Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Rechtszaken Laatste Berichten. Telegrammen. Onderwijs WERKKVERSCHAFFING EN BEWAPENING. Nog maar aldoor wordt er op gewezen, dat in andere landem waar men den weg der inflatie opging, de werkloosheid af neemt. Men noemt Zweden en Engeland. Men zou met evenveel recht op Duitsch- land kunnen wijzen. Daar is in verschillende landen een herleving van arbeid. Maar, aldus de N. P r o v. G r. C t., wel ken arbeid? Wij lazen in een der bladen de opmer king, dat de economische conferenties niets hielpen tegen de werkloosheid. De mislukking der ontwapeningsactie had ander resultaat. In Duitschland wordt veel werk ver schaft doordat het volk zich wapent. In Engeland heeft de nijverheid werk gehad om Duitschland aan motoren te helpen voor de nieuwe vliegmachines. Nu moeten de fabrieken aan den gang om het Engelsche vliegwapen te verster ken. En in Zweden levert men hout en ijzer voor de oorlogsindustrie. Als wij ijzermijnen en geweldige bos- schen in en op onzen bodem hadden zou er hier ook gelegenheid zijn geweest voor zulken arbeid. De vrees voor den oorlog geeft weer werk. En het wonderlijke is, dat inzonderheid de sociaal-democraten over deze bestrij ding van de werkloosheid juichen en doen, alsof zij de vrucht is van hun ge weldige bekwaamheid tot den opbouw. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kamperveen en te Mole naarsgraaf, J. J. l oot, cand. te Bodegra ven. Te Reeuwyk, W. Vroegindewey, cand. te Middelharnis. Aangenomen naar Groenlo, G. M. van Endt te Wehl (Gld.). Bedankt voor Nieuwe Tonge, P. do Looze te IJsselmuiden. Geref. Kerken. Bedankt voor Driebergen-Rijsenburg, M. B. van 't Veer te Zevenbergen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Rijssen (Walstraat), A. Verhage te Middelburg. Dte H. Pestman zal Zondag 26 Mei afscheid nemen van de Geref. Kerk te Grijpskerke en Zondag 16 Juni intrede doen te Rijswijk (Z.-H.) na bevestigd te zijn door dr K. Dijk van Den Haag (West). Beroepbaar. Het Prov. Kerkbe stuur van Noord-Holland heeft den heer A. P. Mijnarends, theol. cand. van de uni versiteit te Utrecht, wonende Van Len- neplaan 16, Hilversum, toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. In de vergadering der classis Tholen der Geref. Kerken, werden tot afgevaar digden naar de Part. Synode van Zeeland benoemd: Ds W. M. Le Cointre te Ber gen op Zoom en Ds C. A. Vreugdenhil te Oud-Vossemeer; en de ouderlingen C. P. Vogelaar te Krabbendijke en E. Tange te Billand-Bath. Tot secundi: Dr C. Velte- naar te Tholen en Ds J. Spoelstra te Anna Jacobapolder; en de ouderlingen J. J. Boon te Bergen op Zoom en J. van Strien te Anna-Jacobapolder. G. W i e g e r s. f In den nacht van Maandag op Dinsdag is, tengevolge van een maagbloeding, die hem den vorigen dag overviel, plotseling overleden, de heer G. Wiegers, hoofd van de Chr. school te De Heurne (gem. Dinxperlo). De lieer Wiegers was voorheen te Zaam- slag (Z.-Vl.) hoofd van een Chr. school; eerst aan de school Othene en later in den Reuzenhoek. Op 1 Mei 1934 werd hij benoemd te De Heurne en 17 Aug. d.a.v. volgde zijn installatie. Kapelte. Geslaagd voor diploma Steno grafie dhr J. Korstanje. Bosch- en heidebrand. Gistermiddag is door onbekende oorzaak een groote bosch- en heidebrand ontstaan in de omgeving van de Panoramahoeve onder Ede. De Edensche brandweer rukte in aller ijl uit om het vuur te beperken en kreeg daarbij hulp van militairen van het 22e regiment. Met'alle macht ving men den strijd tegen de voortrazende vlammen aan en mede door het graven en kappen van brandgangen slaagde men er na een uur reeds in den brand in te dammen. Een oppervlakte van 20 H.A. bosch en beide was in dien tijd reeds een prooi van het vuur. Elfjarige jongen ver dronken. Gistermiddag is de 11-jarige L., te Haarlem in het Noorder Buiten- spaarne verdronken. De jongen speelde met zijn zevenjarig zusje op het onder stel van een op den wal staande hjjsch- kraan. Het meisje viel daarbij in het wa ter en de jongen, die haar wilde grijpen, eveneens. Voorbijgangers wisten 't meisje te redden, doch de jongen was reeds in de diepte verdwenen. Treinbotsing te Niime- g e n. Gisteravond acht uur zijn op den spoordijk, 300 meter buiten het station Nijmegen, de sneltreinen Nijmegen-Arn- hem-Leeuwarden en Maastricht-Nijme- gen-Amsterdam door verkeerden wissel stand elkaar in de flank gereden. Geluk kig hadden beide treinen nog geen groote snelheid, zoodat ernstige gevolgen uit bleven en werden niet de personenwagens geraakt, maar kreeg eerst een goederen wagen en daarna de locomotief een schok. Be locomotief van den Amsterdamschen trein derailleerde, kantelde half en wroette zich diep in den grond van den dijk. De rails werden totaal ontwricht en de dwarsliggers werden uit den grond gewrongen. De machinist en de stoker van den Amsterdamschen trein, die onge deerd bleven, hadden de tegenwoordig heid van geest om de vuren oogenblik- kelijk met zand te dooven, waardoor zij brand wisten te voorkomen. Oogenblikkelijk werden maatregelen ge troffen om de lijnen zoo spoedig mogelijk vrij1 te krijgen. Men hoopte hedenmorgen de lijnen weer vrij te hebben. Volgens deskundigen is de aanrijding te wijten aan verkeerden wiss&lstand. Dank zij het feit, dat de personenwa gens van staal waren, hadden geen ern stiger ongelukken plaats. Deze stalen rijtuigen wisten den schok, door de bot sing veroorzaakt, te weerstaan. Van de vele passagiers in de beide treinen, werd niemand gewond. Allen kwamen er met een hevigen schrik af. Hadden beide treinen grooter vaart ge had, dan waren de gevolgen ongetwijfeld zeer ernstig geweest. Late terugkeer van een krijgsgevangene. Te Marinelle, bij Charleroi, is twee dagen geleden een oud soldaat teruggekeerd, zekere Frantjois Mo- dave, die in 1914, als vrijwilliger, dienst had genomen in het Belgische leger, in 1917 tijdens een gevecht, door de Duitsche troepen gevangen werd genomen en sedertdien niet meer was teruggezien. Op de Belgische verlieslijsten stond hij ver meld onder de vermisten. De man blijkt vrijwillig of onvrijwillig, tot 1922 in Duitschland te zijn gebleven en heeft, sedertdien in Frankrijk en elders rond gezworven. Eergisteren verscheen hij ge heel onverwachts te Marinelle, waar hij zijn vrouw, die niet hertrouwd was, terug vond. Hoe een boer onverwacht staatspensioen kreeg. Antal Kas- co, een 50-jarige Hongaarsche boer, heeft twintig jaar lang met een kogel in zijn hart rondgeloopen, zonder dat hij daar iets van wist. In den wereldoorlog werd hij in 1915 gewond, doch hij bleef meevechten tot den wapenstilstand. Nu klaagde hij over pijn in zijn zijde en begaf zich naar het ziekenhuis. Een X-foto onthulde de vreem de plaats van den kogel en een operatie was noodzakelijk. Hij krijgt nu ook een staatspensioen. Opnieuw een dijk ingestort b ij Gouda. Opnieuw heeft zich in de nieuwe verbinding van den Hollandscheu IJsel en de Gouwe, het millioenenwerk van de provincie in de nabijheid var Gouda voor de verbetering van den scheepvaartweg RotterdamGoudaAm sterdam, een onaangename verrassing voorgedaan. Na de doorbraak van eenige Woken geleden aan de voorhaven bij den IJsel, is gistermiddag op een geheel an der punt dicht bij de Gouwe een plaatse lijke verzakking opgetreden, waardoci een der dijken over een afstand van 25 a 30 M. ten deele is ingestort. De gevol gen hiervan zijn niet ernstig. (Tel.) Goes. Rundveekeuring. Uitslag van de gisteren gehouden rundveekeuring op een terrein van dhr Q. Trimpe van wege de Prov. Comm. tot Veeverbetering in Zeeland. Stieren 4-jarige: Frans 80 punten le pr. eigenaar Mij. de Wilhelminapolder; Gesar 80 p. le pr. eig. idem. Stieren 2-jarige: Klaas Max 78 p. le pr. G. Karelse, Goes; Arnold 77 p. le pr. Gebr. Rouw te Goes. Stieren 1 jaar: Wouter 74 p. 2e pr. G. Karelse te Goes. Stierkalveren: Adolf le pr. eig. Gebr. Rouw, Goes; Arnold II 2e pr. eig. id.; Adriaan 3e pr. eig. id. Koeien 1 maal gekalfd: Lina 78 p., Q. Trimpe; Nora II 77,8 p., gebr. Rouw; Martha VI 77,6 p., G. de Feijter; Nora 77 p., Q/ Trimpe; Bertha II 76,5 p., Gebr. Rouw; Starre 76,4 p., P. H. Janse; Koos 75,5 p., Q. Trimpe; Gerda 75 p., Gebr. Rouw, allen te Goes. Koeien 2 maal gekalfd: Emma 79 p., W. Aarnoudse te Goes; Emma 77 p., P. J. Rouw te 's H. Hendrikskinderen; Grijs 76,5 p., Q. Trimpe, Anna 76 p., Gebr. Rouw, MarthU 76 p., Gebr. Rouw, allen te Goes. Koeien 3 maal gekalfd: Martha IV 82 p. G. de Feijter, Mina 79,2 p., W. Aar noudse, Emma 79 p. Q. Trimpe, allen te Goes; Koos 78 p., Jac. de Schipper te 's H. Hendrikskinderen. Koeien 4 en 5 X gekalfd: Meta, 80 pun ten, Gebrs Rouw, Goes; Starre, 79,5 p., Jac. de Schipper, 's-H. H. kinderen; Nora, 78,5 p., Gebrs Rouw, Goes; Eva, 78,4 p., Q. Trimpe, Goes; Dora 78,2 p., Gebrs Rouw, Goes; Coba 78 p., Gebrs Rouw, Goes; Meta 75 p., J. Zandee, Goes; Flora, 75 p., W. Aarnoudse, Goes. Koeien 6 X en meer gekalfd; Plona, 82 p., Gebrs Rouw, Goes; Bontje, 81,5 p., Wed. J. Vermeule, 'sH. H. Kinderen; Su san, 81 p., Q. Trimpe, Goes; Corre, 80 p., G. M. Timmerman, Goes; Klaartje, 79 p., Q. Trimpe, Goes; Blesse, 78,5 p., W. Aar noudse, Goes; Lena 2, 78 p., Gebrs Rouw, Goes; Mina, 77 p., J. Zandee, Goes; Wit kop, 76,5 p., Jac. de Schipper, Goes. Drachtige Vaarzen: Jans 2, le prijs, Q. Trimpe, Goes; Betsy, 2e pr., Q. Trimpe, Goes; Ada, 3e pr., Gebrs Rouw, Goes; Dina, 4e pr., Gebrs Rouw, Goes. 1-jarige Vaarzen: Mina 8, le pr., Gebrs Rouw, Goes. Vaarskalveren: Plona 5, le pr., Gebrs Rouw, Goes; Plona 6, 2e pr., Gebrs Rouw, Goes; Marie, 3e pr., G. M. Timmerman, Goes. Fokgroepen minstens 4 dieren: le pr. Gebrs Rouw, Goes; 2e pr. Q. Trimpe, Goes; 3e pr. Gebrs Rouw, Goes. Rilland-Bath. Gisteren werd op de hof stede van den landbouwer M. Boonman alhier, een keuring gehouden van hoorn vee. Aangevoerd waren drie stieren en 24 stuks melkvee. De keuringscommissie stond onder leiding van den heer Sietema uit Middelburg. De stier van J. Boot behaalde den len prijs met 74,5 pt. De stier van A. Nieuwen- huyze verwierf een eervolle vermelding. Voorts werden de volgende le prijzen behaald: le klas kalfkoeien: de inzending van Jac. Blok met 79 punten. 2e klas kalfkoeien: Jo van den heer W. van der Werf met 79,5 punten. 3e klas kalfkoeien: Flora van den heer J. Blok met 84 punten. 4e klas kalfkoeien: Elza van den heer A. van Nieuwenhuyze met 83 punten. Oudere koeien: Jans van A. van Nieu wenhuyze met 86 punten. Afdeeling kalfvaarzen: le, 2e en 3e prijs eigenaar van alle drie is de heer Jan Blok van Veldzicht. De koe Jans van den heer A. van Nieu wenhuyze werd kampioen. Stad en platteland. Alcohol uit bieten. In de Maandag gehouden vergadering van de Vereen, tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, betoogde de voorzitter, dat aan de achter stelling van het platteland bij de stad, ook wat de arbeidersloonen betreft, een einde moet komen. Van een ernstigen geest van verzet en ontevredenheid op het platteland gaven de Statenverkiezingen blijk. Deze uitslag moge de regeering een waarschuwing zijn, om het platteland niet langer bij de stad ten achter te stel len. Het is te wenschen, dat de regeering gaat inzien, dat het een groot staatsbelang is, dat de productie ten plattelande in rustige banen wordt geleid tegen eenigs- zins loonende prijzen, terwijl ambtenarij zooveel mogelijk achterwege moet blij ven en het ingewikkelde apparaat van steunmaatregelen vereenvoudigd wordt. De rijkslandbouwconsulent, ir G. Lie- nesch, wenschte de vereeniging geluk met het instellen destijds van de commissie ter bestudeering van het fabriceeren van alcohol uit bieten. Het doel, de aandacht der regeering hierop te vestigen, was be reikt. Een studie-commissie is door de regeering ingesteld. Ook door de groot industrie, zooals de machinefabriek Jaffa te Utrecht en zelfs uit Pasoeroean (N.O.I.) werden inlichtingen gevraagd. Spr. wees op het typische feit, dat de technische en commerciëele leiding der aardappelspiri- tusindustrie in den Ierschen Vrijstaat, waar vijf van deze fabrieken worden op gericht, is opgedragen aan deskundigen uit ons land, waar deze industrie nog taboe is. De heer Visser (Santpoort), eveneens lid der commissie, wees er aan de hand van een uittreksel uit buitenlandsche lite ratuur op, dat het alcoholmengsel met alcohol uit bieten 25 pCt. voordeeliger is voor motorbrandstof dan benzine. Nuttige werking der Landarbeiderswct. De Bond van Vereen, tot uitvoering der Landarbeiderswet hield te Groningen zijn algemeene jaarvergadering onder presidium van den heer R. P. Dojes te Uithuizen. In zijn openingswoord sprak de voor zitter over den onbevredigenden toestand in land- en tuinbouw. De landarbeiders- plaatsjeshouders en de pachters van los land ondervinden den nadeeligen invloed van de slechte tijdsomstandigheden; het eenige lichtpuntje is, dat de verbauw van vroege aardappelen in 't afgeloopen jaar zeer loonend was. De heer Dojes zeide nog, dat de groote verwachtingen die men bij de invoering van de Landarbeiderswet in 1920 koesterde, niet alle in vervulling zijn gegaan als gevolg vooral van de we reldcrisis. In betere tijden zal echter blij ken, hoe nuttig deze wet is voor de land arbeiders. Bij1 de rondvraag werd er op aange drongen de helft van de hypotheek (voor schot) der plaatsjeshouders niet verplicht aflosbaar te stellen, zoodat deze dus als blijkende last blijft rusten. Hiervoor zal echter wetswijziging noo- dig zijn. De secretaris raadde aan, erop aan te dringen, dat de annuïteit wordt verlengd van 30 tot 50 jaar. Dit is de eenige ma nier om directe leniging van de nooden der landarbeiders te verkrijgen. Na langdurige discussies, waarbij ook nog hertaxatie der plaatsjes in overwe ging werd gegeven, werd besloten, dat het bestuur deze materie zal onderzoeken en naar bevind van zaken handelen. Het an- nuïteitscijfer bedraagt voor 30 jaar 5.11 pet. en voor 50 jaar 3.89 pet. „ANTI-GODSDIENSTIGE TENDENS". Eigen lot in eigen handen. Meermalen gebeurt het, zegt onze R o 11 e r d., dat we een polemiek met de roode pers staken, omdat elke grond voor discussie ontbreekt: er is geen enkel podium, waarop we samen kunnen staan en daarom is elke gedachtenwisseling on vruchtbaar. Zoo'n gevdl doet zich weer voor en al leen om te zeggen, dat we de conclusie van de roode pers ten eenenmale en na drukkelijk afwijzen, komen we er op te rug. Op het congres van S. D. A. P. en N. V. V. heeft ir Vos bij zijn uiteenzetting der hoofdlijnen van het Plan van den Ar beid gezegd, dat de arbeidersbeweging zich niet langer onderwerpen wil aan het noodlot der periodieke economische cri sissen, doch „eigen lot in eigen handen nemen" wil. Wij stempelden dit als een „anti-gods dienstige tendens" en spoorden daarom tot waakzaamheid en bedachtzaamheid tegenover het Plan aan. Daaruit concludeerde de roode pers nu. „Menschelijk ingrijpen in de economie is dus anti-godsdienstig. De godsdienst zal diensvolgens moeten leiden tot berus tend aanvaarden van al wat is. De hui dige (kapitalistische) economie zou do van God gegevene zijn, waaraan de mensch niet mag tornen. De opvatting staat op hetzelfde peil als de Kerstiaan sche godsdienst, die de bliksemafleider tegen bet hemelvuur en de sociale ver zekering tegen de slagen van ziekte on ongeval verwerpt." ,,De uiting van ons blad, schrijft de roode redactie, is een klassiek voorbeeld van de wijze, waarop de godsdienst mis bruikt wordt tot de verdediging van het starste behoud." Hoe principieel onjuist deze beschou wing is, zou de schrijver zelf moeten er kennen, als hij b.v. kennis nam van hot vele wat Dr Kuyyper hierover heeft ge schreven. Maar het schijnt, dat men het verschil niet kan inzien tusschen: „eigen lot in handen nemen" en „staan in de roeping, waarin God ons steil Praktisch is de kwestie nog veel een voudiger. Dat de S.G.P. zich van ons af keert, is juist, omdat wij „assurantie", „sociale verzekering" e.d. als goede ga ven Gods aanvaarden. (Trouwens, men spreekt ook van de S.G.P. kwaad, indien men wil beweren, dat zij alles wat is, berustend wil aanvaarden en in lijdelijk heid heil zoekt. Eer zou men haar het omgekeerde ten laste kunnen leggen.) Indien de roode pers werkelijk meen de, dat wij deze beschouwing huldigden en predikers der (fatale) berusting waren dan zou zij ons dagelijks van inconse kwentie moeten beschuldigen. Nochtans speuren wij een anti-gods dienstige tendens in uitspraken als van Ir Vos en b.v. van den voorzitter der S.D.A.P., die in zijn Kerstrede o.m. zei: „De stoffelijke basis moet het fundament zijn, waarop de geest zich ontplooien kan. Opdat de mensch een welbehagen scheppe in den mensch. D&t is onze strijd om d<j menschelijke waardigheid." Wanneer de redactie van ,,Het Volk hierin niet de geestelijke tegenstelling ziet, dan kunnen wij niet anders dan geestelijke blindheid constateeren. Maar bet oordeel der blinden over kleuren is niet beslissend. Benzine als petroleum in gevoerd. De rechtbank te Zwolle heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak tegen een aldaar gevestigden ben zine- en oliehandel, welks directeur veer tien dagen geleden had terechtgestaan wegens het in voorraad hebben van 24 vaten, inhoudende 4555 liter benzine, welke niet gedekt waren door de vereisch- te documenten en niet voorzien van de wettelijk voorgeschreven herkennings teekenen. Zooals men zich zal herinneren bestond aanvankelijk het vermoeden, dat petroleum, welke volgens de wettelijke voorschriften blauw gekleurd moet zijn, ter plaatse was ontkleurd. Na inge steld onderzoek is echter gebleken, dat de maatschappij benzine, z.g. „white spi rit" met mengmiddelen van petroleum zou hebben ingevoerd ten einde den lage- ren accijns voor petroleum te kunnen betalen om aldus den hoogeren accijns voor benzine te ontduiken. De rijksadvocaat had een geldboete ge vraagd van'f 1000. De rechtbank veroor deelde den benzine- en oliehandel tot f750 boete. MIDDELBURG. De Chr.-Historische Kiesvereeniging heeft de candidatenlijst voor den gemeenteraad als volgt vast gesteld: 1. Mr W. F. E. baron van der Feltz; 2. J. M. Harthoorn; 3. L. M. Helder; 4. A. Flipse; 5. Mr P. van Empel; 6. C. van Sluijs; 7. J. Allewijn; 8. C. Joziasse; 9. P. I. Roth; 10. C. Sanders. Geen tulp maar een roos. De politie heeft gisteren in den loop van den dag tegen enkele personen proces verbaal opgemaakt wegens het dragen van een roode roos, die een uiting zou zijn van een bepaald staatkundig stre ven. Men had dus de tulp door een roos vervangen. De politie meent, dat houders van automaten ook na het sluitingsuur hun ner winkels voortgaan met als dit noodig wordt geacht, de automaten bij te vullen. Dit is in strijd met de Winkelsluitings wet. Bij het constateeren zal proces-ver baal volgen. VLISSINGEN. Gedurende het aanstaan de zomerseizoen, zullen alhier 16 openbare muziekuitvoeringen worden gegeven, waarvan 10 door „Ons Genoegen" en 6 door „St.-Caecilia". BRESKENS. Het stoomschip „Castle Hill", dat alhier een lading graan heeft ingenomen, is, na te Vlissingen gebunkerd te hebben, naar Dublin vertrokken. BRUINISSE. Woensdagavond gaf de Oranje-Garde, vendel Zierikzee, een pro- paganda-avond, om ook hier te komen tot oprichting van een vendel. Eerst werd een rondgang door het dorp gemaakt. Bij afwezigheid van burgemeester S. Hage werd de vergadering geleid door dhr W. v. d. Berg Dzn, die op gebruikelijke wijze opende en in zijn openingswoord het doel van deze bijeenkomst in het kort releveerde. Dhr J. C. Spaans, vendel-commandant van Zierikzee, sprak over het onderwerp: „Wat wil de Oranje-Garde?" Haar oor sprong vond ze in Delft. Zij stelt zich ten doel de liefde tot het Oranjehuis aan te kweeken. Ze is geen politieke en ook geen kerkelijke vereeniging. Maar toch staat ze op positief Christelijken grondslag. Als Nederland en Oranje samenwerkt, dan gaat het goed. Niet enkel met het woord, maar ook met de daad, door georgani seerde optochten op verjaardagen van ons Koninklijk Huis, door studie te maken van de historie der Oranjes en door be studeering en het zingen van Nederland- sche liederen, eventueel begeleid door muziek. Daarna sprak Ds Unger een ernstig en opwekkend woord en deed uitkomen, wat God het Nederlandsche volk in de Oran jes heeft gegeven en dat het drievoudig snoer: God, Nederland en Oranje niet licht wordt verbroken. Hierop volgde declamatie, waarna dhr B. J. van Oeveren een warm slotwoord sprak. De sprekers werden afgewisseld door muziek en zang der Oranje-Garde uit Zierikzee. De vergadering werd na het zingen van het Wilhelmus door Ds Unger met dankzegging gesloten. Staande de vergadering gaven 35 per sonen zich als lid op. Invoer van paarden gecontingenteerd. Naar wij vernemen zal de Staatscou rant van hedenavond een Kon. Besluit bevatten, waarbij de invoer van paarden voor den tijd van één jaar te rekenen van 1 Mei is gecontingenteerd. Deze contin- genteering omvat paarden van 3 jaar en ouder, welke tenminste éénmaal hebben gewisseld en een schofthoogte van 1.45 M. hebben, alsmede paarden, die nog niet hebben gewisseld en jonger zijn dan 3 jaar. Het percentage van den toegèstanen invoer is bepaald op 100 van het aantal stuks, dat in de jaren 1931, '32 en '33 is ingevoerd. Deze contingenteering is noodzakelijk geworden ter beperking van den overmatigen invoer uit Polen en Litauen. DEN HAAG. Door den Rijkswaterstaat is heden aanbesteed de verbetering en da aansluiting van den Barendrechtscheu weg aan den Rijksweg Rotterdam. Laag ste inschrijver was F. J. Verjaal te Drei- schor voor f 15.489. Contingenteeringsovereenkomst NederlandOostenrijk. DEN HAAG. Heden wordt aan het De partement van Econ. Zaken een contin genteeringsovereenkomst tusschen Neder land en Oostenrijk geparafeerd. De overeenkomst zal gelden tot 31 Dec. 1935 en zal zoo spoedig mogelijk worden onderteekend en in werking treden me' mogelijkheid van verlenging. DEN HAAG. De commissie-noteering voor Nederlandsche boter is beden vast gesteld op f 0.34 per Kg. Het dreigende conflict in de mijnen. HEERLEN. In verband met het han gende conflict in de mijnen hebben gis teren den geheelen dag de directies der particuliere mijnen te Heerlen geconfe reerd. De conferentie wordt vandaag voortgezet. Naar verluidt bestaat er goede hoop op een gunstig resultaat, wanneer alle partijen die medezeggenschap hebben in het algemeen mijnwerkersfonds zich bereid verklaren aan de verlangens der Regeering tegemoet te komen. Intusschen gaat het referendum in de afdeelingen van den R.K. Mijnwerkersbond ,om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, vandaag door. De uitslag van het referen dum in -de afdeelingen van den Prot. Chr. Mijnwerkersbond is reeds voor het overgroote deel bekend. Nagenoeg alle le den spraken zich voor staking uit. Militarisatie in het Rijnland. LONDEN. Uit goede bron wordt ver namen, dat Duitschland troepen heeft doen binnenrukken in de gedemilitari seerde Rijnland-zóne en hiermee weder om het verdrag van Versailles heeft over schreden. In minstens twee steden op den linker Rijnoever zou de politie ver vangen zijn door detachementen van het leger. In officieele kringen heeft men nog geen inlichtingen dienaangaande ont vangen. Weer troepen naar Oost Afrika. ROME. Dezer dagen vertrekken op nieuw 30.000 man naar Somaniland, waardoor het aantal Italiaansche solda ten in Oost-Afrika stijgt tot 105.000 man. Sneeuw. WARSCHAU. In den afgeloopen nacht hebben in geheel Polen sneeuwstormen gewoed. Warschau ligt hedenochtend dik onder de sneeuw.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3