Begin Afgewezen beschuldigingen. f vf D_ f k by "hei Beitels1 Opfokvoeder EERSTE BLAD ZATERDAG 4 MEI 1938 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - *o. 18? Buitenland Binnenland. Maak er goede legsters van door ze te voederen met Vraag bi| Uw leverancier Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeelingen 60 cent per regel. Kleins Advertentiën Dinsdags en Vrijdags fü.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het Christendom voorzoover het zicu houdt aan de belijdenis van den Chris tus, en de Kerk bevinden zich voortdu rend in het brandpunt van veler belang stelling. Met argusoogen wordt nagegaan of ook fouten zijn aan te wijzen en altijd weer staan de beschuldigers gereed om het zondenregister af te lezen. Toen in 1914 de groote wereldoorlog uitbrak werd spottend gevraagd of dat nu de vruchten waren van 19 eeuwen Chris tendom. Een vraag die straks in een po sitieve beschuldiging werd omgezet als het heette dat de Christenheid de groote catastrophe op haar geweten had. Het positieve Christendom werd zon der meer verantwoordelijk gesteld voor den schrikkelijken oorlog en de gruwelen welke daarmede gepaard gingen. üp sociaal terrein zien we hetzelfde verschijnsel. Het Christendom, zoo wordt betoogd, draagt een kapitalistisch karak ter. Het houdt de menschen dom en ge dwee, het beschermt de rijken boven de armen, het kiest partij voor de machti gen en tegen de zwakken. Van de Kerk, als ze vasthoudt aan de belijdenis van den Christus en banier draagster van het ware Christendom, heet het dat zij is de beschermster van de brandkast. Wij doen geen poging een opsomming te geven van de beschuldigingen welke zooal tegen het Christendom worden inge bracht, maar constateeren alleen het feit, dat de beschuldigers vele zijn en dat het zondenregister buitengewoon groot is. We hebben hier niet te doen met een verschijnsel van den nieuwen tijd. Het is zoo oud als het Christendom zelf. De Heere Jezus werd ter dood gebracht als iemand die 'het volk beroerde, als een lasteraar van God en de ovei heden. En toen Paulus na velerlei vervolgingen te Rome kwam, was daar van het Christen dom nog weinig bekend, maar zóóveel wist men toch wel, dat het hier betrof „een secte die overal tegengesproken wordt". En zoo is het gebleven tot op den hui- digen dag. De omstandigheden zijn anders gewor den en de inhoud der beschuldigingen is veranderd, maar de beschuldigingen zelf zijn gebleven. Tegen deze verwijten hebben wij ons te weer te stellen. Want het is onjuist dat het Christen dom de omwikkeling en verbetering der toestanden zou tegenhouden en in den weg staan. Het fs juist als een vrucht van het Christendom aan te merken, dat er op velerlei gebied we denken hier o.m. aan sociale toestanden zooveel verbe terd is, met name ook in ons land. Niet het Christendom is de oorzaak geweest van het uitbreken van den groo- ten oorlog, maar wel de verderfelijke aan alle ware Christendom gespeende z.g. „hooge politiek". En als vroeger of later een nieuwe oor log mocht uitbreken, dan zal dat alweer niet de schuld zijn van het Christendom, maar een gevolg van het feit, dat men gemeend heeft het bij de reparatie en do restauratie van de ontreddende wereld buiten den Christus en buiten het Chris tendom te kunnen stellen. Wanneer volken en overheden zich hadden willen buigen onder de tucht van Gods Woord, we zouden een andere en betere samenleving hebben gehad. Ook in ons land. De beschuldiging als zou het Christen dom schuldig staan aan de ontreddering van dezen tijd, kan en moet met de meeste beslistheid worden afgewezen. Maar we moeten daarbij voorzichtig zijn en er voor waken het Christendom niet te verwarren met de Christenen. Want dan i met schaamte moet het beleden komt de zaak wel een weinig anders te staan. En nu denken we hierbij niet in de eer ste plaats aan hen, die zich Christenen noemen, omdat dat nu eenmaal gekleed staat en omdat ze niet tot de Joden en hoewel steeds meer heidensche gebruiken ingang vinden - toch ook niet tot de hei denen gerekend willen worden, maar die overigens tegenover het Christendom even vreemd staan als de blinde heidenen. Neen, we denken hierbij aan hen, die in waarheid belijden in Christus te geloo- ven, die Jezus Christus erkennen als hun Heiland en Koning, maar die en wie gaat hier vrij uit in schier elk opzicht tekort schieten. Dat maakt het Christendom vaak zoo machteloos. Dat is oorzaak dat er smalend gespro ken wordt, niet alleen over de Christe nen, maar ook over het Christendom en zelfs overden Christus. Er is menigmaal niet alleen een groote afstand, maar een scherpe tegenstelling, tusschen leer en leven. In het gezin, in handel en wandel, in maatschappij en staat. Het Christendom komt zoo weinig in de practijk van het leven tot uiting. Laten we daar niet licht overheen loo- pen. Het is een feit van hoogst-ernstige be- teekenis. En als dan het Christendom beschul digd wordt, en de Christus gehoond, la ten wij ons dan afvragen of wij waarlijk zijn wat we behooren te wezen, een licht op den kandelaar, een zoutend zout. De dienstplicht in Duitschland. Naar men verneemt zal de dienstplicht in Duitschland worden ingevoerd op 1 October van dit jaar. De dienstplichtigen zullen een jaar moeten dienen. Boven dien kunnen bij speciale eenheden, zooals vliegdienst en motordienst, vrijwilligers in dienst treden, die langer onder de wa penen moeten blijven. Belijdende predikanten voor volks rechtbank? In kringen van de belijdende kerk in Duitschland is uiting gegeven aan do vrees, dat de zaak van de oppositiepredi kanten. die zich thans in het Columbia Haus onder arrest bevinden, voor de volksrechtbank gebracht zou kunnen wor den. De gearresteerde predikanten zijn ge heel van de buitenwereld afgesneden en het is zelfs hun advocaten niet toegelaten hun een bezoek te brengen. Indien da aanklacht wegens revolutionnaire activi teit tegen hen gehandhaafd blijft, vreest men, dat dit beteekent, dat de belijdende kerk hierdoor buiten de wet wordt ge steld. De gangen van alle predikanten van de belijdende kerk te Berlijn worden door de geheime staatspolitie nauwkeu rig nagegaan. Moskou voldaan over pact met Parijs. In een telegram aan Laval geeft Litwi- nov uiting aan zijn vreugde over het slui ten van het Fransch-Russisch pact, dat het resultaat is van het streven der twee regeeringen met het oog op de pacificatie en de veiligheid van alle volken. Aardbeving eischt 500 dooden. In de buurt van Kars (Kaukasus), die onlangs door een aardbeving werd geteis terd, zijn de laatste 24 uur vijf nieuwe minder sterke schokken waargenomen. Het aantal slachtoffers is thans geste gen tot 500 dooden en 1200 gewonden. Er zijn 1300 huizen verwoest. De kerkstrijd in Duitschland. Een telegram uit Berlijn meldt, dat verscheidene r.-katholieke bladen, die ge dateerd zijn op a.s. Zondag 5 Mei, in be slag gencinen zijn, o.a, het kerkelijk or gaan voor het bisdom Berlijn. De reden is, dat in deze bladen gepubliceerd werd een herderlijke brief van de Pruisische bisschoppen, die naar het oordeel der regeering onduldbare critiek bevat op maatregelen der overheid. Reuter seint uit Londen, dat twintig leden van de confessioneele kerk uit Leip zig naar Berlijn zijn gegaan om den mi nister van Binnenlandsche Zaken te smeeken, de achttien predikanten der op positie, die zich in concentratiekampen bevinden, hun vrijheid terug te geven. Korte Berichten. De stad Louisville in den staat Ken tucky, alsmede verscheidene plaatsen in den omtrek, zijn door hevige stormen ge teisterd. De straten zijn met puinen be dekt. Talrijke electrische geleidingen zijn gebroken. Tot nu toe wordt melding ge maakt van drie dooden. Spanje wordt door een sprinkhanen plaag bezocht. In de provincie Madrid al leen zijn 21 dorpen door deze insecten zoodanig geteisterd, dat men den geheelen oogst als verloren beschouwt. De opstandelingen op de Philippij- nen hebben drie steden bezet. Bij de ge vechten zijn reeds meer dan 60 dooden gevallen. Het Spaansche kabinet Lerroux is gisteren afgetreden; de crisis zou vermoe delijk reeds heen worden opgelost. Vreemdelingen en politiek. In antwoord op de vragen van het Eerste Kamerlid, Mr Mendels, in verband met een op 29 en 30 Maart j.l. te Amster dam gehouden internationale fascistische conferentie ter bevordering van het uni verseels fascisme, heeft Minister Van Schaik medegedeeld, dat de politie van de bijeenkomst kennis gekregen heeft op een tijdstip, dat de besprekingen, zoover kon blijken, reeds afgeloopen waren. Op het tijdstip der controle kon geen voldoen de inzicht worden verkregen of de ge houden conferentie al dan niet moest worden beschouwd als te vallen onder het verbod van politieke actie voor vreemde lingen. In verband daarmede zijn toen geen genoegzame termen aanwezig ge weest om tegen de betrokken vreemdelin gen op te treden. Aan den heer Schalker, die over dezelf de kwestie vragen had gesteld, heeft de minister voorts medegedeeld, dat graaf Oberdorff, die aan de bijeenkomst zou hebben deelgenomen als „chef van de af- deellng buitenlandsche zaken" der N.S.B., de Nederlandsche nationaliteit bezit, en dat de minister geen aanleiding ziet om een onderzoek in te stellen naar de z.g. afdeeling buitenlandsche zaken der N.S.B. Geen politiek bij de vierdaagsche. Naar aanleiding van een bericht in „Volk en Vaderland" omtrent de Inter nationale vierdaagsche afstandsmar- schen, welke van 23 t/m 26 Juli a.s. te Nijmegen zullen worden gehouden, ver zoekt het hoofdbestuur van den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding ons, er de aandacht op te vestigen, dat het een vaste regel is, waaraan ook dit jaar streng de hand zal worden gehouden, dat groepen, die als vertegenwoordigers van een politieke richting, welke ook, aan de marschen wenschen deel te nemen, niet tot deelneming worden toegelaten. Zoo ook worden uitingen van politieko gezindheid tijdens de marschen, welke ook, niet geduld, op straffe van uitslui ting van deelneming. Mechanisatie In de sigaren-industrie. Gisteren hebben de ministers van Eco nomische Zaken, van Sociale Zaken en van Financiën in audiëntie ontvangen een afvaardigig van de commissie tegen de beperking der mechanisatie in de si- garenindustrie, bestaande uit de heeren Van Lonkhuyzen, Van Schuppen en Boele. Deze heeren hebben bij die gelegenheid het request der commissie, waarin be pleit wordt de vrije, zich aanpassende ontwikkeling der sigarenindustrie, niet aan te tasten door van overheidswege maatregelen tegen de mechanisatie te ne men, nader toegelicht en daarbij tevens nog enkele aanvullende geschriften over gelegd. De financieels betrekking tusschen Rijk en Gemeenten. De Minister van Financiën heeft, naar de „Rotterd." meldt, aan de gemeentebe sturen mededeelingen gedaan inzake de vaststelling -van de voorloopige uitkeering uit het gemeentefonds. Daar de opbrengst van de middelen van dit fonds beneden de raming is gebleven, zal voor deze uit keering niet f 59.200.000 beschikbaar worden gesteld, doch slechts f 54.825.000, hetgeen slechts 92.61 pet. van de oor spronkelijke uitkeering is. Het conflict In de mijnindustrie. In verband met de onder de mijnwer kers gehouden referenda inzake al of niet staken verneemt men nader, dat ge bleken is dat bij den R.K. Mijnwerkers- bond 95.5 pet. der arbeiders voor staking is. Bij den Ohristelijken mijnwerkersbond werden in totaal 250 stemmen uitge bracht. Hiervan waren twee blanco en een tegen staking. De leden van den Al- gemeenen Nederlandschen Mijnwerkers- bond en den Neutralen Bond verklaarden zich unaniem voor staking. DE EERSTE KAMER OVER ONDER NEMERSOVEREENKOMSTEN. Het voorlooplg verslag. Verschenen is 't voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp op het algemeen verbindend en onverbin dend verklaren van ondernemersovereen komsten. Blijkens dit verslag opperden verschei dene leden ernstige bezwaren. Het houdt h.i. een bedenkelijke aantasting van de contracts- en bedrijfsvrijheid van den particulieren ondernemer in. Veel beden kelijker nog achtten deze leden de risico's verbonden aan een ordening van het be drijfsleven op ruimere schaal, waartoe dit wetsontwerp de voorbereidende stap heet te zijn. In stede van den drang tot eigen initiatief dreigt middelmatigheid, nimmer de essentieele eigenschap der meerder heid, hoogtij te gaan vieren. Het publiek moet daarvan het slachtoffer worden. Werkloosheid zal in hooge mate erdoor worden bevorderd, want bedrijfsorgani satie moet ertoe leiden, de stichting van nieuwe ondernemingen te bemoeilijken of onmogelijk te maken. Deze leden achtten de indiening van het wetsontwerp in geenertei opzicht ge motiveerd en al evenmin te rechtvaardi- Ingezonden Mededeellng. gen met een beroep -op de structureele veranderingen in de volkshuishouding. Het staat toch allerminst vast, dat die wijzigingen van blijvenden aard zijn. Vele andere leden hadden deze be schouwingen in hooge mate verbaasd en zij hadden zich afgevraagd, waarom pas thans dit verzet tegen de ordeningsge dachte in deze Kamer zoo sterk tot uiting komt.. Deze leden waren van oordeel, lat noch de ondernemersdurf, noch het ini tiatief gevaar loopen. Integendeel, zoo be toogden zij, beide zullen veeleer krachtig worden beschermd. Dat de overheid een taak heeft bij het bevorderen en bekrach tigen van de pogingen der ondernemers om misbruik der vrijheid te voorkomen, volgt hieruit, dat het algemeen belang on middellijk bij deze materie is betrokken. Geenszins duchtten zij achterstelling van den consument, daar voor diens belangen op juiste wijze is zorg gedragen. Weder andere leden verklaarden met dit wetsontwerp in te stemmen uit prac- tische overwegingen, in het belang van de nationale industrie, welke be hoefte heeft aan maatregelen, als welke de ontworpen regeling beoogt te bevorde ren. Deze leden waren van oordeel, dal de regeering hier den juisten middenweg heeft gekozen. Verscheidene leden opperden het be zwaar, dat de in het voorstel opgenomen voorschriften aan de arbeiders mede zeggenschap in de gestie der ondernemin gen verleenen. Vele andere leden betwistten, dat de arbeiders in aangelegenheden als de on derhavige slechts een zuiver passieve po sitie behooren in te nemen. Zij betreurden echter, dat niet de geheele ordening, wel ke dit wetsontwerp bedoelt te bevorderen, was gelegd in handen van de bedrijfs- raden in plaats van in die van de on dernemers alleen. Ernstige bedenkingen werden geopperd tegen het duurzaam karakter der ontwor pen regeling. Van andere zijde kou men zich met deze critiek niet veieenigen. Vele leden, die overigens bereid waren hun stem aan dit wetsontwerp te geven, betreurden, dat zoo groote macht in han den van den minister is gelegd. Het 25-jarig Burgemeestersjubileum van den heer M. Fernhout. Als vierde en laatste spreker trad de heer J. H. Kok uit Kampen op het po dium. Spr. zeide, dat het voor de Kampena ren een oorzaak van groote vreugde is, dezen gedenkdag te mogen meevieren en den 'burgemeester de verzekering te bie den, dat daar ginds, in het Noorden, in de hem zoo goed 'bekende IJselstad, waar zulk een belangrijk deel van zijn levens werk ligt, recht hartelijk met hem en de zijnen wordt medegeleefd. Deze viering is zoo geheel in overeen stemming met zijn karakter. Rumoerig feestgedruisch zou hem niet welgevallig zijn. Maar een waardig even stilstaan bij een zoo groot voorrecht als hij heden mag gedenken, dit zal ook zijn hart dankbaar stemmen. Vijf en twintig jaren, her vier de van een eeuw, heeft hij thans als bur gemeester mogen arbeiden in den dienst der gemeenten, wier leiding hem werd toevertrouwd, en wier belangen door hem Binnenland. De Eerste Kamer over de ondernemers- overeenkomsten. Herdenking 70-jarig bestaan A.R. Kies- vereeniging te Goes. Het jubileum van burgemeester Fernhout te Middelburg. Buitenland. Rusland tevreden over bet Fransoh- Russische pact. De kerkstrijd in Duitschland. Het Spaansche kabinet afgetreden. Aardbeving in den Kaukasus. met zooveel liefde en zooveel ijver werden behartigd. 25 jaar lang heeft hij thans de Konin gin en de gemeenten gediend. Niet minder dan een vijftal heeft van zijn rusteloozen, ambitie-vollen arbeid en zijn bedachtzame leiding mogen profiteeren. Spr. kan niet oordeelen over andere gemeenten, doch alleen over de wijze, waarop de burge meester 13 jaren in Kampen zich van zijn taak gekweten heeft. Als een onbe kende is hij in 1919 naar Kampen geko men. Hij heeft rustig zijn arbeid aan vaard, als een man die wist wat hij wilde, en die wilde wat hij wist. Door zijn per soon en door zijn werk heeft hij zich niet alleen spoedig een plaats in het gemeente leven veroverd, maar heeft hij een groote plaats in aller hart weten te vinden. En toen hij in 1933 van Kampen weg ging, bleek wel duidelijk hoe noode men hem wilde en kon missen. Burgemeester Fernhout is een geboren burgemeester. Vele kwaliteiten voor dit ambt sieren hem. Zijn beginsel verloochent hij niet. Spr. 'hoopt niet, dat zijn woorden als overdreven menschen-vergoding zullen worden beschouwd. Daarvan moet de heer Fernhout niets hebben en spr. ook niet. De Hollanders komen niet gauw uit de plooi. Zij zijn zoo bang om iemand in zijn aangezicht te prijzen. Zij zijn er wel gauw bij als er critiek te oefenen is. Maar als iemand zijn plicht, ja veel meer dan zijn plicht doet, vinden zij dat eigenlijk heel gewoon. En zeker niet om te prijzen. Maar spr. wil nu een uitzondering maken en het volle licht laten schijnen op de wijze, waarop de heer Fernhout in die afgeloopen 25 jaar getoond heeft te zijn een geboren burgemeester, of liever: een geboren 'burgervader. God zegene U aldus spr. in uw verdere loopbaan, Hij spare U met Uw vrouw, die al die jaren zulk een trouwe en krachtige steun voor U is geweest en schenke U het voorrecht als Burgervader nog vele jaren, naar den wensch van Uw hart, te mogen arbeiden in het ba- lang van de U toevertrouwde gemeente. Van harte hoopt spr., dat hij nog eens zijn 40-jarig jubileum zal mogen beleven. Moge het den heer Fernhout gegeven worden zijn stad met beleid heen te lei den door de moeilijke jaren, waarin wij thans te worstelen hebben om het be staan. Antwoord van burgemeester Fernhout. De heer Fernhout kreeg nu het woord en zeide, dat hij aan de openbare herdenking van zijn 25-jarige ambtsver vulling niet heeft kunnen ontkomen, al thans het „Comité van vrienden" was reeds gepubliceerd zonder dat er van de plannen daartoe, ook maar iets tot hem was doorgedrongen. Hij dacht, toen hij er van las, „had ik dat maar kunnen voorkomen". Van zijn verblijf in de gemeenten Tien hoven, Mijdrecht en Wilnis, scheiden hem immers een groot aantal jaren, Kampen liet zich met de hartelijkheid, die het niet minder dan de reeds genoemde ge meenten kenmerkt, niet onbetuigd toen spr. daar 12^ jaar in functie was ge weest en het heeft hem nog maar goed 2 jaar geleden op zöo'n ondubbelzinnige en onvergetelijke wijze, zijn blijvende sym pathie en genegenheid betoond. In Mid delburg is spr. nog maar zoo kort, voor Middelburg heeft hij nog maar zoo wei nig kunnen zijn en nog maar zoo bitter weinig kunnen bereiken. En tenslotte veler hoofden en harten zijn in deze dagen van allerlei zorgen vervuld. Zelfs de geruststellende verzekering, dat deze herdenking een meer intiem-parti- culier, besloten en sober karakter zou dra gen, heeft spr. aanvankelijk nog maar met zekere berusting, den 3den Mei doen tegemoet gaan. Maar aan den anderen kant was er dadelijk een sterk gevoel van zeer groote erkentelijkheid voor de vriendelijke be doelingen der initiatiefnemers en van dankbaarheid voor de goede gezindheid te zijnen opzichte, waarvan de onder aan voering van den heer Smeding gesmede plannen, het bewijs gaven. Tenslotte heeft spr. zich geheel verzoend met de voor nemens, die men voor dezen dag koes terde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1