AKKERTJES Heb! Gij Lendenpijn? MAANDAG 13 MEI 1935 OAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - Ne. 183 Buitenland. Binnenland AKKER-CACHETS Relanqrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes cn Vlissingcn f 0.20. Losse nummers 5 cent Advcrtcntiiin 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeclingen 60 cent per rcgel. Kleine Advcrtcntiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Financiee.'e toestand van Hongarije. Verschenen is het rapport van het fi- nancieeie vokenbondscomité aan den vol kenbondsraad over den financieelen toe stand van Hongarije. De toestand van Hongarije wordt niet zoo gunstig geacht als die van Oosten rijk. Het tekort is nog zeer aanzienlijk. Volgens de ontworpen begrooting voor 1935-'36 zal het totaal tekort aan het einde van dat begrootingsjaar 75,8 mil- lioen pengoe bedragen tegen 66 millioen verleden jaar. De slechte oogst van verleden jaar blijft invloed uitoefenen op den algemeenen economischen toestand van Hongarije. Een bewijs hiervan is de vermindering van het spoorwegverkeer en de inkrim ping van de uitvoeren sedert bijna een jaar. Milliarden-conversie in België. De Belgische regeering heeft thans de milharaen-conversie der Belgische staats- leeningen aangekondigd. Eenerzijds betoogt zij, dat deze conver sie noodzakelijk is om de op het budget drukkende rentelasten te verminderen, anderzijds onderstreept zij dat een alge- meene verlaging van den rentevoet niet door te voeren is, wanneer niet in de eer ste plaats de rentevoet der staatsleenin- gen drastisch wordt verlaagd. De rente, die de nijverheid thans nog moet opbren gen variëert van 7 tot 9 pet. en sluit een rendeerende exploitatie te eenenmale uit. Het bijzondere van deze conversie is, dat zij voordeeien biedt voor de .natio naal handelende" converteerders, doch nadeelen en materieels schade berokkent aan de onwilligen. Bij conversie zullen extra vergoedingen van 5 a 7Vü pet. op de hoofdsom worden gegeven. Daar de rentevoet van de con versie-leening 4 pet. zal bedragen, zal de rente der conversieieening, naar gelarg van de bonaficatie, varieeren van 4.20 lot 4.80 pet. Andere voordeeien, verbonden aan de conversie, zijn: fiscale vrijstelling (voor een termijn van ten minste tien jaar), en berekening van de successierechten naar pari-maatstaf en vorming van een regu- larisatiefonds van fr. 1 millard tot steuo van den koers. Daartegenover worden de ..kwaadwil ligen" gestraft. Hun stukken zullen van de beursnoteering worden afgevoerd, en alleen verkocht kunnen worden op maait- delijksche openbare veilingen. Verder kunnen de niet-geconverteerde obligaties niet dienen als onderpand voor voor schotten bij de Nationale Bank. De conversie geeft den staat een jaar- lijksch voordeel van fr. 540 a fr. 550 mill. Tot Vrijdag a.s. zal gelegenheid tot conversie bestaan. Conferentie tusschen Schuschnigg en Mussolini. Mussolini en de Oosterijksche bonds kanselier, dr Schuschnigg hebben een on derhoud gehad dat twee uur duurde. In officieuse kringen wordt verklaard, dat beide staatslieden alle vraagstukken die bun beide landen betreffen, de revuf hebben laten passeeren en dat zij daarbij hebben geconstateerd, dat tusschen hen hieromtrent gelijkheid van inzicht be staat. Men meent te weten, dat de volgende kwesties besproken zijn: de onafhanke lijkheid van Oostenrijk, de wederbewapc- ning van Oostenrijk. Hongarije en Bul garije en de restauratie van de monarchie in Oostenrijk. Voor het eerst In 14 dagen genoog te eten. Duizenden families van werkloozen te Chicago hebben voor de eerste maal sinds twéö weken voldoende te eten, wijl de autoriteiten zijn begonnen met de vordec- ling der geldmiddelen, die eigenlijk als leeningen bestemd waren voor de farmers voor den aankoop van zaaikoren. De crisis-stemming onder de werkloo zen heeft namelijk den leider van het Amerikaansch ondersteuningsbureau tot dezen maatregel genoopt. De reis van Laval. Een blzondere correspondent van Havas meldt, dat de te Warschau tusschen Laval en den Poolschen Minister Beek gevoerde besprekingen een werkelijke ontspanning in de betrekkingen tusschen beide landen hebben gebracht. Een officiëel communiqué is uitgegeven, waarin geconstateerd wordt, dat de ge voerde besprekingen den ministers Laval en Beek gelegenheid hebben gegeven, in een openhartige en hartelijke sfeer van gedachten te wisselen over de voornaam ste punten van algemeenen en bij zon deren aard, die de belangstelling van beide regeeringen hebben. De besprekin gen zijn gevoerd in een wederzijdsch ver trouwen en een oprecht begrip. De beide minister* hebben kunnen vaststellen, dat zij naast elkaar staan in het nastreven van hetzelfde doel: de handhaving van den vrede en de veiligheid in Europa door de organisatie van een grootsche samenwerking, die voor iederen staat open blijft. Laval zal vandaag in Moskou aan komen. Ernstige werkloozenonlusten op New-Foundland. Te St. Johns (Newfoundland) is het tot ernstige onlusten gekomen tusschen werk loozen en politie. Werklooze betoogers zijn ter sterkte van 3000 man naar het stadhuis getrok ken en hebben daar na een massa-betoo ging, waarbij onmiddellijke tewerkstel ling werd geëischt een inval in het ge bouw gedaan. Nadat de werkloozen door de politie uit elkaar waren gejaagd, waarbij ze zeer heftigen tegenstand boden, hebben ze zich ten getale van 5000 a 6000 man verzameld in de stad, waar zij zich te bui ten gingen aan het verbrijzelen van éta lage-ruiten en het plunderen van win kels. Honderden étalage-ruiten vlogen in scherven, tallooze winkels werden ge plunderd en het interieur totaal vernield. Een geheele voorraad schoenen, die in de étalage van een der winkels lag, werd over de straat verspreid. De politie, aanzienlijk versterkt met soldaten en marechaussee, reed met vrachtauto's door de straten en maakie herhaaldelijk gebruik van haar gummi knuppels, om de demonstranten uiteen te slaan. Na enorme moeite gelukte het haar, de betoogers uit de straten te verdrijven. Aan beide zijden werden hierbij talrijke personen verwond. De aangerichte schade is nog niet te overzien. Bij de verschillende gevechten zijn 20 personen, onder wie zes politie-agenten gewond. Ook te North Sydney (Nw.-Schotland) drong een honderdtal werklooze betoo gers het stadhuis binnen en eischte ver hooging der steungelden. De mogendheden richten een vertoog tegen Mussolini. De Britsche en Fransche regeeringen overwegen gemeenschappelijk te Rome stappen te doen naar aanleiding van de voorbereidingen, die Italië voor een oor log tegen Abessynië treft. Beide regee ringen zijn hieromtrent met elkaar in diplomatiek overleg getreden. De stappen zullen vermoedelijk hierop neerkomen, „dat aan de Italiaansche re geering in overweging wordt gegeven, de vele ernstige gevolgen van een agressief optreden zorgvuldig onder de oogen te zien." Het Italiaansche standpunt, dat deze aangelegenheid slechts Italië betreft, wordt te Londen en Parijs niet gedeeld. Püsoedski overleden. De Poolsche dictator, Maarschalk Pil- soedski, is Zondag op 68-jarigen leeftijd overleden. In 1914 organiseerde hij de Poolsche legioenen. In Juli 1917 werd Pilsoedski door de Duitsche autoriteiten in de ves ting Maagdenburg gevangen gezet. Tij dens de Duitsche revolutie werd hij in vrijheid gesteld en kon hij naar War schau terugkeeren, waar hij in 1918 hoofd van den staat werd en opperbevelhebber van het Poolsche leger. In 1919 werd hij voorloopig president. Hij voerde het bevel over de troepen in den oorlog tegen de Sowjet en bezette in Mei 1920 Kiew. In 1923 trok Pilsoedski zich terug. In Mei 1926 dwong hij de regeering Witos af te treden. Hij werd spoedig daarna tot pre sident van de republiek gekozen, doch accepteerde dit niet. Hij werd minister president, waarbij hij de portefeuille van oorlog voor zijn rekening nam. In 1927 legde hij zijn premierschap neer, doch van Augustus tot December 1930 nam hij opnieuw deze functie waar. Van De cember 1930 tot Mei 1931 bezette hij den post van minister van oorlog. Ook in zijn laatste levensjaren heeft hij nog een belangrijke adviseerende rol in de Poolsche buitenlandsche politiek gespeeld. Met Pilsoedski is een merkwaardige figuur uit de Europeesche geschiedenis der laatste 20 Jaar heengegaan, een figuur, die in Polen geheerscht heeft als een dictator. Onmiddellijk na het bekend worden van Pilsoedski's overlijden zijn de leden van het kabinet bijeengekomen. De regeering heeft alle schouwburg- voorstellingen afgelast, terwijl de radio vandaag haar programma niet zal uit zenden. De ministerraad heeft besloten een op roep tot de bevolking te richten om haar tot het bewaren van haar kalmte aan te manen. Korte Berichten, Bij een mislukte poging om op zee te dalen is een watervliegtuig der Fransche marine neergestort op een torpedojager en gedeeltelijk gezonken. Bij dit ongeluk zijn drie menschen gedood en één gewond. De gemeenteraad van Mainz heeft besloten dat op 1 en 2 Juni a.s. ter eere van de asperges, die voor de streek een groote bron van verdienste vormen, een „aspergedag" zal worden gehouden. Bij die ge'egenheid zullen als propaganda uit een enormen ketel asperges worden ver kocht. Gisteren deden koning Leopold en koningin Astrid hun blijde intrede te Antwerpen. De stad was op verschillen de punten versierd, terwijl alom rijkelijk werd gevlagd. De Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg heeft, naar verluidt, Musso lini er van in kennis gesteld, dat de nationaal-socialistische propaganda in Oostenrijk weer verhevigd wordt. De beide staatslieden hebben, naar eveneens verluidt, van gedachten gewisseld over de maatregelen, die genomen zullen kun nen worden om deze propaganda den kop in te drukken. Volgens een bericht uit Taiwan (Formosa) heeft op het eiland Formosa opnieuw een aardbeving plaats gehad, die meer dan 20 dooden en gewonden heeft geëischt. BEZUINIGING OP PENSIOEN UITGAVEN. Commissie van onderzoek geïnstalleerd. Le minister van Binnenlandsche Za ken heeft een commissie geïnstalleerd, welke is ingesteld bij gezamenlijke be schikking van de ministers van Binnenl. Zaken, Financiën en Lefensie. Tn deze beschikking wordt overwogen dat 't nood zakelijk is dat voor het Rijk en de overige publiekrechtelijke lichamen op de penai- oenuitgaven een aanmerkelijke bezuini ging wordt verkregen, welke reeds ten aanzien van de rijksbegrooting 1936 een bedrag van ongeveer f 5.000.00J zal moe ten beloopen en dat de mogelijkheid wordt onderzocht in hoeverre verdere be zuiniging op bo.envermelde uitgaven kan worden verkregen. Daarom is besloten in te stellen een commissie met opdracht op korten termijn advies uit te brengen over de vraag, oip welke wijze reeds verleende pensioenen dienen te worden herzien om deze pen sioenen in redelijke verhouding ie loen blijven met de salarissen of met bet sala rispeil van de in dienst zijnde ambtena ren, met dien verstande, dat verhoogtng van reeds toegekende pensioenen in ver band met de huidige tijdsomstandigheden is uitgesloten. Overigens moet deze her ziening voor wat betreft de wijze van uit voering zoo rechtvaardig en billijk mo gelijk zijn. De commissie moet tevens na gaan op welke wijze nog te verleenen pen sioenen met inachtneming van het vo renstaande behooren te worden berekend. De commissie dient te onderzoeken hoe de Pensioenwet 1922 en de militaite pen sioenwetten zouden kunnen worden ver eenvoudig o.a. door meerdere unificatie van pensioenaanspraken en in wer kingsfeer worden beperkt om te geraken tot een aanmerkelijke verlaging van pu blieke lasten, zonder overmatige verschui ving dezer lasten naar de toekomst. Verder of het mogelijk zou zijn zonder aanmerkelijke verschuiving van lasten naar de toekomst, bezuiniging te verkrij gen door pensionneering van om eeniger- lei roden niet voor herplaatsing in aan merking komende wachtgelders. Aan de commissie is verzocht haar ad viezen zooveel mogelijk te doen vergezeld gaan van ontwerpen der te treffen maat regelen en overzichten van de daarvan le verwachten financieele resultaten. De commissie is bevoegd zich door des kundigen te doen voorlichten en dezen desgewonscht als adviseerende leden tot haar vergaderingen toe te laten en eige ner beweging ook buiten de hiervoor ver melde opdracht vallende voorstellen te doen, welke kunnen leiden tot verlaging van pensioenuitgaven in den meest rui men zin. HET OPENBARE BIBLIOTHEKEN- GEVAAR. Een poging tot beteugeling. De Gemeenteraad van Zwljndrecht heeft Vrijdag in de nieuwe algemeene politieverordening een bepaling opgeno men, die bedoelt eenig toezicht uit te oefenen op het exploiteeren van een open bare leesbibliotheek. De praktijk drong daartoe. Een bibliotheek bracht zoodanige boeken onder het bereik van het publiek dat het noodlg werd, om te zien naar middelen om te kunnen ingrijpen. Het ongemak van velen, die een zittend leven leiden. Verrast zult Ge zijn na één of twee Volgens recept van Apotheker Dumont De nieuwe bepaling schrijft voor, dat boeken pas dan mogen worden uitge leend, wanneer ze gecatalogiseerd zijn en de catalogus aan den burgemeester, blij kens door hem afgegeven schriftelijk be richt, is toegezonden. Het komt namelijk voor, dat exploitanten van openbare biblio theken, behalve de minder gewenschte lectuur, die soms tusschen de catalogus- boeken voorkomt, er nog een apart gif kastje op na houden van boeken, die opzettelijk niet in de catalogus zijn op genomen. De burgemeester heeft nu door deze be paling een overzicht van alle beschikbare boeken eener bibliotheek. Boeken, die z.i. niet dienen te worden uitgeleend, zendt hij ter beoordeeling aan het rijksbureau ter bestrijding van de pornografie. Op deze wijze wordt er op eenvoudige wijze controle geoefend, het bestaan waarvan ook preventief goed zal kunnen werken, al zijn het natuurlijk slechts de uitersten, die op deze wijze worden geweerd. De gemeente Zwijndrecht, zegt „De Rotterdammer", waaraan wij dit bericht ontleenen, heeft o.i. een zeer gelukkige cn t.e loven eerste poging gedaan tot be teugeling van het bibliotheekgevaar, dat vrijwel algemeen is. Dr F. C. Waller f. In den ouderdom van 75 jaar is le D'alft overleden dr ir F. G. Waller, oud president-directeur van de Nederland- sche Gist- en Spiritusfabriek. Scheepvaart en loodswezen op de Schelde. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toeko men den tekst van twee nota's, in Den Haag op 6 April j.l. gewisseld tusschen den Belgischen gezant en den minister voornoemd, ter goedkeuring van een 'n afschrift bijgevoegde, te Antwerpen op 20 December j.l. tusschen de Nederlandsche en Belgische vaste commissarissen voor het gemeenschappelijk toezicht op de scheepvaart en het loodswezen op de Schelde enz. gesloten overeenkomst tut wijziging van art. 16 van het Int. Regle ment van 20 Mei 1843, betreffende liet loodswezen en het gemeenschappelijk toe zicht op de Schelde. J. D. A. Verkrulssen f. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in het ziekenhuis „St.-Antoniushove" te Voorburg, overleden de heer J. D. A. Verkruissen, chef van den Filmdienst van de Nationale Landstormcommissie, in den ouderdom van 36 jaar. Duizenden in geheel ons land kenden hem, van de tallooze filmavonden van den B.V.L., en van de landdagen en schietwedstrijden, waarbij Verkruissen de leiding had van de filmrepórtage van de N.L.C. Hij was de scenarioschrijver van de zoo bekende klankflim „Sluit de gelederen". De opheffing van Kamers van Koophandel. Naar men verneemt, is een commissie ingesteld, bestaande uit 2 ambtenaren van het departement van oeconomische zaken en 3 secretarissen van Kamer van Koophandel en Fabieken om het vraag stuk van de grenzen, tot welke de func ties van op te heffen Kamers van Koop handel aan andere Kamers zullen worden overgedragen en daarmede verband hou dende kwesties uit praktisch en oecono- misch oogpunt te bezien. De Leidsche Middenstandscentrale heeft een adres gericht tot den minister van oeconomische zaken, waarin de beteeke- nis van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het zakenleven te Leiden en omstreken wordt uiteengezet. Het voordeel van de verlaging van de bijdra gen voor het Handelsregister weegt niet op tegen het ongerief en de finantieele nadeelen, die de handeldrijvende en in- dustrieele middenstand ondervindt zoo deze zich in voorkomende gevallen tot Dén Haag zou moeten wenden. Tenslotte wordt erop aangedrongen de Kamer van Koophandel te Leiden te handhaven en het betreffende gedeelte van het bezuigingsplan geheel achter wege te laten. Succesvolle Interventie van de Nederl. regeering. Op Maandag 4 Februari werd een ze kere Gutzeit, die in Hengelo arbeidde, door een Nederlander uit Haarlem, on der voorspiegeling, dat deze hem een be trekking zou bezorgen in Haarlem, waar- Binnenland. Minister Marchant is toegetreden tot de R.-K. Kerk en heeft ontslag als Minis ter gevraagd. Be reis van de Koningin en de Prinses naar België. Dë bouw van een nieuwe Statendam. Buitenland. Werkloozenonlusten op New-Foundlanil Mussolini en Schussnigg confereeren. De reis van Laval naar Warschau en Moscou. Pilsoedski overleden. Conversie in België. heen hij hem in een auto zeide te zullen brengen, in stede van naar Haarlem te gen zijn wil over de Duitsche grens hij Gronau gebracht, alwaar de douane-af sluiting geopend was, teneinde deze auto door te laten, waarna Gutzeit onm di.el- lijk werd gearresteerd en in een cel op e~ sloten. Een Duitsche Kriminalceambto was bij deze ontvoering betrokken. Naar aanleiding van dit geval werden door het Kamerlid Boon aan de minis ters van Buitenlandsche Zaken on van Justitie eenige vragen gesteld. Blijkens het antwoord van de ministers de Graeff en van Schaik heeft naar aan leiding van dit ernstige voorval op 4 April het Gezantschap te Berlijn in op dracht van de Regeering zich tot de Duit sche Regeering gewend en daarbij aan de Duitsche Regeering verzocht een onder zoek in te stellen, en onder meer de ge volgen van het gebeurde door terugzen ding van Gutzeit naar Nederland onge daan te maken. De ministers kunnen thans mededee- len, dat de Duitsche regeering zich bereid heeft verklaard, Gutzeit op vrije voeten te stellen en hem den terugkeer naar Ne derland te veroorloven. Bouw van nieuwe „Statendam". De onderhandelingen tusschen de re geering en de directie van de Holland- Amerika lijn over den bouw van een nieuwe „Statendam" zijn thans zoover gevorderd, dat men practisch wel kan zeggen, dat overeenstemming is bereikt. De re.;eering zal, naar in kringen van in gewijden wordt verondersteld, een bedrag van acht millioen gulden voor dezen bouw ter beschikking stellen, maar zij behoudt zich daarbij het recht voor de verschil lende onderdeelen van den bouw over de Nederlandsche werven te verdeelen en de onderhandelingen met deze werven ta voeren. In scheepvaartkringen wordt er op aan gedrongen, dat, wanneer men inderdaad tot uitvoering van dit zeer belangrijke object, waardoor tal van bedrijven werk zullen krijgen, zal overgaan, groote spoed zal worden betracht. Immers de ,,Prin- sendam" zal nog in 1937 in de vaart moeten komen, zoo heeft men becijferd, wil het' schip dadelijk rendabel zijn. De nieuwe Mcerdijkbrug. Dinsdag zal bij gunstig weer de tweede overspanning van de Moerdijkbrug over het Hollandsch Diep worden vervoerd. De bedoeling is 's morgens half tien van de werf van Penn Beauduin te ver trekken. Om circa twee uur wordt het brugdeel over de pijlers gedraaid, om bij afgaand water te worden opgelegd. Deze spanning komt te liggen op het zuidelijk landhoofd en zal aansluiten op de span ning, die de vorige maal reeds opgelegd is. DE REIS VAN KONINGIN EN PRINSES NAAR BELGIE: Warme woorden van hulde en waardeering. Naar aanleiding van hot bezoek van H. M. de Koningin en II. K. II. Prinses Juliana aan hot Belgische Hof, schrijft het R.K. Antwerpsche blad „La Metro- pole", dat hoewel dit bezoek geen officieel karakter draagt, het toch door alle Bel gen zal beschouwd worden als een bewijs van waardeering, waarvoor zij zeor govoo lig zijn. De Koningin van Nederland is niet al leen een afstammelinge van een der roem rijkste vorstelijke families van Europa, Zij is ook de Vorstin van een rijk van oude democratie, waarvan het moreele erfdeel zeer groot is. Nederland is één der landen, waarvan men kan zeggen, dat de plaats, welke het in de wereld inneemt veel grooter is dan die, welke het krachtens zijn grondgebied kreeg aangewezen en in dit opzicht heb ben onze Noorderburen de oude spreuk waar gemaakt: „Laten wij groot zijn over al waar het voor een klein land mogelijk is groot te zijn." De ouderdom, de adel van hun traditie, de sterkte van hun realistische politiek, die gedragen wordt door het geduld en het volhardingsvermogen, eigen aan het ras, hebben niet alleen den materieelen bloei helpen bevorderen, maar zijn mede

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1