Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws Rechtszaken *v Neem 'n AKKERTJE <r een tweedeling met akte aan de openbare lagere school, bracht netto ruim f 360 op. 's-Gravenpolder. De collecte voor het Nationaal Koningin-Moeder Herden- kingsfonds alhier heeft opgebracht f 46.50, Ter gelegenheid van haar 12V«- jarig bestaan heeft de Burgerwacht alhier een Prov. schietwedstrijd uitgeschreven voor Burgerwachten, Bijz. Vrijwilligen Landstorm, Politiecorpsen en Schietver- eenigingen. De wedstrijd werd Zaterdag met een toespraak door burgemeester van Meerendonk geopend, waarna hij ook het eerste schot loste. Uitslagen: Korps K. S. O.: Ie B.W. Nisse, 276 punten; 2e Pro Patria, 's-H. Arendskerke 275; 3e B.W. 's-H. Hen drikskinderen 274 p.; 4e Frank van Bor- selen, 273 p.; 5e B.W. 's-Gravenpolder 271 p. Korps Buks: le Frank van Borselen, 469 p.; 2e B.W. 's-Gravenpolder, 466 p.; 3e Pro Patria, 's-H. Arendskerke 465 p.; 4e B.V.L. 's-Gravenpolder 443 p. Personeele baan: L. van Liere Lz., 's- Gravenpolder 60 p.; P. J. Bos, Nisse, 59 p.; Jobs, van Oosten, Driewegen 59 p.; M. Slabbekoorn, Nieuwdorp 59 p.; M. Bos, Nisse 58 p.; J. Weststrate, 's-H. Arendskerke 58 p.; P. Butler, 's-Heer Arendiskerke 58 p.; C. van Liere Mz., 's- Gravenpolder 58 p.; L. G. Hubregtse, 's- Gravenpolder 58; L. P. Moeleker, 's-Gra venpolder 57 p.; L. Maas, Borselen 57 p.; P. Karelse, Borselen 57 p. Vrije Baan K. >S. 0.: 1. Johs op 't Hof, 's-Gravenpolder, 178 p.; 2. Jac. Klooster man, 's-H. Hendrikskinderen 177 p.; 3. Johs van Oosten, Driewegen, 177 p.; 4. M. H. van Liere, 's-Gravenpolder 176 p.; 5. Jac. Westrate, 's-H. Arend.sk. 176 p.; 6. N. Moerman, NieuwdoTp 176 p.; 7. G. J. Bos, Nisse 175 p.; 8. P. Kloosterman, Nisse 174 p.; 9. P. Brasser, Arnemuiden 174 p.; 10. G, J. Moeleker, 's-Graven polder 173 p. Vrije Baan Buks: 1. C. J. Bos, Nisse 294 p.; 2. J. Moeleker, 's-Gravenpolder 294 p.; 3. A. Driesprong, 's-Gravenpotder 294 p.; 4. M. Kole, 's-H. Arendskerke 294 p.; 5. P. Brasser, Arnemuiden 293 p.; 6. B. Tramper, 's-Gravenpolder 289 p.; 7. J. Rottier, Borselen 289 p.; 8. J. van Safaben, Borselen 288 p.; 9. Jac. Westrate 's-H. Arendskerke 287 p.; 10. G. J. Moe leker, 's-GravenpoTder 285 p. Eere-baan K.S.O.: J. van Oosten, Drie wegen 58 p.; M. H. van Liere, 's-Graven polder 57 p.; Jac. Westrate, 's-'H. Arends kerke 57 p. Eere-baan Buks: M. Kole, 'sJH. Arends kerke 99 p.; J. Moeleker, 's-Gravenpolder 95 p. Hoogste koTpsschutter K.S.O.: G. Bos, Nisse 60 p. Hoogste korpsschutter Buks: B. Tram per, 's-Gravenpolder 97 p.; L. Maas, Borselen 97 p. Schore. Maandagmiddag kwam bij het passeeren van de spoorwegbrug te Vlake het ijzeren sleepscbip van de Transport- maatschappij „Rotterdam", gezagvoerder van M., zoodanig met het remmingswerk in aanvaring, dat deze werken ernstig werden beschadigd. Nadat de schade was opgemaakt, kon bet schip de reis voort zetten. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Biggekerke. Dinsdag vergaderde onder voorloopig voorzitterschap van den 'bur gemeester L. Simonse de nieuw opge richte etierenvereeniging „De Verwach ting"'. Aanwezig waren 17 leden, die een totaal van 71 koeien voor de vereeniging hadden opgegeven. Als definitieve be stuursleden werden gekozen de heeren A. de Voogd, P. Lamport Jzn., E. de Korte, J. Lampert Pz. en Ant'h. Janse. Verder werd een aankoop-coimmissie 'benoemd van drie leden. Ritthem. Het kasteel Ramme- kens voor het publiek geslo- >t e n. Door zijn eenzaamheid is het oude fort een geschikte broedplaats geworden van vele watervogels, die in het lange gras boven op het fort of in het riet van de binnengracht daarvoor een goede plaats vinden. Om de vogels te beschermen is daarom van rijkswege 'bepaald, dat bet fort tot 30 Juni niet door het publiek mag wor den bezocht. Deze maatregel is met het oog op de bescherming dier vogels toe te juichen, daar door het afnemen van de nabij ge legen schorren aan het Sloe de gelegen heid tot broeden veel is verminderd. De muziekvereeniging „'Oefening na den Arbeid" 'hield op den tweeden en den derden Paaschdag in de school een bazar tot steun van het fonds tot het aanschaf fen van nieuwe instrumenten. Op Paasohmaandag werd de bazar ge opend door den heer 'burgemeester P. W. ter Haar, eere-voorzitter van de muziek vereeniging. Hij memoreerde in zijn ope ningswoord de oprichting van het corps in 1905. In de mobilisatiejaren heeft het 3 jaar stil gelegen. Onder leiding van den tegenwoordigen directeur den heer P. Meijer® zijn 'de muzikale vorderingen zoo danig toegenomen, dat de vereeniging in den Provincialen Zeeuwschen Bond op geklommen is van de 4de afdeeling tot de eere-afdeeling, een prestatie, die waar- deering verdient. Moge deze waardeering blijken uit een gxoote opbrengst van den bazar. Nadat het corps het Wilhelmus en een opgewekte marsch had gespeeld, begon de verkoop van de vele uitgestalde goede ren. Ook de attracties ontbraken niet. Bruinisse. In de Zaterdagnamiddag gehouden Raadsvergadering werd mede- deeling gedaan, dat de Minister van Soc. Zaken goedkeuring heeft verleend aan de bedijking van het Zuiderschor, uit te voe ren in werkverschaffing, tot 31 Aug. '35. Verder van een brief van den Direc teur ?ler Directe belastingen te Breda, dat er geen aanleiding bestaat om te bevor deren, dat de gemeente Bruinisse (Zijpe) wordt aangewezen als los- en laadplaats voor den uitvoer van ajuin. Van een schrijven van den Min. van Economische Zaken inhoudende, d a t d e toestand in het mossel- en oester bedrijf de volle aan dacht van Z. Exc. heeft, en dat een nieuwe regeling binnen enkele weken in het Staats blad zal v e r s c h ij1 n e n. Van een schrijven van den Min. van 'Soc. Zaken, inhoudende, dat Z. Exc. be reid is tegemoet te komen in de kosten van het overzetten naar en van Anna Jacoba-Polder van de werk'loozen. 'Op voorstel van Ged. Staten wordt het aantal opcenten op de Fondsbelasting be paald op 75. 'De voorzitter deelt mede, dat voor de betrekking van boofd der o.l. school zich 4 sollicitanten hebben aangemeld. Voetbal. Wemeldinge. Voetbaluitslagen van Maandag. Wemeldinge 2Goes 4 13. Wemeldinge 1lerseke 1 4—3. bij Rheumatische pijnen, Spierpijn enz. DE VERKOOP VAN NEDERLANDSCHE SCHEPEN. In antwoord op de vragen van bet Tweede Kamerlid, den beer Brautigam, in verband met onderhandelingen over den verkoop van een 20-tal Nederlandscbe koopvaardijschepen naar bet buitenland en betreffende het verleenen van steun van regeeringswege aan de koopvaardij, heeft Minister Steenberg he medegedeeld, dat de wijze, waarop de steun aan de 'koopvaardij zal worden ver leend, zal blijken uit de toelichting tot den post, welke op de rijksbegrooting voor 1935 suppletoir zal worden aangevraagd, nadat bet algemeen bezuinigingsontwerp de Staten,-Generaal zal hebben bereikt. Het ligt in de bedoeling, de regeling met terugwerkende kracht van 1 Januari 1935 af toe te passen. Wat den verkoop van een 20-tal koop vaardijschepen betreft, merkt de minister het volgende op. De verkoop van 14 dezer schepen staat thans reeds vast, terwijl de onderhande lingen ten aanzien van 7 schepen nog worden voortgezet. D'eze 21 schepen zijn: 7 schepen, ouder dan 20 jaar, met een inhoud van 25720 b.r.t.,, 13 schepen van 1020 jaar oud, met een inhoud van 57.401 b.r.t., 1 schip, 6 jaar oud, met een inhoud van 2.864 b.r.t., te zamen met een inhoud van 85.985 b.r.t. Verscheidene van deze schepen lagen reeds geruimen tijd op. Indien België buiten beschouwing gela ten wordt, is de achteruitgang der ton nage van Nederland door sloop en ver koop naar het buitenland het grootst van alle zeevarende naties. Van 30 Juni 1931 t. m. 1 April 1935 aangenomen dat alle 21 schepen worden verkocht is de Nederlandscbe vloot, inclusief de schepen met Nederlandsch- Indische zeebrieven, afgenomen van 3.118.170 b.r.t. tot ca. 2,537.000 b.r.t., een vermindering van 19 pet. 30 Juni 1914 was de Nederlandscbe vloot nog 1.472.000 b.r.t. Daar hoofdzakelijk schepen met Neder- landsche zeebrieven werden verkocht, is dit gedeelte der vloot in het onderhavige tijdvak met een iets hooger percentage verminderd (c.a. 23 pet.). In verband hiermede kan het percentage voor de z.g. „home"-vloot op c.a. 25 pet. worden ge steld. Het aandeel van Nederland in de we reldtonnage bedroeg in 1914 3.3 pet., in 1934 was dit 4.4 pet., terwijl dit aandeel thans c.a. 3.8 pet. bedraagt. Hieruit blijkt dat het Nederlandscbe aandeel in de we reldtonnage ook thans nog boven dat van 1914 ligt. De vloot kan in haar huidigen omvang zeker nog ruimschoots voldoen aan de vervoereischen, welke aan haar kunnen worden gesteld op grond van Nederlands positie in het wereldverkeer. Er zal ech ter voor gewaakt moeten worden, dat de po'sitie van dat deel der nationale scheep vaart, dat als een vitaal belang voor de Neder landsche volkswelvaart moet wor den aangemerkt, niet aangetast wordt. De voorgenomen steunmaatregelen zullen hiertoe kunnen bijdragen. De minister acht het uitvaardigen van een scheepsuitvoerverbod o n g e - wenscht, mede in verband met de ver strekkende gevolgen, die uit zulk een maatrgel zouden voortvloeien. Ghr. Geref. Kerk. Bedankt voor Bussuim-Naarden, S. y, d. Molen te Rotterdam (C.). Geref. Gemeenten. Beroepen te Terneuzen, M. Heikoop te Utrecht. Evang. Luthersche kerk. Bedankt voor Apeldoorn-Doesburg, V. Schmidt te Schiedam. Doopsgezinde 'Gemeenten. Aangenomen naar Sappemeer, B. Du- four te IJlst. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Rotterdam, A. T. W. de Kluis te Vlissingen. Naar Sittard, J. M. Snethlage te Appelscha. Bedankt voor Harderwijk, G. J. van der 'Graaf te Nijkerk. Geref. Kerken. Beroepen te Onnen, A. Kuiper, can'd. te Zuidwolde. Aangenomen naar Wissenkerke, Dr W. H. van Zuylen, thans hulppred. aldaar. Bedankt voor Winterswijk, M. Bouke- ma te Leidschendam. Voor de Leek, J. Dijk te Seffingen. De Unie „Een Schoei met den Bijbel". Onder presidium van Dr K. Dijk van 's-Gravenhage kwam de Unie „Een School met den Bijbel" 'gister te Utrecht in 57e jaarlijksche algemeene vergadering bijeen. In zijn openingsrede herinnerde de voorzitter aan de tijden, waarin het ge boorte-uur van de Unie sloeg. De gedach tenis aan het verleden kan ons waarschu wen voor gevaren in het heden, gevaren die juist door de zich verscherpende ma laise op velerlei gebied hoe langer hoe sterker dreigen. Daar is o.a. het gevaar dat in den storm der meeningen het Christelijk 'karakter van de school min of meer verbleekt. De genomen bezuini gingsmaatregelen moeten billijk beoor deeld en die billijkheid ga dan gepaard met getrouwheid in het waken voor onze in langen strijd bevochten vrijheid. Tot waakzaamheid is alle reden. Het aftredende bestuurslid, j'hr mr H. A. M. v. Asch van Wijck te Doorn werd herkozen. Nadat in de morgen vergade ring over de propaganda-actie van de Unie was gerapporteerd, werd de bijeen komst gesloten. In de middagvergadering trad als refe rent op dr S. O. Los, em.-pred. te Den Haag, met het onderwerp: „De School met den Bijbel en het Koninkrijk Gods". Bedreiging van een bur gemeester. De Tweede Paaschdag is voor den burgemeester van het Bildt (Fr), den heer I oppinga, en zijn huisgenooten minder aangenaam geweest. Omstreeks één uur passeerde de ongeveer 50-jarige werkman R., wonende te St. Annaparo- chie, dreigend met gebalden vuist en on der den uitroep: Ik zal je vermoorden. Eenigen lijd later kwam R. terug, de fiets werd op het bruggetje voor de burgemees terswoning geplaatst en R. ging naar de deur, waaraan hij rammelde. De burgemeester deed persoonlijk open en hoorde dat R. hem wenschte te spre ken, waarbij de laatste gelast werd, zich van het erf te verwijderen. Dit bevel werd echter niet opgevolgd. Integendeel, R. haalde een gummistok voor den dag en nam een dreigende houding aan. De burgemeester evenwel greep de op- geheven hand met het gevaarlijke wapen en ontwrong dit aan R. Daarna ontstond een worsteling, waarbij R. op den grond werd geworpen. De burgemeester verwijderde R. van het erf, waarbij de aanvaller weer op den grond viel en door den burgemeester met de knie -op de borst in bedwang werd ge houden. Mevrouw Poppinga had inmid dels de buren gehaald en met behulp van dezen is R., die intusschen tot kalmte was gekomen, naar de marechausseekazerne gebracht. Van een en ander is proces-ver- baal opgemaakt. Schippersvrouw ver dronken Maandagavond was te Zwolle de 54-jarige schippersvrouw J. de B., huisvrouw van B. op visite geweest op een buurschip. Bij het terugkeeren naar haar eigen schip is zij te water geraakt. Eerst een kwartier later werd zij vermist. Haar lijk is opgehaald. Langdurige po gingen om de levensgeesten op te wekken, mislukten. D o o d e 1 ijl k e v a 1. Te Amster dam is Zondagmiddag een meisje van dertien jaar door onvoorzichtigheid uit de vierde verdieping van een huis geval len. In zeer ernstigen toestand is het kind naar het Gasthuis vervoerd, waar het is bezweken. Boerder ij1 brand. Zondag voormiddag brandde door onbekende oor zaak de boerderij van den landbouwer P. v. d. Berg te Mookhoek in de gemeente Strijen geheel af. Vijftien melkkoeien, zeven werkpaar den, een veulen en een houd kwamen in de vlammen om. De landbouwer was met ziju vrouw en dochtertjes naar de kerk te 's Gravendeel. Op de boerderij was dien morgen niemand aanwezig. Nederlandscbeautobus in België verongelukt. Maan dagochtend is een autobus uit Venlo, waarin 28 personen, die een bezoek had den gebracht aan het bedevaartsoord Beauraing, tengevolge van het breken van den stuurstang, te Antou bij Andenne in de provincie Namen, op een telegraafpaal gereden en vervolgens gekanteld. Twaalf passagiers liepen min of meer ernstige wouden op. Een tienjarig meisje, dat ver schillende ribben was ingedrukt, en drie andere personen moesten naar een zie kenhuis warden overgebracht. Verschei dene andere reizigers, die minder zware verwondingen hadden opgeloopen, zij'n tc Andenne door een dokter en een apothe ker behandeld. Inbraak te Enschedé. Tijdens de te Enschedé gehouden kermis is ingebroken in den salonwagen van den carousselexplodtant Janvier, waarbij f 800 is ontvreemd. De inbreker® zijn buitenge woon brutaal te werk gegaan, daar de salcnwagen vlak achter de caroussel stond naast de machine, waarbij voort durend een machinist aanwezig was en duidelijk te zien van eenige banken af. die in kermistijd steeds dicht bezet zijn. Toen de kermis op haar drukst was, hebben de inbrekers een ruit van een c.M. dikte in den salonwagen stukgeslagen, waarna het slot van binnen geopend kon worden. Na een kast gefarceerd te hebben, zijn zij met den inhoud van drie geldkistjes verdwe nen. Oude dame aan brand wonden overleden. Op den eer sten Paaschdag heeft in Den Helder een vrij ernstige brand gewoed in een perceel aan de Binnenhaven, bewoond door de familie de Wijn. Omstreeks half twaalf bemerkten voorbijgangers, dat er uit het huis rook kwam, terwijl zij zwak hulp geroep hoorden. De deur van de woning werd ingetrapt. In de gang vonden zij het met brandwonden overdekte lichaam van de vijf en zeventigjarige bewoonster mevr. de Wijn. De oude dame was alleen thuis; haar man en dochter waren naar de kerk. De toestand van de bejaarde dame was zeer ernstig. Het onderlijf, de beenen en het gezicht waren met ernstige brand wonden overdekt. Met een ziekenauto is zij naar het hospitaal vervoerd waar zij 's nachts is overleden. Bureau uit huis gesleept. Gedurende de Paschen is des nachts in gebroken bij den bakker S. te Urk. Toen de bakker opstond ontdekte hij, dat de deuren van zijn woning open stonden. Hij stelde onmiddellijk een onderzoek in en kwam tot de ontdekking, dat zijn heele schrijfbureau uit zijn kantoortje verdwe nen was. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie, welke met behulp van eenige burgers op zoek ging. In een hoekje ach ter een paar huizen werd het meubel stuk gevonden. Alle brieven en bescheiden van den bakker lagen op den grond ver spreid maar geld had men er niet in gevonden. Daar er eenigen tijd geleden ook een poging tot inbraak gedaan was, bewaarde de bakker zijn geld des nachts in de slaapkamer. Van de daders heeft men nog geen spoor. (Tel.) Oplichter gevat. Eenigen tijd geleden werden enkele R.-K. geestelijken te Tilburg de dupe van een geraffineerd oplichter. Deze laatste maakte er zijn werk van R.-K. pastories te bezoeken. Aan den geestelijke, die hem te woord stond, deed de man dan een aandoenlijk ver haal van de ellende, waarin hij verkeerde. Hij zeide van huis uit protestant te zijn, doch er veel voor te voelen katholiek te worden. Maar, deze sympathie voor het katholieke geloof was hem noodlottig ge worden, want, zoo zeide hij, zijn protestant- sche familieleden ontzegden hem nu allen steun. De man deed zijn verhaal blijkbaar zoo natuurlijk, dat meer dan één geeste lijke zich er toe brengen liet den man eenig geld toe te stoppen. De man vertrok dan, na hartroerende dankbetuigingen om... in een andere pas torie zijn poging te herhalen. Ook in Breda haalde de man dezelfde trucs uit. Intusschen had de commissaris van politie te Tilburg zijn opsporing ver zocht in het Algemeen Politieblad en dezer dagen kon te Nijmegen waar hij op dezelfde wijze aan den kost trachtte te komen, de man worden ingerekend. Kind verdronken. Zondagmid dag is een 7-jarig zoontje van den heer V. te Onderdendam in het Boterdiep ge raakt en verdronken. Het kind zat achter op de fiets van een oom, den heer D. te Niezijl, die te water is geraakt. Hijzelf kon spoedig op den kant komen, maar het kind was in de diepte verdwenen. Na ongeveer een half uur dreggen haalde men het lijkje op. Auto tegen een boom gere den. Een ernstig auto-ongeluk vond plaats op den rijksweg BredaTilburg onder Dorst. Een auto uit Eindhoven, waarin zes personen waren gezeten, slip te en reed in volle vaart tegen een boom, waarbij de wagen aan één zijde totaal werd ingedrukt. Van de zes inzittenden werd mevrouw G. uit Eindhoven zwaar aan het hoofd gewond. Tengevolge van het breken der ruiten kregen de overige personen snij- wonden aan hoofd en handen. Spelend kind doodgereden. Gisterenmiddag is op den Keizerweg te Groningen voor de ouderlijke woning het vijfjarig dochtertje van de familie v. d. Ley, dat daar aan het spelen was, door een passeerende auto overreden en op slag gedood. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. Verdronken. Gisterenmiddag is het vierjarige zoontje van de familie W. te Vreeswijk, in den Vaartschen Rijn ge vallen en verdronken. De misdadiger, die er niet was. De rust in Oostelijk Noord-Brabant waar men sinds Vrijdag j.l. in groote be zorgdheid verkeerde wegens het feit, dat de, tijdens een schietpartij met de politie te Oss, ontsnapten Duitscher in de bos- schen bij Herpen zou rondzwerven, is teruggekeerd. Niet, omdat de zwaar ge wapende misdadiger gevangen is geno men, maar omdat thans is gebleken, dat de man er in het geheel niet is en waar schijnlijk ook niet geweest is. Men heeft namelijk kunnen vaststellen, dat de man, die telkens op zoo geheim zinnige wijze uit de bosschen te voor schijn kwam, en den passeerenden dorps bewoners den schrik op het lijf joeg, een inwoner van Oss was, die geestelijk niet geheel normaal is en van tijd tot tijd bij nacht en ontij pleegt rond te zwerven. De verhalen over bedreigingen met een revolver, moeten op rekening van de fan tasie van de dorpsbewoners geschreven worden. Intusschen is een groote politie macht vier dagen en nachten op de been geweest en hebben de mannen ook ge durende de Paaschdagen een inspannen- den dienst te vervullen gehad. De voort vluchtige Duitscher blijft met dit alles onvindbaar. Verzet tegen crisis-con trole. De ambtenaren van de crisiswet- ten 'genieten in de omgeving van Nieu- werbrug weinig medewerking van de vee houders. Integendeel stuiten zij menig maal op verzet. Thans weer moest een controleur der veecentrale 'de assistentie van de rijks- veldwacht inroepen tegen den veehouder 0., die hem de toegang weigerde. Op de vordering van den rijksveldwachter om toegang te verleenen, reageerde 0. door onder het uiten van vreeselijke bedreigin gen met een hooivork 'gewapend op den politieman af te stormen. De zoo plotse ling bedreigde veldwachter trok zijn re volver en loste een sc'hot, dat den vee houder in het been trof. Nadat de weerspannige veehouder door een dokter was verbonden en voor zijn verzetpleging geverbaliseerd, kon do con trole ongehinderd plaats vinden. AANKONDIGING VAN VERGADERINGEN ENZ. TE GOES. April. 24 Tentoonstelling van door werkloozen vervaardigde werkstukken. 25 Afscheid van de heeren Stevens en v. d. Plasscbe. 27 Landbouwontwikkelingsdag. 29 A.R. Kiesvereeniging. 30 Vertooning Oranjefilm. Mei. 3 Zeventigjarig bestaan A.R. Kies- vereen. 8 Geref. Ouderlingen-conferentie. 17 Districtsvergadering Schoolraad. Juni. 12 Verkiezing voor den Gemeenteraad. Ongeval in de haven van Vlissingen. De Raad voor de Scheep vaart heeft uitspraak gedaan aangaande het ongeval overkomen aan het stoom schip „Mecklenburg", dat in de haven van Vlissingen in aanraking is gekomen met een ponton van de bunkerinrichting. De Raad is van oordeel, dat dit onge val door een samenloop van omstandig heden is veroorzaakt, met dien verstande, dat het eigenlijke ongeval het stooten tegen de ponton opzettelijk is veroor zaakt om het ergere het loopen tegen den berm te voorkomen. Dit is binnen een tijdvak van vijf jaren het derde ongeval, dat bij het vertrek van de „Mecklenburg" uit de haven van Vlis singen heeft plaats gehad. De schepen van de Maatschappij „Zee land" zijn gewoon bij goed en bij slecht weder achteruit stoomende de haven te verlaten. Dat deze manoeuvre, vooral bij krachtigen wind, risico's medebrengt, behoeft na de behandeling der vorige on gevallen geen betoog. De vraag is slechts, of een andere wijze van vertrek beter is. De Raad vestigt er de aandacht op, dat de toestand, dat de „Zeeland"-booten de geheele haven tot haar beschikking heb ben, zich hoe langer hoe minder zal voor doen. De Raad wil, gelet op de groote machine kracht en de goede manoeuvreerbaarheid van deze booten, op de gebruikelijke ma noeuvre geen enkele aanmerking maken, indien de haven inderdaad vrij is. Het is dus noodig, dat, waar de kapi tein de geheele haven noodig heeft, door een sein wordt bewerkstelligd, dat de haven inderdaad alleen voor het vertrek van de „Zeeland"-boot beschikbaar is, waarin dus ligt opgesloten, dat de haven voor andere schepen gesloten is. Wanneer de kapiteins dier schepen er niet op kunnen rekenen, de haven voor zich alleen te hebben, dan wil het den Raad voorkomen, dat bij ongunstige ge legenheid een andere wijze van vertrek ken, eventueel met behulp van een sleep boot, behoort te worden gevolgd. De Raad kan niet aannemen, dat het niet mogelijk zou zijn, met behulp van trossen en een sleepboot, het schip op veilige wijze rond te krijgen. Wat de verdere manoeuvres betreft, de kapitein heeft, gelijk hiervoren reeds is gezegd, het schip opzettelijk tegen de ponton aangezet en daarmede een onge val, dat vermoedelijk veel ernstiger zoude zijn geweest, vermeden. De kapitein is hier met voortvarendheid en met beleid opgetreden. DE SLUISKWESTIE TE TERNEUZEN. Het „Handelsblad van Antwerpen" be spreekt in een hoofdartikel de kwestie van de zeesluis te Terneuzen. Het blad haalt aan wat de heer Van Caeneghem gezegd heeft in de Kamer en betoogt daarbij „Indien de Hollanders zich lastig too- nen over de kwestie van Terneuzen, staan zij voor het alternatief van toe te geven aan de Belgische wenschen, of wel wordt de zaak zonder Nederland opgelost. Juist zooals gebeurd is inzake het ver bindingskanaal Antwerpen—Luik." Voorts zegt het blad, dat de heer Hy- mans zich vorige week wat al te gemak kelijk afgemaakt heeft van de kwestie van Terneuzen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3