IBIS SHAG Dobbelmann lekker... man? AKKERTJES Verdrijf die Kiespijn! MAANDAG 0 MEI f935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - Nb 182 Buitenland. 't Zilveren regeerings-jubileum van Koning George. Binnenland Belangrijkste Nieuws, IIWIMIM lil MM I II IIll Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel, 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal weekabonnementen voor Middelburg, Goes er. Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen CO cent per regel Kleine Advertentiën Dingdag» en Vrijdag» 0.76, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0-85, Bij contract belangrijke korting. Personen en beginselen. De gemeenteraadsverkiezingen geven als regel nogal eens aanleiding tot moei lijkheden en onaangenaamheden. Het persoonlijke element speelt hierbij weieens te groote rol. In verband daarmede maakte onze ,,N. Meerbode" enkele opmerkingen, die wij hier doorgeven: „Te weinig wordt nog beseft dat onze politieke strijd er een is om beginselen en niet voor personen. Wanneer onze staatkundige strijd slechts een pogen zou zijn om enkele menschen in het gestoelte der eere te brengen, dan was die strijd niet waard, dat wij er ook maar een been voor ver zetten, ook niet al zijn die personen onze mede-belijders. Het gaat om hooge beginselen. Ieder, die een bepaald beginsel als 't juiste acht, zoekt natuurlijk naar de bekwaam ste om het pleit voor dat beginsel te voe ren. Strijd over personen moet gevoerd wor den vóór de organisatie beslist. Als over elk ander ding, kunnen we verschil len omtrent den geschikten persoon, welke in Kamer, Staten of Raad ons moet vertegenwoordigen. Is echter de beslissing op wettige wijze in de organisatie gevallen, dan is het voor elk goed anti-rev. uit, onher roepelijk uit. Bij Kamer en Staten levert dit alles ge woonlijk geen moeilijkheden. Wel zijn er ook voor deze functies gegadigden, die zich soms gepasseerd gevoelen, maar dit gevoel van gekrenkte ijdelheid heeft als regel geen verdere gevolgen. Ook bij gemeenteraden komt het bijna nooit voor dat n a de candidaatstelling tusschen geestverwanten nog strijd is. In slechts een hoogst enkel geval gaat de ijdelheid zoo ver, dat iemand zich dan tegen de officieele candidaten in ilaat candideeren. Dat is natuurlijk heel verkeerd. Men zie deze zaken toch goed. Recht op een candidatuur is er voor niemand, voor den meest verdienstelijke anti-rev. zelfs niet. Een kiesvereeniging is volkomen vrij om uit te komen met wie zij wil. Al gevoelt iemand zich nog zoo gepasseerd, in Ghristelijken kring moet de een den ander uitnemender achten dan zichzelven. Klein, belachelijk klein, is het, als iemand uit gekrenkte ijdelheid zich te genover zijn partijgenooten laat candidee ren." Wij zijn het met deze opmerkingen volkomen eens. Natuurlijk volgt uit dit alles niet, dat vóór de candidaatstelling alles geoorloofd zou zijn. Juist omdat we bij de verkiezingen als een ongebroken eenheid moeten optreden, is het noodzakelijk dat bij de candidaat stelling alles eerlijk en met orde plaats heeft. Niemand heeft eenig recht op een can didatuur. Maar omgekeerd heeft geen en kele kiesvereeniging het recht om naar willekeur van hare bevoegdheid gebruik te maken. D'e omstandigheden zijn soms van dien aard, dat het niet gemakkelijk is moeilijk heden te voorkomen. Maar als geleefd wordt onder den in druk, dat we ook in dezen arbeid, God en de gemeenschap naar den eisch van onze beginselen hebben te dienen, dan zal het mogelijk zijn onaangename conflicten te voorkomen. Heeft eenmaal de organisatie zich op wettige wijze uitgesproken, dan is de strijd voorbij en gaat het met gesloten ge lederen voorwaarts. Londen een feestvierende sprook- jessstad. Het grootste feest dat het Britsche Rijk ooit heeft ge vierd. Londen viert heden het grootste feest, dat het Britsche Wereldrijk naar men- schenheugenis heeft gekend, het zilveren jubileum van de troonsbestijging van Ko ning George V. Dit feest heeft al weken lang op bijna alles in de hoofdstad van het Britsche rijk zijn stempel gedrukt. Op de meeste punten heeft de stad een prach tig aanzien, de stemming der bevolking is geestdriftig en de uitbundigheid wordt slechts getemperd door de karakteristieke traditioneele Britsche waardigheid. Gisteren en gisteravond hebben boven dien tientallen extra-ingelaschte treinen duizenden bezoekers uit de provincie naar Londen gebracht en daarnaast zijn an dere duizenden met autobussen en auto's Neem die zenuwprikkeling weg en na 'n kwartier... weg is ook de pijn I Dat wonder voltrekken 1 of 2 Volgem recept van 'Apotheker Dumont AKKER.CACHETS naar de hoofdstad gekomen, waar zich vanmorgen vroeg reeds alles concentreer de nabij1 de wegen, die de koninklijke stoet zou volgen. Velen hebben den nacht op straat door gebracht. Alle hotels waren gisteravond tot de laatste plaats bezet, doch duizen den gaven er de voorkeur aan reeds des nachts een gunstige plaats te bezetten voordat de groote drukte zou aanvangen. Ondanks de overweldigende zondvloed van menschen heeft men kans gezien spe ciale maatregelen te treffen voor de dui zenden kinderen, die zeker nog nooit een dergelijk schouwspel hebben gadegeslagen en daar misschien nooit meer getuige van zullen zijn Nadat in den loop van den morgen, tal van hoogwaardigheidsbekleeders bij de St. Paul's Kathedraal waren gearriveerd, kwam de eerste stoet van de Koninklijke Familie in bet gezicht, n.l. die van den Hertog van York met zijn gezin, die voor af werd gegaan door een eere-escorte van kapiteins van de Royal Horse Guards, in hun schitterende uniformen. Het geluid van het gejuich was nauwe lijks in de verte verstorven, of de stoet van den Prins van Wales naderde, ge ëscorteerd door de lijfwacht van den Prins. Hij reed in het eerste rijtuig, met zijn tante, de Koningin van Noorwegen, en zijn broer, den Hertog van Gloucester. Opnieuw daverde het gejuich langs den weg. De geestdrift stijgt echter een top, als de stoet met de koets van den Koning en de Koningin nadert. De koninklijke stoet werd voorafgegaan door afdeelingen van de Royal Horse Artillery en het corps dragonders, wier uniformen de fraaiste en meest bewerke lijke zijn van de vele fraaie uniformen van de Britsche weermacht. Hun pracht wordt echter geëvenaard door de unifor men van de koninklijke lijfwacht, die vol tallig voorafgaat aan de zes rijtuigen, waaruit de koninklijke stoet bestaat. Tus schen het smettelooze wit van rijbroeken en uitmonstering en het felle scharlaken rood der uniformen schitteren de blank gepolijste kurassen. In bet eerste rijtuig reden de Koning en de Koningin, zichtbaar getroffen door de overweldigende betuigingen van geest drift en aanhankelijkheid, die overal uit braken waar de koninklijke stoet passeer de, en een logenstraffing waren van alle traditioneele beweringen omtrent de koele gereserveerdheid van den Brit. De Ko- ning en de Koningin dankten voortdurend glimlachend voor de hulde, en menigeen trof het, dat de Koning er in lang niet zoo goed heeft uitgezien, zoodat men nau welijks zou vermoeden, als men hem zag, dat hij binnen een maand zijn zeventig sten verjaardag hoopt te vieren. Reeds den geheelen morgen hadden tal van kerkklokken in het West-End en in de City geluid, doch van het oogenb'ik dat het Koningspaar kort voor 11 uur Buckingham Palace verliet tot de aan komst voor de St Pauls Kathedraal te 'On geveer half twaalf luiden met verdubbelde kracht practisch alle kerkklokken van Londen. In totaal waren ongeveer twee duizend personen in de kathedraal verzameld, o.a. de leden van het diplomatieke corps, de leden van het kabinet en van de beide Huizen van het Parlement, de hooge gas ten uit de Dominions, en tallooze perso nen uit het openbare leven, uit de kringen van handel, wetenschap, kunst, marine en leger. Toen de komst van den Koning en de Koningin werd aangekondigd, rezen alle aanwezigen van hun zetels op. Door den Aartsbisschop van Canterbury en den Bisschop van Londen werden de vorste lijke personen naar hun plaatsen geleid, waarna de dienst aanving. Toen het „God save the King", waarmee de aanwezigen den jubilaris ontvingen, was verstorven, zong het koor twee psalmen, waarna ge deelten uit het Oude en Nieuwe Testa ment werden voorgelezen. Hierna hield de Aartsbisschop van Canterbury de feestrede, waarin hij den Koning dankte voor alles, wat hij in zijn 25-jarige regeeringsperiode voor het volk had gedaan en den zegen des hemels af smeekte voor het verdere geluk van den monarch en zijn gezin. Eenige psalmen en gebeden besloten het eerste gedeelte van de plechtigheid, waarna de Aartsbisschop van Canter bury, de Bisschop van Londen, de Deken en de Kanunniken van de kathedraal zich naar het Hoogaltaar begaven, waar bet Te Deum Laudamus werd gezongen. Ter wijl alle aanwezigen knielden, gaf de Aartsbisschop van Canterbury zijn zegen. De dienst werd besloten met het eerste en bet derde couplet van het „God save the King", dat door allen werd meege zongen. De Aartsbisschop werd na afloop van de plechtigheid naar den Zuidelijken koorvleugel geleid, terwijl de Koning en de Koningin met hun talrijk gevolg de kathedraal door den Westelijken uitgang verlieten. Hlet volkslied aan het slot van de plech tigheid werd overal meegezongen en plantte zich voort langs de geheele route, die de koninklijke stoet op den tocht terug naar BuckinghamPalace zou volgen. Deze tocht terug is 9en ware triomf tocht geworden en overtrof in geestdrift van het publiek zoo mogelijk nog den eersten tocht naar de St. Pauls. Het eerste officieele gedeelte van het Zilveren Jubileumfeest was hiermee ten einde, doch de feestweek is pas geopend en de vele particuliere en minder offi cieele feestelijkheden beginnen pas. Een bijzondere plaats in het feestpro gramma neemt de jubileum-radio-uitzen ding voor het geheele Britsche Rijk in, o.a. bevattende een rede van den Eersten Minister Ramsay MacDonald. Vanavond te 8 uiur zal de Koning zelf een dank woord voor de radio spreken, dat door de geheele wereld gehoord ka.n worden. Na het vallen van de duisternis zal een keten van 2000 vreugdevuren over het geheele land ontvlammen. Het sein daar toe zal gegeven worden door het eerste vreugdevuur in Hyde Park, dat door den Koning zelf zal worden ontstoken door een druk op een knop in Buckingham Pa lace. Dit is de laatste officieele plechtig heid van den Jubileumdag. De zandstormen in de Vereen. Staten. Door de bonds regeering en de regeerin gen der afzonderlijke staten in Amerika worden op het oogenblik millioenen ten koste gelegd aan maatregelen tot bestrij ding van de gevolgen der zandstormen, die voortdurend den laatsten tijd in het Midden-Westen der Vereenigde Staten woeden en die reeds onmetelijke schade hebben aangericht, doordat zij den boven grond, het eigenlijke vruchtbare deel van den grond, hebben verstoven. Te Washington heeft men een bedrag van 800 a 1000 millioen dollar beschik baar gesteld voor het planten van boom gordels en het aanleggen van grasvelden, dammen en terrassen om te verhinderen, dat de bovenste grondlaag door den wind wordt opgejaagd. Dat dit laatste mogelijk is, is de schuld van de boeren zelf. Al de jaren, dat do tarweprijzen hoog waren, hebben zij op de eens vruchtbare velden roofbouw ge pleegd, met het gevolg, dat de grond is verarmd, en tijdens perioden van droogte in een fijn stof is veranderd, dat door de voorjaarswinden wordt opgejaagd. Duitsch vliegtuig neergestort. Naar uit Berlijn wordt gemeld, is een Juncker-vliegtuig met zeven passagiers aan boord, dat sedert Dinsdag j.l. spoor loos was verdwenen, thans teruggevon den in de Fichtel-bergen in de nabijheid van de Slowaaksche grens, waar het was neergestort. Alle zeven inzittenden onder wie zich bevinden generaal-majoor Hoering, zijn echtgenoote en hun dochtertje, zijn om het leven gekomen. Het blijkt, dat het vliegtuig tengevolge van den dichten nevel met de aarde in aanraking is gekomen en verpletterd. D'e inzittenden moeten terstond dood zijn ge weest. Japan versterkt zijn luchtvloot. In een conferentie van den Japanschen generalen staf is de dringende noodzake lijkheid van versterking der Japansche luchtvloot besproken. Dit wordt gemotiveerd met het groote aantal Sowjet-Russische gevechtsvlieg tuigen, vooral in het Verre Oosten. Het bewapeningsplan, dat aan den Keizer ter goedkeuring is voorgelegd, en dat zich over vier jaar zou uitstrekken, heeft ten doel de versterking van de Ja pansche luchtvloot van 800 tot 1000 vlieg tuigen. Het aantal luchtregimenten, dat tot dusver acht bedroeg, zal verdubbeld worden. Voorts zullen vijf nieuwe lucht- afweerregimenten worden gevormd. Korte Berichten. Het middagblad „Die Stunde" is wegens het publiceeren van een carica- tuur van Adolf Hitler tot een boete van 200 schilling veroordeeld. Voor het geval eener herhaling wordt met inbeslagneming van het blad ge dreigd!! Bulgarije wordt door een-geweldige koudegolf geteisterd; er ligt een dikke laag sneeuw. i Een hevige storm in de streek van Bahia (Brazilië) eischte tientallen doo- den en veroorzaakte groote schade. i Lerroux is met de opdracht een nieuw Spaansch kabinet te vormen be last. i Op een persconferentie verklaarde president Roosevelt ervan overtuigd te zijn, dat de overweldigende meerderheid van de zakenwereld in het algemeen met zijn herstelplannen accoord gaat. Hij zal derhalve aan zijn economisch program vasthouden. i D'e Fransche premier Flandin, dio naar zijn district vertrokken was om daar zijn kiezersplicht te vervullen voor de gemeenteraadsverkiezingen, heeft op weg daarheen een vrij ernstig auto-onge luk gehad, waarbij hij zijn arm heeft ge broken. Bezwaren tegen het bezuinigingsplan. In een vergadering van de R.K. kies- vereen. Recht en Plicht te Beverwijk is besloten een adres te zenden aan de R. K. Tweede Kamerfractie en het be stuur der R.K. Staatspartij. Daarin wordt gezegd: Het dezer dagen ingediende bezuini gingsplan moet eerder den naam van „el lende-plan" dragen. Het laatste greintje sympathie voor deze regeering is hier mede weggevaagd. Ten zeerste wordt be treurd, dat dit plan mede-onderteekend is door de drie katholieke ministers. Voor de verarmde arbeidende bevolking van ons land beteekent dit project een maximum van verslechtering op sociaal en economisch gebied, de werkloozen ge ven hiermede den laatsten snik; bet brengt den middenstand tot wanhoop, terwijl onze uitgemergelde land- en tuin bouw deze groepen aanstonds als hun binnenlandsche consumenten zal aantref fen. Het lot van onze staatspartij zal in de toekomst afhangen van de houding onzer katholieke Tweede Kamerleden in deze aangelegenheid. De uiterst welwillende toon in de liberale kapitalistische groote pers mane tot groote voorzichtigheid. De wensch wordt hierbij dan ook uit gesproken, dat onze katholieke Tweede Kamerfractie het bezuinigingsplan in zijn huidigen vorm onverbiddelijk zal afstem men. Margarinegebrulk door de landbouwers. De directeur van de Coöp. boterfabriek te Koevorden heeft het noodig geacht strenge maatregelen te nemen tegen de leveranciers zijner fabriek, daar het hem is gebleken, dat de meeste veehouders in plaats van boter te gebruiken zich van margarine bedienen. De veehouders klagen over de lage melkprijzen, de boterprijzen zijn bijzonder laag en er is nog overproductie van bo ter. De werkelijke verbruikers klagen over de hooge boterprijzen tengevolge van den hoogen accijns die er >op rust. Daar bedoelde directeur meent dat de crisis die in het boterbedrijf heerscht voor een groot deel zou verdwijnen indien de landbouwers maar hun belang beter be grepen en het voorbeeld zouden geven door zelf boter te gebruiken, heeft hij de leden van de fabriek verplicht wekelijks een zekere hoeveelheid voor hun huishou delijk gebruik te betrekken door hij an ders genoodzaakt zal zijn straffe maatre gelen te nemen. Het gevolg van deze aan maning is reeds geweest, dat de boteraf- zet aan de fabriek belangrijk is toegeno men. De directeur heeft dezen maatregel ter kennis gebracht van alle directeuren van zuivelfabrieken en verschillende autori teiten en verzocht in deze te willen me dewerken. Loonen in hei tuinbouwbedrijf. In het Westland zijn de loonen voor het krenten d.i. het uitdunnen der druiventrossen vrij algemeen bepaald op f 2.50 per dag voor stook- en f 3.per dag voor koude druiven. Christelijke Werkgeversvereeniging. Het bestuur van de Christelijke Werk gevers Vereeniging (Vereeniging van Christelijke Werkgevers en Groothandela ren in Nederland), besloot maatregelen te nemen om het Bureau der Vereeniging van Amsterdam naar 's-Gravenhage te verplaatsen. Dit besluit is genomen, ten einde het contact der Vereeniging en van hare le den met de verschillende Departementen en Regeeringsbureaux gemakkelijker te maken en daardoor op meer intensieve wijze voor de belangen van de leden te kunnen opkomen. Een ernstige schaduwzijde is voor de Vereeniging hieraan verbonden, omdat de Secretaris der Vereeniging, Mr H. H. Ste- neker, in verband met zijn te Amsterdam Binnenland. Bezwaren tegen het bezuinigingsplan. Nog geen staking bij de mijnen. Vereeniging tot uitbreiding van het Evan gelie in Egypte. Buitenland. Het regeeringsjubileum van Koning George. Japan versterkt zijn luchtvloot. De zandstormen in Amerika. gevestigde advocatenpraktijk, na de voor genomen verplaatsing niet langer het secretariaat zal kunnen waarnemen. De heer Steneker zal aan de Vereeniging verbonden blijven, totdat zijn opvol0er zich voldoende in da zaken der Vereeni ging zal hebben ingewerkt. De communisten en de S. D. A. P. Blijkens een relaas in de „Tribune" heeft het district Noord-Holland der C. P. H. aan de federatie Amsterdam der S. D. A. P. een voorstel gedaan om tot eenheid van actie te komen met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen. Voor het geval de S. D. A. P. bereid is tot ge meenschappelijk optreden, wordt tevens voorgesteld, tot het verbinden van de lijst ten van S. D. A. P. en C. P. H. te beslui ten. Ingezonden Mededeeling. VOOS QE PUS ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG Pekelharing voor werkloozen. Naar men verneemt hebben zich reeds ongeveer 300 gemeentebesturen bereid verklaard, mede te werken aan de distri butie van pekelharing onder werklooze ingezetenen. Gemeentebesturen die alsnog aan deze distributie wenschen deel te nemen, kun nen zich hiertoe wenden tot de Neder- landsche Visscherijcentrale, Juliana van Stolbergplein 34 te 's-Gravenhage. Russische opdracht voor de Nederl. Scheepsbouw-Mij. D'e Nederlandsche Scheepsbouw Mij. heeft opdracht gekregen van de Machino Import te Moskou tot den bouw van een derde houttransportschip van 3635 ton laadvermogen van welk type er reeds twee schepen tot de constructie waarvan einde Februari order werd gegeven, bij deze Maatschappij in aanbouw zijn. Het nieuw bestelde schip moet in Maart 1936 worden opgeleverd. Staking in de venen. Nu de verveners te Bargercompascuum blijven weigeren, om aan de veenarbei ders een bespreking toe te staan over het besluit van het contract voor de veenbe- drijven, hebben de veenarbeiders in dit rayon besloten de staking af te kondigen. Hetzelfde besluit is genomen door de veenarbeiders te Roswinkel. Het betreft hier ongeveer 350 arbeiders: 200 bij de staking te Roswinkel en 150 bij die te Bargercompascum. De nood der tuinders. Bij de behandeling van de begrooting 1935 van het Landbouw Crisisfonds in de Tweede Kamer zijn door het Tweede Ka merlid, Da G. H. Kersten, ernstige klachten geuit over den nood der tuinders

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1