WOENSDAG 1 MEI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. ÏI8 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: IN.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. AdvertentiSn 30 cent per regel. Ingezonden mededcelingen 60 cent, per regel, Kleine Advertenüën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Een woord van Da Cosia. Bij de herdenking van den sterfdag van Da Costa 28 April 1860 schreef Dr F. G. D'ominicus, na eerst gewezen te heb ben op de fel reactionaire neigingen waarvan D'a Costa soms blijk gaf o.m.: „In dit gebrek aan zelfbeheersching kan, hoe paradoxaal het ook klinken moge, een groote deugd schuilen. Wan neer iemand als D'a Costa eenmaal ziet, dat hij ongelijk heeft, dan aarzelt hij ook geen oogenblik om dat te erkennen. Dit bleek allerduidelijkst in 1844 bij de „vrijwillige" leening van Van Hall en bij de grondwetsherziening van 1848. Reeds in „vijf en twintig jaren" was zijn kentering duidelijk merkbaar gewor den. Een anderen kijk heeft hij op de so ciale kwestie gekregen, een andere ook op op de vruchten der wetenschap en een van de grieven tegen Amerika is, dat men er durft te schreeuwen „Dood aan de Abolitie" (afschaffing der slavernij). In het jaar bovengenoemd schrijft hij een brochure onder den titel: „Landge- nootenl met het oog op God, blijft Nederlanders, en ver eenig d". In dit geschrift dringt hij sterk aan op steun aan de reg'eering en zegt zelfs, spre kende over Grondswetsherziening: „wier wenschelijkheid in zichzelve ik verre ben van tegen te sprekenl" en „onder veel dat bij onze natie, in het openbaar en in het verborgen, herzien mag worden, behoort, vooral na de gebrekkige poging van 1840, ook de Grondwet. In het belang van de koninklijke macht zelve, in het belang van billijkheid, misschien van vereenvou diging en orde, schijnt het aanvaarden van dezen gewichtigen arbeid, de beslis sing van meer dan ééne onzekerheid daarover, plicht". Blijft Nederlanders en ver een i g d. Deze waarschuwing is ook nu nog van pas. Nu meer dan ooit. In de in vele opzichten critieke dagen diè wij thans beleven, zijn er velen, die met verloochening van het Nederland- sche volkskarakter en zonder rekening te houden met de lessen der historie, ons volk willen vormen naar buiten- landsch model. En inplaats van zooveel mogelijk de eenheid te betrachten en door eendracht de kracht van ons volk te sterken, zijn er meerdere groepen zoowel van rechts als van links, die in de eerste plaats op a f- braak bedacht schijnen te zijn, die geen middel onbeproefd laten om de positie van de regeering te verzwakken, die ver breking en verbrokkeling als ideaal schijf nen te stellen. Een herinnering aan het woord van Da Costa is dus niet overbodig. „Landgenooten! met. het oog op God, blijft Nederlanders en vereenigdl" Engeland verhoogt benzineprijzen. Met ingang van heden zijn de Engel- sche benzineprijzen verhoogd en wel met 1 d. per gallon. De prijs voor gewone ben zine zal bedragen 1/6 en voor mindere qualiteiten 1/4, Engelsch-Duitsche vlootbesprekingen uitgesteld. De Britsch-Duitsche vlootbesprekingen Ziij'n uitgesteld tot na de uiteenzetting van de Duitscho buitenlandsche politiek door Adolf Hitler in den rijksdag, die verwacht wordt op 15 Mei a.s. Hoewel nog geen datum is vastgesteld voor de Britsch-Duitsche vlootbesprekin gen, verwachtte men algemeen, dat zij dan toch reeds zouden gaande zijn. De besprekingen zijn dus thans uitgesteld tot de derde week van Mei. Groeiend misnoegen in België. In Belgische politieke kringen is men van oordeel, zoo meldt de Tel., dat het kabinet-Van Zeeland tot dusver geen en kel initiatief heeft genomen met betrek king tot de door de devaluatie van den franc veroorzaakt stijging der kosten van levensonderhoud, die bij de bevolking groote ongerustheid verwekt. Zoo kostte vóór de devaluatie hpt brood 1.35 francs en thans 1.60 francs; de molenaars ach ten het bovendien onmogelijk de verzeke ring te geven, dat de prijs niet verder zal stijgen. Men is dan ook in politieke kringen van oordeel, dat het tijd wordt, dat de re geering van haar bestaan door doeltref fende maatregelen doet blijken. In genoemde kringen doen hardnekkige geruchten over een reorganisatie van het kabinet de ronde. Hitier heeft opnieuw last van zijn keel. Reuter meldt uit Berlijn, dat Hitier op nieuw last heeft van zijn keel en dat in verband hiermede de rede, welke hij van daag zou houden voor de Hitlerjeugd, zal vervallen. Een tweede rede, welke Hitier voor de leden van het arbeidsfront op het Tempel- hofer-veld zou houden, zal waarschijnlijk verkort worden weergegeven. Bloedige schietpartij te Serajewo. Serajewo is gistermorgen het tooneel geworden van een bloedige schietpartij, waarbij één persoon werd gedood en vijf tig gewond, onder wie tal van vrouwen en kinderen. Ook uit andere deelen van het land worden verkiezingsonlusten gemeld. De ongeregeldheden waren in alle gevallen een gevolg van de omstandigheid, dat den oppositie-partijen het houden van verkie zingsvergaderingen werd bemoeilijkt en in vele gevallen zelfs onmogelijk werd ge maakt. Onmiddellijk na de ontvangst van het bericht uit Serajewo heeft de regeering voor 'het geheele land een besluit uitge vaardigd, krachtens hetweik aan de oppo sitie-partijen het houden van vergade ringen verder werd verboden. Drastisch besluit van Roosevelt. President Roosevelt heeft bepaald, dat de militaire commissie van het huis van afgevaardigden de publicatie moet staken van de verklaringen, welke voor haar zijn afgelegd met betrekking tot de plannen van het departement van oorlog. Ro-osevelt heeft de commissie voorts met nadruk gewaarschuwd, dat hij ge bruik zou maken van zijn rechten -als chef van het legercommando en van de marine, indien het noodzakelijk zou zijn haar te bevelen de publicatie te staken van alles, wat kan worden beschouwd als een onvriendelijke daad tegenover andere naties. Zandstorm in Colorado. Een hevige zandstorm heeft de laatste dagen den staat Colorado geteisterd. De hemel was soms door de enorme zand- massa's bijna geheel in duisternis gehuld. In de buurt van Springfield heeft de storm vele slachtoffers gemaakt. Tot dus ver zijn ongeveer 55 personen in het zie kenhuis opgenomen wegens ernstige ver stopping der luchtpijpen. Drie der patiën ten zijn reeds overleden. Het nieuwe Duitsche heidendom. De Berlijnsche correspondent van de „Times" vertelt, dat het nieuwe heiden dom, 'het neo paganisme, in Duitschland met verwonderlijke snelheid steeds ver der om zich heen grijpt. Tweemaal in den Paasc'htijd is de ra dio op officieele propaganda uren te hun ner beschikking gesteld. Op Goeden Vrij dag was er een rede voor de Hitler-jeugd en op tweeden Paaschdag was er een „Duitsch lentefeest". D'e rede was „ge concentreerd heidendom" van begin tol einde. Ook op 'het platteland, vooral in het noorden wint de beweging snel veld. In een dorpje in Mecklenburg sprak een do minee op Paaschmorgen geen woord over Christus, maar uitsluitend over Duitscn- land. 's Avonds werd een groot vuur ontsto ken, waarbij de jeugd uit het dorp zich verzamelde onder leiding van den school meester, Hij hield een rede over het „Joodsche Stresa" en zong daarna een soort Hitler-litanie, waarin alle steden voorkwamen waar de Leider geweest, was: Heil Linz, Heil Weenen, Heil Mün e'hen, enz. Daarna werd de litanie van het „eeuwige Duitschland" gezongen. De tien geboden voor den Duitschen arbeider. Dr Ley, Rijksorganisatieleider en leider van het Duitsche arbeidersfront, heeft een bekendmaking voor 1 Mei gepubliceerd, waarin hij begint met zijn dank uit te spreken voor het vertrouwen, dat geble ken is uit de 83 pet. ja-stemmen bij de verkiezing van de vertrouwensraden. Hij zegt dan, dat het loonpeil nog wel bij het oude is gebleven, dat er nog veel nood en ellende heerscht, maar dat het toch omhoog gaat. Volgen de tien geboden voor den ar beider: 1. Wij groeten den Leider 's ochtends en danken hem 's avonds, omdat hij ons een nieuwen wil en nieuwe hoop voor het leven geschonken heeft. 2. Wij willen er in wedijveren de volks- genooten rechts en links goed te doen en een goed makker te zijn, omdat wij waar achtige en eerlijke nationaal-socialisten willen zijn. 3. Wij' willen nooit meer van de ge meenschap eischen dan ieder onzer bereid is de gemeenschap te schenken. 4. De strijd zal de inhoud van ons leven zijn, omdat wij weten, dat de hemel slechts vrijheid schenkt dengene, die bereid is zijn laatste daarvoor op te offeren. 5. Het werk zij onze eer en de verrich ting alleen onderscheide dei een van den ander. 6. De eer van de natie zij onze persoon lijke eer; van het geluk en het welzijn der natie hangen mijn persoonlijk geluk en mijn persoonlijk welzijn af. 7. Wie wat presteert, mag eischen. 8. Een rechtvaardige belangenvertegen woordiging is noodzakelijk; echter moeten de persoonlijke belangen ophouden, waar het belang der gemeenschap begint. 9. Men mag nooit door verschil van meening zich van elkaar verwijderen, doch moet zich daardoor inniger vereeni gen. 10. Weest onder elkaar waarachtig en eerlijk. Bant uit uw rijen onopenhartig- heid en verraad. Korte Berichten. Nadat reeds eenige weken het weer in Moskou droog en warm is geweest, is plotseling weer vrij veel sneeuw gevallen. De Sicvjet-hoofdstad is met een wit kleed van vochtige sneeuw bedekt. Het aantal werkloozen in Engeland is met ruim ÏOJ.OOO achteruit gegaan, vergeleken met de vorige maand. Het laantal tegen werkloosheid verzekerden die thans aan het werk zijn, is het hoogste aantal, dat sinds 14 jaar is voorgekomen. Prof. dr Künzelmann, hoogleeraar te Chemnitz en een van de voornaamste leeken-leden van de confessioneele keik in Saksen, is gearresteerd, nadat hij' me- dedeeling had ontvangen, dat hij' als hoogleeraar was afgezet. Er bevinden zich thans achttien Saksische predikanten in het concentratiekamp. Protestantsch-Christelijke Schippersbond Dë Protestantsch-Christelijke Schip persbond heeft dezer dagen te Amster dam een buitengewone algemeene leden vergadering gehouden. D'e vergadering was belegd in verband met de ter verga dering van 16 Januari gerezen moeilijk heden als gevolg waarvan de heer D'uy- maer van Twist als voorzitter aftrad en bovendien nog twee vacatures in het hoofdbestuur ontstonden. Met algemeene stemmen werd de heer Krijger tot voorzitter benoemd, welke be noeming werd aangenomen. Tot bestuursleden werden daarna ge kozen de heer H. Veuger van Hoogeveen en de heer W. Kuiper van Zwolle. D'e secretaris de heer T. A. Cornet, deed daarna mededeeling van de met het ministerie van oeconomische zaken ge voerde correspondentie en do resultaten daarvan. Bij de rondvraag is teleurstelling uitge sproken over het feit, dat in de commis- sie-de Vries, tot advies inzake de ver- keersordening, geen practicus uit den kring der binnenschipperij zitting kreeg Besloten is den minister te verzoeken als nog in deze leemte te voorzien. Voorts werd besloten den minister een adres te zenden betreffende de bezwaren tegen 'het laden en lossen van suikerbie ten op Zondag. De werkloosheid. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloos heid onder de 555.500 leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsi dieerde vereenigingen in de week 8 t/m 13 April 1935 heeft bedragen 28.0 pot,, dat is 0.4 pet. minder dan in de vorige verslag week (25 t/m 30 Maart 1935), toen de werkloosheid 28.4 pet, bedroeg. In do overeenkomstige week van de ja ren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderscheidenlijk 24.3 en 27 pet. Bij 1061 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 13 April 1935 in totaal 395.953 (vorig jaar 344,919) werk zoekenden ingeschreven, w.o. 377.544 mannen. Hiervan waren werkloos 368.659 personen, waaronder 364.712 mannen Op 30 Maart 1935 bedroeg het totaal aan tal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 400.606, onder wie 382.683 werk loozen. Het aantal ingeschreven werk zoekenden is derhalve sedert 30 Maart j.l. verminderd met 4653, het aantal werkloo zen daaronder met 4024. Federatie werkgeversgroepen landbouwers. Gisteren is te Dordrecht in een verga dering van afgevaardigden van landbou wers van de Zuid-Hollandsche en Zeeuw- sche eilanden en West Noord-Brabant een federatie van werkgeversgroepen op gericht, zulks in verband met de verlaag de steunnormen voor de landbouwpro ducten en de bezwaren verbonden aan verlaging van de arbeidsloon6n. Invoer van Neder), goederen in Italië. Bij een op 19 Febr. j.l. door de Itali- aansche regeering afgekondigd decreet, werden nagenoeg alle artikelen gecontin- genteerd, welke te voren nog niet aan contingenteeringsmaatregelen waren on derworpen. Eenigen tijd daarna werd, zooals be kend, een bijzondere regeling getroffen voor den invoer uit Nederland, krach tens welke voor den tijd van 19 Febr. tot 30 April 1935 de invoer werd toegestaan van alle uit Nederland verzonden Neder- landsche en Nederl.-Koloniale goederen, welke door bet decreet van 19 Febr. wer den getroffen, tot een hoeveelheid gelijk aan ICO pet. van den invoer gedurende hetzelfde tijdvak in 1934. Deze voorloopige regeling is, blijkens telegrafisch bericht van H. M.'s gezant té Rome, thans tot 30 Juni verlengd, met -dien verstande, dat zij zal gelden voor de goederen, voorkomende op de z.g. lijst b„ welke in hoofdzaak de artikelen bevat, die hij genoemd decreet van Februari zijn gecontingenteerd. Voor de producten, welke voor 19 Fe bruari reeds gecontingenteerd waren, alsmede voor versch vleesch, runderen, radiolampen en edelsteenen, zijn de con tingenten vastgesteld overeenkomstig den invoer gedurende de laatste jaren. Voor versche visch is een afwijkende regeling getroffen. Nederl. Werkliedenverbond Patrimonium". Te Apeldoorn is de 51ste jaarlijksche algemeene vergadering van het Nederl. Werkliedenverbond Tatrimonium ge opend. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer C. Smeenk, lid van de Tweede Ka mer, merkte in zijn uitvoerige openings rede op, dat er alle reden is om bezorgd te zijn over de toekomst van de Wester- sche landen, en dat de eenige uitkomst hiervan te verwachten is, dat de geheele wereld zich buigt onder het Evangelie. Het jaarverslag van den secretaris, den heer W. J. Bossenbroek (Amster dam), melde dat het ledental 'van het ver bond op 1 Jan. 1934 13.352 bedroeg en op 31 Dec. j.l. 12.793. Het jaarverslag van den penningm. dhr M. H. Lutter (Gro ningen), wees uit, dat de ontvangsten en uitgaven over 1934 in totaal f 41.019.14 bedroegen, met een batig saldo op 31 Dec. j.l. van 6099.66. De balans heeft een eindcijfer van f 39.014.64, met een voor- deelig saldo van f 6044.44. Het effecten bezit vertegenwoordigde een waarde van f 16.342.50. De begrooting sluit met f 28.856. Bij; de bespreking van het jaarverslag pleitten verscheidene afdeelingen voor meer propaganda onder de jonge men- schon voor aansluiting bij het verbond. Het bestuur juichte dit toe. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De heeren R. Hagoort, C. Goote en M. H. Lutter werden herkozen als leden van het hoofdbestuur. Een eerst kort geleden ingediend rap port over de verhouding van Patrimo nium tot de Chr. Besturenbonden, zoodat er voor bespreking in de afdeelingen geen gelegenheid was, werd behandeld. Het rapport concludeert dat aansluiting bestendigd dient te blijven. De conclusiën werden aangenomen. Voorts werd nog behandeld het onder werp1: Huwelijk en kinderzegen. Het werd door Dr K. Dijk van theologische- en door Dr C. J. Honig van medische zijde belicht. Christelijke Fabrieks- en Transport arbeiders. Wij ontvingen het verslag betreffende de werkzaamheden en den financieelen toestand van den Nederl, Bond van Ghr. Fabrieks- en Transportarbeiders over de jaren 1933 en 1934, Van dit verslag, een boekdeel van meer dan 400 bladz., is een groot deel gewijd aan gevoerde acties, waaruit blijkt, dat deze bond, ook al gelukt het niet alle le den steeds tevreden te stellen, wel waar lijk is wat hij. bedoelt te zijn: een schild voor de zwakken. Het aantal leden dat op 31 Dec. 1932 een hoogtepunt had bereikt, n.l. 20328, daalde in 1933 tot 19865 en in 1934 tot 18899. In Zeeland bedroeg het aantal leden in genoemde jaren resp. 610 en 701. De karteering van Nieuw-Guinea. Naar men verneemt zal de karteering van Nieuw-Guinea in verband met de aan de Nieuw-Guinea Petroleum Mij. ver leende concessie, waarschijnlijk door gaan. Men is bezig alle voorbereidende maat regelen te treffen, zoowel wat aangaat de door de K.N.I.L.M. aan te schaffen vlieg tuigen, als wat betreft de aanstelling van deskundig burgerpersoneel. Als de zaak doorgaat zal het binnenkort zijn. Het betreft hier landstreken op Nieuw Guinea ter grootte van 16 millioen H.A., een geweldige oppervlakte dus. Binnenland. Het werkloozencijfer iets gedaald. De handel met Italië. Buitenland. Schietpartij te Serajewo. Engelsch-Duitsche vlootbesprekingen uit gesteld. Groeiend misnoegen in België. Het nieuwe Duitsche heidendom. Ned. Chr. Bond van personeel in publieken dienst. Verschenen is het verslag over de ja ren 1933 en 1934 van den Nederl. Ghr. Bond van Personeel in Publieken Dienst. Hieruit blijkt dat er ook bij deze or ganisatie een kleine teruggang was. Op 1 Jan. 1933 bedroeg het ledental 5254. Op 1 Jan. 1935 was het 4829, waarvan in Zeeland 128. De financieele positie van den Bond is blijkens het verslag zeer gun stig. Vcorlcopig overzicht van het weer in April, meegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur een halve gr. boven normaal; in de eerste decade was de temperatuur ongeveer normaal, in de tweede een halve graad en in de derde 1 graad boven normaal; de grootste af wijkingen kwamen voor op den 7den en den lOden resp. 3 graden beneden 7 gr. boven normaal. De gemiddelde dagelijk- sche maximum-temperatuur was onge veer normaal, het gemiddelde minimum graad boven normaal. Het aantal dagci met een minimum-temperatuur benedot. het vriespunt w'as te De Bilt 4 tegen 4 normaal. D'e neerslag was voor het ge heele land belangrijk boven normaal, de afwijking bedroeg 4580 pet. in het W. en N. van het land, 80100 pet. in Dren te, Overijsel, Gelderland, Utrecht, Brabant en N.-Limiburg en ongeveer 150 pet. boven normaal in Z.-Limburg. Te De Bilt werden 96 uren zonneschijn waargenomen tegen 157 normaal. DE GEHOUDEN STATEN-VERKIEZINGEN. Eenige conclusies uit de verkiezingscijfers. Men schrijft aan de „N. R. Crt": Nu de uitslag van de verkiezingen vast staat is het niet onaardig eens na te gaan hoe de Tweede Kamer er uit zou zien op de basis van de cijfers dier verkiezingen. En wel in het licht van de nieuwe Kies wet (verdeeling van de restzetels naar de grootste gemiddelden) die in 1933 nog niet tot stand was gekomen en doende alsof het wetje dat de Tweede Kamer ge passeerd heeft reeds kracht van wet be zit (een partij die niet ten minste een maal den kiesdeeler heeft „gehaald" doet dus niet mee bij de toewijzing' van de ze tels). Twee dingen werken mee om deze idee uit te werken. Ten eerste het feit, dat de verkiezingen van thans beheerscht werden door de algemeene politiek en dus op een lijn komen te staan met Tweede Kamer-verkiezingen, en ten tweede, dat het aantal wettige stemmen in 1PJ3 en 1935 nagenoeg even groot was, zoodat ook de cijfers niet slechts relatieve waarde toekomt doch ook absolute. Een factor werkt- tegen en wel het feit, dat Nationaal Herstel thans geen candi- daten heeft gesteld. Doch waar deze partij in 1933 nog lang niet den kiesdeolor heeft gehaald, is het een zoo niet te verwaar- lüO'Zen factor, dan toch een factor van zoor weinig beteekenis. Hieronder laten wij nu volgen de sa menstelling van de huidige Tweede Ka mér, daarnaast die van oen Kamer op grond van den uitslag der juist gepas seerde verkiezingen. R. K. St 28 30 2 S. D. A. P. 22 22 A. R 14 12 2 C. H 10 10 1 N. S. B 8 8 V. B 7 6 1 V. D 6 4 2 Comm. P 4 3 1 Stk. Geref. 3 2 1 1 1 R. S. (A.) P. 1 1 i Nat. Herst 1 1 Plattelanders 1 i 1 C. D, U 1 1 ii Kath. Dem. P... 1 1 1 Wat zien wij nu? Dat, terwijl de regee- ringspartijen in stemmenaantal gedaald zijn van 62.46 pet. van het totaal aantal stemmen tot 58.5 pet., het aantal zetels gedaald zou zijn van 65 op 62, een zeer geringe daling dus. Voorts hoort men spe ciaal van vrijz.-dem, zijde steeds de stel ling verkondigen, dat uit den aard der

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1