DUBBEL%5TER Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs. Rechtszaken Da ambtenaar hooft «en vaste positie en 'tgaat niet aan om hem vrijheid te geven tot het vemchton van neven functies. Het vest'gon van handelszaken tLoor bu.teiilanders woidt deer do middenstan ders met bozorgdiiO.d gade geslagen; te- gonover klach.on had de vertegenwoor diger van den Minister aangevoerd, dat het hier een lastige mater,e üelre,'. om dat, in verband met vostig.nga- en ham de,sverdr..gen de Kegee.'inj i.i deze n.et w.Lekeurig kan opneden. Oo.t het fut, dat bu.teu.a„dsche d'-tailza..en consen ten kunnen krggoa voor han verkoop in Nederland, heea in grensstroken aaniei- d.ng gegeven tot ontevreüenheid. in Limburg is de georganiseerde m.dden- stand van meen.ng, dat aan de groo.e dotuilzaken, die den winkeliers gru>.o concurientie aandoen, geen cons en. on moe e t worden verleend voor recht- s.roekscl.e levering aan particulieren. Ho moj.lijiii.eid is eenter, dat deze consen ten worden verstrekt op grond van vroe- geren invoer, terwijl anderzijds een Pa- i ij.,cn Warenhuis ook via consenten van ons bet.ekt. Wat be.reft het wetsontwerp tot hot heffen van een nieuwe belasting op be sloten vennootschappen heeft do M.d- denstandsraad een commissie benoemd, bestaande u.t de hoeren Mr J. A. G. M. van Heilenberg Hubar, J. K. W. F. van Bommel, W. G. Scheeres en den heer Wieringa, welke in haar rapport op merkte, dat h.er niet alleen het misbruik werd ach.erhaald zooals de Regeering mededeelde,, doch dat vrijwel alle kleine N.V.'s er onder vallen. Daardoor zou het grootbedrijf een belangrijken voor sprong krijgen op de kleine en middel soort-bedrijven. Het 25-jarig brrgemeester-jubileum van den heer M. Fernhout. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer M. r ernhout, tüans burgemeester van Middelburg, benoemd werd tot bur gemeester van Tienhuven. In Juni 19t4 ging hij naar Mijdrecht en Wilnis, om in Mei 1919 deze gemeente met Kampen te verwisselen, weme gemeente hij in April 19jJ weer verwisselde voor Middelburg. Len „Comité van Vrienden" heelt zien uit ue in0ezetenen of oud-ingezetenen van genoemde gemeenten gevormd, om den heer ernhout op dezen dag te huldigen. Daartoe was in de groote zaal van het Schuttershof een bijeenkomst belegd van leven van het eere-comité, leden van het comité, en vele genoodigden. 'ie kwart voor drie kwamen de heer en Mevr. 1' ernhout met hun kinderen en ver dere familieleden, onder wie ook de vader van den jubilaris binnen. Ze werden door een commissie van ontvangst naar de voor hen bestemde zetels geleid. Mevr. F ernhout droeg een bouquet, haar door het kleindochtertje van den heer J. F. Heemskerk, het oudste raadslid, aan geboden. De voorzitter van het Comité van Vrien den, de heer S. S. Smeding, verwelkomde den heer Fernhout met Mevr. Fernhout, hun kinderen en enkele familieleden. Vervolgens richtte hij zich tot den Com missaris der Koningin in Zeeland. Het wordt bijzonder op prijs gesteld, dat de Commissaris der Koningin met Mevr. Quarles van Ufford dezen middag tegen woordig wilden zijn. Vervolgens richtte Spr. zich tot den jubilaris. Den oden Mei aldus Spr. zou het 25 jaar geleden zijn, dat Uw bur gemeestersloopbaan een aanvang nam. De 12V2-jarige herdenking daarvan was in Kampen, met animo geschied, en de vraag was nu, of te Middelburg aan dit zilve ren jubileum ook „iets gedaan" moest worden. Het antwoord op deze vraag kon j a en neen luiden. „Ja" lag het eerst voor de hand: een 25-jarig jubileum is zonder twijfel een gebeurtenis van zóó groot be lang in een menschenleven, dat even stil st lan en een terugblik op den afgelegden wc geboden schijnen. Maar voor het „neen" viel toch ook iets D reggen, wijl gij, mijnheer Fernhout, nog slechts zoo korten tijd burgemeester van Zeelands hoofdstad zijt. Indien dit zilveren jubileum gevallen zou zijn op een dag, nadat gij bijvoorbeeld reeds een tiental jaren burgemeester van Zeelands hoofdstad geweest zoudt zijn, dan had de zaak er heel anders voor ge staan. Dan zou op dezen dag de burgerij van Middelburg als gemeenschap haar burgemeester hulde hebben willen betui gen. Het comité vertegenwoordigt nu geen andere „gemeenschap" dan diegenen, wel ke gij U in uw 25-jarige loopbaan tot uw „vrienden" hebt gemaakt uit alle de vijf gemeenten, aan welker hoofd gij hebt gestaan. De leden van het „Comité van Vrien den" (mandaatlooze afgevaardigden dus) hebben dezen dag gezamenlijk en in pret tige samenwerking voorbereid. Verheugend was de medewerking van alle kanten ondervonden, bij de voorberei ding van dezen dag. Ook het Eere-Comité kwam vlot tot stand. De Commissaris der Koningin in Zeeland verklaarde zich zon der 'bedenken bereid het eere-voorzitter- schap ervan te aanvaarden; de burge meesters van Vlissingen en Goes stelden er, als goede buren èn goede vrienden, prijs op toe te treden en de opvolger van den heer Fernhout te Kampen, de heer Okma, trad eveneens gaarne toe. Verder ramen er in zitting de twee wethouders en het oudste raadslid van Middelburg, alle drie de wethouders en de gemeente secretaris van Kampen; de tegenwoordige burgemeester van Mijdrecht en Wilnis met een wethouder uit elk der gemeenten. Het comité wilde zorgen, dat deze dag niet onopgemerkt voorbij zou gaan; het wilde den jubilaris eerst van harte geluk- wenschen en daarbij een souvenirtje of- freeren en tenslotte wilde het een ieder, die daartoe de behoefte gevoelde, de ge legenheid bieden, den heer en Mevr. Fern hout de hand te drukken. Maar de instem ming, die het comité met zijn plannen ont moette was zoo groot, de bescheiden be dragen die het voor een eenvoudig hulde blijk vroeg, vloeiden zoo rijkelijk, dat het tenslotte iets verder kon springen. Spr. gaf nu een karakteristieke schets van de vorige gemeenten van den heer I ernhout. Aan Uw benoeming bier in Middelburg, zoo vervolgde Spr., is een en ander voor af gegaan, iets meer dan gewoonlijk. Een rij van politiek links-georiënteerde bur gemeesters ging u voor, en gij waart de eerste die uit den rechtschen kant van het politieke spectrum ons toegezonden werd. In een stad, waar het een punt van dis cussie kan uitmaken of de meerderheid harer inwoners rechts of links mag hee- ten, meest dit wel ©enige deining veroor zaken. Maar: gij stond daar buiten. De vraag, of Middelburg een linkschen of een rechtschen burgemeester zou krijgen was reeds lang door hoogere regeerings-in- stanties beslist voor er van U sprake was. Deze kwestie 'beslist zijnde, bleef er nog een zeer belangrijk punt over. Er zijn niet alleen rechtsche en linksche burgemees ters. er zijn ook goede, laat ons zeg gen: heel veel goede burgemeesters, maar ook minder goede burgemeesters. Welnu, spr. meende te mogen zeggen, dat de burgers van de gemeenten, aan welker hoofd de heer Fernhout gestaan heeft, en van die, aan welker hoofd hij thans staat, den burgemeester en den mensch beide in hem waardeeren. Gij ver slaat het, aldus spr., hoofd van een hoofd stad te zijn; gij zijt toegewijd, hoffelijk, tactvol; gij weet, wat in dezen tijd van een burgemeester als leider van debatten in den Raad, als representant van het gemeentebestuur in en buiten het Stad huis, gevraagd wordt. Spr. richtte nu een enkel hartelijk woord tot Mevr. Fernhout en deelde ver der den heer Fernhout mede, dat het comité een zoo flinke som gekregen had, dat het als herinnering aan dezen dag iets moois en iets goeds kan aanbieden. Natuurlijk is dat in de eerste plaats een album, waarin de handteekeningen van allen, die tot dit geschenk bijdroegen, ver zameld zijn. De bekwame Middelburgsche calligraaf Barto heeft het van een een voudige, doch sierlijke opdracht voor zien: op het schutblad teekende hij de wapens van Tienhoven, Mijdrecht, Wil nis, Kampen en Middelburg. Vervolgens zijn in het album een hon derdtal groote en kleine fotografieën uit de vijf gemeenten van des heeren Fern- houts burgmeesterschap verzameld. Maar dat is toch nog niet het eigenlijke ge schenk. Het was het Comité bekend, dat de heer en Mevr. Fernhout gaarne een goed schilderij van een ouden meester zouden willen hébben. Het is er nu in geslaagd, de hand te leggen op een fraai berglandschap van den zeventienden eeuwschen Hollandschen meester Jac. de Villers. Spr. bood dat aan met aller gelukwen- schen en met den wensch, dat hun nog een lang en gelukkig leven beschoren mag zijn. De tweede spreker was de heer Dr G. A. B. Fijn van Draat te Zwolle, die in 1910 te Tienhoven woonde en die zeide, dat hij weinig heeft kunnen vermoeden, toen de heer Fernhout zijn ambt aan vaardde als burgemeester van Tienhoven en spreker hem als voorzitter der feest commissie een woord van welkom toe- nep, dat hij n a 25 jaar andermaal tot hem het woord zou richten, maar nu in zijn hoedanigheid van burgemeester van Zeelands mooie hoofdstad: Middelburg. Hij was de eerste burgemeester van Tienhoven, nadat de laatste eeuw het bur gemeesterschap van Tienhoven saamge- koppeld geweest was met dat van Breu- kelen. Bij Kon. besluit werd de heer Fern hout benoemd met ingang van 3 Mei tot Tienhovens burgemeester. Spr. was in de gelegenheid om een extract uit de notulen van de installatie vergadering voor te lezen. De Raad trad hem reeds aanstonds met vertrouwen tegemoet, door hem te benoe men als secretaris. Vier jaar, tot kort vóór het uitbreken van den wereldoorlog zijt gij, aldus Spr., burgemeester en secretaris geweest dezer gemeente. Gij hebt u daar op verschillend gebied bewogen. Onder uw bestuur kreeg Tienhoven een nieuw gemeentehuis en burgemeesterswoning. Gij zijt voor uw eerste gemeente een goed burgemeester geweest. Er was steeds een prettige sa menwerking tusschen U en den Raad en de inwoners. Men zag u noode vertrekken. Ik twijfel er niet aan, of gij zult ook met genoegen terugdenken aan deze eerste vier jaren van uw burgemeestersambt. Ju vat meminissel D© berinnering is zoetl Als derde spreker nam bet woord de heer J. F. Engel, die zeide als burger van Mijdrecht geroepen te zijn een enkel woord te spreken namens de inwoners van Wilnis en Mijdrecht. Beide gemeenten hebben in den heer Fernhout gehad een burgemeester, die in het wel en wee van hun ingezetenen meeleefde. De heer Fern hout heeft zich in die gemeenten bemind gemaakt. Steeds heeft hij de ingezetenen geholpen in alle moeilijkheden en zorgen, welke in de dagen der mobilisatie groot waren. Vele goede dingen zijn onder het burgemeesterschap in beide gemeenten tot stand gekomen. Na herinnerd te heb ben aan het feit, dat de burgemeester tij dens zijn wonen in Wilnis gehuwd is, ver zekerde Spr. den heer en Mevr. Fernhout, dat de burgers van Mijdrecht en Wilnis nog steeds met aangenaamheid terug den ken aan de ja*„u dat zij in hun midden vertoefden. Het is dan ook namens al zijn mede burgers en burgeressen der beide gemeen ten, dat spr. hartelijke gelukwenschen aanbiedt met dezen voor den burgemees ter zoo gewichtigen en vreugdevollen dag. God spaarde hem 25 jaren. Hij mocht in dien tijd arbeiden in 5 gemeenten. Van het kleine Tienhoven af tot het prachtige Middelburg. Hij heeft veel mogen doen in het belang van vele der landgenooten. God sierde hem met gaven, die -voor zijn vrienden, zoowel als voor zijn tegenstan ders, aantrekkelijk waren. Hij zegende den burgemeester rijkelijk in zijn arbeid, zijn gezondheid, zijn gezins- en familie leven. Spr. hoopte, dat God den jubilaris nog vele jaren moge sparen en hem tot een rijken ze^en zal stellen in deze tijden, waarin zooveel nood geleden wordt. Moge u aldus spr. verstand en wijsheid ontvangen om nog vele jaren Zeelands hoofdstad te besturen en voor uit te brengen. En moge het U, Mevr. Fernhout, gege ven worden met Uw kinderen nog vele jaren te genieten van de goede gaven, die God Uw man geschonken heeft. Ook de oudors van den jubilaris van harte geluk gewenscht. Moge ook hun levensavond verrijkt worden door het geluk van hun kinderen en kleinkinderen. En dan, Mid delburgers, houdt uw Fernhout in eere en spaar hem de critiek niet, want daar kan hij tegen, mits zij opbouwend en eerlijk is en men strijdt met open vizier. Natuur lijk wordt van open, ronde Zeeuwen niet anders verwacht. Hierna sprak nog de heer J. H. Kok den jubilaris toe namens de vele vrienden die de heer Fernhout te Kampen heeft achtergelaten. Daarop komen wij, evenals op het ant woord, dat de heer Fernhout sprak, morgen nader terug. Ter eere van het jubileum waren op last van het college van B. en W. (doch zonder medewerking van den burgemees ter zelf) de vlaggen van den Abdijtoren en Stadhuis ontplooid en vooral in het centrum der stad hadden verschillende particulieren het voorbeeld gevolgd en op die wijze blijk gegeven van hun medeleven met den burgemeester en zijn familie. Zending in Egypte. Maandag a.s. zal de vereen, tot uitbrei ding van het Evangelie in Egypte te Goes haar 49e jaarvergadering houden. Aan deze jaarvergadering zal een bijzon dere kerkdienst voorafgaan, te houden in de Ned. Herv. Kerk te Kloetinge op Zon dagavond a.s. Men zie hiervoor de adver tentie in dit nr. Middelburg. De candidatenlijst van de 5. D. A. P. is als volgt vastgesteld; 1. J. Onderdijk; 2. P. P. Paul; 3. J. Mondeel; 4. J. Wondergem; 5. Ch. Bank 6. D. P. J. Sulkers; 7. J. Schuit; 8. A. M. Witte; 9. L. J. Geers; 10. E. de Priester. Vlissingen. De Middenstandscentrale besloot gisterenavond tot oprichting van een adviesbureau onder directie van den heer C. J. Booster te Middelburg en als bestuursleden P. I. Hamming en J. G. M Henning. Goes, Gisteravond vergaderde de afd. Goes van den Ned. Christen-vrouwen bond. Na de gebruikelijke opening volg den verschillende mededeelingen. De gewestelijke landdag zal op 19 Juni te Breda gehouden worden. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Utrecht is gekozen Mej. P. J. Maartense-Kooman. Na de pauze las Mevr. Sliggers een mooi stukje proza voor, waarna Mevr. van Klaveren iets over „Karakter" ten beste gaf. Het was een goed geslaagde avond. Dhr P. de Wee van den Naehtvei- ligheidsdienst is met ingang van 1 Mei benoemd tot buitengewoon onbezoldigd veldwachter. lerseke. De A. R. kiesvereen. stelde de volgende candidaten voor de gemeente raadsverkiezing: 1. J. C. Cornelisse; 2. Ph. Bom: 3. J. L. van Dijk; 4. A. Koppe; 5. A. de Putter; 6. J. J. v. d. Have; 7. J. Nieuwenhuize; 8. P. v. d. Weele. Wemeldinge. De Staatk. Geref. partij heeft voor de gemeenteraadsverkiezing de volgende candidatenlijst opgesteld: 1. P. Cysouw, aftr.; 2. A. Ruissen. Kruiningen. De Emmabloemcollecte heeft opgebracht te Kruiningen f 64.751/!, Hansweert f 30.73 34, Schore f 8.90. (Be langloos 'bericht.) Kor.dekerke. De Emmabloemcollecte door de Ghr. vereen. „Het Groene Kruis" bracht op te: Koudekerke f 27.33; 't Zand f 10.42; Bigge'kerke f 15.70; Meliskerke f 7.31; Zoutelande f 11.95. Te zamen f 72.72. Colijnspfaat. Door een groep vrije kie zers zijn als candidaat gesteld op de lijst „Gemeentebelangen" dhrn A. de Pree, aftr.; 2. J. J. v. d. Weele Pz.; 3. A. de Waard Gz. Kortgiene. Tegen subsidie voor de 'brug. In „De Stadswijn- kelder" vergaderden Woensdag de Inge landen en de besturen van den Jonkvrouw Anna-polder, Frederikspolder, Oud Kort- genepolder, Adriaanpolder, Westpolderen Stadspolder. De eerstgenoemde polder, die door de commissie van Ged. St. ter zake van de bragplannen in de 2de klasse ge- f rangschikt is, besloot om de gevraagde subsidie van f 0.40 per H. A. te geven. De Frederikspolder, welke in de le klasse f 0.45 per H.A. zal moeten betalen, be sloot eveneens deze subsidie te geven. De Ingelanden van den Oud-Kortcene- polder, Adriaanpolder, Westpolder en de Stadspolder (in de nabijheid van Kort- gene gelegen) waren met meerderheid van stemmen tegen de subsidie van f 0.45 per H.A. De plannen van Ged. Staten, om Noord-Beveland met het vasteland te ver binden hebben hiermee een klap gekregen. ONDERNEMERSRAAD VOOR INDIE. Stabilisatie op laag niveau. In hotel De Wittebrug te Den Haag is de jaarlijksche algemeene ledenvergade ring van den Ondernemersraad voor Ne- derlandsch-Indië gehouden. De voorzitter, oud-minister Ch. J. I. M. WeLer hield een rode, waarin hij be toogde, aan de hand van do cijfers van in- en uitvoer over do jaro.i 1923 t.m. 1934, dat zich op het huidige lage ni veau van de wereldmarktprijzen bezig is een evenwichtstoestand te vormen en wel op een niveau, dat wat de waarde betreft omstreeks 1/3 van dat van 1928 is. Voorloopig zijn de resultaten daarvan niet onbemoedigend. Het saldo van de handelsbalans da< van 19281933 was gedaald van f 580 millioen tot f 145 mil lioen is volgens voorloopige gegevens in 1934 gestegen tot f 197 millioen. Wat men tot dusver hoeft waargeno men van de resultaten der bemoeiingen van de regeeringen met het handelsver keer kan n.et anders dan hot verlangen doen opkomen, dat zij er maar zoo spoedig mogelijk weer mee uitscheiden Het wezen van den haa i el i3 snelheid, lenigheid, soepelheid, aanpassen aan zich plotseling opdoende mogelijkheden. De bemoeienis van ambtelijke organen met den handel moet een remmenden in vloed uitoefenen omdat zij te kort doet aan -de levensvoorwaarden van den han del ,de vrijheid van beweging. Komende tot de onderhandelingen met Japan, wilde spreker de hoop niet op geven, dat de eeuwenlange vriendschap pelijke relaties tusschen Japan en Neder land den grondslag zullen kunnen vormen voor een verdrag van handel en scheep vaart, dat beide partijen bevredigt, om dat het ten volle rekening houdt met de economische moeilijkheden, welke voor beide partijen bestaan. De ware wending in de crisis kan vol gens sprëker eerst komen, zoodra wij ons leven weer positieven inhoud heb ben gegeven en weer een doel weten te stellen van constructieven en opbouwen- den aard. Het Indische bedrijfsleven heeft in het verleden bewezen, dat het op het juiste moment steeds de regeneratieve krachten wist in te zetten, die noodig waren om het over critieke momenten heen te helpen. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 7b cent bij vooruitbetaling. Ingezonden Mededeellng. Geref. Kerken. Beroepen te Onnen, A. Kuiper, cand. te Zuidwolde. Aangenomen naar Zuidhorn, J. G. Adema te Opende. Bedankt voor Visvliet, A. Kuiper, cand. te Zuidwolde. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Rotterdam-Z., D. Driessen te Amsterdam. Prov. Kerkbestuur. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland heeft na gehouden examen toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk de heeren J. J. H. van der Ree, can didaat aan de Universiteit te Utrecht en H. F. C. de Boer, candidaat aan de Uni versiteit te Groningen. - Tot lid van de Synode der Ned. Herv. Kerk werd gekozen de heer Chr. Hondius, oud-ouderling te Middelburg. Tot secundus-lid werd benoemd de heer W. van Oeveren te Wolfaartsdijk. Beroepbaar. Tot de Evangelie- beiening in de Nederl. Herv. Kerk zijn toegelaten de heeren F. Don te De Bildt, J. J. Poot te Bodegraven, W. Vroeginde- weij te "Waddinxveen, M. C. Groenewoud te Vriezenveen, W. A. Vrijland te Bier vliet en A. C. Smits te Rotterdam. Door de classis Deventer der Geref. Kerken is beroepbaar gesteld de heer E. J, Wassink te Wierden. Door de classis Groningen de heeren J. Janssens, N. Eb- bingestr. 89, Groningen, en E. Boonstra te Haren. Door de classis 's-Gravenhage R. A. Flinterman te 's-Gravenhage. Stichting „Vrederust", Bergen op Zoom. Op 1 en 2 Mei werden alhier gehouden de overgangsexamens en het eind-exa men in de geloofsleer voor de verplegers en verpleegsters. De examen-commissie uit het Bestuur der Vereeniging tot Christelijke Verzor ging van Krankzinnigen in Zeeland be stond uit Ds J. de Vries te Wilhelmina- dorp en L. J. van Voorthuysen te Dom burg, terwijl als gecommitteerde v&n den Ju cf. p. 'u om. incOuUxuS nicmcMcft - k»Su Geref. Bond van Vereenigingen en Stich tingen van Barmhartigheid bij deze exa mens tegenwoordig was Dxs H. B. Vis ser te Noordwijk-Binnen. Aan het overgangsexamen van het lo naar het 2e leerjaar namen deel 3 broe ders en 18 zifslers. Hiervan slaagden de broeders M. A. van Dijke, J. K0011 en L. J. Looy en de zusters: A. Damme, M. Demeter, P. C. de Jongh, G. D. Kole, M. G. de Looff, S. J. Noctiorlof, M. G. den Ouden, L. de Ruijter, J. C. Schout, A. Ton, J. van Weerden, J. van Wiskerk© en J. van Wouwe- Aan het overgangsexamen van het 2e naar het 3e leerjaar namen deel 3 broe ders en 13 zusters. Hiervan slaagden da broeders: J. Schout en J. de Smidt, en de zusters: W. Broerse, J. A. den Hoed, L. den Hollander, J. Klap, K. N. de Meulmeester, J. C. Roubos, D. van Ste- veninék, J. A. W. Wiegel. Aan het eind-examen in de geloofsleer namen deel 10 zusters. Hiervan slaagden de zusters; A. L. van Driel, P. Feijtel, H. S. v. d. Klooster, A. Minderhoud, M. Overbee'ke, C. J. Poppe, II. de Regt, J. P. Vlasblom, K. N. de Meulmeester en M. Wagenaar. Prof. Dr E. Giltay. f Te Apel doorn is in den ouderdom van 75 jaar overleden prof. dr E. Giltay, emeritus- hoogleeraar in de plantkunde aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen. Doodslag in den IJpolder. Het 0. M. bij de rechtbank te Amsterdam heeft vijftien jaar gevangenisstraf ge- eischt tegen den Amsterdammer, die wordt verdacht, in den nacht van 27 op 28 September 1933 den jeugdigen Ver hoeven te hebben doodgeschoten, toen deze achter de Hornhoeve, in den Groe ten IJpolder in een schuurtje meit zijn meisje stond te praten. BEVORDERING VAN DEN AFZET VAN DRUIVEN. Vrijstelling van wijnaccijns. Bij' de aweede Kamer is een wetsont werp ingediend houdende bepalingen om trent vrijstelling van wijnaccijns van uit druiven vervaardigde ongegiste dranken. De omstandigheid, aldus de Memorie van Toelichting, dat in de laatste jaren de uitvoer van druiven belangrijk is te- ruggeloopen, is oorzaak, dat men pogin gen in het werk stelt den binnenlandschen afzet van druiven te bevorderen. Dit doel wil men o.m. ook bereiken door uit drui ven ongegisten druivenmost te vervaar digen en dezen als verfrisschenden drank in den handel te brengen. Er zijn bereids in het Daboratorium voor Tuinbon w- plantenteelt te Wageningen proeven ge nomen, welke aanvankelijk een gunstigen uitslag hebben opgeleverd. Men heeft een ongegisten druivenmost verkregen, die geschikt wordt geacht, om als verfris schenden drank te worden gebruikt. Tot nu toe is de bereiding van 'n zoodanigen drank echter niet loonend, omdat de wijn accijns, waaraan ook ongegiste aftreksels van druiven zijn onderworpen, een belet sel vormt om den drank tegen een zooda- nigen prijs beschikbaar te stellen, dat hij behoorlijk kan concurreeren tegen limo nades en andere uit onbelaste vruchten sappen vervaardigde dranken. Er is naar de meening van den minis ter, aanleiding dit beletsel weg te nemen. De ongegiste druivenmost is met wijn accijns belast, omdat uit dezen most wijn kan worden vervaardigd. Indien nu vol doende voorwaarden worden gesteld, waardoor de mogelijkheid om uit den most wijn te vervaardigen wordt wegge nomen, is er naar het oordeel van den minister geen bezwaar tegen om het on gegiste druivensap vrij1 te stellen van ac cijns. Men maakt het op deze wijze mo gelijk, dat een gezonde alcoholvrije drank tegen een niet te hoogen prijs beschikbaar kan worden gesteld, terwijl tevens ver ruiming van het afzetgebied van druiven wordt verkregen. Bovendien wordt het op deze wijze mogelijk ongegiste gepasteu riseerde druivensappen, welke als ge neesmiddel in den handel worden ge bracht, tot een belangrijk lageren prijs verkrijgbaar te stellen. Alle voor vrijstel ling in aanmerking komende ongegiste druivensappen zullen echter onbruikbaar moeten zijn voor bereiding van wijn. De voorwaarden welk8 ter bereiking van dit deel moeten worden gesteld, kunnen bij algemeenen maatregel van bestuur wor den geregeld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2