Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws Telegrammen. Laatste Berichten. A. Smit, stelden mede tot zijin beschikking den staf van ingenieurs, teekenaars en specialisten, verbonden aan deze groote onderneming, en zoo vond de heer Slot hier een vruchtbaar terrein om zijn stout ste fantasieën te verwezenlijken. Thans, na 4 maanden, is de fabriek in volle werking. Wat zich daar binnen de muren van „De Schelde" afspeelde bleef tot dusver voor profane oogen verborgen. Er werd hard gewerkt aan dit nieuwe bedrijf. Men heeft ons thans een kijkje gegund in de gemetamorphoseerde fabriek. En wat ons getoond werd van hetgeen in die luttele vier maanden is bereikt, doet ons met grond verwachten, dat in de komende maanden uit Vlissingen belangrijke nieu wigheden op vliegtechnisch gebied zul len mededingen in den eervollen strijd om de verovering van de lucht. Pech heeft de Pander-Postjager te gronde gericht. Maar erkend mag worden, dat dit vlieg tuig voor zijn tijd getuigenis aflegde van bet groote kunnen en de vooruitstrevende ideeën van zijn constructeur. Het had een groote snelheid en zeer goede vliegeigen- schappen. Gesterkt door de ervaring is de heer Slot hier met vernieuwde ener gie aan het werk gegaan. Thans is bet zoo, dat scheepsbouw en vliegtuigbouw hier als het ware zijn sa mengevloeid. Naast de Panderploeg, die met hem mee kwam, werd een aantal metaalbe werkers van „De Schelde" geselecteerd en in de af deeling vliegtuigbouw te werk ge steld. Daarnaast krijgen de jongeren hun kans. Er is een klasse jongelui gevormd van 14 tot 16 jaar, die na nauwkeurig onderzoek werden aangenomen om opge leid te worden tot houtbewerker in den vlietuigbouw. Zij krijgen een volledige op leiding als houtbewerker, beginnen van meet af aan, waarna zij meer speciaal bekwaamd worden voor het fijnere vlieg- tuigwerk. Dat er voor dit vak van de toe komst groote animo is onder de jongelui van Vlissingen behoeft geen betoog. Terwijl zoo aan de voorbereiding van de vliegtuigfabriek werd gewerkt, is in afwachting een kleinere editie van de Postjager op stapel gezet. Dat is de S 12, bestemd voor den heer De Geus van den Heuvel van de Amsterdamsche Aeroclub. Gesterkt door de ervaring opgedaan met de Postjager zijn alle fouten hier na tuurlijk vermeden. De constructeur kon voortbouwen op de ervaring, welke hij mistte toen hiji dit geheel nieuwe type destijds op stapel zette. Het heeft precies denzelfden vorm, laagdekker. Maar daar het kleiner is, kon met één motor worden volstaan, een Gypsy motor van 130 P.K., die het vliegtuig, dat plaats biedt aan vier personen een snelheid geeft van 215 kilo meter met een actie-radius van 1000 kilo meter. Als het vliegtuig zoover gereed is dat het naar het vliegveld te Vlissingen kan worden vervoerd, zal de heer De Mul, de instructeur van de Nat. Luchtvaart- school, het den luchtdoop laten onder gaan om het daarna verder in te vliegen. Het ligt in het voornemen dit Postja- ger-type in verschillende afmetingen te gaan bouwen. Opgemerkt moet nog wor den, dat biji den bouw van de body ge bruik is gemaakt van geluiddempende stoffen, zoodat men naar den eisch van den tijd in het interieur geen last heeft van lawaai. En dan heeft de heer Slot zich tot taak gesteld mede te werken aan de oplossing van de vraag naar een goedkoop en goed vliegtuig voor iedereen. Dit wordt de „Schelde Musch", een metalen tweedek- kertje, dat compleet en vliegklaar gele verd wordt voor f 1500.Het is een één-persoons vliegtuig, dat naar verkie zing open of met conduite interieur ver krijgbaar wordt gesteld. Ook hierbij zal men streven naar vermijding van lawaai. Als motor doet dienst een Sarolea- of Douglasmoitor van de motorfiets van 12 tot 20 P.K., waardoor men een snelheid kan ontwikkelen van 120 kilometer. Men zal er drie uur mee kunnen vliegen zon der bij te tanken, terwijl de kosten be groot worden op plm. f 5 per uur. En verder zijn er groote plannen in voorbereiding. Zoo wordt er ernstig ge dacht aan een groote verkeersmachine genre Douglas met twee of vier motoren, geschikt voor 36 tot 40 passagiers. Op aanvraag van binnen- en buitenland is men bezig met het ontwerpen van ver schillende militaire machines, waaronder een jager, die een snelheid kan ontwik kelen van 450 kilometer. Deze machines worden een combinatie van hout en me taal. En ten slotte denkt men zich te gaan toeleggen op den bouw van watervlieg tuigen. Niet alleen voor de militaire lucht vaart, ook voor de civiele luchtvaart ver wacht men voor het watervliegtuig een groote toekomst. „De Schelde" is aan het water gelegen en kan dus zonder offers zich ook op dat gebied gaan toeleggen. „De Schelde" zoekt dus nieuwe banen voor haar arbeiders, haar etablissemen ten en Outillage. Niet het minst in het belang van de nationale industrie is het te wenschen, dat zij er in zal slagen den weg te vinden die het mogelijk maakt in Vlissingen een nieuw centrum te stichten voor den vlieg tuigbouw. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Puttershoek, J. J. Post, cand. te Bodegraven. Bedankt voor Ridderkerk, Jac. Ver maas te Hoogeveen. Voor Raamsdonk, G. van Veldhuizen te Hantum. Voor Ooster zeeEchteni Th. E. v. d. Brug te Ooster- Nieland. Beroepbaar. De heer J, "Wiers- ma, theol. candidaat en hulpprediker bij de Ned. Hjerv. gemeente te Haren (Gron.) stelt zich beroepbaar. Bij Kon. besluit van 4 Mei is aan dr F. G. A. Philips op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R.H. B.S. te O o s t b u r g. Bezuinigingsplan en o n d e r w ij s. Het dagel. bestuur van het Kath. Onderwijzers Verbond heeft beslo ten het verbondsbestuur bijeen te roepen tegen 26 Mei a.s., waaraan vooraf zullen gaan vergaderingen der hoofdbesturen in de verschillende bisdommen met mogelijk ook vooraf algemeene vergaderingen om de leden der onderwijzersorganisaties te kunnen hooren. (Onderwijzers-examens. Als gecommitteerden bij de eind-examens aan de kweekscholen zijn benoemd: Bijz. kweekschool te Middelburg, Heerengracht M 29 en de rijkskweek school te Middelburg en te Oost burg: A. Smit Jzn, Rotterdam;'J. W. Dippel, Middelburg; mevr. Ir L. van Nou- huys-Van Zwanenberg, Vlissingen. Bijz. kweekscholen te Oudenbosch, Kerk straat A 368 en Markt A 294 en te Ber gen op Zoom, Van Hasseltstraat 2: Mr G. G. J. M. Merkelbach van Enkhuizen, Roosendaal; J. van Dongen, Bergen op Zoom; Mej. M. Th. F. Schul, Roosendaal; P. J. Steinz te Goes. Muiterij in kamp bij Vlagtwedde. Spannende momenten waren bet aan de Nederlandsch-Duitsche grens toen Maandagmorgen in het ge vangenkamp Neu Sustrum, dat ongeveer 1400 meter van de grens ligt, een muiterij uitbrak. Achttien man braken los, na eerst drie wachtposten te hebben neerge slagen. Onmiddellijk is op de ontsnapten mitrailleurvuur geopend, dat voor een deel op Nederlandsch grondgebied be landde. Het gelukte den toegeschoten Luitsche politiemannen zich van dertien der ontvluchten meester te maken. Een is daarbij door een schot in den buik ge troffen, en in het ziekenhuis te Papen burg overleden. Vier anderen zijn in Ne derland terechtgekomen en door de mare- chausseebrigade te Ter Apel gearresteerd en opgesloten. Daar het zeer zware mis dadigers zijn zullen zij naar Duitschland worden uitgeleverd. In twee kelders geval len. Gisteravond kwam de knecht D. uit Overhoven, werkzaam in de brouwerij Ar- noldts te Sittard hij het afdalen van een trap, die naar den kelder voert, te val len. De ongelukkige kwam in den eersten kelder terecht en viel daarna nog in een tweeden kelder. Met een hersenschudding en een schedelbasisfractuur werd het slachtoffer opgenomen en naar het zie kenhuis vervoerd. Daar is hij overleden. Inbraak in kerk te Linne. Geringe buit. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in de r.k. kerk te Linne. Alle offerblok ken werden geforceerd, terwijl ook de tabernakels, alsmede een brandkast wer den opengebroken. Daar de pastoor den avond tevoren de offerblokken had gele digd, was de buit slechts gering. Uit het tabernakel van het hoofdaltaar hebben de inbrekers de gouden monstransen en kel ken genomen. Zij hebben deze echter op het altaar laten staan. Mazelen te Uden kracht dadig bestreden. De geneeskun dig inspecteur van de Volksgezondheid voor Noord-Brabant en Zeeland te Nij megen, dr J. G. Bantjes, heeft in samen werking met den burgemeester en de plaatselijke artsen uitgebreide maatrege len genomen ter bestrijding van de ma- zelen-epidemie, die te Uden heerscht. Bij het onderzoek, dat dr Bantjes ter plaatse instelde, bleek, dat ruim 250 kinderen la dende waren aan de besmettelijke ziekte. Hieivan zijn er negen overleden, terwijl nog twee in levensgevaar ver keer en. De laatste dagen hebben zich nog slechts enkele nieuwe gevallen voorgedaan en men hoopt verdere uitbreiding te kunnen voorkomen. De snelle uitbreiding van de ziekte is een gevolg van de zeer onhygiënische toe standen, die in bepaalde wijken van bet dorp beerscben en bet veelal te laat in roepen van geneeskundige hulp. De scholen zijn gesloten en het gemeen tebestuur heeft de bevolking voorgelicht 'Omtrent de wijze, waarop de ziekte moet worden bestreden en betgeen noodig is. om uitbreiding te voorkomen. Uit de warmte in de kou. Gisteren heeft de koude Noorden wind wel heel snel een domper gezet op de vréugde, die de zomersche dagen van Zaterdag tot Maandag ons hadden bereid Hét is een van die koude-invallen, waar in dezen tijd van bet jaar telkens kans op is, vooral omstreeks 12 Mei (IJshei- ligen). Gistermiddag was het ongeveer 12 gr. G. (dat is 22 gr. F.) kouder dan eer gisteren! Toch ziet bet er dezen keer naar uit, dat het weer zich betrekkelijk spoedig zal verbeteren. (Hbld.) De Koningin en het Ned. Muziekfeest. AMSTERDAM. H. M. de Koningin zal als blijk van Hoogstderzelver groote be langstelling voor het Ned. Muziekfeest 1935 zich Donderdagavond op het laatste orkestconcert in de groote zaal van het Concertgebouw laten vertegenwoordigen door haar Kamerheer Jhr C. C. Fix. Vergadering Holl. Mij. van Landbouw. De toekomst voor den landbouw uiterst somber. AMSTERDAM. Hedenmorgen begon in de groote zaal van Krasnapolsky de al gemeene vergadering van de Holl. Mij voor Landbouw. De voorzitter, de heer P. Stapel Cz., begroette de aanwezigen en speciaal de heer Huizinga, inspecteur van den Land bouw. Zoo somber en schier wanhopig, aldus begon de heer Stapel zijn openingswoord, als thans heeft bij menschenheugenis de toekomst van onzen landbouw en vooral voor de veehouders en de tuinbouwers er nog nimmer uitgezien. Vandaag wil ik voor U met de open lijke bekenning komen, dat de ineenstor ting van ons bedrijf op de zwaar belaste punten een aanvang heeft genomen. Waren onze veehouderij en tuinbouw in onze jaren van voorspoed aange wezen op export, nu we meer en meer het binnenland als voornaamste afzetgebied zien toegewezen, beteekent dit dat zij een structuur verandering zal moe ten ondergaan. De akkerbouw echter staat er ook niet onverdeeld gunstig voor. Het zoo juist per 1 Mei afgesloten boekjaar zal onge twijfeld voor vele akkerbouwers een gun stig beeld te zien geven, men hoede zich er echter voor te gaan spreken van een gunstige positie dezer bedrijven, want een permanent karakter draagt deze uit zondering niet. Het zijn toch de groote oogsten waar aan dit resultaat is te danken. Bij ge middelde oogsten daarentegen zouden bij de thans vastgestelde prijzen vele akker bouwers moeite hebben gehad de bedrijfs- rekening sluitend te krijgen. Dit opent echter voor onzen akkerbouw sombere perspectieven, want het veel besproken gunstige jaar is voor den Minister van Economische Zaken aanleiding geweest om de richtprijzen voor de tarwe en peul vruchten wederom te verlagen. Dit is een besluit van den Minister geweest, waarmee de geheele georganiseer de landbouw zich niet accoord heeft kun nen verklaren. Het is m.i. de taak der landbouworganisaties om in dezen te blij ven volhouden en te trachten een zekere onevenwichtigheid in de beslissingen van den Minister te doen plaats maken voor het inzicht, dat thans omtrent de positie van het landbouwbedrijf bij de landbouw organisaties bestaat. Te lang heeft de regeering gedraald met het ingrijpen op het gebied der zuivel producten. Verhooging van den melk prijs is onafwijsbaar direct geboden en zeer tot ons leedwezen moeten wij hier melding maken van een afwijzend ant woord op een desbetreffend verzoek onzer organisatie. Tenslotte zeide spr.: Thans is de nood zoo hoog gestegen, dat zij met voorbij gaan van alle door Kamers van Koop handel en door tal van andere geuite be weringen tegen den landbouwsteun slechts blijft aandringen op onmiddel lijke verbetering van de positie der vee houderijbedrijven en protesteert tegen elke verlaging van den landbouwsteun. Waarde geïmporteerde automobielen. DEN HAAG. D. A. N. W. B. heeft zich in verband met het feit, dat door verschil lende factoren een groot deel van de hier te lande geïmporteerde automobielen een hoogeren catalogusprijs hebben dan het bedrag waarvoor zij plegen te worden ver kocht, tot den Minister van Financiën ge wend, met het verzoek te willen bevorde ren, dat voortaan als grondslag van de berekening van de waarde van nieuw aangekochte automobielen zal worden uitgegaan van de reëele waarde daarvan instede van zooals tot heden geschiedt van den catalogusprijs. De zomervliegdiensten. AMSTERDAM. De K. L. M. zal gedu rende den zomerdienst, welke voor het binnenlandsche luchtverkeer van 15 Mei tot 5 October duurt, de volgende diensten onderhouden: AmsterdamRotterdamHaamstede Vlissingen v.v. 2 diensten per dag; van 24 Juni tot en met 9 Sept. wordt deze lijn doorgetrokken naar Knocke, terwijl te vens gedurende deze periode een directe Weekend-dienst RotterdamKnocke v.v. wordt ingesteld (facultatief). Tijdens het hoogseizoen (13 Juli tot en met 30 Aug.) wordt nog een derde dage- lijksche dienst aan de bestaande toege voegd. RotterdamAmsterdamGroningen v.v. 2 maal daags, RotterdamAmsterdam Twente v.v. 2 maal daags, Eindhoven Brussel v.v. 2 maal daags. D'eze diensten zijn zoodanig ingericht, dat alle lijnen te Amsterdam, resp. Rotterdam aansluiting op elkander hebben, zoodat er verbindin gen Twente-Zeeland-Knocke enz. gescha pen zijn. Op alle lijnen loopen Zaterdags z.g. Weekend-diensten in beide richtingen. Dé verbinding EindhovenBrusse, wordt ditmaal voor het eerst geëxploi teerd. De aanslag te Midden-Beemster. MIDDEN-BEEMSTER. In verband met de aanranding, welke gisteren ten huize van den veehouder S. aan den Purmeren- derweg is gepleegd, vernemen wij, dat de 23-jarige dader ten huize van zijn broer te Drachten (Fr.) is gearresteerd. Hij is naar Midden-Beemster overgebracht en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Da toestand van Minister Flandln. PARIJS. Daar de Minister gisteren nog hevige pijn aan zijn arm had hebben de geneesheeren besloten den arm op nieuw te zetten. De patiënt heeft een onrustigen nacht gehad, doch in den ochtend is hij rusti ger geworden. Zijn toestand is bevredi gend. Revolutionair complot. LISSABON. De Portugeesche regee ring deelde gisteravond mede, dat zij er in was geslaagd een revolutionair com plot op de vloot te ontdekken en te on derdrukken. Verscheidene officieren zouden zijn ge arresteerd en uit hun functie ontzet. Zes mijnwerkers gedood. NEW YORK. In een mijn te South Wilkensbarre in Pennsylvanie is een mijnkooi omlaag gestort van een hoogte van circa 120 M. Zes mijnwerkers wer den gedood en 70 ernstig gewond. Het werkkamp te Westhove. Het werkkamp te Westhove, georgani seerd door het Provinciaal Comité van de Centrale voor Werkloozenzorg wordt mor gen weer gesloten. Onder de uitnemende leiding van den kampcommissaris, Dr A. van Selms te Hansweert en de heeren J. Lorier en C. van Maastricht, is hier door een 20-tal jeugdige werkloozen uit verschillende deelen van Zeeland een tiental dagen gekampeerd. Des morgens werd gewerkt met het nuttig gevolg, dat een oud pad, het z.g. „Gebed zonder eind" dat langzamerhand onvindbaar was ge worden, weer in goeden staat is gebracht. Verder werden van boomstammen enkele sterke rustbanken gemaakt, terwijl o.a. ook over een der sloten een rustiek brug getje werd gelegd. De middagen waren bestemd voor ex cursies enz. De jeugdige werkloozen hebben met veel genoegen deze kampdagen meege maakt. Geen wonder ook. De verzorging was uitstekend en er heerschte een uit nemende stemming. Voor deze jonge men- schen moet het wel een bijzonder genot zijn geweest eens enkele dagen uit het gewone zorgen-leven uit te zijn. Getracht wordt nu om in een andere omgeving een soortgelijk kamp in te richten. Zestiende Ouderlingen-conferentie. Heden werd te Goes onder voorzitter schap van den 'heer Prins te Vlissingen de zestiende conferentie van Geref. ouder lingen in de provincie Zeeland gehouden Na opening der goed bezochte vergade ring op de gebruikelijke wijze wees de voorzitter in zijn openingswoord op de ernstige omstandigheden, waaronder we verkeeren. De kerk wordt op vele manie ren bemoeilijkt. De economische moeilijk heden gaan ook de leden onzer kerken, en zeker de jonge menschen niet voorbij Maar wij mogen arbeiden in de kracht van den opgestanen Christus. Moge ook deze dag weer bezielend werken. Hierna werden enkele huishoudelijke zaken afgehandeld. De penningmeester kon een batig saldo melden van f 261.61. Besloten werd tot vermindering der bij dragen van de kerken over te gaan. Vervolgens hield de heer J. Hooger- heide te Wemeldinge een referaat over: „Huisbezoek en vakorganisatie". Spr. toont eerst aan de groote waarde van bet huisbezoek, dat wel eens in het gedrang komt door de vele vereenigingen en vergaderingen. Onbekende schrijvers hebben aan Spr. gevraagd, wie hem heb ben geïnspireerd over dit onderwerp te spreken. Hij is daartoe geïnspireerd door de tranen en zuchten van een geslacht, dat onder grooten socialen druk is opge- gToeid. Men zegt, dat de Calvinisten zoo be krompen zijn, en dat het huisbezoek hen nog meer gebonden maakt. Spr. zet in antwoord daarop de Geref. beteekenis van het huisbezoek uiteen. We zijn niet bekrompen, maar wij hebben perspectie ven. Het gaat voor ons om het koning schap van Jezus Christus en over de vraag, hoe dit werkelijkheid te maken in het wereldleven. D'aarom mijden we ook geen enkel levensterrein en gaat het ook bij het huisbezoek niet alleen om het per soonlijk geloofsleven. Het gaat om het geestelijk welzijn van het gezin in den meest ruimen zin, dus ook om het maat schappelijk leven, om de verhoudingen in het gezin en in de maatschappij. We komen hier ook in aanraking met de vakbeweging, die voor sommigen was en misschien nog is als een roode lap voor den stier. Spr. schetst in dit ver band het ontstaan der vakbeweging in de tweede helft -der vorige eeuw, toen de toestand der arbeiders droevig was en door hen ontzaglijk is geleden. Vele ar beiders hebben toen helaas hun geloof verloren. Spr. geeft vervolgens een overzicht van de bestaande organisaties van patroons, middenstanders en arbeiders. Duizender staan nu geschaard achter de banier van bun vakorganisatie. Zeer veel arbeid wordt in en door deze organisaties to: stand gebracht. We kunnen voor deze organisaties nie' dankbaar genoeg zijn. Dé maatschappij zou er heel anders uitzien als ze er niet waren. Er wordt nu overleg gepleegd en de overheersching van één klasse is ge broken. We hebben nu collectieve con tracten gekregen. De vakorganisaties zijn altijd opgekomen voor de zedelijke waar de van den mensch. De arbeidsvoorwaar den zijn beter geworden. Komt het tot bedrijfsorganisatie, dan vormen de vak organisaties daarvoor een hechte pijler. Helaas is het liberaal individualisme vooral ten platteland© nog niet uitgestor ven. D'aartegen moet de Ghr. vakorgani satie strijden. Maar ook tegen het revo lutionair streven der roode vakorganisa tie. De Chr. organisaties hebben tot taak te strijden voor de eere Gods ook in het maatschappelijke leven. Elk Christen pa troon en arbeider heeft de roeping zich aan te sluiten bij een Ghr. vakorganisatie. Bij het huisbezoek moet ernstig worden gewaarschuwd tegen het lid zijn van neu trale of moderne vakorganisaties. Neu traliteit bestaat ook hier niet. Dat leert de practijk wel. Elk Gereformeerde, die lid blijft van een neutrale organisatie, verzaakt zijn plicht. Dat men in neutrale organisaties een zoutend zout en een lichtend licht kan zijn, is hetzelfde praatje, dat men ook hoort bij gemengde huwelijken. De praktijk leert, dat 'het onjuist is, dat de neutrale of moderne organisaties alleen materieele belangen behartigen. In de practijk komt van die neutraliteit niets terecht (vergaderen en exposities op Zondag, loterijen enz.) Daarom moet bij het huisbezoek worden aangedrongen op het aansluiten bij een Ghr. organisatie of worden opgewekt tot het stichten daar van. Op dit referaat volgde een bespreking, waaraan verschillende aanwezigen deel namen. Te twaalf uur werd gepauzeerd. In de middagvergadering sprak Prof. Dr G. M. den Hartogh te Kampen over: „De ambtelijke opwekking tot zelf onderzoek". Vooraf werd medegedeeld, dat tot leden van het comité waren herkozen de hee ren A. Catsman te Aardenburg en E. Tange te Rilland. Prof. den Hartogh zegt, dat de ambte lijke opwekking tot zelfonderzoek wel bijzonder en heel duidelijk in de Aposto lische brieven voorkomt. Aangedrongen wordt tot het persoonlijk onderzoek of men den geest van Christus wel heeft, of men deel aan den Heere heeft, of men wel in het geloof is. Ook de profeten in het Oude Verbond dringen aan op zelf inkeer en tot terugkeer tot den Heere. De Apostelen gaan uit van de gedachte, dat de gemeente uit geloovigen bestaat, maar richten tot ieder individueel de vermaning zich te onderzoeken, of men wel het geloof heeft. Dit sluit geheel aan bij vele gelijkenissen van den Heiland. Er is onkruid onder de tarwe, er zijn wijze maar ook dwaze maagden, enz. Als God weldaden aan Zijn volk schenkt, wil dat niet zeggen, dat er geen leden van dat volk buiten die weldaden kunnen val len. In dit verband wijst spr. op de ver klaring van den eersten sleutel des hemelrijks, zooals de Catechismus die geeft. Ook hier is het ontsluiting en toe- sluiting. De eisch van zelfonderzoek wordt ook voorgehouden in de Dordtsche leerrege len. Herinnerd wordt, dat aan de vruchten de boom wordt gekend. Op het benaarstigen om roeping en verkiezing vast te maken, moet vooral in den tegenwoordigen tijd vol onzeker heid en verwarring de aandacht worden gevestigd. De ambtsdragers moeten hier op voortdurend aandringen. De predikan ten hebben vooral in de voorbereidingspre dikatie en de ouderlingen bij het huis bezoek een dure roeping. Het Avond- maalsformulier kan hierbij tot lichtsnoer zijn. Daarin worden de drie deelen: ellen de, verlossing en dankbaarheid voorge houden. De opwekking tot zelfonderzoek moet steeds een Verbond-matig karakter dra gen. Het moet een roepstem tot Bonde lingen zijn, niet tot vreemdelingen en buitenstaanders, om na te gaan of ze wel den kinderzin hebben. Het moet erkend, dat er in de gemeente hypocrieten en oppervlakkigen zijn. Het is niet alles Israël, wat Israël heet. De ambtelijke arbeid mag niet uitgaan van de gedachte, alsof de geheele ge meente uit bekeerden bestaat. Voort durend moet de opwekking tot geloof en bekeering uitgaan. Een prediking, waar in niet voortdurend wordt opgewekt tot zelfonderzoek, gaat in tegen Gods Woord, deugt niet en kweekt oppervlakkigheid. Bij de opwekking tot zelfonderzoek moet maat worden betracht en zekere even redigheid in acht worden genomen. Ze moet steeds uitdrijven tot Christus. Het moet niet alleen .gaan over het gemoeds leven, maar ook over Schriftkennis en den levenswandel. Geen valsche lijdelijk heid mag aangekweekt maar wel móet geprikkeld tot geloofswerkzaamheid, tot een leven en werken in Christus' kracht. Nooit mogen we uit een zekere reactie uit angst voor methodisme en piëtisme de opwekking tot zelfonderzoek achter wege laten. Hoewel gedachtig aan het Schrift woord: Wat baat het een mensch, als hij de geheele wereld gewint en schade lijdt zijner ziel, willen we toch vasthou den aan de belijdenis, dat de vastheid van ons geloof alleen in Christus ligt. Bij de beantwoording van de verschil lende vragen, die door een zestal personen waren gesteld, gaf Prof. de Hartogh en kele adviezen, hoe te handelen met hen, die schuchter staan tegenover het Heilig Avondmaal. Ook vond hij gelegenheid te wijzen op de groote waarde van het huis bezoek, dat oorspronkelijk vóór elk Avond maal werd gehouden. Als het huisbezoek

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3