AKKERTJES ie zenuwhoofdpijn! Buitenland. Binnenland Uit de Provincie DONDERDAG 2 MEI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 17Ê Belangrijkste Nieuws. tortgene, ssenkerkc Adver- iten aan- OOR te O .A besmette ie koppel raad den te reini- creoline, uwe kui- der pul- |rgen, dat dat, als de kui- smetsto! bt onder- met vrij een ben vandaar de fok- een be- voor 100 de beste J aan den |en krijgt aderzoek, In onder- Ischen er net aller- bl aange- Ik te ver- lad alleen Ibedrijven bcbt zijn. Lde, kun- Igezonden fngel 96a intwoord INNEFE. IICHT. In 2"Mei: lelijke tot Ihalf be- jg, waar- its zach- w\. 775. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.2Q. Losse nummers 5 cent. Advertcntiën 30 cent per regel. Ingezonden medcdcelingcn GO cent per regel. Kleine Advertcntiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. De 1 Mei-viering. Gisteren vierde het Duitsche volk weer zijn nationalen feestdag. Overal hingen de vlaggen uit. Een groote manifestatie had plaats in den Lustgarten, waaraan 200.000 kinderen deelnamen, die werden toegesproken door den rijksjeugdleider Baldur van Schirach, den rijksminister voor propaganda, Dr Goebbels en tenslotte door den rijkskan selier Hitler, die tegen de officiëele ver wachting in toch heeft gesproken, zij het dan ook een korte rede, welke slechts 7 minuten duurde. Hij sprak met een opvallend heesche stem. Hij zeide o.m.: Duitsche jeugd, het is een groote tijd, dien gij beleeft. Wat wij thans beleven is geen toeval. Het is evenmin een ge schenk van den hemel, doch het resul taat van ontzaglijke inspanning, voort- durenden arbeid en de grootste offers. Alle Duitsche jongens en meisjes moe ten doordrongen zijn van het heilige plichtsbewustzijn vertegenwoordigers te worden van ons volk. Wij gaan een grooten tijd tegemoet. Er zullen misschien reeds het volgend jaar boven Duitschland stormen en onweer losbreken. Niets zal ons echter bang kunnen maken op deze wereld. De opmarsch naar het Tempelhoferveld van het nationale eenheidsfront vond later op den dag plaats in voorbeeldige discipline. Een millioen menschen namen aan deze officiëele plechtigheid deel. Ook hier voerde Hitier het woord. Hij zeide o.a.: Er is weer een groote tijd voor Duitsch land aangebroken. Ik kan mij als „Fuehrer" geen heerlijker en geen trotschere taak op deze wereld indenken dan dit volk te dienen. Men zou mij werelddeelen kunnen schen ken en toch zou ik liever de armste bur ger in dit volk zijn (de massa's jubelen den „Fuehrer" toe). Geen oorlog of onvrede willen wij. Zoo als wij den vrede in het eigen land heb ben hersteld, zoo ook willen wij niets anders dan den vrede met de overige wereld. Maar zooals de leiding der natie in het binnenland nooit haar eer ver geten heeft tegenover het volk, zoo kan zij ook nooit afzien van de eer van het Duitsche volk tegenover de wereld. (Stormachtige instemmingsbetuigingen.) Wij weten, wat wij de overige wereld schuldig zijn. Moge zij op haar beurt be grijpen, wat zij zulk een volk nooit wei geren kan en moge zij daarbij vooral dit eene begrijpen: het Duitschland van heden is niet het Duitschland van gisteren. Bij gelegenheid van den lsten Mei heeft Sovjet-Rusland een geweldige militaire demonstratie gehouden. De bloem van het Roode Leger mar cheerde over het Roode Plein, waar Sta lin, Molotoff en de andere leiders van het Sovjet-regiem bij het graf van Lenin de troepen de revue lieten passeeren. Een der meest indrukwekkende momen ten van de parade was, toen des mid dags plotseling 660 vliegtuigen opdoken en met donderende motoren over het Roode Plein raasden. Inmiddels dreunden vijfhonderd tanks voorbij. Het défilé van de troepen en het oorlogs materiaal duurde twee en een'half uur. Toen volgde een parade van de burger bevolking. De 1 Mei is in Frankrijk en België rustig verloopen. Roosevelt tegen Roosevelt. Kolonel Theodor Roosevelt, zoon van den overleden president en neef van den tegenwoordigen, heeft een rede gehouden, waarin hij dezen laatste zoo scherp aan viel, als nog niemand voor hem ooit heeft gedaan. Hij beweerde, dat de verantwoordelijk heid voor de voortdurende werkloosheid en den wanhopigen toestand in de Ver- eenigde Staten geheel en al neerkomt op het hoofd van president Roosevelt. „Wij durven verklaren", zoo zeide de kolonel, „dat de zoogenaamde „New Deal" niet nieuw is, 'doch oud even oud als tyrannie en dat deze politiek ook in het verleden is beproefd en toen een fias co is geworden, niet eenmaal, doch vele malen. Wij zijn thans in het derde crisisjaar onder het huidige bewind. De gouden be loften hiervan zijn echter ijdel gebleken. Direct of indirect zijn 22 millioen men schen op den steun aangewezen. Het eeni- ge, wat met de plannen is bereikt, is een schuldenlast, zooals het land nog nooit heeft gekend en een geschokt ver trouwen. Wij durven beweren, dat de verant woordelijkheid voor alles ligt daar, waar alle macht ligt, bij den president, Frank lin Roosevelt." Korte Berichten. Op Formosa zijn vijf personen, onder wie drie Amerikanen, in de verboden zóne gearresteerd, onder beschuldiging van spionnage. Naar vernomen wordt, is de datum der Donau-conferentie te Rome thans op 3 Juni vastgesteld. DE LUCHTPOST AMSTERDAM- BANDOENG. Met ingang van 12 Juni veelvuldiger en sneller. De luchtpostverbinding met Ned.-Indië groeit snel. Het is nog geen 5 jaar gele den, dat op 25 September 1930 het eerste vliegtuig van den rogelmatigen, toenmaals veertiendaagschen dienst ver- tiO'k. Nauwelijks een jaar later, op 1 Oc tober 1931, werd de veertiendaagscbe dienst omgezet in een wekelijkschen dienst en thans zal deze weekdienst met ingang van 12 Juni verdubbeld worden de vliegtuigen vertrekken dan eiken Woensdag en Zaterdag zoowel uit Neder land als uit Indië. De overtochtsduur AmsterdamBata via zal worden teruggebracht lot öVn dag Behalve voor de Indische correspon dentie is deze bespoediging in de over komst ook van beteekenis voor Britsch- Indië en Birma, waar de luchtpost, ver zonden met den Nederlandschen lucht- dienst in 't algemeen een dag eerder aan komt dan bij verzending van Nederland uit met den Engelschen luchtdienst Lon denKaratsjiCalcutta. De luchtpostcorrespondentie voor Australië zal door den dubbelen week dienst weer belangrijk worden bespoe digd. Indien deze verzonden wordt met het vliegtuig, dat des Woensdags van Am sterdam vertrekt, wordt te Singapore het vliegtuig van den Britsch-Australischen dienst Singapore-Port D'arwin bereikt, dat o.m. ook de post meeneemt, welke den Zaterdag vóór het vertrek van het Neder- landsche vliegtuig met den Engelschen luchtdienst LondenKaratsjiCalcutta Singapore is verzonden. De overtochtsduur AmsterdamPort Darwin zal dan met den Nederlandschen dienst 7 dagen bedragen, terwijl de af stand LondenPort D'arwin, inet den En gelschen dienst, 10 of 11 dagen neemt. Bovendien zal gedurende den a.s. zo merdienst de verzending naar Egypte, Pa lestina, Irak per luchtdienst Amsterdam Bandoeng sneller plaats vinden dan me' de Britsche luchtlijn LondenCaïroKa rachi. DE RIJKSCOMMISSIE VOOR DE WERKVERRUIMING. Aandacht aan nationaal product. Een dezer dagen is het derde verslag van de Rijkscommissie van Advies voor werkverruiming over het tijdvak van 1 Juli 1930 tot 1 Nov. 1934 verschenen. Tot een van de voornaamste terreinen waarop de activiteit van de commissie zich kon richten behoort in de eerste plaats de bevordering van het gebruik van producten dér Nederlandsche nijver heid. Mede onder den druk van de econo^ mische omstandigheden heeft het streven der commissie van verschillende zijden meer en meer steun ondervonden. Ook werd de commissie bij haar arbeid ge steund doordat de ministers van Binnen- landsche Zaken en Waterstaat tot de pro vinciale en gemeentebesturen, onderschei denlijk tot de besturen der waterschap pen, de hoofden van de onder het depar tement van Waterstaat ressorteerende diensten en bedrijven en de spoor- en tramwegmaatschappijen, aanschrijvingen richtten, waarbij aan deze besturen onder het oog werd gebracht, dat, waar mogelijk aan voortbrengselen van de nationale nij verheid de voorkeur moet worden gege ven. Het resultaat van dit alles was dat de commissie thans in staat is, in haar rap port een tamelijk uitvoerige lijst van op drachten te kunnen publiceeren, die mede, dank zij haar bemoeienis voor de Nederlandsche industrie werden behou den. Verder wordt gehandeld over maatre gelen tot instandhouding, uitbreiding en oprichting van industrieën. De commissie ging over tot overleg tusschen bepaalde ondernemingen als opdrachtgevers eener- zijds en de producenten van bepaalde voortbrengselen, welke voor die onderne mingen noodig zijn, anderzijds. Het doel van dit overleg is, zooveel mogelijk vast te stellen, hoeveel van bepaalde producten over een zekere periode benoodigd is, ten einde de producenten hiervan in staat te stellen hun productie hierop beter in te richten en de gelegenheid hierdoor te verkrijgen hunne productiekosten te ver lagen. Het stemt de commissie tot groote ge noegdoening, dat haar uitsluitend op na tionaal belang gericht streven meer en meer erkenning begint te vinden en dat vooral de direct belanghebbenden bij de Nederlandsche industrie, werkgevers zoo wel als werknemers haar in ruime mate vertrouwen hebben geschonken. In zeer breeden kring wordt thans wel ingezien, dat voor de toekomst geen spra ke zal kunnen zijn van een welvaartspeil voor ons volk, dat het vóór de intrede van de crisis bereikte peil ook maar in de verte nabij komt, tenzij1 met inspanning van allen en aller krachten gestreefd wordt naar het zooveel en zoo goed mo gelijk in stand houden van het industrieel productie-apparaat. ONZE HANDEL MET RUSLAND. Een delegatie naar de Sowjet-Unie vertrokken. In overleg en samenwerking tusschen het college van regeeringscommissarissen en het comité voor den handel met Rus land zijn, naar het „Volksblad" verneemt, dezer dagen eenige heeren naar de Sov jet-Unie vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van ex port van Nederlandsche producten naar Rusland. Aan deze reis nemen deel de heeren Rettmeier, Horneman, v. Wijnen en Ver- duyn. De delegatie zal vermoedelijk ge- ruimen tijd in de Sovjet-Unie vertoeven. Zoo dikwijls als dat noodig wordt geoor deeld zal zij telefonisch of on andere wijze met de Nederlandsche regeering in con tact treden. In deze delegatie zijn verschillende belangengroepen vertegenwoordigd, met die beperking evenwel, dat de industrie er buiten gebleven is. De bemoeiingen van het college van regeeringscommissa rissen gaan niet verder dan met de pro ducten, die onder de landbouwcrisiswet geving vallen. Het initiatief tot deze samenwerking tusschen het college van regeeringscom missarissen en het comité voor den han del met Rusland schijnt te zijn genomen door den heer S. van Zwanenberg, die als commercieel adviseur van de regee ring in het college van regeeringscommis sarissen zitting heeft en die tevens lid is van het genoemde comité. De delegatie heeft geen bepaalde op drachten of aanbiedingen over te bren gen. Zij is echter nauwkeurig ingelicht omtrent de opvattingen van de regeering, de mogelijkheden, die hier te lande voor export aanwezig worden geacht en de voorwaarden waarop transacties tot stand zouden kunnen komen. Als tijdens de besprekingen bepaalde vooruitzichten mochten worden geopend, zal contact tusschen het college van re geeringscommissarissen en de delegatie worden bewerkstelligd. Als zeer gewich tig beschouwt men het bedingen van goe de prijzen en aannemelijke betalingsvoor waarden. De nieuwe Pachtwet. Naar aanleiding van de vragen, welke ons van verschillende zijden gesteld zijn over de aangekondigde nieuwe pachtwet, kunnen wij meedeelen, zegt de M s b., dat een desbetreffend ontwerp van wet op het departement van Justitie gereed ligt. Aangezien echter de zaak mede beoor deeld moet worden door de Departemen ten van Financiën en Economische Zaken en overigens een kwestie is, welke het ge- heele kabinet raakt, is eenig oponthoud onvermijdelijk. Wel vernamen wij, dat er van Regee- ringszijde gestreefd wordt naar zoo spoe dig mogelijke indiening, die dan ook bin nen afzienbaren tijd wordt verwacht. Het dreigend mijnconflict. De hoofdingenieur, chef van het staats toezicht op de mijnen, mr dr W. A. J. M. van Waterschoot v. d. Gracht, doet nog een uiterste poging om, niettegen staande de onderhandelingen met den rijksbemiddelaar Zaterdag j.l. een ongun stig verloop hebben gehad, een oplossing te vinden tot voorkoming van een conflict in de mijnen. Hij heeft goede hoop vóór den fatalen datum van 6 Mei daarin te zullen slageo. De Amsterdamsche haven. Het beeld, dat de Amsterdamsche ha ven op 1 Mei biedt, blijft, volgens de T e - 1 e g r a a f, somber. Het aantal schepen, dat binnenkwam, was 232 tegen 257 in April van het vorige jaar. Ook de tonnen- maat ging achteruit, Belangrijke mededeeling aan de landarbeiders. Wij lezen in de „Chr. Landarbeider": De Minister van Sociale Zaken heeft gunstig beschikt op het verzoek van dc drie landarbeidersbonden, om de bepaling van drie jaar weer uit het W.K.-regle- ment te schrappen en daarvoor te lezen: v ij f jaar. maar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een ware uilkomsti Ondervindt 't zelf en neem 1 of 2 Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER-CACHETS We zijn den minister zeer erkentelijk voor dit besluit. 'tls wel een les voor die ontrouwe le den, die weggeloopen zijn. Maar het bewijst weer, dat minister Slotemaker de Bruine toch wel rekening houdt met billijke wenschen. Dit bericht verblijdt velen. Loongeschil landbouwbedrijf Hoeksche Waard. In verband met de dreigende moeilijk heden in het landbouwbedrijf in de Hoek sche Waard, heeft de rijksbemiddelaar prof. Josephus Jitta een bespreking ge had met de looncommissie uit de land- houwers en de besturen der moderne en chr. landarbeidersbonden. D'eze bespreking, welke vrij lang duur de, leidde niet tot resultaat. De looncommissie uit de werkgevers handhaafde haar standpunt van verla ging van uurloonen en tarieven; de werk nemersvertegenwoordigers bleven verbe tering der loonen bepleiten. Tot aanvaar ding van arbitrage over de bestaande ge schilpunten bleken de werknemersverte genwoordigers wel, de looncommissie uil de landbouwers niet bereid. De landarbeidersbonden zullen deze week opnieuw met besturen en leden in de Hoeksche Waard vergaderen. Geadvi seerd zal worden om den landbouwers een ultimatum te zenden met aankondi ging van de staking op een nader te be palen datum. De werkgeverscommissie heeft intus- schen aan alle landbouwers geadviseerd de aangekondigde loonsverlaging van 10 pet. (een uurloon van 20 inplaats van 22 cent voor het gewone werk) met 1 Mei te laten ingaan. Storm op komst? In verband met het door de regeering ingediende bezuinigingsontwerp is, naar gemeld, wordt, het Dagel. Bestuur van den Algemeeiien Raad uit S.D.A.P. en N. V.V. tegen Vrijdagavond a.s. tot een ver gadering bijeengeroepen. A.R. Kiesvereen. te Goes.. Naar ons wordt medegedeeld, worden in verschillende plaatsen in den omtrek plannen gemaakt om gezamenlijk naar Goes te gaan Vrijdagavond, om daar dhrn Min. de Wilde, Schouten en van Dijk te beluisteren. Geen wonder ook. Het is niet alleen voor leden van Kiesvereni gingen, maar eveneens voor leden van Ar ja- en Propagandaclubs, Jongelings- en Meisjesvereenigingen een buitenkansje deze voormannen te kunnen hooren. Vrees, dat men geen plaats zal kunnen krijgen, behoeft niet te bestaan. De ver gadering wordt in de groote Geref. Kerk gehouden om zekerheid te hebben, dat geen belangstellende bezoekers teleur gesteld behoeven te worden. Het spreekt vanzelf, dat allereerst de leden van de jubileerende kiesvereeniging met hunne huisgenooten worden verwacht. In ver band met gestelde vragen deelen wij nog maals mede, dat geen toegangskaarten worden verkocht. Er wordt geen entree geld geheven. Loononderhandelingen in den landbouw. „De Chr. Landarbeider" bevat verschil lende berichten over loon-onderhandelin- gen met de Zeeuwsche landbouwers. Uit Waarde: Tegen 15 April waren hier de werkgevers uitgenoodigd. Nie mand was echter aanwezig. Voor de zoo- veelste maal is hier dus de onwil der werkgevers geconstateerd. Uit Borsselen: Hier hielden we op 16 April een tweede bespreking, waarbij 9 werkgevers aanwezig waren. We konden het hier over het concept niet eens worden, waarom de werkgevers in eigen kring er nog -over zullen verga deren. Uit K ap e 11 e-B i ezel i n g e: Op 17 April hadden we hier weer de eerste be spreking, die echter niet tot overeenstem ming leidde. Nadat we volgens afspraak aan de werkgevers onze voorstellen hadden toe gezonden, hebben zij ons bericht, hier mede niet accoord te kunnen gaan maar deden een tegenvoorstel. Uit O o s t-Z.-V laanderen: Op 23 April hielden we met de besturen van den C.B.T.B. en de Werkgeversvereeniging Bin nenlanri. De luchtpost Amsterdam-Bandoeng wordt uitgebreid. Onze handel met Rusland en Oostenrijk. Het dreigend mijnconflict. Invoer van paarden gecontingenteerd. Treinbotsing te Nijmegen. Buitenland. De 1 Mei-viering. Gritiek op het beleid van Roosevelt. een bespreking, om het eens te worden ever vrijwillige arbitrage, wat echtor mis lukte. De werkgevers waren niet bereid bet geschil aan vrijwillige arbitrage te onder werpen, ook de C.B.T.B. niet, wat zeker teleur stelt. Doordat de werkgevers het arbitrage- voorstel verwierpen, wordt het dus weer noodzakelijk dat de minister er aan te pas zal moeten komen. Uit Gr ij ps kerke: Het tegenvoorstel van de werkegevers is hier door onze le den na een scherpe bespreking verwor pen. Hier moet met briefwisseling stukje voor stukje als het ware veroverd worden, wat op een andere plaats in één keer met een bespreking wordt bereikt. Uit A r n e m u i d e n: Op 18 April hiel den we hier een bespreking met liet be stuur van de nog jeugdige afdeeling van den C.B.T.B. Wij vonden dit bestuur gaarne bereid een collectief contract met ons af te sluiten. Als besturen zijn we het eens geworden over het loon. Wanneer we bedenken dat vorige jaren geen enkele werkgever voor een bespre king verscheen, mogen we wel spreken van eenigen vooruitgang. Zeeuwsche Bond van Afd. der Geref. Ver. van Drankbestrijding. Ons wordt plaatsing gevraagd van het volgende: In „De Zeeuw" d.d. 5 Maart j.l. werd een verslag opgenomen van bovengenoem- den bond, welke zijn jaarvergadering hield te Goes, d.d. 3 Maart. In dat verslag werd door den secr. een onjuistheid vermeld, die aanleiding kon geven tot een verkeerde conclusie, waar door de Chr. Geref. Kerk te Zierikzee ge compromitteerd wordt. Bovengenoemde bond stelt er zijn eer in deze onjuistheid te herstellen en bekend te maken, dat op de zendingssamenkomst, uitgaande van de Chr. Geref. Kerk te Zierikzee, géén alcohol is verkocht. Luchtvaartcomité Schouwen-Duiveland. Dinsdag heeft, zooals reeds gemeld, op het stadhuis te Zierikzee een korte plech tigheid plaats gehad naar aanleiding va a bet tweede lustrum van het luchtvaart- comité Schouwen-Duiveland. De burgemeester van Zierikzee, jhr J Schuurbeque Boeye, complimenteerde de jubileerende vereeniging en vooral den voorzitter, den heer J. J. Cock, aan wien het te danken is dat een luchtvaartver binding met Schouwen-Duiv ela,nd tot stand kwam. De vertegenwoordiger van de K.L.M de heer van den Broek, heeft de geluk- wenschen van die maatschappij aangebo den, er aan herinnerend, zonder misken ning van andere luchtvaartorganisaties in Zeeland, dat het Schouwensche comité de eer toekomt, dat het medehielp Schou wen-Duiveland uit zijn isolement te ver lossen, door de totstandkoming van he* vliegveld Haamstede. Hulde werd ge bracht aan de n.v. Nieuw Haamstede en het gemeentebestuur van Haamstede, dal volle medewerking verleende door het vliegveld aan te koopen en voor de exploi tatie te zorgen. De eere-voorzitter, de commissaris der Koningin, had een telegram van geluk- wensch gezonden. D'e heer Cock dankte den heer van den Broek en in hem de K. L. M. voor 'het groote bewijs van appre ciatie namens alle leden van het comité. Arie Smit. De heer Arie Smit, oud-burgemeester van Vlissingen, oud-licl van de Tweede Kamer, van den Haag- schen gemeenteraad en van de Prov. Sta ten van Zeeland, oprichter van de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen enz., heeft gisteren zijn 90sten verjaardag gevierd. Het was de wensch van den jarige, den dag in intiemen kring door te brengen; een officiëele receptie werd dan ook niet gehouden. Niettemin ontving de jubilaris vele blij ken van belangstelling. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is de zilveren eeremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, bij bevordering, toegekend aan M. Beun, gemeenteveldwachter te Oostburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1