa breedvoerig beeft be sproken en tot de bevredigende conclusie is gekomen, dat de toestand op den Bal kan geen enkele reden tot ongerustheid geeft. De Raad constateerde met vreugde de tot stand komiug van het Fransch-Sov- j et-Russische verdrag, waarin hij de ba sis ziet van de toekomstige organisatie van de veiligheid in Oost-Europa. De Raad heeft besloten tot: Uitbreiding van het ruilverkeer zoowel binnen den Balkanbond als tegenover derde staten. Uitbreiding en verbetering der verkeersmiddelen. Er zullen jaarbeurzen en tentoonstellin gen worden georganiseerd om een beter begrip der nationale producten te bevor deren. Amerika bereid tot valuta-stabilisatie? Morgenthau, de Amerikaansche minis ter van financiën, heeft Maandagavond een radiorede gehouden over de finan cieele politiek der Vereenigde Staten. Hij verklaarde, dat Amerika wel bereid is tot stabilisatie van den dollar, maar dat het dan ook de zekerheid wenscht, dat het daardoor niet zal verliezen, wat het thans gewonnen beeft. Morgenthau voegde hieraan toe, dat de dollar op het oogenblik volkomen gezond is. Indien de wereld bereid is te streven naar stabilisatie van den buitenlandschen handel, aldus Morgenthau, zal Washing ton geen obstakel zijn. Daarentegen is bet geenszins bereid, een eenzijdige dollar stabilisatie te doen plaats hebben. Do verklaring van Morgenthau, volgens welke de Vereenigde Staten geen enkele hinderpaal aan een internationale valuta stabilisatie in don weg zullen leggen, beeft in financieele kringen verrassing teweeg gebracht. Sommigen zien hierin een uitnoodiging aan Groot-Brittanië. Morgenthau, zoo zegt men, sprak wel degelijk namens de regeering, want, naar men meent, beeft hij zijn verklaring voor af nauwkeurig met president Roosevelt be studeerd. Korte Berichten. De Grieksche regeering zou besloten hébben alle communistische en sociaal democratische dagbladen, in totaal 117 stuks, te verbieden. bil Gevatte Kou, Griep, Influenza enz. De Diesel electrische treinen. Na de mededeelingen van de directie van de Ned. Spoorwegen inzake de moei lijkheden, het vorig jaar ondervonden bij de invoering van de Diesel-electrische tractie destijds gepubliceerd, zijn verdere publicaties over deze belangrijke zaak achterwege gebleven. De chef van den dienst van tractie en materiëel der Ned. Spoorwegen, ir W. Hupkes, deelt thans mede, dat het zijn bedoeling was geen verdere mededeelin gen te doen voor de moeilijkheden waren opgelost en de Diesel-electrische tractie weer in vollen omvang zou kunnen wor den hersteld. Destijds werd verwacht, dat dit binnen korten tijd het geval zou zijn. Deze verwachting is niet bewaarheid, waardoor tot dusver geen verdere mede deelingen werden verstrekt. Ir Hupkes heeft thans een uitvoerige uiteenzetting gegeven van den aard der opgetreden storing, van de oorzaak daar van en van de maatregelen, welke zijn genomen om deze storingen op te heffen. Op grond van deze maatregelen ver wacht de directie van de Ned. Spoorwegen dat thans binnen niet al te langen tijd de definitieve verbetering zal zijn vast gesteld en zij heeft derhalve besloten met ingang van heden den Diesel-electrischen dienst weer uit te breiden tot 4000 trein stel K.M. per dag en dezen dienst voort te laten duren tot weer tot uitbreiding van den volledigen dienst kan worden overgegaan. Door den motor-leverancier worden voor dezen gedeeltelijken dienst kosteloos de noodige motoren gereviseerd en onderhouden. Tenslotte deelt de heer Hupkes nog mede, dat de Ganz-Stork-motoren (een geheel nieuw ontwerp-motor) waarmee 5 treinstellen voor proef zijn uitgerukt, af gezien van normale kinderziekten, tot heden goed voldoen. Duitsche kogels op Nederlandsch gebied. De heer Vliegen heeft aan de ministers van Justitie en van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de heeren ministers kennis genomen van het feit, dat op 6 Mei j.l. in den vroegen morgen, bij de gemeente Vlagtwedde, door Duitsche politie op ont vluchte gevangenen is geschoten, derwijze dat vele kogels op Nederlandsch gebied terecht kwamen en dat verder Duitsche politiemannen eenigen dier vluchtelingen over de grens zijn gevolgd en een van hen op Nederlandsch gebied hebben ge pakt en vastgehouden? 2. Zoo ja, hebben de ministers naar aan leiding van deze feiten de noodige stap pen gedaan, die er toe kunnen leiden, dat van Duitsche zijde in het vervolg de Nederlandsche grens strikt wordt geëer biedigd en vooral dat in de nabijheid van die grens met vuurwapens zóó wordt om gegaan, dat de uitwerking beperkt blijft tot het eigen grondgebied en dat politio- neele handelingen van niet-Nederlandsch politiepersoneel op Nederlandsch gebied achterwege blijven? 3. Indien dit nog niet is geschied, zijn de heeren ministers dan bereid alsnog zulke stappen te doen? De verbindendverklaring. Dé Bond van patroons in de grafische Binnenland. De Tweede Kamer weer met vacantie. Memorie van Antwoord over de verbin dendverklaring van ondernemers-over eenkomsten. Mededeelingen over de Diesel-treinen. Onze tuinbouwexport naar Duitschland. Buitenland. Het Koninklijk bezoek aan Brussel. Opzienbarende rede van Mussolini. Besluiten der Balkan-conferentie. Gedwongen leeningen in Duitschland? Wil Amerika de valuta stabiliseeren? vakken heeft een adres gericht aan de leden van de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp regelende de algemeen ver bindendverklaring en onverbindendver- klaring van ondernemersovereenkomsten, waarin de Vereeniging er in het alge meen belang in bet belang van bet klein bedrijf en in het belang van de mora liteit van den Nederlandschen drukker in het bijzonder op aandringt om ge noemd ontwerp te verwerpen, i Dg invoer van buitenlandsche appelen. Op vragen vau den heer Vos betreffen de vergemakkelijking van den invoer van buitenlandsche appelen door verlaging van de beffing op die appelen, heeft de minister van oeconomiscbe zaken geant woord: Het is den ondergeteekende bekend, dat het seizoen voor de Nederlandsche appe len nagenoeg is afgeloopen. Aan den invoer van buitenlandsche ap pelen worden geen belemmeringen in den weg gelegd, die een normalen invoer zou den beletten. Uit de invoerstatistiek blijkt, dat de invoer van appelen in de eerste drie maanden van 1935 slechts weinig minder is geweest dan in de overeenkom stige maanden van 1934, terwijl de voor raden hier te lande ten gevolge van den geringen export van fruit grooter waren. De prijzen waren door de abnormale toe standen op de wereldmarkt niet hoog te noemen. Onder deze omstandigheden acht de ondergeteekende geen termen aanwezig bet monopolieprijsverschil van 4 ets. tot 2 ets. per K.G. te verlagen. Wettelijke regeling van het accountants wezen. Bij de feestelijkheden, die Maandag te Amsterdam hebben plaats gehad in ver band met bet 40-jarig bestaan van het Nederlandsche Instituut van Accountants heeft mr J. H. de Mol van Otterloo, na mens den minister van Economische Za ken medegedeeld, dat de minister op dracht beeft gegeven de in de accoun tantswereld reeds zoo lang' verbeide wet telijke regeling van het accountantswezen in gereedheid te brengen. De vertegen woordiger van den minister meende de verwachting te mogen uitspreken, dat thans de wensch, door de accountants hier te lande al van de oprichting van bet Instituut af gekoesterd, ten slotte ver vuld zal worden, een mededeeling, die de feestvierende accountants met luid ruchtig applaus begroet hebben. ista, TWEEDE KAMER. Interpellaties. De Kamer voorloopig met vacantie. Behalve de gisteren reeds vermelde on derwerpen heeft de Kamer zich gisteren nog onledig gehouden met een interpella tie van den heer Schalker (Comm.) over den nood in de veenstreek. Döze interpellatie was echter ontijdig, daar de Rijksbemiddelaar zich met bet conflict bezig houdt, terwijl er voor wat betreft de werkverschaffing geen reden is van de voor het 'geheele land geldende re geling af te wijken. Een drietal moties door den heer Schalker ingediend, werden niet voldoen de gesteund om in behandeling te kun nen komen. Vervolgens werd door den heer W ij n- k o o p geïnterpelleerd over de inmenging der regeering in bet conflict bij de par ticuliere mijnen. Ook hierbij werden en kele moties ingediend, die niet in behan deling konden komen. Verder kwam nog aan de orde een ont werp betreffende goedkeuring van het verdrag met Uruguay, waar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1