DONDERDAG 9 MEI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - Nu. 185 I Buitenland Neem 'n AKKERTJE Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiün -30 cent per regel. Jngeronden mededcelingcn 00 cent per regel Kloinn Advertenticn Dinsdags en Vrijdags 10.73, b j vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.81, Bij contract belangrijke korting. Gemeenteraadsverkiezingen. Nu de Statenverkiezingen achter den rug zijn, gaan we onze aandacht richten op de verkiezingen voor de Gemeente raden. Een van de belangrijkste punten daar bij is op d i t oogentolik, de indiening van de candidatenlijsten. Deze indiening moet plaats hebben op den tweeden Dinsdag van de maand Mei, dus op Dinsdag 14 Mei a.s. en wel tusschen 9 en 4 uur. Hieraan moet bijzondere aandacht ge schonken worden, daar het een enkele maal is voorgekomen, dat men na 4 uur 's middags met een lijst kwam aandragen. Gevolg van het feit, dat men de uren, waarop de stembus open is, verwarde mei den voor de candidaatstelling aangegeven tijd. Het spreekt vanzelf, die niemand, die met de indiening van een lijst is belast, daarmee zal wachten tot 't laatste oogen- blik. Verstandig handelt, wie reeds in den loop van den morgen voor de indie ning zorg draagt. Bij de voorbereiding van de candidaat stelling moet in de eerste plaats voor be hoorlijke invulling van het daarvoor vast gestelde formulier worden zorg gedragen. Vooral in sommige kleine gemeenten waar meerdere personen precies denzelfden naam dragen, is het gewenscht zich goed op de hoogte te stellen, teneinde onge- wenschte vergissingen te voorkomen. Van belang is verder, dat de in te die nen lijsten behoorlijk, d. w. z. alleen door kiesgerechtigde personen onderteekend zijn. Ook de candidaten zelf kunnen als dit om een of andere reden gewenscht mocht zijn, op de lijst hun handteekening plaatsen. Het aantal handteekeningen is niet in alle gemeenten gelijk. In gemeenten met minder dan 150 kiezers is het tenminste 3; in gemeenten met minder dan 1250 kie zers ten minste een vijftigste deel van het aantal kiezers en in de overige gemeen ten 25. Uit den aard der zaak is het ge wenscht, zich niet tot het uiterste mini mum te bepalen. De bepalingen omtrent de verbinding van candidatenlijsten, bij de Statenverkie zingen van zéér veel belang, leggen bij de Raadsverkiezingen, behalve in de groote gemeenten met meer dan 20.000 zielen, geen gewicht in de schaal. Artikel 50 van de Kieswet bepaalt toch, dat lijsten ingediend in een zelfden kies kring of in een gemeente, welke niet in kieskringen is verdeeld, niet kunnen worden verbonden. Er is nog een punt, waaraan in verband hiermede de noodige aandacht moet wor den geschonken, n.l. dat tegelijk met de indiening van de candidatenlijst moet worden overgelegd een schriftelijke ver klaring van iederen candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaatstelling op deze lijst. De hiervoor benoodigde formulieren zijn, evenals de candidatenlijsten, gratis ter secretarie verkrijgbaar. Italië in oorlogsstemming. De Italiaansche pers spreekt van de mobilisatie tegen Abessinië als van een onvermijdelijke noodzakelijkheid. D'e Stampa van Turijn spreekt ronduit van Duitsche fabrieken, die oorlogsmate riaal naar Oost-Afrika hebben geleverd en zegt, dat men precies weet over welke hoeveelheden wapenen de Abessijnsche regeering op het oogenblik reeds be schikt. Evenals de Popoio d'Italia verklaart ook de Corriere della Serra, dat het met het oog op den grooten afstand tusschen de havens in het moederland en die in Ita- liaansch-Oost-Afrika noodig is, om de mobilisatieformaties in verdedigingsposi ties te brengen. De voorbereidingen van Italië, die el- ken dag intensiever worden, geven getui gen van Italië's vasten wil om niet alleen de grenzen, die het toekomt, te handha ven, maar ook om eens voor goed de grenzen van de beide kolonies te beveili gen, m.a.w. Italië wil zich niet laten over rompelen. Andere bladen melden, dat in den loop van de eerste maand van dit jaar onge veer zestig ton oorlogsmateriaal naar Abessinië is gesmokkeld en wel van Spaansche, Belgische en Zweedsche ori gine. Het werd zoogenaamd voor Zuid- Amerika gekocht, doch gedurende de vaart werd de plaats van bestemming ge wijzigd. Staat Hitler onder censuur? Bij de jongste 1 Mei-rede op het Tem- pelhoferveld veroordeelde Hitier het ver leden, wijl het Duitsche volk, toen in zoo ontelbaar vele partijen, klassen, or ganisaties, groepjes, vakvereenigingen, wereldbeschouwingen en confessies ver deeld was. Het feest van 1 Mei, en de daarbij ge sproken redevoeringen worden nu in de Berlijnsche cinema's verbreid, maar daar bij is het niet algemeen opgevallen, dat de woorden des Führers aan een correc tie onderworpen werden. Het woord „con fessies" komt in deze weergave n.l. niet meer voor. Een of ander machtige heeft het geschrapt. Welke beteekenis aan dit verschijnsel toegekend moet worden, ligt in duister nis verborgen. Maar als verschijnsel is het waard gesignaleerd te worden. Havenstaking in Engeland. Onder de Engelsche havenarbeiders is een staking uitgebroken. De oorzaak van de staking schuilt in een conflict tus schen de werkgevers en werknemers in Aberdeen en aan de Clyde wegens de be taling van loon tijdens de dagen van het jubileumfeest. Tot nu toe staken een duizendtal werklieden. In de staking der Londensche dokwer kers is gisteren een overeenkomst be reikt. Een deel der dokwerkers heeft het werk reeds hervat, terwijl de overigen heden weer aan het werk gaan. Verbod van optochten. Iedere activiteit op politiek en sportge bied is door de politie te Bielefeld verbo den aan de kerkelijke jeugd- en beroeps organisaties, die voortaan niet meer het rt,cht zullen hebben tot het vormen van optochten, het uitsteken van vlaggen of het dragen van insignes. bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid enz. MAC PHERSON ROBERTSON OP SCHIPHOL. Hulde aan de Hollanders. De man, die de Melbourne-race uit schreef, sir MacPherson Robertson, is gistermiddag met lady Robertson op Schiphol aangekomeif. Piloot Viruly be stuurde de „Adelaar", die sir MacPherson van Engeland hierheen bracht. Op het platform van Schiphol was het een der winnaars in zijn machtige race, gezag voerder Parmentier, die de gasten uit Australië verwelkomde. Ook Fokker was daar aanwezig. Om 3.15 uur streek de Adelaar neer. Het eerste stapte uit de man van de Mel bourne-race. Het is een heer op leeftijd met een kleine grijze snor. Op hem volgde lady Robertson, die in een blauw mantel pak gekleed was. De stationschef Thom son trad naar voren en begroette de gas ten. Bijzonder hartelijk was de begroeting tusschen Sir MacPherson en Parmentier. Zij schudden elkander lang de hand. Het was een typisch gezicht de oudere figuur van den Australiër en de jonge Parmentier. In het restaurant namen de beide gasten met den heer Thomson en gezagvoerder Parmentier plaats. De Engelsche thee werd geserveerd. Zoo nu en dan stond de Australiër op om een blik over het vliegveld te laten glijden. Om vier uur hebben de gasten zich naar het Amstel- hotel begeven. „Ik heb met mijn race de wereld in vlammen gezet", verklaarde sir Macpher- son Robertson later. „De K.L.M.-machine, die den tweeeden prijs won, heeft mijn bedoelingen het best vertolkt. Ik heb natuurlijk wel waardee ring voor Black en Scott, maar zij heb ben in drie dagen vijf landingen gemaakt. De K.L.M.-machine twee-en-twintig, waar bij zij mail opnam en afleverde. Dat be- teekent oneindig veel meer. De Holland- sche bemanning heeft het 't beste gedaan van de geheele wereld." Koningin Astrid in Noordwijk. Vanuit Brussel wordt het bericht te gengesproken, dat Koningin Astrid in den loop van den zomer, evenals haar beide oudste kinderen, eenige weken te Noord- wijk zou komen doorbrengen. Wel zal de Koningin er nu en dan een bezoek brengen aan haar kinderen. Niet-geconfingenteerde papierwaren. Men verzoekt mede te deelen, dat de lijst van goederen, welke zijn uitgezon derd van de contingenteering van papier en papierwaren, is aangevuld met boe ken, tijdschriften en muziekdruk in de Nederlandsche taal. Het huldeblijk voor de K XVIII. Door het Marinebestuur is, uit de dag bladen kennis genomen van het initiatief door een comité „Onze Marine" geno men, om het Nederlandsche volk op te wekken tot het toonen van zijn waardee ring voor de reis van H.M. onderzeeboot K XVIII en voor de prestaties van hare bemanning. Het heeft de aandacht getrokken, dat het comité zich niet met het Marinebe stuur in verbinding heeft gesteld, en dat thans in de pers een bericht is versche nen omtrent een voornemen tot het bij eenbrengen van gelden voor een hulde blijk in den vorm van gebrandschilderde ramen in marinegebouwen en tot het vor men van een fonds, zonder dat voor het eventueel aanbrengen van die ramen en de fondsvorming instemming wordt ge vraagd. 1 i Ter voorkoming van teleurstelling voor hen, die met de beste bedoelingen aan genoemd comité een bedrag zouden wil len afstaan, zij er op gewezen, dat ge schenken als bovenbedoeld in geen geval aanvaard kunnen worden zonder goed keuring van den Minister van Defensie. Deze goedkeuring is tot dusverre zelfs niet gevraagd, dus nog veel minder ver leend. Minister bezoekt de Wieringermeer. Gisteren heeft de minister van Water staat, jhr ir O. C. A. van Lidth de Jende, zijn eerste ambtelijk bezoek aan den Wie- ringermeerpolder gebracht, welk bezoek een algemeen oriënteerend karakter droeg. Zijne Excellentie was vergezeld van ir J. A. Ringers, directeur-generaal van den Rijkswaterstaat en ir S. Sme ding, directeur van den Wieringermeer- polder. Na de lunch, welke te Slootdorp werd gebruikt, maakte men een rondrit per auto door den geheelen polder. Om vier uur verliet men de Wieringermeer. Be lijkenverbranding. Van 1 Jan. 1935 tot 1 Mei 1935 zijn in het crematorium op Westerveld 290 ver- asschingen uitgevoerd of 72 meer dan in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. Naar de sekse verdeeld: 152 mannen en 138 vrouwen; uit Den Haag 81, Amster dam 51 en Rotterdam 13. Kon de verkiezingsplaat aanstoot geven? Op de vragen van het Tweede Kamer lid Mr G. A. Boon in verband met de verwijdering, op verzoek der politie, van verkiezingsplaten der afd. Amsterdam van „De Vrijheidsbond", heeft de minister van Binnenlandsche Zaken schriftelijk o.m. het volgende medegedeeld. Op 3 April heeft de Amsterdamsche politie zich gewend tot het afdeelings- bestuur van De Vrijheidsbond te Amster dam, naar aanleiding van een klacht van den Duitschen consul-generaal te Amster dam, over het z.i. stuitende karakter van een der verkiezingsreclames van die par tij. De leiding van genoemde afdeeling verklaarde zich niet bereid tot het doen verwijderen van die reclame, doch zegde toe, erkennende de mogelijkheid, dat de afbeeldingen in een enkel opzicht ver keerde indrukken konden doen ontstaan, de noodige wijzigingen te zullen doen aan brengen, om elke aanleiding tot het be trekken van de voorstellingen op een be paald land weg te nemen. Deze wijzigingen waren op 4 April niet aangebracht. Op dien datum is van de zijde van de Amsterdamsche politie in overweging gegeven de platen te verwij deren. Een last daartoe is niet gegeven, terwijl ook van regeeringszijde geen in menging heeft plaats gehad. De leiding der afdeeling van De Vrijheidsbond zegde toe, tot verwijdering te zullen overgaan. In enkele opzichten kon, naar de mee ning van den minister, de indruk worden gewekt, dat de bewakers van het afge beelde concentratiekamp in Duitsche uni formen waren gestoken. Aangezien de leiding van bovengenoemde afdeeling zelf erkende, dat door de afbeeldingen de in druk kon worden gewekt, dat zij betrek king hadden op een staat, waarmede ons land vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt, komt het den minister voor, dat hier van toegeven aan overgevoelig heden niet gesproken kan worden. De Centr. Landbouworganisaties. Gisteren is een vergadering gehouden van de dag. besturen der drie Centrale Landbouworganisaties (t.w. den Christ. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, den Kath. Nederl. Boeren- en Tuinders- bond en het Kon. Nederl. Landbouw- Comité). In verband met het feit, dat de aan wezige fondsen het mogelijk zouden ma ken den toeslag op den m e 1 k p r ij s te verhoogen, hetgeen in verband met de uiterst moeilijke omstandigheden, waar in het veehoudersbedrijf verkeert, nood zakelijk is, werd besloten in overleg met den Alg. Ned. Zuivelbond zoo noodig daartoe stappen bij de regeering te doen. Besloten werd een adres te richten aan de ministers van Financiën en Economi sche Zaken met betrekking tot de door grondeigenaren te betalen jachtrente welke in verschillende gevallen als veel te hoog moet worden beschouwd. Besloten v/erd aan de studiecommissie voor de saneering van den vee- en vleeschhandel, samengesteld door de organisaties van bij den vee- en vleeschhandel belanghebbenden mede te deelen, dat het niet op den weg der Cen trale Landbouw-organisaties ligt aan de saneering van den vee- en vleeschhandel mede te werken. In verband met het feit, dat het be talingscontingent voor den uitvoer van land- en tuinbouwproducten naar Duitschland zeer ongunstig wordt beïnvloed, doordat behalve de vor deringen uit hoofde van Nederlandschen en Ned.-Indischen export naar dit land, tevens zeer belangrijke bedragen aan rente en aflossing van aan dit land ver strekte leeningen, over de clearing wordt voldaan, werd besloten bij den minister van Economische Zaken aan te dringen op vergrooting van de exportmogelijkheid van land- en tuinbouwproducten. Besloten werd een brief aan de Regee ring te richten, waartij de teleurstelling der organisaties wordt uitgesproken over het uitstellen van de indiening van een wetsontwerp betreffende verlaging van vaste lasten. Gehoopt wordt, dat de Regeering daartoe alsnog ten spoedigste zal besluiten, aangezien dage lijks boeren en tuinders tengevolge van den druk der vaste lasten ten onder gaan en iedere dag uitstel de kans op onge lukken vergroot. Besloten werd bij het College van Reg.- commissarissen aan te dringen op de wenschelijkheid bij de inkrimping van den pluimveestapel, het pluimvee in de eerste plaats te reserveeren voor die bedrijven, welke krachtens hun aard daar voor het meest in aanmerking komen en in streken, welke voor dezen tak van bedrijf het meest geëigend zijn. Ned. Chr. Landarbeidersbnd. In de gisteren voortgezette vergadering van den Ned. Chr. Landarbeidersbond werden uitvoerige 'besprekingen gevoerd over de financieele verslagen 1933 en '34. De rekening liep in beide jaren resp. over f 292. 172 en f 287.247. Het kapitaal be droeg op 31 December 1934 een bedrag van f 480.145. De rekening van de werkloozenkas be liep van 1 Juni 1933 tot 31 Mei 1934 een bedrag van f 1.235.617 aan inkomsten en f 1.133.813 aan uitgaven. In de tweede helft van '34 waren de inkomsten 470.128 gld., de uitgaven f 212.409. Het vermogen van de werkloozenkas bedroeg op 31 De cember 1934 f 94.688. Aan het hoofdbestuur werd hulde ge bracht voor het zuinig en accuraat be heer. Het beleid van het hoofdbestuur werd onder applaus zonder bespreking goed gekeurd. Bij de bespreking van de redactie van het vakblad werd gevraagd, waarom in het orgaan geen stelling genomen is te gen het streven om vrijgestelden uit de vertegenwoordigende lichamen te weren. Dat men ook in de Christelijke partijen zoo weinig contact heeft met de arbeiders is een gevolg hiervan, dat men voet geeft aan dergelijke gedachten. De Chr. arbei ders voelen niets voor de Duitsche metho den. Zij zullen zich niet laten brengen tot handopsteken en „heil"-geroep tot een mensch; zij willen hun hand alléén op heffen tot God. De heer Oudekerk verklaarde, dat hij meent, dat de Bond verre moet blijven van het politiek terrein en niet moet kie zen voor één der Christelijke politieke partijen, van welke kleur ook. Als de ar beiders klagen over de politieke partijen, moeten ze in die partijen gaan en er min der over praten op de bruggen en de hoe ken der straten. De secretaris-penningmeester, de heer H. Oudekerk, gaf een overzicht van den financieelen toestand van den bond. Spr. wees er op, dat het ledental in 1933 steeg van 25.052 tot 27.120, en in 1934 eerst steeg van 27.170 tot 27.929 en daarna daalde tot 26.898. Spr. lichtte toe, dat uit dat verlies is af te lezen, dat een aantal leden alleen lid werd om de werkloozen kas. Ook heeft men veel menschen toege laten, die feitelijk geen landarbeiders wa ren. De bond verliest ook wel eens leden, doordat bijv. niet regelmatig de contribu tie elke week wordt opgehaald. Zooiets behoeft niet voor te komen. Het verlies stemt spr. niet pessimis tisch. De bond is in de laatste jaren wel wat erg vlug gegroeid. Van de menschen, die pas toegetreden zijn, kan men niet verwachten, dat ze organisatorisch ge schoold zijn. D© inkomsten zijn gedaald met gemid deld 13150O gulden per maand door de daling van het ledental. Komend op de algemeene toestanden in het landbouwbedrijf, zeide spr., dat de aanval op de loonen in de venen niet op zichzelf staat. Ze bewijst, dat de werkge vers de oude toestanden, los van de con tracten, terug willen. Al is de bond finan cieel gezond, er moet gezorgd worden, dat de leden principieel gezond zijn en dat de financieen nog verstevigd worden, opdat de bond kan zijn een schild voor de zwak ken. Feitelijk kan de bond niet buiten een Binnenland. De Eerste Kamer over de Indische be grooting. De begrooting van het Zuiderzeefonds. Vergadering der centrale landbouworga nisaties. Jaarvergadering Ned. Chr. Landarbei dersbond. De verkiezing van Ged. Staten. Buitenland. E'a oorlogsstemming in Italië. millioen reserve. Men moet er mee reke nen, dat de conflicten thans van grooter omvang zullen zijn dan in het verleden. Spr. wees er in dit verband op, dat de boeren zich over grooter gebied aaneen sluiten juist om een tegenwicht te vormen tegen de positie der landarbeidersbonden. Dat in plaatsen, waar de bond al jaren werkt er geen contract kan komen, terwijl de boeren wel groote steunbedragen ont vangen uit de publieke kassen is niet in orde. Spr. meent, dat de Rageering mee aandrang in deze richting moet oefenen, In de avondzitting kwamen de voor stellen aan de orde, die hoofdzakelijk be trekking hadden op de werkloozenkas. EERSTE KAMER. De Indische begrooting. De Eerste Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van de Indische begrooting. De heer Mende Is (S.D.) begint, nu deze minister voor het eerst na zijn ge lukkig herstel van de ondergane operatie weder in deze Kamer is, met woorden van gelukwensch, daar hij zich over dien goeden afloop ten zeerste verheugt. Spr. zegt dit gaarne, want hij; koestert veel sympathie voor den persoon van mi nister Colijln; in het vervolg van zijn rede zal spr. echter niet zoo vriendelijk over de politiek van den minister kun nen spreken. Spr. waardeert, dat de minister er in geslaagd is het tekort van de Indische begrooting te verminderen. Tegenover een bedrag aan uitgaven, dat tot 300 millioen is teruggebracht, staan echter nog te wei nig inkomsten, zoodat nog een tekort van ca. 40 millioen valt te constateeren. Het gaat er nu om hoe de minister daarvoor dekking zal trachten te vinden. Men moet de middelen van Indië versterken, anders komt men niet tot een sluitend budget. De minister evenwel meent nog verdere ver laging van de uitgaven te moeten berei ken en wijst verhooging der middelen af. Van de exhorbitante rechten wordt, naar Spr. verder betoogt, een gebrnk ge maakt, op een wijze, als waarvoor deze rechten nooit zijn bedoeld. Het recht van vereeniging en vergadering wordt illusoir gemaakt. De G.G. kan het vergaderen van bepaalde organisaties zonder meer ver bieden; hij kan zalen sluiten voor den tijd van een jaar. Men verwijlt den Volksraad nu, dat hiji zooveel moties heeft aangenomen, maar hoe anders kan dat college, dat te maken heeft met een ambtenarenregeering, zich uitspreken? Spr. critiseert, dat men den eenigen sociaal-democraat in den Volksraad niet heeft herbenoemd. De heer Janssen (R.K.) brengt hul de aan het beleid van den gouverneur- generaal en sluit zich aan bij degenen, die blijkens het voorloopig verslag heb ben aangedrongen op bevordering van de samenwerking tusschen regeering en de verschillende partijen in den Volks raad, al geeft hij toe, dat van het middel om door moties invloed uit te oefenen een al te ruim gebruik is gemaakt. Art. 177 van de Indische staatsregeling is ten aanzien van de missie op Bali wel zeer eenzijdig toegepast. Spr. vertrouwt, dat in het vervolg het werk der missie rustig zal kunnen worden voortgezet. Prof. De Savornin Lohman (C. H.) brengt hulde aan den gouverneur- generaal voor de reeds tot stand ge brachte bezuinigingen. De financieele po sitie van Indië is nog steeds precair, doch het stabilisatievlak schijnt welhaast te zijn bereikt. Wat het optreden tegenover extremis tische elementen betreft, treft spr. een vergelijking met het optreden van den vorigen enderkoning van Britsch-Indië, die in beginsel een groote lankmoedigheid toonde (in overeenstemming met wen- schen van den heer Mendels, al heeft hij deze niet geuit) doch die, toen het erop aankwam krachtig elk revolution- nair of extremistisch streven den kop in drukte. Zoo is ook in Ned.-Indië ge schied. De interneering is geen strafmaat-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1