EERSTE BLAD Nationaal-socialistische lof over Dr. Colijn. Buitenland Binnenland. DINSDAG 7 MEI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - Ko 183 Belanqrijkste Nieuws. Middel- 1 '*S> p. Uitg.: IS.V. Uitgevers-Maatschappij Auctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcelingcn CO cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een staatsman van groot formaat. Buitengewoon fel en scherp is en wordt Minister Colijn van Nationaal-Sociulis- tische zijde bestreden. ben en teekenstift worden in werking gesteld om zijn onmacht en onbekwaam heid in het licht te stellen en zijn optre den bespottelijk te maken. Op de meest denigreerende wijze wordt voortdurend over dezen bewindsman ge sproken. In onze onmiddellijke omgeving werd door een der „leiders" van Minister Colij'n en zijin collega's gesproken als van een „stelletje ministers", een groep onbe- teekenende mannen, die land en volk den besten dienst bewezen als ze zoo spoedig mogelijk verdwijnen. En nu zien we het wonderbaarlijke ver schijnsel, dat Dr Colijn van officieele Na- tionaal-Soüialïstisiche zijde geschetst wordt als een staatsman van great for maat. Het zijn echter dit ter verduidelij king niet cie Nederlandsche Nat.-6oc. die zich tot deze hoogte weten op te wer ken. Daarvoor zijn ze zelf van veel te klein formaat. Het is het hoofdorgaan van de Duitsche Nat.-Soc. partij', de „Völkische Beobach- ter", die in een serie :„Politici der we reld" een zeer waardeerende beschouwing wijdt aan den Nederlandschen minister president. „De Nederlandsche premier behoort zonder eenigen twijfel tot de niet al te omvangrijke reeks van staatslieden van onzen tijd, die tegelijkertijd ook menschen van uitgesproken formant zijn. Dit bewijst reeds de omstandigheid dat deze man, toen de crisis zich het hevigst begon te doen gevoelen, tot voorzitter van het Ne derlandsche kabinet werd geroepen. Dr Colijn is van Nederlandsch standpunt be schouwd, een waar zoon des volks, die 't door zijn doorzettingsvermogen, zijn be gaafdheid en onbegrensde energie ge bracht heeft tot de tallooze hooge func ties, die hij tot nog toe reeds heeft mogen bekleeden," aldus het blad. Den geest van baanbreker erfde hij- van zijn beide ouders. Zoowel vader en moe der, beiden uit Protestantsche boerenfa milie, bevonden zich onder de eersten die in het jaar 1853 als kolonist den droog- gelegden Haarlemmermeerpolder introk ken. Daar bracht de heer Colijn dan ook zijn eerste jeugd door. Na een uitvoerige beschrijving te heb ben gegeven van verschillende mijlpalen die het leven van onzen premier kenmer ken, zijn roemrijke carrière in het Neder- landsch-Indische leger, zijn adjudantuur onder generaal Van Hieutz, vervolgt het artikel: „Coiyn was steeds in staat ingrijpende weloverwogen maatregelen, snel en zon der aanziens des persoons door te voeren, evenals hij vroeger als militair de bevelen van zijn superieuren stipt en zonder aar zelen opvolgde. Colijn werd aldus de man, die het Nederlandsche volk steeds dan veer de regeeringsfunctie opriep, wan neer de een of andere ernstige crisis dien de te worden overwonnen. In 1910 zorgde hij als Minister van Oorlog voor een grondige reorganisatie van het leger. Na den oorlog verlangde de financieel chaos waarin Nederland was geraakt, een krachtige hand om orde op zaken te stellen. In 1923 werd Colijn dan weer terugge roepen en hij slaagde er in de staatskas weer in orde te brengen. Tot op dat oogenblik was Colijn hoofd zakelijk slechts in zijn vaderland bekend. In 1932 spitste echter de geheele we reld in verbazing de ooren, toen hij als lid van de Economische Volkenbondscom missie den moed had zijn internationale collega's te Genève kort en bondig de waarheid te zeggen, n.l. dat er te veel ge sproken en te weinig gedaan werd; een optreden, dat volledig in overeenstem ming was met zijn krachtige en waar- heidslievende persoonlijkheid. In 1933, toen er opnieuw moeilijke cri sisjaren voor de deur stonden, was dr Co lijn wederom de eenige politicus van een dergelijk formaat, dat hij aan den wensch van het Nederlandsche volk naar sterke leiding kon voldoen. Hij werd premier en nam tegelijkertijd de portefeuille van Ko loniën voor zijn rekening, welke beide ambten hij tot op heden bekleedt. Colijn is voor het Nederlandsche volk de verpersoonlijking van de beste Protes tantsche tradities, die haar uitdrukking hebben gevonden in de Unie van Utrecht. Hij is de man, die indien al niet door ieder bemind, toch door vrienden, zoo wel als tegenstanders (uitgezonderd dan de Nederlandsche Nat.-Socialisten. Red. „Zeeuw"), wordt geacht Deze „sterke man" van Nederland is een figuur, die zoo diepe letterteekens in de annalen der Nederlandsche geschie denis heeft gegrift, dat zij daarin steeds onuitwischbaar zullen blijven voortbe staan." Voor Ir Mussert en zijn volgelingen, die alles wat het Duitsch Nat.-Socialistische stempel draagt verheerlijken, staat dit ar tikel gelijk met een hardhandige afstraf fing, een publieke les in politiek fatsoen. DE JUBILEUMFEESTEN IN ENGELAND Groote geestdrift. In bijna alle straten van Londen wa ren luidsprekers opgesteld, welke de plech tige godsdienstoefening in St. Paul's kathedraal uitzonden en het was zeer in drukwekkend te zien, hoe de ontelbare menigte spontaan het stilzwijgen bewaar de tijdens de toespraak van den aarts bisschop van Canterbury. Nadat de koninklijke stoet met dezelfde praal naar Buckingham Palace was te ruggekeerd na den dienst in St. Paul's kathedraal, kon de menigte, welke voor het paleis verzameld was, niet besluiten uiteen te gaan. Zij bleef juichen en roe pen en na een kwarier werd haar geduld beloond. De midden-vensters van de eerste etage van het paleis werden geopend en de ko ning verscheen blootshoofds op het bal- con. Eerst alleen zijnde groette hij de juichende menigte. D'aarna verscheen de koningin aan zijn zijde en vervolgens de overige leden van de koninklijke familie. Het enthousiasme van het volk bereik te hier het hoogtepunt. Radio-boodschap van den koning. In den avond richtte de koning voor de radio een boodschap tot zijn onderda nen in het geheele Britsche wereldrijk. Voor een gouden microfoon gezeten in de regentenzaal van het Buckingham- paleis, zeide de koning met diep bewo gen stem: Woorden kunnen mijn gedachten en gevoelens niet vertolken. Ik kan u, mijn geliefd volk, slechts zeggen, dat de konin gin en ik uit het diepst van onze harten danken voor alle togenegenheid en liefde, waarmee gij ons op den dag van heden en steeds hebt omgeven. Ik wijd mij opnieuw aan u toe voor de jaren die mij nog zullen gegeven zijn. Ik blik met dankbaarheid tot God terug op het verleden. Mijn volk en ik hebben tezamen groote beproevingen en moeilijkheden doorge maakt. Zij zijn nog niet voorbij. Met droefheid denk ik aan het getal derge- nen, die nog immer werkloos zijn. Ik hoop, dat allen, die daartoe in staat zijn, gedurende dit jubileumjaar hun uitersts best zullen doen om hun arbeid te ver schaffen. Wellicht staan nog andere moeilijkhe den ons te wachten. Maar ik ben er van overtuigd, dat met Gods hulp alles zal worden overwonnen, als wij met ver trouwen de moeilijkheden onder het oog zien. Zoo zie ik de toekomst met hoop te gemoet. Den jongen menschen behoort de toekomst. Ik vertrouw, dat, dank zij het door mijn zoon, den prins van Wales, ingewijde jubileumfonds, velen hunner, zoowel naar lichaam, ziel als karakter geholpen mogen worden, zoodat zij tot nuttige staatsburgers mogen opgroeien. Een bijzondere boodschap zou ik nog tot de .kinderen willen richten. Ik vraag u, er aan te denken, dat gij in de komen de jaren burgers van een groot wereld rijk zult zijn. Houdt deze gedachte steeds levendig, terwijl gij opgroeit. En als de tijd komt, weest bereid en betaalt aan uw vaderland den dienst van uw arbeid, uw geest en uw hart. De koning bracht daarna den Kolo niën en den Dominions en den meeleven- den uit Indië en uit het vaderland dank voor de gelukwenschen die hem waren toegezonden. Ik dank u, mijn geliefd volk van harte. God moge u zegenen. Meer dan 7000 personen uit de enorme menigte, die zich gisteren in Londens straten verdrong, zijn onwel geworden en moesten door den geneeskundigen dienst verzorgd worden. Een veertigtal zijn er naar het ziekenhuis overgebracht. Een is er op straat gestorven aan de gevolgen eener hartziekte. De Koning en de pers. De Britsche pers werd gisteren ge heel beheerecht door de jubileumfeesten. De „Times" schrijft: Koning George heeft steeds om raad willen vragen en heeft steeds naar goe den raad willen luisteren. Door zijn on partijdigheid en grootmoedigheid heeft hij vertrouwen gewekt. De „Times" geeft de volgende karak terschets van den jubileerenden Vorst „Een man, die mensch genoeg is, om voor alles menschelijke belangstelling te hebben; een man, die lachen kan; een sportman, die even goed kan spelen als arbeiden; een Britsch zeeman; een man van karakter en gezond verstand, die grand-seigneur is". De socialistische „People" wenscht na mens zijn lezers het Koninklijk Paar ge luk en wenscht Hun nog vele gelukkige jaren in gemeenschap met het Britsche volk. In alle deelen des Rijks, tot in de verst afgelegene, hebben de burgers getuige nis afgelegd van hun trouw aan den ko ning door feesten te organiseeren. Voorbesprekingen te Venetië. Uit Venetië wordt gemeld: Het commu niqué over de besprekingen, welke alhier hebben plaats gehad, luidt als volgt: De Hongaarsche minister van Buiten- landsche Zaken, de Kanya, de Oostenrijk- sche minister van Buitenlandsche Zaken von Berger Waldenegg en de Italiaansche staatssecretaris Suvich hebben een reeks besprekingen gevoerd over de protocollen tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije, die te Rome gesloten zijn. De besprekin gen verliepen in een geest van de meest vriendschappelijke samenwerking. Er wer den problemen bestudeerd, die direct de drie landen betroffen, op politiek gebied zoowel als op economisch terrein en er werd bijzondere aandacht gewijd aan de voorbereiding van de a.s. conferentie be treffende het protocol van Rome van 7 Januari j.l. Nadat de belangrijkste pun ten waren opgehelderd, werd een vol komen gelijkheid van opvattingen vast gesteld. In de politieke kringen te Boedapest is men van meening, dat de concessies, welke Hongarije te Venetië gedaan heeft, zoo ver gaan als maar eenigszins moge lijk is. Dank zij die uiterst verzoenende houding van Hongarije is het mogelijk een Italiaansch-Oostenrijksch-Hongaarsch accoord tot stand te brengen. Thans zal het noodig zijn, dat de Kleine Entente zich eveneens bereid toont tot het doen van belangrijke concessies. Naar het D.N.B. meldt, zal er alvorens de eigenlijke conferentie van Rome bij eenkomt, in Rome zelf nog een tweede vóórconferentie plaats vinden, waar Ita lië overleg zal plegen met de Ministers van Buitenlandsche Zaken der Kleine Entente. Bende valsche munters onschadelijk gemaakt. De politie heeft een bende valsche munters onschadelijk gemaakt door de ontdekking van de inrichting, waar val sche Roemeensche papieren tot een waar de van 125 millioen lei, die de verval- schers nog niet in omloop hadden ge bracht, gevonden werden. De politie heeft negen leden van de bende in arrest gesteld. Zij constateerde, dat de bende geleid werd door den internationalen fal saris, den Roemeen Victor Calif, die do micilie houdt te Boekarest en die dooi de Fransche justitie in 1928 bij verstek tot 5 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Venizelos ter dood veroordeeld. De krijgsraad te Athene heeft Venize los, Piastiras, Condourus en Tzanèkakis ter dood veroordeeld. Behalve deze vier doodvonnissen, heeft de krijksraad nog twaalf verdach ten veroordeeld tot gevangenisstraffen, varieerend van 2Va tot 20 jaar, o.a. een zoon van Venizelos (tot 15 jaar) en Go- natas. De president van den Senaat kreeg 5 jaar. De Joodsche Immigratie In Palestina. Bij de opening van het congres der Zionistische federatie voor Groot-Brit- tannië en Ierland wordt een rapport overgelegd, waarin wordt medegedeeld, dat de Joodsche immigratie in Palestina in 1934 het recordcijfer van 50.000 be reikte Het aantal Joodsche inwoners van Palestina wordt thans in totaal op 325.000 geschat. Derhalve is thans ongeveer 25 pet. van de bevolking Joodsch, een veel hooger percentage dan in eenig ander land ter wereld, en een verdere stijging van dit aantal is te verwachten. De Paus tegen het Nazi-Heldendom. De Paus ontving honderd-dertig pel grims uit Mainz en Silezië, tot wie hij een bijzonder belangwekkende toespraak hield: „Men wil", zoo zeide de Paus o.a., „in naam van een zoogenaamd positief chris tendom geheel Düitschland ontchristelij- ken, om het naar het barbaarsche hei dendom terug te voeren. Men laat niets onbeproefd, om het Katholieke, ja, het Christelijk leven in het algemeen te be lemmeren. Wij hopen, dat gij, pelgrims, uit Rome en het Vaticaan komend, beter zult ont vangen worden, dan die brave, vrome jongelingen, die, trouw aan Kerk en va derland, kortgeleden den gemeenschappe- lijken Vader bezocht hebben." Milliarden-conversie in België. De Belgische regeering acht het cre- diet van den staat klaarblijkelijk thans reeds dusdanig hersteld, dat zij den tijd al rijp oordeelt om met een groote lee ning te komen. Heden zal de kabinets raad n.l. beraadslagen omtrent een con- versieleening van Belg. fr. 24 milliard, uit te geven a 4 pet. De leening zal geheel vrijwillig zijn, doch wordt aantrekkelijk gemaakt door fiscale voordeelen, aan de omzetting in de nieuwe leening verbon den. De schatkist zou bij welslagen van deze conversie-leening fr. 500 millioen per jaar besparen. Zondag voortaan rustdag In Turkije. D'e Turksche regeering heeft een wets ontwerp tot regeling van de wettelijke feestdagen opgesteld. Naar verluidt is uit economische over wegingen de invoering van den Zondag in plaats van den Vrijdag als rustdag gekozen. Volgens de bepalingen van het wetsontwerp zullen de winkels den ge- heelen Zaterdag geopend zijn, terwijl daarentegen officieele instellingen, fa brieken en andere ondernemingen hun kantoren en werkplaatsen des Zaterdags reeds om 13 uur sluiten, zoodat ambte naren, arbeiders en kantoorbedienden van dit uur af niet meer zullen werken. Krachtens het ontwerp zullen de tot dusver bestaande feestdagen gehand haafd blijven. Voor het feest der repu bliek zijn echter 3 vacantiedagen vastge steld. De eerste Mei wordt als vacantiedag voor de arbeiders ingevoerd. Evenzoo is de eerste dag des jaars een feestdag. Op den laatsten dag van het jaar zal voortaan nog slechts tot den middag worden gewerkt. Korle Berichten. In Oost-Anatolië heeft opnieuw een hevige aardbeving gewoed. Een groot aantal huizen werd volkomen verwoest, en meer dan 150 huizen gedeeltelijk. 1 Hitier heeft den Koning van Enge land, ter gelegenheid van zijn regeerings- jubileum een telegram gezonden, waarin hij o.a. zegt: Het Duitsche volk volgt met warme sympathie alle pogingen van Uwe Ma jesteit en van de Engelsche regeering om den vrede te verzekeren. Het hoopt, dal deze pogingen succes mogen hebben tol welvaart van het Britsche rijk en tot ze gen der geheele wereld. Koningin Astgid naar Noordwijk. Uit Brussel meldt V.D., dat Koningin Astrid dezen zomer enkele weken te Noordwijk zal doorbrengen, om daar, evenals haar kihderen, de Nederlandsche taal, welke zij met haar Vlaamsche on derdanen „sierlijk" wenscht te kunnen spreken, geheel machtig te worden. Officieus wordt hieraan togevoegd, dat Koningin Astrid in verwachting verkeert van een blijde gebeurtenis, welke zich einde November of begin December zal voltrekken. De belangen van de visscherij. Op de vragen van den heer Vos: Is het den minister bekend, dat het bevreemding heeft gewekt, dat bij de handelsverdragen, die in den laatsten tijd gesloten zijn, de belangen der vis scherij maar weinig of niet zijn behar tigd? Kan de minister vrijheid vinden mede te deelen, welke de redenen zijn, die er toe hebben geleid, dat voor de visscherij geen voordeelen zijn bedongen? Is de minister bereid te overwegen voortaan aan de delegaties, aan wie de voorbereiding van handelsverdragen is opgedragen, een deskundige voor de vis scherij toe te voegen? heeft de minister van oecono- m i s c h e zaken, mede namens den minister van buitenlandsche zaken ge antwoord: Dat bij de in den laatsten tijd geslo ten handelsverdragen met de belangen van de visscherij niet voldoende zou zijn rekening gehouden, kan niet worden be aamd. Niettegenstaande de moeilijkhe den, welke bij de gevoerde onderhande lingen werden ondervonden, bleek het immers mogelijk, naast garanties in zake invoermogelijkheden ook eenige uitvoer- verruiming voor de Nederlandsche vis- visscherij te bereiken. Uiteraard wordt zoowel bij de voor- Binnenland. Belangen van visschers en pluimvee houders. Koningin Astrid naar Noordwijk. Rapport over de kwestie-Spoorhout. Buitenland. De jubileum-feesten in Engeland. Milliarden-conversie in België. D'e Zondag rustdag in Turkije, bereiding als bij het voeren van onder- handeiingen nauw contact gehouden met de afdeeling visscherijen van het depar tement van oeconomische zaken, terwijl, zoo dit noodzakelijk blijkt, een ambtenaar van deze afdeeling bij de besprekingen aanwezig is. Tevens worden eventueel belanghebbende kringen geraadpleegd. Onthulling monument voor Van Heutsz. H. M. de Koningin heeft zich bereid verklaard bij haar a.s. bezoek aan de hoofdstad het monument voor gene raal Van Heutsz te onthullen, hetgeen met groote plechtigheid geschieden zal. Minister Colijn zal dan een herden kingsrede houden en de koloniale reserve zal de eerewacht betrekken. De lasten der pluimveehouders. Op de vragen van den heer Hiemstra: Is de minister niet van oordeel, dat uit de tegenwoordige lage eierprijzen blijkt, dat thans de verhoogde voeder- kosten, als gevolg van de heffing op gra nen, niet meer betaald worden door de binnenlandsche consumenten van eieren, en derhalve geheel ten laste komen van de pluimveehouders? Zoo ja, is de minister dan bereid maat regelen te treffen, waardoor de lasten van deze pluimveehouders worden ver licht? heeft de minister van oecono mische zaken geantwoord: I. D'e ondergeteekende is van oordeel, dat uit de tegenwoordige lage eierprijzen geenszins blijkt, dat de binnenlandsche consumenten van eieren de verhoogde productiekosten, als gevolg van de hef fing op granen, niet meer betalen. Dë lage eierprijzen zijn een gevolg van de geringe opbrengsten in verschillende be- lanrijke buitenlandsche afzetgebieden. 2. In verband met het ontkennend ant woord op de eerste vraag kan een ant woord op de tweede vraag achterwege blijven. Slechts moge de ondergeteekende nog opmerken, dat de pluimveehouderij zijn bijzondere aandacht heeft. Er wordt ernstig naar verbetering in den toestand gestreefd, doch de mogelijkheden zijn be perkt. Prof Veraart trekt zich uit het politieke leven terug. Naar het „Hbld." verneemt, heeft prof. dr J. A. Veraart besloten, zich geheel uit het practische politieke leven terug te trekken. Dë uitslag van de verkiezingen der Prov. Staten heeft hem er van over tuigd, dat langs den gekozen weg voor de verwezenlijking van zijn politieke denk beelden niets is te bereiken. Hij heeft dan ook aan het partijbestuur van de ka tholiek-democratische partij, onder dank zegging voor de ondervonden medewer king en het geschonken vertrouwen, be richt, dat hij het voorzitterschap van die partij neerlegt. Opheffing Kamers van Koophandel. Het ligt in de bedoeling der regeering de Kamers van Koophandel van Leiden, Delft en Gouda op te heffen. Contingenteering van boeken enz. In verband met de uitbreiding van de contingenteering van papier tot boeken, tijdschriften en muziekdruk in de Ne derlandsche taal heeft de Nederlandsche uitgeversbond aan den Minister van Eco nomische Zaken het volgende telegram gezonden: „Betreuren ten zeerste uitbreiding con tingenteering papier tot boeken, tijd schriften en muziekdruk in Nederland sche taal. Achten deze ongebruikelijke belemmering van verspreiding van cultu reels goederen zeer ongewenscht. Vree zen als gevolg daarvan bovendien tegen maatregelen van andere landen, waar door ruime verspreiding van het Neder landsche boek zal worden in gevaar ge bracht, en Nederlandsche uitgevers ten zeerste benadeeld. Verzoeken daarom Uwe Excellentie dringend op deze uit breiding contingenteering terug te ko men. HET BEZUINIGINGSPLAN. Hulde aan de Regeering. In het Ned. Juristenblad schrijft een der redacteuren, Mr G. E. Lange- meij er

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1