Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs Land- en Tuinbouw zijn eed niet op één lijn gesteld wil zien niet dien van een „beroeps-opruier", zal da waarde van zulk een plechtige gelof te dan ook in woord en daad voor ieder duidelijk moeten maken. En daarom lijkt het ons voor de klaar heid en zuiverheid der staatkundige ver houdingen in Nederland, noodzakelijk, dat aan den leider van de N.S.B., die krach tens het in zijn beweging gehuldigde leidersbeginsel aan zijn volgelingen zijn wil in laatste instantie als wet kan op leggen, openlijk deze vragen gesteld wor den. Ten eerste: „Prevaleert voor de leden van de N.S.B. de eed (belofte) van trouw aan de grond wet of de landswetten, welken zij als leden van vertegenwoordigende colleges of als ambtenaren in overheidsdienst moeten afleggen; óf prevaleert de belofte van trouw en gehoorzaamheid aan den Leider, wiens absoluut gezag deze leden krachtens het leidersbeginsel hebben aan vaard?" En ten tweede: „Blijft ook de Leider zelf als hoogste en beslissende instantie in zijn Beweging ondubbelzinnig trouw aan den grondwet en de wetten des lands, zoodat zijn lei ding de Beweging nu en in de toekomst, niet zal voeren op illegale wegen?" Een duidelijk antwoord op deze vragen zou verheldering brengen in een onklaren toestand. En nu de N.S.B. op het punt staat in vertegenwoordigende colleges haar plaats te bezetten, lijkt ons zulk een verheldering onontbeerlijk. Voor haar aan hangers zoo goed als voor ons en anderen, die tot de onverzoenlijke tegenstanders van haar methoden behooren." In verband met het bovenstaande heeft het „Hdbl." zich later met den leider der N.S.B. in verbinding gesteld. Deze tegon met de verklaring, dat hij in het heele artikel een reeks insinuaties zag omtrent zaken die men allang kon weten. Daar is allereerst de belofte van trouw. Hoe luidt deze eigenlijk? „Ik geloof in het leidend beginsel der nationaal-socia- listische beweging; ik ben bereid naar mijn beste krachten mede te werken aan den opbouw van den nieuwen staat. Ik beloof trouw en gehoorzaamheid aan de leiding. Indien mijn inzicht mij daartoe te eeniger tijd mocht nopen, zal ik mij op volkomen waardige wijze uit de beweging terugtrekken, nauwlettend zorgdragend haar daardoor zoo weinig mogelijk te schaden." Is dit niet een belofte, aldus de heer Mussert, die elk fatsoenlijk man van welke partij ook, kan afleggen- Toen wij daarop den heer Mussert op merkzaam maakten op de passage in het artikel, waarin gesproken werd over de gehoorzaamheid aan den absoluten leider van een beweging, antwoordde hij, dat er niets absoluut is behalve de Goddelijke macht, verder niets en niemand. „Wel honderd maal heb ik verklaard, dat wij den legalen weg zullén volgen en als men ons nu voorhoudt, dal wij een Grondwetswijziging voorstaan, behoef ik slechts de liberalen er aan te herinne ren, dat zij precies hetzelfde willen, alleen in anderen vorm." Toen wij eindelijk den heer Mussert de I eide aan het slot van het artikel gestel de vragen voorlegden, waarvan de eerste luidt: „Prevaleert voor de leden van de N. S. B. de eed (belofte) van trouw aan de Grondwet of de landswetten, welke zij als leden van vertegenwoordigende ooile ges of als ambtenaren in overheidsdienst moeten afleggen; óf prevaleert de belofte van trouw en gehoorzaamheid aan den leider, wiens absoluut gezag deze leden krachtens het leidersbeginsel hebben aan vaard", was het antwoord: „er is geen: óf het een óf het ander, het is: het een én het ander". De tweede vraag: „blijft ook de leider zelf als hoogste beslissende instantie in zijn beweging ondubbelzinnig trouw aan de Grondwet of de wetten des lands, zoo dat zijn leiding de beweging nu en in de toekomst ziet zal voeren op illegale wegen" werd als volgt ontwijkend beantwoord: „Dit is zuivere verdacht making, die ik pas dan zal beantwoor den als eerst de Vrijheidsbond, de heer Aalberse en ir. Albarda er zich over zul len hebben uitgesproken". Breede Watering Bewesten Yerseke. Naar wij vernemen, hebben Ged. Staten in hun vandaag gehouden vergadering een beslissing genomen inzake het besluit van de Breede Watering Bewesten Yer seke, betreffende de belasting op het ge bouwd. Het besluit wordt echter pas a.s. Vrijdag bekend gemaakt. Conflict in de Zeeuwsch-Vlaamsche vlasindustrie bijgelegd. Het conflict tusschen fabrikanten en werknemers in de vlasbedrijven te Koe wacht is thans bijgelegd. Aanvankelijk dreigde een staking, waartegen de werk gevers ontslag aanzegden, doch zoowel het een als 'het ander is niet gebeurd, dank zij de besprekingen, die van beide zijden gevoerd zijn. De fabrikanten zijn tenslotte bereid gevonden eenige loonsver- hooging te geven, in verhouding naar den te verrichten arbeid in het vlasserijbedrijf. i Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd tot lid van de schattings- commissie voor de Inkomstenbelasting ter standplaats Veere, in de vacature H. Eronkers, den heer D. Huinink, burge meester dier gemeente, en tot lid van die commissie ter standplaats Golijnsplaat, in de vacature J. de Looff Aan., den heer J. van Gilst aldaar. Diefstal met braak. De zer dagen werd door werklieden bemerkt dat was ingebroken in een loods waarin i dekmateriaal was geborgen, staande on der de gemeente Terneuzen. Het hang slot waarmede de lood was gesloten, was opengebroken terwijl latwerk was ver nield. Uit de loods bleek te zijn gestolen een loeren jas en een paar rubberlaarzi n toebeboorende aan bet personeel. De ma rechaussee te Terneuzen heeft als ver dacht van dezen diefstal met braak aan gehouden de 20-jarige Duitscher H., lig gende met zijn vaartuig in de haven van Terneuzen. Deze bekende de diefstal te hebben gepleegd. Het gestolene werd door de politie aan boord van het schip ge vonden. Hij is ter beschikking van de Ju stitie te Middelburg gesteld. Frauduleuze invoer van paarden. Hedenmorgen zijn door de marechaussee te Philippine lander die gemeente in beslag genomen een viertal paarden die men vanuit België fraudu leus ons land trachtte binnen te voeren. De geleiders, een tweetal Belgen, zijn aan gehouden, en zullen ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Regionale boschloop, Voor den morgen door de Mid'delburgsche Athletiekvereeniging „E. M. M." op Hoog duin te Domburg te houden boschloop, hebben zich in totaal 14 deelnemers aan gemeld, en wel 3 van E. M. M., 4 van Udi te Wolfaartsdijk, 4 van .de athletiekvereen. 1935 te Vlissingen, 2 van de R. K. Athle- tiékvereen. Vlissingen en 1 van de Zee macht. Burgemeester L. J. van Voorthuysen zal het startschot lossen. Middelburg. L. Louwerse. Op 70- jarigen leeftijd is na een korte ongesteld heid overleden de heer L. Louwerse, voor zitter van de afd. Middelburg van de Vereen, van Koffiehuishouders, restaura teurs en Slijters en vice-voorzitter van den kring Zeeland van die vereen. Ver der was de overledene penningmeester van de buurtcommissie voor de Markt en maakte hij ook deel uit van het comité voor wandelconcerten. In al deze functies heeft de overledene zich door toewijding en aangenamen om gang vele vrienden verworven, die met leedwezen van zijn heengaan zullen ken nis nemen. Gisteravond bracht de muziekvereen. „Crescendo" een serenade aan haar voor zitter, dhr W. F. "Willems, ter gelegen heid van zijn 55sten verjaardag. Nadat voor de woning aan den Seisdam een paar marschen ten gehoore waren ge bracht, heeft de heer J. Torbijn namens de vereeniging in welgekozen woorden den heer Willems gelukgewenscht, waar bijl de directeur, de heer P. G. J. de Graaf zich aansloot. De beer Willems bracht dank voor deze muzikale huldiging en niet minder voor het ontvangen geschenk, namelijk een eikenhouten schrijfbureau en een mand bloemen. De muzikanten werden binnen genoo- digd en onthaald. Daarna liet de mu ziek zich nogmaals hooren en trok door een klein deel der stad naar het repetitie lokaal terug. Voioir een nieuwe mu ziektent. De Commissie voor vakoplei ding en ontwikkeling van werkloozen heeft aan de oud-leerlingen van de Am bachtsschool en het Nijverheidsonderwijs te Middelburg en Vlissingen een schrijven gezonden, waarin zij worden uitgenoodigd een ontwerp in te zenden voor een uit- neembare muziektent, te bauwen door jeugdige werkloozen. Aan deze prijsvraag werd verbonden een eerste prijs van f 25, een tweede van f 15 en een derde van f 10. De secretaris van het Comité, de heer J. Lorier, verstrekt nadere inlichtingen. Vlissingen. Dó directie der N. V. Kon. Mij „De Schelde" heeft tot den Gemeente raad een verzoek gericht oin de zakelijke 'belasting op het bedrijf af te schaffen. Goes. D'oor de Chr.-Historische Kies- vereen. alhier zijn voor de verkiezing van den Gemeenteraad de volgende can- didaten gesteld: 1. A. L. van Melle; 2. H. Hollestelle; 3. A. Vermaire; 4. L. Goeman; 5. G. M. den Herder; 6. A. Hofstra; 7. A. de Bruijne; 8. C. A. Duvekot; 9. I. Wessel; 10. J. Vleugel. DE S.D.A.P. EN DE VERKIEZINGEN. De heer Henri Polak stemt niet in met de juichkreten, die in de Soc. Dean. pers over den uitslag der verkiezingen wor den aangeheven. „Het zou dwaasheid wezen, zoo schrijft hij, te pogen het te verbloemen, dat wij zijn vastgeloop en. Jarenlang toon de elke verkiezing vooruitgang. De partij ■groeide, ons kiezerscorps wies, onze ver tegenwoordiging in Sta'ten-Generaal, ge westelijke en plaatselijke colleges breidde zich uit. Maar sinds ettelijke jaren is verande ring ingetreden. Als ik het optimistisch wilde uitdrukken, zou ik zeggen: wij zijn gekomen op het doode punt. Zoo is de toestand echter niet. Wij zijn, zoowel po sitief als relatief, achteruit gegaan. In enkele streken boeken wij bij verkiezingen eenigen vooruitgang; in veel meer andere verliezen wij terrein, hetgeen tot uitdruk king komt niet alleen in de aantallen stemmen die wij verzamelen, doch uiter aard ook in de hoeveelheid onzer afge vaardigden in de vertegenwoordigende lichamen. Het is geboden te onderzoeken, waar aan dit valt tee te schrijven. Zeker is ook in deze aangelegenheid de crisis een be langrijke factor. Doch daarvan mogen wij geen dooddoeneer maken. Er moeten nog andere redenen wezen. Zij zijn er dan ook ongetwijfeld. Het is onze taak ze op te sporen en uit den weg te ruimen. Er kan nooiit reden zijn tot zelfgenoegzaam heid. Thans is zij zeker niet aanwezig. Wij houden ons druk bezig met aller lei wetenschappelijken arbeid. De kader en andere cursussen zijn niet van de lucht. Een min of meer eanhryonnaire ar beid ers-hoogeschool is in volle werking. Wij worden vergast op even uitvoerige als diepzinnige rapporten van commissies, die zich hebben verdiept in de geheime nissen van socialisatie, nieuwe organen, plan van den arbeid en andere lichte kost. Alles goed en wel, en zeer belangrijk, maar van niet geringer belang is het, onze partij sterk en invloedrijk te doen blijven, ons 'kiezerscorps te vergrootten, het vertrouwen in ons te doen toenemen, onze afgevaardigden in Parlement, Staten en Raden te vermeerderen Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schraard, M. A. Visser, cand. te Santpoort. Aangenomen naar Giethoorn, J. J. Kei, cand. te Amsterdam. Oud-Geref. Gemeenten. Tweetal te Kinderdijk, G. H. Overduin te Dordrecht en N. v. d. Kraats te Den Helder. Ds L. B o o n e f. Op 74^jarigen leeftijd is te St. Philipsland overleden Ds L. Boone tot voor kort predikant bij de Oud-Gereformeerde Gemeente aldaar. De overledene was in Zeeland een zeer be kende figuur. Emeritaat. Ds W. Zijlstra, pre dikant der Ned. Hierv. gemeente te Koot wijk, heeft na ruim 45-jarigen dienst te gen 1 October emeritaat aangevraagd. Geen kort haar. De kerke- raad der Chr. Geref. Gem. te Zierikzee heeft, naar de N e d e r 1. meldt, aan vrouwelijke lidmaten en meisjes die zich aanmelden tot het doen van belijdenis, den toegang tot het Heilig Avondmaal ontzegd, zoo zij1 hun haar volgens de mode van den laatsten tijd kort dragen. Vijf en twintig-jarig bestaan van de Chr. Kweekschool te Middelburg. Heden (Vrijdag)middag vereenigden zich in het Schuttershof te Middelburg het bestuur, 'directeur, leeraren van de Ghr. Kweekschool met leden van de Ver. tot instandhouding der school en vele ge- noodigden om de plechtige herdenking bij te wonen van het 25-jarig bestaan der school. In verband met deze herdenking ver scheen bij de firma Littooij en Olthoff te Middelburg een typografisch keurig ver zorgd gedenkboek. In een voorwoord van den heer G. Berghuijs .voorzitter van het jubileum-comité en de redactie-commissie wordt de wensch uitgesproken, dat 'het boek een gewaardeerd bezit moge zijoi voor allen, die in de voorbijgegane kwarteeuw in eenige betrekking tot de Christelijke Kweekschool stonden. Hierna is in ex- tenso opgenomen de rede, welke de heer Mr P. Dieleman, 'die van den beginne af voorzitter der vereeniging is geweest, he denmiddag bij de herdenking heeft uit gesproken. 0.a. wees spr. er op, hoe men op een dag als vandaag uitruist op een zonnige bergweide en nagaat hoe moeilijk de weg was, maar ook hoe de bezwaren en de gevaren overwonnen werden. Een Kweek school voor a.s. opvoeders der jeugd is daarom van zulk een enorme beteökenis, omdat daar menschen gevormd moeten worden, aan wie het moeilijkste werk straks toevertrouwd wordt; de vorming der kinderen, de jeugd van het volk. De oprichting der kweekschool in het begin der 20ste eeuw viel in den tijd, dat de groote heftigheid van den schoolstrijd voorbij was. Men verkeerde echter nog volop in het tijdperk der z.g.n. technische beschrijving. Intellectueele ontwikkeling stond op den voorgrond. Ook nog volop in den tijd toen de Kweekschool werd opgericht, vierde de abstracte theorie hoogtij. Op de eischen van het gemoedsleven werd niet of wei nig gelet. Daarop móest de Kweekschool gelijk trouwens het Christelijk onderwijs m het algemeen, reageeren. Er moest wel bewust betrekking gezocht en gelegd tus schen den arbeid en de hoogere doelein den van het menschelijk leven, de eer van God, de algeheele ontwikkeling van de persoonlijkheid, de liefde tot den naaste, het drukken van de voetstappen van Jezus. De Chr. Kweekschool kreeg aanstonds een bijzondere verantwoordelijkheid en moest zich zelf zeer hooge eischen stel len voor de opleiding en de opvoeding van de a.s. leiders en leidsters der Ne- derlandsche volks jeugd. Er moesit niet kracht gezocht worden in afbreken en critiseeren, in het negatieve, maar in het positieve. Op 14 Augustus 1907 werd een com missie gevormd om te komen tot de op richting van een Chr. Kweekschool en in eene vergadering in December van dat jaar verklaarden alle aanwezigen zich voor Kweekschoolopleiding. Op 21 April 1908 vergaderde de com missie weder. Hierin werd een formu leering voor een grondslag samengesteld, gelijk die van Chr. NaJt. Schoolonderwijs en zooals ook de Ghr. Kweekscholen van Groningen, Leiden en Gorindhem hadden. In een vergadering met de schoolbestu ren op 12 Juni 1908 stelde d j commissie dezen grondslag voor, omdat daarop ge makkelijk samenwerking tusschen Chris tenen uit verschillende kerkgenootschap pen zou kunnen worden verkregen. An deren verkozen den Geref. grondslag. Met 15 stemmen tegen 3, terwijl 2 le den der commissie, voorstanders van den grondslag van Ghr. Nationaal voor de stemming de vergadering reeds hadden veriaten, werd de Geref. grondslag aan genomen. De aanneming van dezen grondslag was oorzaak van een uiteengaan, van een niet medewerken aan de oprichting van een kweekschool, door meerdere leden der Ned. Herv. Kerk. Eerst op 15 October 1909 bleek, dat men tot overeenstemming was gekomen over de voorwaarden, waarop de bestaan de Chr. Normaalschool zou kunnen wor den overgenomen. De daarop betrekking hebbende voor stellen werden met 18 tegen 4 stemmen aangenomen. In de vergadering van 6 November werden de statuiten vastgesteld. In art. 3 wordt gesproken van „in stemming met den grondslag der ver eeniging". De heer K. Wielemaker te Biggeierke vraagt of men daarmede be doelt: „instemming met dien grondslag voor het aan de Kweekschool te geven onderwijs", dan wel dat men voor zich- zelven dien grondslag aanvaardt." Het artikel zegt, dat de leden met den grond slag der vereeniging moeten instemmen. Meerderen, o.a. de voorzitter, Dr L. H. Wagenaar, en de heeren C. Weeda en J. de Hoogh betoogen, dat de le opvatting de juiste is en de vergadering blijkt dit gevoelen te deelen. Persoonlijke instemming met de Geref. Belijdenisschriften is dus voor een lid der Vereeniging niet noodzakelijk geacht. Hierdoor werd de samenwerking tusschen Geref. en andere Christenen wel wat ge makkelijker, ja zelfs weer mogelijk ge maakt. De vereeniging werd geacht te zijn op gericht op 15 October 1909 voor 29 jaar en 11 maanden. Spr. liet daarop de samenstelling van het eerste bestuur, de 'benoeming van directeur en personeel de revue passee- ren. Alleen de heer W. de Graaf is vanaf de oprichting werkzaam en spr. wees er op, dat bestuur en leeraren altijd op de meest aangename wijze met dezen edel- moedigen leeraar hebben samengewerkt. Hij dankte den heer De Graaf voor zijn hartelijke toewijding en trouw, voor zijn vriendschap en sympathie on hoopte, dat het hem gegeven moge zijn nog eenige jaren op de hem eigene, uitnemende wij ze aan de school les te geven. Het vinden van een geschikt terrein voor de school gaf heel wat moeilijkheden en Vlissingen's actieve wethouder Van Niftrik bood een prachtig terrein te Vlis singen aan. Het prikkelde Middelburg, waar zoo weinig voortgang gemaakt werd omtrent een perceel aan het Hof plein, totdat in eens het bestuur der Gods buizen een aanbod deed om het voorma lig weeshuis op de Heerengracht te koo- pen voor f 13000. De kosten van verbou wing werden geraamd op f 7000. Op 29 April 1910 is inmiddels de school, waar voor het gebouw aan den wal gebuurd was, geopend met een bijeenkomst in de Bogardizaal. 'Op 30 Januari 1911 kon het gebouw op de Heerengracht in gebruik genomen worden. Spr. herdacht den over leden eersten directeur en eersten onder directeur, de heeren C. Weeda en A. Rademaker en verschillende bestuursle den, die in den loop van de kwart eeuw door den dood aan de Vereeniging ont vielen. Maar ook herdacht spr. den leeraar, den 'heer R. v. d. Welle, die in 1932 met pensioen ging, gelijk met den concierge, den heer M. P. Wondergem, die beide zooveel voor de school hebben gedaan. Spr. herinnerde aan de moeilijk heden, die het bestuur te overwinnen had, als bijv. het gevaar, dat er te Goes een concurrente Ghr. Kweekschool zou wor den gesticht in 1920. Het' gevaar werd afgewend. De school marcheert nu goed. De leeraren zijn in eere en worden regelma tig benoemd in examencommissies. De gedelegeerden van den Schoolraad zijn te vreden over de resultaten van het onder wijs in de Bijbelsehe vakken en geven het diploma daarvan gaarne aan de leerlin gen. Spr. eindigde zijn uitvoerige rede met de volgende woorden De Ghr. Kweek school versta steeds meer, steeds 'beter hare taak. En gelijk baar eerste 25 jaren gezegend geweest zijn, zullen ook de tweede 25 jaren dan van onberekenbaren zegen zijn voor die a.s. leiders en opvoe ders der jeugd, voor het vaderland, wan neer zij met geloof en liefde leidt en zich verheffend boven bezwaren en moeilijk heden omhoog klimt tot horizonverwij ding, ioit het zien van God. Zijn Geest be- ziele daartoe haar bestuur, haar leeraren, 'baar leerlingen. In het met verschillende foto's en por tretten verluchte herdenkingsboek komen verder nog artikelen voor van Dr K. Hui- zenga, den tegenwoordigen 'directeur over onze onderwijzers-opleiding; van den on der-directeur, den heer J. W. van Swig- ghem over het werken aan een kweek school, en van den heer A. Schout, voor zitter der oud-leerlingen vereeniging. Verder worden vermeld de namen der oud-bestuursleden, die van de tegenwoor dige, die van oud-Ieeraren en van de te genwoordige, die van oud-leerlingen en de tegenwoordige en een paar staten over het aantal leerlingen en de resultaten der examens. In totaal zijn op de school ge weest 580 leerlingen, 491 zijn geslaagd voor het onderwijzersexamens, 86 voor handwerken. Prof. dr G. A. van den Bergh van Eysenga. De gemeente raad van Amsterdam heeft gisteren na twee vrije stemingen en een herstemming benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de algemeene godsdienstgeschiedenis en de geschiedenis van den Israëlitischen godsdienst prof. dr G. A. van den Bergh van Eysenga, bijzonder hoogleeraar te Utrecht. Curatoren hadden voorgesteld Prof. Obbink te benoemen, maar een gedeelte van den Raad bleek de voorkeur te geven aan een man van niet-rechtzinnige rich ting, nog afgezien van de omstandigheid, dat prof. Obbink nog maar vier jaar hcogleeraar kon blijven wegens zijn leef tijd. Prof. v. d. Bergh v. Eysinga, Ned. Hlerv. predikant te Santpoort en bijzonder hoogleeraar te Utrecht vanwege het Haagsch Genootschap tot verdediging van den Ghr. godsdienst, vertegenwoordigt de radicale richting in de schriftcritiek, die de historiciteit van Jezus ontkent. LOONBIJSLAG IN HET TUINBOUW BEDRIJF. Uitbreiding van de regeling? Sinds eenige maanden geldt in ver schillende gemeenten een bijzondere rege ling voor tuinbouwbedrijven, krachtens welke de gemeentebesturen en het rijk tezamen bijslag geven op loon van zekere arbeiders, met tewerkstelling van werk- looze arbeidskrachten als doel. Het zijn de gemeenten Broek op Lan- gendijk, Sint Pancras, Noord- en Zuid- Scharwoude, Oud-Karspel, Heinkens- zand, Bakel en Millheeze, Menalduma- deel en het Bildt. In de zeven eerstgenoemde gemeenten wordt op het loon van in tuinbouwbedrij ven te werk gestelde werkloozen 1/3 van het loon uit openbare middelen aan den werkgever vergoed. De te werk te stellen personen moeten in de gemeente wonen en in een aldaar gevestigd bedrijf te werk gesteld worden. Zij moeten voorts voldoen aan de door den minister van sociale zaken vastgestel de regelen voor werkverschaffing en steun- verieening en tenslotte door B. en W. hunner gemeente in overleg met den be trokken inspecteur van de werkverschaf fing zijn aangewezen. Het loon wordt geregeld naar den plaat selijken loopstandaard, onder goedkeuring van den minister. Het bedoelde 1/3 ge deelte ervan wordt tusschen de betrokken gemeente en het rijk verdeeld, in een voor iedere gemeente afzonderlijk door den minister bepaalde verhouding. De regeling geldt alleen voor nieuw aan te stellen personen, d.w.z. in het belang van de werkverruiming. In de twee laatstgenoemde Friesche ge meenten is de regeling voor wat het loon betreft eenigszins anders, het loon wordt daar naar een anderen maatstaf berekend, de overige voorwaarden zijn echter gelijk. De regeling is indertijd bij wijze van proef ingesteld onder uitdrukkelijk be ding, dat zij geen ongezonde uitbreiding van de productie zou te weeg brengen. Voorts heeft de minister er op gewezen, dat zij slechts een tijdelijk karakter zou hebben, dat de werkgevers hiervan door drongen dienden te worden en er dan ook naar behoorden te streven zoo spoe dig mogelijk tot inschakeling van meer werkkrachten in hun bedrijven zonder overheidssteun te komen. Intusschen heeft de proef nu wel zoo lang gewerkt, dat men omtrent de resul taten ervan het een en ander kan zeggen. Naar wij vernemen is de uitslag over 't geheel bevredigend geweest. In sommige gemeenten zelfs zeer gun stig. In Het Bildt o.a. is het gevolg ge weest, dat er vrij wat meer personen te werk gesteld konden worden dan voor heen. Ook te Broek op Langendijk zijn gunstige resultaten bereikt. Niet in alle opzichten geslaagd is de regeling te Heinkenszand. Daar schijnen ge vallen voorgekomen te zijn, in welke werkgevers hebben getracht de steunrege ling ten eigen voordeel te misbruiken. Hiertegen is uit den aard der zaak op getreden. Men meent thans ook over voldoende ervaring te beschikken om uit de proef zekere conclusies te trekken. De bedoeling schijnt te' zijn voor de genoemde gemeenten in beginsel den steun te bestendigen, evenwel met eenige wij ziging in de regeling. En voorts wordt overwogen het stelsel op een aantal an dere gemeenten, die er voor in aanmer king zouden kunnen komen, van toepas sing te verklaren. Afscheid van de heeren Stevens en v. d. Plassche. (Slot.) De heer W. Kakebeeke spreekt ver volgens als voorzitter van de gewassen- keuring, en dankt de scheidende heeren voor wat zij voor de ontwikkeling van de Zeeuwsche land- en tuinbouwers en veehouders hebben gedaan, een ontwikke ling, die wel zeer noodig was. De heer Stevens heeft de gewassenkeuring met beleid en tact opgebouwd en zich aan vele bestuursfuncties gegeven. Hij was een uitstekend rechter in moeilijke geval len. Dit afscheid doet daarom pijn. Met den heer v. d. Plassche heeft spr. pas later voeling moeten houden. Spr. dankt ook hem voor wat hij in de latere jaren voor de gewassenkeuring heeft ge daan. Dhr H. A. H a n k e n dankt den heer Stevens voor zijn veelomvattenden arbeid als rijkslandbouwconsulent, als adviseur van de landbouwers en als lid der rege-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2