Be S. D. A. P. regeeringspartij WOENSDAG 24 APRIL 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 172 Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, h i vooruitbetaling. Onder letter of -motto 10.81. Bij contract belangrijke korting. Op het Paaschcongres van de S.D.A.P. heeft de heer Albarda een rede gehouden waarin hij verklaarde, dat deze partij be reid is mede te werken tot de vorming van een rood-roomsche regeering. „Onze partij, aldus Spr., is op regee- ringsverantwoordelijkheid niet belust Maar nog steeds is zij bereid, op demo- cratischen grondslag en met democrati sche doeleinden aan de regeering deel le nemen. De voorstelling, dat het kabinet- Colijn de eenig bestaanbare en onver vangbare regeering zou zijn, is een door zichtige onwaarheid. Indien andere par tijen bereid zijn, met ons een kabinet te vormen, dat waarborgen biedt voor een constructieve crisispolitiek, dat de werk- loozen van verarming en wanhoop wil redden, dat de democratie wil verdedigen en minister Deckers wil prijs- geven, zal de S.D.A.P. zekerlijk zich be wust toonen van haar plichten tegenover het Nederlandsche volk en tegenover de arbeidersbeweging; dan zal zij mede aan pakken. Wil men met ons een democratisch front vormen, dan kan morgen aan den dag een meerderheidsregeering verschij nen, die den moeilijken strijd tegen den nood met moed kan opnemen. De moeilijkheden zijn niet gering, be sloot spr. Ook op internationaal gebied. Het oorlogsgevaar laat ons niet met rust Aan de geheele wereld is thans getoond, dat Duitschland gewapend is en zijn oor logstoerustingen zijn niet onbeantwoord gebleven. Alleen internationale ontwape ning, met een internationale organisatie voor de veiligheid, kan den ondergang verhoeden." Aan deze bereidverklaring van de S. D A. P. om aan de regeering deel te nemen en de verzekering dat dan alles beter zal gaan dan onder het bewind-Colijn, heb ben we niet veel. Van meer belang is de vraag op welke wijze en met welke middelen men denkt zijn doel te bereiken en een constructieve politiek te voeren. En daaromtrent werd zoo goed als niets meegedeeld. Zooals uit de verklaring blijkt is een •der voorwaarden, dat Minister Deckers moet verdwijnen. De bedoeling hiervan is, dat ruim baan gemaakt moet worden voor de revolutio naire propaganda bij' leger en vloot, dat onze weermacht inplaats van versterkt, moet worden verzwakt, dat aan de het gezag ondermijnende invloeden de vrije hand moet worden gelaten. En die eisch wordt gesteld door een partij die meer dan andere partijen be vreesd is voor de sterke bewapening van Duitschland. Erkend wordt, dat het oorlogsgevaar toeneemt. Maar tegelijkertijd eischt men dat ons land volkomen weerloos zal wor den gemaakt. Een toestand die noch door Duitschland noch door Engeland en Frankrijk ook maar een oogenblik zou worden geduld en die in Indië tot de grootste moeilijheden zou leiden. Wat omtrent de economische moei lijkheden gezegd werd klinkt al evenmin aanlokkelijk. Van de groote vraag hoe wij onze producten kunnen uitvoeren, wordt met geen woord gerept. Gevraagd wordt industrialiseering met regeeringshulp, met natuurlijk hoogere kostprijzen, maar niet wordt aangegeven hoe zo-nder verbetering van den uitvoer de invoer van grondstof fen kan worden verkregen. Van het financieele vraagstuk wordt wijselijk gezwegen. Er is sprake van werkverruiming op groote schaal. Verder wordt, blijkens bij de verkiezingen gevoerde propaganda ge- eischt ongedaan making van tal van be zuinigingsmaatregelen, verhooging van steungelden, inplaats van inkrimping uit zetting van de onderwijsuitgaven enz. Er zal dus* ondanks de reeds groote tekorten met de millioenen worden gegooid. Maar ook een rood-roomsch bewind zal tenslotte niet van tekorten kunneiji leven. Hoe denkt men deze kwestie op te los sen? De heer Albarda zwijgt er van. In de groote gemeenten heeft de S. D A. P. de tactiek toegepast, dat men toen de zaken vastliepen aan den haal ging en zich van de verantwoordelijkheid onttrok, in het vertrouwen dat anderen de aange richte schade wel zouden herstellen. Als het echter met de Rijksfinanciën hopeloos is vastgeloopen en bovendien de weermacht tot den grond is afgebroken, dan is de schade onherstelbaar. Dit mogen vooral bedenken de partijen die terwijl ze een rood bewind terecht uit den booze achten, toch door hun propa ganda niets anders doen, dan de posi tie van het Kabinet-Colijn on- dermijnen en indirect het pad voor de revolutionaire par tijen effenen. Met name de leiding van de S. G. P. blijkt niet in te zien, welk een hoog spel zij in dezen critieken tijd speelt. De S. G. P. Het wekt eeni'ge verwondering, dat de Staatk. Geref. Partij bij de gehouden ver kiezingen niet meer succes heeft gehad. Wel ging haar stemmental vooruit, maar in geen enkele provincie 'kon tot nu toe eenlge zetelwinst worden geboekt. En over het geheele land genomen klom het percentage van de door haar verkregen stemmen van 2.3 tot slechts 2.4 pet. Dit moet wel verwondering wekken, daar zij toch evenals de N. S. B. en de G. D. U. in een zeer gunstige positie ver keerde. In 1933 werd door den heer Colijn den leider der A.R. partij, een gemengd kabi net gevormd, waarin ook R.K. ministers een plaats kregen. Daardoor was er weer alle gelegenheid om een anti-papistische actie te voeren en de A.R. partij' van R.K. neigingen te beschuldigen. Daarbij kwamen de ongunstige econo mische en sociale toestanden. De Regee ring zag zich genoodzaakt tal van on aangename en voor velen pijnlijke maat regelen te nemen. Er is veel ontevreden heid. De Regeering is uit den aard der zaak niet in staat de crisis op te lossen. Er is een roepen om regeeringssteun, maar als de Regeering tracht te 'helpen, dan is er ontevredenheid omdat de ge nomen maatregelen niet meer afdoende zijn en omdat veler vrijheid wordt inge perkt. Een pTachtgelegenheid om tegen het Kabinet en de partijen, die het steunen, amok te maken. En van die gelegenheid is een zeer vrijmoedig gebruik gemaakt. Alle onheil werd op rekening van de Re geering en van de A.R. partij geschreven. Weiken en maandenlang daverde het land van de meest grievende beschuldigingen. Dat deze actie resultaten had behoefde niemand te betwijfelen. Maar nu is dit het merkwaardige, dat de 'S. G. P. daarvan zelf in zeer geringe mate heeft geprofiteerd. Dat geeft te den ken. En de onderstelling is dan ook reeds geopperd, dat de S. G. P. door hare niets ontziende actie mee heeft geholpen om wind te blazen in de Nat. 'Socialistische zeilen. ■Onmogelijk is dat niet. Misschien heeft de heer Mussert dit ook zoo gevoeld en daarom bij; wijze van tegenprestatie zijn volgelingen aangeraden 'bij de gemeente raadsverkiezingen mee in de eerste plaats te stemmen op de Staatk. Geref. candi- daten. Hoe dit zij, de actie van S. G. P. heeflt gefaald. En alles wijst er op, dat er een zeer 'groote kans is, dat zij in 1937 haar derden Kamerzetel verliest. De Fransch-Russische onderhandelingen. Het Fransche nieuwsagentschap Radio publiceerde gisteravond een bericht, vol gens hetwelk de FranschSowjet-Russi- sche onderhandelingen tijdens de Paaseh- dagen voortgezet zijn en wezenlijke vorde ringen gemaakt zouden hebben. Men hoopt, dat de betreffende overeen komst Woensdag of Donderdag gepara feerd en bij gelegenheid der binnenkort te ondernemen reis van Laval naar Moskou onderteekend zal kunnen worden. De jongste aardschokken in Perzië. Volgens een telegram uit Teheran zijn bij de jongste aardschokken in 'de Per zische provincie Mazaderan verscheidene honderden personen gedood. Uit de puin- hoopen der huizen in verschillende dis tricten zijn bijna vijfhonderd lijken ge borgen Een manifest van Koning Boris tot zijn volk. In een proclamatie tot het Bulgaarsche volk heeft koning Boris verklaard, dat hij voornemens is, den staatsvorm te wij zigen in overeenstemming met den geest van den tijd. De wijziging zal worden uitgedrukt in een grondwet, goedgekeurd door het volk. Gns volk is de binnenlandsche twisten moe, wijl ze den vooruitgang van het land belemmeren en het mag er van verzekerd zijn, dat een terugkeer tot het verleden nimmer zal worden geduld. Om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, hebben de troepen het post- en telegraafkantoor bezet, terwijl een cor don gendarmes te paard het koninklijk paleis bewaakt. De gewone paleiswacht is eveneens versterkt. Tosjef, de nieuwe Bulgaarsche pre mier, beeft verklaard, dat de nieuwe re- geering de meest vriendschappelijke rela ties wil onderhouden met alle buurstaten. De nieuwe regeering treedt niet op met een program van een of andere politieke groep, maar van het gansche Bulgaarsche volk, en het volk wil een element van vrede zijn op den Balkan. Geheel ons streven zal er op gericht zijn, de goede betrekkingen met het Joego- Slavisch broedervolk verder te ontwik kelen. Weer een predikant aangehouden. Reuter meldt uit Berlijn, dat opnieuw een predikant van de oppositie in Saksen is aangehouden en naar het concentratie kamp te Sachsenburg is overgebracht, waar zich ook de vijftien predikanten be vinden, die reeds eerder gearresteerd zijn, Zij moeten allen handenarbeid verrichten. Bij den minister van binnenlandsche zaken komen tal van protesten binnen. De kerkstrijd in Duitschland. De houding der gereformeerden. Uit de kringen van de gereformeerd'- kerken in Duitschland gelijk die te Sie- gen in synode onlangs vereenigd waren en toen zeer gewichtige besluiten namen ter bijeenvergadering van de gerefor meerde gezindheid in Duitschland in een het geheele rijk omvattend eigen kerkver band, wordt gemeld, dat het stichten van een eigen vrij kerkverband toch niet de bedoeling heeft om tot de vorming van vrije kerken over te gaan en tot zulk een stap eerst zou worden overgegaan indien het onmogelijk anders kon. De synode te Siegen sticht een eigen kerkverband, maar wil met en door dit eigen kerkver band de gemeenschap met de Duitsche Evangelische kerk blijven onderhouden en in deze kerk aan de kerkvergaderin gen blijven deelnemen, zoodat de gerefor meerden dus behalve hun samenkomsten in eigen kerkverband ook deel houden in het samenkomen van de kerkelijke synoden en besturen van de Duitsche Evangelische kerk. Slechts dan, indien de Duitsche Evangelische kerk zich van de belijdenis beweging afwendde, of aan de gerefor meerden een leven naar hun eigen belij denis onmogelijk zouden maken, zouden, de gereformeerden hun eigen kerkver band tot een kerkverband van vrije ker ken willen hervormen, niet eerder. Communistisch complot ontdekt in Hongarije. De politie van Boedapest is er in ge slaagd een wijdvertakte communistische samenzwering te ontdekken. Het eerste spoor kreeg de politie door een staking van de kleermakers- en schoenmakersknechts. De wijze, waarop de stakers elke poging om tot een overeenstemming te komen van de hand wezen, was aanleiding om te vermoeden, dat communisten de lei ding hadden. De politie ontdekte daarop een uitge breide communistische samenzwering en gisternacht is men overgegaan tot het ontbinden van de organisatie. Een ge heime drukkerij werd eveneens ontdekt. In totaal werden 70 personen gearres teerd, zij hebben reeds een bekentenis af gelegd. In de drukkerij werd behalve pro- paganda-lectuur nog een tijdschrift „De Communist" getiteld, gedrukt. Abessynië gaat zich versterken. De keizer van Abessynië heeft in het parlement van Ethiopië een rede gehou den, waarin hij een plechtig beroep deed op alle lagen der bevolking, om de on afhankelijkheid van Abessynië te verde digen. Tevens wekte de Negus de bevol king op, gelden beschikbaar te stellen voor de verdere aanschaffing van oor logsmateriaal en kondigde hij tenslotte de geleidelijke invoering van den alge- meenen dienstplicht aan. Ludendorff weigerde den maarschalkstaf. In het tijdschriftje waarin hij propa ganda maakt voor zijn neo-paganisme, deelt generaal Ludendorff mede, dat hij den maarschalkstaf, welke de rijksweer- minister, generaal von Blomberg, hem on langs ter gelegenheid van zijn zeventig sten verjaardag had aangeboden, gewei gerd heeft. Deze weigering was tot dusver voor het Duitsche publiek geheim gehouden. Korte Berichten. In verscheidene deelen van het eiland Ceylon is de malaria-epidemie weer ver ergerd. Tal van ziekenhuizen zijn weer overvol. Men vreest, dat de epidemie weder denzelfden omvang zal aannemen als in hel begin van dit jaar het geval was. De crematiebeweging in ons land. In de maanden Januari, Februari en Maart 1935 hebben in het Crematorium op Westerveld 211 verasschingen plaats gehad tegen 158 in dezelfde maanden van 1934, een toeneming dus van 53. Maart is met 83 verasschingen een recordmaand voor het gebruik van het Crematorium geweest. De nieuwe burgemeester van Schiedam. Bij Kon. 'besluit is met ingang van 1 Juni tot burgemeester van Schiedam be noemd mr dr F. L. J. van Haaren, pro cureur-generaal bij het hof van justitie te Paramaribo. Crediet van de H.IJ.S.M. aan Werkspoor. De heeren Van Poll en Suring hebben aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat, krachtens acte van credietopening en hy potheekstelling van 30 December 1933, voor notaris L. G. van Roosendaal te Amsterdam verleden, de N.V. H.IJ.S.M. te Utrecht, aan de te Amsterdam geves tigde N.V. Werkspoor een crediet van drie millioen gulden voor den tijd van vijf jaren heeft verstrekt, welke som crediet- geefster op haar beurt van de Coöpera tieve Vereeniging „Centraal Beheer" G.A. te Amsterdam heeft geleend en dat Werk spoor N.V. daartegenover een hypotheek op haar fabrieksgebouwen enz. te Zui len heeft gegeven? 2. Heeft deze credietverstrekking op verzoek of althans onder goedkeuring dan wel met medeweten van de Regee ring plaats gevonden? 3. Zoo ja, wil de minister dan mede- deelen, op welke gronden het verantwoord werd geacht, dat een met groote verlie zen werkend semi-overheidsbedrijf aan een eveneens met verliezen werkende particuliere onderneming een crediet van drie millioen gulden verstrekte? Oud-Kamerlid G. Elhorst f In den ouderdom van 69 jaar is te Enschedé overleden de heer G. Elhorst, een zeer bekende figuur in anti-revolu tionaire kringen. De overledene was van 1909 tot 1913 lid van de Tweede Kamer voor den toen- maligen kieskring Enschedé. Hij was voorts vele jaren wethouder van Ensche dé en daarna een negental jaren lid van Ged Staten van Overijssel. $Ret vorig jaar trad hij als zoodanig af. De heer Elhorst, die lid was van den gemeenteraad van Enschedé, werd Dins dag j.l. herkozen als lid van de Prov. Staten van Overijssel. Hoofd-ingenieur-directeur Rijks waterstaat. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswater staat de hoofdingenieurs van den Rijks waterstaat ir V. J. P. de Blocq van Kuffe- ler, te 's-Gravenhage; Dr Ir L. R. Went- holt te Zutphen; en Ir W. H. Brinkhorst te Utrecht, en is benoemd tot hoofdinge nieur-directeur-titulair van den Rijks waterstaat de hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat ir P. J. van Voorst Vader te Haarlem. Stakingen veenbediijf Drentsche monden. De leden van de landarbeidersbonden in de veendistricten Valthermond, 2e Ex- loërmond en Nieuw-Weerdinge hebben de loonvoorstellen der verveners verwor pen en hun hoofdbesturen opgedragen, met ingang van hedenochtend de stakin gen af te kondigen. De landarbeiders bonden hebben de vervenersorganisaties met die besluiten telegrafisch in kennis gesteld. De werkloosheid in Ned.-lndië. Het vraagstuk van de bestrijding van de werkloosheid, dat momenteel nog bij den raad van Ned.-lndië in behandeling is, zal een onderwerp uitmaken van uit voerige mededeeling aan den nieuwen volksraad. De plannen voor 1935 zullen een uit gave medebrengen van een millioen. Deze plannen omvatten subsidies aan de In dische maatschappij voor individueels werkverschaffing, aan kolonisatie-comi- té's, aan de Amsterdamsche maatschap pij voor jonge mannen, aan het leger des hei'ls, aan het centrale werkloosheids- comité en aan andere organisaties, welke zich met de 'bestrijding van de werkloos heid 'bezig houden. Chr. Zang- en Oratoriumvereenigingen. De Bond van Chr. Zang- en Oratorium vereenigingen in Nederland heeft zijn jaarlijksche 'bondsdagen te Nijmegen ge houden. Het samenzijn begon Maandag met een vergadering van de groep christelijke oratoriumvereenigingen. De heer W. Uittenbogaard uit Arnhem, heeft in deze vergadering een inleiding gehouden tot bespreking van de vraag: Mag een christelijke oratoriumvereeni- ging een passion zingen? Verscheidene huishoudelijke punten zijn in deze ver gadering behandeld. Daarna en deels ook gelijktijdig, vergaderden de koorleiders, die onder den naam Alveko een eigen ouderorganisatie hebben. In deze verga dering heeft de heer J. Brouwer, uit Hat- tem, een inleiding gehouden ter bespre- Binnenland. De verkoop van Nederlandsche schepen. De geïnterneerde bui'tenlandsche commu nisten. Buitenland. Communistisch complot in Hongarije ontdekt. De Fransch-Russische onderhandelingen. Koning Boris richt zich tot de Bulgaren. Ludendorff weigert den maarschalkstaf. king vein het onderwerp: De verhouding van koor en dirigent. De jaarvergadering 'begon Dinsdagmor gen en stond onder leiding van den bonds voorzitter, den heer Pieterson Moens. Deze pleitte in zijn openingswoord voor beter zangonderwijs op de scholen en meer beoefening van samenzang in de gezin nen. Hij eindigde met den wensch, dat religie en kunst steeds meer zullen sa mengaan tot heil van ons volk. Het jaarverslag van den secretaris maakte melding van een kleinen terug gang in het aantal aangesloten vereeni- gingen. Op 1 Jan. 1934 waren 549 ver eenigingen aangesloten en op 1 Jan. 193." 546, met een gezamenlijk ledental van 26.080. De 'bond telt 52 begunstigers. Bij 'de 'bestuursverkiezing werden de aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren G. van Beek, S. Bodewes, Ds J. M. Jalink en H. J. van der Munnik, her kozen. Daarna kwamen aan de orde een lange rij van voorstellen van vereenigingen en ringen, de meeste van huishoudeüjken aard. De ring Gelderland had een voorstel ingediend, dat aldus luidde: Het hoofd bestuur verleene zijn medewerking, dat de onderscheidene ringen geen zangers- dagen of concoursen buiten hun ringver- band houden. Is een bepaalde ring te klein om zelf een zangersdag te houden, dan stelle hij zic'h in verbinding met den nabijzijnden 'ring. Besloten werd, dat het hoofdbestuur zooveel mogelijk in dezen medewerking zal verleenen. Aangaande de feestviering in 1936, wanneer de Bond 50 jaar zal bestaan, werd besloten, dat deze zal geschieden tijdens de bondsdagen. Deze zullen dan te 's-Gravenhage worden gehouden. In de middagsamenkoms't heeft de heer J. Luykenaar Francken, uit Rotterdam, een lezing gehouden over 'het onderwerp: de verhouding tussc'hen tekst en muziek van het lied. De belangen der landverpachters. Dé Nederlandsche Bond van Land- verpachters hield te Groningen zijn algemeene ledenvergadering onder voor zitterschap van dr M. ten Broek te Wes- teremden. In zijn openingswoord wees de voorzit ter er o.m. op, dat aan de belangen van de landverpachters wordt geknabbeld en dat hun rechten worden beknot. De nieuwe maatregelen tot hulp aan de hy- potheekboeren gaan ook ten koste van hen, die de hypotheek hebben verleend. Na afdoening van de huishoudelijke zaken heeft de secretaris, de heer mr H. T. Meyering, te Groningen, een rede ge houden over: „D'e regeeringsmaatregelen betreffende de niet-noodzakelijke execu ties van landelijke eigendommen". Spr. wees er allereerst op, dat het bestuur de Koninklijke besluiten betreffende deze materie als een ernstige schending van het contractrecht beschouwt. In juridische kringen is tegen deze maatregelen ook verzet gerezen. Van an dere zijde is het een modern despotisme genoemd; de oud-minister De Geer sprak van misbruik maken van bevoegdheid en prof. Meyers van overheidsmisbruik en machtsoverschrijding. Spreker meende, dat men hulp moest bieden op andere wijze, b.v. door verlich ting van grondlasten en instelling van een staatshypotheekbank en noemde tenslotte nog enkele algemeene bezwaren. Het landbouwcrediet wordt geschaad, het ver dere crediet op landelijke eigendommen wordt verleend onder bezwarende om standigheden, door hoogere rente en meeT overwaarde te vragen. Voorts heeft niet de hypotheekcommissie, doch de minister de beslissing in handen, is deze commis sie eenzijdig samengesteld, zoodat zij niet het vertrouwen van beide partijen kan hebben en bovendien is bet verkeerd, dat de aanvrage kosteloos is. Ten slotte werd besloten een motie aan de regeering te zenden, waarin op de on billijkheden van deze bij K. B. ingevoerde regeling wordt gewezen en op het feit, dat de steun, die ter wille van het alge meen belang wordt gegeven op de ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1