HET STOFFENHÜIS EEN TERTROUWENS ADRES II EERSTE BLAD ZATERDAG 11 MEI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49s JAARGANG - Ho, 187 Bezuiniging noodzakelijk. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit schrijven zegt ook voor U genoeg. Wees practisch en koop uw stoffen daér waar U geheel gratis een wereldberoemd „ASTRI D" knippatroon wordt aangeboden. Dit adres is te Goes: OPRIL MARKT. TEL. 339. ——Willi II1I6BWsa Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent- per regel. Ingezonden mededcelingen 60 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wij hebben gisteren uit de memorie van toelichting op het bezuinigingsont- werp enkele aanhalingen gedaan, waaruit blijkt welke overwegingen de Regeering hebben geleid om met een dergelijk in grijpend ontwerp te komen. Hoe ernstig de toestand is, blijkt o.a. uit wat de Regeering verder in dezelf de memorie meedeelt: „Het gemiddeld inkemen per aangesla gene in de Rijksinkomstenbelasting over 19151916 (inkomen 1914) bedroeg (na correctie met het indexcijfer 1,4) f 3203. Over het jaar 19»31934 (inkomen 1932) bedroeg het f 2125. De opbrengst der Rijks-, Provinciale- en Gemeentebelastin gen bedroeg per hoofd der bevolking in de periode 19101914 (na correctie met het genoemde indexcijfer) gemiddeld f 49. In 1932 bedroeg die opbrengst ruim f 91 per hoofd. De verzwaarde belastingdruk alleen geeft echter geen volledig beeld van den werkelijken toestand. Weliswaar blijft bij een te hoog opgevoerden druk der pu blieke lasten de noodige kapitaalvorming achterwege en moet daarom die druk bij' een sterk in aantal toenemende bevolking binnen betrekkelijk korten tijd tot een al gemeens vermindering van welstand lei den, maar indien met deze belastingver zwaring de publieke diensten zonder ver deren teruggang nog eenigen tijd in even wicht gehouden konden worden, bestond er althans geen oogenblikkelijk gevaar en zou de aanpassing van het levenspeil aan de verminderde draagkracht met meer geleidelijkheid kunnen plaats hebben. Helaas echter is ondanks deze tot de uiterste grens opgedreven lasten, van een evenwicht nog geen sprake. Het volksinkomen daalt en daarmede tevens de opbrengst der directe belastin gen, terwijl de verminderde koopkracht tevens tot uiting komt in een verminderde ^opbrengst der verbruiksbelastingen; de gedaalde export laat slechts een vermin derden invoer toe en veroorzaakt dus een daling der voor ons budget belangrijke in voerrechten; verdere verhooging van deze heffingen maken het leven noc duurder en doen het verbruik steeds meer dalen. Terwijl dus de belastingen de grens der maximale opbrengst hebben overschre den en een sterk afnemende inkomst voor de schatkist te zien geeft, is het met de uitgaven juist omgekeerd en komen nog telkens nieuwe behoeften voorzieningen vragen, die de met zooveel inspanning verkregen besparingen voor een belang rijk gedeelte weer te niet doen. Steeds nieuwe takken van het bedrijfsleven roe pen, na optering van hun laatste reser ves, den bijstand der Regeering in en of schoon die hulp binnen de grenzen van hetgeen budgetair verantwoord is te ach ten, zooveel mogelijk wordt verleend, blijft het resultaat zeer onbevredigend." Verder wordt dan nog betoogd, dat de begrooting 1935 volgens de oorspronke lijke raming een tekort aanwees van f 93 millioen, welk tekort door diverse bezui nigingen terug gebracht kon worden tot rond f 30 millioen. Dit tekort moet echter worden verhoogd met te verwachten lagere opbrengst der middelen ad f 30 millioen, steun aan de scheepvaart f 8 millioen, meerdere kosten werkverschaffing f 2,5 millioen en hoo- ger tekort Spoorwegen f 2,5 millioen. Daardoor stijgt het tekort dus tot f 73 millioen. Dat ingrijpende bezuinigingen noodig zijp is dus wel duidelijk. Uit het feit echter, dat een algemeen bezuinigingsplan noodzakelijk wordt ge acht, behoeft nog niet te volgen, dat ook alle onderdeelen daarvan met instemming worden begroet. Zoo trekt het b.v. sterk de aandacht, dat van het lager onderwijs naar ver houding zeer groote offers worden ge vraagd, en dat daarbij nog weer een extra last wordt gelegd op de schouders van het bijzonder onderwijs. Ingrijpende bezuiniging is noodzakelijk. Maar opbouwende critiek kan ook hier niet achterwege blijven. Schoolraad-vergadering. Op Vrijdag 17 Mei a.s. wordt in het Schuttershof te Goes een belangrijke ver gadering gehouden. Wij bedoelen de vergadering uitge schreven door het bestuur van het Ne gende District van den Schoolraad, waar in de eerste plaats bestuursleden en on derwijzers van bij den Schoolraad aange sloten scholen worden verwacht, maar waar verder alle belangstellenden in het Christelijk onderwij» welkom zijn. Er is reden om een drukke opkomst te verwachten. Het begint er donker uit te zien voor vele scholen. Het dezer dagen gepubli ceerde bezuingingsplan is voor het Chris telijk onderwijs van diep-ingrijpende be- teekenis. Het was dan ook een goede ge dachte ,ihet bezuinigingsrapport" waar mee bedoeld zal zijn het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven, voor zoover dit op het L.O. betrekking heeft, aan de orde te stellen. De heer J. Laport te Goes die dit on derwerp zal inleiden, stelt in zijn gepu bliceerde stellingen op den voorgrond dat bezuiniging door de tijdsomstandigheden noodzakelijk is geworden en dat daarom een groote verantwoordelijkheid dragen zij, die weigerachtig zouden zijn naar ver mogen aan de oplossing van de finan- cieele moeilijkheden mee te werken. Daar naast wordt er echter op gewezen, dat een oplossing waarbij de geestelijke vrijheid in het gedrang zou komen niet aanvaard baar is. Hoewel dit in de stellingen niet gezegd wordt, ligt het voor de hand, dat ook aan het in de grondwet verankerde recht van de bijzondere scholen aandacht zal worden geschonken. Hoe dit zij, het is een belangrijk onder werp, waarvoor ongetwijfeld veel belang stelling zal zijn. In de middagvergadering komt een punt van meer paedagogischen aard aan de orde. Dr S. O. Los te 's Gravenhage een deskundige op dit gebied, hoopt dan te refereeren over „Het goede in de reform- paedagogiek voor de scholen met den Bij bel". Wij wekken gaarne tot een druk bezoek voor deze vergadering op. Abessynlë dreigt met mobilisatie. De keizer van Abessynië deelde mede, dat hij de algemeene mobilisatie zal af kondigen, indien Italië zijn oorlogszuch tige toebereidselen voortzet. „Abessynië", zoo vervolgde de negus, „heeft veel op bet spel gezet, door af te zien van een algemeene mobilisatie als tegenmaatregel tegen Italië's optreden. Ik blijf vertrouwen, dat in de zitting van den volkenbondsraad van 20 Mei a.s. een be slissende stap wordt gezet in de richting van een vreedzame oplossing. Indien dit echter niet het geval is en indien Italië zijn militaire toebereidselen voortzet, dan moeten wij mobiliseeren. Nooit zal Ethiopië genoegen nemen met een toestand van onofficieelen oorlog, zooals de wereld te aanschouwen kreeg, toen Japan zijn operaties in Mands- joerije ten uitvoer bracht. Wij zullen van het begin af aan tegenstand bieden. Duitsche speelgoederen-Industrie noodlijdend. Uit Thuringen en Noord-Beieren wordt een „catastrofale afname van de activi teit" in Duitschlands speelgoederenindus- trie gemeld. De export staat bijna geheel stil en het aantal werkloozen wordt voortdurend grooter. Het stadje Neustadt, nabij Co- burg, keert aan 70 pet. van zijn arbeiders steun uit. Weer predikanten gearresteerd. Vernomen wordt, dat een disciplinair onderzoek wordt ingesteld naar een aan tal predikanten der Belijdende Kerk, vooral in Saksen. In dit land zijn opnieuw zes predikan ten gearresteerd. Hun ambtgenooten, die zich in concentratiekampen bevinden, mogen niet langer van hun yrouwen en anderen bezoek ontvangen. Mijnlift neergestort. Negen arbeiders ernstig gewond. In een steenkolenmijn te Eysden in de Antwerpsche Kempen is een lift wegens een defect aan den kabel van een hoogte van 700 M. naar beneden gestort. Niet minder dan 40 mijnwerkers be vonden zich in de lift. Onder hen zijn er negen die vrij ernstige, doch geen levens gevaarlijke verwondingen hebben opge- loopen. Alle anderen bekwamen lichte kwetsuren. Geen persmenopoüe der Nazi's? Volgens berichten uit Berlijn kan de poging van den leider der rijksperskamer in het Duitsche Rijk (Amann) om een mo nopolie der nationaal-socialistische pers in het leven te roepen, reeds bij voorbaat als mislukt gelden. De vereischte doorvoeringsbepalingen van de door rijksleider Amann kort ge leden gepubliceerde verordeningen, wel ke de mogelijkheid zouden scheppen, de heele aan de nationaal-socialistische con currentie niet welgevallige dagbladpers te doen verdwijnen, zijn tot nu toe uitgeble ven en zullen vermoedelijk niet uitgevoerd worden. Schacht de rijksbankpresident, en Seld- t» de rükiminister van arbeid, moeten beiden, daartoe bewogen door protesten uit de papier-,, hout- en cellulose-indu- strie, bij den rijkskanselier ernstige be denkingen tegen Amann's monopolie-plan hebben geuit. Hitier schijnt door de argumenten, wel ke Schacht en Seldte, resp. de achter hen staande industrie-kringen aanvoerden, overtuigd te zijn geworden en zoo zijn Amann's hoogdravende plannen op de lange baan geschoven. Zijn droom, in het Derde Rijk minstens de tweede dictator te zijn, is voorloopig uit. De Belgische koningskinderen leeren onze taal. Naar het „Laatste Nieuws" meldt, is aan het Belgische Hof een Nederlandsch meisje in dienst getreden als kinderjuf frouw voor de drie koningskinderen. De kinderjuffrouw kreeg nadrukkelijk de opdracht om met de kinderen nooit anders dan Nederlandsch te spreken. De conferentie der Balkan-entente. De minister van buitenlandsche zaken van Roemenië, Turkije en Joego-Slavië en de vertegenwoordiger der Grieksche re geering hebben gisterenavond een eerste bijeenkomst gehouden. 'In het middelpunt van de besprekingen stond de wederbewapening van Bulgarije en Hongarije. De staatslieden waren eenstemmig van meening, dat men zich tegen deze weder bewapening verzetten moet, indien niet voldoende waarborgen worden gegeven. Korte Berichten. Engeland versnelt den aanbouw van legervliegtuigenDe betreffende fabrie ken hebben aanzegging gekregen, dat bin nenkort groote orders te verwachten zijn. Besloten is, den staat van beleg op die plaatsen in Spanje, waar hij momen teel nog bestaat, een maand te verlengen. Uit het rapport van het financieele volkenbonds-comité over den financieeien toestand van Oostenrijk blijkt, dat de graad van verbetering, die de laatste 18 maanden was ingetreden, is gehandhaafd. Dinsdag zal de koning van Dene marken op plechtige wijze den 1179 M. lange spoor- en verkeersbrug openen, die thans bet schiereiland Jutland met bet eiland Funen verbindt. De aan den bouw van deze brug verbonden werkzaamheden hebben zes jaar in beslag genomen. Op 4 Mei j.l. bedroeg het aantal in geschreven werkloozen in Frankrijk 445.500, hetgeen een vermindering betee- kent van 6820. HUURVERLAGING VAN WONING WET-WONINGEN. De bijdragen van de regeering. De Minister van Sociale Zaken heeft net volgende schrijven gericht tot de Ge meentebesturen: „Bij mijn schrijven van 7 December 1934, Afd. Volksgezondheid, heb ik U medegedeeld, dat de Regeering ter berei king van de noodige verlaging van de buren van woningwet-woningen ook den totalen looptijd der voorschotten, die het Rijk beeft verleend, wilde verlengen tot 75 jaren. Nader is gebleken, dat hierte gen in den kring der gemeentebesturen zelf overwegend bezwaar is gerezen. Dit beeft aanleiding gegeven tot nadere over weging van dezen maatregel; welke geleid beeft tot terugneming daarvan. Het daar op betrekking hebbend deel van genoemd schrijven moet dus nu als vervallen wor den beschouwd. Om toch de noodige huurverlagingen te bereiken voor zoover men daartoe nog niet door de verlaging van de rente op 4 pCt. is kunnen komen, is de Regeering als regel bereid, de bijdragen te verhoo- gen of een nieuwe bijdrage toe te kennen, waarbij' de gemeente 1/3 van de verhoo ging of de nieuwe bijdrage zal moeten voegen. Deze bijzondere verhooging of bij zondere bijdrage zal ieder jaar voor 1 Maart opnieuw moeten worden vastge steld. Dë reeds ingekomen huurverlagings- voorwaarden, voor zoover die mede ge grond zijn op verlenging van den annuï- teitsduur, zullen door den directeur-ge neraal van de Volksgezondheid nu spoe dig onderzocht worden, waarna zijner zijds een nader voorstel zal worden ge daan. De reis van H. M. de Koningin naar Brussel. Naar men verneemt zal H. M. de Ko ningin reeds Maandag 13 Mei a.s. Haar reis naar Brussel aanvangen, die als volgt zal plaats hebben. H. M. reist Maandag per auto van het Loo naar Utrecht en vertrekt van daar per koninklijken trein te 18.22 naar Riel (N.-Br.), waar H. M. in den trein over- naoht. Vandaar wordt Dinsdag da ral» naar Brussel per auto voortgezet. H. M. keert Donderdag 16 Mei per auto naar Tilburg terug en vertrekt vandaar om 15 uur naar 's-Hertogenbosch. waar de rijtuigen van H. M. per gewonen trein via Utrecht naar Apeldoorn worden door gevoerd, waar H. M. om 17.15 zal aan komen. Handelsbesprekingen met Italië. Naar gemeld wordt, zullen binnenkort dé onderhandelingen over de handelsbe trekkingen met Italië een aanvang ne men. Zeer waarschijnlijk zal de Neder- landsche delegatie, welke onder leiding zal staan van den heer A. Th. Lamping, directeur van de Handelsaccoorden aan bet ministerie van Economische Zaken, zich op 21 dezer naar Rome begeven. Nederl. werkloozen In West-Dultschland. In opdracht van den minister van bin- nenlandsche zaken beeft de secretaris-ge neraal mr Frederiks zich persoonlijk in verschillende plaatsen in West-Duitsch- land cp de hoogte gesteld van de praktijk van de ondersteuning van de Nederland- scbe armen en werkloozen. In het bijzon der de toestanden in Duisburg en D'ussel- dorf zijn daarbij in oogenschouw geno men. De secretaris-generaal was vergezeld van den heer van Santen, inspecteur voor de Armenverzorging. Ter plaatse werden de heeren rond geleid door de betrokken armbezoekers. Dë secretaris-generaal heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt om steun- aangelegenheden te bespreken met den consul-generaal te Dusseldorf en de con suls in de plaatsen, welke bezocht wer den. Commissie van overleg Nederlandsche Middenstandsbonden. In Den Haag heeft de commissie van overleg uit de drie Nederlandsche mid denstandsbonden vergaderd. Dë heer Ed. G. Schürmann, voorzitter van den Kon. Ned. Middenstandsbond, dioeg volgens toerbeurt het voorzitter schap der commissie over aan den beer W. G. Scheeres, voorzitter van de Ver- eeniging van den Ghristelijken handel- drijvenden en industrieelen middenstand in Nederland. Met instemming werd kennis genomen van de mededeeling, dat de Nederland sche Middenstandsbank alsnog geplaatst is op de lijst van banken, voorkomend in de ciculaire van het college van toe zicht op de bedrijfsvereenigingen, hou dende voorschriften voor belegging van rtserves en kasgelden door bedrijfsver eenigingen tot uitvoering van de ziekte wet. Als vertegenwoordiger der drie bonden in de hoofdcommissie voor de normalisa tie, bet dagelijksch bestuur der vereeni- ging Nederl. Fabrikaat en het bestuur van het nationaal comité tot beteugeling van het cadeaustelsel werden resp. aan gewezen de heeren W. G. Scheeres, J. K. W. F. van Bommel en mr F. J. H. Bach. Nu ieder der drie bonden terzake defi nitief zijn standpunt heeft bepaald, werd vastgesteld, dat een verzoek tot toeken ning van verordenende bevoegdheid aan den middenstandsraad door de drie Ne derlandsche middenstandsbonden, welke den middenstandsraad constitueeren, niet zal worden ingediend. Nieuwe frankeerzegels van 1V* cent. De nieuwe oplaag van frankeerzegels kleur. Dteze zegels zullen op de postkan- kleur. Deze zelgels zzullen op de postkan toren verkrijgbaar worden gesteld, zoodra de aanwezige voorraad zegels in de rood- lila kleur zal zijn uitgeput. Aan de z.g. verzamelaarsloketten zullen de zegels reeds dadelijk na bet gereedko men verkrijgbaar zijn. WIJZIGING VAN DE KIESWET. In een nota naar aanleiding van het verslag zegt de minister van Binnenland- sche Zaken, dat geen vrees behoeft te bestaan, dat hij' de regeling van het kies recht volmaakt zou achten, wanneer de onderhavige voorstellen eenmaal zijn tot stand gekomen. Niet alleen toch de uitwerking van bet bestaande stelsel zelf een materie die voortdurend leidt tot nieuwe problemen, die oplossing vragen maar ook de veel meer omvattende vraag, of het be staande stelsel voor de vorming van een volksvertegenwoordiging het juiste is, zijn punten, die voortdurend de aandacht van de regeering vorderen. Het kiesrecht is uit zijn aard nu eenmaal een stof, die aan wisseling onderhevig is en waarvan nim mer kan worden getuigd, dat het laatste woord er over gesproken is. Zonder ten deze eenige concrete toezeg ging te kunnen doen, moge de minister toch opmerken, dat vrees voor stilstand op dit punt van de zijde der regeering ook al heeft de ondernomen poging tot meer ingrijpende wijziging thans geen •ucoei gehad niet behoeft te beetaaa. Binnenland. Huurverlaging van woningwet-woningen. De handelsbetrekkingen met Italië. De lage boterprijs. Vergadering Kamer van Koophandel. Buitenland. Abessynië dreigt met mobilisatie. Weer Duitsche predikanten gearresteerd. De conferentie der Balkan-Entente. Eén onzer klanten schreef ons t „Hiermede heb ik het genoegen U te berichten, dat ik vorige week bij aankoop van 2.50 japemtof een „Astrid"-knippatroon naar maat heb gekregen. Het was bustemaat 108 c.M. Nu heb ik de japon juist af en kar niet nalaten U mede te deelen, dat de japon buitengewoon mooi is gewor den. Het maken ging zóó gemakkelijk en zonder eenige moeite, dat ik gaarne iedere dame het gebruiken van „Astrid" -knippatronen naar maat warm kan aanbevelen. „Astrid"-knippatronen zijn niet te vergelijken met confectie-patrcnen of andere systemen, daar deze nooit precies passen, ingewikkeld zijn en zeker niet de fijne coupe hebben van de „Astrid"-patronen. Nogmaals, ik ben er zeer tevreden over. Hoogachtend, (Volgt onderteekening.)" Wat de hoogte van het bedrag van de waarborgsom aangaat, het is uitermate moeilijk een objectief criterium te dien aanzien te geven. De thans nog onbekende practij'k speelt hier een belangrijke rol. Mocht deze te zijner tijd een antwoord geven, waaruit blijkt, dat de thans voor gestelde hoogte van bet bedrag niet aan de bedoeling beantwoordt, dan zal niet mogen worden geaarzeld, de noodige wij ziging tot stand te brengen. MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, De vorige week heeft onze hoofdstede lijke bevolking getoond, dat bet zijn eerste burgers om hun persoon en werk weet te waardeeren, en. dat men gaarne, als daar toe 'n gelegenheid wordt geschapen, daar aan uiting wenscht te geven. Als zoodanig komt 't Gom. v. Vrienden, dat 't initiatief nam, om bet 25-jarig ambtsjubileum van onzen burgemeester tot een feestdag voor hem en zijn familie te maken, alle lof toe. En de gevuld» Schuttershofzaal (waar het met de namiddag-Meizon op de glazen deuren behoorlijk warm kan worden, zon der dat men de overtollige warmte kan spuien) was een doorslaand bewijs van de groote plaats die onze eerste burger, reeds na zoo'n kort verblijf, beeft weten te ver- veroveren. Trouwens in zijn vorig» ge meenten is dit niet anders geweest, getui ge de sympathieke redevoeringen, uitge sproken door vroeger verworven en sinds dien gebleven vrienden. De volgende dag beeft een andere groo te vriendenschaar Dr Martens een onver- getelijken dag bezorgd. Door zijn werk als medicus heeft deze een grooten kring van vereerders gekregen, niet alleen te Mid delburg, maar zelfs tot ver over onze pro vinciale grenzen. En na zijn vertrek naar Gent beeft men hem nog eens naar Mid delburg weten te balen, waar bij met zijn vrouw werd bedolven onder een schat van hartelijk waardeerende woorden en bloe men. De exploitanten van de nieuwe Sehut- tershofzaal hebben tot heden niet te kla gen over belangstelling voor hun verga dergelegenheden. Behalve de talrijke groote vergaderingen die er belegd wor den, vond er deze week het Zuivel-propa- ganda-Gomité Ma geeohikte gelegenheid

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1