JDaxear-aUerees Zorg toch voor Uzelf DONDERDAG 25 APRIL 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 173 Buitenland. Binnenland. Tïlak&v Schoon Scfup Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, b:| vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Nabetrachting. Als we nogmaals stilstaan bij den uit slag der verkiezingen in 'Zeeland., dan mag daarbij op den voorgrond worden gesteld, dat er veel is wat, gezien de om standigheden, tot dankbaarheid (kan stem men. Dat ook nu weer de A.R. partij, on tegenzeggelijk de meest bestreden partij1, met het 'grootst aantal stemmen uit de bus kwam, geeft zeker reden tot tevreden- beid. Eerlijk gezegd, we 'hadden bet an ders verwacht. Dat bet verlies bij zóó hevige politieke stormen zóó gering was, wijst er op, dat er bij deze partij een ge zonde kern is, die zich niet zoo gemak kelijk van de wijs laat brengen. De blijdschap hierover is echter niet geheel onvermengd. Als we 'dit zeggen denken we niet in de eerste plaats aan het zetelverlies door de m Zierikzee gemaakte fout, maar wel hieraan, dat terwijl stilstand reeds ach teruitgang beteekent, een kleine achter uitgang niet als onbe'teekenend mag wor den beschouwd. 'Om bij het 'grooter wor den van het aantal kiezers eenzelfde per centage te behouden, moet er vooruitgang zijn en we gingen zij het dan ook wei nig achteruit. Deze achteruitgang is niet aan Zierik zee te danken, waar ondanks de geringe kans op succes, op voorbeeldige wijze ge werkt is. Indien ergens, dan had men daar een zetel verdiend. De uitslag in den kring Sluis 'geeft mede reden tot tevredenheid. Wie het j.l. Donderdag opgenomen lijstje van de plaatselijke uitslagen bekijkt, ziet wel, dat er schier over heel de linie vooruitgang was. In den kring Tholen werd ook een goed resultaat bereikt, wat echter in hoofdzaak te danken is aan Noord-Beve land, waar onze vrienden zich kranig hebben gehouden. Op het eiland Tholen zelf was het resultaat minder bevredi gend. Het is dringend noodig, dat hier de organisatie wordt versterkt. In de andere kringen valt een lichte achteruitgang te constateeren. Wel niet verontrustend, maar toch 'groot genoeg om er niet zonder meer langs heen te gaan. De plaatselijke kiesvereenigingen en de besturen van de centrales zullen goed doen, door hieraan ernstig aandacht te schenken en waar mogelijk pogingen tot verbetering te beramen. Ten overvloede merken wij hierbij' op, dat men, bij het vergelijken van de cijfers van 1931 en 1935, zooals 'die de vorige week zijn gepubliceerd, de noodige voor zichtigheid moet betrachten. Wie dat doet zal er zich voor wachten te generali- seeren en zal gaarne aan sommige kies vereenigingen, waar een niet onbelang rijke teruggang was, toch een woord van warme hulde brengen voor wat zij deden en voor het resultaat dat bereikt werd. Terecht is er de aandacht op gevestigd, ■dat in sommige kieskringen 't aantal voor keurstemmen 'grooter was, dan we bij' de A.R. partij' gewend zijn. Op zichzelf bezien kan daartegen weinig bezwaar worden gemaakt. De op deze wijze uitgebrachte stemmen zijn niet verloren. 'Maar organi satorisch bezien is het toch niet in orde. En vooral niet wanneer vanuit een kring, waar de waarde van het organisatieleven hoog wordit aangeslagen door *n ongetee- kende advertentie voor (bepaalde candi- daten propaganda wordt gemaakt. Het is jammer, 'dat dit 'gebeurde, evenals het te betreuren is, dat dit optreden niet pu bliek werd afgekeurd. Wij gaan nu aan 't werk voor de ge meenteraadsverkiezingen, die zeker van niet minder gewicht zijn, dan 'die voor 'de staten. Diplomatieke besprekingen te Rome. Er wordt druk gewerkt aan de diplo matieke voorbereiding der Donauconfe- rentie met het doel om een principieele overeenstemming te bereiken, waardoor het mogelijk zou zijn een maximum van zekerheid voor het welslagen der confe rentie tot stand te brengen. Italië stelt een datum voor in het begin van Juni. Italië en Frankrijk zullen uit- nOodigingen zenden aan Oostenrijk, Zuid- Slavië, Duitschland, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Polen en Roemenië. Het doel der conferentie is slechts om gemeenschappelijk de eerbiediging te ver zekeren van de onschendbaarheid en de onafhankelijkheid van Oostenrijk. De kwestie der herbewapening van Oosten rijk, Hongarije en Bulgarije zou te Rome slechts aangesneden kunnen warden en slechts officieus. Een Duitsch bericht uit Rome zegt nog, dat de conferentie, naar verluidt, vermoe delijk op Maandag 3 Juni te Rome bijeen geroepen zou worden. Duitsch-Engelsche vlootbesprekingen. De volgende maand zullen te Londen vlootbesprekingen warden gehouden tus- schen Engeland en Duitschland. Naar vernamen wordt zullen de besprekingen beperkt worden tot zuiver technische kwesties. „De oorlog is er al." Bij de toelichting tot het jaarverslag van de Gunard-White Starmaatschappij te Liverpool, heeft de president commis saris Sir Percy Bates gezegd: Wij leven te midden van een ruïneuzen oorlog, die echter met andere wapenen uitgevochten wordt, dan tanks, bommen of onderzee- ers. De wapenen zijh tarieven, quota's en gedeprecieerd geld, maar de uitwerking is er niet minder verschrikkelijk om. Als wij het kind nu' maar bij zijn waren naam durfden noemen, dan zou er kans zijn dat wij een vredes- en ontwapeningscon ferentie konden beleggen, die meer succes zou hebben dan de besprekingen te Ge- nève, maar helaas durven de staatslieden nog niet te erkennen, of willen het niet toegeven, dat de oorlog al weer lang is uitgebroken Wervelstorm boven ThUringen. 'Gistermiddag heeft een wervelstorm het oosten van Thürimgen geteisterd. In het bijzonder heeft het gehucht Birkigt geleden, waar 'huizen met den grond zijn gelijk gemaakt. Er zijn geen mensc'hen- levens te betreuren. 'Om kwart voor vier, terwijl de donder rolde, is de cycloon losgebarsten om in enkele minuten zijn verwoestingswerk te doen. De bovenste verdiepingen zijn van sommige huizen afgerukt. 'Ook dorpen in de buurt hebben van den storm te lijden gehad. Maximum-prijzen in België? In parlementaire kringen verluidt, dat de Belgische regeering het voornemen koestert den minister van Economische Zaken te machtigen voor bepaalde waren een maximumprijs vast te stellen naar aanleiding van het feit dat ondanks de actie van de regeering, de prijzen een on gemotiveerde stijging vertoonen. Geheim Duitsch fonds? In een interview met de „Agence Eoo- nomique" heeft een anoniem lid van de Londensche effectenbeurs verklaard, dat er een geheim Duitsch oorlogsfonds ter waarde van 500 millioen pond sterling bestaat, dat verborgen is in Nederland, Zwitserland en de Vereenigde Staten. Duitschland gebruikt deze fondsen voor het koopen van grondstoffen voor zijn herbewapening. Het betreffende bestuurslid verklaarde tegenover de „Agence", dat de fondsen waren gevormd door over geheel de we reld marken te verkoopen. De aldus ver kregen buitenlandsohe deviezen werden door de Duitsche autoriteiten onder ge fingeerde namen bij een bank gedepo neerd. Spanje denkt niet aan devaluatie. De Spaansche minister van financiën, Zabala, heeft tegenover de pers verklaard, dat de geruchten, volgens welke de re geering plan zou hebben tot devaluatie van de peseta, zonder eenigen grond zijn. De regeering zet de financiëele en valuta- politiek voort, die ook door het vorige ministerie gevolgd is. Korte Berichten. De Andalusdsbhe vlakte wordt 'door zwermen sprinkhanen geteisterd. REORGANISATIE VAN RIJKSPOLITIE Instelling commissie van onderzoek. Bij gemeenschappelijke beschikking van de ministers van Justitie en Defensie 'S een commissie ingesteld, aan welke is op gedragen: 1. na te gaan, op welke wijze de dislo catie en de taakverdeeling van de Rijks politie ware te herzien, ten einde 1 zoo lang de gewenschte totstandkoming van een eenheidscorps nog niet heeft plaats gehad 1 een zoo doeltreffend en econo misch mogelijk gebruik van het thans nog tweeledig gezagsinstrument te ver krijgen, waarbij als richtlijn is aan te nemen, dat het militaire karakter, het welk thans meer bepaaldelijk de Kon. Marechaussee bezit, dit wapen voors hands nog in het bijzonder geschikt maakt om te worden gebruikt op plaatsen, waar krachtdadig moet worden opgetreden, met name bij onlusten en bij het beteugelen van smokkelarij en voorts ter bewaking van kunst- en andere werken, welke mede uit een Defensie-oogpunt van bijzonder belang zijn, terwijl voorts in aanmerking zal moeten worden genomen de door art. 225 van de Gemeentewet geopende moge lijkheid van overneming der gemeente lijke politiezorg door de Rijkspolitie; 2. na te gaan, op welke wijze tusschen de beide deelen van de Rijkspolitie zijnde de Kon. Marechaussee en de Rijks- veldwacht tot een nauw verband en een vruchtdragende samenwerking kan worden gekomen, waarbij het verkrijgen van eenheid, in den vorm van één korps Rijkspolitie wordt gesteld als einddoel, hetwelk spoedig ware te bereiken. Tot voorzitter van deze commissie is benoemd Mr Dr J. Donner, oud-minister van Justitie. DE INDISCHE FINANCIEN. Een tekort van f 82 millioen. Blijkens een overzicht over den toe stand van de landsfinanciën over 1934, opgenomen in het Economisch Weekbl,", is de voorloopige uitkomst over het ai- gel oopen jaar als volgt: gewone landsuitgaven f 349 millioen bij een raming van f 376 millioen; gewone ontvangsten f 267 mill, bij' een raming van f295 mill. Het tekort bedraagt dus f 82 millioen bij' een raming van f 81 mil lioen. In deze voorloopige uitkomsten zijn Ook opgenomen de uitgaven en ontvangsten in verband met het bijzonder uitvoerrecht op bevolkingsrubber. Sedert 1930 bedroe gen de nadeelige saldi achtereenvolgens f 85 millioen, f 102 millio'en, f 140 mil lioen, f 124 millioen en f 82 millioen, of in totaal f 533i millioen. Het overschot op den buitengewonen dienst over het jaar 1934 was bijna f20 millioen meer dan geraamd was. In verband hiermede bedraagt het tekort over den geheelen dienst voor 't afgeloopen jaar f 54.100.000 tegenover een raming van dit tekort 'op f 72.300.000. WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING. Een adres van N. V. V. en R.K. Werk liedenverbond. De besturen van het N.V.V. en van het R.-K. Werkliedenverbond in Nederland hebben een adres gericht tot de regeering, waarin zij zeggen, dat zij met ernstige bezorgdheid kennis hebben genomen van het feit, dat de werkloosheid in ons land zeer groot blijft en de laatste maanden zelfs een omvang heeft bereikt, die groo ter is dan in eenig voorafgaand jaar. Zij achten het daarom zeer te betreuren, dat de door de regeering in 1934 voor gestelde en door het parlement aanvaar de voorstellen betreffende de financiering en uitvoering van werkverruiming als middel ter bestrijding van de omvangrijke werkloosheid tot nu toe zoo weinig ge volg hebben gehad. Volgens beschikbare gegevens is op dit oogenblik, krachtens het 60 millioenplan 20 millioen voor de uitvoering van wer ken toegezegd, doch van al deze werken is slechts een betrekkelijk klein aantal thans feitelijk in uitvoering. Adr. verzoeken de regeering daarom dringend de uitvoering van het 60 mil lioenplan te bespoedigen, maar bovendien aan de werkverruiming belangrijke uit breiding te geven. Dit klemt des te meer, omdat het aan tal werken, dat de laatste jaren voor reke ning van particulieren en de overheid is uitgevoerd, voortdurend kleiner is gewor den. Ook de bouw van arbeiderswoningen is zeer sterk verminderd. Door werkverruiming, vooral wanneer deze er mede op gericht is, grondstoffen en materialen van de Nederlandsche in dustrie te gebruiken, kan tevens indu- striëele opleving worden bevorderd. Door de verminderde uitvoering van openbare werken, die de laatste jaren door zeer veel gemeenten wordt toegepast, blijven elk jaar meer objecten onuitge voerd en ontstaat een achterstand, die op den duur onhoudbaar wordt en die te eeniger tijd toch zal moeten worden ingehaald. Adr. vinden het daarom zeer wensche- lijk, nu de prijzen van de materialen laag en de arbeidskrachten in overvloed aan wezig zijn, de eventueele achterstand op dit gebied door werkverruiming in te halen. Notariaat. Bij Kon. besluit van 23 April is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats de gemeente Don gen, P. J. Buysrogge, candidaat-notaris te Breda. De regeering en het weer. In de N. R. Grt. schrijft een inzender het volgende niet onvermakelijke stukje: „Is er niet iets onbegrijpelijks in het feit, dat noch de communisten, noch de N. S. B. aan het ministerie-Colijn de schuld hebben gegeven van het slechte weer van den laatsten tijid? Men heeft daar blijkbaar niet aan gedacht. En toch zöu dat zeker niet absurder geweest zijn dan zoovele andere beschuldigingen van onmacht, 'onwil, onbekwaamheid, zorge loosheid, enzoovoort, aan dat bekende adres! Waarom beloven die partijen eigenlijk niet „altij'd mooi, groeizaam weer". Het papier is geduldigl" Ge voelt U ellendig, Ge lijdt aan hoofd pijn en vermoeidheid, dat komt omdat Uw «pij svertering niet meer normaal werkt. Altijd gehaast, naamt Ge niet den tijd voor Uzelf te zorgen. Ge waart onregelmatig met Uw maaltijden en met Uw stoelgang, dat wreekt ziqh nu. Vergiftige afval-stoffen hoopen zich in Uw darmen op en maken U zoo moe en mat, zoo hangerig en pafferig. Maak „Schoon Schip'' met de nieuwe vinding van Apotheker Dumont„Laxeer- Akkert j es", wel ke naast laxeerende plantaardige stoffen bovendien bestanddeelen bevatten, die een gunstige wer king hebben op geheel Uw ge stel, zoodat Gij weldra weer gezond en „verjongd" gevoelt. Per 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar» Melkverkoop als nevenbedrijf. De Crisis-Zuivel-Centrale heeft bepaald, dat aan kruideniers en andere bedrijven, voor welke de verkoop van melk en melk producten een nevenbedrijf vormt, op aanvrage een vergunning kan worden verleend, uitsluitend geldig voor denver koop van gesteriliseerde, verpakte, als consumptiemelk aangewezen melkproduc ten, met uitzondering evenwel vein melk, waaronder ook flesschenmelk. Stoomvaart-Mij „Nederland". De bedrijfsresultaten van de Stoom vaart-Maatschappij „Nederland" over het afgeloopen jaar waren, blijkens het jaar verslag, onbevredigend. Wel is waar viel in enkele vaarten eenige toeneming van het verkeer te constateeren, doch de in komsten waren geenszins daaraan even redig. Het tekort beloopt f5.890.000, dat gedekt wordt uit verschillende reserves. Nederlandsche spoorwegen. De geschatte ontvangsten van de maand Maart 1935 waren in totaal f7.565.400. Totaal ontvangst van 1 Januari af f23.224.800 (v. j. f27.812.423). Gemiddeld aantal kilometers in exploitatie van 1 Ja nuari af 3575 (3629). Dus ontvangst per dagkilometer f72.19 (85.16). De geschatte ontvangsten over Maart bedragen f 1.665.100 minder dan over de zelfde maand van 1934. Een bedrag van ruim een half millioen gulden komt hiervan voor rekening van het reizigersvervoer en ruim een millioen voor rekening van het goederenvervoer. Wat het reizigersvervoer betreft is er rekening mede te houden, dat Paschen in 1934 op 1 en 2 April viel, waardoor een deel der Paasch-ontvangsten ten goede kwam aan Maart. De oorzaken van den groot en achteruitgang in ontvangsten zijn overigens welbekend: steeds slechter wor dende tijden en felle auto-concurrentie. De Duiische communisten in het Fort Honswijk. De vijf Duitsche communisten, die Dinsdag uit het Huis van Bewaring te Amsterdam naar het fort Homswij'k wer den overgebracht, zullen hier zeer waar schijnlijk maar kort blijiven. Zij hebben medegedeeld, het werkkamp in deze af gelegen streek „unheimlich" te vinden, zöodat zij liever uit ons land zullen ver dwijnen. Er is zelfs sprake van dat zij dezer dagen reeds op vrije voeten zullen worden gesteld. De evenredige vrachtverdeeling. In de 'gehouden jaarvergadering van de schippersvereeniging „Schuttevaer", werd een voorstel-M aassluis, om aan te dringen op opheffing van de wet op de evenredige vracht verdeeling met 'het oog op de kleine schepen, die te veel concurrentie van 'het verkeer te land ondervinden, om een behoorlijk bestaan te kunnen leveren aan schippers, met groote meerderheid verworpen. De voorzitter van den Algemeenen Schippersfoond, had er vóór de verwer ping op' gewezen, dat deze wet niet beant woordt aan de verwachtingen, daar zij geheel verkeerd ten uitvoer wordt gelegd. De uitvoerders (behartigen nu niet in de eerste plaats de belangen der bin nenschippers. Zij toch zijn ver vreemd van hun persoonlijke relatie met den bevrachter; een wijziging in de uit voering is noodzakelijk; er moet een groo- tere uniformiteit komen. Binnenland. Reorganisatie der rijkspolitie. Loonbijslag in bet tuinbouwbedrijf. Afscheid Ir v. d. Plassche. Buitenland. Diplomatieke besprekingen te Rome. Duitsch-Engelsche vlootbesprekingen. Er is verder van de vergadering uit aangedrongen op bet aan banden leggen van het vervoer per vrachtauto met ver mindering van de autonomie der be vrachtingscommissie en het uitschakelen van de kleine schepen in de uitvoering van de vrachtiverdeelingswet. Het voorstel-B r e s k e n s, behelzende het niet doen uitsluiten van het binnen- landsch vervoer op den 'Rijn wat betreft de uitvoering van de wet op de even redige vrachtverdeeling, werd zonder 'be spreking aangenomen. De voorstellen-iS t. Philips 1 an d en Zwolle om aan te dringen op het zoo danig samenstellen van de (bevrachting® commissie, dat stipte naleving van de we op de evenredige vrachtverdeeling is ge waarfoorgd, om alle vaste relaties te doen vervallen, en om de wet zoodanig te doen wijzigen, dat de mogelijkheid om bij on- eenigheid een beroep te kunnen doen op den minister als hoogste instantie, wer den in zooverre aangenomen, dat „Schot- tevaer" zich uitsprak voor zuivering van het relatiestelsel en het vergrooten van den invloed van de schippers op het sa menstellen der bevrachtingscommissie. Het voorstel-P a p e n d r e c 'h 't om het daarheen te leiden, dat bij de a.s. bie tencampagne het vervoer van bie tensuiker en pulp niet meer in relatie wordt vervoerd, doch over de beurtlij,n wordt bevracht, zal de aandacht van het bestuur hebben. Op voorstel van1 den voorzitter werd het bestuur opgedragen meer aandacht te wijden aan zaken betreffende verbin dingen naar België, 'dit naar aan leiding van een voorstel-Bresfcens om aan schippers aldaar gelegenheid te geven in lichtingen te verkrijgen omtrent de 'beurt- lijn. 'De af'deeling Enkhuizen, die aan vankelijk een motie had voorgesteld, waar in de vergadering den minister van Wa terstaat zou verzoeken maatregelen te nemen tot herziening en verbe tering van de wet op de Even redige Vrachtverdeeling in verband met de maatschappelijke positie van de binnenschippers, heeft deze aan het hoofdbestuur overgelaten ter behar tiging. Bond voor Geref. Jeugdorganisaties. Woensdag werd te Utrecht door >boven genoemden Bond de 23e jaarvergadering gehouden onder leiding van dhr J. G. Francken, die de uit alle deelen van het land opgekomen leidsters en leiders 'har telijk verwelkomde. Aan Prof. G. G. Aal- 'ders, die wegens ongesteldheid verhin derd was, werd een telegram gezonden. In de morgenvergadering werd breedvoe rig beraadslaagd over een voorstel tot contributie-verlaging wat daarna werd ingetrokken. In het 'bestuur werden her kozen Prof. Dr G. G. Aalders mej. A. C. van 'Oversteeg en de heer Gbr. de Bruin. In de middagvergadering refereerde Dr W. H. 'Gispen te Delft over: „De waarde van het Oude Testament", waarop een drukike bespreking volgde. Door Ds J. G. A. van 'Loon te Purmerend, werd een op wekkende rede gehouden .getiteld: „Uw namen geschreven in de hemelen". Verbetering afwatering in Oost Z.-V1. Op Dondei'dag 2 Mei a.s. zal de minister van sociale zaken, Dr J. R. Slotemaker de Bruine, op het terrein, gelegen aan de brug bij het uit wateringskanaal nabij het gehucht Othene onder de gemeente Zaamslag, de eerste spade in den grond steken voor de wer ken tot verbetering van de afwatering in het Waterschap Hulster en Axeler Ambacht Middelburg. Rattenver del ging. Tot beden is de Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst op desbetreffend verzoek van particulieren, steeds tegen betaling van de desbetreffende kosten overgegaan tot ver delging van ratten in woningen of op erven. Ook al beliepen die kosten nim mer hoo'ge bedragen, toch waren omwo nenden, hoezeer door den 'dienst daartoe aangespoord in talrijke gevallen niet tot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1