AKKERTJE WOENSDAG 8 MEI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - Na., 184 Buitenland. Binnenland tielangrijkste Nieuws. Neem een ,'IU.l-MI .^i—PTT 1IUMHI IB—f Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 1)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertenti#» 80 cent per regel, Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Kleine Advertentiën. Dinsdags en Vrijdags f 0,75, hij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. DE EERSTE KAMER OVER DEN LANDBOUWSTEUN. Bezwaren tegen wijze van uitvoering der maatregelen. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het Land- te ouw-crisisfonds over 1935 ontleenen wij het volgende: Vrij algemeen werd steun aan den landbouw als noodzakelijk erkend, zijnde in het belang van het geheele volk. Eenige leden wezen er op, dat het tot nu toe gevolgde systeem van productie regeling niet juist heeft gewerkt; immers het zou toch niet mogen voorkomen, dat de melkproductie in Maart 1935 ongeveer een kwart meer bedraagt dan die in Maart 1934, hetgeen ten gevolge heeft, dat tot eiken prijis boter moet worden uit gevoerd en het verlies op deze uitgevoerde boter schrikbarend hoog wordt. Kon men de noodzakelijkheid van steunmaatregelen ten behoeve van den landbouw vrij! algemeen toegeven, tegen de wijze van uitvoering van deze maat regelen bestond bij verscheidene leden ern stig bezwaar. Eenige leden stelden de vraag, of de regeering duidelijk voor oogen staat, waartoe het systeem van maatregelen, hetwelk zich langzamerhand heeft ontwikkeld, op den duur zal leiden. De middelen van het Landbouw-crisis- fonds zijn, naar werd opgemerkt, beperkt, en het is zaak, die naar billijkheid te ver- deelen. Hieraan ontbreekt volgens som mige leden veel. Vele leden zouden aan een eenvoudiger stelsel van steunverleening de voorkeur geven. Zij1 vroegen of het systeem van hooge monopolieheffingen niet binnen af- zienbaren tijd tot aanmerkelijke vereen voudiging zou kunnen leiden. De maatregelen door de regeering ge nomen ter voorkoming van executie van landelijke eigendommen gaven aanleiding tot breedvoerige beschouwingen. Met ont steltenis hadden verscheiden léden ken nis genomen van de wijze, waarop de re geering gemeend heeft een regeling te moeten treffen teneinde z.g. onredelijke executies van landelijk eigendom te voor komen. Deze leden achten het gekozen middel niet doeltreffend. Immers de ver koop wordt niet verboden, maar het on derpand wordt waardeloos gemaakt, al thans tijdelijk. De maatregel is zoodoende gericht tegen den kooper, in stede van tegen den verkooper, die de verkeerde daad doet. Voorts keurden andere leden het af, dat er geen beroep is op de rech terlijke macht. Volgens verschillende le den moet aantasting van het hypotheek recht leiden tot economische wanorde. Ook met het oog op de moraliteit kan men niet te voorzichtig zijn. Eenige leden brachten de positie van de kleine boeren ter sprake. Zij: wezen op de groote beteekenis van het in stand houden van deze groep nijiveren, van wie velen met zoo groote moeilijkheden hebben te kampen en dreigen onder te gaan. Daar deze groep bij noesten vlijt slechts een zeer sober bestaan kan vinden, rees bij de leden, hier aan het woord, de vraag of uit de middelen van het fonds niet voor alles moet worden geput om deze lieden te helpen. Enkele leden maanden tot voorzichtig heid bij de vaststelling van de maatrege len, welke de regeering ten aanzien van de pacht denkt te nemen. Bijzonder ongunstig achtten vele leden de vooruitzichten van de melkveehouderijl. De productie is grooter en de prijzen zijn slechter dan ooit. In verband hiermede werd de vraag gesteld, of het niet aanbeveling zou ver dienen, het afzetgebied van de boter in het binnenland ten koste van de marga rine te verruimen. Andere leden voerden hiertegenover aan, dat de margarinepro ductie ten onzent reeds beperkt is, en dat aan verdere beperking ernstige bezwaren zijn verbonden. De werkloosheid zal daar door toenemen, niet alleen in de marga rineindustrie, maar ook in de scheep vaart. Verscheidene leden, die het recht van den landbouw op steun volledig erkenden, betoogden, dat daarnaast meer dan tot nü toe rekening behoort te worden gehouden met de belangen van den middenstand en industrie, welke evenzeer als de landbouw met bijna onoverkomelijke moeilijkheden hebben te kampen. Evenredig kiesrecht in Polen yvordt afgeschaft. Uit de mededeelingen van minister president Slawek in de vergadering van de grondwetscommissie uit de regeering blijkt, dat de ontwerp-kieswet de bedoe ling heeft den invloed, die de partijen tot dusverre bij de samenstelling van het parlement hebben bezeten, geheel uit te schakelen. De evenredige vertegenwoor diging zal eveneens worden afgeschaft. Het eerste zal mogelijk worden door de candidaten te laten aanwijzen door bij zondere kiescolleges, welke samengesteld zijn uit vertegenwoordigers van autono me lichamen en van beroepsorganisaties. Het geheele parlement zal slechts twee honderd afgevaardigden en het geheele land honderd kiesdistricten tellen. Voor den Senaat zullen slechts diegenen stem recht hebben, welke het vertrouwen hun ner medewerkers genieten, en zich ten aanzien van het algemeen belang ver dienstelijk hebben gemaakt. Hiervoor is het bezit van militaire or den en onderscheidingen en het beklee- den van een mandaat in een autonoom lichaam of een beroepsorganisatie een maatstaf. Echec voor Roosevelt. Ondanks de bedreiging van president Roosevelt, dat hij zijn veto zoo noodig zou uitspreken, indien het Congres de wet tot onmiddellijke uitkeering van een bonus aan de oud-strijders, zou aannemen, heeft thans de Senaat na het Huis van Afge vaardigden de desbetreffende wet met groote meerderheid van stemmen aange nomen. Hoewel het niet aan te nemen is, dat prseident Roosevelt aan zijn veto-bedrei ging geen gevolg zal geven, is deze hou ding van het Congres toch een nieuwe te genslag voor Roosevelt. Italië mobiliseert drie lichtingen. Een officieel communiqué deelt mede, dat met het oog op de mobilisatie-maat regelen, welke door de Abessynische re geering zijn genomen, Mussolini order heeft gegeven tot het mobiliseeren van een leger-divisie en twee divisies zwart- hemden, terwijl de soldaten der lichting 1913 (1933), die met verlof zijn, weer zijn opgeroepen. Thans zijn dus de volledige lichtingen 1911, 1913 en 1914 (wij zouden zeggen die van 1931, 1933 en 1934) onder do wapenen. Het agentschap Stefani publiceert met betrekking tot deze order een communi qué waarin verklaard wordt, det het ne men van verdere voorzichtigheidsmaatre gelen ter beveiliging van de Oost-Afri- kaansche koloniën van Italië door een aantal feiten onvermijdelijk is geworden. Conflict tusschen Parijsche pers en sovjet. Het sovjet-Russische gezantschap te Parijs heeft geweigerd de visa te geven voor de paspoorten van de redacteuren van de „Matin", „Jour" en „Gandide", die den minister van buitenlandsche za ken naar Moskou zouden vergezellen. Als gevolg daarvan nam de „Echo de Paris' onmiddellijk het besluit om zich solidair te verklaren met de getroffen bla den en Pertinax, die ook naar Moskou zou gaan, te Parijs te houden. In den loop van den avond werd be kend, dat de Parijsche pers besprekingen houdt om het voorbeeld van de „Echo de Paris" te volgen en aldus de reis van La- val te boycotten. De „Matin" publiceert een uitvoerige verklaring, waarin het blad zegt, door de weigering zeer vereerd te zijn, daar die een getuigenis is van de onafhankelijk heid van het blad. Ongetwijfeld had men iets te verbergen en was men bang dat de „Matin" dit zou zien. In politieke kringen wordt de weige ring voor een onverstandigen zet gehou den. De gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk. Naar Havas uit Parijs meldt, bevesti gen de voltallige resultaten van de Zon dag in geheel Frankrijk gehouden ver kiezingen voor de gemeenteraden den eersten indruk van stabiliteit. Het Journal meent, dat deze uitspraak van het algemeene kiesrecht de revolu- tionnaire extremisten moet hebben te leurgesteld. Ongetwijfeld lijkt het alsof de communisten in de noordelijke departe menten en de Parijsche voorsteden eenige successen hebben behaald, maar feitelijk zijn deze successen behaald ten nadeele van de socialisten. Ook de radicale Oeuvre wijst er op, dat er bij deze verkiezingen van geen beweging is sprake geweest. Ondanks al lerlei pogingen tot agitatie behoudt Frankrijk zijn koelbloedigheid, bewaren de Franschen hun gezond verstand. Vervolgingen in Rusland. De Zwitsersche „Reformierte Kirchen- zeitung" deelt mede, dat de Sovjet-regee ring met name in de buurt van Petro- grad honderden gezinshoofden van Chris telijke belijdenis, meest van Finsche her komst, gevangen genomen en naar Sibe rië gezonden heeft. Het jongste transport naar Siberië moet een 1000-tal Christe nen geteld hebben, die om des geloofs wil voorgoed naar de ijswoestijnen werden gezonden. In Illinois dreigt een catastrophe. Zeven honderd duizend vrouwen, man nen en kinderen in den staat Illinois zijn den honger, ziekten en een grenzelooza ellende prijsgegeven, tenzij de wetgevende vergadering er alsnog in slaagt, midde len en wegen te vinden, om de dreigends catastrophe af te wenden. In de zuidelijke districten van den bondsstaat heerscht reeds hongersnood, terwijl in totaal vier vijfden van den staat Illinois door een zelfde ramp worden be dreigd. De steunbureaux zijn overal gesloten, allen die tot dusver steun ontvingen, zijn reeds op water en brood aangewezen. De toestand der ongelukkigen wordt met het uur hachelijker. Geweldige menschen- massa's de wanhoop nabij, zijn uit alle deelen van den staat te Springfield aan gekomen, waar zij hongermarschen hou den en demonstreeren voor het staatska- pitool. De catastrophe is een gevolg van de weigering van het parlement van Illinois, om maandelijks drie millioen dollar voor steun aan werkloozen aan het centraal steundepartement te Washington te beta len, dat zelf een bijdrage van 12 millioen voor de ondersteuning van de werkloozen in Illinois beschikbaar stelde. Het gevolg van die weigering is, dat Washington die twaalf millioen sinds eenigen tijd niet meer betaalt. Tijdelijk hebben de werkloozen nog van giften en bijdragen uit het eigen land geleefd, thans zijn ze echter, zooals gemeld, op water en brood aangewezen. De eenige manier om de noödige gel den bijeen te krijgen is de aanneming van twee wetten door de wetgevende macht van den staat, ten doel hebbend de ver hooging van de omzetbelasting, doch de republikeinsche minderheid weigert haar medewerking te verleenen om tot een 2/3 meerderheid te komen. Daar men excessen vreest is de politie versterkt. Debat over Duitsche bewapening. In het Engelsche Lagerhuis werd Sir John Simon door den liberalen afgevaar digde Geoffrey Mander gevraagd, of in geval Duitschland eenige verandering maakte in de regeling omtrent de ge demilitariseerde zone onder het verdrag van Versailles, moest worden aangeno men, dat Engeland onmiddellijk met zijn geheele gewapende macht Frankrijk te hulp zou komen onder de verplichtingen van het verdrag van Locarno. Sir John antwoordde, dat de omstandigheden waar onder Groot-Brittannië volgens de bepa lingen van het verdrag van Locarno zijn verplichtingen moest nakomen, duidelijk in dat verdrag waren omschreven en dat verder het Britsche standpunt in de Ang- lo-Italiaansche verklaring van Stresa was uiteengezet. De regeering voegde hieraan toe, dat zij zich houdt aan de verplich tingen van het verdrag en indien dit noo dig mocht zijn, deze verplichtingen ge trouw zal nakomen. Ramsay MacDonald, later in het Lager huis ondervraagd over den omvang van de Duitsche luchtmacht, zeide, dat de re geering er zeer op gesteld was het Huis en het land alle inlichtingen te geven, die zij bezat over de ontwikkeling van het Duitsche luchtwapen. Dit kon echter niet behoorlijk in den vorm van een witboek worden gedaan, maar hij beloofde in het a.s. debat een zoo volledig mogelijke ver klaring daarover te zullen afleggen. Korte Berichten. De Berlijnsche correspondent van de Neue Zürcher Ztg. meent te weten, dat de Rijksdag op 14 Mei zal bijeenkomen om Hitler in de gelegenheid te stellen een uiteenzetting over de Duitsche bui tenlandsche politiek te geven. EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer werd z.h.s. aange nomen het wetsontwerp tot wijziging van de rijwielbelasting, zoodat voortaan het plaatje officiéél op de kleeding mag wor den gedragen, verkoop van plaatjes door onbevoegden strafbaar is, administratieve boeteheffing wordt ingevoerd alsmede een termijn van straffeloosheid bij den aan vang van het belastingjaar. Verder zijn eveneens aangenomen de nieuwe bepalingen tot voorkomen en be strijden van ziekten van aardappelen en de wijziging van de Arbeidswet betref fende kinderarbeid in niet-industriëele beroepen. WIJZIGINGG VAN DE KIESWET. Voorl. Verslag Eerste Kamer. Bij het afdeelingsonderzoek door de Ferste Kamer van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentwet werd betoogd, dat de later in dit wets ontwerp aangebrachte wijzigingen van zoodanigen aard zijn, dat vrijwel alle be twiste punten er uit zijn verwijderd. Om die reden achtten zoowel de leden, die te genover het aanvankelijk ingediende ont werp volstrekt afwijzend hadden gestaan, als zij die zich daarmede geheel of ge deeltelijk hadden kunnen vereenigen, het overbodig, in beschouwingen daaromtrent terug te treden. Wel was men vrij algemeen van mee ning, dat het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging dringend herzie ning behoeft, en in zeker opzicht werd dan ook betreurd, dat een kloeke poging, om daartoe te geraken, door den minister gedaan, niet tot welslagen heeft geleid. Zeer vele leden betuigden hun instem ming met den waarborg tegen onredelij- ken aanwas van het kwantum der kleine partijtjes, h.i. gelegen in de in art. 1 van het ontwerp opgenomen bepaling (waar borgsom). Zij spraken de hoop uit, dat de minister niet zou aarzelen om de in diening van een voorstel tot verhooging van dit bedrag te bevorderen, indien de ontworpen bepaling onverhoopt niet tot het gewenschte doel mocht leiden. Oppositie tegen het bezuinigingsplan. In de gisteren te 's Hertogenbosch ge houden jaarvergadering van de lande lijke groep HI van de Algemeene R.K. Ambtenarenvereeniging, welke groep om vat de ambtenaren der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen; registra tie en domeinen; hypotheken en kadas ter, is een motie-Tilburg aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de in genoemd plan vervatte salarisverlaging zoo fnui kend is, dat ze als verwerpelijk moet wor den beschouwd. Besloten werd het hoofdbestuur van A.R.K.A. te adviseeren aan het overleg inzake bedoelde salarisverlaging niet deel te nemen. NED. CHR. LANDARBEIDERSBOND. 13e algemeene vergadering. In het vacantieoord van het G. N. V. te Putten kwam heden de ledenraad van den Ned. Ghr. Landarbeidersbond bijeen. Ingevolge de vorig jaar aangenomen sta tutenwijziging treedt deze ledenraad, be staande uit districts-vertegenwoordigers in de plaats van de algemeene vergade ring, gevormd door afgevaardigden der afdeelingen, die te groot was geworden (de N. G. L. B. telt meer dan 600 afdee lingen) om de zaken grondig te behande len. In zijn openingsrede gaf de heer Sie mens een bespreking over den toestand die nog donkerder is dan een jaar gele den. Ons land, door zijn bodemgesteldheid en ligging, grootendeels aangelegd op ex port, op handel, op doorvoer van handels producten en op scheepvaart, zoo uiter mate kwetsbaar is, krijgt ruimschoots zijn deel te dragen'in deze benarde tijdsom standigheden. Onze positie, ook van onze bedrijven, hangt zoo nauw samen met de internatio nale toestand, dat er aan een oplossing van deze moeilijkheden binnen de gren zen van ons land, niet gedacht kan wor den. Die het wil laten voorkomen, dat deze mogelijkheid wel aanwezig is, en wil be weren, dat dit al of niet moedwillig ver oorzaakt wordt, lijdt aan onkunde, opper vlakkigheid of doet aan bewuste mislei ding van ons volk, en laadt daardoor een zware verantwoordelijkheid op zich. De taak der Regeering wordt steeds moeilijker. Daarbij komen allerlei kwakzalvers op de markt, die elk op hun beurt de remedie hebben uitgevonden, om de zieke maat schappij ©ogenblikkelijk weer gezond te maken. En zooals altijd vinden zij geloof bij velen die hun evenwicht hebben verloren. Dat alles leidt ook tot een groote gees telijke verwarring, en onevenwichtigheid. De gevolgen van deze geestelijke crisis, zijn reeds duidelijk zichtbaar, wanneer wij een blik slaan over de Oostgrenzen. Steeds duidelijker teekent zich het daar af, dat men bij het wereldherstel, bij het volksbestaan God niet meer noodig heeft. De mensch kan het zelf I en daarom zal hij het zelf doen. Het is een en al verheer lijking van den mensch. Spr. wees in dit verband op de bekendmaking van den lei der van het arbeidsfront, Dr Leij, die op 1 Mei j.l. de Duitsche arbeiders de tien geboden voor het werk van den komenden tijd voorhield, waarvan het eerste luidt: „"Wij groeten den leider 's ochtends en danken hem 's avonds, omdat hij ons een nieuwe wil en een nieuwe hoop voor het leven geschonken heeft". Dit zal dus voortaan het „Onze Vader" zijn voor den Duitschen arbeider. Dat het overigens daar nog niet gelukt is een paradijs te scheppen blijkt duide lijk uit zijn mededeelingen, dat het loon peil nog op het oude is gebleven, en dat er nog veel nood en ellende heerscht. Dezelfde verwording, dezelfde verschijn selen beginnen zich ook hier voor te doen. Men tracht ook ons volk, wat God verhoe de, af te trekken van de oude beproefde paden en beginselen, en het mee te krij- Binnenland. De Eerste Kamer over den landbouw steun. Het probleem der klompen-industrie. De zuivelweek te Middelburg. Buitenland. Indië mobiliseert drie lichtingen. Dreigende catastrophe in Hlinois. De bewapening van Duitschland. bij Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheumatische pijnen gen op het pad van het zoogenaamde nieuwe christendom. Daarnaast komt het Socialisme, dat in het nationaal-socialisme een concurrent ontmoet, ook weer met zijn heilzame mid delen aan de markt. Het „plan van den arbeid" is in de maak. Te midden van al die geestelijke en economische verwarring leven ook wij. En wat zal onze taak en onze roeping zijn te midden van de-^e van God afvoerende stroomingen? Spr. mag niet anders spreken dan voor heen en moet er op wijzen: ook in storm- getij koers houdenl De voedingsbodem voor verderen afval is ruimschoots aanwezig. De omvangrijke en langdurige werkloosheid, de vooruit zichten voor de toekomst, vooral voor de jeugdige arbeidskrachten, brengt velen in een toestand van vertwijfeling. Al het mo gelijke zal dan ook moeten worden ge daan door regeering en organisaties om de werkgelegenheid zou ruim mogelijk te houden of te maken. Werkgelegenheid sta voorop! Daarnaast hebben wij vast te houden aan de christelijke beginselen, aan het geloof, dat God regeert en dat om onze zonden èn om den afval der volkeren, ons dit alles overkomt, doch dat Hij ook op Zijn tijd redding en uitkomst zal geven. Dat geloof moet en zal ons staande hou den. Ons leven en de tijden zijn in Gods hand. Onze arbeid, onze bestaansmogelijkheid, onze gezondheid, ons leven verliezen is veel, doch het geloof verliezen, is alles verloren. Zijt sterk gij volk des lands, riep spr. op - ook in deze tijden, waarin alles wankelt en weifelt. Voortwerken aan ons ideaal. De uitbouw en innerlijke verster king onzer Christelijke vakbeweging. Wij kunnen God nooit genoeg danken voor den zegen, dien Hij ons geschonken heeft in de Chr. vakbeweging. Hoeveel slechter zou de toestand van de arbeiders zijn, wanneer zij hun bond zouden moe ten missen. Gelijk een eik, geschud door de stormen, zijn wortels des te dieper en vaster in de aarde slaat, zoo moeten ook deze storm achtige en woelige tijden medewerken om' de Christelijke arbeiders nauwer en krach tiger te doen aaneensluiten. Wij hechten geen geloof aan allerlei beloften, die ons worden gedaan. Wij ge- looven niet in Utopia, in het wonderland. Wij zijn nuchterheids-, wij' willen weT- kelijkheidsmenschen zijn. Wij willen door onze organisatie doen wat onze hand vindt om te doen, om de uitkomst te leg gen in 'Gods 'hand. Daarom zoo wekte spr. op voort- gewerkt in geloof en vertrouwen aan onze taak. Het probleem der klompenindustrie, Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den invoer van klompen en klompenmakerswerk. De toelichting zegt o.m.: Hiermede is de eerste stap gedaan tot nakoming van de indertijd door den mi nister gedane toezegging om te trachten een oplossing te vinden voor het probleem der klompenindustrie. Erkend moet wor den, dat de invoer naar het gewicht en de waarde gedurende de laatste jaren is afgenomen. Een onderzoek heeft evenwel uitgewezen, dat de omzet van 37 der voor naamste binnenlandsche producenten in het tijdvak van 1930 tot en met 1934 naar de hoeveelheid met circa 50 pet. is ver minderd, terwijl de import slechts met 25 pet. is achteruit geloopen. Hieruit blijkt, dat het aandeel der buitenlandsche klompenmakerijten in het Nederlandscbe verbruik in deze jaren aanzienlijk is ge stegen en derhalve als overmatig moet worden beschouwd. Gevreesd moet worden, dat ten gevolge van de verdere muntverzwakking in het buitenland deze relatieve verschuiving in vergrooten -omvang zou plaats vinden. De minister achtte derhalve beperking van den invoer thans dringend noodzakelijk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1