EERSTE BLAD VRIJDAG 3 NIEI 1939 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG No. 103 Buitenland Binnenland. Helanqrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postclièque en Girorekening 44155. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. 3. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advertcntiün 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcelingen 60 cent per regel. Kleine AdvertcntiCn Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Naticnaal-Socialisme en gewetens- vrijheid. Een correspondent van een Ameri- kaansch nieuwsagentschap heeft een on derhoud gehad met den leider van de N. S. B., de heer Mussert. Hierbij kwam ook aan de orde de vraag of de gewetensvrijheid onder Nationaal- Socialistisch regime gegarandeerd zou zijn. Het antwoord luidde: l Garandeeren kunnen wij niets. Hoe kan men nu voor zulke dingen gaan garandeeren? Maar als u wellicht denkt, dat wij bezield zijn met terroris tische gedachten, dan kan ik u op dat punt wel geruststellen. In de eerste plaats zijn wij er ons, als Nederlanders, te zeer van bewust, dat een groote mate van vrijheid ons als het ware in het bloed zit. Het ligt dan ook absoluut in onze bedoeling een ieder vrij te laten om zijn eigen godsdienst te belijden; alleen zal het godsdienst moeten zijn en geen openlijke of verkapte politiek." Deze verklaring komt overeen met wat reeds vroeger in het bekende boekje Nat.- Socialistische Staatsleer geschreven werd. D'e Kerk en godsdienst zullen vrij zijn, maar met een mits. De vrijheid van godsdienst Zal worden hooggehouden mits de godsdienst niet voor politieke doeleinden wordt mis bruikt, wat krachtens het verband niet anders beteekent dan dat de godsdienst niet mag worden gesteld boven of naast den staatsdienst. Boven het gezag van Gods Woord, staat bij de N. S. B. het gezag van den staat. Wanneer de kerken het Woord van God laten spreken, de eischen van dat Woord voor heel het leven blootleggen, het onbeperkte Koningschap van Chris tus prediken en het eigen recht van de kerken handhaven, dan breekt als in Duitschland de kerkvervolging los en worden de predikanten naar het concen tratiekamp gezonden. Dit optreden heeft met meer of mindere waardeering van de leiders voor den godsdienst niets te maken. Het is de consequentie waartoe de be ginselen van het Nat. Socialisme moe ten voeren. Het is voor deze beweging een zaak van te zijn of niet te zijn. Verklaringen van Mac Donald over de buitenlandsche politiek van Engeland. Gisteren heeft de Engelsche minister president Mac Donald voor het Lagerhuis verklaringen afgelegd over de buitenland sche politiek. Als gevolg van de conferenties te Rome Parijs en Londen, aldus de premier, is in dertijd een publicatie verschenen, bekend onder den naam van „verklaring van Londen". Het was een verklaring van gansch bijzondere beteekenis. Zij' bevatte speciaal de mededeeling, dat een der doel einden de voorgenomen onderhandelingen over een wapenaccoord was, dat in vrij willig o.erleg met Duitschland en andere mogendheden zou gesloten worden, en in de plaats zou treden van de militaire clausules van deel V van het verdrag van Versailles. Had dit kunnen geschieden, dan ware het grootste deel van onze on middellijke Eurc^eesche gevaren daar mede uit den weg geruimd. De verklaring van Londen gaf duide lijk te kennen, dat wij ons van het regime van Versailles losmaakten. Het valt helaas ten zeerste te betreu ren, dat even later de Duitsche regeering het plan aankondigde, om den dienst plicht in te voeren en een militaire lucht macht te scheppen. Men neme er acte van, dat Hitler open lijk den 30sten Januari 1934 in den rijks dag verklaard heeft, dat de Duitsche re geering bereid en besloten is, het verdrag van Locarno te aanvaarden naar den geest en naar de letter. Wij zijn nimmer van meening geweest en zijn het ook thans niet, dat een sy steem van veiligheid gereed kan komen, zonder deelneming van Duitschland. „Wij zijn voornemens, onze defensieve macht in zoodanigen staat te brengen, dat ons volk zich beveiligd kan voelen." Het besluit van Duitschland, om onder zeeërs te bouwen, is onheilspellend, maar desondanks zijn wij nog bereid, zonder evenwel op eenige wijze het zoogenaamde recht te erkennen, om de clausules van internationale verdragen te negeeren do Duitsche vertegenwoordigers te Londen te ontvangen voor het voeren van de voor genomen inleidende besprekingen. Betreffende de Duitsche luchtmacht herinnerde Mac Donald aan de verzeke ring van Baldwin, dat Groot-Brittannië onder geen voorwaarde een mindere po sitie zal aanvaarden ten aanzien van wel ke luchtmacht ook, die door Duitschland in het leven zou kunnen worden geroepen. Echter zullen wij' niet deelnemen aan een bewapeningswedstrijd, doch dringen aan op beperking der bewapening. Churchil wees er vervolgens op, dat Duitschland zich bewapent met geen an der doel, dan zich de hegemonie te ver werven van Europa. Spreker is van mee ning, dat aan het einde van dit jaar Duitschland drie of vier maal zoo sterk in de lucht zal zijn als Engeland. Enge land is in een hinderlaag gevallen, on danks alle waarschuwingen. De Duitsche luchtmacht Is al zeer sterk. Bij een noenmaal, hem door de Ver- eeniging der Buitenlandsche Pers te Ber lijn aangeboden, heeft minister Göring een groote rede over Duitschlands stand punt ten opzichte van de internationale bewapening en in het bijzonder over de Duitsche luchtmacht gehouden. De mede- deelingen komen in het kort op het vol gende neer. Duitschland heeft tot betrekkelijk kort geleden geen luchtmacht bezeten en die pas in den laatsten tijd volgens geheel nieuwe methoden zeer snel opgebouwd. Zij is op dit oogenblik niet door quan- titeit maar door qualiteit sterk, en wel vooral doordat ze de meest moderne ter wereld is en door uitnemend personeel wordt bediend. Hoe sterk ze ten slotte zal worden hangt geheel van de andere staten af. Maar zij is, aldus verzekerde de minister, nu reeds mo sterk, dat de andere staten de groot ste moeite zullen hebben om zich met haar te meten, wat geoefendheid en mo derne machines aangaat. Verzekeren andere staten dat zijl b.v. over twee jaar zullen beginnen met ver mindering van bewapening, b.v. ook mei het afschaffen der luchtmacht, dan zegt Duitschland: Goed, daartoe zijn we ook bereid. Maar intusschen zullen wij zoo vrij zijn ons nog verder te bewapenen, ook als straks mocht blijken, dat het geld voor niets is uitgegeven. De Belgische regeering aan hei werk. Het Belgische kabinet heeft Donder dagmiddag onder voorzitterschap van mi nister-president Van Zeeland een lang durige vergadering gehouden. Verschillende voorstellen, strekkende tot belastingverlaging, ingediend door den minister van financiën, werden door het kabinet goedgekeurd. De grondbelasting zal verminderd worden met twee procent, de verbruiksbelasting op de electriciteit wordt gebracht van vijf op twee en een half procent, de weeldebelasting op ge wone chocolade, biscuits en fijn gebak, welke thans negen procent bedraagt, wordt vervangen door een verbruiksbelas ting van vijf procent; deze maatregel zal ook toegepast worden op de luxe-belas ting voor kunst-zijden en katoenen wit goedartikelen. De belasting op het slach ten van varkens wordt verlaagd. De be lasting op autobanden valt van negen op ongeveer vijf procent. Nog andere belastingen worden vermin derd, hetgeen echter nog in studie is. In het geheel wordt de vermindering der lasten, voortspruitend uit deze maat regelen, op 225250 millioen francs ge raamd. Dezer dagen verschijnt een koninklijk besluit waarbij het overdreven opdrijven van alle handelsprijzen door middel van gevangenisstraf en geldboetes kan wor den beteugeld. Voorts is na afloop van den minister raad ten stelligste verzekerd, dat van alle wijziging in de samenstelling van de hui dige regeering is afgezien. Een hevige aardbeving in Transkaukasië. Naar Reuter uit Ankara meldt, heeft er Woensdagavond een hevige aardbeving gewoed in de streek van Kars, waar tal van huizen beschadigd en eenige inge stort zijn. Er zouden tweehonderd menschen bij deze natuurramp zijn omgekomen en vijf tig gewond. Geen Duitsche troepen in het gedemilitariseerde gebied. Havas meldt uit Berlijn, dat officieele kringen aldaar met de meeste klem de geruchten tegenspreken, volgens we'ke in enkele steden van de gedemilitariseerde zone aan den linker Rijnoever de politie door rijksweer zou zijn vervangen. Weenen zonder licht. Gistermiddag werd te Weenen plotse ling de electrische stroom uitgeschakeld, hetgeen men toeschreef aan communisti sche sabotage. Het tramverkeer stond stil, winkels en kantoren waren verstoken van licht. De stroom wordt thans door andere centra les geleverd. Ingezonden Mededeeling. Voor de schoonmaak E.Ostermann &C°'s Handel-AA'i N.V.-Amsterdam - Fabrieken te Jutphaas bij Utrecht Fransch-Russisch pact geteekend, Laval deed gisteravond aan de pers me dedeeling van de onderteekening van het Fransch-Russisch pact. De tekst zal vanavond te Parijs en te Moskou worden gepubliceerd. Het vertrek van Laval naar Moskou is bepaald op Donderdag 9 Mei. Hij arri veert 13 Mei te Warschau. Stap van Vaticaan te Berlijn? De in Vaticaanstad onvangen Lerich- ten betreffende de behandeling, die men de jonge Duitsche katholieken heeft doen ondergaan bij hun terugkeer in Duitsch land van een reis naar Rome ter gele genheid van de viering van het Paasch- feest, hebben een smartelijken indruk ge wekt. Volgens de „Lavoro Fascista" meent men, dat de Paus na nauwkeurige inlichtingen te hebben ingewonnen in deze aangelegenheid, niet in gebreke zal blijven, uiting te geven aan zijn teleurstel ling en zal protesteeren bij de regeering van Duitschland. De zandstormen in Amerika. Denver werd Woensdag in duisternis gehuld door een hevigen stofstorm. In weinige oogenblikken waren'1 de straten vrijwel verlaten, daar ieder beschutting zocht voor het dichte stof. Boeren uit Texas hebben pogingen ge daan den stofstorm te bestrijden door met gasmaskers beschermd met groote spuiten en zware waterstralen te trachten de atmosfeer voldoende vochtig te krijgen om de stof- en zandwolken tot neerslag te brengen. Danzig devalueert. De Senaat van Danzig heeft besloten den Danzigschen gulden met 42 pet. te de- valueeren. Deze beslissing is genomen na een bij eenkomst van Nazi-leiders en talrijke te lefoongesprekken met Berlijn. Korte Berichten. Het plotselinge omslaan van het weer heeft in geheel Oost-Pruisen aan zienlijken sneeuwval ten gevolge gehad. In het Zuiden vriest het bovendien, zoo dat de sneeuw verscheidene dagen zal blijven liggen. In Mariënwerder ligt de sneeuw zelfs 20 c.M. boog. Taltijke auto's bleven in de sneeuw steken. Het bezoek van Koningin Wllhelmlna en Prinses Juliana aan Brussel. Uit Brussel wordt aan de N. R. Cxt. gemeld: In het Koninklijk slot te Laken worden nu reeds de noodige toebereidselen ge maakt voor het bezoek dat Koningin Wil- helmina en Prinses Juliana op 14, 15 en 16 dezer aan het Belgische hof en de Brusselsche wereldtentoonstelling zullen brengen. Tijdens dit verblijf zal gravin Marnix van St. Aldegonde, geboren gravin d'Oul- tremont als Belgische eeredame aan het gevolg van Koningin Wilhelmina worden toegevoegd. Voor Prinses Juliana is de keuze ge vallen op de jonge gravin Jacqueline de Lannoy, dochter van den gewezen groot maarschalk van het Belgische hof. De begrooting van Rotterdam. Hoewel reeds vijf maanden van het loopende begrootingsjaar zijn verstreken gaat de Rotterdamsche Raad eerst nu de begrooting behandelen. Gebleken is. dal er een tekort van f 1,4 millioen nog dit jaar gedekt moet worden. Het zijn vooral de gemeentebedrijven, wier schuldenpositie zorg baart. Verdere inkrimping van personeelformatie zou weinig zin hebben, daar in dat geval de post wachtgelden de bezuiniging zoo goed als ongedaan zou maken. Nog verdere vermindering van subsidies is nauwelijks mogelijk. Alleen door een drastische be zuiniging op bijzonder en openbaar be- waarschoolonderwijs en door conversie zou het gat in de begrooting kunnen wor den gestopt. Dreigend conflict in de sigaren-Industrie. De Ned. R.K. Vereen, van Sigarenfa brikanten te Eindhoven en het Verbond van Sigarenfabrikanten in Nederland eenerzijds en de Chr. Bond van Sigaren makers en Tabaksbewerkers in Neder land, gevestigd te Kampen anderzijds hebben de volgende acte van compromis getroffen. Zij komen overeen, aan het scheidsge recht de navolgende vragen ter beant woording voor te leggen: Binnenland. Geen heffing op het gebouwd in do Breede Watering bewesten Ierseke. De ondernemersraad voor Indië. Bevordering van den afzet van binnen- landsche druiven. De Eerste Kamer over het verkeersfonds. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana naar Brussel. Tragische brand te Huisen. De afwatering van Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Buitenland. Devaluatie in Danzig. Redo van Mac Donald. Fransch-Russische pact geteekend. De sterke Duitsche luchtmacht. Is de eocnomische toestand in de gere gelde sigarenindustrie in Nederland en zijn de omstandigheden, waarin dienten gevolge werkgevers en werknemers ver- keeren, van dien aard, dat loonsverlaging noodzakelijk en gewettigd is, met hoeveel procent of met welk bedrag moet het be staande loon dan in de verschillende groepen verlaagd worden, met dien ver stande, dat de arbiters hun beslissing om trent de loonen der sigarenmakers en der arbeiders om en aan de machine zullen aanhouden tot nadat de Regeering een beslissing heeft genomen omtrent de brei deling van de mechanisatie. Komen over een, dat het scheidsgerecht bevoegd is, die maatregelen (boekenonderzoek enz.) te nemen, die het aan het nemen van zijn beslissing bevorderlijk acht; De bepaling van den tijd, gedurende welken de uitspraak zal gelden, wordt overgelaten aan de beslissing van het scheidsgerecht, met dien verstande, dat de duur van een jaar niet zal worden overschreden. Nederlandsche Spoorwegen. De definitieve ontvangsten der Neder landsche Spoorwegen (inclusief die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) over Januari 1935 bedroegen f 8.946.433.17 (in 1934 f 10.086.653.86). Gespecificeerd was het als volgt: reizigers f4.523.173.32; ba gage f 55.466.59; brief- en pakketpost f 230.000; goederen f3.569.186.29; leven de dieren en lijken f 86.415.08 en di vor sen f482.191.89. Het gemiddeld aantal kilometers in ex ploitatie van 1 Jan. af bedroeg 3577 (in 1934: 3629). De ontvangst per dagkilo meter was dus f 80.67 (in 1934: f 89.67). Anti-Rev. Jongeren-acie. Tot opvolger van Dr Joh. H. Scheurer te Amersfoort is gekozen bij referendum tot voorzitter van de Anti-Rev. Jongeren Actie (A.R.J.A.) Dr L. W. G. Scholten te Utrecht, oud-secr. van de A.R.J.A., met 96 stemmen, tegen 47 op Ds H„ Fokkema, Ned. Herv. predikant te Amstelveen en 14 op den heer S. Roosjen. Veiligheid bij de pontveren. Bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar is van den minister van Wa terstaat bericht ingekomen, dat be sloten is tot het plaatsen van afsluitboo- men bij alle aanlegbruggen van de ve ren nabij de Hembrug en te Buitenhuizen. Bij het pontveer te Velsen zijn in ver band met de afwijkende constructie van de aanlegplaatsen steeds afsluitboomen aanwezig geweest. Ook is verbetering van de verlichting van de aanlegplaatsen der veren nabij de Hembrug en te Buitenhuizen met de naaste omgeving in voorbereiding. De mi nister is van meening, dat na deze verbe teringen de veiligheidsmaatregelen bij de veren over het Noordzeekanaal bezwaar lijk nog uit te breiden zijn. Onze uitvoer van eieren naar Duitschland Naar het Nederlandsch weekblad voor kruidenierswaren verneemt kunnen tot nader order geen eieren naar Duitschland worden uitgevoerd. Onder voorbehoud meldt het blad ver der dat vermoedelijk 50 pet. van het to verwachten Mei-contingent aan de Zen- tralstelle te Berlijn moet worden geleverd voor opslag in de koelhuizen, terwijl do rest slechts zal worden afgenomen tegen den wereldmarktprijs. DE MIDDENSTANDSRAAD. Verschenen is het verslag der werk zaamheden van den Middenstandsraad over 1934. De vraag rees, of de Regeering alleen maar op den grond, dat den Midden stand schade wordt berokkend door het verrichten van nevenarbeid door amb tenaren, regelend kon optreden. Een ver bod tot. handeldreven komt toch neer op het eenzijdig brengen van wijziging in de dienstvoorwaarden. De buitengewone omstandigheden met de heerschende werkloosheid werden ech ter een deugdelijke rechtsgrond geacht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1