EERSTE BLAD Het Sfoffenhuis ZATERDAG 27 APRIL 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. ITS Toekomstverwachting. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Knippatroon naar maat 5 pCt. Kassabon. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededoeiingen 00 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Den dag na de Statenverkiezing schre ven wij, dat het er nu voor ons op aan komt wat wij xndt dezen uitslag doen. Wij mogen niet, meer of minder vol daan, den uitslag voor kennisgeving aan nemen om dan maar weer rustig tot een volgen/de verkiezing voort te leven, maar we moeten traclhten met de lessen van deze verkiezing onze winst te doen. Dankbaar, maar niet voldaan, schreven wij de vorige week, maar wij meenden daarbij toch op het dankbaar den na druk te moeten leggen. „Wanneer we den ge voerden strijd overzien, en ons realiseeren de geweldige campagne, die maandenlang van rechts en links tegen de A. R. partij gevoerd werd, dan is er reden tot verwondering, tot tevredenheid en dankbaarheid". Men kan natuurlijk de zaak ook van een andere zijde bezien. Zoo wijst b.v. Ds Jansen in „De Wek ker" op het feit, da-, de rechtsohe partijen over heel de linie achteruit gingen, terwijl hij voor de toekomst nog sterkere terug gang vreest. Daarom valt bij hem het accent op het niet voldaan. „Wij moeten zoo schrijft hij den moed hebben, om de dingen te zien zooals zij zijn en te erkennen, dat nu links de beurt gehad heeft en letterlijk verslagen is, in 1937 de beurt wel eens aan rechts zou kunnen zijn. Persoonlijk zijn wij daar zelfs beducht voor en wij hebben dat hier en daar eerlijk uitgesproken. Want er is geen enkele grond aanwezig, waar om dit piet het geval zou zijn. „Als de crisis maar ophield", schreef dezer dagen iemand. Inderdaad, als deze regeering maar zorg droeg, dat er w'at meer voorspoed en welvaart kwam, waar door het bedrijfsleven weer op gang kwam en als gevolg daarvan de werkloosheid verminderde. Maar dat kan geen enkele regeering, dus ook de onze niet. Integen deel. Voordat wij het jaar 1937 hebben bereikt, zullen wij nog 'heel wat te door leven hebben, dat voor niemand prettig zal zijn. Want wij zijn nog lang niet op het niveau, dat wij ophouden met ach teruit te gaan. Het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven is nog op verre na niet hersteld. Het eerste groote bezuinigingsplan zal een dezer dagen wel worden ingediend, maar als dit aanvaard en doorgevoerd is, zal men stellig aan een tweede moeten beginnen. Met dit plan komen wij naar onze meening niet toe tot 1937. Dat zal de regeering weinig vrienden en veel vij anden bezorgen. Dat zal veel beginsel- trouw eisc'hen en veel offers vragen en trouw is er in onze dagen niet zoo heel veel en offeren doen de menschen liever niet. Daarbij komt nog iets: een groot deel van de kiezers, die in 1937 voor het eerst aan de stembus zullen verschijnen gaan niet in onze richting. Daaraan moet in de voor ons liggen jaren bijzondere zorg worden besteed willen wij niet een groot deel van onze christelijke partijen verlo ren zien gaan". Dat het er voor de toekomst ver van gunstig uitziet kan gereedelijk worden toe gestemd. Wij leven ondanks alle betuigingen van vredelievendheid midden in een geweldi gen economisühen oorlog, die bij den dag meer slachtoffers maakt. En er is niets, dat op een spoedig einde van dezen oorlog wijst. Er is dan ook alle reden om aan te ne men, dat de crisis nog verder om zich heen zal grijpen. En de regeering moge doen wat zij kan om de gevolgen te ver zachten, zij zal niet kunnen voorkomen, dat steeds breedere lagen van de bevol king door leed en kommer worden ge troffen. En natuurlijk zullen onverantwoorde lijke politici van die omstandigheid ge bruik maken om de gemoederen in bewe ging te brengen en de politieke wateren te vertroebelen, in de hoop daarvan voor eigen partij of beweging voordeel te beha len. Waarbij dan nog komt dat niets on beproefd wordt gelaten om de geestelijke verwarring te doen toenemen en zelfs on der Christelijken schijn, goddelooze revo lutionaire ideeën ingang te doen vinden. Terecht vestigt Ds J. er de aandacht op dat een en ander veel beginseltrouw zal eischen. Van die trouw hebben we in de afgeloo- pen weken verrassende blijken gezien. Ja, er zijn nog de duizenden, die in de eerste plaats vragen, wat hun beginsel eischt, die trots alle verdachtmaking on der alle omstandigheden het Antirevolu tionaire vaandel trouw blijven. Wij constateeren het met groote dank baarheid. Maar om tevens te onderstre pen de waarschuwing om in den komen den tijd bijzondere zorg te besteden aan de propageering van de beginselen, in 't bijzonder bij onze jonge menschen, die in 1937 en volgende jaren voor het eerst aan de stembus verschijnen. Er is, gezien de jongste gebeurenissen, geen reden voor pessimisme, maar nog veel minder voor lichtzinnige opper vlakkigheid of oppervlakkige lichtzinnig heid. Er moet worden gewerkt. Er moet worden georganiseerd en gepropageerd. Alle krachten moeten worden ingespan nen om onder beding van 's Heeren zegen hoog te houden het Antirevolutionaire vaandel. Het nationaal-socialisme en de jeugd. De opvatting van het Nat. Socialisme dat bij! de jeugdopvoeding het belang van den staat voorop moet gaan en dat dus de autoriteit van den staat of van de partij boven de autoriteit van de ouders gesteld moet worden, geeft in Duitschland nog telkens tot moeilijkheden aanleiding. Ten einde een basis te vinden, waarop alle nog bestaande kwesties geregeld kun nen warden, publiceert het „Reichsver- waltungsblatt" een uitvoerige beschou wing over het recht der ouders, der school en der Hitlerjeugd, waarin wordt betoogd, dat het individualisme van het ouderhuis en het nationaal-socialisme der Hitlerjeugd zeer goed met elkander in overeenstemming kunnen zijn. In verband daarmede wordt gepoogd, de rechten der beide partijen op juridi- schen grondslag te omschrijven en te begrenzen. Eenerzijds wordt beweerd, dat noch de Hitlerjeugd, noch het kind zelf tegen den wil der ouders het toetreden tot den bond kunnen forceer en. Anderzijds echter wordt toegegeven, dat men den moreelen druk van een zoo machtige organisatie als de Hitler-jeugd niet onderschatten kan, terwijl de ouders zich er tevens van be wust moeten zijn, dat het wel of niet lid zijn van hun kinderen van de Hitler-jeugd in de toekomst gevolgen zcu kunnen heb ben. i Ook wordt toegegeven, dat het den ouders niet kwalijk genomen kan warden, wanneer zij, indien hun kinderen lid der Hlitler-jeugd zijn, een zeker toezicht blij ven uitoefenen, te meer daar de leiding der Hitler-jeugd meestal in handen is van eveneens jeugdige personen. Ten slotte komt de beschouwing echter tot de conclusie, dat de Hitler-jeugd een inmenging in haar interne aangelegenhe den van buiten af niet kan aanvaarden en dat in het belang van een ongestoord functionneeren der Hitler-jeugd een ze kere beperking der ouderlijke autoriteit over het kind in de Hitler-jeugd niet te vermijden is. Het blad is van oordeel, dat bij ver schil van meening slechts overeenstem- ming mogelijk is, wanneer de bevoegde instanties der Hitler-jeugd met de betrok ken ouders in directe onderhandelingen treden, waarbij de ouders er zich van be wust moeten zijn, dat zij door hun hou ding wellicht in pólitieken zin verkeerd begrepen zouden kunnen worden. Ten slotte wordt er op gewezen, dat er voor een scheidsrechterlijke instantie tusschen ouderhuis en Hitlerjeugd geen plaats is." Het Nat. Socialisme wil de vrijheid der ouders niet aantasten, maarzij moeten zich wel bewust zijn, dat als zij eigen rechten willen handhaven, de kin deren daarvan de dupe kunnen worden. M.a.w. dat die kinderen gevaar loepen later als paria's te worden beschouwd en behandeld. De ouders hebben het recht hun bezwa ren in te brengen, maarzij moeten er zich wel van bewust zijta dat zij daardoor in pólitieken zin verkeerd begrepen zou den kunnen worden. M.a.w. dat zij als „vijanden van den staat" worden aange merkt en.zulke menschen staan nooit ver van een concentratiekamp. Uit deze beschouwingen blijkt weer het groote geestelijk gevaar van het Nat.-So cialisme, dat ten onzent op precies het' zelfde standpunt 'staat. Zebra-plaag en droogte in Zuid—Afrika. Tengevolge van de droogte zijn, naar uit Durban gemeld wordt, de meeste ri vieren in bet Noorden van Natal uitge droogd, zoodat de boeren hun vee over groote afstanden moeten drijven naar plaatsen, waar nog water is. Voorts vreest men, dat de maisoogst zal mislukken wanneer er geen einde komt aan het droge weer. Bovendien ondervinden de landbou wers een nieuwe moeilijkheid doordat wild geworden kudden zebra's ten gevolge van de dorst uit het gebied, dat bestemd is als wildreservaat, het akkergebied bin nendringen. Engeland bouwt verder. De „Daily Telegraph" deelt mede, dat de snelle uitbreiding van Duitschlands militaire luchtvloot een toestand heeft ge schapen, die waarschijnlijk zal nopen tot radicale wijzigingen in het jongste uit breidingsprogram voor de Britscbe lucht vloot. Feiten, die ter kennis van de Britsche minister werden gebracht aan den voor avond van de conferentie van Stresa, wijzen er op, dat Duitschland reeds een definitieve suprematie in de lucht over Groot-Brittannië 'heeft bereikt. Er blijkt uit, zegt het blad, dat de Duitsche lucht macht reeds is uitgerust met practisch het dubbele van het aantal eerste linie- Vliegtuigen, dat Groot-Brittannië op een bepaald oogenMik ter beschikking heeft voor de verdediging van zijn grenzen. Toen Hitler Sir John Simon te Berlijn mededeelde, dat Duitschland reeds pari teit in de lucht met Groot-Brittannië had bereikt, werd niet gerealiseerd, dat daar geen precies Duitsch cijfer werd genoemd en dat hij daarmede bedoelde te zeggen pariteit met de 1020 eerste linievliegtui gen der koninklijke luchtmacht in alle deelen des rijks. Later werd vernomen, dat dit zijn bedoeling was en dat de ge noemde pariteit geen betrekking had op de 480 machines, beschikbaar voor de ver dediging van Groot-Brittannië, doch op het totaal van 1020. Het feit, dat derhalve de Duitsche lucht macht reeds een superioriteit over die van Groot-Brittannië heeft in verhouding van 2:1, is onderwerp geworden van ernstige overweging in den boezem der regeering sedert den terugkeer van Mac Donald uit Stresa. Do suprematie der Duitschers is niet slechts numeriek, doch ook kwalita tief, wat nog ernstiger wordt geacht uit het oogpunt van nationale verdediging. De superioriteit der Duitsche luchtvloot ligt in de eerste plaats in het type machines, met grooten radius, waarmede haar es kaders worden voorzien en waartegen de Britsche luchtvloot thans niet is opge wassen. Wanneer de bestaande relatieve posi ties zich normaal zouden ontwikkelen, zou de tijd niet ver meer af zijn, of van het vasteland zou een overmachtige lucht vloot op Engeland een aanval kunnen doen van bases verre buiten den radius van een doeltreffend tegenbombardement door een Britsche vloot, die van haar eigen bases opereert. Tegenwoordig, zegt het blad, zouden deze tegenaanvallen slechts doeltreffend ontwikkeld kunnen worden van bases in Noord-Frankrijk en de Lage Landen (Nederland). Marinebudget der Ver. Staten aangenomen. Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft zonder hoofdelijke stem ming de begrooting van Marine voor 1930 aangenomen. Het budget voorziet in uit gaven tot een totaal van 465 millioen dol lar. Onder meer verwierp het Huis een amendement, dat wilde verhinderen, dat volgend jaar 24 oorlogsschepen op stapel worden gezet. Ex-koning van Griekenland Is bereid als hij geroepen wordt. Voor het vertrek van ex-koning George naar Londen, verklaarde een vooraan staand persoon uit zijn omgeving aan den vertegenwoordiger van Reuter, dat de ko ning steeds heeft gezegd, dat hij bereid is naar Griekenland terug te keeren, als het volk hem roept, doch zoolang dit niet geschiedt, zal hij zich buiten de politiek houden. Op 19 Mei hebben in Griekenland ver kiezingen plaats. Wanneer de nieuwe volksvertegenwoordiging zich uitspreekt voor de wetgevende vergadering en op den voormaligen Monarch van Grieken land een beroep zal doen, zal deze zich aan zijn plicht niet onttrekken. Venizelos bevindt zich momenteel te Parijs, hij: weigerde evenwel iemand te ontvangen. Weer drie predikanten gearresteerd. Reuter meldt uit Berlijn, dat gisteren (Vrijdag) opnieuw drie predikanten der oppositie te Berlijn zijn gearresteerd, n.l. Harnisch, perschef van de oppositie, als mede de predikanten Praetorius en Bro- nisch. D'e eerste van deze beiden is eerste secretaris van de Berlijnsche oppositie groep. De drie arrestanten staan onder be schuldiging relaties te hebben met de bui- tenlandsche pers en het contact te onder houden tusschen de Protestantsche op positie en de R.K. Kerk, met de bedoeling gezamenlijk het neo-paganisme van Al fred Rosenberg te bestrijden. Korte Berichten. De maritieme medewerker van de „Daily Telegraph" verneemt van zeer goed ingelichte zijde, dat Duitschland on middellijk zal overgaan tot het op stapel zetten van twaalf duikbooten van mid delmatige tonnage. Dit is natuurlijk opnieuw in strijd met de bepalingen van het vredesverdrag van Versailles, hetwelk Duitschland verbiedt, duikbooten te bouwen of te verwerven. De Spaansche regeering zal 600 mil lioen peseta beschikbaar stellen voor het doen uitvoeren vdan groote werken ter bestrijding van de werkloosheid. Particu liere industriëele ondernemingen krijgen opdrachten tot een bedrag van 250 mil lioen. DE STATENVERKIEZING IN GELDERLAND. Gisteren hebben in Gelderland de ver kiezingen voor de Provinciale Staten plaats gehad. De uitslag was als volgt 1931 1935 R.K. Sitaatpartij 113898 118900 Anti Rev. Partij 42129 40413 Ghr. Hist. Unie 54837 55024 Vrijheidshond 44463 24817 Vrijz. Dein. Bond17837 14023 S D. A. P57969 70111 Communisten 5817 5111 N. S. B30104 Katih. Dem. Partij 3766 Staatfc. Geref. Partij 6982 12058 'Herv. Geref. Partij 3796 2727 Plattelandershond 3510 3015 Ghr. Dem. Unie 5208 Rev. Social. Partij 2127 Democratische Parttij 2784 H1 i 11 Totaal 354022 387424 Samenstelling der Staten. Gekozen werden: R.K. Staatspartij 21, Anti-'Rev. 7 Christ.-Hist. 9, Vrijheids bond 4, Vrij'z.-Dem. 2, S.D.A.P. 12, N. S. B. 5, iStaat'k. 'Geref. 2. De 'R.K. 'Staatspartij wint 1 zetel, even als >de S.D.A.P. en Staatk. Gereformeer den. Voorts verkrijgt de N.S.B. 5 zetels in de Staten. De Vrijheidsbond is gehalveerd en komt van 8 op 4 zetels. De Anti-Rev., Christ.- Hist. en Vrijz.-Dem. verliezen elk een ze tel, evenals de 'Communistische partij, welke hiermede uit de Staten verdwijnt. Japan en Nederland. De Japansche minister van handel, Matsjida, die onderweg is naar Osaka, hveft, naar uit Tokio wordt gemeld, te genover een aantal journalisten ver klaard, dat het ruilhandel-systeem niet kon bijdragen tot een oplossing van den eenzijdigen handel tusschen Japan en en kele vreemde landen. Matsjida sprak als zijn meening uit, dat een driehoeks-han delsovereenkomst tusschen Japan, Neder- landsch Oost-Indië en Australië, of tus schen Japan, de Vereenigde Staten en La- tijnsch-Amerika zeer veel zou helpen voor de reguleering van den handel. De mi nister voegde hieraan toe, dat een zooda nige regeling zorgvuldige overweging en studie vereischte. De Belga en onze havens. Naar de „N. R. Ct." vernam, zullen er binnenkort besprekingen plaats vinden van den minister van oeconomische za ken en onder diens voorzitterschap, met de vertegenwoordigers van de gemeente besturen van Amsterdam en Rotterdam en van de Kamers van koophandel en fa brieken aldaar, over de gevolgen van de Belgische devaluatie voor de beide ha vens. Met klem zal bij de regeering van beide zijden op maatregelen worden aan gedrongen, teneinde de zeer nadeelige ge volgen zoo klein mogelijk te doen zijn. Rotterdam wil, zooals gemeld, o.m. een valutabijslag, en hetzelfde middel is in het eergisteravond gehouden comité-ge neraal van den Amsterdamschen raad ook aanbevolen door wethouder Ter Haar. Uit den raad werd er op aangedrongen, nog verder te gaan en bovendien aan de regeering verlaging van de loodsgelden te vragen. Contingenteering gloeilampen. Men verzoekt mede te deelen, dat de contingenteering van gloeilampen per 1 Mei a.s. zal worden verlengd voor één jaar. De basisjaren en de autonome percen tages blijven ongewijzigd. Het eerder gepubliceerde bericht, dat de contingenteering voor 5 maanden zal worden verlengd, wordt hierdoor gecorri geerd. Veehouderij-centrale verhoogit den varkensprljs. De prijzen welke door de Nederlandsche Veehouderij centrale voor de aan haar geleverde varkens betaald worden, zullen met ingang van 29 April a.s. met 2 cent per K.G. geslacht gewicht verhoogd wor den, met dien verstande dat deze prijs- verhooging geldt voor de varkens, welke op of na dezen datum geleverd worden. Voor de varkens, welke bestemd zijn voor levenden uitvoer, bedraagt de prijs Binnenland. De Statenverkiezing in Gelderland. De Belga en onze havens. Landbouw-ontwikkelingsdag voor Zee land. Jubileum Ghr. Kweekschool te Middel burg. Steun aan groene erwten. Buitenland. De Engelsche luchtvloot. Griekenland weer monarchie? Ingezonden Mededeeling. Het werelberoemde verstrekken wij U geheel gratis bij aankoop van f 2.50 aan stoffen. Bovendien krijgt U steeds bij iedere aankoop een waardevolle Wij brengen een geweldige collectie Zomerstoffen en bijpassende Garneeringen Prijzen zooals altijdver beneden de concurrentie. Uitsluitend prima goederen. Naaisters en Winkeliers belangrijke kortingen. Opril Markt - Telef. 339 - Goes 37 cent per K.G. levend gewicht, zonder korting. De voorwaarden waaronder de levering plaats vindt, zijn ongewijzigd gebleven. DE OPLOSSING VAN HET ONDERWIJSVRAAGSTUK. Het gewijzigd Unie-rapport. Met groote instemming laten wij hier volgen, wat „Berichten en Bijdragen der Vereen, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs" schrijft: Ook met onze scholen zitten we in de branding. De ontwrichting van ons maat schappelijk leven teekent zich natuurlijk ook af in de positie, die onze scholen op dit oogenblik innemen. De regeering moet bezuinigen en laat niet na, ook het onder wijs als object der bezuiniging onder han den te nemen. Nu komt onmiddellijk aan den dag, hoe nauw de band., die om onze lendenen werd gesmeed, reeds is. Ik wil de vraag stellen, of de tijd niet gekomen is, dat we ons moeten bezinnen over de rich ting, die weinet onze schoolpo litiek ingaan. Is misschien deze pe riode te benutten, om de oude idealen van vrijheid en van particulier initiatief weer eens te laten schitteren? Wat ik daarvan de laatste tijden hoor, wil mij maar slecht bevallen. Ik noem maar eens de oude leuze: de school aan de ouders. In menige kring wil men daar niet veel van weten. Met naime in de groote steden is de afstand, die de ouders van de school scheidt, zoo groo't geworden, dat er van een recht- streeksche invloed van de ouders op de school niet kan worden gesproken. De jaarvergaderingen, waar de vereenigings- zaken worden afgedaan, zijn door zoo weinig leden bezocht, de bestuursleden, die daar moeten worden gekozen, voelen zich zoo weinig dp gekozenen door de ouders, dat met droefheid moet worden geconstateerd, dat de school maar zeer weinig van de ouders is. Het schijnt wel, dat de ouders de school niet willen heb ben. Dat was vroeger anders. In den nood der tijden, waaruit onze scholen geboren zijn, leefde men dicht bij de school en was de verhouding intiemer. Moeten we hier niet constateeren, dat de inmenging van de overheid en de nauwe relatie, waarin we stap voor stap zijn gekomen, ons heeft doen vergeten, welk ideaal ons hier voor oogen heeft gestaan. Ik weet het wel, niet overal zijn de verhoudingen altijd zoo zuiver geweest, maar ik meen, dat toch nog steeds onder ons wordt gestreefd naar wat uitdrukking heeft gevonden in het Gewijzigd-Unie-Rapport. De school gaat allereerst uit van de ouders. Ook de Staat, de Maatschappij, da Kerk, al deze kringen hebben belang bij de school, maar de eerste kring, die de zorg voor de school als middel der op voeding op zich heeft te nemen, is het gezin. De andere belanghebbende kringen kunnen steunen, mee leiden, maar de ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1