LOK" E A 1 E 'FABRIEK ftDE -Souburg. en Voetpaden twerken. VRIJDAG 28 APRIL 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 174 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. olkslectuur. elk boek den voor van TENAAID 1BONDEN ;eveer ver- r boek. Tot m reeds 9 le door de gunstig be- Vraag deze plaatselijke boekhandel, Edecea te ig door de etaling van e per giro stwissel. steloze toe- se volledige Mei 1935. lAKING. 27 APRIL, ping te Ovezan- partij 3R AAK, woonhuis van ut aldaar. ten Kortgene, Wissenkerke orden Adver- ementen aan' DE MOOR te zich minder ouwland leent, itsen met deze ,kt en het feit, jke oppervlak- erd veranderd logelijkheid tot zin. le verpachters nd zoo noo- mdat zij over- ineele bedrijfs- ■ken. en dan mede- gevallen do der verpaoh- grasland niet md, waarin de m speciaal het gevolg van de ngen in de we- verkeeren, heb- om de mede- in te roepen, de grondeige- mming, zoowel an de pachters srleenen. RBER1CHT. d van 26 April: 'nemende wind aanvankelijk ïlijk opklarend, idag 3 u ig 3 u.: 764. etsen: «1» Uitg.: IN.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. De stembussen naar de Vaalt. In een artikel over den uitslag van de verkiezingen schrijft het orgaan van di N. S. B.: „Voor de politieke partijen is van ouds her met het openen van de stembus de politieke strijd afgeloopen. De zetels zijn „linnen" en de baantjes volgen vanzelf; zij nemen rust tot het volgende straperlo Voor ons is de verkiezingsstrijd echter van een geheel andere beteekenis; wij doen aan dit onzinnig en weerzinwek kend gedoe mede, om het zoodra wij de macht hebben af te schaffen. Wij zeggen tot de machthebbers: Is de stem bus jullie legale wapen? Goed, dan doen we mede. Maar we zullen jullie stembus sen eiken keer met méér nationaal-socia- listen volstoppen, en als wij de meerder heid hebben, dan gaan alle stembussen naar de vaalt." Is dat duidelijk of niet. De kiezers die zoo tusschen de bedrij ven door als „stemvee" worden gebruikt, mogen eerst meehelpen om de N.S.B. aan de macht te helpen. Tot zoolang worden ze met mooie leuzen en schitterende be loften bewerkt. Maar als ze eerst hebben geholpen om de N.S.B. aan de macht te helpen, dan wordt het „stemvee" afgedankt. Dan gaan alle stembussen naar de vaalt en is het met allen volksinvloed ge daan. Dan komt er een dictatuur erger dan in Duitschland, waar de bevolking al thans nog gelegenheid krijgt zoo nu en dan naar de stembus te gaan. Hier mogen de kiezers alleen maar meehelpen om zichzelf het slot op den mond te leggen en ons vrijheidlievende volk te brengen in de positie van hoo- ren, zien en zwijgen. Gelukkig dat de Oranjes altijd een an dere en betere opvatting hebben gehad van de rechten en vrijheden des volks dan de aspirant-dictator uit Utrecht. HET HOOFD VAN DE LIBERALE LEIDERS GEVRAAGD. De leider van den Vrijheidsbond is, zoo als uit een artikeltje in dit nummer blijkt, over den uitslag van de Statenver- kringen nog al niet al te ontevreden. Maar er zijn er in den liberalen kring ook, die er anders over denken. Zoo schrijft de liberale Frov. Gron. Grt. o.m.: „De grootste nederlaag van alle ver liezers bij de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten hebben de liberalen gele den. Dat is ons, wij moeten het eerlijk bekennen, tegengevallen.... Wij hebben misgerekend. Het dient nergens toe dit te ontkennen „Wanneer de Vrijheidsbond nu eens niet bij de pakken ging neerzitten, niet zou wachten tot de aanstaande gemeente raadsverkiezingen om weer actief te war den, doch nu 'onmiddellijk, nu het ijzer der teleurstelling zeer heet is, zou be ginnen te smeden aan zijn broodnoodige reorganisatie, wanneer de Vrijheidsbond nu eens niet terugdeinsde voor het sloo- pen van heilige huisjes en het loslaten van allerlei keurige reputaties, die den Bond langzaam maar zeker naar den on dergang trekken (het is wellicht wreed gezegd, maar het is zoo), dan zou deze klap heilzaam kunnen blijken te zijn. Wij heben verre van „revolutionnaire" neigingen, relletjes-maken ligt allerminst in onzen aard, doch wij zouden er van deze plaats af op willen aandringen, dat het bestuur van den Vrijheidsbond zijn mandaat in handen van de leden legde en dat deze zonder zinlooze en hoffe lijke, doch uitermate schadelijke accla matie-aanvechtingen een klein, jeug dig en energiek bestuur aanstelde om de zaken nu eens aan te pakken. Geschiedt dit niet, dan voorspellen wij steeds verdere afbrokkeling. Geschiedt het wel, dan achten wij een geleidelijke wederopbouw niet slechts mo gelijk doch zelfs waarschijnlijk." De M i d d e 1 b. C r t. zegt dit oordeel volkomen te onderschrijven. „Een nederlaag als De Vrijheidsbond nul geleden heeft, aldus dit blad, gedoogt niet langer het aanblijven der huidige re geering van dien bond: zulk een meerder heid voor een motie van afkeuring be hoort zij niet te overleven. Zeeland mag dat zeggen, omdat Zee land zich relatief nog voortreffelijk hand haafde als liberaal bolwerk." Duitsche pers wordt „gereorganiseerd". De voorzitter van de Rijkskamer voor Persaangelegenheden, Amann, heeft drie verordeningen uitgevaardigd, waarin de details der dagblad-uitgeverij worden ge regeld. In deze verordeningen wordt be paald, dat de eigenaars van een dagblad en hun echtgenooten hun „Arische" af komst moeten kunnen bewijzen, terug gaande tot het jaar 1800. Voorts wordt bepaald, wie geen krant mogen uitgeven; daaronder vallen alle publiekrechtelijke lichamen, maatschap pijen, coöperaties, stichtingen, alle orga nisaties bij wier stichting men van een beroep, een stand of een godsdienstige or ganisatie is uitgegaan, personen die hun „Arische" afstamming of die van hun vrouw niet kunnen bewijzen en onder nemingen, die meer dan één blad uit geven, waaronder echter niet valt het publiceeren van „kopbladen" van één krant. Het Rijk en de nationaal-socialis- tische partij zijn uitgezonderd van deze verbodsbepaling. Een blad mag ook niet zijn ingesteld op één bepaalde bevolkingsgroep, hetzij dat die confessioneel of naar beroep of belang is afgepaald. Er komen voor dit alles overgangstermijnen van 3, 6 of 12 maanden. Indien in één plaats verscheiden dag bladuitgevers zijn, die aangewezen zijn op den afzet van een hoogere oplage dan gezien de plaatselijke toestanden en ge zonde uitgeversbeginselen mogelijk is, dan kunnen een of meer van zulke be drijven worden gesloten. Havas meldt nog, dat alle katholieke en protestantsche bladen binnen drie maanden zullen worden opgeheven. Roosevelt's plannen tot bestrijding der werkloosheid. President Roosevelt heeft medegedeeld, hoe hij het crediet van ca. vijf milliard dollar, waarover hij de beschikking heeft gekreger voor de bestrijding der werk loosheid, wil besteden. De president verdeelt zijn plannen in acht groepen: lo. aanleg van wegen en het doen ver dwijnen van wegkruisingen door den bouw van viaducten; 2o. electrificatie op het platteland; 3o. kolonisatie van het platteland; 4o. bouw van goedkoope woningen in steden en op het platteland; 5o. leeningen aan openbare bestuurs lichamen; 6o. steun aan hoofd-arbeiders; 7o. aanleg van bosschen en het voor komen van erosie; 8o. uitbreiding van werkkampen Herstel der monarchie in Griekenland? Naar „Un. Press" verneemt, heeft in Parijs in het bijzijn van ex-koning George een geheime ontmoeting plaats gehad van royalistische uitgewekenen met vertegen woordigers der Grieksche regeering, waarbij besloten is, dat koning George nog voor het midden van den zomer op den Griekschen troon zal terugkeeren. De formeele uitnoodiging, om den troon weder te bestijgen, zou door leden van de in Mei of begin Juni te kiezen nationale vergadering in naam van de meerderheid van het volk aan den ex-koning gedaan worden. Eerst na George's terugkeer in Athene i zou in Griekenland een volksstemming over de kwestie van het herstel der mo narchie gehouden worden. Naar verluidt, heeft de ex-koning zich bereid verklaard de uitnoodiging even tueel aan te nemen. Men neemt aan, dat hij zijn nieuw re gime naar Engelsch voorbeeld wil vor men, d.i. constitutioneel en liberaal. Men verwacht verder, dat zijn regeering hij is, zooals bekend, een neef van den En- gelschen koning zich wat de buiten- landsche politiek betreft, naar Engeland zal oriënteeren. De aanstaande Duitsch-Engelsche vloot- besprekingen. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat de Duitsche vlootdeskundigen begin Mei naar Londen zullen komen, teneinde officieus met de Britsche des kundigen de kwesties te bespreken, welke beide landen intéresseeren, in het bijzon der de vlootbeperking. De regeeringen van Frankrijk en Italië zijn op de conferentie van Stresa op de hoogte gesteld van deze a.s. besprekin gen. „Lichtaardige griep" in Europa. De afdeeling voor volksgezondheid van den volkenbond heeft weer een rappor! gepubliceerd en naar hieruit blijkt heeft de griep dezen winter in Europa, of schoon zeer verspreid, over het algemeen geen ernstige vormen aangenomen. Het aantal dooden in de groote steden in Duitschland bereikte in de week, ein digende 23 Februari, het cijfer 253 en het aantal dooden, gedurende den geheelen winter kan vergeleken worden met dat van den, bijzonder strengen, winter van 1930—31. In Engeland had de ziekte een zeer zachtaardig karakter. In Frankrijk breidde ze zich in Januari uit over alle deelen van het land. Op het hoogtepunt van de epidemie steeeg het algemeen sterftecijfer met bijna 27 pet., boven het gemiddelde der laatste vijf jaren voor de zelfde periode. In de Vereenigde Staten was het aan tal griepgevallen dezen winter vijfmaal giooter dan anders in dit jaargetijde. De socialistische propaganda in Weenen. De revolutionaire Oostenrijksche socia listen en ook vele voormalige communis ten, die bij de nieuwe illegale socialisti sche partijgroepeering zijn aaneengeslo ten, voeren in den laatsten tijd weer een opvallend sterke propaganda. Op tal van plaatsen zien zij kans roode vlaggen te hijschen en strooibiljetten te verspreiden. Eenige dagen geleden vond men op vele wegen het symbool van sikkel en hamer geschilderd. D'e toevoerleidingen naar de stad van de Weensche waterleiding wor den door Oostmarkensche stormtroepen bewaakt. Korte Berichten. Woensdagmiddag is in de geheele provincie Brescia (Italië) een lichte aard schok gevoeld, waardoor evenwel geen schade is aangericht. In geheel Noord- Italië heeft het voorts zwaar gehageld. De officiëele cijfers betreffende de werkloosheid in Japan geven een totaal aantal van 360.750, d.w.z. een verminde ring ten opzichte van verleden jaar met 18.000. Er heerscht te Gibraltar op het oogen- blik groote droogte, welke den autoritei ten groote zorgen baart. Het gemeentebestuur heeft reeds beper kende bepalingen uitgevaardigd voor de drinkwatervoorziening. De regenval was dezen winter zoo gering, als sedert 1923 niet het geval is geweest. Uitlevering van twee Duitsche emigranten? De heer S c h a 1 k e r heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat op 23 Maart j.l. twee Duitsche emigranten door de Enschedesche politie aan de Duitsche autoriteiten te Gronau zijn uitgeleverd, ondanks hun herhaald en dringend ver zoek hen niet naar Duitschland uit te le veren? 2. Indien dit den minister niet bekend is, is Z.E. niet van meening, dat in dit geval door de Enschedesche politie is ge handeld in strijd met de door Z. E. des tijds uitdrukkelijk gedane mededeeling aan de Kamer, dat hij de politie had op gedragen, zonder zijn voorkennis en toe stemming geen hier te lande gearresteer de Duitschers naar Duitschland uit te leveren? 3. Indien vraag 2 bevestigend wordt be antwoord, welke maatregelen denkt de minister dan te nemen om de voor deze uitlevering verantwoordelijken te straffen en voor de toekomst bovenbedoelde op dracht aan de politie te doen eerbiedigen? Commissariaat voor Indische zaken. Door den Minister van Koloniën is bij' het Commissariaat voor Indische Zaken een nieuwe tijdelijke afdeeling „Crisis zaken" ingesteld. Met de leiding van deze afdeeling is belast prof. J. van Gelderen. De taak dezer afdeeling zal zijn voorbe reiding en uitvoering hier te lande van de Indische oentingenteeringen, licentiee- ringen en cultuur-restricties, alsmede van tijdelijke handels- en clearingsverdragen en -overeenkomsten. Voorts zal deze afdeeling zich bezig houden met de aangelegenheden van eco nomische samenwerking tusschen Neder land en Ned.-Indië en het houden van aanraking met de commissie van contact voor economische aangelegenheden van beide gebiedsdeelen, alsmede met econo mische documentatie en statistiek. Arbeidsbemiddeling voor jeugdige onderwijzers. De zeer geringe mogelijkheid,welke voor vele jeugdige onderwijzers in de naaste toekomst zal bestaan, om bij het onderwijs te worden geplaatst, maakt het wenschelijk dat door hen wordt getracht, in andere richting een bestaan te zoeken. De departementen van onderwijs, kun sten en wetenschappen en van sociale za ken, welke deze aangelegenheden dezer dagen onder oogen hebben gezien, vesti gen er de aandacht op, dat de arbeids beurzen hen daarbij gaarne behulpzaam zullen zijn. De organen der openbare ar beidsbemiddeling toch verleenen niet al leen, zooals nog dikwijls ten onrechte wordt aangenomen, hun tusschenkomst voor de plaatsing van handarbeiders, maar bemiddelen ook voor de z.g. intellec tueels beroepen. Een doeltreffende bemiddeling is ech ter alleen mogelijk, indien laatstbedoelde categorie zich dan ook als werkzoekend laat inschrijven, zulks te meer, wijl naar mate Over een ruimer aanbod van werk krachten wordt beschikt, de werkgevers te eerder geneigd zijn, zich tot de arbeids beurzen te wenden. Aan de voor onder wijzer opgeleide jongelieden wordt daar om aangeraden, zich, voor zoover zij al thans naar een werkkring buiten het on derwijs zoeken, bij' het orgaan der ar beidsbemiddeling in hun woonplaats te doen inschreven. De lasten van de binnenschipperlj. In 'de algemeene vergadering van de Schippersvereeniging Sohuttevaer, kwa men o.a. aan de orde een#gToot aanftal voorstellen om aan te dringen op het aanschaffen, herzien of verlagen van las ten op de binnenscheepvaart van aller lei aard, watertollen e.d. De secretaris, de heer T. P. Keyzer, hield een beschouwing, waarin hij al het te berde gebiachte samenvatte. Hij wees er o.m. op, dat op het gebied van de tolheffing verschillende wan begrippen bestaan; de ergste en meest al gemeen verbreide is, dat men eiken vaar weg beschouwt als gemaakt voor de scheepvaart. Dit is echter slechts met een betrekkelijk klein deel het geval; de Ne derlandsche wateren immers zijn voor een groot deel afwateringskanalen, natuur lijke vaarwegen, van welke slechts door de scheepvaart wordt gebruik gemaakt, omdat ze er nu eenmaal zijn. Niemand, zoo illustreerde spreker met andere voor beelden zijn opmerking, zou er aan den ken bij Lei'dschendam een sluis te bou wen in den Waterweg, die Amsterdam, Den Haag, Delft en Rotterdam verbindt, als dit alleen een vaarweg was: dan toch zou de sluis alleen maar een hindernis zijn. Spreker noemde de spoorwegen medeverbruikers van den vaarweg.om dat zij de waterwegen door de bruggen afgesloten ihoudenl De 'heer Keyzer gelooft, dat men thans aan den vooravond is van een juister berekening van lasten en rechten; want dat, moet men aannemen, beoogt immers de instelling van het verkeersfonds. In dien de verkeerscommissie inderdaad tot het meest economische vervoer wil komen, dan zal zij: zich een juist beeld moeten vormen van dat deel der kosten, dat op de scheepvaart, en dat, hetwelk op de waterschappen 'behoort te drukken Dat zal leiden tot verlichting der lasten daar waar deze het zwaarste worden gevoeld. De vergadering deelde deze zienswijze en stemde er mee in, dait het hoofdbe stuur met de verkeerscommissie contact ■zal zoeken, om in dezen geest de belangen van de schippers te dienen. Terug In den Raad. Begin Augustus besloot de gemeente raad van Enschedé een der nieuw geko zen raadsleden, den heer A. van der Horst (V. D.) niet toe te laten, aangezien zijn vrouw werkzaam was als onderwijze res aan een der o.l. scholen. Dit besluit werd door Ged. Staten bekrachtigd. De heer Van der Horst ging echter in beroep daar zijn echtgenoote inmiddels, nl. met ingang van 1 September, op wachtgeld was gesteld. Begin November werd zijn beroep voor den Raad van State- behan deld; thans is de beschikking van de Kroon afgekomen, waarbij het raadsbe sluit is vernietigd. Na acht maanden kan de heer Van der Horst dus eindelijk als raadslid zitting nemen. De N. C. R. V. vestigt zich In Utrecht. Eenige weken geleden lanceerde „D'e Standaard" het bericht, dat de N. G. R. V. plannen voorbereidde tot aankoop van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan de Mariaplaats te Utrecht. D'e N. G. R. V. is met haar omroepbe drijf reeds geruimen tijd zoekende naar een centraal punt, waar studio's en kan toren zouden kunnen worden onderge bracht. 'De decentralisatie, deels in Am sterdam, deels in Hilversum en deels in Ede, waar de N. C. R. V. eep groot ge bouw bezit, bevredigde op den duur niet meer. Het ligt dan ook in de bedoeling, om, indien er geen technische bezwaren rijzen, in Utrecht zoowel studio's als kan toren te vestigen. De onderhandelingen met de gemeente schijnen thans zoo ver gevorderd, dat binnenkort een officieel voorstel 'bij' den Raad van Utrecht zal worden ingediend. Ook bij een nadere navraag werd ons dit volkomen bevestigd. Mien wacht nog op het advies van. een deskundige technische commissie van onderzoek, die zal uitma ken of het bedoelde gebouw voor een om roepbedrijf geschikt te maken is. Luidt dit advies gunstig, dan zullen de onder handelingen spoedig tot een einde wor den gebracht. Verhooging van het mengpercentage van boter in margarine. De exportpositie van onze boter heeft gedurende de afgeloopen weken een wij ziging in ongunstigen zin ondergaan, ten gevolge waarvan de commissienoteering is teruggeloopen. De productie beweegt zich nog in stijgende lijn en heeft haar toppunt blijkbaar nog niet bereikt. Onder deze omstandigheden is een ver- Binnenland, Meer boter in de margarine. Steun aan de mijnindustrie. Het vergaan van de Leeuwerik. De export van vruchtenpulp. 25-jarig bestaan Ghr. Kweekschool Mid delburg. Buitenland. Herstel der monarchie dn Griekenland? Reorganisatie van de Duitsche pers. hooging van het mengpercentage van In ter in de margarine thans noodzakelijk. Besloten is om met ingang van 6 Mei bedoeld percentage te verhoogen van 15 tot 25 pet. Ingezonden Mededeeling. 10 cf. p. IJ] ons, THEODORUS NIEMEIJER - GRONINGEN. STEUN AAN MIJN-INDUSTRIE. De contingenteering van den steenkolen- invoer. Blijkens hat voorloopig verslag der Eer ste Kamer inzake de contingenteering van den invoer van steenkolen en stikstof- houdende meststoffen vreesden sommige leden, dat de contingenteering van steen kolen zal kunnen leiden tot verhooging van het binnenlandsche prijspeil, zoowel van industrie- als van huisbrandkolen. Deze leden zouden er dan ook bij den mi nister op willen aandringen, te zorgen, dat de Nederlandsche mijnen de prijzen niet zullen verhoogen en geen misbruik maken van de beschermde positie, waarin zij zullen komen. Andere leden betuigden hun instem ming met het voornemen der Regeering onze eigen mijnindustrie te helpen. Het voeren van nationale politiek is nu meer dan ooit noodzakelijk, niet alleen met het oog op de clearing met Duitschland, doch ook omdat onze mijnindustrie door de de valuatie van den Belgischen franc in nog grootere moeilijkheden is gebracht. Verscheidene leden koesterden de vrees, dat de contingenteering van stikstof hou dende meststoffen zal leiden tot eenzijdige bevoordeeling van de Nederlandsche pro ducenten en dat zoowel de importeurs van buitenlandsche stikstofhoudende meststoffen, alsook de Nederlandsche con sumenten daarvan het slachtoffer zullen worden. Enkele leden verklaarden, dat de prij zen van de stikstofhoudende meststoffen in ons land over het algemeen gunstig afsteken bij die in de ons omringende lan den en dat zij zich met de voorstelling, dat de consument het gelag zal moeten betalen, niet konden vereenigen. Zij acht ten het verder in 's lands belang, dat aan de Nederlandsche industrie een afzetge bied in eigen land wordt gewaarborgd. WELKE TROUW PREVALEERT? Een verklaring van Ir Musseri. Het „Handelsblad" wijdt een beschou wing aan de N.S.B.-ers Statenleden en de eed of belofte, die zij straks zullen moeten afleggen. Het blad herinnert in dit verband aan de belofte van trouw aan den leider en vraagt, welke trouw prevaleert. „Straks zullen de N.S.B.-ers in de Sta ten geroepen worden om een eed af te leggen van trouw aan de wetten van een systeem, dat zij verwerpen. Voor de zui verheid in ons politieke en staatkundige leven is het dus dubbel gewenscht, dat de waarde van zulk een eed onomstoote- lijk vaststaat. Dat het mogelijk is, dat beroeps-opruiers, als hoedanig de commu nisten in ons parlement zichzelf bijwijlen verheerlijken, door middel van een eed, welken zij in geen enkel opzicht au sé- rieux nemen, hun plaats in de volksver tegenwoordiging kunnen innemen, is een wantoestand waaraan de eerstvolgende grondwetsherziening, naar wij hartelijk hopen, een einde zal maken. Maar wie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1