De Pers over 'I bezuinigingsplan. DINSDAG 30 APRIL 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. iTt PRINSES JULIANA. Politieke stormen op komst? Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaa weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel, Ingezonden mededeelingen 00 cent, per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. EL K. H. Prinses Juliana viert vandaag haar 26sten verjaardag. Het Koninklijk Huis werd het vorig jaar door zware slagen getroffen. Tot tweemaal toe moest de Koninklijke graf kelder worden ontsloten. Het is stil geworden in het Koninklijk Huis. Er valt over dezen verjaardag een donkere schaduw. Maar dit behoeft ons niet te verhinde ren om met blijde opgewektheid dezen dag te vieren. Voor uitbundig feestbetoon is het nu niet de tijd. Maar het is wel de tijd om uiting te geven aan onze blijd schap over het feit, dat onze Prinses weer een jaar gespaard werd. Het is wel de tijd om blijk te geven van onze innige verknochtheid aan het Oranjehuis. God heeft ons in ons Vorstenhuis rijke ze geningen geschonken. En het is een voor recht, dat deze zegen in 'breede kringen wordt gewaardeerd, zoodat de band tus- schen Vorstenhuis en volk inplaats van te verslappen, zooals in andere landen, nauwer is toegehaald. Prinses Juliana verjaart. Zij heeft mogen genieten van een blijde, zonnige jeugd. Maar de toekomst schijnt donker. Som bere wolken pakken zich samen. Als God onze Prinses bij het leven spaart, dan wacht haar misschien in de toekomst een uiterst zware taak. 'Daarom voegen we bij onze gelukWen- schen op dezen dag de bede: Haar Schild en haar betrouwen Blijf Gij 't, o God en Heer; Doe haar op U steeds bouwen, Verlaat haar nimmermeer! Verschillende bladen geven reeds voor- loopige beschouwingen over het pas gepu bliceerde bezuinigingsplan. Terecht plaatste de N. R. G r t. boven een artikel aan dit plan gewijd: Stcrm cp komst. „Maandenlang, aldus dit blad, hebben we het van alle kanten gehoord. Golijn doet niets. Colijn bezuinigt niet. Colijn spreekt wel mooi over aanpassing, maar zelf begint hij er niet mee. Colijn houdt zich schuil. Van te voren wist men zelfs al te vertellen, dat, als er dan eindelijk een bezuinigingsontwerp zou ingediend worden, dit bij lange niet ver genoeg zou gaan. Colijn, Golijn, Galijn I Colijn was de kop van jut, waar alle slagen op neer kwamen. Nu treedt dan Golijn voor het voetlicht met een ontwerp, om zooveel te bezuini gen op den gewonen dienst uit te spa ren, zou wellicht een betere uitdrukking zijn, want er lijkt nog al wat tusschen geschoven, dat slechts op uitstel van be taling uit de gewone middelen neerkomt dat er nog 20 millioen zal 'overblijven, om een begin te maken met een verminde ring van de hoog opgedreven lasten, waaronder het geheele economische leven gebukt gaat. Dus zal er nu een juichkreet opstijgen? Och, lieve, maak u maar geen illusies. Dezelfden, die vóór het ontwerp er was van ongeduld trippelden, zullen nu hun verontwaardiging luchten. Een orkaan za.1 woeden over Colijns hoofd. Een voor een zullen alle bezuinigingsvoorstellen onder de loupe worden genomen, en zal er schande over worden geroepen. Men behoeft maar even terug te denken aan het verzet van enkele jaren geleden, toen één professor in de kindergeneeskunde op het spel stond, om zich een denkbeeld te vormen van wat zich nu zal openbaren. Schande! Colijn wil nog weer op het on derwijs bezuinigen. Schande! Colijn wil wel geen universiteit opheffen n.b. er was al een comité van protest in de maak! maar dan toch, waar mogelijk, het aantal hoogleeraren inkrimpen, en zoo de wetenschap te kort doen. Schande! Colijn wil allerlei subsidies voor nuttige instel lingen verminderen. Schande! Golijn wil nogmaals de salarissen en tractementen der ambtenaren korten. Schande! Colijn wil op justitie bezuinigen en onze rechts zekerheid verminderen. Schande! wat Go lijn allemaal op 't gebied van defensie en waterstaat doen wil. Schandel Schande! Schande!" Het blad zelf meent intusschen dat de algemeene lijn van dit bezuinigingsplan instemming verdient. Het A1 g. H d b 1. spreekt van een moe dige operatie, die voor geen der ministers een genoegen zal zijn geweest. „Dat het bezuinigingswerk noodig is, zal niemand die de verarming der laatste jaren heeft gadegeslagen, kunnen ontken nen. Noodig omdat de draagkracht van ons volk is verminderd. Noodig ook, om dat de volkomen onzekere internationale toestand, die economisch onze Nederland- sche positie in zeer groote mate be- heerscht, zonder dat wij dien toestand zelf kunnen beheerschen, het onvermijdelijk zal kunnen maken dat de staatshuishou ding nóg grootere bedragen dan thans zal moeten aanwenden voor de bestrijding der vernietiging van groote deelen onzer volkswelvaart, zoodat er nog minder zal overblijven voor het overheids-apparaat zelf." Aan opbouwende critiek dient het wets ontwerp echter terdege te worden onder worpen. Een ontwerp dat op zoo talrijke plaatsen ingrijpt en het snoeimes zet in zoo ingewikkelde en veelsoortige belan gen, kan onmogelijk feilloos zijn. Maar de critiek die daarover ongetwijfeld zal los komen, zal zich toch, wanneer zij zich van haar verantwoordelijkheid ten aan zien van regeering en landsbelang be hoorlijk bewust is, dtt voor oogen moeten houden: dat het niet voldoende is om de regeeringsvoorstellen af te keuren, zonder er iets anders voor in de plaats te stellen. Onverantwoordelijk ware het, wanneer het regeeringsontwerp zou worden afge maakt door een combinatie van hetero gene groepen, die het onderling volmaakt oneens zouden zijn over hetgeen dan wél moet gebeuren, en die dus een positieve regeertaak niet zouden kunnen overne men. Dat het geheele kabinet dit wets ontwerp heeft onderteekend, houdt conse quenties in, waarvan de critiek zich dui delijk rekenschap dient te geven. De stuurlui aan den wal hebben recht van spreken, wanneer zij1 redelijke zekerheid bieden in staat te zijn om het roer ook inderdaad in handen te nemen." De Maasbode heeft den indruk, dat de regeering de moeilijke materie met groote zorg heeft behandeld. Over menig onderdeel zal nog menig woord moeten worden gesproken en ge schreven. We denken aan de verlaging van pen sioenen en verdere loonsverlaging. Ge lukkig erkent de regeering zelf, dat op het stuk van de loonen reeds veel aanpas sing is verkregen. Zijl wil thans haar aandacht vooral richten op die lo-onen, welke zich naar haar meening nog aller minst biji de gewijzigde omstandigheden hebben aangepast. Ook wat is voorgesteld op het gebied van het onderwijs, dat, zooals te verwach ten was, een groot aandeel in de bezui niging moet leveren, zal stellig een nauw keurig onderzoek vereischen. Ook wanneer men terecht van oordeel is, dat in de tegenwoordige omstandighe den aan de regeering wat ruimer vol macht behoort te worden verleend, zoo als dan ook reeds geschied is, dan kan men een dergelijk voorstel, ook al is het van tijidelijken aard en met waarborgen omringd, toch niet dan met groote zoTg bezien." Het U t r. D a g b 1. noemt het wetsont werp een geweldig stuk ernstig werk, dat verdient met toewijding te worden bestudeerd, en naar de groote lijn, waarin het opgezet is, te worden beoordeeld. /„Moge het Nederlandsche volk zich het groote doel bewust zijn, waarom het bij dit wetsontwerp gaat en zich bereid toonen tot die kracht en die eensgezind heid, die noodig zijn om de offers te brengen, om den verderen teruggang van onze volkswelvaart, voor zoover het al thans van binnenlandsche factoren af hankelijk is, te stuiten." Een geheel ander geluid laat een deel van de Roomsche pers hooren. Waartoe nu toch deze weg, vraagt b.v. De T ij' d. „Wie het bezuinigingsplan ook maar vluchtig beschouwt, moet het aanstonds opvallen, dat het op zijn hoogst slechts weinige stappen nader brengt tot het doel: het bereiken van een lager niveau voor het leven van het heele volk. De vaste lasten, die de overheid het bedrijfs leven oplegt, krijgen via een besparing van bijna 78 millioen een verminde ring tot iets meer dan een vierde van dit bedrag tot 20 millioen. Zal dit een merkbaren terugslag hebben op het le ven? Van de grondbelasting krijgt het Rijk een kwart van de hoofdsom op ge- twde eigendommen!. Dat maakt zóó weinig uit, dat zelfs het geheel laten vallen van deze belasting practisch geen huurverlaging ten gevolge /ou hebben. Van de omzetbelasting kan men hetzelfde zeggen En dit alles zijn nog de rechtstreeksche gevolgen van dit plan. De regeering doet daarnaast nog niet eens wat zij er vóór had moeten doen: de vaste lasten in de maatschappij zelf verlagen: de huren, de tarieven der overheidsdiensten, om nog niet te spreken van de topzwaarte der verschillende bedrijfstakken, verkregen door de als maar vrijgelaten wilde con currentie." En verder: „De groote vragen die over dit ontwerp rijzen zijn deze: waarom de langzame weg überhaupt, waarom geen devaluatie? en: indien deze weg, waarom dan zóó lang zaam, waarom niet eerst een krachtige reeks verlagingen der tallooze vaste las ten; verlagingen, waarop wij nog steeds zitten te wachten als beloften na vele vo rige bezuinigingen. Een parlementair debat op dit niveau, in dezen gnooten stijl, zien wij met groote belangstelling tegemoet." Van den storm door de N. R. Grt. ge signaleerd, ziet men de voorteekenen in wat Het Volk schrijft. Dit blad spreekt van afbraak door de Regeering, terwijl het intusschen zelf zijn afbrekende poli tiek voortzet. Van het plan der Regeering deugt niets. „Het wetsontwerp beoogt thans weder om voor de zooveelste maal de loonen te verlagen. Ook de pensioenen zullen er nu aan ge- looven. Groote aantallen wachtgelders zullen voorts gepensionneerd worden en daarmee wederom inkomstenverlaging ondergaan. Groote aantallen onderwijzers zullen vervangen worden door met een schijntje betaalde kweekelingen. Maar op slechts bescheiden wijze wordt, na de op heffing van massa's openbare scholen, eenige samentrekking van bijzondere scholen nagestreefd. De armenraden en warenkeuringsdiensten worden geheel opgeheven. Het ziekengeld wordt ver laagd. Enzioovoorts, enz. Alles bevorde ring van werkloosheid, verlaging van in komsten, verdere daling der koopkracht, verdere ruïne van middenstand en boe ren. Maar de „vaste lasten" blijven ont zien, de kapitalistische eenzijdigheid der aanpassing wordt gehandhaafd. Zal het thans genoeg zijn? Zal het thans overduidelijk geworden zijn, dat de aanpassingspolitiek het land naar den kelder jaagt? Zal zich nu in de Kamer eindelijk een meerderheid vormen, die aan deze tot den ondergang leidende po^ litiek een halt toeroept? Het worden maanden van beslissende beteekenis voor het Nederlandsche volksleven." De T e 1 e g r. daarentegen spreekt van een bittere noodzakelijkheid en tegelijker tijd een maatregel van het hoogste lands belang. „De belovers-van-beroep krijgen dus een kans zooals nooit tevoren. Zij kunnen zich neerzetten op de stoepen der regee- ringsgebouwen en iedereen, die met een teleurgesteld gezicht naar builen komt, ticeroepen: „Indien wij regeerden zou het u beter gaan". Zij krijgen deze kans on middellijk voor de gemeenteraadsverkie zingen en in iedere vergadering zal het daveren van protesten tegen een politiek, die slechts neemt en niet geeft. Wij wen- schen in het belang der oppositie zelf, dat haar argumenten zullen afstuiten op het gezond verstand van ons volk, want ge beurt dat niet, dan zal zij zelf ten slotte de wrange vruchten van haar demagogie plukken." Ten slotte een stem uit het eigen kamp. Onze Rotterdammer constateert, dat er dwaas is geleefd en dat iedereen daaraan heeft meegedaan: overheidsli chamen zoowel als particulieren en vele critici niet het minst. Zoo is alles vastge- loopen. Thans wordt het Nederlandsche volk mét zij'n volksvertegenwoordiging aan een zware proef onderworpen, waar van de eerste toekomst afhangt. Er worde groote, groote spoed be tracht, want het slagen van den strijd tegen de, onze volkskracht ondermijnende werkloosheid hangt voor een groot deel af van dit regeeringsstuk. Zoolang het niet is afgedaan, verkeert het Nederland sche maatschappelijk leven in twijfel over het wat en hoe. God geve wijsheid en moed en recht vaardigheid. De voorgenomen Duitsche vlootbouw. In het Engelsche Lagerhuis is de vraag gesteld of de minister van buitenlandsche zaken er van in kennis was gesteld, dat de Duitsche regeering instructies had ge geven voor het op stapel zetten van duik- booten. De minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon, antwoordde: „De Duitsche regeeringheeft medegedeeld, dat instructies zijn gegeven voor den bouw van 12 duikbooten van 250 ton elk. De aangelegenheid wordt op het oogenblik bestudeerd." Een afgevaardigde stelde daarop de vraag, of de minister van buitenlandsche zaken de noodige stappen had gedaan om deze verdere schending van het ver drag van Versailles ter kennis te bren gen van den Volkenbond. Sir John Simon antwoordde: „Ik heb reeds gezegd, dat wij de aangelegenheid met den ernst onderzoeken dien zij zon der twijfel verdient. Ik zou echter gaarne willen, dat vandaag geen verdere aan drang werd uitgeoefend op het geven van .een uitvoeriger antwoord". Ondanks de verklaringen van Simon in het Lagerhuis over de Duitsche her bewapening ter zee, acht men het zeer waarschijnlijk, dat Engeland binnenkort een nota aan Berlijn zal richten om te protesteeren tegen de nieuwe schending van het verdrag van Versailles. Reuters correspondent te Hamburg meldt, dat aldaar evenals te Kiel en Stettin op de scheepswerven groote be drijvigheid heerscht en dat men overal bevestiging kan krijgen van de geruchten dat te Kiel zes, te Hamburg vier en te Stettin twee duikbooten op stapel gezet worden. Bovendien verluidt, dat Rostock in Mecklenburg bestemd is voor oprich ting van een depot van marinevliegtui gen. Minister-president Maodonald heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat het bui tenlandsche politieke debat Donderdag zal worden geopend met een verklaring van de regeering. De economische toestand in Amerika. Gisteren heeft Roosevelt een radiorede gehouden tot het Amerikaansche volk, welke over 60O zenders werd uitgezonden. Hij zette hierin zijn programma van open bare werken ter bestrijding van de werk loosheid uiteen en zeide o.a.: „Sinds ik aan het bewind ben gekomen heb ik nog niet zulk een indruk van een verbeterde atmosfeer gekregen als thans. Heden heeft ons geloof in onze bestem ming zijn belooning ontvangen". De bestrijder van Roosevelt echter, Se nator Huey Long van Louisiana heeft gis teren een rede gehouden voor 18.000 far mers uit de door droogte en stofstormen geteisterde streken, waarin hij uiteenzette dat „de politiek van de New Deal het volk drijft naar een financieele slavernij. Het program van Roosevelt schiet niet op; het heeft bewezen, dat het niet kan werken en ik heb mijn respect verloren voor den pre sident. Ik heb niets dan verachting voor die bende professoren die hij om zich heeft". De arrestatie van predikanten In Duitschland. De predikanten Lindenmeyer te Berlijn- Wilmersdorf en de chef van de persafdee- ling van de 'belijdeniskerk, Paul Winkler, zijn gearresteerd onder verdenking in lichtingen te hebben verstrekt aan corres pondenten van buitenlandsche bladen. Daar op 'denzelfden grond in het bij zonder den laatsten tijd meer arrestaties hebben plaats gehad, valt hierdoor van zelf de aandacht op een belemmering in de berichtgeving van buitenlandsche cor respondenten, waarvan men zich in het buitenland vaak geen voorstelling kan maken. De autoriteiten weten blijkbaar, dat de sympathie van het buitenland, in het al gemeen gesproken, en vooral in Westelij ke landen, aan de zijde van de belijdenis- kerk is en willen niet toelaten, dat pu blicaties verschijnen over den kerkelijken strijd. De Düitsohe pers mag niets opnemen, de buitenlandsche blijkbaar evenmin, ter wijl de Duitsche kerkelijke 'bladen straks ook van den aardbodem zullen verdwijnen. Wat een goddelooze tyrannie! De aardbeving op de Azoren. Te Ponta Delg'ada: werd een hevige aardschok gevoeld. Te Ribeira Quenta, op eenigen afstand van de stad, werden verscheidene personen gedood en werd een groot aantal menschen gewond, door dat een aantal huizen door de aardbeving instortten. Naar Reuter uit Lissabon seint, is er ook gisteren om 10 u. 20 op het eiland Sao Miguel een aardschok gevoeld, die echter minder hevig was dan 'die van Za terdagavond. Korte Berichten. Volgens een officieele opgaaf be droeg het aantal werkloozen in België, op 24 dezer, in totaal 198.797 tegen 207.705 op 17 dezer en 220.777 op 2 Maart, alzoo een vermindering der werk loosheid met ongeveer 10 pet. Dé zware regenval van de laatste dagen heeft den Rijn en zijn zijrivieren bedenkelijk doen stijgen. Zoo is gisteren de bovenloop van den Rijn 69 c.M. ge stegen. Elk uur stijgt het Rijnwater nog een centimeter of twee, drie. In verschei den plaatsen is het water reeds in de kelders binnengedrongen. Ook de Donau en de nevenrivieren zijn door den geweldigen neerslag der laatste dagen gestegen. Binnenland. Belgische koningskinderen in ons land. De pers over het bezuinigingsplan. Buitenland. De voorgenomen vlootbouw door Duitsch land. D'e aardbeving op de Azoren. De arrestatie der Duitsche predikanten. Mislukte treinaanslag in België. Belastingaangifte inzake opbrengst var obligatiën. Omtrent de vraag, hoe de opbrengst van obligatiën, waarvan de debiteur ge heel of gedeeltelijk in gebreke is, voor de inkomstenbelasting moet worden op gegeven, hebben eenige leden zich tot het bestuur der .Vereeniging voor den Effectenhandel gewend. Uit inlichtingen, die het bestuur te dezer zake inwon, blijkt, dat indien een obligatie gedurende het geheele kalen derjaar, voorafgaande aan het jaar, waarin de belastingaangifte geschiedt, eigendom van den belastingplichtige is geweest, de rente over dat jaar uit de coupons, welke in dat kalenderjaar zijn vervallen, beschouwd worden als de vrucht, welke die bron van inkomsten heeft opgeleverd. De waarde dezer cou pons moet dus als belastingopbrengst worden aangegeven, ook indien die cou pons nog niet betaalbaar zijn gesteld, bij voorbeeld doordat de debiteur in gebreke is. In zulk een geval zal de geschatte waarde dier coupons moeten worden opgegeven. D'aar zich op het oogenblik ten aan zien van de Duitsche coupons een veel voorkomend geval van laatstgenoemden aard voordoet, heeft het bestuur ge meend goed te doen het volgende hier omtrent ter kennis te brengen: De coupons van Duitsche leeningen, vervallen in 1934, zijn thans nagenoeg alle betaalbaar gesteld, zoodat de hou ders weten, welke de waarde dier cou pons is. Voor slechts enkele Duitsche leeningen is dit nog niet het geval ge weest, doch ten aanzien dier coupons kan worden aangenomen, dat deze op dezelfde wijze als andere coupons voor Duitsche leeningen, vervallen in het tv ee- de halfjaar van 1934, zullen worden be handeld. Een uitzondering vormen evenwel de coupons van Duitsche dollarleeningen, vervallen in het eerste halfjaar 1934. Deze coupons zijn nog niet betaabaar gesteld, aangezien zich daarbij bijzondere moei lijkheden voordeden. Hoe groot de op brengst dezer coupons zal zijn, kan dus op het oogenblik nog niet worden ge- taxeerd.Een officieele publicatie omtrent het lot der in het eerste halfjaar 1934 vervallen coupons van Duitsche dollar leeningen kan echter binnen zeer kort worden tegemoet gezien. Nationaal Herstel blijft zelfstandig. Het dagelijksch bestuur van het ver bond van Nationaal Herstel deelt in ver band met de in de dagbladen verschenen berichten mede, dat er geen verkiezings- afspraak noch gentlemens agreement met eenigerlei partij of beweging door het ver bond is gesloten, noch overwogen om zich aan eenigerlei partij of beweging te bin den. Algemeen Nederlandsch Persbureau. Aan het Algemeen Nederlandsch Pers bureau, Stichting van de Vereen, van Uitgevers van Dagbladen „De Nederland sche Dagbladpers" zijn met ingang van 1 Juni 1935 benoemd: tot redacteur-ver slaggever de heeren mr W. A. M. v. d. Kallen, chef-redacteur van het Dagblad van Arnhem, F. J. H. M. Muller, oud- redacteur van De Maasbode; tot redac teur-buitenland de heer J. L. Rodrigues, lid van de redactie van het persbureau Vaz Diaz; tot verslaggever de heer J. G. Posoh, thans als zoodanig werkzaam aan het persbureau Vaz Dias; tot financieel- redacteur de heer T. Douwes, oud-finan- cieel-redacteur van het persbureau Vaz Dias. Het conflict in de sigarenindustrie. De organisaties van werkgevers en werknemers in de sigarenindustrie, welke zijn overeengekomen het loongeschil aan arbitrage te onderwerpen, hebben geza menlijk tot arbiters in het te vormen scheidsgerecht benoemd prof. mr P. S. Gerbrandy, hoogleeraar in de rechtsge leerdheid aan de Vrije Universiteit, en dr J. H. van Zanten, directeur van het gemeentelijk bureau voor de statistiek, beiden te Amsterdam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1