Uit de Provincie Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs Zoeklichtjes. Gemengd Nieuws •ntwoordelijkheid blijft bij de oudera. En hebben we nu niet langzamerhand de toe stand gekregen, dat de regeling ons van boven af wel opgelegd wordt? Zou nu de tijd gekomen zijn, dat de Re- geering, ook noodgedwongen, zegt: Ik be kostig een eenvoudig ingerichte lagere School. Wil het bestuur meer doen, welnu, dan betale het zelf. En zou het niet een aanmerkelijke ver betering in menig opzicht wezen, wan neer ook het andere punt van dat Gewij zigd-Unie-Rapport in de praktijk werd ge bracht: De gemeenten worden niet langer belast met de zorg voor het onderwijs. Ook financieel wordt het noodzakelijk, dat de zorg voor het Openbaar Onderwijs aan de gemeenten uit handen wordt genomen. Vele gemeenten hebben zich eenvoudig arm gemaakt door de zorg voor dat troe telkind. En welke onverkwikkelijke moei lijkheden gaf het niet op menige plaats, waar ook de Bijzondere School moest ver zorgd worden. De schoolstrijd wordt daar door overgebracht op een terrein, waar vele menschen niet uitmunten door breed heid van blik en waar de regeling van velerlei details aanleiding geeft tot moei- Ijkheden over onbeduidende dingen. Het overdragen van de scholen aan de in de wet reeds genoemde oudercommis sies biedt gelegenheid voor de ontwikke ling van een deel maatschappelijke kracht, die niet anders dan gezond kan werken. l>e Overheid waakt voor het peil van het onderwijs, ook in verband met het bui tenland. Voor de gemeentelijke overheid bestaat niet de plioht om te zorgen voor een bepaald peil. Op grond van een en ander meen ik, dat we nog altijd moeten streven naar de verwezenlijking van ons Gewijzigd-Unie- Rapport. De wet van 1920 gaat te veel uit van de gedachte, dat de Overheid zorgt voor het onderwijs. Wij meenen nog altijd met wijlen Mr Th. Heemskerk, dat de Bij zondere School is de oplossing van de schoolkwestie. In deze dagen van allerlei wisseling moet ons dat helder voor den geest staan. MIDDELBURGSCHE BRIEF. Amice, Dezelfde oorzaak die de spanning er in bracht bij de 1.1. gehouden Statenverkie zing, zal ook gelden bij de Gemeenteraads verkiezingen. Bij de eerste ging het om de vraag, waar zullen de nieuwe ontevrede nen vandaan komen en hoevelen zullen het er zijn?, bij de laatste zal het er om gaan, waar zullen ze blijven. Op uien zul len de ruim 600 Middelburgsche nieuw bakken fascisten straks hun stem uitbren gen bij de Gemeenteraadsverkiezing? In dien ze gehoorzaam zijn, stemmen ze op de S. G. P. of andere kleine revolutio naire partijtjes. Stel U voor, dat ze per on0eluk allen op de S. G. P. stemmen, dan maakt deze partij een goede kans voor tuee raadszetels. Nu zal het zoo'n vaart niet loopen, want ik vermoed, dat vele N. S. B.-ers straks weer zullen doen alsof April 1935 er niet geweest is. Voor de Gemeenteraad stemmen ze dan weer libe raal, of V. D. of G. H. Ongetwijfeld heeft deze laatste partij in onze stad haar offers moeten brengen aan de N. S. B. Van de A. R. kan dat niet in die mate worden ge zegd. Zeker, er zijn er wel enkelen, die de A. R. beginselen ontrouw werden maar ge zien 't stemmencijfer van 17 April kan dat aantal niet groot zijn. En wat zoo mooi iis, dank zij de actieve propagandaclub de ruim 1900 A. R. kiezers zijn 'bijna allen aan te wijzen. Gezien dezen uitslag kan er dankbaarheid zijn en vertrouwen voor den kaanp, die over 71/* week plaats heeft en weer voor vier jaar beslist over de verhoudingen in den Middelubrgsohen Raad. De gunstige uitslag voor de S. D. A. P. in onze stad, heeft het plaatselijk partij bestuur geïnspireerd tot een daverende demagogische uitgave van: „De Volks- strijd", met een krachtige opwekking tot een demonstratief 1 Mei-feest. Dit feest zal besluiten met de opvoering van de 1 Mei-revue: „Lach, want het Zonnetje schijnt", alsof de welvaartspolitiek dezer heeren reeds werkelijkheid is geworden. Wie dit jaar gehoopt hadden op een waardig 30 April-feest, op een echte Ju- liana-dag, zullen waarschijnlijk weer te leurgesteld worden, zooals herhaaldelijk is geschied. Daarom is eenige jaren gele den een Oranjevereeniging opgericht. Met die oprichting is het eigenaardig geloo- pen. Nadat handteekeningen waren ver zameld tot oprichting van een Christelijke Oranjevereeniging, werd op de oprich tingsvergadering met groote meerderheid van stemmen besloten, dat het een alge- meene zou zijn. Deze vereeniging zou voornamelijk het organiseeren van volks- en kinderfeesten op Oranjedagen ter hand nemen, in samenwerking met de Vereen. „Uit het Volk, voor het Volk". En nu iets in voorbereiding was voor de a.a. Prin- sessendag wordt deze Vereen, tegenge werkt van een kant, waar men het aller minst van mocht verwaohten, n.l. van de openbare onderwijzers. De Vereen. „Uit het Volk, voor het Volk" doet heelemaal niets (zooals gewoonlijk) en de nieuwe Oranjevereen. ondervindt geen meewer king. Dit is te betreuren. Door samenwerking had men best van dezen 30 Aprildag een feestelijken dag kunnen maken, zonder dat het veel geld behoeft te kosten. Voornamelijk voor de jeugd en ock voor de oudere Oranjeklan ten ia er aan Oranje-feestdagen behoefte. De herdenking van het 25-jarig bestaan der Chr. Kweekschool trok vele belang stellenden. Dit is tegenlijk een jubileum voor den krachtigen voorzitter, Mr P. Die leman, die al die jaren ala zoodanig fun geerde en bij deze gelegenheid op de hem eigene wijze een herdenkingsrede uitsprak Deze rede en heel veel belangrijke dingen uit het leven der school in die jaren, zijn opgenomen in het door de firma Littooy Olthoff zoo keurig uitgegeven Gedenk boek. Laat ik mogen besluiten met den wensch van Mr Dieleman, dat ook de tweede 25 jaar van onberekenbaren zegen mogen zijn voor de leidera en opvoeders der jeugd en voor het vaderland. Zij het den tegenwoordigen directeur, Dr K. Huizinga met zijn staf, gegeven nog lange jaren, met zegen aan deze school te arbeiden. Groetend, STENTOR. Gemeenteraad van Vlissingen. Gisteren vergaderde de gemeenteraad voltallig. De voorzitter wenschte den heer De Meij geluk met zijn herstel. De 'heer 'De Meij dankte den voorzitter hartelijk voor zijn vriendelijke woorden en zeide, dat de belangstelling, die hem ge durende zijn ziekte ia ten deel gevallen, hem zeer goed 'heeft gedaan. Onder de ingekomen stukken was een brief van de firma J. W. van der Linde en Zonen betreffende bet verburen van het paviljoen „Juliana". Zij verzoekt eenige reductie op de pacht, daar deze pacht door de tijdsom standigheden te bezwarend is. De voorzitter zeide, dat de belangen van de firma Van der Linde zeer uitvoe rig zijn behandeld. Reductie op de pacht te verleenen is niet mogelijk. Dat de zaken minder goed gaan is do risico van het bedrijf. Het strand gaat echter minder slecht. De heer Rorije is het met de bewering van de firma Van der Linden en Zonen wel eens. Het recht van den alleen-ver koop op 'hot strand is aan deze firma ontnomen. Het verzoek werd daarna afgewezen. Aan den heer J. de Wilde werd eervol ontslag verleend als directeur der Avond school voor Nijverheidsonderwijs, onder dankbetuiging voor de verleende diensten. Wegens vertrek uit de gemeente werd aan Ds H. A. Wiersinga eervol ontslag verleend als lid van het Vlissingsch Stu die-fonds. Tot leden van het Vlissingsche Studie fonds werden benoemd de heeren A. de Beijl en A. G. van Hal (beiden aftredend). In de vacature-Ds Wiersinga werd be noemd Ds Hartjes met 14 stemmen, op Ds Smeenk waren 5 stemmen uitgebracht. Tot leden der sohattingscommissie der directe belastingen werden benoemd de hoeren J. J. Krijger, J. Loois Azn., P. de Visser en W. Anker Sr. ■Op de voordracht voor de benoeming van een commissaris der N.V. Haven van Vlissingen werden geplaatst de heeren Ir H. G. Wesseling (aftredend) en A. Smit. Het voorstel van B. en W. om aan de Kroon te adviseeren te besluiten, dat geen vergunningen meer worden verleend en het maximum aantal verloven A te be palen op 47, werd aangenomen. Eveneens werd aangenomen een voor stel van B. en W. om 'het ontwerpen van een nieuw uitbreidingsplan der gemeente op te dragen aan een deskundige. Voorgesteld werd tot het verbreed en van de klinkerbestrating van den boule vard Banker! Dit voorstel werd aangenomen. Door B. en W. werd bekrachtiging ge vraagd van in openbare veiling gekochte gronden en een huis aan den VrijdomWeg en Cruysstraat en het verhuren daarvan. Goedgekeurd. Daarna kwam in behandeling het voor stel van B. en W. tot verkoop van ge meentegrond aan: a. aan G. van Damme q.q. 122 viert, meter aan de Paul Krugerstraat a f 15 is f 1830; b. aan J. G. de Muync'k 252 vierk. m. aldaar f 15 is f 3780; c. aan F. Warren q.q. 104 vierk. m. aan de Verkuyl Quakkelaarsfcraat f 10 is f1040; d. aan M. Maas 605 vierk. m. aldaar f 10 is f 6050; e. een stuk grond aan den heer Loois voor f 1800 aan de Paul Krugerstraat. Deze voorstellen werden aangenomen. Door B. en W. werd voorgesteld tot het verpachten van het badpaviljoen „Ju liana" aan A. Ots voor een som van f 250. Aldus besloten. Goedkeuring werd verleend aan het voorsitel tot het weder verhuren van de woningen 'Oranjestraat nos. 2, 4, 6 en 10. Vervolgens werd behandeld het voor stel van B. en W. om f 1927.80 beschik baar te stellen aan het Nationaal Crisis Comité voor extra hulp aan werkloozen. Aangenomen. Aan regenten van het Gasthuis werd machtiging verleend voor het verkoopen van het huis Molenstraat no. 23. Goes. De collecte voor het crisiscomité heeft deze week opgebracht f 54,41. Hartsweer! De overplaatsing naar Tho- len van den heer B. Vink, assistent 'bij de Directe belastingen enz. alhier is op verzoek ingetrokken. Nisse. Vrijdagavond was het jaarver gadering der Coöp. Boerenleenbank al hier. Van de 136 leden waren er 36 aan wezig. De rekening over 1934 werd goed gekeurd in ontvang en uitgaaf op f409194.58 inbegrepen f815.48 gemaakte winst over 1934. Genoemde winst zal bij het reservefonds worden gevoegd en wordt daardoor groot 115016.71. De balans wees aan in actief en passief f 153197.53. Herkozen werd als bestuurslid dhr A. Vette, als plaatsvervangende bestuurs leden dhr Joh. Jansen en G. Nieuwen- huijze Lz. en als lid van den Raad van toezicht dhr H. Nieuwenhuize. In omloop zijn 299 spaarbankboekjes en 42 in reke ning-courant. Terneuzen. In de ledenvergadering der Ghr. Hist, kiesverèöniging alhier zijn voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing candi- daat gesteld de heeren D. E. de Kraker (Driewegen), D. van Aken, aftr., J. Rie- mens, J. Donze, J. Herrebout, J. de Vis ser (Sluiskil), F. Jansen (Driewegen), C. A. Kaan, J. de Vos (Driewegen), F. Dek ker (Sluiskil). Het thans zittend raadslid, de heer A. de Bruijn, wenschte voor een nieuwe can- didatuur niet meer in aanmerking te ko men. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Pierflhil, W. L. Speel man, can'd. en hulppred. te Voorburg. Zondag 28 April. Ned. Herv. Kerk. Goes, Tm. ds Steinz, av. ds Homburg. Veere, vm. ds Tonsbeek. Kamperland, vm. leesdienst, nm. ds Tonsbeek. 25-jarig jubileum Chr. Kweekschool. De feestelijke samenkomst, die gisteren in de met palmen, bloemstukken en bloe men feestelijk versierde groote zaal van het Schutterïhof te Middelburg werd ge houden ter viering van het 25-jarig ju bileum der Chr. Kweekschool aldaar, werd geopend door den voorzitter van het jubileum-comité, den heer G. Berg- 'huys. Deze verwelkomde tal van auto riteiten, van wie wij noemen den Com missaris der Koningin, den heer 't Hart als vertegenwoordiger van den Minister van 'Onderwijs, den heer P. van Nes, hoofdinspecteur L.O., den heer Boasson, wethouder van onderwijs te Middelburg en den gemeente-secretaris, den inspec teur L.O. den heer Rienks, Ds Heij, ge delegeerde van den 'Schoolraad, vertegen woordigers van tal van andere inrichtin gen van onderwijs en van G. N. S., de leeraren en oud-leeraren, leerlingen en oud-leerlingen der school. 'Spr. hoopt, dat allen een prettigen feestdag zullen heb ben en draagt dan de leiding over aan den voorzitter van de vereeniging, den heer Mr P. Dieleman. Deze laat zingen Ps 123 1 en leest, nadat Ds v. Voorst Vader in gebed is voorgegaan, een 'Schriftgedeelte, waarna hij, nadat Ps. 451 is gezongen, de feestrede uitspreekt, waarvan wij giste ren reeds verslag gaven. Vermelden we nog, dat aan mevr. de Graaf bloemen werden geoffreerd en aan den heer W. de Graaf, die zijn 25-jardg jubileum als leeraar in de gymnastiek vierde, een mooi inktstel werd aange boden. Meermalen klonk een hartelijk, lang durig applaus op, als de voorzitter de verdiensten van verschillende personen schetste en o.a. er op wees, dat het be stuurslid G. v. d. Pufte zijn 25-jarig ju bileum vierde. Dhr Berghuys dankt den voorzit ter voor deze feestrede en biedt hem een exemplaar in prachtband aan van het gedenkboek, waarin 'de rede in extenao is opgenomen. Dhr V e n e m a, vertegenwoordiger van Ghr. Nat. Schoolonderwijs, feliciteert de vereeniging met dit jubileum. G. N. S. heeft zich van het begin af geïnteresseerd voor de onderwijzersopleiding, omdat deze van zooveel beteökenis is. Spr. hoopt, dat de school ook in de toekomst voor velen tot een zegen moge zijn. Nadat was gepauzeerd, had de heer Bergihuys weer de leiding. Deze herin nerde er aan, dat de heer Dieleman 25 jaar lang voorzitter der vereeniging is. Hij bood hem daarom als blijk van waar deering namens leden en bestuur een leeslamp aan. Aan mevr. Dieleman wer den bloemen aangeboden. Spr. (huldigt vervolgens den heer G. v. d. Putte in verband met zijn 25-jarig be stuurslidmaatschap. Hem biedt spr. een foto van het Middelburgsche Stadhuis in lijst en een exemplaar van het gedenk boek in prachtband en aan mevr. v. d. Puitte bloemen aan. Spr. richt daarna het woord tot den directeur der school, Dr Huizenga. Ook hem feliciteert hij met zijn eerste lus trum als directeur der school onder aan bieding van een exemplaar van het ge denkboek in prachtband. Aan mevr. Hui zenga werden bloemen geoffreerd. De beeT 't Hart, inspecteur der on derwijzers-opleiding, brengt nu de geluk wenschen van den Minister over. Spr. wijst er op, dat de toekomst van de kweek scholen donker is. Nu het aantal wacht gelders steeds grooter wordt, zullen ingrij pende maatregelen op heit gebied der op leiding niet achterwege kunnen blijven. Ondanks die sombere tijd heerscht hier echter een blijde stemming. Deze bijeen komst is ingezet met Ps. 123. Wij weten, dat God niet laat varen hef werk Zijner handen. Hij zal ook de kweekschool door de moeilijke tijden heen helpen. De heer P. van Nes, hoofdinspec teur L.O., brengt de geüukwenschen van het rijksschooltoezioht over. Spr. wijst op de groote beteekeni» der kweekschool opleiding. Het 'komt er hier op aan of de grondslag goed is. Er moet contact zijn tusaohen de vorming op de kweek school en de schoolpractijk, De arbeid op de scholen moet het hoofddoel der oplei ding zijn. Spr. is er zeker van, dat onder het directoraat van den heer Huizenga daarop gelet wordit. Spr. hoopt, dat de kweekschool zal blijven streven naar sa menwerking met de volksschool. Dhr Boasson, wetJh. van onderwijs te Middelburg, 'brengt, wegens uitstedig- heid van burgemeester en oudste wethou der, de gelukwenschen van het Middel- burgsche gemeentebestuur over. Met 'be langstelling volgt dit 'bestuur den gang van zaken bij het bijz. onderwijs. Spr. hoopt, dat de moeilijkheden van den te genwoordigen tijd spoedig achter den rug mogen zijn en dat de opgaande lijn bij deze kweekschool zal kunnen worden voortgezet. Ds D i p p e 1 feliciteert namens de Chr. Burgerschool in de Singelstraat, aan welke school de fcweekelingen practisch worden gevormd. Spr. wijst op het groote belang der kweekschool voor de Chr. scholen in Zeeland en wenscht haar 'Gods zegen toe. Mr P. C. de Jonge, directeur der hoogere handelsschool, laat ook zijn ge lukwenschen booren. De toekomst is don ker, zoowel voor deze kweekschool als voor het handelsonderwijs. Maar de tegen spoed kan ons sterker maken. Spr. feli citeert de vereeniging met haar voorzit ter en hoop! dat hij deze functie nog lang zal blijven vervullen. De heer A. Schout te Vlissingen, brengt de gelukwenschen over van de honderdtallen oud-leerlingen, die over 'het geheele land, en zetlfs in de beide Indiën en in Afri'ka werkzaam zijn. Tevens ver tolkt hij hun dank voor het gegeven on derwijs. Het bestuur, directeur en leera ren hebben den tijd gekend, dat de school maar niet genoeg onderwijzers kon af leveren, ook den tijd, dat hun plaatsing moeilijk was. Namens de oud-leerlingen biedt spr. voor de school een schilderij '(werk van den heer Klarenbeek) aan. Nadat spr. de overleden oud-leerlingen beeft herdacht, bidt hij de söhool voor de volgende 25 jaar 'Gods zegen toe. Dhr W. deGraaf dankt voor de hem en zijn vrouw bewezen attentie, waarin spr. ziet een blijk van waardeering voor het werk der leeraren, van wie spr. toe vallig de eenige is, die 25 jaar aan de school verbonden is Dhr J. A. Vertregt spreekt namens het bestuur der Ambachtsschool en biedt zijn gelukwenschen aan. Ook den voor zitter met zijn 25-jarig jubileum. De directeur der school, Dr K. Hui zenga spreekt namens het leeraren- corps een woord van dank tot het bestuur voor de uitstekende verhouding. Voor de bestuurskamer biedt spr. een foto van het bestuur en een inktstel met aschbakken aan. Aan den jubileerenden voorzitter biedt spr. een leeren vloei'blad en een papier- balk aan, terwijl aan mevr. 'Dieleman bloe men worden aangeboden. Ten slotte biedt spr. aan den heer van de Putte een leeslamp aan, terwijl mevr. v. d. Putte bloemen in ontvangst heelt te nemen. Dhr 'G. v. d. Putte dankt voor de tot •hem gerichte 'hartelijke woorden en de geschenken, waarmee hij is verblijd. Spr. huldigt den voorzitter voor zijn vele ver diensten voor 'het Ghr. Onderwijs. Spr. is blij, dat hij dezen dag nog mag beleven en getuige mag zijn van den rijken zegen, op den arbeid der Ghr. kweekschool ge schonken. 'Directeur en leeraren komt lof toe voor de wijze, waarop 'het onderwijs gegeven wordt. MrP. Dieleman dankt de vereeni ging en de leeraren voor de betoonde waardeering. Steeds beeft spr. graag ge arbeid voor de Chr. 'kweekschool. Spr. is God dankbaar voor de kracht hem daar toe geschonken. Verder dankt spr. den Minister van Onderwijs voor zijn vertegenwoordiging, den Commissaris der Koningin voor het bijwonen van een deel dezer vergadering (door familie-omstandigheden moest hij vertrekken) en verder alle sprekers voor de gesproken woorden en goede wenschen. Spr. is ook dankbaar voor de medewer king van het gemeentebestuur en van de schoolbesturen, speciaal van die der leer scholen, en hoopt, dat de algemeene ver gaderingen voortaan beter zullen worden bezocht. Aan 'den heer Vertregt zegt spr. nog dank voor de vele deskundige advie zen, in de eerste jaren verstrekt. Den heer Berghuys is spr. dankbaar voor de 'goede leiding van deze vergadering en van de feestviering. Met een 'krachtige opwekking om ver der te gaan in biddend opzien tot God, besloot spr. zijn slotwoord. Gisteravond hielden de oud-leerlingen een zeer gezellige feest-reunie, waarbij ook bestuur, directeur en leeraren aanwezig waren. Dhr W. Dane, hoofd der openbare lagere school te Oudelande, komt als no. 1 op de voordracht voor, als hoofd der 0, L. S. te Bruinisse. Prof Dr J. W. van "Wijhe f. In den ouderdom van 79 jaar is in het diaconessenhuis te Groningen overleden prof. dr J. W. van Wijhe, oud-hoog- leeraar in de anatomie aan de rijksuni versiteit te Groningen. Inspectie van het lager onderwijs. Bij Kon. besluit van 25 April is op hun verzoek eervol ontslag verleend aan: J. Pas, inspecteur in de in spectie Schiedam; D. W. Reinders, in specteur ia de inspectie Zwolle; mej. G. De „Middelb. Cr!" schreef, dat „Zee land zich relatief nog voortreffelijk hand haafde als liberaal bolwerk". Dat leek me wonderspreukig. Ik had zoo de idee, dat van dat eertijds mach tige bolwerk nog slechts de puinhopen waren overgebleven. Nu wordt mij echter de opmerking ge maakt, dait i!k deze uitspraak verkeerd versta. Van de liberale partij is inder daad bitter weinig overgebleven. Maar zoo werd me opgemerkt, dit neemt niet weg, dat het liberalisme naar verhou ding nog verreweg de grootste invloed heeft. Wie, zoo werd me gevraagd, bezetten in Zeeland 'bij de Provincie, bij de pu blieke bedrijven, bij de 'grootste gemeen ten, de voornaamste posten? Wie geven bij de crisisorganisaties den toon aan? Ik moet eerlijk verklaren, dat ik niet over de noodige gegevens beschik om hier een uitspraak fe doen. Wanneer echter waar mocht zijn, dat om welke geheim zinnige reien dan ook, in het ambtelijke leven het liberale bolwerk wordt in stand géhouden, ten koste van aanhangers van andere richtingen, dan wordt het zeker wel tijd, dait daaraan eens aandacht wordt geschonken. De tijd dat bekwaamheid en geschikt heid alleen hij liberalen heette gevonden te worden, is toch lang voorbij. OPMERKER. O. Schönfeld, schoolopziener in de in spectie Amsterdam, en Th. Boekholt, in specteur in de inspectie Groningen; is in verband met de in werking tredende verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is en waardoor zijn werkzaamheden overbodig zullen worden, eervol ontslag verleend aan J. Hommes, inspecteur in de inspec tie Appingedam; zijn overgeplaatst G. Wildershoven, inspecteur in de inspec tie Boxmeer, naar de inspectie Venlo, en J. A. van Hartingsveldt, inspecteur in de inspectie Ommen, naar de inspectie Zwolle; zijn benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs, respectievelijk in de inspectie Boxmeer en Groningen, mej. G. J. J. L. Op de Coul, schoolopziener te 's Hertogenbosch, en P. Tazelaar, school opziener in de inspectie Rotterdam. Wegens kinderrijkdom niet veroordeeld. Voor het Sche pengerecht te Hildesheim stond een man terecht, die ervan beschuldigd werd zich in een café op kwetsende wijze over voor aanstaande personen der N.S.D.A.P. te hebben uitgelaten. De man verklaarde voor de rechtbank, slechts te hebben gevraagd, of er iets waar was van geruchten omtrent deze leidende personen, die vrij algemeen de ronde deden. De districtsleider der N.S.D.A.P., die den man had aangeklaagd, verklaarde geen prijs te stellen op veroordeeling van den beklaagde, aangezien deze vader van acht kinderen was. Naar aanleiding hiervan en mede na dat de beklaagde verklaard had, zich er van overtuigd te hebben, dat van het ge rucht geen woord waar was, terwijl hij zich verder bereid verklaarde, binnen 14 dagen een bedrag te storten bij het bureau der nationaal-socialistische volkswelvaart werd de man vrijgesproken. 'Twee jongens op den electrise hen stoel. Te New- York zijn twee jongemannen van 20 en 17 jaar op den electrischen stoel terecht gesteld wegens moord op een politiebe ambte. Knoeierij met steun. De Amsterdamsche politie heeft twee be stuursleden en vijf gewone leden van de af deeling Amsterdam van de Ned. Fede ratie van Bouwvakarbeiders gearresteerd, wegens fraude met werkloozensteun. Gebleken is, dat vijf bouwvakarbeiders op de werkloozenlijsten voorkwamen en ook den werkloozensteun ontvingen, ter wijl zij wel degelijk werk hadden en zelfs een zeer behoorlijk weekloon ontvingen. En van deze knoeierij zouden de beide ge arresteerde bestuursleden op de hoogte zijn geweest, in hoeverre zij een aandeel hebben genoten in de sinds vele weken onrechtmatig uitgekeerde honderden gul dens werkloosheidsgelden, zal het politie onderzoek noig nader moeten uitwijzen. 'Zeven mijnwerkers be dolven. In de hruinkolenmijn Löder- burg der kolen-onderneming Stassfurt zijn door een modderdoorbraak zeven ar beiders bedolv.en. De kans om hen te redden is heel ge ring, Reddingsploegen uit Halle zijn bezig met de geweldige massa modder weg te halen, doch door de groote moeilijkheden vorderen zij heel langzaam met hun werk. i Heimwee naar hun lyceum. Donderdgavond omstreeks kwart over tien waarschuwden omwoners van het Lyceum te Bussum de politie dat eenige personen door middel van openschuiving van een raam het lyceum waren binnen gedrongen. De politie was spoedig ter plaatse. Eenige agenten gingen het ge bouw binnen en troffen in de rectorska mer twee personen aan, die verschillende lokalen bleken doorzocht te hebben. Bij onderzoek bleken het twee tweede jaarsstudenten in de rechten uit Utrecht te zijn, oud-leerlinen van het lyceum, die, terwijl sij het schoolgebouw passeerden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2