EERSTE BLAD DINSDAG 14 MEI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 189 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Congres voor werkherstel. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingebonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10 85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Verlaging van lasten. In de memorie van toelichting bij het wetsontwerp tot verlaging van de open bare uitgaven, verklaart de Regeering dat zij, na aanneming van het onderha vige ontwerp, voorstellen tot verlaging van enkele belastingen hoopt te kunnen doen. „Vermoedelijk, aldus de memorie, zal dan in de eerste plaats gedacht worden aan een vermindering van de opcenten op de aanslagen in de grondbelas ting wegens gebouwde eigendommen, zulks ten einde de lasten van het huizen- bezit, die op hun beurt een nadeeligen invloed oefenen op het huurpeil, althans eenigermate te verminderen. Daarnaast zal aandacht zijn te geven aan een ver mindering der omzetbelasting voor zoover het gas en de electrische energie betreft. Bijzondere redenen doen voorts een verlaging van de accijnzen op het gedistilleerd en het bier zeer gewenscht zijn. Bij deze accijnzen is de grens, waarbij belastingverhooging tot hooger opbrengst leidt, overschreden. Hierbij komt, dat ten aanzien van den gedistilleerd accijns op uitgebreide wijze ontduiking wordt be gaan. Zoowel frauduleuze invoer, als frauduleuze bereiding in het binnenland, vormen een ernstig kwaad, dat niet al leen aan de Schatkist en aan bona fide fabrikanten en handelaren zeer groote schade berokkent, maar ook in moreel opzicht voor de bevolking funest is. Aan dezen wantoestand zal alleen een einde zijn te maken door den accijns met zoo danig bedrag te verlagen, dat fraude niet meer loonend zal zijn. Met betrekking tot den bieraccijns treedt bet fraude-argument niet zoozeer op den voorgrond; ook bier is echter de accijns te hoog opgevoerd. Dit beeft ge leid tot een zoodanig verminderden om zet, dat de belangen der schatkist door den boogen accijns blijken te worden be nadeeld in stede van gebaat." De beide eerstgenoemde verlagingen, zijn blijkbaar bedoeld om de gewenschte aanpassing te bevorderen. Vermindering van de opcenten op de aanslagen in de grondbelasting wegens gebouwde eigendommen zal althans iets tot verlaging van bet huurpeil kunnen bijdragen. Ook de tweede hier genoemde maat regel kan een kleine stap in de goede richting beteekenen. Eenige verwondering moet wel wekken dat verder in de eerste plaats is gedacht aan een verlaging van de accijnzen op bet gedistilleerd en bet bier. Het betreft bier toch geen artikelen die tot de eerste levensbehoeften gere kend kunnen worden. Goed bezien geldt het bier een fiscale maatregel, die ten doel beeft de inkom sten te verhoogen. Als bet juist is, dat bij deze accijnzen de grens waarbij belastingverhooging tot hooger opbrengst leidt overschreden is en dat verschillende wantoestanden daarvan het gevolg zijn, dan verdient bet aanbe veling onverwijld afgezien van bet bezui nigingsplan een verlaging te bevorderen. De schatkist zou er volgens het hier gevoerde betoog wel bij varen, een ern stig kwaad zou er door worden bestre den. En de straks vrijkomende sommen zouden gebruikt kunnen worden voor een meer sympathiek doel dan het bevorderen van de belangen van het borrelend publiek. Hei mijnongeluk In België. Het ongeluk Donderdag j.l. in de ko lenmijn te Eysden bij de Nederlandscbe grens geschied, waar door het breken van een kabel een liftkooi van een hoogte van 700 meter op den bodem van de mijn schacht terecht kwam, heeft voor twee van de elf zwaar gewonden noodlottige gevolgen gehad. Gisteren zijn deze onge- lukkigen, een Tsjech en een Pool, in de kliniek van de mijn overleden. De toestand van een derde gewonde wordt als hopeloos beschouwd. Fransch crediet aan Rusland? Sedert het Franscb-Russiscbe pact tot stand is gekomen bestaat er bij de Fran- scbe sehuldeischers van Russische lee ningen van vóór den oorlog ontstemming over het feit, dat geen rekening is gehou den met bun vorderingen. Het financieele blad Le Gapitale heeft thans vernomen, dat men zich te bevoeg- der plaatse ernstig met deze aangelegen heid bezig houdt en zelfs reeds met de Russische regeering daarover van ge dachten wisselt. Er zou een plan bestaan om Sowjet-Rusland een crediet te verlee- nen van 5 milliard goudfrancs, welk cre diet de Sowjet-Unie dan zou bestemmen voor bet geven van opdrachten aan de Eransche industrie. Het crediet zou in ongeveer 20 jaar worden terugbetaald in verhoogde jaarlijksche termijnen. Het extra-bedrag zou dan steeds ter beschik king worden gesteld van de sehuld eischers der Russische leeningen van vóór den oorlog. Laval te Moscou. 1 De Franscbe minister, Laval, werd bij zijn aankomst op bet station te Moskou begroet door den volkscommissaris van buitenlandscbe zaken, Litwinof, den chef van bet protocol, den opperbevelhebber van bet Roode leger in bet district Mos kou en talrijke vertegenwoordigers van de buitenlandscbe en Sowjet-Russische pers. Vliegtuigen van bet Russische leger waren den trein tegemoet gevlogen. De correspondenten van de Fransche bladen, die van de aankomst te Moskou getuigen waren, melden, dat zij heel har telijk was. De menscben op straat juich ten de ministers toe; er was sympathie, maar geen geestdrift in de lucht. De eerste Fransch-Russiscbe bespre kingen hebben gistermiddag plaats ge vonden. Verklaard wordt, dat de bespreking in een vriendschappelijke atmosfeer is ver- loopen en alle problemen betroffen heeft, die voorvloeien uit bet Parijsche pact. Laval heeft o.m. rapport uitgebracht over zijn besprekingen te Warschau. Heden worden de onderhandelingen voortgezet. Opnieuw beroep van Abessynië op den Volkenbond. De Abessynische regeering beeft een nota aan den Volkenbond gericht, waarin zij betoogt, dat de officieele redevoerin gen, welke in Italië de gebeurtenissen uit den laatsten tijd hebben vergezeld, geen twijfel omtrent de vijandelijke bedoelingen van de Italiaansohe regeering laten. De Abessynische regeering teekent pro test aan tegen de bewering van Italië dat de Negus de algemeene mobilisatie beeft gelast. Abessynië is tot geenerlei mobili satie overgegaan en bevestigt zijn vrede lievende bedoelingen. Zonder voorbehoud verplicht bet zich, zich aan de arbitrale uitspraak van onpartijdige rechters te on derwerpen. Het nieuw beroep op den Volkenbond besluit met een dringend verzoek aan den Volkenbondxaad krachtens art. 15 van bet Pact een vredelievende regeling van het conflict te verzekeren, opdat aldus de po litieke onafhankelijkheid en ongeschon denheid van bet Abessynische grondge bied wordt geëerbiedigd en tegen eiken aanval wordt gehandhaafd. Roosevelt ontstemd. President Roosevelt zal binnenkort in een scherp gestelde boodschap bet Con gres tot meer volgzaamheid manen. De boodschap zal o.m. het veto tegen de Patman-Bill bevatten en voorts za] Roosevelt erin de spoedige aanneming van de sociale verzekeringswetten en de bankvoorstellen eischen. Er is een verwijdering tusschen pre sident Roosevelt en de groote zakenmen- schen ontstaan. De minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, heeft in een rede de zaken- menscben openlijk aangevallen. De president is zeer teleurgesteld over de redevoeringen, waarin de leiders van de zakenwereld hem belachelijk maken. Treedt von Neurath af? De Berlijnsche oorrespondent van Berlingske Tidende maakt onder voor behoud gewag van te Berlijn loopende geruchten over belangrijke veranderingen in den diplomatieken dienst, welke op til zouden zijn. Hitier zelf moet voornemens zijn de leiding van buitenlandsche zaken op zich te nemen en dit plan moet op de jongste bijeenkomst der gouwleiders zijn meege deeld. Het steunt op de overweging, dat de binnenlandsche politiek thans zoozeer is opgehelderd, dat de rijkskanselier er zich niet in dezelfde mate als tot dusver mee behoeft bezig te houden, zoodat hij gelegenheid krijgt zich te wijden aan de buitenlandsche staatkunde die op het oogenblik van grooter gewicht wordt ge acht dan de binnenlandsche. Onderbands heeft de correspondent ge hoord, dat bet ministerie van propagan da de Duitsche pers hieromtrent heeft ingelicht. Het eerste gevolg zal zijn dat Von Neu rath aftreedt en naar Rome gaat als am bassadeur. Von Hassell gaat van Rome naar Londen en Von Hoesch treedt, naar bet beet, uit eigen beweging, af. Ook onderstaatssecretaris Von Bülow van bet ministerie van buitenlandscbe zaken zou willen heengaan en het is de bedoeling dat Von Ribbentrop, Hitler's rechterband in ontwapeningskwesties, hem zal opvolgen. Dit alles zal echter stellig pas geschie den nadat de vergadering van den Rijks dag, waarin Hitier zijn rede over de bui tenlandsche politiek zal houden, voor bij is. Communistische overwinning in Frankrijk. Het Franscbe ministerie van Binnen landsche Zaken heeft een overzicht gepu bliceerd over de resultaten der gemeen teraadsverkiezingen in 855 kiesdistricten. Dit overzicht bevestigt, dat de communis ten een zeer aanzienlijke winst hebben te boeken. Deze resultaten zijn: Communisten 91 (winst 43) Socialisten 168 (verlies 7) Neo-socialisten 15 (verlies 1) Republ.-socialisten 35 (verlies 13) Radicaal-socialisten 221 (verlies 4) Onafh. rad.-soc47 (verlies 7) Links-Republikeinen 145 (verlies 11) Rep. Democr. Ver107 (verlies 16) Conservatieven 9 (verlies 0) Nog onzeker 17 De Paris Midi ziet in de overwinning van de uiterste linkerzijde een ernstige waarschuwing voor de burgerlijke partijL en, die zeer spoedig vernietigd zullen worden, wanneer zij' niet besluiten tot samenwerking. Het land eischt een derge lijke eendracht. Wat betreft den gemeenteraad van Pa rijs valt op te merken, dat de communis ten van 1 tot 8 zetels zijn gegroeid, terwijl de socialisten 5 van hun 10 zetels ver loren hebben. Dreigende werkloozenopstand in Illinois. De crisis in de uitkeering van den werkloozensteun in Illinois neemt een steeds gevaarlijker karakter aan. Gisteren heeft de voorzitter van den werkloozenraad van Illinois, Lockner, een bezoek gebracht aan den voorzitter van het bondsbureau voor steunverleening, Hopkins, bij welke gelegenheid hij ver klaarde, dat de werkloozen door banger en nood tot vertwijfeling gedreven wor den en van plan zijn in opstand te komen. Locker stelde Hopkins de vraag, of bij dergelijke gevolgen van zijn beslnit, om Hlinois den bondssteun te ontzeggen, kon verantwoorden. Korte Berichten. De Poolsche ministerraad heeft be sloten, dat maarschalk Pilsoedski op staatskosten begraven zal worden. De ter aardebestelling vindt waarschijnlijk op 18 Mei plaats. Het beeft gisteren in Aberdeen in Schotland drie uren onafgebroken ge sneeuwd. De temperatuur op den grond was 40 graden, maar de bovenlucht was zoo koud, dat de buien geen einde schenen te nemen. De sneeuw smolt echter spoedig. In de eerste vijf dagen is op de Rus sische binnenlandsche leening van 3500 millioen roebel voor 3138 millioen roebel ingeteekend. Verleden jaar had men het in vijf dagen tijds nog slechts tot 2592 millioen roebel gebracht, Men is bezig wijzigingen te overwe gen in de Londensche bouwverordening van 1930. Een commissie van advies geeft in overweging de maximum hoogte van 24 op 30 M. te brengen, met de be paling, dat de hoogere verdiepingen ach teruit zullen springen, zoodat er balcons gevormd worden, die dienst kunnen doen bij brandbestrijding voor opstel ling der spuitgasten en voor het redden van de menscben, die zich in de huizen bevinden. De Daily Telegraph verneemt uit Bazel, dat een chauffeur bekend heeft de ontvoering van 17 Duitsche anti- nationaal-socialisten en katholieke emi granten, die bij Salzburg zijn verdwenen en over de Beiersche grens zijn gebracht, te hebben voorbereid. Reuter meldt uit Athene dat de re geering besloten heeft den staat van beleg van Dinsdag af weer op te heffen. Morgen zullen in de haven van Lon den 22 Engelsche oorlogsschepen aanko men ter gelegenheid van bet regeerings- jubileum van Koning George. Zij zullen een week te Londen blijven. Van dit es kader zullen deel uitmaken de slagsche pen „Nelson", „Rodney" en „Valent". DE WERKLOOSHEID. Sedert 13 April met 10.622 verminderd. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloos heid onder de 554.500 leden van ingevol ge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesub sidieerde vereenigingen in de week van 22 tot en met 27 April 1935 beeft bedra gen 27,2 pet., d.i. 0.8 minder dan in de vorige verslagweek (7 tot en met 13 April In de overeenkomstige week van de ja ren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderscheidenlijk 23.5 en 26.1 pet. Bij 1064 organen der openbare arbeids bemiddeling standen op 27 April 1935 in totaal 385.660 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 368.484 mannen. Hiervan waren werkloos 368.484 personen, onder wie 355.166 mannen. Op 13 April 1935 bedroeg het aantal ingeschrevenen bijl een ongeveer gelijk aantal organen 395.953 onder wie 378.651 werkloozen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is sedert 13 April ver minderd met 10.293, het aantal werkloo zen met 10.622. Blijkens een op 1 April 1935 gehouden telling stonden op dien datum bijl 322 organen der arbeidsbemiddeling in ge meenten met 5000 en meer inwoners inge- gescbreven: 11.658 werklooze mannen jonger dan 18 jaar; 57.475 werklooze mannen van 1825 jaar; 56.701 werklooze mannen van 2630 jaar en 196.185 werklooze mannen van 31 jaar en ouder. Werkloosheid In de sigaren-industrie. De werkloosheid in de Nederlandsche sigarenindustrie, welke bet vorige jaar reeds belangrijk toenam, beweegt zich in de laatste maanden zoodanig in stijgende lijn, dat het aantal werkloozen momen teel de 5000 nadert. Van 2 Maart tot 27 April nam bet aan tal werkloozen toe van 3197 tot 4176. Propaganda voor melkbrood. Het Crisis-Zuivelbureau verzoekt ons mede te deelen, dat tusscben de vier lan delijke organisaties van werkgevers in bet bakkersbedrijf, te weten den Ned. Bakkersbond, de Ned. Vereen, van Werk gevers in bet Bakkersbedrijf, den bond van Cbr. Bakkerspatroons in Nederland en den Ned. R.K. Bakkerspatroonsbond, eenerzijlds, en bet crisis-zuivelbureau, an derzijds, een goede basis tot samenwer king is bereikt met betrekking tot de propaganda voor bet gebruik van melk brood, welke door het crisis-zuivelbureau naast de algemeene zuivelpropaganda wordt gevoerd. Men heeft zich vereenigd op den grond slag, dat een prijsverschil tusschen melk en waterbrood van 2 cent per brood van 800 gram bij de geldende prijsverhoudin gen voldoende kan worden geacht in die plaatsen waar redelijke prijzen voor het waterbrood bestaan. Genoemde bakkersorganisaties hebben zich bereid verklaard de propaganda voor een vrijwillig verhoogd gebruik van melk brood metterdaad te steunen en hare le den op te wekken dienovereenkomstig te handelen. Opzet van de propaganda is het Nederlandscbe volk te overtuigen van de voordeelen van het melkbrood boven het waterbrood waarop onlangs de mi nister van sociale zaken in het belang van de volksgezondheid de aandacht vestigde. Het kan zijn nut hebben er nog eens op te wijzen, dat de geheele propaganda voor het gebruik van zuivelproducten niet wordt bekostigd uit rijksmiddelen, doch met gelden afkomstig van de producenten. Bet crisis-zuivelbureau vertrouwt in deze op de medewerking van ons geheele volk, in bet belang van de algemeene wel vaart en de volksgezondheid. Beperking melksteun. Het „Hbld." verneemt, dat in tegenstel ling met daaromtrent loopende geruchten, de voorgenomen regeling der beperking van den melksteun 1 Juni a.s. zal ingaan. Het bezulnigingsontwerp en het overheidspersoneel. Dezer dagen is te Amsterdam een ver gadering gehouden van de centrale van Nederlandsch overheidspersoneel met de besturen van de aangesloten organisaties, ter vaststelling van het standpunt tegen over de bezuiniging op de openbare uit gaven ten aanzien van bet overheidsper soneel. Tal van afgevaardigden hebben hun ontstemming uitgesproken in het bijzon der over de voorgenomen nieuwe salaris verlaging. Men besefte volkomen de groo te moeilijkheden, waarvoor de regeering zich geplaatst ziet, doch was van oerdeel, dat zij voor het sluitend maken van de begrooting al te gemakkelijk naar het middel der salarisverlaging grijpt. Een 1935), toen de werkloosheid 28.0 pet. be droeg. bewijs biervoor zag men o.a. in het feit, dat de eertijds aangekondigde crisisin komstenbelasting en de belasting op de besloten naamlooze vennootschappen nog steeds op invoering wachten. Verschillende andere maatregelen, zoo als de vervanging van onderwijzers door laag bezoldigde kweekelingen, de verande ring van drie-jarige nijverheidsscholen in twee-jarige, de verslechtering van de pen sioenwetgeving, zijn aan critiek onderwor pen. Binnenland. Met 1 Juni beperking melksteun. De Koningin en de Prinses naar België. Het aftreden van Minister Marchant. De Nederlandscbe Omroepzender Maat schappij. Grooter afzet van ondermelk. Buitenland. Laval te Moscou. Fransch crediet aan Rusland? "Wijziging in bet Duitsche kabinet? Het bestuur kreeg opdracht alle gepas te middelen aan te wenden om het drei gende nadeel voor bet overheidspersoneel te keeren en in een vertegenwoordigend congres dit personeel in de gelegenheid te stellen van zijn gevoelens blijk te geven. De opheffing van Kamers van Koophandel. Men deelt nader mede, dat de drie secretarissen van Kamers van Koophan del en Fabrieken, die door den minister van Economische Zaken zijn uitgenoo- digd om te adviseeren over de practiscbe vragen, die zich bij de reorganisatie van die Kamers zullen kunnen voordoen, zijn: Mr G. M. Geup, secretaris van de Kamer te Amsterdam; Mr Dr H. J. D. van Lier, secretaris van de K. v. K. te Rotterdam en Mr H. G. J. M. Wagenaar, secretaris van de K. v. K. te 's-Hertogenbosch; Mr "Wagenaar is tevens secretaris van de Vereeniging van Kamers van Koophandel Luchtkartetring op groote schaal op Nieuw-Guinea. Naar „Shell Aviation News" bericht, heeft de N. V. De Bataafsche Petroleum- Maatschappij, dochtermaatschappij van de Koninklijke Shell, in samenwerking met de Ned. Koloniale Petroleum-Maatschap- pij en de Ned. Pacific-Maatschappij, op dracht gegeven aan de Kon. Ned.-Indi- scbe Luchtvaart-Maatschappij tot bet uit voeren van een luchtkaxteering op groote schaal op het eiland Nieuw-Guinea. Af hankelijk van de instemming der Ned.- Indische Regeering, die hiervoor noodig is, zal de Kon. Ned.-Indische Luchtvaart- Maatschappij deze opdracht aannemen. Een nieuwe maatschappij, onder den naam van Nederlandsch Nieuw-Guinea Petroleum Maatschappij wordt opgericht en deze zal na baar tot stand koming bet Nieuw-Guinea project van de drie boven genoemde Petroleum Maatschappijen over nomen. Voor het fotografeeren van plm. tien millioen ba op Nieuw-Guinea, zal worden gebruik gemaakt van vier Ford-vliegtui gen geheel van metaal vervaardigd, elk voorzien van drie Wasp-G motoren, die een snelheid ontwikkelen van 120 mijl per uur en die een actie radius bezitten van 1000 mijl. Het fotografeeren zal ge schieden met de meest moderne camera's op een hoogte van 4000 meter. Volgens schatting zal het werk ruim drie jaar in beslag nemen. Met de voorbereidende werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt, o.a. met den aanleg van een tusschenlandingster- rein voor vliegtuigen op bet eiland Ceram en van één van de vier landingsterreinen op bet eiland Nieuw-Guinea, zoowel met den bouw van kampementen op Nieuw- Guinea. Het voor bet werk benoodigde personeel, zooals piloten, fotografen, me caniciens etc. is reeds vrijwel geheel in Holland gerecruteerd en zal binnen korten tijd op weg gaan naar Ned.-lndië, tenein de omstreeks 1 Sept. 1935 het werkelijke karteeringswerk op Nieuw-Guinea aan te vangen. Van de bedoelde Ford-vliegtuigen zal er één naar Nederland worden verscheept om hier naider te worden bekeken en inge richt voor de luchtfotografie, terwijl de drie andere vliegtuigen van Amerika di rect naar Java zullen worden gezonden, om daar te worden uitgerust overeenkom stig bet in Nederland in te richten toe stel. Met deze luchtkarteering zullen foto- mozaïk-kaarten en topografische kaarten van dusdanige nauwkeurigheid worden verkregen, dat zij voor den geologischen dienst der bovengenoemde Petroleum-Mij zullen kunnen dienen als basis voor geo logische verkenningen. Naar doelmatige welvaartspolitiek. Gisteren werd te 's-Gravenhage bet nationaal Industrialisatiecongres voor werkherstel en werkverruiming gehou den, belegd door de vier centrale R.K. organisaties in Nederland, namenlijk het R.K. Werkliedenverbond, de Katholieke Boeren- en Tuindersbond, de Nederland scbe R.K. Middenstandsbond en de Al gemeene R. K. Werkgeversvereniging.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1